Hollandsche Schilders der Romantiek. AGENDA. ÖBOUVY ^mzo{i]jtetftdc££iqei DCÜ?HtiTM-facKioiJict.p.kUopafi Nieuwe schoolgebouw van de „Deutscher Schulverein" in gebruik genomen. IAAT/TC BEK8CHTIN De verduistering DINSDAG 10 SEPTEMBER 1940 HAARLEM'S DAGBLAD 2 KUNST. Zaterdag is deze expositie geopend. Zoowel door haar omvang als door haar vooral kunsthistorische aantrekkelijkheid zal zij moeilijk met een enkel bezoek afgedaan kunnen worden. Zij zal vermoe delijk geruimen tijd in deze samenstelling te zien blijven en gelegenheid geven, na een paar alge- meene aanteekeningen op velerlei détail nader in te gaan. De museumsdirectie heeft behalve uit het eigen bezit ook kunnen putten uit de verzamelingen der stad in Fodor, het gemeente -archief en bij enkele particulieren in de hoofdstad. Hollandsche schil derkunst uit het begin der negentiende eeuw is hoofdzaak en uitgangspunt der samenstelling ge weest: na de eerste vier, vijf zalen komt men van zelf bij de voorloopers en grooten der Haagsche School, waarbij men dan, al is het meerendeel be kend, toch nog wel verrassingen vindt. Maar het werk van zoo tusschen 1800 en acht tienvijftig levert hier de meeste verrassingen op. En dan weten we wel dat Schelfhout, Kruseman, Van Os, Van Hove e.a. voor die periode de groote beroemdheden zijn, maar van de kleinere goden om hen heen krijgt men zelden zulk een goed idéé, als bij deze gelegenheid, nu van hen meerdere werken zijin bijeengebracht. Het is te hopen dat er alsnog een catalogusje van het geëxposeerde gemaakt wordt, want het is bij de beroemde bescheidenheid der schilders uit die dagen vaak ondoenlijk hun handteekening te vinden, die soms in miniatuur schrift op de meest onverwachte plaatsen der voorstelling gezet werd. En dan voor den leek moeilijk nog te ontcijferen is, terwijl het hem niet al te kwalijk genomen kan worden als hij een mooi kerkinterieur van Waldorp voor een Bosboom aanziet of anidere vergissingen van dien aard begaat. Zij zijn te meer begrijpelijk waar zelfs groote schilders als Schelfhout zoo on gelijk van qualiteit kunnen zijn en andere thans zoo goed als vergeten schilders soms onberispelijke meesterwerkjes schiepen. Wij worden er op deze tentoonstelling wel aan herinnerd dat wij in de eerste helft der 19e eeuw nauw met België verbonden waren. En nog vele jaren daarna is er in Holland groote belangstelling blijven bestaan voor wat meesters als Verboeck- hoven, Ign. Regemorter, De Noter Sr., I. B. de Jonghe, allen Antwerpenaren, Gentenaren, Zuid Nederlanders dus, naar hier ter expositie zonden en verkochten. Men kon, veertig jaar geleden, geen veilingscatalogus van Roos of Voskuil in handen krijgen waar die namen niet in voorkwamen. En dat het werk dezer artisten weer eens in samenhang getoond wordt kan doen begrijpen, dat die oude reputaties verdiend en niet gestolen waren. Reeds bij het binnentreden zal de bezoeker door een prachtig en klaar geschilderd landschap van den genialen maar jong gestorven Jan Kobell getroffen worden. Hij werd slechts 32 jaar oud, maar was reeds, zelfs in het buitenland, beroemd. Voor dit landschap met koeien komend, meent men een vroegen Willem Maris te zien. Dat A. de Lelie (17551820) een mooi portret kon schilderen bewijst het stuk dat hier dichtbij werd opgehangen. Minder fraai bewaard is zijn interieur met musieeerende familie, dat waar schijnlijk onder Engelschen invloed (Hogarth) ontstond. Van den op later leeftijd blind geworden schilder J. A. Knip (den vader van Henriëtte Ron- ner, de schilderes der poesjes) hangen hier een tweetal landschappen, waarvan wij de minutieuse behandeling der flora nog best kunnen waardeeren en in deze zelfde afdeeling der eerezaal een portret eener oude dame met de signatuur van onzen Haar- lemschen Wijbrand Hendriks. In deze eerezaal zal men ook een paar aardige voorbeelden van dé vroeger zoo vaak voorkomende samenwerking van twee artisten aan eenzelfde schilderij. Een juweeltje van miniatuurschildering is een landschap, waarop een reiswagen met gevolg langs een kasteel trekt en dat tezamen met Ver- boeckhoven door De Noter geschilderd is. En op een stadsgezicht in dezelfde zaal vinden we de sig naturen van Behr en Craayvanger vermeld. (Behr werd, zooals men weet, ook vaak door Bosboom ge assisteerd en was zelf niet geheel zonder ver dienste). Aan den anderen kant zal men door een schilder als Bertichen, van wien hier vier schilderijen met scheepswerven te vinden zijn, teleurgesteld worden, omdat men van denzelfde zulke aardige teekeningen (in de collectie-Hoog bijvoorbeeld) kent. Interes sant is het dan weer een schilder als Jelgerhuis hier zeer veelzijdig en gelukkig vertegenwoordigd te vinden en vrijwel vergeten artisten als Janson en Valois in dit gezelschap te ontmoeten Brondgeest en Van der Drift zullen voor velen een verrassing zijn, maar dan zijn wij nog lang niet aan de jaren van '70 ongeveer, die voor deze expositie als afsluiting gedacht zijn. Ik zal daarom op deze tentoonstelling nog wel terugkomen. Men ga ze alvast zien. Er is geen extra toegangsprijs gesteld voor de bezoekers van het museum. J. H. DE BOIS. Groote hoeveelheid distributie kaarten gestolen. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn uit een lokaal van den gemeentelijken distributie- dienst aan den Laansweg in Amsterdam-Noord een zeer groot aantal distributiebescheiden ont vreemd. De dader heeft zich vermoedelijk Zaterdag laten Insluiten. Hij heeft toen het gebouw leeg en ver laten was een kast opengebroken en daaruit een groote hoeveelheid distributiekaarten weggeno men. Hieronder bevindt zich tevens een belang rijk aantal rantsoenkaarten welke, afgestempeld, bestemd zijn voor bakkers, caféhouders, kappers, petroleummaatschappijen enz. In verband met deze Inbraak worden bakkers, caféhouders, kappers, petroleummaatschappijen en voorts alle winkeliers door de politie gewaar schuwd tegen het koopen van rantsoenkaarten voor koffie, thee, suiker, enz. daar de mogelijk heid niet is uitgesloten, dat bedoelde kaarten van dezen diefstal afkomstig zijn. Bij aanbieding wordt verzocht, ten spoedigste het dichtstbijzijnde politiebureau of posthuis in kennis te stellen. LEGER DES HEÏLS. A.s. Donderdagavond hoopt voor het Leger des Heils in de Ceramstraat 4 te Haarlem te spreken majoor van Eeken, de pasbenoemde Divisie- Officier der Centraal Nederland-Divisie. Heden: DINSDAG 10 SEPTEMBER. Groote Kerk. Orgelbespeling 7.158.15 uur. Rembrandt Theater: „De verdwenen minnaar' 2.30 en 7 uur. Luxor Theater .Scheiding op korten termijn' 2.30 en 6 uur tot 9.30 uur doorloopend. Cinema Palace: „De man met de twee gezichten' 2 en 7 uur. Frans Hals Theater: „Moederlied", 2.30 en 7 uur. Alle dagen: Frans Hals museim: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders. 104 uur, WOENSDAG 11 SEPTEMBER. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds (Adv Ingez. Med.) Het nieuwe schoolgebouw van de Deutsche Schulverein te Haarlem is heden morgen officiéél in gebruik genomen. Tijdens de plechtigheid. Op den achter grond ziet men het muziekcorps van het Duitsclie Luchtwapen uit Amsterdam. Plechtigheid werd door vele autoriteiten bijgewoond. In tegenwoordigheid van vele Duitsche en Ne- derlandsche autoriteiten is hedenmorgen het nieuwe schoolgebouw van de „Deutscher Schul verein" te Haarlem officieel in gebruik genomen. Aanwezig waren o.m. de gevolmachtigde van den Rijkscommissaris voor de provincie Noord- Holland Hauptamtsleiter M. D. R. Seidel, Ober regierungsrat Dr. Schwarz als vertegenwoordiger van den General-Kommissar Dr, Wimmer, Re- gierungsrat Dr. von Albrecht, Rektor Linnen- weber, Oberstudien Direktor Dr. Honsberg, Den Haag. Oberstudien Direktor Dr. Kniffler. Am sterdam, Kreisleiter Paustian, Ortsgruppenleiter Gerisch, Die Herren von der Ortskommandantur und Arbeitsdienst, de burgemeester van Haarlem, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, Kapitein Kwantes, de Inspecteur van het L.O. in de in spectie Haarlem, de heer H. v. d. Weyer en ver tegenwoordigers van de Duitsche en Nederland- sche Pers. Nadat door de kapel' van het Duitsche Lucht wapen uit Amsterdam op uitstekende wijze eenige muzieknummers waren vertolkt werd door een der scholieren een korte kernachtige rede Uitge sproken waarna de Duitsche vlag werd gehe- schen. Hierna trad de voorzitter van de Deutscher Schulverein, de heer H. R. C. Frauendorf naar voren voor het uitspreken van een korte wel komstrede. „Terwijl aan het front de strijd voor een nieuw Europa nog in vollen gang is. zoo begon spreker, is de opbouw in de andere gebieden reeds in vol len gang Het streven van dien opbouw is gericht op een betere sociale toekomst van allen. Het verheugde spreker zoo velen aanwezig te zien bij de ope ning van het nieuwe schoolgebouw. Spr. hoopte dat deze belangstellenden ook verder het streven van de school zullen steunen. Zich tot de aanwe zige leerlingen richtend, zei de heer Frauendorf- „Jullie treedt nu een prachtig gebouw binnen. Dat fraaie gebouw verplicht jullie echter om flink, ijverig en nauwgezet te werken. Jullie hebben thans een groote taak; vervult die taak dan ook en zorgt er voor dat je op de school opgroeit tot flinke ionge mannen en vrouwen. Bij deze gelegenheid gaan onze gedachten uit naar dengene, die de grondslag voor dit alles heeft gelegd: naar den Führer van het Groot-Duit- sche Riik, Adolf Hitler. Spreker bracht vervolgens een „Sieg Heil" op den Führer uit waarop de kapel het Deutschland- en het Horst Wessellied speelde. Oberregierungsrat Dr. Schwarz bracht de Duit sche school namens General-Kommissar Dr. Wim mer de hartelijke gelukwenschen over en sprak de hoop uit dat de Duitsche school in Nederland zich thans vrijer en beter zou kunnen ontwikkelen dan vroeger het geval was. Ook tot de leerlingen richtte de Oberregierungsrat nog eenige hartelijke woorden. Hij eindigde ziin toespraak tenslotte met den gelukwensch: „Glück Auf!" Het gezelschap bezichtigde hierna het nieuw ingerichte schoolgebouw, dat aan alle eischen, die men aan een moderne school kan stellen, vol doet. De Deutsche Schule was tot dusver aan het Kenaupark te Haarlem gevestigd, en had sinds lang gebrek aan ruimte. Een belangrijke uitbrei ding is nu tot stand gekomen: aan het Prinsen Bolwerk is een nieuw, groot modern gebouw be trokken. dat ruim twintig leslokalen bevat. In bet KenauDark moest men zich op alle moge lijke wijzen behelpen. De school was veel te klein voor de talrijke leerlingen. Aan vergrooting kon hier echter niet gedacht worden, zoodat werd uitgezien naar een ander gebouw, dat nu gevon den is aan het Prinsen Bolwerk no. 3, waar vroe ger de school voor zwakzinnigen was. Deze is thans naar de Parklaan gegaan. Het Duitsche schoolonderwijs is iets anders in gericht dan in Nederland. Nadat de jeugd even tueel de Fröbelschool heeft bezocht, volgt voor allen van het zesde tot het tiende jaar de Volks- schüle. Dan moet met het tiende jaar de keuze worden gemaakt, of men op de Volksschule wil blijven (tot het veertiende jaar) dan wel dat men tot het achttiende jaar de Oberschule of het gvm- nasium of tot het zestiende jaar de middelbare school wil bezoeken. De Oberschule kan gelijk gesteld worden met onze H.B.fe. B. In'de school aan het Prinsen Bolwerk kan al dit onderwijs gevolgd worden. Het hoofd-gebouw is boven ingericht voor practisch natuurkunde onderwijs met daarnaast de leerarenkamer, Ook een lokaal met een filmapparaat Is aanwezig Op de eerste verdieping is de Fröbelschool en ge lijkvloers de kamers voor de administratie, fiet senbergplaats, concierge etc. In den zijvleugel zijn wederom een aantal leslokalen, zoowel be neden als boven. Voorts ziin hier lokalen voor na tuurlijke historie, teekenen en ander practisch werk. Het geheel vrii staande gymnastieklokaal completeert de school. De Deutsche Schule heeft, naar de directeur ons mededeeelde. thans meer dan honderd leer lingen. Nu het Duitsche onderwijs is gelijkge steld met het Neclerlandsche, verwacht men, dat ook Nederlandsche kinderen de school 'zullen be zoeken. Men kreeg tenminste reeds verscheidene aanmeldingen. De Engelsche bombardementen in Duiischland. 78 kinderen gedood. BERLIJN, 10 Sept. (D.N.B.) Volgens berich ten van de rijkspropagandabureaux hebben de ver liezen aan gedoode en gewonde kinderen als ge volg van vijandelijke luchtaanvallen in de periode van 10 Mei tot 31 Augustus jl. 78 dooden, 29 zwaar- en 22 lichtgewonden bedragen. Bommen op voorsteden van Berlijn. BERLIJN, 10 September (D.N.B.) Naar het D.N.B. verneemt hebben Duitsche formaties vliegers in den afgeloopen nacht hun ver-geldings. aanvallen op het Britsche eiland voortgezet en militair belangrijke doelen in Londen en andere plaatsen aangevallen. Vijandelijke vliegtuigen zijn weer boven Noord-Duitschland verschenen en heb ben op verscheidene plaatsen obmmen neerge worpen, o.m. in eenige noordelijke voorsteden dei- rijkshoofdstad. Het betreft darabij over het ge heel willekeurige aanvallen op niet-militaire doelen waaraan een .reeks woonhuizen ten offer zijn ge vallen. Aantal Hoemeensclie gezantschappen opgeheven. Staatsleider Antonescu ontslaat tien generaals en een admiraal. BOEKAREST, 10 Sept. (D.N.B.) Naar uit een of- ficieele mededeeling blijkt, zijn bij het Roemeen- sche diplomatieke corps groote veranderingen uit gevoerd en is een reeks gezantschappen om bezui nigingsredenen ontbonden. De ontbonden gezant schappen zijn die in Mexico, Kopenhagen, Helsinki. Teheran en Rio de Janeii'o. De betrokken gezanten zijn teruggeroepen, met uitzondering van den ge zant in Rio de Janeiro, die verplaatst wordt naar Buenos Aires. De gezant in Buenos Aires is wel naar Boekarest ontboden. Verder zijn de volgende am bassadeurs en gezanten teruggeroepen: Franasovici (Vichy), Potrescu-Comnen (Vaticaan). Crutzescu Ankara),Gui-anescu (Bern), Irimescu (Washington) Pangal (Lissabon), Constantinu (Stockholm), en Romalo (Berlijn). Dezelfde officieele mededeeling maakt bekend dat de ambassades, die Roemenië in verschillende bui- tenlandsche staten onderhoudt, weer veranderd wor den in gezantschappen. De titel van ambassadeur wordt afgeschaft. Staatsleider Antonescu heeft tien generaals en een admiraal gepensionneerd met de motiveering dat zij door hun optreden het aanzien van het leger heb ben verlaagd en het hebben gedemoraliseerd. Zij zijn tot hooge commandoposten gekomen door me thodes, die met de waardigheid van een soldaat niet vereenigbaar zijn. Onder de gepensionneerde gene raals bevinden zich de vroegere ministers van oor log Ilasievici, Argetojanu en Ilcusch, voorts de ge wezen chef van den generalen staf Tzenescu en generaal Mihail, die in de laatste regeering plaats vervangend premier en later nog eenige dagen chef van den generalen staf was. Verder generaal Beng- .liu, tot dusverre commandant der gendarmerie, en generaal Dombrowski, tot dusver eerste burgemees ter van Boekarest. ANTI-SEMIETISCH ORGAAN TE AMSTERDAM IN BESLAG GENOMEN AMSTERDAM, 10 Sept. Naar het, ANP ver neemt heeft de officier van justitie alhier no. 4 van het anti-semietische weekblad „De Doodsklok" in beslag genomen. Vlucht uit Londen. Tienduizenden inwoners reeds vertrokken. ROME, 10 September. (D.N.B.) Volgens hier aangekomen berichten is de Londensche bevolking reeds met tienduizenden -vluchtende uit de Engel sche hoofdstad vertrokken. De massavlucht naai het noorden des lands neemt steeds grooteren om vang aan. De haveninstallaties worden vaak zon der verder ingrijpen van de brandweer aan haar lot" overgelaten en branden met al haar voorraden grondstoffen en levensmiddelen uit. De verdeeling der levensmiddelen in de Engelsche hoofdstad stui op bijna onoverkomelijke moeilijkheden. Aange zien dezelfde vernietigende effecten der Duitsche luchtaanvallen ook in alle andere militair belang rijke steden en haveninstallaties in Zuid- Enge land waargenomen kunnen worden, kan reeds in de eerst volgende dagen een volledige verlamming van .een groot deel van hel Engëlsch'e distributie apparaat verwacht worden. Ex-koning Carol. Op weg naar Nice? BERLIJN, 10 September. Hier werd ver klaard dat men uit betrouwbare bron vernomen had dat ex-koning Carol zich op weg naar Nice bevindt. Volgens deze mededeeling heeft hij de Fransche regeering verzocht hem toestemming te verleenen zich op zijn aldaar bevindende bezit ting te vestigen. (United Press). Op de Amsterdamsche Beurs. Door den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Financiën, is bekend ge maakt dat ter opneming in de dagelijksche motee- ringen in de prijscouranten, een aantal fondsen, zoowel obligaties als aandeelen, met ingang van Woersdag a.s. zal worden opgenomen. Het aantal obligaties, dat thans weer in de prijs couranten ter noteering wordt toegelaten, geeft de prijscourant ten aanzien van de obligatiemarkt weel een vrijwel normaal voorkomen, zooals dit voor 10 Mei jl. het geval was. t)e koersen vain tal van schuldbrieven van nagenoeg alle bank- en crediet- instellingen, industrieele ondernemingen, alsmede van tal van andere rubrieken, zullen weer mogen worden bekend gemaakt, waarmede het publiek en ook de beursfirma's ten zeerste zijn gediend. Ten aanzien van de aandeelenmarkt kan worden gezegd dat het vooral velen tot groote voldoening zal stemmen dat de certificaten van talrijke Am-e- rikaansche fondsen weer in de officieele noteering zullen verschijnen. Fondsen immers als Anaconda Copper. Kennecott C-opper, Bethlehem Steel, U. S, Steel, General Motors, om maar enkele waarden te noemen, zijm aandeelen, waar het Nederlandsche publiek een zeer groot belang bij heeft. Herhaal delijk werd dan ook reeds gedurende den laatsteri tijd door velen den wensch uitgesproken den nor malen gang van zaken op de Amsterdamsche beurs zoo spoedig mogelijk te hervatten. Dat hieraan thans gevolg is gegeven zal bij alle geïnteresseerden ongetwijfeld groote voldoening en instemming wekken. Naast tal van Amerikaansche certificaten van industrieele ondernemingen, openbare nutsbedrij ven. petroleummaatschappijen en spoorwegen, heeft ook de lijst der binnenlandsche aandeelen een belangrijke uitbreiding ondergaan. De voor- raamste scheepvaartondernemingen, alsmede tal van rubbermaatschappijen, zien haar waarden weer in de dagelijksche prijscouranten der noteering verschijnen. Het koersverloop op onze beurs heeft sinds de her-opening der beurs na bijna twee maanden vol doende bewezen, en zulks vooral gedurende de laat ste welven, dat de technische situatie van onze beurs vrij stevig gefundeerd is, zoodat aan een hervatting van den normalen beurshandel nauwe- liiks nog hinderpalen in den weg staan. Wel is dit ideaal nog niet geheel en al verkregen, maar door de nieuwe publicatie is „een volledige beurspagina" straks weer vrijwel geheel en al aanwezig. FINANCIëN. Officieele valutakoersen der Nederlandsche Bank. 10 September. Valuta's (schriftelijke en tel. trans acties). New York 1.88 3/16—1.88 9/16. Berlijn 75.28—75.43. Brussel 30.11—39.17. Helsinki 3.81—3.82. Stockholm 44.81—44,90. Zurich 42.80—42.88. Bankpapier: New York 1.86%—1-90J4 Brussel 30.0830.20. Stockholm 44.7644.94. Zurich 42.76—42.92. Deserteur van koffie- en tliee- diefstallen verdacht. Eenige weken geleden hebben zich in de hoofdstad vele diefstallen van koffie en thee voorgedaan. Een man, die zeide te komen voor den Opbouwdienst, bestelde in diverse kruideniers winkels groote hoeveelheden levensmiddelen en nam dan bij voorbaat kleine hoeveelheden thee en koffie mede. Hij verzocht de resteerende goe deren aan een bepaald adres, waarin dan de Op- bouwdienst gevestigd zou zijn, af te geven. De politie zocht tevergeefs naar den dader, doch langzamerhand verkreeg zij een vrij volledig sig nalement. Bij nader onderzoek bleek haar, dat het spoor leiden moest naar Amersfoort. Zij ver zocht den Opbouwdienst aldaar opgave van de afwezige manschappen. Het bleek, dat men hier te doen had met een deserteur, namelijk den 22- jarigen A. J. W., geboren te Amsterdam. De com missaris van politie van de centrale recherche te Amsterdam heeft thans opsporing van dezen man, die wordt verdacht van oplichting van par tijen koffie en thee, verzocht. Gemeentefinanciëii en wederopbouw Rijkscommissie van advies ingesteld. Uit een mededeeling van Ged. Staten van Noord-Brabant aan de gemeentebesturen in hun gewest blijkt, dat de secretarissen-generaal van de departementen van binnenlandsche zaken en van financiën een rijkscommissie van advies voor de gemeentefinanciën inzake den wederopbouw hebben ingesteld Deze commissie heeft tot taak: 1. te adviseeren omtrent de regeling der Rijks bijdragen in het herstel der oorlogsgeweldschade, toegebracht aan gemeentelijke eigendommen; 2. de beoordeeling van de financieele zijde van de herbouwplannen, welke financieele gevolgen voor de gemeenten medebrengen; 3. te adviseeren omtrent de in individueele ge vallen toe te kennen bijdragen met inachtneming van de onder 1 bedoelde vast te stellen bijdrage regeling. Het bureau der commissie is gevestigd in het gebouw van het departement van binnenlandsche zaken. (N.R.Ct.). VERGADERING AR. KIESVEREENIGING UITGESTELD. De vergadering der Centrale A.R. Kiesvereeni- ging te Haarlem, die Zaterdag 14 September a.s. zou gehouden worden en waar ds. C. Veenhof te Haarlem zou spreken over het onderwerp: „Groen van Prinsterer's strijd te'gen de Revolutie", is tot nader order uitgesteld. GEVONDEN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smede- straat te Haarlem utisluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te bekomen bij: Dirks. Bisschop Ottostraat 7, autoped: v. Steyn, Voortingstraat 46 zw„ bank biljet; Bureau van Politie, Smedestraat. beursje m. i,; bonboekje; Beijer, Indischestraat 66, regen jas; Horeman, Leidschestraat 159, regenjas; Maree. Cremerstraat. 102. regenjas; Wilmink, Vlietzorgstraat 3 boven, portemonnaie m. i.; Prins. Herculesstraat 18, rozenkrans; Garage Polderman. Twijnderslaan 1. riiwielplaatje; Spoor, Jansstraat 87, rijwielplaatje: Wijnands, Talmastraat 19, rijwielplaatje; Bouman. Stuyvesantstraat 6, rijwielplaatje: Wiersma, Paus Leostraat 11, shawl; v. d. Meij, Slachthuistraat 85 zw„ zak. Engelsche vliegers werpen bommen bij Eindhoven. 's GRAVENHAGE 10 September. In den afge loopen nacht hebben Engelsche vliegers bomme geworpen in de omgeving van Eindhoven. Ee spoorbrug werd beschadigd, doch deze gering! schade is zeer snel te herstellen. Persoonlijke s' offers zijn er niet. (A. N. P.) STRAATPREDIKING. Heden (Dinsdagavond) is er van 8.15 uur toti uur straatprediking, op het Spaarnhovenpiei; (Haarlem-Noord), uitgaande van de Ge reformeer de Evangelisatie. Spreker is de heei J. Bal jet var Zaandam. Het Evangelisatie-Koor van „Noord1 verleent medewerking. RADIO-CENTRALE OP WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1940. Programma I: Jaarsveld. Van 10.30 nm.—11,3) nam. Gram, platenconcert voor de Radio-Distri butie. Programma II: Kootwijk. Programma III: Duitsch station. Programma V: Idem. 7.008.00 Eigen gramofoonplalenconcert. Dansmuziek. 1. Go into your danoe, Harry Roy; 2. It don', mean a hing,Washboard Rythm Kings; 3.Tango Mi) Perron's Arfg. Orkest; 4 Broadway Shuffle, Th' Ramblers; 5. Jeepers Creepers, Nat Gonelal; It's D'Lovely, Victor Sylvester; 7. Eine Nacht au! Java, Adalbert Lufter; 8. Heart and soul, Jay Wilbur; 9. The Snoop, Six Swingers; 10. Vienrj Vienni, Odeon Tanzorchester; 11. About a quar- ter to nine, Harry Roy: 12. Sentimental gentk man from Georgia, Washboard Rhythm King; 13, Paris Noël, Perorn's Arg. Ork. 14. Swinging tht fiddles Ramblers: 15. Just a kid named Joe. Nat Gonella; 16. Sweetest song in the word, Victor Sil- vester; 17. Ja bei Nacht, Adalbert Lutter; 18, So you left me for the leader of a swingband, Six Swinger; 19. Donkey Serenade, Odeon Tanzor chester. IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. Versche haring f 25.5020, Makreel f 23- f 22, Groote Gul f 24f 21, Kleine gul f 25—f 3, Kabeljauw f 36—f 28, Wijting f 12.50—f 11.00, Kleinmiddel schelvisch f 39f 29, Zetschol f Kleine schol f 33—f 27, Bot f 33.50—f 25.50,] Schar f 20—f 14, alles per 50 K.G. Tong f 2.10f 1.15 per K.G. Zoetwatervisch K.G. Voorn 13 ct., Blei 1413 ct. IJm. 208 f 23. HEEMSTEDE OM TIEN UUR BINNEN! Twee arrestaties. In verband met de nieuwe verordening, hou* dende verbod tot uitgaan tusschen 22 en 4 uur; wordt van politiezijde de aandacht gevestigd op het feit dat het eveneens verboden is zich na 15 uur in den tuin van zijn woning op te houden. Men is dus verplicht binnenshuis te blijven. In den nacht vam Maandag op Dinsdag zijn aan het bureau van politie 2 personen in bewaring ge steld die na 10 uur nog op straat liepen. Zij waren op visite geweest en hadden zich te laat naar huis begeven. Tegen overtreders is de politie zonder pardon. Zij die na 10 uur buiten worden aange troffen zonder daartoe gerechtigd te zijn worden gearresteerd en krijgen bovendien een proces-ver baal. Zij, dié wegens dringende beroepsbezigheden, als nachtwakers, personen die met nachtarbeid belast; zijn eniz. een ontheffing wenschen, kunnen zich voor inlichtingen vervoegen aan het bureau van politie, Raadhuisstraat 27 Heemstede iederen werk* dag van 912 uur en van 25 en 79 uur n.m, AANTAL WIELRIJDERS NEEMT TOE. Benaderde in vorige jaren het aantal rijwiel- pulaatjes dat in Heemstede verkocht werd steeds de 5006. in 1939 bedroeg dit aantal ongeveer 5700, Dit jaar echter zijn tot heden reeds ruim 6600 plaatjes uitgereikt. In 1939 besloot de vereeniging „Arbeid voor On* volwaardigen" de ingezetenen in de gelegenheid te stellen hun plaatjes te laten stempelen door bemiddeling van de politie. Door ongeveer 1200 ingezetenen werd daarvan gebruik gemaakt. Dit groote aantal deed de vereeniging A.V.O. beslui ten ook voor het Postkantoor een tentje te plaat sen waar de plaatjes bedrukt worden. Door ruim 2400 personen werd hiervan gebruik gemaakt. DRONKEN OP DE FIETS. Maandagavond om half 9 heeft op den Heeren* weg bij de Laan van Rozenburg een aanrijding plaats gehad tusschen twee wielrijdsters en een wielrijder. Het gevolg was dat alle drie botsten, waardoor een der rijwielen ernstig werd beschadigd en een der dames zich aan een been verwondde. De voornaamste oorzaak dezer aanrijding was dat de wielrijder zóóveel alcohol had gebruikt, dat hij niet in staat was, een rijwiel te besturen. In verband hiermede is de man overgebracht naar het politiebureau waar proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt. Zon onder 20.07 uur Zon op 7.07 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 10 September. Ondertrouwd: 10 September 1940: M. Content en A. Krelage, Bevallen: 5 Sept.: J. M. Vreeken-Govers, z. M. C. Eich- horir-Zuiderduijn, z. 6 Sept.: IJ, H. Kiekens- Snoek, z. P. L. Schultz-Reusche. d. 7 Sept: M. A. van Engelen-Schoorl. z. M. E. van der Kamp-Kwakkestijn, d. A. P. M. Uttien-Voorvelt, z. 8 Sept.: R, van Renswoude-van der Meer, d. C. A. W. Kamphuis-van der Stelt, d, F, Riet- veld-Besemer, d. J. E. Kerkhof f-van Hamburg, d. J. A. van der Westen-Taling, d. 9 Sept.: A. M. Egmond-Tempelman, d. P. Admiraal-Dek ker, d. C. P. M. Balm-Hulsebosch, d. J. K. van der Linde-Schets, z. 10 Sept.: J. E. Janssen- Reemer, d. Overleden: 7 Sept.: M. E. T, J. Star. 42 j,, Jansstraat. H, van Asten-Woerts, 78 j„ Da Costastraat. 8 Sept.: S. J. Brederode-Keilman, 74 j., Verspronekweg. 1 9 Sept.: D. Weïjland-Westerbaan, 57 j., Molukken* straat. J

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2