Haarlem's Dagblad Industrie- en havenbedrijven te Londen bestookt. Savtee Hallen van de Spitfire-fabrieken getroffen. De foto-legitimatie-bewijzen. Weer alle voetbalwedstrijden afgelast De rijwiellamp- afscherming. Oude kunst. Amerika neemt niet deel aan vreemde oorlogen - Actiketen^ Duitsch geschut beschiet de Britsche kast De verduistering Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Britsche bommen op Duitsche steden. Zoadats avonds van half zeven tot half tien DANSSCHOOL KWEKKEBOOM NIEUWE GRACHT 98 (Adv. Ingez. Med.) 100.000 Haarlemmers moeten bewijzen kunnen wie zij zijn Druk werk voor het Bevolkings bureau. 58e JAARGANG No. 17557 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V Bureaux: Groots Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082. Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Het D.N.B. meldt: Woensdagmiddag hebben Duitsche bommenwerpers nieuwe branden in industrie- en havenbedrijven te Londen doen ontstaan. Bijzonder omvangrijk waren de brandhaarden aan de monding van de Theems. Engelsche jagers trachtten de Duitsche ge vechtsvliegtuigen tegen te houden. Zonder zich hiervan iets aan te trekken, zetten de Heinkel- bommenwerpers hun vernietigingswerk voort. Er ontstonden hier en daar weer hevige lucht gevechten. Een formatie Duitsche gevechtsvliegtuigen viel de groote tankinstallatiès van Port Victo ria met talrijke bommen aan. Uit verscheidene tanks schoten geweldige vlammen omhoog. Dikke zwarte rookwolken kenmerkten van ver af de plaats der vernieling. Bovendien werd een aldaar lossend tankschip door een bom in brand gestoken. Ook werden verscheidene hallen van de Spit- fire-vliegtuigfabrieken te Southampton be schadigd. Bij de verbitterde luchtgevechten, die gisteren in het zuidoosten van Engeland zijn geleverd, werden voor zoover dusver bekend 54 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Achttien Duitsche vliegtuigen worden vermist. Hedenmorgen meldde het D.N.B. Duitsche bommenwerpers hebben even na middernacht Liverpool en andere belangrijke steden in Zuid-Engeland met succes aangeval len. Alle toestellen van een- fprmatie bommen werpers, die met succes strategische doelwitten in Londen hebben aangevallen, zijn terugge keerd. De vergeldingsaanvallen duren voort. Van een kwartier der Duitsche luchtmacht in België komen zoo juist de eerste berichten over de successen der aanvallen van den afgeloopen nacht binnen. Van een formatie zijn vijf vliegtuigen reeds teruggekeerd op hun basis. Een toestel moest we gens motorstoring op een ander vliegveld dalen. De bemanning dezer vliegtuigen meldt, dat zij op groote hoogte vliegend en bij het beste weer Lon den bereikte. Ongeveer 10 Kilometer van de stads grenzen flitsten de eerste zoeklichten aan en kort daarna begon het afweergeschut op verschillende plaatsen te vuren. Af en toe werd een vliegtuig door een zoeklicht gevonden. In twee gevallen ont ploften de granaten van het afweergeschut vlak bij de vliegtuigen. Een der toestellen kreeg daardoor, naar het schijnt, een motorstoring. De Theems en de „docks" waren duidelijk zichtbaar en zonder moeilijkheden kon men de bommen laten vallen. De vliegers zagen nauwkeurig waar de bommen terecht kwamen. Op eenige plaatsen, vooral in de bocht .van de Theems, zijn, naast de oude, kleine nieuwe branden ontstaan. Elders hoorde men ontploffingen. Het zicht was dezen nadht zoo helder, dat de vliegers het brandende Londen nog konden zien,toen zij reeds langs op de thuisvlucht waren. Het D.N.B. deelt nog mede, dat Woensdag te Lon den viermaal luchtalarm gemaakt is. Reuter publiceert de volgende verklaring van het Britsche ministerie van luchtvaart: Dinsdagavond zijn opnieuw talrijke vijandelijke vliegtuigen Londen genaderd. Enkele bommen wer den op Zuid-Londen geworpen. Tot dusver zijn de bijzonderheden nog niet bekend. Verscheidene vijandelijke vliegtuigen hebben bommen geworpen op een stad in het graafschap Kent. Een aantal huizen werd verwoest en verscheidene personen werden gedood. In den nacht heeft de vijand wederom een aan tal bomaanvallen op Londen ondernomen. Te Lon den brak in verscheidene depots en fabrieken aan den oever van de Theems brand uit. Te Londen zelf werd schade aangericht. Te zijner tijd zullen na dere mededeelingen worden gedaan. Op Wales, in het gebied van het Bristol-kanaal, alsmede in het Westen van het Engeland werden eveneens bom men geworpen. ENGFLSf"E AANVALLEN OP NOORD-DUITSCHE STEDEN. 'BERLIJN. 12 September (D.N.B.) Het schijnt den Engelschen niet voldoende te zijn, dat zij Ber lijn aanvallen. Vandaag zijn twee steden in het noordwesten van Düitschl&nd op de wijze van Ber lijn gebombardeerd. Op woon- en zakenwijken viel een .zeheele reeks bommen, die weinig materieele schade veroorzaakten, doch waardoor verscheidene burgers gedood of zwaar gewond zijn. Een hout opslagplaats ging in vlammen op. Verscheidene ar beiders- en ambtenaarswoningen zijn door bommen vernield. Een eengezinswoning en een tuinhuis zijn geheel uitgebrand Ten westen van Oldenburg is een Engelsch vliegtuig dat aan den aanval had deelgenomen, door afweergeschut neergehaald. Voorts meldde het D.N.B. hedenmorgen: In den afgeloopen nacht hebben de Engelschen, evenals bij hun vroegere aanvallen op Berlijn, blijk baar ^getracht de woonwijken der arbeiders en be roemde nationale monumenten te treffen. In den Tiergarten zijn bommen gevonden, die klaarblijke lijk hetzelfde doel moesten dienen als die, welke in den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn ge vallen. Een deel der Engelsche aanvallers werd in West-Duitschland door de Duitsche afweer tot den terugtocht gedwongen. Op verschillende plaatsen Naar het A.N.P. van het bestuur van den Nederlandschen Voetbalbond verneemt, heeft het bestuur opnieuw tot nader bericht alle competitie- en seriewedstrijden, zoowel van den N.V.B. als van de verschillende onder, afdeelingen, vastgesteld op Zaterdag 14 en Zondag 15 September, afgelast. Overigens kan het bestuur voor het spelen Van vriendschappelijke wedstrijden geen toe stemming verleenen. Hierdoor gaan dus ook het Spaernebeker-tour- nooi en het juniores-tournooi om den v. d. Aart beker niet door, 1 lieten zij hun bommen vallen om ze kwijt te zijn. Eenige Britsche vliegtuigen zijn na middernacht op groote hoogte over de door het afweergeschut gelegde versperring te Berlijn gevlogen, waarna luchtalarm werd gemaakt. Op verschillende plaatsen werd spervuur onder houden. De Engelschen kwam van het westen en het noordwesten en cirkelden boven de stad. In het noordwesten wierpen zij een brandbom op een fabrieksgebouw. Er ontstond een kleine brand, die snel gebluscht kon worden. Op verschillende andere plaatsen in de binnenstad vielen brandbommen op woon- en zakenwijken. Steeds was de brandweer spoedig ter plaatse. De branden werden snel ge bluscht. Het D.N.B. verneemt nog over den Engelschen vliegeraanval op Berlijn in den nacht van Dins dag op Woensdag, die voornamelijk gericht was op de diplomatenwijk, de volgende bijzonderheden: Op drie meter afstand van de woning van den mi nister voor propaganda, dr. Goebbels, gelegen in de Hermann Goeringstraat viel een zeven kilogram zware brandbo m. Zij veroorzaakte in den tuin van den minister een groot gat en beschadigde een groot rozenperk. Bij het koopen van een kap lette men op het rijkskeur. De rijksinspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen deelt, naar aanleiding en ter rectificatie van vele misvattin gen en publicaties op het gebied van afscherming van rijwiellampen het volgende mede: 1. Ieder, die een afschermkap voor een rijwiel lamp of een rijwiellamp met beperkte lichtuitstra- ling bij den handel koopt, moet er op toe zien, dat deze voorzien is van het door de rijks inspectie vastgestelde goedkeuringsmerk (be-, staande uit een rechthoek met daarin de letters I.L.B. waaronder het nummer). 2. Andere dan goedgekeurde afschermkappen voor rijwiellampen mogen niet in den handel worden gebracht. 3. De vorm en uitvoering van een door den han del op de markt gebrachte goedgekeurde af schermkap of rijwiellamp met beperkte lichtuit- straling behoeft niet in overeenstemming te zijn met de in de verduisteringsverordening voorge schreven afmetingen, spleet enz. Ook deze andere vorm en uitvoering voldoet blijkens het keur ten volle aan'de bepalingen uit de verduisterings verordening. 4. De controleerende politieambtenaar heeft slechts de aanwezigheid van dit keur te contro leeren en niet de vorm en uitvoering van de goedgekeurde afschermkap. 5. Alleen zij, die zelf een afschermkap maken en deze dus niet koopen, moeten de bepalingen be treffende de afmetingen en plaats van de spleet van de verduisteringsverordening in acht nemen (de spleet 1 bij 3 cm in de onderste helft van de kap). Goedgekeurde in den handel gebrachte uitvoe ringen voor de afscherming van rijwiellampen zijn dus altijd goed, ook al wijkt de constructie geheel af van die, welke voor de eigengemaakte afschermkappen is voorgeschreven. Britsch convooi verspreid. St.uka's stichtten brand op een torpedojager en zes vrachtschepen. BERLIJN, 12 September (D.N.B.) Gistermid dag kreeg een Duitsche afdeeling gevechtsvliegers bericht van een verkenner, dat een Britsch con vooi van een twintigtal schepen de Theems had verlaten. Als een zwerm wespen vlogen de ge vechtstoestellen op de Britsche schepen af en, in weerwil van het hevige afweervuur slaagden de Stuka's er in, door bommen brand te veroorzaken op een torpedobootjager en zes vrachtschepen. De rest van het convooi nam de vlucht en trok zich in de monding der rivier terug. Officiëele valutakoersen der Nederlandsche Bank. Officieele valutakoersen der Nederlandsche Bank 12 September valuta's (schriftelijke en tel. trans acties). New-York 1.88 3/16—1.88 9/16 Berlijn 75.28—75.43 Helsinki 3.81—3.82 Stockholm 44.81—44.90 Zürich 42.84—42.92 Bankpapier: New-York 1.86^—1.90 1/4 Brussel 30.0830.20 (Op een tentoonstelling van opge graven oudheden te Athene is o.a. een volkomen gaaf kunstgebit te zien, dat 2300 jaar oud is) Ik vraag u, met mij even een moment Uit alle woeligheden van het heden, Waarmee u dagelijks zoo doende bent, Terug te treden in het grijs verleden. Op een tentoonstelling in Griekenland Toont zich voor uw verraste geestesoogen, Een kunstgebit, behouden tand voor tand, Sinds drieëntwintig eeuwen zijn vervlogen. Bewonderend komt het modern publiek, Dit oude kunstwerk ziend, tot de conclusie: Dat wij d' ontdekkers zijn der tandtechniek, Is dus ook al' niet meer dan een illusie. Zoo kon men het al in dien ouden tijd, Zoo goed gemodelleerd, zoo fijn geslepen, Uit zooiets wordt aloude vaardigheid, Nog meer dan uit een beeldhouwwerk begrepen. Wij peinzen daarop even door, maar wacht, Daar rijst nog een besef van andre orde, Niet pas bij ons, het verre nageslacht, Is het gebit zoo brokkelig geworden. Ook dat is een verrassing en een troost, Wij weten nu, dat er zelfs in die jaren, Tenminste in de meer nabije Oost, Al stakkers, rijp voor kunstgebitten, waren* Merkwaardig, dat de tand des tijds geen vat Op deze oude tanden kon verkrijgen, Dit maakt voor 't oude tanden handwerk, dat Het slechts in onze achting nog kan stijgen. De mensch die ermee at, is sedertdien Reeds lang tot stof vergaan, toch kan hij heden, Ons altijd nog zijn tanden laten zien, Als levend blijk van kunst in het verleden. P. GASUS. Het is bekend dat de Duitsche autoriteiten be slist hebben dat alle Nederlanders van 15 jaar en ouder met 1 October in het bezit moeten zijn van een foto-legimitatiekaart. De bedoeling is dat ieder deze kaart bij zich draagt zoodat hij zich zoo noodig kan legitimeeren. Dat wil dus zeggen dat ongeveer 100.000 Haarlemmers in het bezit gesteld dienen te zijn van zoo'n kaart. Haarlem heeft ruim 140.000 inwoners, maar er wordt gerekend dat daar onder 40.000 kinderen beneden de 15 jaar zijn, zoodat er 100.000 overblijven die voor een legi- timatiekaart in aanmerking komen. Bij de eerste publicatie is medegedeeld, dat de kaarten moeten afgegeven worden door een Nederlandsche instantie. Dat wil dus practisch zeg gen door de gemeentelijke bureaux voor de bevol king. Elk bewijs moet voorzien zijn van een foto alsook van den volledigen naam, den geboorteda tum, de geboorteplaats, het beroep, de gemeente van inwoning en het adres, zoomede de handteeke- ning van den houder, voorts den datum van uit gifte, het dienstzegel van de gemeente en de hand- teekening van den ambtenaar die de kaart heeft uitgereikt. Daarna is er een schrijven aan de gemeentebe sturen gezonden waaruit blijkt dat het voorloopig niet noodig zal zijn, dat alle inwoners zich van een nieuwe legitimatiekaart voorzien. Als geldige legi- timatiekaarten worden allereerst aangemerkt gel dige paspoorten en bewijzen van Nederlandschap die niet langer dan een jaar geleden zijn afgegeven Nu is het aantal geldige paspoorten niet groot (misschien voor Haarlem 5000) omdat er dit jaar vrijwel geen nieuwe paspoorten zijn aangevraagd of oude verlengd, omdat er slechts sporadisch buitenlandsche reizen werden gemaakt. Ook zijn en dit jaar zeer weinig bewijzen van Nederlander schap afgegeven. Ook zijn geldig de legitimatiekaarten die afge geven zijn aan het personeel van den Opbouw- dienst en aan het personeel van Posterijen, Tele grafie en Telefonie Tenslotte is ook bepaald, dat als legitimatie bewijs ia aanmerking komt een distributie stamkaart voorzien van 'n met een gemeente stempel gewaarmerkt goed gelijkend portret. De distributie-stamkaarten zullen dus voorzien moeten worden van een portret. In de circulaire aan de gemeentebesturen wordt gezegd: „Alvorens over te gaan tot het geldend maken van een distributiestamkaart of tot het afgeven van een identiteitsbewijs, overtuigt de ambtenaar zich door ondervraging aan de hand van de ge gevens van de persoonskaart, door raadpleging van over te leggen legitimatiebewijzen en des noods door middel van getuigen, dat de op het bewijs of op de distributiestamkaart beschreven persoon inderdaad identiek is aan den verschenen persoon, wiens portret en wiens beroep moeten worden aangebracht en gewaarmerkt. Met nadruk wordt gewezen op de verantwoor delijkheid van den ambtenaar en op de ernstige gevolgen, welke voor hem uit de ontdekking van een vervalsching, mystificatie of onrechtmatig ge bruik van een aan een ander toebehoorend(e) be wijs of kaart, kunnen voortvloeen. Onder: „goedgelijkend portret" is te verstaan elke (pas)foto, welke den persoon duidelijk ken baar weergeeft. Het is de bedoeling, dat de be volking, met het oog op de korte spanne tijds, zoo weinig mogelijk moeilijkheden in den weg worden gelegd met betrekking tot de eischen, waaraan een foto eigenlijk behoort te voldoen". Het wordt voor de ambtenaren der bevolking- bureaux druk werk, want September is al bijna voor de helft verstreken. Als de voorbereidingen die nog gemaakt moeten worden vlug verloopen, blijven er toch niet meer dan 12 werkdagen over voor het uitreiken der kaarten. Practisch is dit ook wel mogelijk, want in Mei zijn te Haarlem in enkele dagen ongeveer 18.000 legitimatiekaarten in orde gemaakt. Er komt ook werk aan den winkel voor de foto grafen. Weinig menschen zullen pasfoto's voor de kaarten in voorraad hebben. Het zal dus in de ko mende dagen wel storm loopen bij de fotografen. Er wordt voor de legitimatiekaart een goed gelijkende foto vereischt. Daarom is het, ten einde te bereiken dat men tijdig de foto's in zijn bezit heeft, noodig dat wie geen goed ge lijkende pasfoto heeft, die reeds nu laat maken. Het verdient aanbeveling dat zij, die voor het onderhavige doel toch zoogenaamde pasfoto's moe ten doen maken, reeds thans, rekening houden mei de eischen, welke bij de invoering te zijner tijd van eenvormige indentiteitsbewijzen, aan een goed ge lijkend portret zullen worden gesteld, te weten: a. Afmetingen 3V2 c.M. breed, bij 41/» c.M. hoog. b. De foto mag uitsluitend het hoofd en even tueel het bovendeel van den borst van den afgebeelden persoon weergeven. c. De foto moet den afgebeelden persoon zon der hoofdbedekking weergeven. d. De afbeelding van het hoofd moet ongeveer 2 c.M. in doorsnede of grooter zijn. e. De foto moet den afgebeelden persoon half „en face" en half „en profil" naar rechts toonen, zoodanig dat het linkeroor duidelijk 3 zichtbaar is. f. De beeldtrekken moeten scherp en niet geretoucheerd zijn (geen wazige of z.g.n. kunst foto's). g. De foto moet den afgebeelden persoon duidelijk kenbaar weergeven. h. Gelijkmatige (z.g.n. egale) kleur, witte of grijze achtergrond). i. De foto mag geen nevenafbeeldingen bevatten (geen andere personen, geen huis, geen land schap, geen hond, enz., enz.) j. De foto mag geen stempelafdruk of deel van een stempelafdruk bevatten. k. De achterzijde der foto's moet zijn van wit papier, zonder eenigen stempelafdruk, opdruk of anderszins. Binnen enkele dagen zullen mededeelingen ge daan worden op welke wijze de waarmerking der distributiestamkaarten en de verstrekking van legitimatiekaarten door het bureau der Bevolking te Haarlem zal geschieden. Het is de bedoeling dat alles zoo geregeld wordt, dat het nutteloos wachten of lang in een rij staan zooveel mogelijk voorkomen I zal worden, Donderdag 12 September 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. Roosevelt constateert: Slechts uitzending van troepen ingeval van een aanval WASHINGTON, 12 Sept. (D.N.B.) „Wij zullen niet aan vreemde oorlogen deel nemen en wij zullen ons leger, vloot en lucht- wapen niet buiten het Amerikaansche wereld deel naar vreemde landen ten oorlog zenden, behalve in geval van een aanval". Aldus verklaarde president Roosevelt gisteravond in zijn eerste verkiezingsredevoering, welke hij hield voor de vakvereeniging van vrachtauto- en andere chauffeurs. De Amerikaansche democratie, zoo zeide hij, werkt langzaam en bedachtzaam. Sinds 1933 is er echter reeds veel bereikt, b.v. minimum-loo- nen en grenzen voor den arbeidstijd, alsmede het recht der werknemers om in georganiseerde groe pen met hun werkgevers te onderhandelen. Voor 1933 was dat niet mogelijk. Roosevelt ging toen over tot de defensie- en dienstplichtkwestie en betoogde dat de regeering de fabrieken zou overnemen, die medewerking wei gerden. Tenslotte zei Roosevelt: „Ik haat den oor log thans meer dan ooit. Ik ben besloten alles te doen wat ik kan om voor alle tijden den oorlog van onze kusten verre te houden. Ik sta met mijn partij op den grondslag van het te Chicago aan genomen program". Botsing op rangeeremplacement. Goederentrein kon niet tijdig tot stilstand worden gebracht. UTRECHT, 12 September (A.N.P.) Op het rangeerterrein achter het Centeaal Station alhier zijn gistermiddag twee goederentreinen met elkaar in botsing gekomen. Er werd groote materieele schade aangericht, doch persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Uit de richting Arnhem reeds omstreeks twee uur een lange goederentrein het rangeeremplace ment op. Blijkbaar had deze trein te veel vaart om op het aangegeven punt te stoppen. Hij schoof door en kwam daardoor in botsing met een verder op alleen staande locomotief. Door den stoot werd deze opgeduwd en het geheel botste vervolgens tegen een goederentrein, welke uit Amersfoort was gekomen en juist op een kruispunt stond. De Amersfoortsche trein werd in de flank aangereden en ernstig beschadigd. Van de tien wagens waaruit deze trein bestond, werden er zes uit de rails ge worpen. De opgeduwde locomotief en een gedeelte van den Arnhemschen trein ontspoorden eveneens. De schade was hier geringer, al vlogen de eier kolen uit de open kolenwagens over het rangeer terrein. Deze stagnatie was echter spoedig ver holpen. Op het gekraak van de botsing kwam terstond hulp toesnellen. Dank zij het snel en krachtdadig optreden van het gerequireerde personeel was het mogelijk nog voor het invallen van de duisternis de versperde banen vrij te krijgen. Over de voor naamste sporen heeft nu weer treinverkeer plaats. Vanwege de Nederlandsche Spoorwegen wordt een onderzoek naar de toedracht van het ongeval ingesteld. Autoriteiten op de Jaarbeurs. UTRECHT, 12 September (AN.P.)Giste ren hebben enkele autoriteiten een bezoek ge bracht aan de Nederlandsche Jaarbeurs. Gistermiddag heeft de Commissaris in de pro vincie Utrecht, jhr. mr. dr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal de Jaarbeurs bezocht. Hij werd rondgeleid door den directeur der Jaarbeurs dr. J. milius. De commissaris in deze provincie heeft het geëxposeerde met groote belangstelling in oogenschouw genomen. Voorts is de Jaarbeurs bezocht door Finanz- minister dr. Fischböck, genera al-commissaris voor financiën en volkshuishouding, die vergezeld was van verschillende heeren uit ambtelijke omgeving. Het gezelschap werd bij den rondgang over de beurs voorgelicht door den raad van beheer. BERICHT. Onze hoofdredacteur zal ongeveer een week met vacantie afwezig zijn. Men wordt dus ver zocht brieven aan ons blad gedurende dien tijd niet aan hem persoonlijk te richten. HEDEN: 8 PAGINA'S „De Zwerver" in het Heemsteed- sche haventje pag. 3 J. B. Schuil: Piet Kohier vijftig jaar op de planken pag. 3 V.: Het ontstaan van den oorlog pag. 6 Flitsen: Een moment pag. 3 Laatste Berichten op pagina 2 1 M Voor .a s- - :i- g t Tcrxcn (W**n«»). reorganise: door de fokvereeniging „De Geitenvriend" te Windesheim, groote belangstelling. Een keur- colléctfe. {Foto Pax Holland), BERLIJN, 11 September (D.N.B.). Van de Fransche Kanaalkust wordt vernomen, dat het geschut aldaar in den loop van dezen dag tegen de Engelsche kust in werking is getreden. Stockholm 44.76—44.94 Zürich 42.80—42.96 Goede raad is goud waard. Zulk een goede raad is: plaats een GROENTJE in HAARLEM S DAG BLAD. Zon onder. 20.03 uur Zon op 7.10 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1