Uit de Pers. De verordening voor de kustzone Mager voetbalprogramma voor Zondag. H. B. C. overgeplaatst naar Afdeeling I. Spoct en Spel j DINSDAG 10 SEPTEMBER 1940 HAARLEM'S DAGBLAD g Samen-scliakeling. Een driewerf hoera voor de schuit door de toekomstige bewoners van het nieuwe opleidingsschip „Pollux", dat Maandag te Amsterdam te water werd gelaten. (Foto Pax Holland.) Chris de Vos. Op 16 September 70 jaar. Op 16 September a.s. wordt de békende opera zanger en oud-opera-directeur Chris de Vos zeven tig jaar. Een man als Chris de Vos moet niet geheel-en- al in de vergetelheid opgaan; er was immers een tijd, dat Chris de Vos tot de populairste kunste naars van ons land behoorde, als operazanger, als concertzanger, en enkele jaren ook als opera-direc teur, tevens zanger. Hij blonk bij rai wijlen Kees van der Linden, eerst als koorzanger uit; daarna kreeg hij kleine rollen, om dan plotseling naar voren te treden als lyrisch- en als heldentenor, bij een debuut, dat hem spoedig naar den voorgrond bracht, naast kunstenaars als Désiré Pauwels, Jac. Prlus, Jos. Tussen en Jules Moes. Vele jaren diende hij de Nederlandsche vocaaldramatische kunst en zóó ver dienstelijk. dat hij werd uïtgenoodigd. als Parsifal met de Savage Opera Company een -groote tournée door Amerika te maken. Na zijn Parsifal-succes werd hij te Antwerpen verbonden aan de Vlaamsche Opera, waar hij ne gen seizoenen achtereen alle heldertenor-partijen zong. Met den wereldoorlog keerde hij naar Neder land terug, om eerst in den Hollandschen Schouw burg te Amsterdam, met Evert Cornelis als dirigent, de Coöperatieve Opera te Leiden, en daarna in 1916 als heldentenor en adviseur van de Neder landsche Opera (directie G. H. Koopman) op te treden. Toen in 1919 de Opera tijdelijk naar Den Haag werd overgeplaatst, werd Chris de Vos waar nemend directeur. Bij haar weder-vestiging te Amsterdam werd De Vos tevens directeur van het Theater Carré. Met Désiré Pauwels is hij tenslotte nog eenigen tijd directeur der N.V. De Opera ge weest. Met een tiïdoerk van zes jaren als program maleider der AVRO heeft hij zijn muzikale loop baan geëindigd. Een klein comité van vrienden en oud-collega's wil den jeugdïg-vitalen zeventigjarige op zijn aan staanden verjaardag nog eens huldigen. Zij hebben' daarvoor een reecntie georganiseerd te zijnen huize. Palestrinastraat 15. waar Chris al wie hem dan de hand wil drukken gaarne van 3 uur af 's middags zal ontvangen. Er zal hem dan ook een herinneringsgeschenk worden aangeboden, waarvoor financieele medewer king wordt verzocht. Secretaris-penningmeester van het comité is de heer N. H. Wolf. oud-secretaris der Ned. Opera, Koninginneweg 219, Amsterdam. Tot 1% jaar veroordeeld wegens lijkenroof. Het gerechtshof te Den Bosch heeft Maandag arrest gewezen in de strafzaak van den thans ge detineerden landbouwer J. van der L., woonachtig te Veghel, die op 12 Mei van een gesneuvelden soldaat een horloge heeft ontvreemd. De Bossche rechtbank had hem deswege veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar. In hooger beroep heeft het Hof hem veroordeeld tot een gevangenis straf van een jaar en zes maanden met aftrek van het voorarrest. Distributietoewijzingen. 's GRAVENHAGE, 9 Sept. De secretaris-gene raal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij en van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt het vol gende bekend. De toewijzingen, welke aan detaillisten en instel lingen worden uitgereikt ter verkrijging van de onderscheiden in distributie gebrachte goederen, worden steeds voor een bepaalden termijn geldig verklaard. Gedurende dezen termijn kunnen zij wor den doorgegeven aan de grossiers, die de verschil lende door hen ontvangen toewijzingen bij de plaat selijke distributiediensten kunnen aanbieden voor inwisseling tegen vei'zameltoewij zingen. Voor deze inwisseling was tot nu toe geen termijn vastgesteld, waardoor vele toewijzigingen eerst na geruimen tijd worden ingewisseld, Daar dit moeilijkheden ten aanzien van het distributiestelsel mede brengt, zul len in den vervolge grossiers de bij hen ingeleverde toewijzigingen slechts ten hoogste gedurende veer tien dagen na afloop van den geldigheidsduur daar van mogen, inwisselen tegen verzameltoewijzingen. De distributiediensten zullen toewijzingen, waarvan de geldigheidsduur op het tijdstip van aanbieding ter inwisseling tegen een verzameltoewijzing reeds meer dan veertien kalenderdagen verstreken is, niet meer accepteeren. Geknoei met belastinggelden. Adjunct-commies leende bedragen en stuurde daarom geen aanslagbiljetten. Een adjunct-commies bij de belastingen te Dordrecht, die nogal eens in geldverlegenheid zat, had zich een paar maal daaruit weten te redden door giften aan te nemen van een tweetal belasting schuldigen en ter compensatie daarvoor te zorgen, dat hun aanslagen in de belasting achterwege wer den gelaten. De aldus ten nadeele van den staat verdwenen bedragen beliepen vele honderden gul dens. De Dordtsche rechtbank veroordeelde den be lastingambtenaar hiervoor tot acht maanden en de beide belastingschuldigen ieder tot vier maan den gevangenisstraf. Alle drie kwamen in beroep bij het Haagsche Gerechtshof, dat Maandag deze zaken behandelde. Bij de verhooren werd naar voren gebracht, dat de adjunct-commies meermalen geld van anderen moest leenen omdat hij zijn salaris ten deele aan obscure dingen had besteed. Tot degenen, die hem, zonder precies te weten waarvoor het geld noodig was, hierin hadden geholpen, behoorden de beide genoemde personen, en toen terugbetaling achter wege bleef, zou hij tot hen hebben gezegd, dat bij het wel met hun belastingaanslag in orde zou maken. De drie zaken werden afzonderlijk behandeld, waardoor de belastingambtenaar in de eerste als verdachte en in de beide andere als getuige kon optreden. Zoo verklaarde een der belastingschul digen als verdachte, dat de adjunct-commies in dertijd ruim driehonderd gulden van hem had ge leend en dat hij op diens voorstel was ingegaan om, wijl de belastingaanslag 500 a 550 zou bedragen, aan den ambtenaar er nog 150 bij te geven, in welke geval deze dan de belasting voor hem zou betalen. Voorts had deze belastingschuldige aan verdachte een rijwiel geleverd, dat deze nog niet had betaald, doch dat tegelijkertijd daarmee zou zijn verrekend. De derde verdachte had in 1935 en '36 aan den adjunct-commies resp. 125 en 150 als leeninggelden ter hand gesteld en erkende over de daarop gevolgde jaren geen aanslagen in de belasting te hebben ontvangen, terwijl hij evenmin het aan den adjunct-commies verstrekte had te ruggekregen. De advocaat-generaal vorderde in alle drie ge vallen bevestiging van bet vonnis. Het Hof zal 23 September uitspraak doen. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT (Maandag en Woensdag) Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 580 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 92100 2e kw. 80—90, 3e kw. 6476 per kg. slachtgewicht, 86 melk- en kalfkoeien 320300 per stuk, 13 vette kalveren, 59 nuchtere kalveren 12—20 per stuk, 115 schapen 3050 per stuk, Runderen groote aanvoer, handel vlug, onveran derde prijzen. Vette kalveren geen aanvoer. Nuch tere kalveren groote aanvoer. Handel stuk met hooge prijzen. Schapen behoorlijke aanvoer. Handel stug met onveranderde prijzen. Het Alg. Handelsblad schrijft onder bovenstaanden titel o.m.: „Dat het Nederlandsche belang voorop moet staan bij elke concentratiebeweging die thans de volks kracht tracht te verzamelen om aan de toekomstpro blemen onder de sterkste voorwaarden het hoofd te bieden, hebben wij in ons artikel van Zaterdagavond („Oneenigheid over eendracht") als uitgangspunt van iedere discussie hierover gesteld. Wij onderstel len daarbij, dat in een nieuw Europa, waarin de vre de eenmaal zal zijn teruggekeerd, het Nederlandsche Rijk „in zijn geheel onverkleind", zelfstandig en vrij zal kunnen voortleven; en wij gronden die onder stelling op de zeer positieve woorden, welke de rijkscommissaris bij verschillende gelegenheden in Nederland heeft gesproken. Wij moeten trouwens van die onderstelling uitgaan wanneer wij thans op actieve zelfwerkzaamheid voor ons volle als geheel aandringen. Want zouden wij onderstellen dat wij de toekomst als wingewest van een ander zouden moeten ingaan, dan zou het weinig zin hebben nog naar eigen oplossingen voor eigen problemen te zoeken. Dan zouden wij eenvoudig als duurzaam bezet gebied andermans orders blijvend hebben op te volgen. De woorden van den rijkscommissaris hebben evenwel een ruimer verschiet voor Neder land open gelaten. Wij willen ons dus instellen op een Europa waar vrede en orde zullen heerschen, en waarin Neder land vrij en in vrede met anderen zal samenwerken aan de ontwikkeling van welvaart, orde en veilig heid. Hoe steviger die Nederlandsche bijdrage zal kunnen zijn, hoe beter voor ons en voor het nieuwe Europa. Een evenwichtig en uit innerlijke overtui ging handelend Nederland zal dus óók een Euro- peesch belang zijn. Dat evenwicht, die innerlijke overtuiging zullen het best kunnen gedijen, wan neer ons volk kan leven en werken zonder zijn kern eigenschappen en zijn geestelijke structuur geweld aan te doen." Het blad wijst er daarna op, dat dr. Colijn ver klaard heeft aan de eerste Nederlandsche Unie te hebben kunnen medewerken, maar niet aan de tweede Nederlandsche Unie, „waarvan het program zonder overleg met de politieke partijen werd opgesteld, en dat de vorming beoogt van „eenheids instituten waarin het geheele Nederlandsche volks leven behoort te worden opgesloten", heeft hij Za terdag nogmaals uiteengezet. Wij kunnen ons niet aan den indruk onttrekken dat men hier langs elkander heenpraat. Wat is nu het wezenlijk verschil tusschen samenbindin van krachten, stroomingen en organisaties die in ons volk werkzaam zijn hetgeen ook dr. Colijn wil en de opvoeding tot een positieven Nederland- schen gemeenschapszin, welke de Unie wil, en welk gevoel waarlijk niet pas van 10 Mei dateert, maar zich in vele vormen lang daarvoor reeds open baarde? Wat is dit verschil wanneer de Unie zelf ten volle de geestelijke vrijheid en verscheidenheid van ons volk eerbiedigt? Wordt het probleem er dan niet veeleer een van organisatie om die verschei denheid op de meest doeltreffende manier tot een zoo nuttig mogelijke gemeenschappelijke toewijding aan het Nederlandsche geheel samen niet gelijk te schakelen? Souvereiniteit in eigen kring, verlangen de groe pen die achter dr. Colijn en prof. Slotemaker de Bruine staan. Maar ook vroeger heeft zulke kring- souvereiniteit niet belet dat het landsbestuur ten slotte leiding gaf waaraan ook de leden der souve- reine kringen zich als goede staatsburgers moesten onderwerpen, zelfs wanneer zij bij de voorbereiding „neen" gezegd hadden. Met en door hun groepen en partijen hadden zij hun invloed naar beste weten en kunnen geoefend. Soms met, soms zonder uitein delijk succes. Niet iedereen kan overal en altijd gelijk krijgen. Wordt deze invloed der geestelijke verscheiden heid in een waarlijk Nederlandsche concentratiebe- (Cartografisch Bureau) De hier gepubliceerde kaart geeft nauwkeurig weer de lijn met inbegrip van plaatsen welke onder de twee uitgevaardigde verordeningen vallen. De voor naamste verordening is die van den secretaris-generaal van het Departement van Justitie over de beperkingen van het verkeer. Volgens deze verordening is met ingang van 9 September 1940 aan allen, die niet Rijksduitschers zijn, tot nader order verboden zich tusschen 22 uur en 4 uur buitenshuis te begeven in de gebieden die op de kaart zijn aangegeven. Van Maandag af is dus in de kustzone geen verkeer, ook geen voetgangers-verkeer meer tusschen de boven vermelde uren. Degenen die aan de scheidingsgrens der zóne wonen, houden rekening met deze verordeningen. Wij raden onze lezers aan deze kaart uit te knippen. Jan Pijnenburg heeft bij zijn heengaan hartroerende woorden gesproken tot zijn sportvrienden. Pijnenburg's laatste groet als wielrenner op de Bossche wielerbaan- (Foto Het Zuiden.) weging nu geheel uitgeschakeld? En is voor zulken invloed onder alle omstandigheden het voortbestaan in den ouden vorm van het parlementaire stelsel en van de politieke partijen noodzakelijk? Hierover is uit de R. K. Staatspartij dezer dagen een opmerke lijk geluid vernomen. De secretaris dier partij, mr. Kolfschoten, schrijft n.l. in het Maandblad, dat er voor de partij een „nieuw-gerichte taak" zal komen. Hij omschrijft die taak, althans voor een overgangs toestand, als „van zuiver principieel-staatkundigen en maatschappelijken voorlichtings- en vormings- arbeid onder onze geestverwanten". De Haagsche briefschrijver van de r.k. „Tijd" had reeds eerder betoogd dat de partijen „als principieel-staatkundige denkrichtingen, niet als samenstellende deelen van een nieuwen organischen staatkundigen opbouw zouden kunnen blijven bestaan." Voorlichtend en vormend werk dus, maar zonder rechtstreek se h e n invloed op het staatkundig leven, dat met andere organen zal worden ingericht. Men behoeft deze opvattingen niet van a tot z over te nemen, om toch te kunnen waardeeren dat hier gezocht wordt naar een oplossing voor de vraag hoe de geestelijke verscheidenheid, met haar in vloed op den staatkundigen en sociaal economischen arbeid, kan worden verzoend met de behoefte aan een sterker gemeenschapsaccent voor het volk als geheel. Een gemeenschapsbeweging in Nederland, die de kernwaarden van geestelijke vrijheid en ver draagzaamheid, waaruit verscheidenheid ontstaat, wil eerbiedigen, en die naast krachtige en parate leiding, ook gezonden volksinvloed op wetgeving en bestuur verlangt, zal die oplossing moeten vinden. Dat de bestaande partijen van een beweging als De Nederlandsche Unie een duidelijk antwoord ver langen op de vraag hoe zij zich die oplossing voor stelt, is haar goed recht. Maar wie a priori alleen de oude verdeeling in groepen en partijen onveranderd wil handhaven, waardoor het accent op de verdeeld heid blijft liggen en niet actief op de gemeenschap pelijke grondwaarden komt, isoleert zich reeds bij voorbaat. En verzwakt de Nederlandsche gelederen, die nu meer dan ooit gesloten moeten worden." DR. COLIJN EN DE NED. UNIE. In hetzelfde blad schrijft ir. A. Plate, dat de houding van dr. Colijn (voor wie hij groote bewon dering heeft) en van hen, die thans met hem mee gaan. het moeilijk maken nu bij de jongeren vertrou wen te wekken, „Daarvoor is die houding te nega tief. Want wie stilstaat als hij vooruit moet, han delt negatief". Aan het slot van zijn artikel zegt ir. Plate: „Indien Colijn er in geslaagd was met de besten, de karaktervolsten uit de oude politieke partijen tot een hervorming te komen, welke opnieuw het ver trouwen van tienduizenden in den lande had kun nen verwerven, om met die nieuwe formatie het werk te doen, dat reeds thans op cultureel en sociaal gebied gedaan moet worden en waarmede niet ge wacht kan worden of men wil of'niet, zou hij op nieuw het Nederlandsche volk aan zich hebben verplicht. Waarbij niet te ontveinzen valt, dat de historie als regel in revolutionnaire tijden staats lieden met een verleden weinig kansen biedt. Er zijn nu eenmaal tijden, waarin in ervaring voordeel, maar ook tijden waarin daarin nadeel ligt. Maar nu Colijn bij zijn negativisme volhardt, doet hij beter het spijt mij dit te moeten schrijven met zich afzijdig te houden en bij zichzelf te zeggen: „Begrijpen doe ik de jongeren niet, maar de tijd is nu aan hen." Voetbal Slechts één eerste klas I wedstrijd in het Westen Het voetbalprogramma voor Zondag a.s. blijft voor het Westen hetzelfde als het op 8 September geweest zou zijn. Jammer genoeg blijven ook alle wijzigingen van kracht zoodat er dus slechts een zeer schamel voetbalmenu overblijft. Er zal dan gespeeld worden: AFDEELING I. Tweede klasse B: VeloxWatergraafsmeer H. V. C.Kennemers SpartaanVolendam R. C. H.—H. F. C. Z. V. V.—Q. S. C. Vierde klasse: Vliegende VogelsT. H. B. V. V. E.—V. V- B. D. S. S. H—D. I. O. B. S. M.Spaarnevogels Halfweg—E. H. S. AFDEELING II. Eerste klasse: XerxesH. B. S. Derde klasse B: ZandvoortKinheim BeverwijkDe Zeemeeuwen T. IJ. B. B.Bloemendaal Ingedeeld in dé Tweede Klasse B. Naar de „Spkr." meldt is H. B. C. van de 2e klasse B der tweede afdeeling overgeplaatst naar dezelfde klasse in de Eerste Afdeeling. Het protest, dat de Heemstedenaren tegen hun indeeling hadden ingediend, heeft dus succes gehad. In de tweede klasse B van Afdeeling I spelen nu twaalf clubs waarvan vijf uit Haarlem en omstreken: E. D. O., R C. H„ H. F. C„ De Kennemers en H. B. C.. Aan plaatselijke ontmoetingen zal dus geen gebrek zijn. Jeugdig avonturier bijtijds gesnapt. De politie van het bureau Overtoom te Am sterdam heeft Maandag onder de beschuldiging van diefstal een 10-jarigen jongen aangehouden. Deze knaap was kort geleden van huis weggeloo- pen en had zich een verblijfplaats ingericht in een boot in een stalling. Om geen koude te lijden, stelde hij zich in het bezit van een deken en door inbraak verschafte hij zich een wekker. Voordat hij zich nog verder kon wagen op het slechte pad is hij door de politie ingerekend. TWEE W.A.-MANNEN TOT TWEE MAANDEN VEROORDEELD. Wegens mishandeling van een arbeider. Voor den Utrechtschen politierechter hebben Maandag twee leden van de W.A, der N.S.B. te rechtgestaan wegens mishandeling van een ar beider, aldus meldt Het Volk. De beide W.A.- leden waren per fiets den arbeider, die ook op de fiets zat, ieder van een kant gepasseerd. Daarbij waren zij met den man in botsing gekomen en gevallen. De politierechter heeft de beide ver dachten tot twee maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Handbal LIJNDEN HANDBALTOURNOOI. S.H.CRAPIDITAS 1—3. (Dames) Na een zeer spannenden wedstrijd, zijn de Ra- piditas dames er in geslaagd een overwinning te behalen op S.H.C.de landskampioenen van den N.A.S.B. Direct ontwikkelt zich een aantrekkelij ke wedstrijd. Om beurten verkeeren de doelen in gevaar. Als na een snelle doorbraak de midden voor van S.H.C. vrij komt, doelpunt ze onhoudbaar (10). De Rapidiias-dames gooien er nog een schepje op, hetgeen meteen een doelpunt op levert (I1). Nog voor de rust weet Rapiditas de score te verhoogen 12. De tweede helft is nog sneller dan de eerste. Prachtige aanvallen worden van weerszijden op gezet. maar de achterhoedes zijn op hun post. Kort voor het einde weet Rapiditas nog éénmaal te doelpunten 1—3. Hiermede breekt het einde aan, zoodat Rapidi tas zich in de volgende ronde plaatst. Waterpolo Het kampioenschap van Nederland. De wedstrijden ob het waterpolokampioenschap van Nederland zijn thans als volgt vastgesteld: Zondag 22 September 1 uur: Het IJHZ en PC. Scheidsrechter J. de Vries. Zondag 29 September 5.15 uur: HZ en PCHet IJ. Scheidsrechter A. Verhoeff. Indien de partijen gelijk eindigen zal de beslis singswedstrijd op 13 October worden vastgesteld. Deze wedstrijd zal dan geleid worden door den heer A. J. Braam en gespeeld worden in het Sport- fondsenbad te Haarlem. Hengelelubs De vereenigir.g Vriendschap zij ons Doel heeft Zondag 8 September een onderlingen wedstrijd ge houden op witvisch in de Hoofdvaart. De uitslag was als volgt1 1 H. Eerhart, 2 P. Touw, 3 A. de Boer, 4 J. J. Freyer, 5 A. Bronkhorst, 6 A. Eerhart. Er werden 314 stuks gevangen. De vischvereeniging „Het Baai'sje" hield Zon dag jl. een onderlingen wedstrijd op bovenmaat- sche witvisch. Er werd 2 maal 1 Vj uur gevischt in de Ringvaart, richting Halfweg. De uitslag was: 1 P. Berghuis. 2 A. van Wagenin- gen, 3 H. Veen, 4 J. A. van Teunenbroek, 5 M. de Rijk, 6 B. Kaanebrood. 7 P. Tjeertes, 8 D. Koele- veld, 9 L. v. Nicolai, 10 H. Koster. Wielrijden Ook Zweden B wint. Terwijl de a-ploegen van beide landen te Hel sinki met Duitschland in een feilen strijd gewik keld waren, hebben ook de b-ploegen van Zweden en Finland in het Stockholmsche stadion een aardigen strijd gehouden. Ook hier bleven de Zweden in de meerderheid, tegenover de 114,5 punten van Zweden stelden de Finnen 99,5 pnt. Haarlemsche Wielrenclubs. Zondag werd er een gecombineerde wedstrijd gereden door de leden van de Kampioen, de Jonge Kampioen en Achilles. De A-klassers reden 57 K.M. en de C-klassers 35 K.M. De uitslag werd: A-klasse: 1. Stet. tijd 1 uur 29 min., 2. Portegiea 1.31.29, 3. Laan 1.31.56, 4. Markensteyn 1.32.4, 5. Claassen 1.33.45. 6. Ekel 1.34.7, 7. Drenth 1.35.8, 8. Dhaene 1.37.13. C-klasse: 1. Droog 56.7. 2. Neeft 57.40. 3. M. Kabel 57.57. 4. v. d. Aart 58.35. 5. Steenvoorde 58 41, 6. D. Kabel 59.10, 7. Keizerswaard 1.0.13, 8. Voor- ting 1.1.43, 9. Wieland 1.3.10.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 8