VERDUISTER AGENDA. N.V. „G RAN ITO" D. SINNIGE, Gr. Markt 21 rood, Tel. 18934 De verduistering De Haarlemsche Wïelerclubs Juist dezen Winter -v\ ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1940 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Spoorwegovergangen worden in het duister niet rood licht aangegeven. In verband met het feit, dat tusschen zons ondergang en zonsopgang de overwegen van de Nederlandsche Spoorwegen niet meer verlicht zijn, dreigen de afsluitboomen der spoorwegovergangen gevaar op te leveren. Daarom zullen deze over wegen kenbaar gemakt worden met rood licht, dat vóór het sluiten der boomen op den weg zal worden geplaatst en dat dan na het openen der boomen weer wordt weggenomen, ftien laat het van de plaatselijke omstandigheden afhangen, of men voor het beoogde doel met één of twee lantaarns kan volstaan. Zooals men weet, is voor de mechanisch beveiligde overwegen, die met z.g.n. flikkerlicht een aparte regeling getroffen. DE FLORALIA-WEDSTRIJD. Wederom wordt vandaag en morgen, Zondag, de jaarlijksche. tentoonstelling gehouden van de FIo- ralia-Vereeniging te Haarlem. De groote zaal van het gebouw St. Bavo biedt weer den fleurigen aan blik van de door de jongens en meisjes zelf ge kweekte bloemen, gekweekt met zorg en liefde voor de hun toevertrouwde plant, de een wat mooier uit gevallen dan de andere, maar alle het kenmerk dragend van toewijding en liefde voor de natuur. Natuurlijk, de koude zomer is ook op deze ten toonstelling niet zonder invloed gebleven, maar daar hebben zelfs de mannen - van het vak mee te tobben gehad en daarom is deze expositie van amateurs-producten dubbel den lof waard van ieder, die dezer dagen een half uur uittrekt om deze keurige verzameling.te bewonderen. DE BOOTTOCHTEN VOOR DE LICHAMELIJK GEBREKKIGEN. Verantwoording van „Snelverband". Lijst 1 mej. C. A. f 2.45; 2 mej. G. W. B. f 1.25; 6mej A. v. D. f 11.—; 10 mej. H. K. f 3.50; 12 mej. A. R. f 10.—; 16 mevr. G. S. D. f 20.—; 18 Dames W. f 3.15; 20 Hr. A. G. B. f 42.25; 25 Hr. J. la F. f 11.25; 27 Hr. J. F. f 5.75;40 Hr. J. v. R. f 20.—: 41 Hr. A. J. S. f 31.55; 42 Hr. A. S. f 2.35: 46 Hr. B. V. f 2.83; 49 Hr. J. H. v. Z. f 7.20; 50 D. Z. f 1.—: 54 Sierkan f 10.40; 56 Gem. Reiniging f 3.60 Haarlemsche Politie f 25.90; 61 mevr. W. f 4.20; 62 mej. W. f 0.25; 72 Hr. W. J. R. f 13.50; 81 Hr. L. f 4.50; 80 mej. W. de J. f 2.80; 51 Hr. P. C. f 1.—; 30 Hr. J. B. H. f 4.25; 31 Hr. C. L. H. f 1.—; 14 mevr. A. C. R. f 2.50; 63 mej. A. S. f 28.50; 48 Hr. P. W. W. f 0.55; 29 Hr. N. H. f 13.—: 57 Personeel Beijnes f 20.—; 55 Gem. Gasbedrijf f 7.50; 33 Hr. W. J. v. H. f 10.61; 26 Hr. A. F. f 22.60; 13 mevr. J. L. R. f 2.50; 53 Incasso Storting en Ophaaldienst f 81. Het bestuur van „Snelverband" zegt allen geef sters en gevers hartelijk dank. Bovengenoemde binnengekomen giften zullen ter beschikking blijven, voor de boottochten welke de vereenigirg het volgende jaar hoopt te kunnen houden. Dit jaar konden de tochten geen doorgang vinden. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZONDAG 15 SEPTEMBER 1940. Progr. I: Jaarsveld. Van 10.30 n.m.11.30 n.m. Gram. plafcenconcert voor de Radiodistributie. Progr. II; Kootwijk. Progr. III; Duits oh station. Progr. V: Idem. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO-CENTRALE op Maandag 16 September 1940. Progr. I. Jaarveld, Van 10.30 n.m.11.30 num. Gram.platenconcert voor de Radio Distributie. Progr. II. Kootwijk. Progr. III. Duitsch station. Progr. V. Duitsch station. 7.008.00 Eigen gra in of oonplatenconcert. Meistersextet, Andrew Sisters en Bïng Crosby, Het Duo Ja, Johnny and Jones. Meistersextet: 1 Wir Ziehen dureh die Heimat, 2 Wenn ich das grosse Los gewinn, 3 Uns geht's im mer fabelhaft, 4 So wie du. Bïng Crosby en The Andrew Sisters: 5 Love is where you find it. Andres Sisters, 6 Sailor Beware, Bing Crosby, 7 Yodelin' jive, Andrew Sisters en B. Crosby, 8 One two three O'Leary, Andrew Sis ters, 9 My heart and I, Bing Crosby, 10 Ciribiribin, Andrew Sisters en B. Crosby. Het Duo Ja: 11 Luftcharmoren, 12 En som a glad, 13 Hör du flicka lilla, 14 Satervalsen. Johnny and Jones: 15 Mijnheer Dinges, 16 Flat Floot Floogie, 17 Penny Serenade, 18 Lied v. d. Slangenbezweerder, 19 Swing your song Violetta. Op bon van uw dokter. (Adv. Ingez. Med.) Heden ZATERDAG 14 SEPTEMBER Rembrandt Theater. Piet Kohier in „De Boemel baron", 2 en 7 uur. Luxor Theater: „Stokachtige Jeugd", 2.30 uur en 69.30 uur doorloopende voorstelling. Cinema Palace: „De kassier vergist zich", 2, 5 en 7 uur. Frans Hals Theater: „Lentelied", 2.30, 5 en 7 uur. Zandvoort: Hotel Trocadéro". Nachtfeest. Alle dagen: Frans Hals Museum: Tentoonstelling van werken van Haarlemsche schilders, 104 uur. ZONDAG 15 SEPTEMBER Stadsschtruwburg: Het Ned. Tooneel; „Over schotje", 2 uur. Gebouw Vereen. Vrijz. Hervormden, Vestestraat. Voordracht B. v. d. Meer, 10.30 uur. H.K.B.: Thé Dansant, The American Club, 25 Uur. De Leeuwerik: „The Rhythm Sellers", 5.30 9.30 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Rembrandt Theater: Piet Kohier in „De Boemel baron" 2 uur en 7 uur. MAANDAG 16 SEPTEMBER. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Rembrandt Theater: Piet Kohier in „De Boemel baron", 2 en 7 uur. ROOSTER VAN APOTHEKEN Van 14 Sept. tot en met 20 Sept. zijn op Zon en feestdagen en op werkdagen gedurende de avonduren (na 8 uur) en nachturen (tot 8 uur 's morgens) geopend: Bosch en Vaart-Apotheek, Bosch en Vaartstraat 26, Tel. 13290. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, Tel. 10351. Noorder Apotheek, Jan Gijzcnkade 181. Tel. 23821 Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, Tel. 28320. Het programma van „Geloof en Wetenschap". Alleen tooneeluitvoeringen. De abnormale omstandigheden, waarin wij ge plaatst zijn, hebben het bestuur van „Geloof en Wetenschap" in Haarlem en omstreken gen'oodzaakt af te wijken van de tot heden gevolgde werkwijze. Avondbijeenkomsten zijn, wegens de moeilijkheden van het verkeer over de verduisterde wegen be zwaarlijk geworden, 't. Bestuur heeft deze daarom uitgeschakeld. Middagbijeenkomsten zijn praktisch alleen mogelijk op de Zondagen en, daar het win terseizoen slechts een beperkt aantal van deze dagen telt en voor deze vereeniging uiteraard slechts weinige door den eenigen aanwezigen schouwburg beschikbaar konden worden gesteld, moest het ge bruikelijke aantal van 16 a 17 bijeenkomsten per seizoen beperkt worden tot 6. Het vraagstuk: wat in die 6 bijeenkomsten aan de leden geboden zal worden, meende het bestuur na rijpe overweging van de bezwaren aan voordrachten in dezen tijd verbonden, te moeten oplossen in dezen zin, dat alleen tooneel zal worden gegeven. Het program, dat den leden wordt aangeboden, laten wij hier volgen: Zondagmiddag 6 October 1940, N.V. Het Resi dentie Tooneel, Den Haag: „Lucifer", van Joost v. d. Vondel. Zondagmiddag 27 October 1940, N.V. „Het Mas ker", Amsterdam: „Het Gaslicht" v. Patrick Ha milton. Zondagmiddag 8 December 1940, N.V. Het Ne- derlandsch Tooneel, Den Haag: "De ondergang van „De Vrijheid" van Jan de Hartog. Zondagmiddag 26 Januari 1941, N.V. Het Resi dentie Tooneel, Den Haag: „Toontje heeft een paard geteekend" van Lesley Storm. Zondagmiddag 9 Februari 1941, N.V. Het Ne- derlandsch Tooneel, Den Haag: „Vóór Zonsonder gang", van Gerhard Hauptmann. Jongen vermist. WIJK BIJ DUURSTEDE. 14 September. (A.N.P.) Sedert Dinsdagmorgen wordt vermist de zoon van den heer G. D., die voor zijn patroon een bedrag van ruim f 200 moest brengen naar Rijs wijk (Betuwe). Bij onderzoek bleek hij wel met de veerpont te zijn overgevaren, doch verder heeft men niets meer van hem gezien. Het is niet uitgesloten dat hem onderweg iets is overkomen. DE VOORSTELLING VAN „NIEUW LEVEN". De voorstelling van het blijspel „Hanengevecht" van D. H. Scheffer waarmede de Geh'eelonth. Tooneelvereen „Nieuw Leven" het tooneelseizoen zal openen, zal niet plaats vinden op 16 October a.s. doch op Zondag 13 October a.s. Deze voor stelling begint te half zeven. Nieuwe Engelsclie strijdmetLoden. Het AN.P. meldt: „De Engelschen hebben iets nieuws uitgevonden, dat in de lijn ligt van den blokkadekrijg tegen de burgerbevolking. Reeds de nachtelijke vluchten der R.A.F. brachten als noodzakelijk gevolg mede, dat tal van burgers het slachtoffer van de daarbij gepleegde bomaan vallen moesten wórden. De thans echter uitgevon den methode kan uit haar aard geen enkel effect hebben op militaire doelen en is dan ook kenne lijk gericht tegen den landbouw, d.i. tegen 'de levensmidddelenvoorziening van 'de burgerbevol king. De door de Engelsche vliegers den laatsten tijd uitgewoi-pen celluloidplaatjes met phosphor- preparaat, welke door de inwerking van lucht en zon ontbranden, zijn niet in staat vorwerpen van beton of ijzer of andere stevige constructies in brand te steken, doch zijn bedoeld om den te velde staanden oogst en licht brandbare boerderijen te vernielen. Ook de Nederlandsche boerenbevolking moet zeer voorzichtig zijn, want ook hier te lande zijn in de laatste dagen dergelijke brandplaatjes in vrij aanzienlijke hoeveelheid uitgestrooid en het is alleen aan het regenweer te danken, dat daar van slechts weinig branden het gevolg zijn ge weest. Een beroep wordt gedaan op alle platte landers om scherp toe te zien of dergelijke plaat jes worden uitgestrooid en dan terstond in te grijpen. Naar ons van Duitsche zijde wordt verzekerd, zijn Engelsche vliegers ertoe overgegaan uit vliegtuigen coloradokevers uit te zetten ten einde den aardappeloogst te vernielen. Ook op dit ge vaarlijke insect zullen de boeren dus scherp moeten letten! De Stadsschouwburg in het komende seizoen. De directie zal het publiek goed tooneel bieden. De directie van den Stadsschouwburg te Haar lem heeft reeds meermalen de laatste weken be merkt, dat het publiek zich begint af te vragen, wat er in het komende seizoen van de tooneelvoor- stellingen door beroepsgezelschappen, welke an dere jaren in zoo grooten getale worden geboden, zal komen. Men heeft b.v. de anders om dezen tijd reeds verschijnende circulaires en andere aankon digingen van de abonnementsvoorstellingen ge mist. De schouwburgdirectie deelt ons mede, dat zij even diligent is als de andere jaren, zoo niet dili- genter. De moeilijkheden waarmee zij te kampen heeft zijn echter zeer talrijk. De eene was nog niet opgelost of de andere deed zich weèr voor: benzine verbod, vervoersbeperking, rijverbod na 10 uur, opheffing autobusdiensten enz. Al deze waren reeds min of meer opgelost en reeds wilde de di- •ectie met de definitieve organisatie van de abon- nemtsvoorstellingen. beginnen, toen de maatregel kwam, waarbij alle bewoners van de kuststrook voor 10 uur 's avonds thuis moeten zijn. Dat bracht voor haar dadelijk een nieuwe serie bezwaren mee en allerlei reeds getroffen maatregelen werden weer ongedaan gemaakt. Toch geeft de directie den moed nog niet op en reeds is zij weer opnieuw begonnen; doch het onvermijdelijke gevolg is, dat ook nu nog geen definitieve gegevens verstrekt kunnen worden. De directie is echter vast besloten, al het mogelijke te doen om ook dit seizoen, het publiek van Haar lem en omstreken al het goede, wat op tooneelge- bied gebracht wordt, te bieden en zij vertrouwt er eveneens in te zullen slagen en als voorheen series abonnementsvoorstellingen te organiseeren, waar over dan zoo spoedig mogelijk de circulaires en de aankondigingen in de bladen zullen volgen. Zij is ervan oveytuigd, dat het publiek, ondanks alle moeilijkheden, ook dezen winter goed tooneel wil zien Verduisteringsbezwaren zullen minder groot blijken dan ze lijken. Reeds nu, na eenige weken vroegere duisternis, ziet men al veel meer menschen 's avonds op straat. Allerlei maatregelen zijn of worden getroffen om de straten ook bij het invallen van de duisternis „begaanbaar" te maken. De too- neelliefhebbers zullen spoedig kunnen zeggen: „Tot ziens in den Schouwburg!" N. BOERKOEL Aelbertsbergstraat 80 felef. 14028 - Zaak Ged. Oude Gracht 46 Alle GRANITO- en TEGELWERKEN „Strak van lijnsoepel van prijs.9' (Adv. Ingez. Med.) Uw woning afdoende met de nieuwe ROLLENDE METHODE. Ge behoeft dan geen controle te vreezen.x Wij hebben opdrachten van de gemeente en groote fabrieken. Wij voeren hout betimmeringen uit voor winkels. (Adv. Ingez. Med.) HAARLEMSCHE POLITIE. RECHTER. „Knippen". Een broodbezorger bezorgt wel eens iets anders dan brood, hij bezoi-gt soms last. En die, waarover het hier gaat, bezorgde een man op 5 Maart last, juist door het tegengestelde te doen van bezorgen; hij nam wat mee, namelijk de portemonnaie op de toonbank. In die portemon- naie zaten twee en dertig heele guldens. De man, die het loodje (beter: het zilver, na melijk dat van de twee en dertig guldens) legde, was den barbierswinkel binnengekomen met de bedoeling zijn haarvracht en zijn baard kwijt te raken. Maar hij werd er van meer afgeholpen en on danks het feit dat zijn haren verdwenen waren rezen hem deze te berge toen hij bemerkte dat zijn portemonnaie uit wandelen was gegaan. Ja, hij had de beurs op de toonbank laten lig gen toen hij nog iets geurigs voor zijn hoofd kocht en dat was niet verstandig, vooral niet zoo'n dikke beurs. Maar hij was zich er niet van bewust dat er een broodbezorger achter hem stond in den winkel, die goocheltoeren in toepassing bracht. De kapper knipte zijn klant tot genoegen, de politie knipte den broodbezorger tot zijn ongenoe gen. Want gisteren kwam hij in het verdachten bankje voor den politierechter te staan, en werd er veroordeeld wegens diefstal. „In 1908 heeft u al eens twee maanden ge vangenisstraf wegens diefstal gehad", merkte de rechter op, bladerend in het uitgebreide archief van. Vrouwe Justitia „Ja, maar dat was nog in mijn kinderjaren", vond de broodbezorger. En tot goed begrip van de situatie stelde de rechter vast, dat de man*toen 29 jaar oud was. Inderdaad, wanneer men van meening is dat het. leven met veertig begint, is 29 jaar bepaald ridi cuul jong! De officier vond het erg brutaal wat de verdach te had gedaan en wilde hem drie maanden in de gevangenis over zijn verkeerde gedrag laten pein zen. De rechter reduceerde deze strafmaat tot zes weken. 1 En toen was het afgeloopen voor den broodbe zorger. Wanneer nu voortaan de broodbezorger niets deed dan brcod bezorgen. En de man met de dikke portemonnaie zijn portemonnaie nooit meer liet liggen. En alle menschen eenvoudig hun verstand lieten werken en hun plicht deden. Dan zou de politie nooit meer menschen be hoeven te knippen. En ik ben beslist voor een maatschappij, waarin alleen de kapper menschen knipt. Zon onder 19.58 uur Zon op 7.14 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD HOLLAND. De najaarszitting. De Commissaris der Provincie Noord-Holland deelt mede, dat de tweede gewone zitting der Sta ten van Noord-Holland zal worden geopend op Dinsdag 22 October e.k., des voormiddags te half twaalf. GEMEENTERAAD VAN HAARLEM. De burgemeester van Haarlem deelt mede dat op 18 September geen raadsvergadering zal worden gehouden. NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN. GER. GEM., Lange Molenstraat 22. Zaterdag n.m. 7: Leesdienst; Woensdag 18 September n.m. 7: Ds. Visser van Aagtekerken. Centrale Verwarming AUTOM OLIE KOLENSTOOKINR. NV Mn lef Ar Adr- Stooplaan 35 V. nuidlci Telef. 15597. SANITAIRE INSTALLATIES. (Adv. Ingez. Med.) JUBILEUM L. DEKKER. Vrijdag herdacht de heer L. Dekker, Allanstraat 84, het feit dat hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de N.V. Electrische Luxebroodfabrieken voorheen Henri J. Carels, Zijlstraat te Haarlem. De jubilaris werd met zijn gezin in de feestelijk versierde fa briek allereerst namens het personeel toegesproken door den heer J. Geerlings, die hem een pendule en mevr. Dekker bloemen aanbood. Daarna voerde de directeur, de heer C. J. Taaie het woord en reikte den heer Dekker het. diploma met zilveren medaille over namens de Nederlandsche Vereeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf. Tenslotte memoreerde de heer G. J. Wanders, bedrijfsleider, de verdiensten van heer Dekker en bood hem een couvert met inhoud aan, vergezeld van een bloemenmand. Het personeel bleef daarna nog eenigen lijd met den jubilaris gezellig bijeen. Wielrijden gaan waarschijnlijk fusionneeren. Doet Excelsior niet mee Jan Tulleken over de opheffing van de Heemsteedsche Wielerbaan. HET wordt nu tijd, dat de Haarlemsche Wielerclubs nauwer contact met elkaar zoeken teneinde, misschien met opoffe ring van eenige specifieke vereenigingsbelan- gen, tot een enge samenwerking te komen, die op den duur tot het resultaat zal leiden, dat zij zich toch alle gesteld hebben: de bevordering van de wielersport in dit rayon. Dat is de les, die men uit de opheffing van de Heemsteed sche Wielerbaan kan trekken. Jan Tulleken's oordeel over de opheffing der Heemsteedsche Wielerbaan en de fusie der Haar lemsche wielrenvereenigingen geven we in nevens gaand onderhoud. Zijn sportiviteit en kijk op het rennersleven zijn er borg voor, dat de weg, die hij aanwijst, de eenig juiste is Wat denkt u daarvan, vragen we aan Jan Tulleken, die natuurlijk reeds volledig op de hoogte is van de fusieplannen der Haarlemsche vereeni- gingen. Het wordt tijd zegt Tulleken, en over zijn ge zicht glijdt, de bekende, breede Tullekenlach, die elke Haarlemsche wielersportliefhebber zoo goed kent, waarachtig 't wordt tijd. Maar weet u wat nu het vervelende is: er zijn in Haarlem vier clubs: De Kampioen, De Jonge kam pioen, Achilles en Excelsior. En nu hebben de be sturen van de di'ie eerstgenoemde vereenigingen reeds in beginsel tot fusie besloten, alleen „Excel sior" houdt zich afzijdig. - Nou ja, dan maar zonder „Excelsior", vertelt Tulleken verder, alleen door samenwerking kunnen we tenslotte iets bereiken. Na de kampioenschappen van Haarlem, die Zondag 22 September op het tra ject in Haarlem-Noord worden gehouden, zullen de ledenvergaderingen der. vereenigingen bijeen wor-, den geroepen teneinde over de fusie te stemmen. Het blijft natuurlijk jammer, dat de Heemsteedsche Wielerbaan is opgeheven, de oefengelegenheid wordt daardoor zeer beperkt. De drie vereenigingen zijn echter aangesloten bij de Federatie van Wieler clubs in Noord-Holland en daardoor zal het mogelijk worden, dat de renners op de Olympia-baan in Badhoevedorp kunnen trainen. Ja, over die training gesproken, daar is nog al eens wat over te doen ge weest. Bij de oprichting van de Heemsteedsche Baan was men zeer enthousiast en werd er aan vankelijk eiken Weonsdagavond flink geoefend. Later luwde dat weer en gingen vele renners, die wel wat voor de toekomst beloofden doch nog geen eens beroepsrenners waren, vragen: „Wat kan ik er mee verdienen". Dat is niet de mentaliteit, die de wielersport verder brengt. Ik was al lang profes sional toen ik nog steeds op „Olympia" trainde, zegt Tulleken, en daar heb ik nooit spijt van gehad ook. De Haarlemsche wielrenners zullen dus goed doen zich vooral niet te snel te overschatten. Oefenen en nog eens oefenen, alleen dan kan wat worden bereikt. De exploitatie van de Heemsteedsche Baan heeft het eerste jaar nog een winst van f 4000 opgeleverd maar als u bedenkt, dat de Veka-baan in Amster dam direct 14.000 winst maakte, dan is dat nog niet veel. En later is het steeds minder geworden. De baan in Alkmaar, die schijnt steeds goed ge gaan te zijn. Van den zomer zijn daar echter ook geen wedstrijden gereden wegens een kwestie van de directie met het gemeentebestuur over de ver makelijkheidsbelasting. Zoo ziet u, er is overal wat. Het komt in Haar lem wel weer goed met de wielersport. Als eerst die fusie nu maar doorgaat. „Tulleken, wil je nog eens even naar mijn voor wiel kijken", vraagt een klant. - Natuurlijk antwoordt Tulleken, en hij zegt tot den man van de krant, U weet het dus: de fusie moet er komen. De man van de krant weet het. De clubbesturen en leden van de Haarlemsche wielerclubs weten het nu ook. De ontwikkeling dei- wielersport in Haarlem staat op het spel. Deze inzet is te hoog dan dat ze aan vereenigingsbelan- gen mag worden opgeofferd. De Heemsteedsche Wielerbaan wordt voor sloop verkocht. De exploitatie was niet langer mogelijk. De directeur van de Heemsteedsche Wieler baan, de heer G. Veerman te Aalsmeer, heeft de baan voor sloop aan een Amsterdamsche firma verkocht. Voor de ingewijden in de wielersport zal dit bericht niet geheel onverwacht komen. Sinds de stichting van de Heemsteedsche Sportparken in 1932 heeft.ook de wielerbaan voor de Liefhebbers van Haarlem en Omstreken open gestaan en menigeen zal zich nog een genoeglijken middag in dit kleine „kuipje" kunnen herinneren. Een genoeglijke middageen midddag dus van goede eerlijke spoprt. Helaas zijn er ook andere mid dagen geweest. Bij dit memoriam van de Heem steedsche Wielerbaan past het echter niet min der prettige herinneringen op te halen en daarom zullen we dus maar met deze korte aanduiding volstaan. Wie de schoen past..,. Aan den anderen kant mag men niet vergeten, dat het snelle 200 M. baantje meermalen tot verrassende resultaten heeft geleid. Vooral het eerste jaar werden de Zondagsche wedstrijden door zeer velen bezocht. Tusschen het eerste en het zooals nu blijkt laatste seizoen, ligt dan een periode van gestadigen achteruitgang. Het feit dat de- vier Haarlemsche wielerclubs het onder ling ook niet altijd eens zijn geweest is daar ook 1 niet vreemd aan. De vorige zomer werd de baan daardoor niet eens geopend. Enfin, dit jaar was men het dan eens en er Werden inderdaad wed strijden georganiseerd die het aankijken ten volle waard waren. Ons blad heeft daar meerdere malen de aandacht op gevestigd. Zoo herinneren we ons nog levendig het felle sprint-duel tusschen van Vliet en Derksen waarbij van Vliet zelfs een tijd van 11 3/5 sec. noteerde Ook de duels tusschen Wals, Pellenaars en Schulte en niet te vergeten het kranig rijden van Jacques van Egmond zorgden er voor da de wieier- liefhebbers konden genieten van het beste, dat de Nederlandsche wielersport kan bieden. Thans is daar dus een einde aan gekomen. Voor den exploi tant was het niet langer mogelijk het jaarlijksche verlies te dragen. En nu men voor het hout goede prijzen kan maken, besloot hij dus den baan te verkoopen. Haarlemsche Wielrenclubs. II. R. C. EXCELSIOR. De H. R. C. Excelsior hield Donderdagavond een trainingsrit voor A., B en C.-klassers óver een af stand van 25 K.M. 1. Chr. Schelfaut, 2. M. Taverne, 3. J. Lasschuit, 4. C. Boersma,, 5. C. de Gier, 6. B. Fennis. KANOWEDSTRIJDEN OP HET Z.B. SPAARNE. Zondag 15 September, of bij zeer ongunstig weer Zondag 22 September, houdt de Haarlem sche Watersport Vereeniging „Kameraadschap" onderlinge kano-wedstrijden op het Z.B. Spaarne bij de Buitenrustbrug, aanvang 2 uur. Het programma vermeldt de volgende afstan den; 100, 200, 500, 1Ö00, 2000 Mtr. zoowel 1 als 2 persoons kano's. Verder 4 x 100 Mtr estafette en Ringsteken. Voetbal HET JUNIOREN TOURNOOI GAAT NIET DOOR. Wij vestigen er nog eens de aandacht op, dat het junioren-tournooi om den Van der Aart-beker Zondag niet door gaat. ^Danslessen- om paraat te zijn voor de KOMENDE FEESTDAGEN Een voortreffelijk onderricht in beschaaf de en gezellige sfeer biedt U het (Dansinstituut J. (Btassinnt NIEUWE GRACHT 75 Telef. 11154 (Adv. Ingez. Med.) Buddleia. Vlinderstruik zyH* f Een bloeiende struik in den nazomer en in den herfst heeft een dubbele bekoring, en zeker, wan neer hij zulke prachtige lange bloempluimen draagt als de Buddleia, waarbij deze pluimen ge middeld tot een halven meter lang worden. De meest bekende is de Buddleia Davidii, die van Juli tot September mooie lange smalle, maar toch zeer dicht gevulde, heliotroop-kleurige bloemtrossen draagt, die bovendien nog een heer lijken geul' verspreiden. Aan dezen geur dankt de plant het bezoek van talrijke vlinders en ook zijn naam, vlinderstruik. Want die bonte mengeling van steeds bewegende vlinderkleuren is haast nog opvallender dan de mooie bloemtrossen zelf. Van dez» Buddleia komen nog verscheidene variëteiten voor, waarvan een zeer bekende is B. D. Ile de France. Deze bloeit met donker pur- perviolette bloemen; het is een opvallend mooie variëteit, die bovendien het voordeel heeft tot één der sterkste te behooren. Eveneens met prachtige donker vloletpürpere bloemen bloeit B. D. atropurpurea. De afzonder lijke bloempjes zijn hier grooter dan bij de vorige variëteit en ook de pluim in haar geheel is langer. B. D. Veitchiana heeft lila-rose, mauveachtig getinte bloemen, B. D. magnifica draagt bloemen van een donkerder mauve. Nog vele andere varië teiten zijn er, meestal varieert de bloemkleur van lila-rose tot donker violetpaars. al of niet met oranje in het hart. Buddleia alternifolia is direct te onderscheiden van andere soorten, doordat de bladeren hier ver spreid staan ('de naam duidt het al aan), terwijl bij B. Davidii de bladeren overstaand zijn. Buddleia alternifolia bloeit ook anders, de korte dikke pluimen komen aan de. het vorig jaar ge vormde, takken. Deze Buddleia bloeit vroeger, n.L in Juni, de bloemkleur is lila-purper. Buddleia globosa is ook aardig om te vermel den. hoewel de struik voor Hollandsche tuinen niet is aan te bevelen, doordat de plant niet win terhard is. Maar grappig zijn van deze Buddleia de ronde, kogelvormige bloemhoofdjes, die wel een groote tegenstelling vormen tot de langge rekte, smalle bloempluimen van Buddleia Davidii. Bovendien zijn bij B. globosa de welriekende bloemen geel gekleurd, wat dus ook zeer afwijkend is vergeleken met de meest voorkomende Budd- leia-tinten. die alle om het violet heen liggen, hetzij iets meer naar den kant van het rose, hetzij iets meer naar het purper overhellend. Buddleia houdt van een zonnige standplaats, ze komt mooi uit alleen op een gazon, of als voorbeplantlne voor hoogere struiken. A. J. D.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2