27ste Volksconcert. Uit de Pers. VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1940 HA'A RE EM'S DAGBEAP S Arrondissements-Rechtbank te Haarlem. Rechercheur verdacht van beleediging Donderdagmiddag werd voor de Arr.-rechtbank te Haarlem de zaak voortgezet tegen den Haarlem- schen rechercheur van politie, die er van verdacht werd het oud-hoofd- eener school beleedigd te heb ben door hem het woord „landverrader" toe te voegem. De zaak was in de ochtenduren gedeelte lijk behandeld en werd des middags vervolgd, om dat de kroongetuige toen aanwezig kon zijn. Deze getuige verklaarde in de auto op weg van Haarlem naar Hoorn, een gesprek te hebben gehad met den eveneens gearresteerden Duitschen chauffeur-monteur. Ik was zeer gede primeerd, aldus getuige, de Duit§cher was in een zeer opgewekte stemming, en ik vroeg hem der halve of hij geen vrouw en kinderen had. De rechercheur, die voorin zat, mengde zich in' het gesprek met de woorden: ..Ach, deze meneer is een Duitscher, en hij kan er niets aan doen dat hij naar Hoorn gaat. Maar met u is het wat anders. U kunnen ze niet ver genoeg wegstoppen', landver rader. „Daarover discussieer ik niet met u"; had getuige geantwoord, en de rechercheur heeft volgens hem toen nog gezegd: „Dat is anders de algemeene mee ning". De verdachte: „De heb niet gezegd: Ze kunnen u niet ver genoeg wegstoppen, en het woord „land verrader" heb ik niet gebezigd. Ik heb in die da gen veel memschen moeten arrestee ren, ik heb het persoonlijk heel erg gevonden, dat ik hen uit hun gezin moest weghalen, en ik heb nimmer één hun ner gekrenkt. Bij den rechter-commissaris heeft de getuige gezegd dat ik bij twee andere arrestaties onheusch zou zijn opgetreden. Het onderzoek hier na heeft buiten mij om plaats gevonden en dit bracht aan het licht dat ik met die twee arrestaties mdets te maken heb gehad. Bovendien had ik deze geheele rechtzaak kunnen voorkomen, want de ge tuige heeft me in de gelegenheid gesteld om mijn excuses aan te bieden. Maar het is voor mij niet mogelijk om mijn excuses aan te bieden voor iets, öat ik niet gezegd heb. President tot den getuige: „Kan er niet sprake zijn van een misverstand?" Getuige: „Neen, hij heeft dat woord tegen mij gebezigd". Een hoofdinspecteur van de Haarlemsche politie verklaarde op vragen van den verdediger, Mr. Bvuch, dat verdachte altijd een uitstekend en rustig politieman is geweest. Tegen arrestanten is hij nooit ruw opgetreden en hij laat zich met zijn gezegden nooit gaan. De getuige verklaarde op een vraag van den ver dediger dat de rechercheur overigens zeei* correct en beleefd tegen hem is opgetreden. De officier achtte het bewijs voor eenvoudige beleediging geleverd door de verklaring van den getuige chauffeur-monteur, en van het oud-school hoofd. Hij eischte een boete van f 25 subs. 25 da gen. De verdediger Mr. Bruch wees er op dat de Offi cier zeer uitdrukkelijk het beleedigende woord „landverrader" ten laste heeft gelegd. Er is slechts één getuige, die dat woord gehoord heeft, en idat Bs de betrokkene zelf. De andere getuige, de chauf feur-monteur. die er in de auto bij zat, heeft ge zegd, dat hij het woord „landverrader" niet zeker heeft gehoord, wel het woord „verrader". Getuige zijn is moeilijk, aldus de pleiter, men inoet daarvoor waarnemen, herinneren en weerge ven. Hij refereerde aan de proef, die Prof. Simon van der Aa eens in zijn collegezaal heeft génomen. Deze .ensceneerde daar, buiten de voorkennis van de studenten, een gebeurtenis, en achteraf bleken de waarnemingen van de studenten wel zeer af wijkend van het feitelijke gebeuren. De studenten waren in een normalen toestand. Doch moeilijker wordt de waarneming, wanneer men in een groote depressie verkeart. En de kroongetuige verkeerde in een zoodanigen toestand, zooals hij zelf zegt. Pleiter acht het zeer wel mogelijk dat de getuige zich, volkomen te goeder trouw, vergist. Hij tast daarvoor niet de ethische, doch wel de zuiver psy chische betrouwbaarheid van de getuigeverklaring aan. Bovendien staat tegenover de verklaring van den kroongetuige de besliste ontkenning van den verdachte, die bovendien de mogelijkheid heeft ge had om de rechtzaak te voorkomen door zijn ex cuses aan te bieden. De pleiter verzocht de rechtbank den verdachte te willen vrijspreken. Uitspraak op 26 September Tweehonderd dekens gestolen. Op 24 Juli werden uit de Nassauschool te Haarlem, waar dekens opgeslagen waren, toe- behoorend aan den staat der Nederlanden, een 200-tal dezer dekens ontvreemd. Een sergeant-fourier had deze in samenwer king met een gedemobiliseerden militair ge stolen en verkocht aan een kellner. Als eerste verdachte kwam de sergeant-fourier Voor. Deze bevond zich op een avond in een café «an de Smedestraat. Daar was een kellner, die hem vroeg om dekens te leveren. Op de rustkamer in het perceel in de Nassau school lagen dekens van militairen. Zij kwamen overeen, dat f 1.25 per deken betaald zou warden. De dekens werden dier zelfden avond op een afgesproken plaats bezorgd. Met een anderen gedemobiliseerden militair reed ide fourier met een auto naar de school: beiden for ceerden de deur van de rustkamer in de school, mamen de dekens mede en laadden ze in de auto. De andere militair ging toen met de auto weg en ide sergeant-fourier ging bij kennissen op bezoek. Pres.: Was u in geldverlegenheid? Verdachte, die niemand te onderhouden heeft, antwoordde: „Eenigszins". Pres.: U kon van uw inkomen ruim rondkomen. De kapitein die als getuige verscheen, consta teerde dat het slot geforceerd was. Ongeveer 200 dekens waren ontvreemd. De Officier achtte elk motief afwezig om tot een dergelijk laakbaar optreden te komen en eischte 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. De pleiter mr. Pliester vroeg een gecombineerde straf dus een gedeeltelijke voorwaardelijke ver- oordeeling. De broodbezorger die in vereeniging met den ser geant-fourier het strafbare feit had gepleegd, ver scheen vervolgens als verdachte. Hij had gediend bij de motorbrigade, maar was ten tijde van het gebeurde, reeds gedemobiliseerd. Hij zou zelf 12 van de dekens krijgen. Voor deze gelegenheid trok hij zijn militaire pak weer aan. Hij gaf de dekens af bij dengene, die de partij ge kocht had. Deze zou als eerste termijn f 100 betalen. De officier requireerde 9 maanden gevangenis straf. De verdediger mr. L. G. van Dam drong aan op clementie. Tenslotte verscheen de kellner, woonachtig te Haar lem, als verdachte. Hij trof op 22 Juli den fourier in het café aan, en informeevde of hij dekens kon koo- pen. De verdachte ontkende dat hij over zaken doen begonnen was. v Pe officier merkte op dat de heler tenslotte de ge heele zaak heeft uitgelokt en eischte tegen hem 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. B. W. Stomps, wees er op dat de verdachte zenuwpatiënt is geweest, en vroeg een psychiatrisch onderzoek naar de toerekenings vatbaarheid, subs, clementie. Uitspraak over 14 dagen. PERSONALIA. De heer C. J. H. A. Ouddeken te Haarlem, slaagde voor het examen ter verkrijging van het Praktijddiploma Boekhouden, welk examen is afgenomen door de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen en waarvoor de ge slaagde werd opgeleid aan het Instituut voor Handelswetenschappen te Leiden. DN/T IN UTtlRtN Haarlemsche Orkestvereeniging. Dit verslag van het Donderdagavond door onze H. O. V. gegeven Volksconcert zal gaan gelijken op een rekenpuzzle, waarvan alleen de cijfers 3 ge geven zijn. Ziehier: Het programma van het Volksconcert no. 3x3x3, dat op den 34-3 34-3 den dag van de 3x3 den maand plaats had, bevatte 3 nummers, waaronder het Pianoconcert no. 3 van Beethoven en de Symphonie no. 3 3 van Schubert, en al die 3 nummers begonnen met den 3-voudig gespeelden toon die naar den 3den letter van het alfabet genoemd is. De FreischützOuverture heeft geen nummer. In deze Ouverture vlottè het aanvankelijk niet geheel met de onderlinge stemming der blaas instrumenten. Gaandeweg werd die beter, en toen de eerste clarinettist zijn solopartij speelde werd het zelfs heel mooi. Heel mooi was ook de vertolking der solopartij van Beethoven's 3de Pianoconcert door de pianiste Miek Engelenbeurg. Muzikaal en technisch be- heerscht, fijngevoelig en krachtig, romantisch-vrij en ryhtmisch-pittig, ernstig en brillant, al naar ge lang de verschillende momenten dat meebrachten, was haar spel, ook in de cadens van St. Saëns, een der beste, die voor dit Pianoconcert geschreven werd. Het orkest secondeerde over 't geheel geno men voldoende,, al was in het eerste hoofddeel een paar maal een klein verschil van tempo-opvatting tusschen dirigent en soliste waar te nemen. Het tempo van het Largo nam de pianiste m.i. in het hoofdthema wat al te breed. Dan kost het moeite om een melodie nog als een aaneengesloten geheel te hooren en dreigt de eenheid dus voor den hoorder verbrokkeld te worden. Nog een opmerking over haar voordracht zij mij veroorloofd: de zich in dub bel gebroken octaven op en neer bewegende aecoor- den, die aan de reprise in het Allegro con brio vooraf gaan zijn door Beethoven niet „forte" voorgeschre ven en m. i. ook niet „forte" bedoeld. Pas bij de laatste maat staat „crescendo". Ik zou Miek Enge lenburg in overweging willen geven om eens de proef te nemen of de climax, die zóó pas op het laatst, plotseling, ontstaat niet des te grooter effect maakt. De soloclarinet onderscheidde zich in het As dur-alternatief van het Rondo opnieuw. De Symphonie van Schubert, die men ter onder scheiding van de meer bekende in dezelfde toon soort staande „de kleine C dus" zou kunnen noemen, heeft lang niet dezelfde beteekenis als de later ge schreven „groote". Eerste en laatste Allegro komen niet boven het karakter van een blijspelouverture uit en hebben bovendien weinig onderling con- trasteerends. Het is een lustig spel met niet al te nobele motieven, een spel zonder veel spanning of ontwikkeling, wel met vele verrassendè modulaties. Enkele momenten in de Finale wijzen in de richting van die der groote C dur-Symphonie; het Scherzo (Presto) doet dat ook, en zweeft wat ^ijn aard be treft zoo wat tusschen de tweede der Deux Marches caracteristiques en het Scherzo van het Grand Duo, een en ander uit Schubert's voor vier handen ge schreven werken. De verrassende modulaties ont breken ook in dat Scherzo niet. Het Andante heeft betrekkelijk weinig eigen physionomie. Dat hoofd deel was niet bij de onderdeelen der Symphonie vermeld: men had haar 3-deelig voorgesteld, het geen wèl voor het Pianoconcert juist was, maar niet voor de Symphonie. Zoo ben ik alweer op het cijfer 3 terug gekomen. Ik kan nog zeggen, dat men aan de solistische ver tolkingen van pianiste en clarinettist gerust het cijfer 3x3, dus 9 mag toekennen; dat er overigens door den dirigent Marinus Adam en het orkest vlot en prettig gemusiceerd is; dat de pianiste 3 maal den bijval van het auditorium in ontvangst had te nemen en dat het concert om 3 minuten over 3x3 uur eindigde. En als nabetrachting zou ik er nog kunnen bij voegen, dat het alweer gebleken is, van hoeveel waarde in deze moeilijke tijden goede muziek voor velen is. Noch het ongunstige weer, noch de duister nis hadden afschrikkend gewerkt: de zaal was uit stekend bezet. K. DE JONG. Van de „volksoester" kan men smakelijke gerechten bereiden. Gebruik echter steeds levende mosselen. Mosselen zijn, zooals wij reeds in ons vorig ar tikel hebben gezegd, op grond van hun samenstel ling zeer voedzaam en tevens goedkoop, iets waar mede iedere huisvrouw, vooral in lezen tijd ter dege rekening moet houden. Kookt men 5 Kilo geknipte mosselen 5 a 10 mi nuten totdat ze goed gaar zijn en neemt men ze daarna uit de schelp, dan houdt men ruim 1 kilo zuiver mosselvleesch over, dat bevat: 155 gram eiwit, 35 gram vet en 36 gram koolhydraten en bovendien diverse vitaminen o.a. 6000 IE vitami nen A. Rekent men nu, dat geknipte mosselen gerpiddeld 8 a.10 cent per kilo (in geen geval meer) kosten, dan heeft men voor 40 a 50 cent, een smakelijken en voedzamen maaltijd voor 4 personen. Onge knipte mosselen zijn echter nog goedkooper, doch dan heeft men meer moeite, daar deze toch schoon gemaakt zullen moeten worden, doch dat is ook geen onoverkomelijk bezwaar. In de afgeloopen week werden door verschillende kleinhandelaren, te Amsterdam de ongeknipte mosselen voor 6 cent per kilo verkocht. Vergelijkt men deze gegevens nu met die betref fende andere voedingsmiddelen (vooral vleesch en vet, dat ook al schaarsch begint te worden), dan valt het niet te ontkennen, dat mosselen absoluut goedkoop zijn. Hierbij komt bovendien nog, dat mosselen even eens onder de tegenwoordige omstandigheden in voldoenden voorraad in ons land aanwezig zijn en in diverse plaatsen geregeld worden aangevoerd, hetgeen met tal van andere levensmiddelen, thans toch zeker niet het geval is. EENIGE WENKEN. Wat den aankoop en de behandeling van onge kookte mosselen betreft, geven wij de volgende wenken. Ie. koop bij voorkeur geknipte, gekweekte mos selen; 2e. Zet de mosselen in geen geval in zoet water; 3e. Bewaar de mosselen zonder ze in water te zetten, doch het verdient wel aanbeveling, ze een half uur tot een uur vlak voor het koken in zout water te zetten in verband met het schoonspoelen der mosselen. 4e. Verwijder openstaande schelpen (doode mosselen) en z.g. slikmosselen (deze zijn gevuld met modder en zijn zwaarder). 5e. Het flink koken van mosselen verdient ten zeerste aanbeveling. Hoewel er echte fijnproevers zijn, die de mosse len het liefst rauw uit de schaal eten, met een wei nig citroensap of azijn, kunnen van deze schelp dieren eveneens op verschillende wijze, smakelijke gerechten worden bereid. RECEPTEN. Onderstaande recepten, welke wij ontleenen aan het „Receptenboekje van het bereiden van ge kweekte mosselen" dat ons voor dit doel door het .Centraal Verkoopkantoor van Mosselen", te Bergen op Zoom, ter hand werd gesteld, dienen hier als voorbeeld. Gekookte Mosselen: De mosselen kunnen nog even worden gespoeld in koud water. Zij worder. in een pan gedaan en opgezet op een flink vuur. Geen of zeer weinig water in de pan doen. Een weinig fijngesneden peterselie, uien, peper en zout toevoegen. Na ongeveer 10 minuten zullen de mosselen in, het, uit de mosselen vrijgekomen water koken. Na flink doorkoken en een paar malen omschudden, haalt men ze uit de pan en dient ze in schalen op. De schelpen zijn open en het warme vleesch kan er gemakkelijk worden uitgehaald. Wil men alleen het mosselvleesch op tafel bren gen, maakt dan bij het opdienen gebruik van een verwarmden schotel. Het vleesch wordt warm gegeten met mayonnaise j en piccalilly of een mosterdsausje. (Variatie): Voordat de mosselen uit de pan wor den gehaald een scheutje wijn en wat fijn gemaakte beschuit toevoegen. Mosterdsaus. Maak een papje van 25 gram gesmolten boter en 20 gram bloem. Voeg er" een halve liter mossel water of bouillon bij. Goed doorroeren en gaar ko ken. Breng het op -.maak met zout en peper en een theelepel mosterd. Gebakken mosselen. De mosselen worden gaar gekookt en uit de schelpen verwijderd. Zoo noodig naspoelen met warm water. j Na peper toegevoegd te hebben wordt het mossel- vleesch door paneermeel gehaald, waarvoor ook bloem met fijngemaakte beschuit gebruikt kan wor den, om vervolgens in heete boter of frituurvet bruin gebakken te worden. Kan gegeten worden bij de boterham of met Dc Duitsche oorlogsindustrie in het Generaal-Gouverne- raent. Poolschearbeiders aan het werk in een onder Ouitsche leiding staande munitiefabriek. (Foto Weltbild). Het Fransche slagschip „Dunkerque", zooals het thans op zes kilometer afstand van Oran op het strand is gezet na den aanval door de Engclsche oorlogsschepen. (Foto Weltbild.) aardappelenpuree en sla of bloemkool. (Variatie): De mosselen kunnen ook rauw ge bruikt worden, doch moeten dan flink gewas- schen worden en geruimen tijd kunnen uitlekken. Gestoofde mosselen. De mosselen worden gaar gekookt en uit de schel pen gehaald. Zoo noodig naspoelen met warm wa ter. Het mosselvleesch wordt in een vuurvasten schotel bestrooid met peper. Eenige druppels ci troensap of azijn, peterselie en een laurierblaadje toegevoegd. Leg hierop eenige klontjes boter en giet een weinig mosselwater in den schotel. Het geheel bestrooien met paneermeel en hier en daar een stukje boter opleggen. Het schoteltje geduren de pl.m. 10 minuten in een matig warmen oven bruin laten worden. Mosselen aan het spit „Zeeuwsche Lollies". Neem koude gekookte mosselen, rijg deze aan een houten pennetje, 12 a 15 stuks, haal het stokje met de mosselen door geklopt eiwit en daarna door paneermeel. Bak ze in de koekepan met boter Mosselenschotel. Bak 2 a 3 fijn gesnipperde uien licht bruin in boter, voeg er 1 liter koude gekookte mosselen bij en bak deze even mede. Doe er 3 eetlepels bloem- koolsauce (zonder suiker) bij en 2 a 3 eetlepels geraspte kaas. Roer alles goed door elkaar, maak het op smaak en doe het in een vuurvasten scho tel. Strooi er wat paneermeel over en laat er in de oven een korstje op komen. Mosselengehakt. Maal 1 pord rauwe goed schoongemaakte mos selen door den vleeschmolen, zet 4 niet te dunne sneden brood, ontdaan van de korsten in het water te' weeken, bak een zeer fijn gesneden uitje licht bruin, neem het van het vuur en roer er een lepel fiin gehakte peterselie doorheen Roer het uitgeknepen brood, de gemalen mosse len, de uien en peterselie met een rauw ei, peper en zout door elkaar Maak er ballen van, rol deze door het paneermeel en bak ze in boter gaar. Mosselen met zuurkooL In een vuurvasten schotel, waarvan de bodem met vet is bestreken, een laag daags te voren ge kookte zuurkool doen. hierop een laag mosselen, daarop weer zuurkool, enz., doch de bovenste laag moet steeds zuurkool zijn. Het gëheel overgieten met zure room, mosselwater en een weinig Maggi. Bestrooien met paneermeel en J4 tot 3/4 uur in den oven bakken. Mosselen in azijn. Kook de mosselen gaar. haal ze uit de schelpen en wasch ze zorgvuldig af. Neem op 3 kilo mosselen een flesch azijn. De azijn met peperkorrels en een laurierblad langzaam aan de kook laten komen. Het kokende mengsel over het gekookte mossel vleesch, dat van te voren netjes is gerangschikt in een glazen flesch of jampot, uitgieten totdat de mosselen geheel zijn ondergedompeld. Kruiden en een gesreden uitje toevoegen. De /flesschen zorg vuldig sluiten, Bij langer bewaren, azijn toevoegen indien de mosselen veel azijn hebben opgenomen Er zijn nog meer smakelijke gerechten van deze schelpdieren te bereiden, zooals o.a.: „Mosselen met kaassaus", „mosselen met rijst en tomaten saus", enz. De recepten hiervan staan eveneens in het „Re ceptenboekje voor het bereiden van gekweekte mosselen vermeld, dat door de meeste winkeliers tegenwoordig gratis aan hun cliënten wordt, ver strekt. D. KRUIJFF. (Nadruk verboden). Honkbal H. H. C. voor de beslissing. Ontmoeting tegen A. F. C. in het Noorder Sportpark. Uit den aard der zaak bevat het programma van deze week slechts weinig wedstrijden meer. Voor de eerste klasse moet nog worden gespeeld V.V.G.A.'Blauw Wit, welke wedstrijd Zaterdag middag op het terrein van Shell plaats vindt. Voor geen der partijen is de uitslag van belang, beide negentallen staan veilig. Zondagmiddag heeft in het Noorder Sportpark de ontmoeting plaats tusschen H.H.C. en A.F.C de twee negentallen die de competitie eindigden met elk zeven punten. Dan zal dus worden uitge maakt wie van de twee aangewezen is om de degradatiewedstrijden te spelen. Beide malen dat genoemde negentallen elkaar voor de competitie ontmoetten, ging A.F.C. met de overwinning strijken, eenmaal met 84 en eenmaal met 113. Dat ziet er dus voor H.H.C. niet rooskleurig uit. Eén troost blijft er nog voor H.H.C.: al mocht zij voor de bezetting der onderste plaats worden aangewezen, de strijd gaat om twee plaatsen en in de ontmoetingen van H.H.C. met Schoten, Quick en D.O.S. geven we de roodwitten toch nog wel eeri kans. Voor de tweede klasse gaat H.C.K. Zaterdagmid dag op bezoek bij Ajax II en ontvangt T.H.B. Zondagochtend O.V.V.O. Wedstrijden voor Jongensnegentallen. Zondagochtend organiseert „Haarlem" op het terrein in het N. Sportpark de bekende wedstrij den voor jongensnegentallen. Het aantal deelne mende negentallen is kleiner dan verleden jaar. Het programma luidt: 9 u. a. Klein HaarlemD.P.B. b. The PitchersR.C.S. 9 u. 45 c. F.E.S.Zeemeeuwen, d. A.N.P.—„Van Dort". 10 u. 30 e. winnaar a—winnaar b. f. winnaar c—winnaar d. 11 u. 15 finale. Handbal Het T.ijnden-lournooi. A.s. Zondag 15 September vinden de volgendt wedstrijden plaats: 10 uur: LijndenA. H. C. II 10 uur: TonidoVriendschap 2uur: SimsonAmstels 5 uu: Rapiditaswinn. SimsonAmstels 9 uur: Turn®Rapiditas 9 uur: VooruitLijnden I 11 uur: Niloc I—A. H. C. I 11 uur: VriendschapAalsmeer 1 uur: D. O. S.winn. NilocA. H. C. Rapiditas komt met de volgende elftallen in het veld: dames: doel, J. Lucas; achter, B. v. Ee, F, Pigge, midden: A. v. d. Meulen, R. Sloeman, A Hoeksema; vóór: A. v. d. Aardweg, E. Daudeij, mevr. v. DenderenPoorter, J. Maarssen, K. Meur!, Heeren: doel: C. Baars: achter: F. Hartendorp, L v. Wijngaarden; midden: W. Hoeven;; D. Bakker; J. Bakker; vóór: P. Brusse, D. Wallenburg, J. See- gers, H. v. Eek, G. Broertjes. Hockey VERGADERING VAN B.M.H.C. GAAT NIET DOOR. De algemeene vergadering van B.M.H.C., die morgenmiddag zou plaats vinden, gaat niet door, EEN NEDERLANDSCHE S.& Ir. A. A. Mussert schrijft in een artikel in „Volk en Vaderland" naar aanleiding van den dood van den W.A.-man Peter Ton: „Mijnerzijds heb ik ook een antwoord op uc« misdaad der democratie. Zoo snel en deugdelijk mogelijk zal het W.A.-korps verder worden opge bouwd. Duizenden zijn reeds in traming. „De eerste duizend hebben in Zandvoort gemar cheerd op Zaterdag 24 Augustus jl.; niemand van ons dacht toen aan de mogelijkheid, dat de tweede marsch in grooter verband zou geschieden achter de baar van een vermoorden kameraad. „Als aanvullend antwoord besluit ik hierbij 1 de oprichting van- de „Nederlandsche S.S.". era zusteroerps van de Duitsche S.S., die tot uiting zal brenger de bloedverbondenheid van het Neder; landsche volk met het Duitsche volk en de hooge waarde, die wij Nederlandsche nationaal-socialis- ten toekennen aan de oude ridderlijke deugden van moed en eer en trouw. Zij, die komende' uit dit korps, eens zullen toetreden tot de politiekorpsen zullen waarborg zijn, dat misdaden als in Den Haag gepleegd, in de toekomst tot de onmogelijkheden zullen behooren". Verder doet Volk en Vaderland mededeeling van de benoeming van ir. C. J. Hu ij een tot secretaris generaal der beweging met opdracht te bevorde ren de samenwerking en het doelmatig fumetionee- ren van de afdeelingen van het Hoofdkwartier. Deze benoeming geldt voor het tijdvak van 18 Sentember 1940 af tot nader order. Tot persleider der Nationaal-Socialistische Be weging, met oodracht te bevorderen de samen werking en het doelmatig furctioneeren van de persorganen der Beweging is benoemd dr. T. Goe- dewaagen. Deze benoeming geldt eveneens voor het tijdvak van 16 September 1940 tot nader order. DE ECONOMISCHE PLAATS EN EN TAAK VAN NED.-INDIë. „H e t A 1 g. H b 1 d." heeft een artikel gewijd aar. het bezoek van dp bijzondere Janansche delegatie aan Ned.-Indië Het blad herinnert aan de opdracht, welke minister Kobayashi bliikbaar is gegeven om den toevoer van Indische rubber, tin en olie naar Japan te waarborgen, waaraan men dan nog oud ijzer kan toevoegen en vervolgt dan: „Voor Japan klemt dit des te meer na het ein digen (op Amerika's initiatief) van het Japansche handelsverdrag met. de Ver, Staten op 1 Januari van dit jaar. waardoor vooral ook de olie-aanvoer uit Amerika op losse schroeven is komen te staan. Het zou ons dan ook niet verwonderen wanneer het bij de komende onderhandelingen in Batavia voor al om de olie zou gaan, hoe belangrijk de andere producten ook zijn. Kan hier een oplbssing gevon den worden, dan zou in elk geval de handelsbalans van Ned -T^dië met Japan meer evenwicht gaan vertonnen dan tot dusver Anderzijds moet Indië, dat ook ir breeder economisch verband zijn even wicht moet bewaren, natuurlijk ook met andere afnemers en leveranciers rekening blijven houden. Het grondstoffengebied van onzen Tndis-chen ar chipel is nu eenmaal van beteekenis en nut voor heel de wereld, en zeker ook voor een Europa dat zich straks in vrede kan ontwikkelen en dat de goedkoone vervoerswegen over de wereldzeeën dan weer ongehinderd kan gebruiken. Zoo zal het toch na den vrede, die eenmaal komen moet, weer zifa. Voor die ruimere taak zal Ned.-Indië zich gereed willen en moeten houden".

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10