Het is eigenlijk te gek, dat Haarlem nog geen sintelbaan heeft. Jeugdcriminaliteit in 1938 gedaald. ZATERDAG 14 SEPTEMBER 194Ö H "A A RE EM'S DAGEEAB 6 Mr. Ven let: Athletiekwedstrijden op grasbanen kunnen niet meer worden gehouden. meestal meer worden gediend dan de algemeene belangen. Aan de athletiek in ons ge'neele land komt dat riet ten goede. Dat zijn echter allemaal kwesties, die pas aan de orde zijn" als :.e outillage in de verschillende steden prima in orde is. Haarlem heeft nu weer een kans omdat te bereiken. Laat men die kans dus ook grijpen. De Haarlemsche kampioenschappen moeten vol gend jaar op onze eigen sintelbaan kunnen worden gehouden, zoo besloot mr. Veniet. Ongetwijfeld worden zijn woorden door alle sportbeoefenaren in Haarlem van harte onder steund. Het is te hopen, cat ook het gemeentebestuur nu het thema „sintelbaan" in snel tempo afhandelt. Er is een goed Hollandsch spreekwoord: het ijzer smeden als het heet is. Welnu: De sintels gloeien al! De markten te Amsterdam gaan weer door. Behalve die op het Amstelveld. De burgemeester van Amsterdam heeft inge trokken het op 12 dezer uitgevaardigde verbod tot het houden van markten te Amsterdam, echter niet voor zoover dit verbod betrekking had op de op Maandag a.s. te houden markt op het Amstelveld. Deze markt is derhalve op Maandag a.s. verboden. Eveneens is het dien dag verboden: 1. Te venten met andere artikelen dan gedrukte of geschreven stukken. 2. Afbeeldingen of voorwerpen of stoffen van welken aard ook op te koopen. Wederopbouw van boerderijen. Voor de derde maal aanslag op een vrouw. In de Eendrachtstraat te Zaandam heeft Vrij dagmiddag de ongeveer 40-jarige Brabantsche landarbeider W. de 33-jarige vrouw S., met wie hij erkele jaren geleden omgang had, met een mes aangevallen. De vrouw verweerde zich heftig en ging hem zelfs met een pan, die op het vuur stond, te lijf. Zij werd geholpen door haar echtgenoot, die te hulp snelde, en die den aanvaller tenslotte kon overmeesteren. Beiden liepen verwondingen op. Zij stelden zich in het gemeente-ziekenhuis onder ge neeskundige behandeling. Hun verwondingen zijn niet van ernstigen aard. W. is gearresteerd. Dit is reeds de derde maal dat W. het op de vrouw heeft gemunt. Den eersten keer probeerde hij haar, even als nu, met een mes van het leven te berooven, de tweede maal had hij een revolver weten te be machtigen. Voor het laatste feit heeft de rechtbank hem ver oordeeld tot twee jaar gevangenisstraf met de bij- zondere bepaling, dat hij zich niet meer in de Zaanstreek mocht vertoonen. Sedert korten tijd bevond hij zich op vrije voeten. Mej. S. is moeder van drie kinderen. De Amsterdamsche kunstijsbaan wordt nu in de Apollohal opgebouwd. Voor het plaatsen van de machinerieën, welke voor deze installatie noodig zijn, zijn de graafwerkzaamheden aan de buiten zijde van het gebouw in vollen gang. (Foto Pax Holland). •Herfstsehoonheid in Artis. AMSTERDAM, 13 Sept. Vroeger dan in vo rige jaren komt de herfst over „Artis". Aan de schoonheid van zijn prachtigen tuin doet dit stellig geen afbreuk. Integendeel. Bij de kleurenpracht der »azomer-bloemperken voegt zich nog het kleuren spel in de zon-doorschenen boomkruinen en blad verliezende heesters. Herfst is ook merkbaar in het vogelhuis in den voortuin, waar juist in dezen tijd de 'ZuldfAfri- kaansche wevers in praehtkleed druk bezig zijn met het maken van z.g. „speel"- en werkelijke broednesten. De mannetjes vlechten hun „ringen" van raffia, katoen en afgeplukt gras, waarin ze zich zingend kenbaar maken als volwaardige nestbou wers en broederfverdedigers. Aangelokt door dit kleurig en rumoerig mannelijk zelfver/boon voegen zich de sober gekleurde wijfjes bij hen, waarna dan in gemeenschappelijk werken de nesten tot de broedbuidels worden afgebouwd, die thans al hier en daar in de buitenvolière dezer bedrijvige vogels in de hulstboomen te zien komen. Ook binnenin het ruime en veelsoortig bevolkte vogelhuis is het nu een kleurig en luidruchtig leven, dat altijd weer boeit. Schitterende fluweel- en andere tanagra- soorten van Brazilië en Argentinië, reusachtige Neushoornvogels van Java. Sumatra en Abessinië, bontsnavelige toekans van Zuid-Amerika, maar ook wondersierliike turkooisblauwe kuifgaaien van Brazilië en Mexico trekken de aandacht, naast stemmige Indische beo's en bonte troepialen van trooisch Zuid-Amerika. Een merkwaardige geboorte heeft plaats gehad in de afdeeling voor kleine zoogdieren boven de Maleische beren-rots, waar een paar koekangs of spooklori's van Sumatra een wollig jong heeft gekresen, dat grootendeels schuil gaat in moeders geelgrijze vacht, 's Namiddags, als deze dagslapers ontwaken en op hun voersohotel afkomen, laat de koekang-baby zich rog al eens bekijken. Op de apenrots groeien de iongen. die nu de be scherming der moeders ontberen kunnen, naar wensch en leveren niet het geringste aardeel in de vermakelijke tafereeltjes, die zich op het eiland- strand en op de rots afspelen. De nieuwe kameelen van het hoefdierenveld zijn met geduld en beleid zoover gebracht, dat ze nu ook als_.schiD der woestijr" hun taak vervullen bij het kameelrijden, waarbij ze den statigen „Her man" aflossen. Ook de groote Indische olifant „Kiri" wandelt, getooid met een kleurig Oostersch kleed over den hals. als een decoratieve er> eerbiedwekkende ver schijning door den drom van bezoekers, een of meer gelukkige ..eleohart-boys" wiegend voortdra- gend door de bewonderende menigte en en passant de noodlce versnaperingen in ontvangst nemend. In de Konirgszaal kan men 's middags op de heele uren gaan genieten van twee nieuwe deelen uit de boeiende biologische „Artis"-film en in de kindert>oerderij, daar recht tegenover, kan men zijn hart ophalen aar al het handmakke en voedertam- me jongvee en gevogelte, dat daar nu al flink uit de Kluiten gewassen en met iederen bezoeker vol komen vertrouwd over het erf loopt. Tenslotte wacht dan nog het onvolprezen Aqua rium, waar de hondshaaien weer hun langwerpige, aa~ verhoornde slijmdrgden verankerde eieren hebben afgezet, waar de zeeschildpadden en lan- goesten het publiek in verbazing brengen en waar de bloemstilie zee-anemonen, zee-anjelieren, zee dahlia's en zee-chrysanten nog altijd verkeerdelijk voor „vleesch-etende plarten" worden aangezien, terwijl het toch werkelijk dieren zijn, wat hun li chaamsbouw. stofwisseling, wijze van voortplanten en verder gedrag betreft. BRUGBOUW IN DEN HAAG. In de vergadering van den gemeenteraad van Den Haag van 23 September a.s. zal worden be handeld een voorstel om in beginsel te besluiten tot den bouw van een brug over de Trekvliet in den Laakweg. In de toelichting wordt vermeld, dat in het uit breidingsplan „Binckhorst" rekening is gehouden met een verbinding met het Laakkwartier door een brug over de Trekvliet. De bedoelde verbinding zal (en goede komer aan de exploitatie van de terrei nen van de Binckhorst-havens. De doorvaarthoogte van de brug. wanneer deze gesloten is, zal 2 Rn M. bedragen, dc doorvaartwij Ste 10.50 Meter. De kosten van het werk worden zeer globaal ge raamd op f 650.000. Uit de aanwijzingen, die de door het Centraal Bureau voor de Statiestiek gepubliceerde statistiek voor de toepassing der kinderwetten over 1938, geeft omtrent de beweging der jeugd criminaliteit in de laatste jaren, blijk, dat aan de voortdurende stijging van het aantal onher roepelijk schuldig verklaarde jeugdigen (van 1.642 in 1936 tot 3.061 in 1937) in 1938 een einde is gekomen. De vermindering (van 3.061 tot 2.789) bedroeg 272 of bijna 9 pet. Het aantal schuldig verklaarde jongens verminderde iets sterker dan dat der meisjes. Het percentage betreflende de meisjes bleef echter in vergelijking met dat der jongens gering: resp. 91.6 en 8.4. Voor 1938 wordt ten aanzien van eenige delicten een gunstige ontwikkeling opgemerkt. Belang rijk was de vermindering van het aantal schuldig verklaringen wegens gequalificeerden diefstal (1937 767. 1938 570). Verduistering en verduiste ring in dienstbetrekking gaf helaas een aanzien lijk hooger cijfer (116) dan in het voorafgegane jaar (87). In de jaren 1934 t.m. 1938 werd resp. 624, 615, 642, 602 en 591 maal strafrechtelijke ondertoe zichtstelling uitgesprokenn. Het aantal burgerrech telijk onder toezicht gestelde kinderen bedroeg in 1938 1.793 tegen 1.450 in het voorafgegane jaar. De statistiek bevat verder allerlei gegevens betreffende ontzetting uit en ontheffing van de ouderlijke macht en voogdij en betreffende het rijkstucht- en opvoedingswezen. Tenslotte is in deze statistiek, welke in een publicatie is verschenen met de crimineele- en gevangenisstatistiek, belicht de verpleging van voogdij- en regeeringskinderen in gestichten en gezinnen. Door 277 door het rijk gesubsidieerde instellingen werden 11.923 voogdijkinderen ver zorgd en door 30 instellingen 991 regeeringskin deren. In totaal werd een bedrag van resp. f 2.457.873 en f 276.856 aan rijkssubsidie aan deze instellingen uitgekeerd. Bovendien werd nog f 548.751 in totaal als „algemeene" subsidie aan 165 instellingen uitgekeerd. Landelijke vakbond pensionbedrijf opgericht. De Nederlandsche Middenstandsbond schrijft ons: Een dezer dagen is 'te 's Gravenhage onder leiding van den Nederiandschen Middenstands bond en in tegenwoordigheid van den directeur van het rijksbureau voor het hotel-, café-, restau rant- en pensionbedrijf (Rijkshoreca) een bijeen komst gehouden van beroepspensionhouders uit verschillende deelen van het land. Hierbij waren tegenwordig afgevaardigden van den Nederiand schen Bond van beroepspensionhouder? te Am sterdam, van „Hoeares" te Enschedé, van de Ne derlandsche Vereeniging van Beroepspension houders te Hilversum en van den Bond van Utrechtsche Pensionhouders te Utrecht, alsmede enkele ongeorganiseerden. Eenstemmig is besloten tot oprichting van één landelijken vakbond van pensionhouders. In een op korten termijn nader te houden bijeen komst zullen statuten en huishoudelijk reglement van den nieuw op te richten vakbond definitief worden vastgesteld. In verband met de op handen zijnde verplichte inschrijving voor beroepspensions bij Rijkshoreca is het gewenscht, dat de beroepspensionhouders in Nederland zich vereenigen in één nieuwen vakbond teneinde hun vakbelang bij de desbetref fende regeeringsinstanties zoo goed mogelijk te kunnen bepleiten. TERUGHALING LEDIGE VATEN. In het A.N.P.-bericht van gisteren omtrent het terughalen van ingeleverde leege vaten staat ver meld, dat dit kan geschieden door belanghebbenden. Dit laatste woord heeft misverstand gewekt, waar om van bevoegde zijde er op wordt gewezen dat dit terughalen kan geschieden door den eigenaar tegen inlevering van het destijds ontvangen ont vangstbewijs. Aan het bureau wederopbouw boerderijen zijn de plannen opgedragen voor den wederopbouw van pl.m. 150 boerderijen en tuinderijen in Hoogland, Leusden, Woudenberg en Scherpenzeel. Onder leiding var de architecten Veenstra en Broekhuyzen uit Arnhem zal in de komende week met den wederopbouw van negen boerderijen in de gemeente Hoogland worden begonnen. Tevens zal voor den komenden winter een aan tal noodwoningen worden gebouwd, terwijl voor het vee in dit gebied, pl.m. 1400 stuks, noodstallen zullen worden opgetrokken. Kobayasji bij den Gouverneur- Generaal. BATAVIA, 13 September (Domei) De Japan- sche minister van handel en industrie Ichizo Kobayasji, die op 12 September des morgens om 8 uur in Batavia is aangekomen, heeft des avonds om 6 uur een bezoek gebracht aan den Gouverneur- Generaal jhr. mr. dr. Tjarda van Starkenborg Stachouwer, bij wien hij een uur verbleef in ge zelschap van den Japanschen consul-generaal te Batavia, den heer Otoji Saito. Na zijn bezoek aan den Gouverneur-Generaal zeide Kobayasji: „Ik heb den Gouverneur-Generaal een bezoek gebracht om hem te bedanken voor mijn ontvangst in Neder- landsch-Indië". Naar vernomen wordt maken de volgende heeren deel uit van de delegatie van Nederlandsch-Indië bij de thans begonnen besprekingen met de Japan- sche gasten: H. J. van Mook, hoofd van het departe ment van justitie en J. E. van Hoogstraten, hoofd van de afdeeling handelszaken van het departement van economische zaken Massage-centrum voor Nederlandsche militaire oorlogsgewonden. Te 's Gravenhage is in het hulpziekenhuis van het militair hospitaal een flink lokaal met 14 massagebedden ingericht voor de functioneele nabehandeling van de talrijke Nederlandsche mili tairen, die verlammingen en bewegingsstoornissen vertoonen, als gevolg van oorlogsverwondingen. Ruim 40 leden van de afdeeling 's Gravenhage van het Nederlandsch Genootschap voor heilgym nastiek en massage verklaaden zich bereid be langeloos de door de geneeskundigen van het hospitaal voorgescreven oefentherapie en massage geregeld te zullen verzorgen. Dank zij deze zeer deskundige nabehandeling wordt het herstel van de ledemaatverlammingen de gewricht- en bandverstijvingen dermate be spoedigd, dat vele militaire oorlogsverminkten bin nenkort weder geheel of nagenoeg volwaardig in het arbeidsproces kunnen worden opgenomen. Waarschijnlijk wordt spoedig de functioneele nabehandeling der burgerlijke oorlogsverminkten in overleg en samenwerking met het Ned. Ge nootschap voor heilgymnastiek en massage, dat reeds in 1939 zijn hulp bij het Ned. Roode Kruis heeft aangeboden, ook aan zijne leden toever trouwd. Ook te Rotterdam worden in de verschillende poliklinieken door genootschapsleden oorlogsge wonden op medisch advies nabehandeld. FAILLIS SEMENTEN. (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co., N.V. Amsterdam.) Uitgesproken: 12 Sept.: J. A. Resink, wonende te Amsterdam, Ceintuurbaan 424. R. C. Mr. G. A. Schreuder. Cur. Mr. R. Semeijn Esser, Sarphatistraat 9, Am sterdam. 12 Sept.: J. Ch. de Wit, pensionhoudster, wonen de te Amsterdam, Sarphatipark 130, II. R. C. Mr. P. H. Smits, Cur. als voren. 12 Sept.: M. van Dijk, schilder, Ede, Op den Berg no. 14. R. C. Mr. F. M. Pleyte. Cur. Mr. J. van der Deure Jr., Bennekom. 12 Sept. A. W. Gregoor, Ulft, gem. Gendringen. R.C. Mr. F. M. Pleyte. Cur. Mr. J. P. Goops, Laag- Keppel. Opgeheven wegens gebrek aan actief: Sept.: A. C. van den Muijsenberg, slager, te Rijs wijk. Gedeponeerde uitdeelingslijsten. 4 Sept.: C. Lobbe zoo Hzn., handelaar in steen kolen, Krabbedijke. Ongetwijfeld. Daar komt nog bij, dat de ath letiek in Nederland en ook in Haarlem, sta- tionnair blijft. Dat beteekent dus, dat het ledental van de N.A.U. daalt noch stijgt. .Stilstand is altijd achteruitgang en dus ook bij de athletiek. Er is in Haarlem maar één athletiekvereeniging en als men daarvan geen lid is, is het voor een Haarlemmer niet mogelijk aan wedstrijden deel te nemen. Zon der sintelbaan zouden die wedstrijden in Haarlem toch al niet meer worden gehouden, doch dat neemt niet weg. dat het nuttig zou zijn indien de N.A.U. ook persoonlijke leden (dus geen leden van vereenigjngen) een startvergunning zou kun nen geven. Athletiek moet volkssport worden. In dien er elk jaar wedstrijden om het kampioen schap van Haarlem zouden worden gehouden, waaraan door elk persoonlijk lid van de N.A.U. kon worden deelgenomen, dan zou de belangstel ling voor deze fraaie sport, die van zeer groot belang is voor de lichamelijke opvoeding van het Nederlandsche volk. aanzienlijk stijgen. Als we het voorbeeld Zweden nog eens aanha len: daar heeft de kroonprins persoonlijk het be schermheerschap van de schoolathletiekwedstrijden op zich genomen. Ongeveer 100 a 200.000 scholieren doen dasrasn mee. Ja, dan is het toch niet te ver wonderen, dat Zweden zoo'n athletiek-natie bij uitstek is geworden. Het winnen van den landend- wedstrijd tegen Duitschland en Finland is daarvan wel een prachtig bewijs. De Zweden zijn vooral goede midden-afstandloopers. De sprint. De sprint ligt den Nederlanders nu eenmaal uit stekend. Dat ziet men bij het wielrennen., het da mes-zwemmen en ook bij de athletiek. Er ontstaat daardoor het gevaar, dat' men zich te veel concen treert op het kweckcn van uitstekende krachten, die bijzondere prestaties leveren. Het doel van de 6port en in het bijzonder dus ook van de athletiek Een aardige afleiding is het biljartspel voor ie in den oorlog ge wonde militairen, die ïu gastvrijheid genie ten in het door baron fuyll van Serooskerken, lud-burgemeester van builen, ter beschikking estelde landhuis „Zuy- leveld". (Foto Pax Holland is echter veeleer de lichamelijke ontwikkeling van het geheele volk. Het moet zóó worden, dat ieder een die iets voor athletiek voelt ook inderdaad de gelegenheid krijgt zich te oefenen en aan wedstrij den deel te nemen. De ontmoetingen om het plaat selijk kampioenschap zouden reeds een stap in de goede richting beteekenen. In Duitschland wordt de athletiek door de breede massa beoefend. De goede prestaties komen dan wel vanzelf. Het vele werk, dat in ons land door de school-athletïekcommissie en de studenten-athle- tiekcommissie waarvan mr. Veniet secretaris is wordt verricht mag zeker niet onvermeld blij ven. Beide commissies hebben baanbrekend werk verricht. Jammer blijft het dat de belangstelling voor de athletiek in de studentenwereld hoewel groeiende, nog steeds gering is. Van de 20.000 stu denten doen er nog geen 100 aan athletiek. Als men dit eens vergelijkt met de Vereenigde Staten, Duitschland, Zweden en Hongarije dan wordt het den rechten athletieklïefhebber wel wat bang te moede. Men zit echter ook in Haarlem niet bij de „spikes", r.eer en doet al het mogelijke om de athle tiek meer populair te maken. Het is daarom te be treuren, dat in de N.A.U. de vereenigingsbelangen Hier ziet u Osendarp over de eindstreep van de Sintelbaan te Leiden flitsen. Hoe lang zal het nog duren, dat wij eenzelfde foto van de sintelbaan te Haarlem kunnen afdrukken? (Foto Pax Holland). ER was 'ns een oud project van Mr. Gerritsz geloof ik, over een sintelbaan te Haarlem, vertelt Mr. W. Veniet en hij kijkt droomerig naar buiten, 't bleef bij een project, ziet u! Dat was de eerste maal dat de sintelbaan de gemoederen der Haar lemsche vroede vaderen bezig hield. Later zijn de heer Strengholt en ik, we waren toen voor zitter en secretaris van de N. A. U. nog eens bij wethouder Boes geweest, maar ook dat heeft geen reslutaat opgeleverd. En nu heeft het N. A. U.-bestuur zich weer tot B. en W. van Haarlem gewend. Laten we dus hopen, dat deze derde poging slaagt. Men kan het den vroegeren secretaris van de N. A. U. aanzien, dat de athletiek nog steeds een ruime plaats in zijn hart inneemt. Ja, dat is toch eigenlijk te gek, zoo gaat hij verder, dat wij in Haarlem' nog steeds geen sintelbaan hebben. De Haarlemsche athleten zijn daardoor ge noodzaakt in Amsterdam te gaan trainen. Haarlem en omgeving hebben meer dan 200.000 inwoners en al die menschen zouden practisch van athletiek wedstrijden verstoken blijven, want zooals men weet geeft het N. A. U.-bestuur geen toestemming meer voor wedstrijden op grasbanen. De wedstrijden om den P. H.-beker, die onlangs in de Spaarnestad werden gehouden konden alleen worden georgani seerd dank zij een speciale toestemming, die zeker niet meer zal worden verleend. Als men nagaat dat er in Zweden drie jaar geleden achthonderd sin- teibanen waren en dat er bijna iederen Zondag drie nieuwe werden geopend, dan kan men nagaan welk een póover figuur Nederland met zijn twaalf banen daarbij maakt. Er is in Zweden een speciale com- missie voor het beheer van sintelbaan en ook de N. A. U. heeft een commissie gevormd, die bij het aanleggen van sintelbanen advies geeft. Men kan al voor f 3000 een baan aanleggen. Goed aanpakken. Voor een stad als Haarlem verdient het echter aanbeveling dat deze zaak direct goed wordt aan gepakt zoodat er 'n ban komt waarvan men nog lang plezier kan hebben. De banen die in Den Haag en Leiden zijn aajigelegd. zijn zeer fraai en kunnen zeker als voodbeeld dienen. Ook de terrein-keus kan geen onoverkomelijke moeilijkheden opleve ren Indertijd is al eens gedacht aan het Haar lem-terrein, doch in Haarlem-Noord zuilen toch zeker ook wel andere geschikte velden te vinden zijn. Tenslotte zou het aanleggen van een dergelijke baan ook uitstekend in werkverschaffing kunnen geschieden. Wie weet is het zelfs nog wel een geschikt object voor den Opbouwdienst. Hoe staat het met de athletiek te Haarlem? Heeft het niet aanwezig zijn van een sintel- oaan nog nadeeligen invloed op de athletiek in Haarlem? Mr. W. Veniet, de vroegere secretaris-penning meester der N.A.U. is een ijverig propagandist voor het aanleggen van een sintelbaan te Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10