Haarlem's Dagblad VieeschdistükUie heden Zondag vier zware aanvallen op Londen Vier ons per Kinderen beneden 4 jaar persoon per week. half rantsoen. Hotels, cafés enz. krijgen losse bonnen. Italianen overschrijden de Egyptische grens. Maximumprijzen. Vischleer. DANSLES! BERICHT De Legitimatiekaarten voor de Haarlemmers. 58e JAARGANG No. 17560 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant» Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V Bureaux: Groots Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 16 September 1910 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel, Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij, deelt mede dat met ingang van heden een begin is gemaakt met de distributie van vleesch en vleeschwaren, hetgeen beteekent, dat de verkoop van t deze artikelen aan het publiek uitsluitend op bon mag geschieden. Onder vleesch wordt verstaan alle soorten rund-, kalfs- en varkensvleesch. Buiten de distributie vallen derhalve o.m. schapen-, geiten- en paardenvleesch. Onder vleeschwaren worden begrepen alle soorten anders dan door afkoeling verduurzaamd of toebereid vleesch. Hieruit volgt, dat vleesch in blik, waarvoor een verkoopverbod bestond, nu op bon mag worden verkocht. In de eerste distributieperiode, welke loopt van heden 16 September t/m Zondag 22 September zijn 5 bonnen van het algemeen distributiebonboekje, t.w. de nos. 79, 84, 89, 94 en 99 aangewezen ter verkrijging van vleesch en vleeschwaren. Van deze zullen de nos. 79, 84, 89 en 94 elk recht geven op 100 gram vleesch, been inbe grepen, of 100 gram vleeschwaren. Bon 99 geeft uitsluitend recht op 100 gram vleeschwaren. Ongesmolten vet, hetgeen tot dusverre buiten de distributie viel, zal nu onder de distributie van vleesch vallen. Op Zondag 15 September was de verkoop van rund-, kalfs- en varkensvleesch, alsmede van vleeschwaren, geheel verboden. Gedurende de week van 1622 September kunnen de slagers nog vrij vleesch, voor zoover voorradig, betrekken tot een maximum van 75 pet. van hun normalen weekomzet. Voorts kunnen gedurende de periode van 16 tot en met 29 September a.s. de sla gers en de winkeliers nog vrij vleeschwaren, voor zoover voorradig, betrekken,' tot een maximum van in totaal anderhalf maal hun normalen weekomzet. In den loop van de week van 16 tot en met 21 September zullen aan het publiek door de plaatse lijke distributiediensten op nader door hen te be palen tijdstippen de vleeschkaarten worden uitge reikt. De distributie zal met ingang van Maandag 23 September plaats hebben op de bonnen van deze vleeschkaarten. Aan kinderen, die op 1 October 1940 nog geen 4 jaar oud zijn, zullen halve vleeschkaar ten worden uitgereikt. Aan hen, die uit hoofde van hun werkzaamheden in aanmerking ko men voor extra rantsoenen brood en boter of vet, zullen door de plaatselijke distributiedien sten eveneens bonnen voor extra rantsoenen vleesch en vleeschwaren worden verstrekt, op nader door de distributiediensten te bepalen dagen. Personen, die op medische gronden behoefte heb ben aan een vleeschrantsoen, zullen op gecontroleerd Solloem bezet. Het D.N.B. meldde Zaterdag uit Rome: In politieke kringen alhier verluidde hedenavond dat de in J>et laatste Italiaansche weermachts- bericht genoemde operaties aan de Egyptisch- Libische grens gunstig verloopen. Hoewel een officieele Italiaansche bevestiging niet be schikbaar is heeft men in dezelfde kringen den indruk, dat deze geruchten, die van een oprukken tot voorbij Solloem spreken, op juiste inlichtingen berusten. Later vernam het D.N.B.: Ofschoon ook Zon dag het Italiaansche weermachtsbericht nog geen bevestiging geeft van de op Engelsche meldingen uit Kairo gegronde berichten over de bezetting van Solloem door de Italianen, is men in Italiaansche politieke kringen er van overtuigd dat aan de juistheid van dit bericht niet meer getwijfeld, kan worden. Om militaire redenen, zoo verklaart men verder, zullen nog geen nadere bijzonderheden kunnen worden gegeven, zoo lang niet ook nog andere doelen van de in het Italiaansche weermachts bericht van Zondag vermelde hevige gevechten aan de Egyptische grens bereikt zijn. (Het Italiaansche legerbericht van Zondag, dat elders opgenomen is, geeft als positief feit, het overschrijden der Egyptische grens door de Ita- liaanschetroepen. Red.) Uit Stockholm verneemt het D.N.B.Naar de Engelsche radio heeft medegedeeld hebben de Britsche troepen in Noord-Afrika, zich bij Solium, voornamelijk wegens gebrek aan water, moeten terugtrekken. VAL VAN BERNU TE LONDEN ERKEND. STOCKHOLM 16 September (D. N. B.) Italiaansche troepen hebben, naar de Londensche radio erkent, het plaatsje Bernu, zeven mijlen ten «uiden van Solloem, bezet. medisch attest van de distributiediensten extra bon nen kunnen krijgen. Hotels, cafés, restaurants, broodjeswinkels e.d. zullen voorshands losse bonnen ontvangen, evenals ziekenhuizen en sanatoria. Zij kunnen met ingang van heden een verzoek om hiervoor in aanmerking te komen indienen bij de plaatselijke distributiedien sten. Bij de bepaling van het aantal uit te reiken bonnen wordt rekening gehouden met het verbruik in 1939. Ten aanzien van de detailprijzen van vleesch en vleeschwaren zijn door den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van land bouw en visscherij voorschriften uitgevaardigd. Voor wat betreft de prijzen van varkens-, paar den- en schapenvleesch is bepaald, dat deze niet meer mogen bedragen dan in den betreffenden winkej voor 16 September 1940 werden berekend. Voor rund- en kalfs vleesch zijn maximumprijs- grenzen vastgesteld boven welke dat vleech niet mag worden verkocht. Deze prijzen zijn de volgende: Rundvleesch. ct. per K.G. Biefstuk 130—230 Haas 130—230 Rosbief 120—200 Rollade (lende) 100—170 Gewone rollade 90150 Ribstuk 100—170 Riblappen 90150 Contrafilet 130—200 Braadvleezen (lappen) 80140 Magere lappen 80140 Doorregen lappen 80140 Klapstuk 80140 Gehakt poulet 70120 Rauw rundvet 100140 Kalfsvleesch, ander den nuchter kalfsvleesch. Oesters en schnitzels 180280 Fricandeau 140240 Rollade 130—210 Coteletten 120200 Lappen 130210 Poulet en gehakt 100180 Rauw kalfsvet 100160 Nuchter kalfsvleesch 80140 Het vorenstaande beteekent niet, dat elke slager rund- en kalfsvleesch mag verkoopen tegen den hoogsten prijs. Tevens is bepaald, dat een ieder die rund- of kalfsvleesch, paardenvleesch, schapenvleesch, var- kenschvleesch of vleeschwaren aan verbruikers ver koopt, verplicht is, met ingang van 16 September 1940 in zijn winkel een duidelijk leesbare prijs lijst aan te brengen, waarop de prijzen voor vleesch en vleeschwaren staan vermeld. Het verkoopen tegen andere prijzen dan die, wel ke op de lijst staan vermeld, is verboden. Een uitzondering is daarbij gemaakt voor vleesch waren in blik. De verkoop daarvan is wederom toe gestaan en de prijzen behoeven niet op de prijslijst te worden vermeld. (Voor verdere bijzonderheden zie men pag. 3.) Kind speelde met lucifers. Woning in de Korte Laken straat uitgebrand. Hedenmorgen is in het perceel Korte Laken straat 16 brand uitgebroken De brand is ontstaan doordat een 6-jarig jonge tje op de divan met lucifers speelde. De achterkamer en de keuken brandden uit. De bewoonster was niet verzekerd. De gealarmeerde brandweer bestreed het vuur met een straal op de waterleiding. Bij luchtalarm van de straat' Onder verwijzing naar de oefening, welke in dertijd te Haarlem werd gehouden met een proef- alarm voor luchtgevaar, herinneren wij eraan dat een ieder zich bij luchtalarm onmiddellijk van straten en pleinen dient te verwijderen. Voer tuigen dienen dus in den steek gelaten te worden, paarden moeten worden vastgebonden enz. (In Denemarken is men erin ge slaagd het vel van de bot zoo te prepareeren, dat er kokette da messchoentjes van gemaakt kun nen worden.) Steeds worden uit nood nieuwe dingen geboren, Dat is een axioma, dat eeuwen al geldt, De nood geeft het menschlijk vernuftros de sporen, Dat daarop zijn stappen tot rennen versnelt. Niet iedere vinding is even belangrijk, En wat ik er heden als voorbeeld van neem, Is in zijn belang wel niet bijster omvangrijk. Maar toch weer een oplossing van een probleem. Het vraagstuk van schoenleer is zwaar aan de orde, De voorraad daarvan is ten zeerste beknot, En daarin is nu iets heel nieuws uitgevonden. De visch, en met name de bot, komt aan bod. Wanneer wij maar botje bij botje gaan leggen, Dan lukt het op 't punt (en d e punt) van de schoen, We trekken met visschen van leer, zoo te zeggen, Om die dan verheugd aan de voeten te doen. Het is nog voorloopig alleen maar de dame, Die zoo weer haar schoenlusten „bot" vieren kan, Wie weet echter, zal men ook middlen beramen, Het passend te maken als schoen voor den man. Wij kunnen dan hoopvol aldus redeneeren: Het is nog niet kwalijk gesteld met ons lot, Wij hoeven de schoenen nog niet te ontberen, We vangen geen bot, want we vangen maar bot. Zoo helpen de botten, dat straks onze botten Op nieuwe maar keurige wijs zijn geschoèid. Dat brengt mij terug tot den aanvang tenslotte: Uit nood is de nieuwe „bot"tine gegroeid. P. CASUS. De Haarlemmers en de vleescli-distributie. Hoeveel het vleeschverbruik in 1939 was. Het was wel algemeen bekend dat er vleesch- distributie op komst was, maar het werd toch niet verwacht, dat deze reeds heden zou ingaan. Heden morgen werd immers pas begonnen met de uit. reiking der vleeschkaarten, waarmede nog de ge- heele week gemoeid is. Deze moeilijkheid is even wel opgelost door bonnen van het gewone distri butieboekje voor deze week aan te wijzen voor het koopen van vleesch en vleeschwaren. Het rantsoen is, zooals men elders in dit nummer uiitvoerig kan lezen, vastgesteld op 4 ons vleesch en 1 ons vleeschwaren per hoofd per week. Dit zal voor velen belangrijk minder zijn dan hun ge wone verbruik was, maar als wij het totale ver bruik der Haarlemmers over 1939 nemen, dan is het nu vastgestelde rantsoen toch niet zoo heel veel minder dan dit normale verbruik was. Het gemiddelde vleeschgebruik te Haarlem was over 1939, naar de directeur van het Openbaar Slachthuis ons mededeelde 33 a 34 K.G. per hoofd. Dat wil dus zeggen per week 6 Vfe ons. De vleesch waren zijn onder dit vleeschverbruik van 1939 be grepen voor zoover zij te Haarlem werden ver vaardigd. Nu krijgt elk 4 ons vleesch en 1 ons vleesch waren, dus tezamen 5 ons, per week. Men moet' hierbij evenwel in oogenschouw nemen, dat onder het hier bedoelde gemiddelde vleeschverbruik van 1939 geen vet begrepen was. Nu moet het vet dat men bij het vleesch koopt ook op den bon betrokken worden. Bovendien zullen verschillende menschen aan spraak kunnen maken op een aanvulling van dit vleeschrantsoen, waardoor het gemidddele ver bruik tijdens de rantsoeneering wel iets zal stijgen. Ook is van de distributie het paarden en schapen vleesch vrijgesteld, dat wel onder de statistiek van 1939 begrepen is. Daartegenover staat dat nu de kinderen onder de 4 jaar slechts een half rantsoen vleesch krij gen. Hedenmorgen moeten de slagers dus voor het eerst vleesch op den bon verkoopen. Het viel ons evenwel op dat er in de slagerswinkels weinig drukte heerschte. Vermoedelijk hebben de meeste huismoeders reeds Zaterdag voor de eerste dagen der week vleesch ingekocht. Dit geschiedt trouwens gewoonlijk ook. Zelfs waren er hedenmorgen weinig klanten in de winkels waar paarden, en schapenvleesch verkocht werden, hoewel dit buiten de distributie valt. Talrijke luchtgevechten hadden boven de stad plaats BERLIJN, 16 September. (D.N.B.) Tijdens de. aanvallen, die het Duitsche luchtwapen giste ren op de Britsche hoofdstad heeft ondernomen, ontwikkelden zich taaie en talrijke luchtgevech ten, daar de Engelschen blijkbaar al hun jagers boven Londen hadden geconcentreerd, die zij konden vrijmaken voor het afweren van de Duitsche bommenwerpers. Deze constateering wordt bevestigd door het feit, dat. de Duitschers bij hun aanval op Liverpool bijna geen afweer van jagers hebben ontmoet. Ondanks deze on gewone en, naar van goedingelichte zijde wordt toegegeven, verrassende concentratie van Brit sche jagers is het den Duitschen gevechtsvlieg*- tuigen opnieuw gelukt, in Vier zware aanvallen dood en verderf boven Londen te zaaien. Naast elkaar woedende branden in de Londen sche dokken, waar vooral de Albert en Indian-dok- ken zijn getrfoffen, groote felle branden in Wool wich, vernielde waterleidingbedrijven, alsmede een electrische centrale en een pompstation, die door voltreffers werden getroffen, bewijzen dat de Duit sche bommenwerpers hun taak hebben vervuld. Terwijl de gevechtsvliegtuigen hun bommenlast uit wierpen, moesten de ter bescherming meegevlogen jachttoestellen een zwaarderen strijd leveren dan gewoonlijk. De haven van Portland en de olieopslagplaatsen van Portland Harbour werden eveneens met succes aangevallen. Enorme branden met hooge steekvlam men en en sterke rookontwikkeling konden door de terugvliegende machines nog lang worden waar genomen. In Lincoln werden treffers geplaatst op hangars, onderkomens en vliegvelden. Het weer was ten gunste van de Engelschen. Des ondanks werden 71 Engelsche toestellen neerge schoten, terwijl 34 Duitsche vliegtuigen niet zijn teruggekeerd. Van Duitsche zijde namen in achter eenvolgende formaties in totaal 179 vliegtuigen deel. Bij het invallen van de duisternis zijn Zondag opnieuw Duitsche gevechtsvliegtuigen boven Lon den verschenen en hebben daar bommen neergewor pen. Te Londen is Zondag vijfmaal luchtalarm ge maakt. Het D.N.B. maakt voorts bekend dat in den loop van Zondag de haven van Dover opnieuw door Duitsche vliegtuigen met bommen bestookt is. DE AANVALLEN VAN ZATERDAG. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Zaterdag, voor zoover de weersgesteldheid het toeliet, ver- Inschrijving 's avonds van 7 tot 9 uur. L els t ij d e n Zondagsmiddags van 24 en 46 uur. Alle werk dagen van 1%9uur. Vraagt prospectus. Privé-les op elk verlangd uur. DANSSCHOOL KWEKKEBOOM NIEUWE GRACHT 98. (Adv. Ingez. Med.) Ook Léon Blum gearresteerd. Naar Riom overgebracht. GENèVE, 16 Sept. (D.N.B.) De vroegere Fransche minister-president, Léon Blum, is, vol gens een officieele mededeeling uit Vichy, gear resteerd en naar het kasteel Chazeron bij Riom overgebracht. Blum hield zich op in het departement Dordogne, waar hij zich met de politiek inliet. Hij had zelfs een nieuwe krant opgericht, die heimelijk aanvallen op de regeering van Vichy deed. Zij, die zich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. - - "i -v Branden in Woolwich eri Portland. scheidene militaire doelen in Midden- en Zuid- Engeland met bommen aangevallen. Het zwaarte punt van deze aanvallen lag weer op Londen, waar in den loop van den dag viermaal luchtalorm ge maakt is. Op eenige plaatsen ontstonden kleine luchtgevechten waarbij volgens het Duitsche leger bericht 30 vijandelijke vliegtuigen zijn neergescho ten. Vijf Duitsche vliegtuigen keerden niet terug. Zesmaal werd Zaterdag te Londen het signaal voor luchtalarm gegeven. Eersten morgen van uitreiking kwamen weinig gegadigden. Een moeilijkheid die nog niet op te lossen is. Hedenmorgen is men van gemeentewege te Haar lem begonnen met de uitreiking der legitimatie- kaarten. Er waren drie lokalen daarvoor ingericht, die geopend zouden zijn van 9111/2, van 13— 16 1/2 en 1819 uur. Daar alle Nederlanders van 15 jaar en ouder met 1 October zoo'n legitimatie- kaart moeten hebben wordt aangenomen dat er een kleine 100.000 noodig zullen zijn. Den eersten ochtend van de uitreiking zijn slechts weinig personen gekomen om hun kaart in orde te laten maken. Per bureau moeten er eiken dag tot en met 30 September ongeveer 2500 kaarten verwerkt worden. Er kwamen er hedenmorgen in het bureau van de school in de Wilhelminastraat slechts 200. Dat is natuurlijk veel te weinig. Den eersten dag moesten komen de ingezete nen wier namen met A. beginnen en ook de dra gers van een B-naam tot en met de tweede let ter 1. Blijkbaar zijn er dezen morgen zoo weinig ge komen omdat nog niet alle ingezetenen in het bezit zijn van een goede foto. Zeer velen zullen die nog moeten laten maken, of die bij den foto graaf in de maak hebben. Bovendien moesten de ingezetenen met namen van A. tot en met D. heden ook hun vleeschkaar ten halen. Voor velen zal die samenvalling onge mak opgeleverd hebben. Het is mogelijk dat velen den morgen besteed hebben aan het halen van de vleeschkaarten om dan vanmiddag nog uit te gaan op het halen van de legitimatiekaarten. In de publicatie van gemeentewege is Zaterdag medegedeeld: „Uitdrukkelijk wordt onder de aandacht ge bracht, dat voor personen, die zich behoudens overmacht niet aanmelden op plaats en dag voor hen bestemd een andere gelegenheid voor het verkrijgen van een identiteitsbewijs vóór I October niet kan worden opengesteld". Zal het niet voorhanden hebben van een foto als een overmacht-argument beschouwd worden? In elk geval is het zaak dat alle ingezetenen, die dit nog niet gedaan hebben, onmiddellijk maat regelen nemen om'een behoorlijke foto op te zoeken of te laten maken. Trouwens reeds in het nummer van Donderdag hebben wij dien raad gegeven. Het zal nog afgewacht moeten worden hoe het in de middaguren met het afhalen der legitima tiekaarten voor de letters ABI. gaat. Blijven er inderdaad zeer vele in gebreke, dan' zal wel ge zocht moeten worden naar een oplossing dezer moeilijkheid, want het is een feit, dat de uitrei king wel op korten termijn is aangekondigd. Er is ook nog een moeilijkheid wat betreft de distributiestamkaarten die geldig gemaakt worden als legitimatiebewijs. Na 1 October moet elk zoo'n legitimatiebewijs steeds bij zich dragen, zoodat het dus niet mogelijk is dat huisgenooten voor el kaar de distributiebescheiden (broodbonboekjes, enz.) op de afhaaldagen in ontvangst nemen. Dit zal in de praktijk tot moeilijkheden aan leiding geven. Mannen zullen aan hun werkgever vrij moeten vragen om hun distributiebescheiden te gaan halen. Ook voor kinderen van 15 jaar en ouder die op den dag op school zijn, dreigt de zelfde moeilijkheid. Wij hebben met de autoriteiten dit geval be sproken. Ons werd medegedeeld, dat voorloopig geen middel bestaat om deze moeilijkheid op te lassen. Wie een distributiestamkaart als legimita- tie heeft moet in zoo'n geval zelf komen om zijn distributiebescheiden in ontvangst te nemen. Er werd evenwel op gewezen dat de nu ingevoerde regeling dat de distributiekaart geldt als legiti matiebewijs slechts tijdelijk is. In de toekomst zal ieder een andere legitimatiékaart moeten hebben. Wie het ongemak niet wil hebben bijvoor beeld forensen die te Amsterdam werken kan nu reeds een officieele legitimatiekaart bij de af- deeling Bevolking laten maken, maar zoo'n kaart kost een gulden. Het zal nu wel noodig zijn na 1 October ook in de avonduren gelegenheid te geven distributie bescheiden af te halen, hoewel dan weer de be zwaren van de verduistering komen opzetten. HEDEN: 10 PAGINA'S. iiiirarainiiiipiiinnifiiii Actikeieu^ Ter vergemakkelijking van de werkzaamheden der luchtbeschermingsdiensten worden op de achterzijde van verschillende Amsterdamsche huizen nummers geschilderd, welke correspondeeren met het huisnummer aan de voorzijde. (Foto Pax Holland) J. B. Schuil: „Overschotje" en „Een Amsterdamsche jongen" pag. 9 Van onzen sportredacteur: Blijft Haarlem weer verstoken van over dekt tennis? pag. 7 B. K.: Stiefkind Sport. pag. 7 Een sport die steeds meer populair wordt: Honkbal. pag. 8 Flitsen: Een moment. pag. 3 1 Laatste Berichten op pagina 6

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1