jtaaiste, ft Vernietiging van de Britsche oorlogskracht Bonnen die thans geldig zijn: Uit de Pers. ZATERDAG 14 SEPTEMBER 1940 H A A R TI E M'S DAGBEAD 10 Doel der Duitsche luchtaanvallen: Duitsch militair weekoverzicht BERLIJN 14 September (D. N. B.) De mili taire medewerker van het D. N. B. generaal Von GleiseHorstenau, schrijft in zijn militair week overzicht: „De slag boven en om Engeland heeft, althans wat de actie der luchtstrijdkrachten betreft, een spanning gewekt, die nauwelijks nog schijnt te kun nen toenemen. De inleiding tot deze nieuwe phase in den Duitsch-Engelschen lucht- en zeeoorlog vormt de aankondiging van' den „vergeldingsslag" door de Duitsche regeering en de oorlogsleiding. Eenige dagen tevoren had de Britsche minister president nog prijzend verklaard dat Britsche vlie gers niet ontmoedigd werden, wanneer zij van hun vluchten boven Duitschland met de volledige lading terugkeerden, omdat zij de hun aangewezen mili taire doelen niet gevonden hadden. In Duitschland heeft men reeds sedert lang, zooals ook bewezen is door de rede van Hitier, niet denzelfden indruk. Men constateerde daar juist een voortdurend toene men van de vernieling en beschadiging van objec ten, die met oorlogvoering, oorlogsproductie en oorlogsbelang werkelijk niets uitstaande hebben. Dat de Britsche opvatting van oorlogsbelang in den luchtoorlog bedenkelijk dicht nadert tot die, welke in den wereldoorlog tot uiting kwam in de uithon gering van ouden van dagen, vrouwen en kinderen, is gebleken uit de mededeelingen over de arglistige brandplaatjes, die de Britsche vliegers sedert weken ver van de steden en de wapenfabrieken uitgooiden om den oogst en de have van vreedzame burgers te vernielen. Hoezeer de luchtoorlog aan Britsche zijde reeds lang van alle remmen bevrijd is, is ook aangetoond door de bombardementen op den Brandenburger Tor en de Siegessaule, welke ook prompt door Reu ter bevestigd zijn. Met het oog op deze feiten stelt de Duitsche berichtgeving er veel prijs op te ver klaren dat ook de verscherpte aanvallen, die sedert een week op Londen en geheel Engeland worden gedaan, nog steeds op militaire en strategische doel witten gericht zijn. De officieele commentaren her inneren er ook steeds weer aan dat het er voor Duitschland alleen op aankomt de oorlogskracht van Engeland te vernietigen. Dat deze vernietigings- strijd zal doordringen tot in den wortel van de Britsohe gevechts- en wapeningskracht, behoeft overigens niet te worden betwijfeld met het oog op de vastbeslotenheid der Duitsche leiding. Eveneens is het duidelijk dat met de toenemende veelvuldig heid der Duitsche luchtaanvallen ook het burger lijke leven in Engeland steeds zwaarder getroffen moet worden. Woorden van haat noch van gerust stelling kunnen verbergen dat het slagveld, waarop de worsteling tusschen Engeland en Duitschland zich afspeelt, de laatste maanden geweldig gegroeid is en in de afgeloopen week een omvang heeft aan genomen, waarvan men zich tot dusverre geen voorstelling kon maken. Ook de burger, die te Ham burg of Berlijn, te Londen of Liverpool den schuil kelder opzoekt, is tot strijder geworden. De vraag van de meerderheid, vooral in de lucht, wordt van uur tot uur meer besproken. Dat het vliegbereik der Duitsche luchtmacht onverge lijkelijk veel grooter is, kail nauwelijks ontkend worden. De Duitsche luchtb^ses liggen in een lange rij van Noorwegen tot de Westkust van' Frankrijk, bijna voor de poorten van Londen, terwijl de Royal Air Fdïce zelfs voor het Roergebied reeds aan zienlijke afstanden moet afleggen. De uitwerkings- coëfficient voor een Britsch vliegtuig, dat Berlijn wil bereiken, staat tot die van het Duitsche toe stel, dat naar Londen vliegt, als 1 tot 10, of zelfs 1 tot 15. Indien men de groote numerieke meer derheid der Duitsche luchtmacht in aanmerking neemt, kan over het resultaat der vergelijking moeilijk twijfel bestaan, ook wanneer men tech nische en moreelc factoren buiten beschouwing laat. Zoo mogelijk nog duidelijker is de situatie op het gebied van de jachtvliegtuigen. Het is een feit, dat het Britsche jachtvliegtuig de kuststreek ten zui den van Londen reeds voor een groot deel heeft overgelaten aan den Duitschen tegenstander. De eerste groote botsingen tusschen de jachteskaders spelen zich meestal pas boven de hoofdstad af. De kracht van de Duitsche actie vindt haar uitdruk king in de mededeeling dat rijksmaarschalk Her mann Goering van de Noord-Fransche kust af den strijd van de door hem geschapen luchtvloot per soonlijk leidt. Churchill wist in zijn laatste radio rede ook veel te vertellen over groote Duitsche voorbereidingen tot een landing. Het gevaar zal ook geenszins voorbij zijn, als de beroemde herfst- en wintermisten over de eilanden zullen dalen. Aan Duitsche zijde hebben tot dusverre op het land slechts kustbatterijen het woord gehad. Zij hebben er toe bijgedragen dat de haven van Dover in puin werd gelegd en zij hebben vijandelijke batterijen tot zwijgen gebracht. Objecten op veertig kilometer afstand worden onder vuur genomen. In de oorlog voering zijn er geen afstanden meer. DE HANDELSOORLOG. Naast dit reusachtige drama op het wereldtooneel wordt de handelsoorlog der Duitsche vliegers, krui- Liverpool, op één na elf grootste haven van Engeland. Invoerhaven voor levensmiddelen. Het DN.B. deelt mede: Zooals reeds in de legerberichten van het opper bevel van de Duitsche weermacht van 12 en 13 September werd medegedeeld, waren de aanvallen van het Duitsche luchtwapen gericht op de haven installaties van Liverpool. De haven van Liverpool is voor Engeland van bijzondere beteekenis. Het is op een na de grootste haven van Engeland en bij zonder belangrijk als invoerhaven voor levens middelen. Via Liverpool werd rond een vijfde ge deelte van de invoeren aan graan, genotmiddelen en veevoeder vervoerd. Daar de haven van Liverpool gebouwd is als haven met sluizen, is zij bijzonder kwetsbaar voor bomaanvallen. Vernielingen in de haven van Liver pool moeten derhalve binnen zeer korten tijd haar invloed doen gelden op de voedselpositie van En geland en vooral op het dichtbij gelegen dichtbe volkte industriegebied van Manchester en Lanca shire. De eveneens in de jongste legerberichten van het opperbevel genoemde aanvallen op vliegtuigfa brieken in Southampton, waren gericht op die vlieg tuigfabrieken, waarin Engelschc Jachtvliegtuigen van het type „Spitfire" en „Hurricane" werden ge bouwd. sers, torpedojagers, duikbooten en motortorpedo- booten onverdroter voortgezet. De duikboot van kapitein Prien heeft op een tocht de Britsche scheepsruïmte met 40.000 ton verminderd door het tot zinken brengen van zes welgewapende koop vaardijschepen. Gedurende de maand Augustus hebben marine- en luchtvloot bijna 700.000 ton naar den bodem der zee overgeschreven. In het eerste oorlogsjaar is 5y2 millioen ton tot zinken gebracht, waarvan de Éngelschen drie millioen toegeven. Daarbij moet in aanmerking worden ge nomen dat de handelsoorlog pas eenige maanden na het uitbreken van den oorlog krachtig werd aangevat. Bijzonder opmerkelijk is dat de vijan delijke vrachtschepen, die tot zinken worden ge bracht, bijna altijd in sterk convooi varen. De middelen, waarmede de geallieerden zich in de laatste jaren van den wereldoorlog tegen de Duit sche duikbootvloot verdedigen, hebben veel van hun uitwerking verloren". Rechtspositie van ambtenaren. 's-GRAVENHAGE, 14 September. Verorde ningenblad no. 26 bevat eer. verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de regeling van de rechtspositie van ambtenaren en overig personeel in openbaren dienst, alsmede van bepaalde beëedigde personen. Blijkens artikel 1 wordt de rechtspositie van ambtenaren en overig personeel in rijksdienst, en wel in het bijzonder de voorwaarden, waaronder zij kunnen worden aangesteld of ontslagen, zoo noodig geregeld in afwijking van het tot heden gel dende recht. Hetzelfde geldt: Voor dien dienst bij een provincie, bij een ge meente of bij een ander publiekrechtelijk lichaam, alsmede bij die privaatrechtelijke lichamen, waar aan het rijk, een provincie, een gemeente of een ander publiekreqj|tclijk lichaam deelneemt, ten slotte ook voor honoraire werkzaamheden, alsmede voor bezigheden in bijzondere scholen; voor de werkzaamheid van personen, van wie voor de aan vaarding van hun amb of beroep het afleggen van een eed (belofte) wordt geischt. Artikel 2 bepaalt: De ter uitvoering van de bepalingen van artikel 1 noodzakelijke voorschriften worden door instruc ties gegeven. Zij kunnen in de Nederlandsche Staatscourant worden afgekondigd. Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging. Vernietiging van schadelijk vleesch. De moeilijke jaren voor den destructor in Noord-Holland, die te Purmerend gevestigd is, schijnen tot het verleden te behooren, want ook over 1939 is een winstsaldo geboekt en wel ten be drage van f 6767.30, hetwelk overgebracht is naar het volgend dienstjaar. Hoezeer deze dienst in een nijpende behoefte voorziet, blijkt wel uit het aan tal cadavers, dat uit de 13 keuringskringen, welke van dezen destructor gebruik maken, 'in Purme rend verwerkt is. In totaal werden uit de keu ringskringen Zaanstreek, Edam, Purmerend, de Rijp, Broek in Waterland, Beverwijk, Velsen, Weesp, Hilversum, Bussum, Huizen. Laren en Haarlem 8026 cadavers door genoemden destruc tor vernietigd, tezamen wegende 1.002.904 K.G. Van de vernietigde cadavers hadden 22 runderen en 1 paard aan miltvuur geleden. Indien men hierbij in oogenschouw neemt, dat, vóór de destructor begon te werken, de cadavers, ook die van zieke runderen, meestentijds bij den boer op het land begraven werden en hoe tal van lande rijen waardoor werden besmet, dan blijkt wel ten duidelijkste, hoe nuttig de stichting van de destructors in ons land is geweest. Aan mond en klauwzeer stierven het vorig jaar in het ge- heele district slechts 8 stuks vee. en wel: te Hil versum 2 graskalveren. Bussum 2 varkens, Velsen 1 rund, Haarlemmermeer 2 runderen en Pur merend 1 rund. Van de 1.002.904 k.g. vleesch die vernietigd is heeft de keuringsdienst Haarlem welke 7 ge meenten omvat, niet minder dan bijna één-derde geleverd, n.l. 299.317 kg. Deze hoeveelheid was afkomstig uit de gemeenten Haarlem, Haarlem- merliede-Spaarnwoude. Haarlemmermeer. Heem stede. Bloemendaal, Bennebroek en Zandvoort. De keuringskring Velsen leverde 38.131 kg. en de keuringskring Beverwijk 64.488 kg., verdeeld over de 3 gemeenten, welke deze kring telt. als volgt: Beverwijk 61.694 kg., Heemskerk 1482 en Uitgeest 1212 kg. Open brief van do Vuurslag aan de Ned. Unie. Een politieke groep, welke vroeger als de Na tionale Unie bekend was en welke onlangs, ter ver mijding van verwarring met de Nederlandsche Unie, haar naam in De Vuurslag gewijzigd heeft, heeft een open brief tot de Nederlandsche Unie gericht, waarin zij deze uitnoodigt om haar beginsel aan te vullen met „een kort beleidsprogram, ingesteld op het Nieuwe Land. aangepast aan de onmiddel lijke behoefte van den tijd" De Vuurslag schrijft o.m., naar aanleiding van het door de Nederlandsche Unie ingenomen stand punt, dat staatkundige hervormingen onder de hui dige omstandigheden niet aan de orde zijn: Inderdaad, de tijd is niet aangebroken voor het doordrijven van maatregelen, welke in strijd zou den zijn met 's lands wetgeving, hetgeen uiteraard geenszins beduidt dat departementale reorganisatie, gepaard aan de constitueering van een bepaalde Nederlandsche regeermacht, leidend tot sociaal- economische mobilisatie der welvaartsmogelijkhe den hiermede in strijd ware. Doch indien zooda nige voorzieningen aan de grenzen gebonden zijn door wet en grondwet gesteld, zoo is het anderzijds de hoogste tijd, dat de allerwege verlangde ver nieuwing in de volksverbeelding concreten vorm aanneme, dat het volk. een duidelijken kijk krijge op de nieuwe haven, die aan het einde der huidige beproeving ligt. M.a.w. het nieuwe corporatief en autoritair bestel, dat ook u verklaart te verlangen, moet punt voor punt staatsrechtelijk, oeconomisch m sociaal worden uitgewerkt. De Vuurslag heeft zich in dezen geest ook tot Nationaal Front en Nationaal Herstel gewend. De leider van Nationaal Front zou volgens de inlich tingen van De Vuurslag nog denzelfden dag con tact met de Nederlandsche Unie dienaangaande ge zocht hebben. De laatste woorden van den open brief luiden: „Men is tot een hecht verband be- reid, zoo omtrent de practijk uwer bedoeling (de I bedoeling van de Nederlandsche Unie. Red.) ze kerheid bestaat". Bezetting van Zevenburgen voltooid. BOEDAPEST. 14 September (D.N.B.) De chef van den generalen staf deelt mede dat de Hon- gaarsche troepen gisteren Koepecz en Boeloen ten Westen van Zsombor, Koekoes, Bikfalva en Nagy- patak ten Zuiden van Illyefalva bereikt hebben en op den kam der Karpathen tot de demarcatie lijn van Weenen genaderd zijn. Zij bezetten Sep- siszt, György, Kezdivasar Hely en den Ojtozer- pas, waarmede de bezetting van het Roemenië ver worven gebied voltooid is. UITSLAG VEILING. Uitslag der verkooping in het Verkooplokaal „Notarishuis", gehouden op Donderdag en Vrijdag. De woonhuizen met erf en tuin te Haarlemmer meer aan den Bennebroekerdijk nos. 49, 50, 51 en 52 en een perceel Tuingrond te Haarlemmermeer, nabij den Bennebroekerdijk groot pl.m. 12 Aren, 10 centiaren. Gecombineerd f 13735, A. Meier. Het woonhuis met schuurtje, erf en tuin te Heem stede aan de Javalaan no. 2 groot 1 Are, 44 centi» aren. f 4450. H. Ringnalda. qq. Een pakhuis met afzonderlijk opgaande bovenwo ning en erf gelegen te Haarlem aan de Nieuwe Spaarnwouderstraat nos. 12 zwart en rood, groot 1 are, 8 centiaren, f 3975, P. J. RA. Peters qq. Het woon- en winkelhuis met afzonderlijk op gaande bovenwoning en erf te Haarlem aan de Zijl straat no. 75 zwart en rood, groot 63 centiaren, f 15600. A. M. Joustra qq. Het woonhuis met werkplaats of garage, erf en tuin gelegen te Haarlem aan den Rijksstraatweg no. 122, groot 2 aren 16 centaren. f 6800. D. de Vries qq. Het woon- en winkelhuis met erf en tuin gelegen te Haarlem aan den Rijksstraatweg no. 120, groot 1 are, 67 centiaren. f 8000, J. J. Haye Jr. Het woonhuis met erf en tuin te Haarlem aan den Rijksstraatweg no. 179, groot 1 are, 78 centiaren, f 5900. N. Vermeulen. Het woonhuis met erf en tuin gelegen te Haar lem aan de Uranusstraat no. 43, groot 1 are, 43 centiaren. f 6025, G. J. de Groot. Het woonhuis met werkplaats of garage, erf en tuin te Haarlem aan de Uranusstraat no. 45, hoek Marsstraat, groot 1 are. 38 centiaren.. f 7500, S. J. Buré qq. Het woonhuis met erf en tuin te Haarlem aan de Rechthuisstraat no. 26, groot 1 are. 20 centiaren, f 5900. D. de Vries qq. Het woonhuis met erf en tuin te Haarlem aan de Rechthuisstraat no. 28, groot 1 are, 19 centiaren, f 5550, A. Th. Joosten. Het woonhuis met werkplaats of garage, erf en tuin te Haarlem aan de Rechthuisstraat no. 52, hoek Ambachtstraat, groot 1 are, 33 centiaren, f 6900, J. van Schagen. Het woon- en winkelhuis met erf gelegen te Haar lem aan de Preangerstraat no. 1, groot 72 centiaren, f 4950, P. Boer. Het perceel ingericht voor vergaderlokaal en bo venwoning met erf te Haarlem aan de Lotterstraat no. 4, groot 88 centiaren, f 3675, W. Hoek qq. Een Heerenhuis met schuur, voor-, zij- en achter tuin te Haarlem aan de Oosterhoutlaan no. 1, groot 8 aren, 55 centiaren, f 12.000 Fa. Niephaus en Blansert qq. Het huis en erf aan de Eindenhoutstraat no. 49, groot 1 are, 91 centiaren, f 7800 P. Smit qq. Een winkel- en woonhuis en smederij met zol ders te Haarlem aan den Wagenweg no. 31, groot 1 are, 97 centiaren, f 16500 H. Th. Fibbe qq. Een huis en erf te Haarlem aan de Lange Anna- straat no. 6, groot 51 centiaren en een huis en erf te Haarlem aan de Lange Annastraat no. 8 groot 62 centiaren. Gecombineerd, f 1270, A. van Meel. Een woonhuis met erf en tuin te Haarlem aan de Centaurusstraat no. 3, groot 1 are, 19 centiaren en een woonhuis met erf en tuin te Haarlem aan de Centaurusstraat no. 5, groot 1 are, 21 centiaren. Gecombineerd f 12435, E. Zwiebel qq. Een woonhuis met erf en tuin te Haarlem aan het Hasselaersplein no. 25, groot 1 are, 42 centiaren, f 6810, J. Th. Nater. Het winkelhuis met bovenwoning te Haarlem aan den Schoterweg no. 45 groot 77 centiaren en een winkelhuis met afzonderlijk opgang hebbende bo venwoning te Haarlem aan denSchoterweg nos. 47 zwart en rood, groot 59 centiaren en een huis met afzonderlijk opgang hebbende bovenwoning te Haarlem aan de Vroomstraat nos. 13 zwart en rood, groot 60 centiaren. Gecombineerd f 17680, J. Schippers. Een huis en erf te Haarlem aan de Leidsche- straat no. 108. groot 57 centiaren. f 2800 J. Beekelaar. Een huis en erf aan de Berckheydestraat no. 5 zwart en rood te Haarlem, groot 1 are, 17 centiaren, f 5250, H. P. van Gemert, Een huis en erf aan de Berckheydestraat nos. 7 zwart en rood te Haarlem, groot 1 are, 18 centiaren, f 5500 Th. Byman. Een huis en erf aan de Tugelastraat no. 27 te Haarlem, groot 87 centiaren, f 3010, A. v. d. Putten. Een huis en erf aan de Tugelastraat no. 29 te Haarlem, groot 88 centiaren, f 3010, Timmer. Een huis en erf aan de Tugelastraat 31 te Haar lem, groot 88 centiaren, f 3000 J. Bongers. Een huis en erf aan de Tugelastraat 33 te Haarlem groot 89 centiaren, f 3020, J. Bongers. Een huis er erf te Haarlem aan de Dr. Leyds- straat no. 33, groot 70 centiaren, f 3550, A. Th. Joosten. Een huis en erf te Haarlem aan de Dr. Leydsstraat no. 43, groot 65 centiaren, f 3690. R. v. d. Wagen. HEEMSTEDE GOUDEN HUWELIJKSFEEST. Woensdag 18 September a.s. zal het echtpaar P. C. van GaartPaulen, wonende Clivialaan 1 alhier, den dag herdenken waarop het vóór 50 jaar in den echt werd vereenigd. Hoewel beiden geboren Haarlemmers, behoort dit echtpaar wel tot de meest bekende inwoners van Heemstede. De heer Van Gaart is namelijk eigenaar van de bekende behangerij en stoffeerinrichting gevestigd hoek Heerenweg en Koediefslaan, een zaak die reeds dateert van 1848. In 1882 kwam de heer Van Gaart, na eerst in Den Haag eenige jaren als leerling gewerkt te hebben, bij zijn vader in het bedrijf, dat toen vooral zadelmakersbedrijf was. Dit vak was toen nog goed loonend. Op de buitenplaatsen had Van Gaart de zorg voor de tuigen der vele paarden. Behangen was toen maar een nevenbedrijfje. Tot 1917 bleef het echtpaar in Haarlem wonen. Toen de auto het paard verving reorganiseerde de heer v. Gaart zijn zaak in een behangers- en stoffeerderszaak, de oude werkplaats werd een fraaie toonkamer voor de meest moderne meubelen en thans is de firma Van Gaart en Zn. in dit be- di'ijf zeer bekend. Hoewel de zoon nu al 30 jaar met zijn vader in de zaak arbeidt en een groot aandeel heeft in de leiding van het bedrijf is de oude heer Van Gaart nog fit genoeg om te werken in de zaak. die hij tot grooten bloei heeft gebracht. Van 1917 af woonde het echtpaar in het huis naast de zaak. Dit wordt thans door den zoon be woond; het echtpaar verhuisde naar een rustiger woning, Clivialaan 1, Heemstede. De heer Van Gaart was een der oprichters van den -Neutralen bond van behangers en stoffeerders en later een der stichters van den R.K. bond van behangers en stoffeerders, afd. Haarlem en om streken, waarvan hij thans nog penningmeester is. De bruidegom is 78 jaar en de bruid 72 jaar; beiden zijn nog kerngezond. Hoewel om de tijdsomstandigheden alle feestver- toon achterwege blijft, zal toch zeker menigeen het gouden echtpaar komen gelukwenschen. Voor wie in duister op straat moet zijn. De Burgemeester van Heemstede heeft, krach tens artikel 12 der Wet betreffende bescherming tegén luchtaanvallen een gedragsregel voor de bevolking dezer gemeente bekend gemaakt: „Onverminderd het door den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied bepaalde inzake het verduisteren en het daaromtrent be paalde in de Algemeene Politieverordening voor Heemstede, is het verboden tusschen zonsonder gang en een uur voor zonsopgang op den open baren weg voorwerpen als vuilnisbakken, kisten, rijwielrekken en dergelijke te plaatsen of ge plaatst aanwezig te hebben." Door middel van deze bepaling zal de politie thans kunnen optreden tegen nalatigen, die door het plaatsen van voorwerpen op den weg voet gangers en andere weggebruikers in gevaar bren gen. Voorts zijn maatregelen in voorbereiding om langs vaarten en grachten, ter plaatse waar zij wegen uitkomen, witte hekken te plaatsen, ten einde te voorkomen, dat weggebruikers door de duisternis te water geraken. In het belang van het verkeer zullen verder trottoirbanden op hoeken van wegen wit ge schilderd worden. BROOD Bons 5 Geldig van 9 tot en met 17 Sept. Bons 6 Geldig van 16 tot en met 24 September Recht gevend op: Totaal 2000 gram brood, of 2500 gram roggebrood. KOFFIE EN THEE Bon 73 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Van 31 Aug. tot en met 27 Sept. Recht gevend op: 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER Bon 72 uit het Algem. Distribxitieboekje. Geldig: Van 31 Aug. tot Vrijdag 27 Sept. Recht gevend op: 1 K.G. suiker. MEELWAREN Bon 71 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Tot en met 4 October. Recht gevend op: 1/2 pond tarwebloem of tarwemeel of boekweitmeel of rogge bloem of roggemeel of zelfrijzend bak meel. GRUTTERSWAREN Bon 41 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig: Tot en met 4 October. Recht gevend op: 250 gram rijst of rijste- meel of rijstebloem. Bon 54 uit het Algem. Distributieboekje Geldig: Tot en met 4 October. Recht gevend op: 250 gram havermout of havervlokken, of gort, of grutten. Bon 28 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig van 9 Sept tot 1 November Recht gevend op: 100 gram maizena of griesmeel of puddingpoeder. Bon 15 uit het Algem. Distributieboekje. Geldig van 9 Sept tot 1 November Recht gevend op: 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. PETROLEUM (alleen voor hen, die uitsluitend op petro leum kunnen koken). Zegel „Periode 6" Geldig: Tot en met 3 November. Recht gevend op: 2 liter. BOTER EN VETTEN Bon 05 tot en met 12 van de Boterkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevend op: 1/2 pond boter. Bon 05-06-07 van de Vetkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevend op: 1/2 pond margarine of boter. Bon 08 van de Vetkaart. Geldig: Tot en met 18 October. Recht gevend op: 1/2 pond boter of 1/2 pond gesmolten spijsvet. Bons 09-10-11-12 van de Vetkaart. Recht gevend op: 1/2 pond boter met een reductie van 10 cent per half pond. ZEEP Bon 115 (Geldig tot 25 Sept.) Recht gevend op: 150 gram toiletzeep of 120 gram huishoudzeep of 200 gr. zachte zeep of 250 gram zeeppoeder of 125 gram zeepvlokken of 250 gram zelfwerkende waschmiddelen of 200 gr. vloeibare zeep. SCHEERZEEP Bon 116. (Geldig tot 31 December) Recht gevend op: 50 gram scheerzeep of 1 tube scheercrême of 1 pot scheerzeep. HONDENBROOD Bon 5 (Geldig tot 1 October). Recht gevend op: Groep 1 en 2: 10 K.G. Groep 3: 8 K.G. Groep 4: 5 K.G. Groep 5: 4 K.G. Groep 6: 3 K.G. Hondenbrood wordt alleen verstrekt voor groote rashonden of ingeval men meer dan één hond heeft. KATTENBROOD Bon 5 (Geldig tot 1 October). Recht gevend op: 1 112 K.G. Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten. GEVAARLIJK DRALEN. De N. Rott. Crt. schrijft onder bovenstaanden titel, dat op 26 Juli j.l. de Rijkscommissaris in dc bezette Nederlandsche gebieden den binnenlandsch-politie- ken bewegingen bij de vorming van den volkswil vrij spel gelaten heelt. Thans zijn er volgens het blad teekenen, welke erop schijnen te wijzen, dat men ons weldra zal willen vragen: wat hebt u van uw lot gemaakt? Het oogenblik schijnt niet meer zoover af, aldus het blad „dat er namens ons volk gesproken moet worden, beslissende woorden voor het geheele land. Terwijl aan veler kant juist de neiging bestaat om uit te stellen: tot na den vrede, nadat de bezetting afgetrokken is. Wij zijn sedert weken niet moede geworden te herhalen: het is niet zoo, dat over het lot van ons land bij en na den vrede zal worden beslist; over ons lot zal bij en vóór den vrede worden beslist. Het staat een ieder vrij van het verdere beloop van den oorlog te hopen of te verwachten, wat hy wil, daar waar voor volk en land in zijn geheel moet worden opgekomen, daar kan men het moeilijk anders zien dan dat over de plaats van Nederland in het toekomstige Europa is beslist. Er valt feite lijk niet meer aan te twijfelen, dat het een plaats zal zijn in een ruimte, welke door Duitschland en Italië wordt ingericht. Misschien wil men het ook wel aanvaarden als feit. Zooals ook dr. Colijn ons, na de ineenstorting van Frankrijk, geraden heeft. Maar als feit aan vaard, is het niet genoeg. Het is eerst genoeg, zoo heeft de Rijkscommissaris ons in zijn rede van 26 Juli gezegd, wanneer „dit inzicht verworven is met het volledige geloof aan de juistheid van deze ontwikkeling." Dat beteekent onder meer, dat wij den moed moeten hebben, om nu op te komen voor de gevolgen welke de plaatsverandering in Europa ook voor ons leven na den vrede hebben zal. Dat is heel wat moeilijker dan de aanvaarding van het feit alleen. Het beteekent, dat wij in de voorwaardelijke vrij heid, welke de bezetting ons iaat, voor onze volle vrijheid moeten beslissen. Het beteekent, dat we moeten beslissen, terwijl de plaatsverandering in elk geval nog niet definitief is. Maar zoo is het. Waar is de partij, de groep, die daartoe den moed hebben zal? Wij hadden de hoop, dat het niet een partij, een groep zou zijn, die zou antwoorden, maar het geheele volk. Wij hadden de hoop, dat uit dit volk een stem zou opgaan, zoo duidelijk, dat het volk deze in zijn geheel zou verstaan, een stem, die de verantwoordelijkheid opeischte voor de toekomst van volk en land en de kracht verklaarde, om deze toekomst in zelfstandighid te bewaren. Zullen wij te laatster stonde toch nog de -kracht vinden om ons tot één wilsuiting te vermannen, zoodat één stem onze partijen en onze kranten doordringt, zoodat van her en der de krachten zich kunnen vereenigen, die ons volk in zijn geheel om vatten? Of is het daarvoor al te laat?" VROEG NAAR BED. DeHaagschePost schrijft over het uitgaans verbod na 10 uur 's avonds voor de kuststrook: „Lichtpunt is, dat de huiselijkheid erdoor wordt bevorderd. Wij kennen menschen, en de lezer ver moedelijk ook, die zoozeer door de jacht op ont spanning en pretjes waren bevangen, dat zij een avond in hun eigen huiskamer vreesden als een onoverkomelijke beproeving en wanneer zij daartoe al eens werden gedwongen, zonder in staat te zijn zich bezig te houden, dan maar in vredesnaam om 9 uur geeuwend naar bed togen. Moge het uitgaans verbod in deze leege levens weer wat inhoud bren gen en de charme van den huiselijken haard weer meer in eere raken. Misschien leert men dan ook weer om in eigen gezin, onder elkaar, voor elkaar opnieuw gezelschap te wezen. Misschien komen vrouwen en mannen, ouders en kinderen, broers en zusters op die wijze toe aan het uitwisselen van gedachten in stede van gemeenplaatsen. Want waar lijk, wij overdrijven niet, in alle rangen, onder alle standen, in' ontelbare gezinnen had het leven een onstellende vervlakking ondergaan. Men leefde niet meer mèt doch naast elkaar, het hoofd vervuld van beuzelarijen, de geest verre van den ernst en van de hoogere waarden des levens, de zinnen afge stemd op goedkoope prikkels en vermaken, de con versatie afgestompt of tot minderwaardig peil ge daald door gebrek aan belangstelling en ware cul tuur en door het jengelen van de eeuwig aan staande radio, die dienst moest doen als „sfeer".. Wij verwachten van het uitgaansverbod geen won deren, maar toch kan het misschien heilzaam werken in deze lichting, dat het moderne gezin weer wat meer gaat lijken op het ouderwetsche gezin, in welles schoot men onder een praatje bij den haard, rond om een gezellige tafel met een spelletje of een mooi boek, gelukkiger en tevredener was dan nu." EEUWIGHEID. Hetzelfde blad schrijft onder het kopje „Eeuwig heid": „Kierkegaard, de groote Deen, schreef onlangs in zijn nieuwste publicatie: „Wat de tegenwoordige tijd in den diepsten zin noodig heeft, dan kan met één enkel woord geheel en al worden gezegd: onze tijd heeft Eeuwigheid noodig. Het ongeluk van onzen tijd is juist, dat hij alleen maar „tijd" is ge worden, niets dan „tijd", die in zijn ongeduld niets wil weten van de Eeuwigheid." Hoe treffend juist is deze opmerking van Kierkegaard, hoe heeft ze hier als in een notedop alle nooden van onzen tijd saamgevat. Wij, de huidige generatie, wij zijn geheel en al opgegaan in den tijd, en wij hebben de Eeuwigheid verwaarloosd. Genot, gemak, comfort, belang, ontspanning, strijd om het bestaan en om den voorrang, allerlei materieele en oogenblikkelijke genoegens: we zijn er in opgegaan, we hebben er onzen „tijd" mee gevuld, en evenzeer met onder- lingen strijd en onderlinge verkettering en vaak diepe onverdraagzaamheid. Maar Eeuwigheid, dat is: geloof, vrede, verdraagzaamheid, broederschap, gerechtigheid, samenwerking, liefde, huisgezin, arbeid, een behoorlijk bestaan voor ieder, Eeuwig heid is alles wat ons leven op hooger peil en plan brengt, het is: leven uit den geest. Wat eeuwig heidswaarde heeft, dat is de Eeuwigheid zelf. Iemand heeft eens gezegd: er is geen scheiding tus schen tijd en Eeuwigheid, voor elk mensch is dit aardsche leven het begin der Eeuwigheid. Als dit zoo is, dan rust op ons des te sterker de plicht, het leven niet te doen op- en ondergaan in materieele egoïstische dingen, maar het te vervullen van datgene wat eeuwigheidswaarde heeft En daarom heeft Kierkegaard zulk een groot gelijk: onze tijd heeft Eeuwigheid noodig. Gelijk Huizinga het vroe ger ietwat anders heeft gezegd: het is de taak der jongeren, „de wereld weer te doordringen met geest"." Wijziging radio-uitzendingen. Er is een wijziging gekomen in de uitzending van radioberichten van het A.N.P. Na de uitzending van berichten om 8 uur des avonds volgt nog een uitzending van 20.55 tot 21 uur. Daarmee besluiten ook de radiovereenigingen hun uitzendingen. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 14 September. Bevallen 12 September: H. W. Jansenvan Pruissen, z.; 13 September: M. M. ZwartVader, d.; M. J. KoelemeijerNoordhuizen, z.: W. M. ArensSmit, z.; M. Bartenvan Wijk, d.; G. Laad- stravan Klooster, d.; D. PhilippoVisser, z.; 14 September: H. LelouxHackel, z. Overleden 13 September: A. A., 22 m„ d. v. J. van Riessen, Kamperlaan. Ondertrouwd 14 September: J. Kok en J. Corver.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 8