PEPER'S De verduistering Bonnen die thans geldig zijn DE MISTHOORN Explosies en brand in Amerikaansche kruitfabriek Juist dezen Winter Nieuwe Uitgaven. NETTE JONGEMAN INSTITUUT DEN BOER Privé en Clublessen OP DONKERE AVONDEN VEKO EET NU RUNDVLEES VLEESPALEIS VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1940 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Op de Amsterdamsche Beurs. De activiteit op de New-Yorksche beurs is in de laatste dagen weer aanzienlijk verminderd. Dit blijkt wel sterk uit de daling van het aantal ver handelde aandeelen tot 400.000 stuks per dag. Deze vermindering komt des te meer naar voren, indien men bedenkt, dat dit totaal in vroegere, normalere tijden gemakkelijk in een uur tijds placht worden omgezet. Het nagenoeg geheel wegvallen van de be langen van het Europeesche continent is aan de zen gang van zaken niet vreemd. Daarbij komt nog dat het Amerikaansche publiek zelf een groote te rughoudendheid aan den dag legt en nauwelijks bereid schijnt te zijn de gunstige factoren, die het Amerikaansche bedrijfsleven een ongekende ople ving geven, in de waardeering der betreffende fondsen tot uiting te brengen. Een betrouwbare maatstaf voor de bijzonder gunstige conjunctuur in de staal- en Ijzerindustrie kan men ontleenen aan de raming van het vak blad „Iron Age". Door deze instantie wordt de op brengst van staal geschat op 92.5 procent der theo retische capaciteit. Indien de productie tot het einde van dit jaar op het peil van de maand Augustus kan worden ge handhaafd, aldus het blad, zal zij dit jaar de hoog ste zijn, die ooit is voorgekomen in de geschiede nis der Amerikaansche ijzer- en staalindustrie. Een verdere stijging van dit percentage is nauwelijks meer mogelijk, aangezien door de ongetwijfeld hooge slijtage der productiemiddelen het hoe langer hoe meer noodzakelijk zal worden, de vervanging hiervan ter hand te nemen. Dat vooral de groote staalconcerns een gunstïgen tijd voor den boeg hebben, laat het aantal opdrach ten zien, dat door de Bethlehem Steel Corp. in Juli jl. werd verkregen bij de bestelling van oorlogs schepen tot een waarde van meer dan 400 millioen dollars door het Amerikaansche departement van marine. Door de werven van voornoemde maat schappij werden toen orders verkregen tot een totaal van 200 millioen dollar. Sindsdien heeft het Amerikaansche bewapeningsprogramma een verder uitbreiding ondergaan, zoodat gevoegelijk kan worden aangenomen, dat dit concern ongetwij feld een verder aandeel in de verstrekte orders heeft weten te verkrijgen. Voor de fondsenbezitters, die bij Amerikaansche industrieele ondernemingen belang hebben, zou in gewone omstandigheden deze gang van zaken tot een belangrijke verhooging van hun inkomsten uit hoofde van hun effectenbezit, tot gevolg hebben. Binnen afzienbaren tijd immers zal blijken dat de behaalde winsten dezer maatschappijen de gekoes terde verwachtingen niet 'zullen teleurstellen. Ech ter dient in dit verband rekening té worden gehou den met de onmogelijkheid, betaalbaar gestelde di videnden en andere uitkeeringen naar landen in het Europeesche continent over te maken die bij den oorlog betrokken zijn. De door de Amerikaansche regeering getroffen maatregel laat het overmaken van revenuen voors hands niet toe. Wel worden deze bedragen op een speciaal conto gestort, maar daarmede is de effec tenbezitter in de voornoemde gebieden weinig ge baat. Slechts na de beëindiging van den oorlogs toestand in Europa zal hiervoor vermoedelijk pas een oplossing worden gevonden. Zon onder 20.00 uur Zon op 7.12 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Smede- straat te Haarlem, uitsluitend tusschen 11 en 13 u. Terug te bekomen bij: Roeland, le Hoogerwoerds- dwarsstraat 19, armband; Fransen, Spaanschevaart- straat 109, bril; Rosenhart, Ged. Raamgracht 34, handschoenen; Bruinewold, Prins Mauritslaan 101, Overveen, hond; Asyl, Ridderstraat 11, hond; Fictor, Harmenjansweg 9 rd., regenjas; de Vogel, Kiosk Tempeliersstraat, jongensjasje; Kluiskens, Pieter Kiesstraat 16, distributiekaart; Asyl, Ridderstraat 11, kat; Vischker, Resedastraat 37, badmuts; Heu velmans, Zijlweg 58, medaille; v. Blokland, Sare- cenenstraat 19, manchetknoop: Roekelkaren, Jan Evertsenstraat 9, medaillon; Bureau van Politie, Smedestraat, portemonnaie m. i.; Vroom en Drees- mann, Gr. Houtstraat, portemonnaie m. i.; Haas beek, Korte Heerenstraat 13 rd., portemonnaie m. i.; v. d. Poll, Diepenbrockstraat 75, portemonnaie m. L; Schaefer, Begastraat 9, portemonnaie m. i.; Ipen- burg, Gen. de la Reystraat 93, rijwielplaatje; Bekkum, Leeuwerikstraat 72, rijwielplaatje; Pieters, Wilgenstraat 22, schaaf; Jonge, Grebberstraat 14, rijwieltasch m. i.; Nieland, Spaarnrijkstraat 17, Vulpotlood. Bril: v. Dalen, Acaciastraat 1. Reductiebonnen: Lammers, Rijksstraatweg 465, Bril: Ruitenbeek, Borskistraat 4. Broche: Kadaster, Nieuwe Gracht 13. Hoofddoek: Roode Pijlslaan 122. Handschoen: Bouckart, Rozenstraat 9. Jasje: Dirks, Hagestraat 33. Kinderregenjas: v. Gelder, Gr. Houtstr. 132. Distributiekaart: Bureau van Politie Smedestraat. Portemonnaie m.i.: Bureau van Politie Smede straat. Portemonnaie m.i.: de Jong, Saenredam- straat 43 zw. Uniformpet: v. Gorsel, Baljuwslaan 16. Portemonnaie m.i.: v. Woesik, Pijlslaan 128. Schooltasch m.i.: Zwart, Julianapark 8. Actetasch m.i.: Bureau van Politie, Smedestraat. 2 Zakken: de Gooyer, Harmenjansweg 22. Zweep: Silvis, Kennemerstraat 29 rd. Armband, de Ruyter, Duvenvoordestraat 116; Breiwerk, v. d. Heiden, Spaamwouderstraat 79; Badpak, enz., Hoevens, Minahassastraat 63; Geld, I-Iildebrand, van Zeggelenstraat 156; hond, Gelaudie, Herculesstraat 3; hondje, v. d. Gevel, v. Oosten de Bruijnstraat 180; 4 Honden, Asyl, Ridderstraat 11; Jas, De Boer, Gen. Joubertstraat 21 zw.; Jurk, Misenbeek," 2e Hoogerwoerddwarsstraat 42; Dis tributiekaart, Hoogenes, Voortingstraat 7; kat, Asyl, Ridderstraat 11; Muts, Kroon, Amsterdamstraat 64A; Portefeuille m.i.; Leijenaar, Adr. Loosjesstraat 60; Rijwielplaatje, Boon, Rembangstraat 19; Kin derrijwiel, Wensing, Rozenprieelstraat 10; Slot, Hil- debrand, van Zeggelenstraat 136; Taschje m.i.; van Dijk, Soendaplein 33; Actetasch m.i., van Roode, directiekeet Sehotersingel bij het Tehuis voor Ouden van Dagen. Armbandje: Sauer, Wouwermanstraat 105. Lo terijbriefje: Jansen, Damaststraat 29. Badpak en handdoek: Derksen, v. 't Hoffstraat 90. Formu lier voor kosteloos rijwielplaatje: Bureau van Po litie, Smedestraat. Gewicht: Schnak, Overton- straat 12. Damesarmbandhorloge: Zijdeveld. Gen. Joubertstraat 47. Hoed: Stoof Brouwerstraat 15 rd. Halsband: Bureau van Politie, Smedestraat. Verduisteringskapje: Scheefhals, Zijlweg 86 rd. 2 kleeden, schortjes en handschoenen: Roelofsma, Saenredamstraat 73. Gouden ketting: Bakker, v. Hogendorplaan 14. Zakmes: Schulinge: Gen. Cronjéstraat 26 rd. Portemonnaie m.i.: Teling, lArchipelstraat 3. Portemonnaie: Swinkel, Zaa- nenstraat 23. Portemonnaie m.i.: Gigengack, So- fiastraat 9 en Smit, A. L. Dyserinckstraat 114. Rijwielplaatje: Timmer, Duinoordstraat 53: Vroom en Dreesmann, Gr. Houtstraat; de Bont, Ver- spronckweg 6; Kense, (Burgwal 62 rd.; v. Rooden, Raafstraat 14; v. Steen, v. Wickevoort Cromme- linstraat 5: Bureau "van Politie, Smedestraat. Ring: Goedemans, Kruistochtstraat 57. Actetasch m.i.: Stokman, Schalkwijkerstraat 11. Rijwiel tasch: Luijken, Jan Huygenstraat 11. Distributie kaart: de Jong, Slachthuisstraat 16 zw Vulpot lood: Bureau van Politie, Smedestraat. Vulpen: Kappert, Jan v. Galenstraat 33. Zak: Zeewald, Bisschop Ottostraat 18. Zeildoek: v. Egmond, Jan Gijzenkade 257. Bons 5 Geldig van 9 tot en met 17 Sept. Recht gevend op: Totaal 2000 gram brood, of 2500 gram roggebrood. KOFFIE EN THEE Bon 73 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Van 31 Aug. tot en met 27 Sept. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER Bon 72 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Van 31 Aug. tot Vrijdag 27 Sept. Recht gevend op: 1 R.G. suiker. MEELWAREN Bon 71 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Tot en met 4 October. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeél of rogge bloem of roggemeel of zelfrijzend bak meel. BOTER EN VETTEN Bon 05 tot en met 12 van de Boterkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevend op: 1/2 pond boter. Bon 05-06-07 van de Vetkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevend op: 1/2 pond margarine of boter. Bon 08 van de Vetkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevend op: 1/2 pond boter of 1/2 pond gesmolten spijsvet. Bons 09-10-11-12 van de Vetkaart. Recht gevend op: 1/2 pond boter met een reductie van 10 cent per half pond. GRUTTERSWAREN Bon 41 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Tot en met 4 October. Recht gevend op: 250 gram rijst of rijste- meel of rijstebloem. Bon 54 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Tot en met 4 October. Recht gevend op: 250 gram havermout of havervlokken, of gort, of grutten. Bon 28 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig van 9 Sept tot 1 November Recht gevend op: 100 gram maïzena o) griesmeel of puddingpoeder. Bon 15 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig van 9 Sept tot 1 November Recht gevend op: 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode 6" Geldig: Tot en met 3 November. Recht gevend op: 2 liter. Bon 115 (Geldig tot 25 Sept.) Recht gevend op: 150 gram toiletzeep of 120 gram huishoudzeep of 200 gr. zachte zeep of 250 gram zeeppoeder of 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 gr. vloeibare zeep. Bon 116. (Geldig tot 31 December) Recht gevend op: 50 gram scheerzeep of 1 tube scheercrême of 1 pot scheerzeep. EXAMENS. MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL TE HAARLEM. Op 3 September hadden de herexamens plaats. Sedert de vorige opgave werden nog tot de M.T.S. toegelaten de navolgende leerlingen: Afdeeling Weg- en Waterbouwkunde; eerste stu diejaar: K. F. Tromp, Lisse. Afdeeling Werktuigbouwkunde: (Practici) eer ste studiejaar: P. N. Beentjes, Alkmaar, B. Garrit- sen. IJmu'iden. Toegelaten tot deze zelfde afdeeling Theoretici: J. Ph. Beekman, Zandvoort; H. Bilderbeek, Be verwijk; J. H. Oosterveer, Amsterdam; E. J. W. Schüller, 's-Gravenhage. Afdeeling Bouwkunde, tweede jaar: mej. L. Krau Noordwijk a. Zee. Afdeeling Werktuigbouwkunde, tweede studie jaar: J. G. Boting, Haarlem; J. de Koning, Haar lem; A. J. Koppen, Haarlem; L. Mulder, Haarlem; L. Smit, Voorschoten; E. Steevensz, Haarlem. Afdeeling Vliegtuigbouwkunde, tweede studie jaar: F^A. Severien, Haarlem. Toegelaten tot het vierde studiejaar: Afdeeling Bouwkunde: G. W. Beun, K. C. de Boer, H. Hoenderdos, Haar lem; Th. A. F. v. d. Horst, Beverwijk; B. Odink, Haarlem; J. Risseeuw, Cadsand, C. N. M. Timmers, Haarlem: R. H. v. d. Vlerk, Leiden, mej. J. C. Zit man, Zoeterwoude, Th. L. J. Zitman, Zoeterwoude, J. J. Zwager, Heemstede. Afdeeling Weg- en Waterbouwkunde: W. F. Bernard, 's-Gravenhage, H. J. Bos, Half weg; H, J. A. Bouwman, Alkmaar, M. Burger, Lei den; W. A. Buurmaw, M. Cramer, Haarlem; R. Dijkstra, Den Helder, Th. Gerner, Amsterdam, L. Hendriks, Santpoort; H. Heringa, Stompetoren; T. Houtkamp, Haarlem; K. H. Jung, Leiden, G. P. Kuiiper, Haarlem,; P. A. Leemhuis, Bloemendaal; A. D. Margadant, Alkmaar, F. A. Mastenbroek, Leiden; A. F. C. Morlang, Haarlem; M. A. v. Jes, Wassenaar, J. L. Normann, Haarlem; G. P. Onver- wagt, Delft; J. W. F. Oosterhof, Overveen; J. H. Polhuys, Leiden. Afdeeling Werktuigbouwkunde: E. J. J. Benard, Haarlem; J. de Boer, Abbekerk; J. ten Cate, Eibergen; H. v. d. Colk, Haarlem; W. F. Dankmeyer, Haarlem; A. J. Dinant, Leiden; C. A. den Engelse, Th. Hermans, Haarlem; H. A. v. Ingen Schenau, Leiden; P. Jimmink, 's-Graven hage; W. H. v. Kampen, Leiden; F. A. P. Klein, Heemstede; A. F. Kolstee, 's-Gravenhage; P. G. Kraakman, Haarlem; D. v. d. Linden, Alphen a. d. Rijn; D. Maasen, Overveen; A. R. W. Muyen, Heemskerk; C. J. v. d. Putten, Haarlem; A. J. Roelvink, Hengelo, (O.); G. H. Rombouts, Haar lem; A. P. Schilperoort, 's-Gravenhage; A. M. Sohulte, Overveen; J. Smit, Midwoud; J. Steegstra, Haarlem; H. G. Traast, Haarlem; A. V. Tuin, Alk maar; Sj. Wagter, Haarlem; M. A. J. Wolf, Bloe mendaal. J. J. Wouterse, Haarlem. Afdeeling Electrotechniek: H. v. d. Beek, Haarlem; W. J. v. Bilderbeek, Heemstede; J. Th. Endenburg, Haarlem; J. P. v. Geelen, 's Gravenhage; W. J. de Haan, Alkmaar; J. A. de Haan, Haarlem; W. H. Hilhorst, ''s Gravenhage: J. W. J. v. Maanen, Haar lem; M, H, S. Macrander, Zutphen; E. W. Manuel, Bloemendaal; Th. F. M. Mattaar, Haarlem; J. Oostenrijk, Sassenheim; J. H. v. Randtwijk, Sant poort; E. W. Spoor, Leiden; J. G. v. d. Stoop, 's Gravenhage; J. A. Vlasveld, Haarlem; H. Wasse naar, D. H. West, Haarlem; G. H. Zweers, Alphen a/d. Rijn. Afdeeling Scheepsbouwkunde: A. Chr. Andriese, Alkmaar; W. S. Beers, Hoofddorp, M. A. Broekman, Zandvoort; W. R. ïdema, Amsterdam; S. de Jong, Amstelveen; E. C. Keun Haarlem; T. Klerk, Bloe mendaal; J. v. Krieken, Haarlem; J. Meyer, Am sterdam; L. Stegink, Deventer; W. de Widt, Haarlem. Afdeeling Vliegtuigbouwkunde: A. G. Alewijn, Utrecht; H. L. R. Bakker, Arnhem; P. Borgmeyer, Heemstede; W. J. de Bode, Nijmegen, A. C. A. Bos- schaart, Haarlem; M. Farjon, Zwanenburg; H. Frey- danck Oesinger, Den Haag; G. Hiemstra, Haarlem; P. A. Koelemij, Overveen; O. V. de Lugt, Aerden- hout; G. B. Oldenboom, Oosterbeek; J. F. Paalman, Voorburg; F. I. Penders, 's Gravenhage; W. C. de Rhoter, Utrecht; G. W. v. Santen, 's Gravenhage: W. .J. Teding van Berkhout, Heemstede; J. Chr. v. We- sel, 's Gravenhage; W. Wessel, Lienden. SOCIAAL-POLITIEK WEEKBLAD Verkrijgbaar aan alle kiosken en bij de Adm. LeidscKestr. 8£, A'dam 16 pagina's. 10 cent. (Adv. Ingez. Med.) In Hamburg 36 huizen door bommen beschadigd. School door dynamietbommen bijna verwoest. Het D.N.B. meldde gisteravond uit Hamburg De Engelsche vliegers hebben bij hun aanval op Hamburg en Bremen in den afgeloopen nacht wederom woonwijken gebombardeerd. De vijande lijke vliegtuigen wierpen hun bommen o.a. op een gebouw van een liefdadige instelling in een noordelijke voorstad van Hamburg, alsmede meer in de buurt van de stad. In totaal werden in Hamburg 36 woningen aanzienlijk beschadigd. Een school werd door dynamietbommen bijna ver woest. Slechts enkele kantoren werden getroffen. In Bremen werd een groot aantal brand- en dynamietbommen op de binnenstad geworpen. Hierbij werden houtopslagplaatsen, kistenfabrie ken en dergelijke ondernemingen, doch geen voor de oorlogvoering belangrijke of militair belang rijke doelwitten getroffen. In Hamburg werden vijf burgers gedood. Bovendien werden drie bur gers zwaar en twaalf licht gewond. Onder de ge wonden bevinden zich vier kinderen. BERLIJN, 12 September (D.N.B.) De frontpagina's van de Berlijnsche bladen, als mede van de groote dagbladen in het Rijk, zijn geheel gevuld met verbitterde protesten tegen de nieuwe bomaanvallen van Engelsche vliegers op uitsluitend niet-militaire-objecten in Hamburg, Bremen en Berlijn. Het waren de Engelschen, zoo schrijft de „Frankfurter Zeitung", die naar Duitschland kwamen en er mede begonnen zijn de burger bevolking tot voorwerp van hun aanvallen te maken. Het waren de Engelschen, die weken en maanden lang deze oorlogvoering hebben voort gezet en het waren wederom de Engelschen, die op dit werk thans de kroon hebben gezet, doordat zij uitsluitend gebouwen tot doel van hun bom men hebben gekozen, waarvan in de geheele we reld de kunstwaarde en het niet-militaire doel bekend is. Dit zal niet zonder gevolgen blijven en het zal nog veel minder vergeten worden. Het past Engeland zeer slecht te weeklagen over het bombardeeren van Londen, want het is niet de schuld van Duitschland, wanneer de oorlog thans dezen vorm aanneemt. De Rijksdag, de Brandenburger Tor, de Sieges- saule, de Amerikaansche ambassade en de Aca demie der Kunsten schijnen voor Churchill mili taire doelen te zijn, aldus schrijft het „Berliner Zwölf Uhr Blatt". Men weet thans dat de piloten van de Royal Air Force het bevel hebben gekregen met niets rekening te houden. Het Engeland van Churchill geeft hierdoor blijk, aldus het blad. niet te willen veranderen en moet derhalve thans met geweld tot Inzicht worden gedwongen. In zijn hol opgezocht en met bommen bedekt, pro beert Engeland des nachts nog eenmaal uit zijn hol te komen en wraak te nemen op Duitsehe vrouwen en kinderen. Ook deze nieuwe moorden, zoo schrijft de „Nachtausgabe", zullen duizend voudig vergolden worden. Deze oorlog zal zoolang gevoerd worden totdat Engeland iedere mogelijk heid oorlog op te hitsen ontnomen zal zijn. VORDERINGEN VAN DE DUITSCHE WEERMACHT. 's GRAVENHAGE 13 September Horecaf meldt ons: Hotel-, Restaurant- en Pensionhouders worden er nogmaals aan herinnerd dat verschillende vorde ringen, geschied na 29 Mei 1940 12 uur, ten behoeve van de Duitsehe weermacht, niet behandeld kun nen worden op grond van verordening 50/1940 (inkwartiering) doch gebracht kunnen worden on der 49/1940 (r-verrichtingen). Derhalve dienen zij hun rekeningen te splitsen in die voor logies en voor overige gevallen. Deze overige gevallen kunnen o.a. betreffen vorderingen van voeding, keuken, garage, parkeerplaats, enz. De nota's betreffende verrichtingen moeten uiter lijk voor den 15en van iedere maand bij de ge meentebesturen worden ingeleverd. Nadien kunnen zij niet meer in behandeling genomen worden. Von Brauchitsch op inspectie in Frankrijk. Bezoek aan steunpunten der Duitsehe oorlogsmarine. Het D.N.B. deelt mede: De opperbevelhebber van het leger, generaal-veldmaarschalk von Brauchitsch, heeft een dezer dagen in Frankrijk eenheden van het leger bezocht, die sedert den wapenstilstand hier hun kwartieren hebben be trokken. Na dezen inspectietocht heeft de gene raal-veldmaarschalk Von Brauchitsch een bezoek gebracht aan een Fransche haven aan den Atlan- tischen Oceaan, die thans dienst doet als steun punt voor de Duitsehe oorlogsmarine. De com mandant van de daar liggende divisie een Rijnlandsche divisie, die in de weken van den strijd in het Westen veertienhonderd kilometer heeft gemarcheerd meldde zich bij den opper bevelhebber. De opperbevelhebber van het leger ondernam daarna met een barkas een korte rondvaart door de haven en voer voorbij een duikboot, die van een tocht was teruggekeerd en langs mijnen vegers. die den ingang tot deze haven beveiligen. Overal op de booten stonden de manschappen opgesteld. Vele slachtoffers Te Kenwil in New-Jersey zoo verneemt het D.N.B. hebben zich Donderdag in de Hercules Powder Company, die dynamiet en rookloos kruit vervaardigt, verscheidene zware ontploffingen voorgedaan. Zij waren tot 80 K.M. in den omtrek te hooren en veroorzaak ten een geweldigen brand. Uit het puin zijn tot dusver 29 lijken ge haald. Men neemt aan, dat zich nog twintig dooden onder het puin bevinden. Het oprui- mingswerk wordt belemmerd door het drei gende gevaar, dat een voorraad' van 250.000 pond nitroglycerine, welke onder den grond is opgeslagen, zal ontploffen. Het aantal gewonden is grooter dan 200. De schade zou ruim twee millioen dollar zijn. De kruitfabriek is volkomen verwoêst. 'De brand weer, politie en reddingsploegen uit den ge- heelen omtrek hebben zich naar de plaats des onheils begeven. Mevrouw Douglas wilde de Hudson opvaren. Daarom moest een spoorbrug afgebroken worden. NEW-YORK, September 1940. De New-York- sche Centraalspoorweg heeft onlangs een brug moeten afbreken en weer moeten bouwen en hon derd meter rails moeten verleggen, daar de brug, die zij gebouwd had en die zich over een privé zijtak van de Hudson welfde, zoo laag was, dat de kleine motorboot van Mrs. Douglas, de eigena resse van dezen zijtak en de daar achterliggende landerijen, daar niet onder door kon varen. Daar Mrs. Douglas regelrecht van haar steiger met haar boot de Hudson op wilde varen, moest de spoorwegmaatschappij een extra werk ploeg van 30 man uitsturen om de brug te verleggen. Onderwijl moesten de rails over een hulpbrug ge leid worden, teneinde stagnatie van het spoorweg verkeer te verkomen. Later, toen de familie Dou glas van haar uitstapje terugkeerde, moesten de rails opnieuw verlegd worden, opdat de motorboot, die ook niet onder de hulpbrug door kon, weer bij den steiger kon komen. (United Press) De „Warspite" naar den sïooper. Britsch slagschip van ruim 20.000 ton. Het D. N. B. deelt mede: Londen heeft op 9 Sep tember gemeld dat hét Britsche slagschip „Warspite" voor den sloop is verkocht. Van Duitsehe zijde wijst men er op dat dé „Warspite" (20.600 ton) voor Narvik door een Duitsehe vliegtuigbom van zwaar kaliber werd getroffen. Het schip kon nog onder bescherming van andere schepen naar zijn thuis haven worden gebracht. Daar echter de voor het groote schip geschikte dokken op de Britsche staatswerven alle bezet waren, werd de „Warspite" nog voor de oorlogsverklaring van Italië naar Alexandïië gebracht. Ondanks maandenlangen ar beid kon de door den bominslag veroorzaakte schade niet hersteld worden. Het Britsche ministe rie van marine laat den oorlogsbodem thans sloopen om tenminste nog den in Engeland zoo schaarsch géwoi'den grondstof'ijzer te winnen. Vïaamsche krijgsgevangenen worden in vrijheid gesteld. BERLIJN, 12 September. De V.P.B.-corres pondent meldt: Een commissie uit in Duitsch land gevestigde Vlamingen werd eenige maanden geleden in de gelegenheid gesteld alle Belgische krijgsgevangenen te bezoeken. Het gevolg van dit bezoek is geweest, dat Vlamingen, die in de Vïaamsche vrijheidsbeweging in de eerste rijen hebben gestaan, onmiddellijk uit de krijgsgevan genschap werden ontslagen. Thans is bepaald dat van Zaterdag 14 September af alle Vïaamsche krijgsgevangenen, die als echte Vlamingen kun nen worden beschouwd, in vrijheid zullen worden gesteld. Het aanwijzen dergenen is toevertrouwd aan een Vlaming te Berlijn, die te dien einde kamp voor kamp zal bezoeken. De „Franskiljons" en Walen zullen eerst later in vrijheid worden gesteld. Dit gebaar van de Duitsehe autoriteiten wordt van Vïaamsche zijde ten zeerste gewaar deerd. Grondwerker door hijschbok getroffen. Gistermorgen werd een 53-jarige grondwerker, die in de Wilhelminastraat aan de rioleerings- werkzaamheden arbeidde door een poot van een hijschstelling, die gebruikt wordt bij het neerla ten van de rioolbuizen aan het hoofd getroffen. Per ziekenauto is de man, wiens toestand geen zorg baarde, naar het Elisabeths Gasthuis ge bracht nadat hem door den O.D. de eerste hulp was verleend. DansCessen^ om paraat te zijn voor de KOMENDE FEESTDAGEN Een voortreffelijk onderricht in beschaaf- de en gezellige sfeer biedt U het (Dansinstituut J. (Btassinm NIEUWE GRACHT 76 Telef. 11154 (Adv ingez. Med.) Arbeider brak linkersleutelbeen. In een fabriek aan de Nassaulaan te Haarlem was een 34-jarige arbeider gistermorgen bezig met het monteeren van een veertrommel waarbij hij een Engelsche sleutel gebruikte. Door de groote spanning sloeg de sleutel echter terug waardoor het linker sleutelbeen van den arbei der werd gebroken. Na door den O.D. te zijn ver bonden is hij per ziekenauto naar het St. Eli sabeths Gasthuis vervoerd. TERAARDEBESTELLING C. v. d. MEULEN. Heden om 12 uur is op de Algemeene Begraaf plaats aan den Bergweg te Bloemendaal het stoffelijk overschot teraardebesteld van den heer C. v. d. Meulen, in leven directeur van C. v. d, Meulen's Ijzerhandel N.V. te Haarlem. De aula was geheel gevuld. Naast persoonlijke vrienden en kennissen en vrienden uit de han delswereld, o.a. vertegenwoordigers van de N.I.V.IJ. en bestuursleden van den Nederland- schen Ijzerhandel, personeel, leden der kegel club, enz. Het woord werd gevoerd door den heer Dick- man, zwager van den overledene, den heer Jurre- ma, oud-directeur Maatschappelijk Werk te Am sterdam, den heer Poederbach, een neef, den heer Wefers Bettink namens de N.I.V.IJ. en den heer J. Boelen als vriend uit Amsterdam. Alle sprekers getuigden van de goede eigen schappen van den overledene. Hierop werd de met bloemen bedekte baar grafwaarts gedragen, waar dr. JÈ. IJ. van der Meulen, zoon van den overledene, dank bracht voor de betoonde belangstelling. „Gymnastiek als spel" is de titel van een met fleurige plaatjes versierd kinderboek, dat een reeks systematische lichaamsoefeningen voor kinderen bevat in den vorm van aantrekkelijke spelletjes. Veelal zoo schrijft de kinderarts dr. F. v. d. Zande in een voorwoord wordt gemeend, dat gymnastiek krachtsinspanning vereischt. Beziet men deze, door mej. Heymann samengestelde oefe ningen, dan zal men moeten toegeven dat van krachtsinspanning geen sprake is en zelfs kleine kinderen volgens deze methode gymnastiek kunnen beoefenen. De schrijfster van het boekje is, zooals uit het bovenstaande blijkt, Mej. T. Heymann. Ali Citroen teekende de plaatjes en Bigot en Van Rossum te Amsterdam zijn de uitgevers. BEKENDE PLEKJES VAN ROTTERDAM. De „Gecombineerde Prentbriefkaartengrossiers" te Rotterdam hebben een mapje van 8 briefkaarten uitgegeven, voorstellende bekende plekjes van Rotterdam. Een deel van de opbrengst zal aan de „Stichting Rotterdam 1940" worden uitgekeerd. De kaarten zijn reproducties van aquarellen van den bekenden Rotterdamschen kunstschilder J. H. van Mastenbroek. De N.V. L. van Leer en Co. te Amsterdam voerde den kleurendruk voortreffelijk uit. Kanosport Ook kanowedstrijden te Zaandam afgelast. Door verschillende omstandigheden moesten dfl voor Zondag a.s. vastgestelde kanowedstrijden te Zaandam worden afgelast. De inschrijvingen, als mede de uitnoodigingen voor deze wedstrijden komen hiermede te vervallen. Wielrijden Wedstrijden in liet Olympisch Stadion gaan niet door. De directie van het Olympisch Stadion te Am sterdam deelt mede, dat het programma der wed strijden, welke Zondag a.s. op de Stadionbaan zouden worden gehouden, geen doorgang zal vin den. Het belangrijkste nummer van "dit program ma bestond üit de sprint tusschen Scherens, van Vliet en Derksen. Tot heden had de directie van de baan geen bericht van Scherens ontvangen over zijn definitieve komst naar Amsterdam. Leert de buitengewoon aardige, populaire ACCORDEONBEWER KINGEN. Ook voor 12 bassers. Eventueel voordeelige instru menten voorradig. Ook inruil COR SCHEFFER, Accordeonleeraar SPAARNRIJKSTR. 30, H.-Nrd. BIJ VEKO SLAAGT U ZIJLSTRAAT 98 Flinke Werkster. gevr. van 82 u., ƒ1.p. keer (3 x in de week). Welgelegen- straat 1, t.o. Maria Stichting. zoekt degelijk pension in Chr. liefst Geref. gezin. Omtrek Zijl weg. Brieven no. 4299 bur. van dit bdad. Santpoort Wonen Schitterend gelegen half Land huis 6750.Heerenhuizen 5900.6000.a. d. Rijksweg. Twee woningen a. d. Rijksweg 9200.—. Te bevr. W. A. DE BRUIJN, Rembrandtlaan 25, IJmuiden-O., Tel. 4479. Inschrijving nieuwe leerlingen. Condities voor Clubles met in begrip van instrum. f 0.50 p. w. LES: Gitaar, Banjo, Mandoline, Haw„ Gitaar, Ukelele. DEN BOER S MUZIEKHANDEL HOEK DAMSTR. TEL. 14663 Grote voorraad nog oude prijzen EEN GOED BOEK leesbibliotheek ZIJLSTRAAT 98 2e huis vanaf %- Stadhuis. NIET DUUR EN PRIMA KWALITEIT 2 pond Lappen 1.08 2 pond Riblappen 1.18 2 pond Rollade 1.18 2 pond Rosbief 1.28 2 pond Ribstuk 1.24 0.81) 1.50 bij de 2 pond 1.50 Gehalkt half om p. pond 0.45 Rookworst p. pond 0.6Ü per ons 0.18 Pekelvlees per ons 0.18 per ons 0.24 bij heeQ muisje per ons 0.22 Bij Vlees ook Vet 1 OP BON 8: Gesmolten Vet Krocht 12-14t/odeHema Telefoon 15073. HAARLEM

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2