Haarlem's Dagblad Duitsche (luchtmacht Dansles! vewotgi haat aanvatten- THé DANSANT Ook Donderdag werden Londen en andere Engelsche gebieden bestookt Duitsche vliegtuigen weer naar Engeland onderweg BROOD BON 6. KWEKKEBOOM NIEUWE GRACHT 98 Zwammen. Opheffing van gemeenten in Noord-Brabant e\ JÉ 1 fi 7 Hf*, Disiributie-puzzles. Tooneelgezelschappen en orkesten worden door het Rijk gesteund. DansschoolKwekkeboom NIEUWE GRACHT 98 Artikelen- 58e JAARGANG No. 17558 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij Zuidei Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082. Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 13 September 194Ö Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Het D.N.B. deelt mede: Duitsche gevechtsformaties hebben Donder dag laat in den namiddag opnieuw de Zuid- Engelsche afweerversperringen doorbroken. Het opgeklaarde weer maakte het mogelijk over de versperringsballons heen te vliegen. Het Engelsche afweervuur trof geen doel. De Duit sche vliegtuigformaties konden boven Londen bijna ongestoord haar bommenlast uitwerpen. Andere formaties hadden tot taak de verwoes tingen in de Londensche stadsdeelen fotogra fisch vast te leggen. Op vele plaatsen verhin derden nog steeds dikke rookwolken het zicht. De Duitsche vliegtuigen ondernamen hun be wapende verkenning niet alleen tegen Londen. Ook andere plaatsen, die de laatste dagen he vig gebombardeerd zijn, werden weer opge zocht. Nader bericht het D.N.B. Duitsche verkenners hebben geconstateerd dat een tuighuis in Woolwich, dat in den nacht van Woensdag op Donderdag ernstig getroffen is, nog steeds in brand staat. In het kader der gewapende verkenning heb ben formaties van Duitsche gevechtsvliegers gistermiddag ook vliegvelden en fabrieksinstal- laties in het Zuid-oosten van Engeland en te Londen aangevallen. DE TE LONDEN AANGERICHTE SCHADE. BERLIJN, 12 September (D.N.B.) Duitsche verkenningsvliegtuigen hebben vanmorgen vroeg vastgesteld dat het beeld van enkele buitenwijken en stadsdeelen van Londen van de lucht uit niet meer te herkennen is. In totaal zijn 33 branden waargenomen, waaronder een brandhaard met een doorsnede van ongeveer 500 Meter. De door Duit sche vliegtuigen uitgeworpen bommen, met een tot dusver voor onmogelijk gehouden vernielende kracht, hebben in deolie-opslagplaatsen van Port Victoria, in de fabrieken, pak- en koelhuizen aan beide zijden van de Theems vreeselijke verwoes tingen aangericht. Van de Silver-Town dokken aan den benedenloop van de Theems kan de plaats alleen nog aan de hand van de oriënteeringskaar- ten worden nagegaan. De officieele Engelsche berichtendienst heeft be kend gemaakt, dat o.a. een dynamietbom is geval len op een tank. staande op het dak van een groot Londensch dagbladgebouw. Men neemt aan dat het hier het Reutergebouw in Fleetstreet betreft. DOVER BESCHOTEN. Woensdag heeft een Britsch convooi, naar het D.N.B. verneemt, getracht de haven van Dover te verlaten. De Duitsche kustartillerie nam den havenuitgang onder vuur. Treffers op de schepen konden wegens het slechte weer en het slechte zicht niet waargenomen worden. Gevechtsvliegtui gen hebben de havenwijk en de kadewerken van Dover gebombardeerd, zoodat branden ontstonden. Ook de luchtdoelbatterijen van Dover werden met succes aangevallen. Een Reuterbericht deelt mede: Duitsche vliegtuigen hebben Woensdagnacht een langs de Schotsche oostkust varend convooi aan gevallen. De aanval werd den volgenden morgen herhaald. BERLIJN, 13 September (D.N.B.) Naar het D.N.B. verneemt bevinden zich Duitsche ge vechtsvliegtuigen weer op weg om in Zuid-Enge- land militaire doelen aan te vallen. LONDEN, 13 September (D.N.B.) De Lon densche radio meldt hedenmorgen dat naast den slag boven Londen vannacht ook Duitsche aan vallen zijn ondernomen op het Noordwesten en op de Midlands. De Midlands hebben den tot dus ver langdurigsten Duitschen aanval te verduren gehad. Hij heeft verscheidene uren geduurd. Sterk explosieve bommen zijn uitgeworpen. Ook in het (Noordwesten zijn twee bommen geworpen. In den loop van gisteren zijn bommen geworpen op het Noordoosten en het Zuiden. 's-GRAVENHAGE, 13 September. De Secre taris-generaal, waarnemend hoofd van het de partement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 16 tot en met 22 September a.s. de met „6" genummerde bonnen van het broodbonboekje tezamen recht geven op het koopen van 2500 gram roggebrood of 2000 gram ander brood. Elk der bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 125 gram rogge brood of 100 gram ander brood. De bonnen, welke 22 September nog niet ge bruikt zijn, blijven voorts nog tot en met Dinsdag 24 September a.s. geldig. De aanstaande vleeschdistributie. Rantsoenen zijn nog niet vastgesteld. In de volgende week moeten de kaarten voor de komende vleeschdistributie, in opdracht van het centraal kantoor in Den Haag, door de gemeente lijke bureaux aan de ingezetenen worden uitge reikt. De verwachting is dat de vleeschdistributie niet lang na Zaterdag 21 September zal ingaan. De rantsoenen vleesch die gegeven zullen wor den zijn nog niet vastgesteld Soiree Zondagsavonds van Half Zeven tot Half Tien DANSSCHOOL (Adv. Ingez. Med.) Tusschen, onder, op de stammen Van de boom en in het bosch, Komen, als elk jaar, de zwammen Weder in getale los. In hun zeer verscheiden vormen, Schieten overal in 't rond Heele kleine tot enorme Uit den vocht doortrokken grond, 't Is geen beeld in felle kleuren, Meestal zijn ze grijs of bruin, 't Is geen feest van zoete geuren, Zooals 's zomers in den tuin. 't Is een echte vroege bode Van het komend herfstgetij, Wij begroeten ze maar noode, Want de zomer raakt voorbij. Roerloos stil staan ze te droomen, Reuzen tusschen 't nietig mos, Dwergen naast de groote boomen In het statig ruischend bosch. Zwammen in de ruimte, menschen, Kijk ernaar in dit seizoen, Maar het ware zeer te wenschen, Dat geen mensch eraan zou doen. De steden Den Bosch, Breda en Helmond worden uitgebreid 's-HERTOGENBOSCH, 13 September (A.N.P.) Het provinciaal bestuur van Noord-Brabant heeft sedert twintig jaren er naar gestreefd de gemeen telijke indeeling van deze provincie te verbeteren en in overeenstemming te brengen met den fei telijken toestand. In dien tijd zijn 32 gemeenten opgeheven als afzonderlijke gemeenschappen. Deze vereenvoudiging en versterking van het gemeentewezen wordt voortgezet, nu de Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied op 1 Augustus j.l. den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken gemachtigd heeft, te beslissen inzake verande ringen door het algemeen belang gevorderd, in de begrenzing der gemeenten. Van ambtelijke zijde werd ons medegedeeld, dat binnenkort de volgende veranderingen te wach ten zijn: 1. De gemeente Breda zal worden uitgebreid met de gemeente Ginneken en Princenhage en een deel van Teteringen. De gemeenten Gilze en Chaam zullen worden uitgebreid met deelen van Ginneken. 2. De gemeente Helmond zal worden uitgebreid met de gemeente Stiphout en met deelen van Mierlo, Bakel, Deurne, Someren en Aarle-Rixtel, de gemeente Geldrop met deelen van Mierlo en Someren. 3. De gemeente 's-Hertogenbosch zal worden uitgebreid met de gemeenten Engelen en Vught en het dorp Hintham van de gemeente Rosmalen. Verder zal nog uitbreiding plaats hebben van de gemeenten Grave, Cuyk, Boxmeer en andere. Hieromtrent zullen spoedig nadere bijzonder heden worden verstrekt. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant heb ben aan de gemeentebesturen van 's-Hertogen bosch, Vught, Engelen en Rosmalen het volgende geschreven: Het voornemen tot vereeniging der aangeduide gebiedsdeelen in een gemeenschappelijk kader, steunt op de overtuiging dat zij tezamen één economisch, cultureel en sociaal geheel vormen, waarvan de bewoners door plaatselijke betrek kingen ten nauwste met elkander yereenigd zijn en gemeenschappelijk elkanders lasten te dragen hebben. De tijd is rijp om deze plaatselijke ver bondenheid ook in de geëigende staatkundige structuur tot uiting te brengen. De bedoeling is dat voor de dagelijksche admi nistratie van de Vughtsche bevolking een afzon derlijke dienst wordt gehandhaafd, zoodat het raadhuis te Vught als hulpsecretarie zal kunnen dienen. Hieruit is af te leiden dat een nieuwe ge meente '-Hertogenbosch wel geheel met het al gemeen beheer belast wordt, maar dat zij voor de ingezetenen van Vught een dienst heeft te on derhouden, waarbij alle dagelijksche aangiften kunnen worden gedaan. Ook zal Vught zijn eigen politiecorps kunnen behouden. In haar nieuwen vorm zal de gemeente 's-Her togenbosch een oppervlakte beslaan van ongeveer 8000 ha, dus een omvang verkrijgen als de ge meente Tilburg. THE AMERICAN CLUB bericht U: „10 uur binnen zijn!" Dus als U toch gezellig wilt DANSEN, dan ,s. ZONDAG van 25 uur naar den H. K. B., naar ons met THE RHYTHM SELLERS (9 man)lederen Zondag van 5.30-9.30 u. dansen In (Adv. De Leeuwerik. IngezMed.) - t 'W: i - •wsy. De aloude windmolens, die zoovele Hollandsche landschappen sieren, zijn ook in grooten getale op het Duitsche platteland te, vinden. De jeugd tijdens haar spel bij een dezer antieke schoonheden. (Foto Weltbild.) Salomo's wijsheid is soms noodig voor ambtenaren. De huidige distributie wijkt in een belangrijk opzicht af van die uit den wereldoorlog 19141918. Dit verschil zit in het feit, dat nu alles van een cen traal punt in den Haag geregeld wordt, zoodat in alle gemeenten dezelfde bepalingen gelden. In het verleden had elke gemeente zijn eigen distributie- dienst; wel waren toen voor eenige belangrijke artikelen, zooals brood, normen die voor het geheele rijk golden, vastgesteld, maar voor* verscheiden andere voedingsmiddelen, zelfs voor vleesch, waren de rantsoenen in de gemeenten soms zeer verschil lend. Die ongelijkheid het maakte zelfs verschil uit of men in Haarlem, Heemstede of Bloemendaal woonde! wekte een ontevredenheid, die gelukkig nu niet wordt waargenomen. Wel klagen menschen die op zich zelf wonen dat zij meer moeilijkheden van de distributie onder vinden dan gezinnen. Het kan ook niet ontkend worden dat een vrouw die alleen woont met haar koffie- of theekaart, die haar recht geeft op het koopen van ons thee of y2 pond koffie in de maand, veel minder kan doen dan een huismoeder met een groot aantal kinderen. Voor haar wordt het in elk geval een keuze: öf thee? öf koffie? De distributie-diensten der gemeenten breiden zich steeds uit omdat het aantal artikelen dat in de distributie betrokken is ook gedurig toeneemt. Er zijn bovendien aanwijzingen dat de rij in de toe komst nog langer zal worden. De volgende week krijgen de ingezetenen de kaarten voor de komen de vleeschdistributie en er kan worden aangeno men dat de vrije verkoop van melk ook niet lang meer zal duren. Het is te verklaren dat het centraal distributie bureau in den Haag over een leger ambtenaren be schikt. Alleen reeds voor de controle. Alle distri butiekantoren moeten de ingeleverde bonnen naar den Haag sturen. Er komen dus wagenvrachten aan. Wie zou denken dat alles ongezien „ter griffie gedeponeerd" wordt, is abuis. Het is niet aan te nemen dat alles van a tot z wordt nageplozen, maar uit opmerkingen die verschillende distributiediens ten gekregen hebben, is wel gebleken, dat men in den Haag een middel gevonden heeft om behoorlijk te controleeren! Natuurlijk is niet alles van één punt uit te regelen. Wat de „bijzondere vergunningen" betreft hebben de distributie-bureaux vrijheid van beschikking ge kregen mits daarbij de gegeven richtlijnen in aan merking genomen worden. In twijfel-gevallen vraagt een gemeentelijk bureau advies aan den Haag en als het dan beslissingen van algemeene be teekenis geldt wprden daarmee alle andere distributie-bureaux in kennis gesteld. Op die ma nier ontstaat zoo iets als een jurisprudentie die de „rechtspraak" vergemakkelijkt. Inderdaad is het soms rechtspraak waarvoor de ambtenaren van den dienst gesteld worden. Niet zelden is de wijsheid van een Salomo noodig om een juiste beslissing te kunnen nemen. Een jonge man komt op het distributie-kantoor afdeeling textiel-goederen vertellen dat hij gaat trouwen. Hij zou dit graag in een zwart jaquet doen. maar hij heeft niet zoo'n officieel costuum, Om 70 van de 100 punten op zijn textielkaart daaraan op te offeren, vindt hij teveel gevergd, daarom ver zoekt hij extra punten. De ambtenaar weet niet of hij ja of neen moet zeggen, daarom wordt het geval aan den Haag voor gelegd. De beslissing luidt: geen extra punten. Nu weten alle aanstaande bruidegoms in ons land, dat zij niet kunnen rekenen op extra punten op de textielkaart voor het koopen van een jaquet- costuum. In de textielregeling zijn ambtscostuums vrijge steld. Nu doet zioh de vraag voor of iemand die pas tot diaken in een kerk benoemd is en die geen zwart pak heeft om in die functie te dragen, aan spraak kan maken op een punten-vrij costuum. .De heeren in den Haag zijn nog bezig om die puzzle op te lossen. Er zijn richtlijnen gegeven voor het koopen van rouwkleeding bij het sterven van naaste verwanten. In het algemeen wordt alleen aan vrouwen toege staan een rouwmantel te koopen, maar als het plaatselijk gebruik is dat ook mannen in de rouw gaan kan voor zoo'n gemeente een uitzondering gemaakt worden. De ervaring is dat de menschen in het algemeen de goederen koopen die zij op de punten van him textielkaart kunnen krijgen. Een klein deel stelt den aankoop uit om wat in reserve te hebben, maar de meesten kochten en koopen wat zij kunnen krij gen omdat zij vreezen later niet meer zooveel keus te zullen hebben uit goede kwaliteit stoffen. De bepaling bestaat dat iemand die al iets op zijn textielkaart gekocht heeft, voorloopig geen groot stuk (bijvoorbeeld een costuum) mag koopen. Als er evenwel bijzondere redenen zijn om daarvan af te wijken wordt wel toestemming gegeven om ■daarvan af te wijken. De voorraad gordijn-stoffen is niet groot. Daarom is bepaald dat in het algemeen alleen vergunning gegeven wordt om nieuwe gordijnen te koopen bij trouwen, brand en dergelijke. Maar er zijn ook huismoeders die aan het distributiekantoor komen om bonnen voor nieuwe gordijnen te vragen omdat de oude totaal versleten zijn. Soms wordt een geheel verrafeld gordijn als 'bewijsstuk mee genomen. Als dan inderdaad blijkt dat „geen dag en geen nacht" meer gewacht kan worden met de aanschaffing van nieuwe gordijnen, wordt de ver langde toestemming gegeven. Maar gemakkelijk gaat het niet, want het distributie-bureau beschikt over eenige eigen controleurs om ter plaatse een onderzoek in te stellen. Die controleurs hebben vol op werk, want menige aanvraag moet gecontroleerd worden. Arbeiders in bepaalde beroepen kunnen aanspraak maken op een extra-broodrantsoen, maar ook alleen als zij wer kelijk zwaar werk hebben te doen. Zoo iet? kan niet altijd op een afstand geconstateerd worden, omdat de aard van het werk soms veel verschilt, zoodat er dan een controleur op af moet, opdat naar recht en billijkheid een beslissing genomen kan worden. Toen de schoendistributie pas werd ingevoerd kon alleen iemand die minder dan f 1200 inkomen had, als hij kon aantoonen dat hij geen enkel paar bruikbare schoenen meer had, een bon krijgen om een paar nieuwe te koopen. Nu is die grens van f 1200 vervallen. Elkeen die geen paar behoorlijke schoenen heeft, of die aantoont dat de eenige schoenen die hij heeft gerepareerd moeten wor den, krijgt nu een bon. Maar de voorraad is be perkt, de gemeenten zijn wat de voorraad nieuwe schoenen betreft, door Den Haag gerantsoeneerd. Daarom wordt met de bons zuinig omgegaan. Toch is het zoo dat als het rantsoen tenminste op het bestaande peil gehouden kan worden elk inge zetene ongeveer eens in het jaar een paar nieuwe schoenen kan krijgen. Maar natuurlijk weer onder de reserve dat het n o o d i g is. H.O.V. krijgt f2500 subsidie meer Naar het A.N.P. verneemt, heeft het bestuur van het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest van den waarnemend secretaris-generaal van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bericht ontvangen, dat het met ingang van 1 Januari 1940 een vast rijkssub sidie van f 10.000.per jaar zal ontvangen, waardoor deze instelling in de rij der door het rijk gesubsidieerde orkesten is getreden. Het vaste jaarlijksche rijkssubsidie voor de Haarlemsche Orkestvereeniging is verhoogd met f 2500. Verder is aan alle orkesten bericht, dat het rijk bereid is in den komenden winter 20 pet. van de salarissen van de orkestleden te garan deeren, mits de besturen zelf, eventueel met steun van de plaatselijke en provinciale over heden, voor de resteexende 80 pet. instaan. Aan de gevestigde tooneelgezelschappen is medegedeeld, dat van rijkswege maatregelen tot bevordering en steun van de Nederland sche dramatische kunst in overweging zijn. In verband hiermede is hun vanwege het depar tement van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen een aantal vragen gesteld. Er wordt dus ook van het H.O.V.-bestuur de garantie gevraagd, dat het instaat voor de sala rissen, wanneer het Rijk daarvan een vijfde voor zijn rekening neemt. Het bestuur heeft zich hier over nog niet kunnen beraden, doch de Voorzitter van de H.O.V., Mr. A. Beets, deelde ons mede, van meening te zijn, dat op dezen grondslag de H.O.V. in de naaste toekomst verder zal kunnen werken. Het aanbod van het Rijk loopt over de zeven maanden van September 1940 tot en met Maart 1941, maar het is niet de bedoeling, dat van het bestuur een yerplichting voor deze geheele pe riode zal worden gevraagd. Iedere maand zal de toestand onder het oog moeten worden gezien en wanneer onverhoopt mocht blijken, dat in een bepaalde maand de eindjes niet aan elkaar kunnen worden geknoopt, dan zouden nieuwe beraadslagingen noodig zijn. De voorzitter ge loofde intusschen. dat het mogelijk zal blijken, de nog resteerende maanden van dit jaar te kun nen doorwerken. Intusschen staat 1941 spoedig voor de deur en de vraag rijst wat de H.O.V. dan beschoren zal zijn. Menschelijkerwijs gesproken zal gerekend kunnen worden op f 5000 Rijkssubsidie, f 5000 Provinciale subsidie (minus de 10% aftrek die do Provincie op alle subsidies heeft toegepast) en f 25000 gemeente-subsidie. En nu gaapt de kloof van f 5000, tusschen de f 30.000 die de H.O.V. vroeger uit de gemeentekas ontving en die zij ten eenenmale behoeft om haar begrooting sluitend te maken en de f 25000 die de gemeente bijdraagt en het zal er nu maar om gaan, de middelen to vinden om deze moeilijkheid te overbruggen. Men behoeft dan ook geen groot profeet te zijn om te voorspellen, dat de H.O.V. bij de behande ling der aanstaande gemeentebegrooting alles in het werk zal stellen, om den Raad te bewegen, weer terug te keeren tot het oude subsidie van f 30.000. Tienjarige bedwingt een gier. ATHENE, 13 September (D.N.B.) In een Macedonisch dorpje -heeft een tienjarige schooljongen een gevecht geleverd met een reusachtigen gier, die een lam uit een kuddde wilde rooven. Met een sikkel wist de jongen den aanvaller te dooden. De gier had een vlucht van drie meter en woog 20 K.G. Inschrijving 's avonds van 7 tot 9 uur De lesuren worden nader vastgesteld in verband met de omstandigheden fjjtioésies op eik vetiaugd uut. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 10 PAGINA'S. Distributie-puzzles. pag1 V. P. B.-correspondentie: De Ame- rikaansche vlag op Engelsch gebied. pag. 5 D. Kruyff: Van de „Volksoester" kan men smakelijke gerechten be reiden. pag. 6 K. de Jong: 27ste Volksconcert der H. O. V. pag. 6 G. H. Wallagh: Hens en Tin Dekkers beginnen aan een nieuwe ronde. pag. 8 Sport in 't Kort. pag. 8 Voor de Jeugd. pag. 8 Flitsen: Zakgeld. pag. 3 Eaatste Berichten op pagina 7

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1