Scherpe controle op de prijzen Aspirin FLITSEN Bommen vielen op Enschede ...EN WAT NUT JïlVGUAPHOME Legitimatieplicht van vreemdelingen. MAANDAG 16 SEPTEMBER 1940 HAAREEM'S DAGBEXD 3 De vleeschdistributie Slachtverbod voor rundvee Prijslijst moet in de winkels hangen In aansluiting aan het op pag. I betreffende de heden ingegane vleeschdistributie gepubliceerde, kan nog worden meegedeeld, dat heden naast het bestaande slachtverbod voor varkens een ver tot het slachten van rundvee van kracht is geworden. Onder de hierna vermelde voorwaarden kan van dit verbod door de Nederlandsche Veehouderij centrale ontheffing worden verleend. Het voor de slacht bestemde rundvee moet bij je zaakvoerders of kringzaakvoerders der Neder landsche Veehouderijcentrale ter levering worden aangeboden met gebruikmaking van daarvoor be stemde opgave-kaarten. Deze kaarten zijn bij de [aakvoerders, kringzaakvoerders en plaatselijk jureauhouders verkrijgbaar. Op de opgavekaarten wordt vermeld velk soort rundvee men wenscht |e leveren en op welke ontvangplaats. Als ontvangplaats zijn in het algemeen de be gaande veemarkten aangewezen. Een lijst van deze ontvangplaatsen wordt afzonderlijk bekend gemaakt. Hij, die rundvee ter levering heeft opgegeven, is verplicht dit op een door de Nederlandsche Veehouderij centrale vast te stellen datum te leve ren. Ten bewijze, dat de levering kan plaats heb ben wordt hem een leveringsbewijs toegezonden. Dit leveringsbewijs moet bij het aanbieden van het vee op de ontvangplaats worden vertoond. Hierop wordt aangeteekend, dat de levering heeft plaats gevonden. Na de ontvangst van het vee wordt dit naar kw 'liteit geclassificeerd. De uitbetaling ge schiedt op grond van deze classificatie en van de levende weging. Met de classificatie zijn belast tg. classificati'è-commissies, die elk samengesteld zijn uit een vertegenwoordiger van den landbouw, een vertegenwoordiger van den veehandel en een vertegenwordiger van den handel in vleesch. Deze commissies houden tevens toezicht op de levende weging. Om tot een juiste gewichtsbepaling te komen wordt het vee op den dag na de ontvangst gewogen. Het vee mag bij de levering niet overmatig gevoederd zijn. Mocht niettemin bij de weging blijken, dat zulks wel het geval is geweest, dan heeft de classificatiecommissie het recht op grond daarvan een gewichtskor ting toe te passen. Schade tengevolge van drachtigheid komt voor rekening van den leverancier. Heeft uitbetaling van den aankoopprijs reeds plaats gehad, dan wordt deze schade op hen verhaald. Nadat de classificatie en weging hebben plaats gehad, wordt aan dengene die het vee heeft ge. leverd, een of meer betalingsbonnen uitgereikt legen afgifte van het leveringsbewijs. Op dezen betalingsbon kan bij een daarvoor aangewezen plaatselijke bank dadelijk betaling verkregen wor den. Op de koopsom van het vee, dat in een der vastgestelde klassen wordt ingedeeld, wordt een door de Nederlandsche Veehouderij centrale te be palen bedrag voor verzekering tegen verborgen gebreken in mindering gebracht. De door de Ne derlandsche Veehouderij centrale te betalen prijzen worden afzonderlijk bekend gemaakt. Het ontvangen vee wordt op de ontvangstplaat- .>n ter beschikking gesteld van de afnemers. In verband hiermede zijn in iederen keuringskring loewijzingscommissies ingesteld, die met de ver deeling van het beschikbare vee belast zijn. Uit de toewijzingscommissies worden rayoncommis sies samengesteld, welke het vee op de ontvangst plaatsen afnemen en tevens voor de onderver deeling over de toewijzingscommissies en voor de verzending van het vee naar de plaatsen van be stemming zorg dragen. Het vee wordt niet ter beschikking gesteld van slagers of grossiers dan betaling heeft plaats gehad bij een daar voor aangewezen plaatselijke bank, waar tevens de slachtvergunning wordt uitgereikt. De slacht- vergunning is slechts geldig wanneer daarop door de bank is aangeteekend, dat betaling heeft plaats gehad. Het door de toewijzingscommissies aan slagers of grossiers toegewezen vee moet dadelijk toewijzing worden betaald tegen vertoon van de slachtvergunning worden afgehaald. Bij niet tijdig afhalen van het vee vervalt de toewijzing. Het toegewezen vee staat van het oogenblik van toewijzing voor risico van den afnemer. Voor verborgen gebreken van verzekerde dieren kan tegen overlegging van een bewijs van den plaatselijken keuringsdienst van vee en vleesch, schadevergoeding verkregen worden bij het Slacht veefonds, waarbij het vee door de Nederladsche Veehouderij centrale is verzekerd, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde schadevergoedingsrege- sg- De toewijzingscommissies zijn belast met de ver deeling, zoowel van het rundvee als van de dooi de Nederlandsche Veehouderij centrale beschikbaar gestelde varkens over de binnen hun werkgebied gevestigde en daarvoor in aanmerking komende slagers en grossiers en gaan daarbij uit van ieders slachtingen in het verleden. De toewijzingscommissies stellen tevens voor de onder hen ressorteerende slagers of grossiers een vleeschtoewijzing vast. De daarvoor in aanmerking komende grossiers en vleeschwarenfabrikanten ontvangen de toewijzing rechtstreeks van de Ne derlandsche Veehouderij centrale. Zjj, die gecombineerde bedrijven uitoefenen, dus van slager en grossier of van slager en vleesch- tvarenbedrijf of van grossier en vleeschwarenbe- drijf, of van slager, grossier en vleeschwarenbe- drijf, ontvangen voor ieder onderdeel van hun bedrijf een afzonderlijke toewijzing. De in totaal toegewezen dieren en het toegewezen vleesch moeten in verhouding tot de grootte der toewij zing over ieder onderdeel van hun bedrijf ver deeld worden. Voorzoover geen levende dieren beschikbaar gesteld worden, worden door de toewijzingscom missies of door de Nederlandsche Veehouderijcen trale binnen het kader van de toewijzing be stelbonnen afgegeven tegen inlevering waarvan bij grossiers vleesch verkregen kan worden. Hier mede wordt op 23 September een begin gemaakt, zoordat tot dezen datum aflevering van vleesch door grossiers zonder bestelbon kan geschieden. De toewijzingscommissies houden voor iederen onder hen ressorteerenden slager of grosssier een verrekeningsstaat aan, waarop vermeld staat de toewijzing voor de loopende periode, de geslachte gewichten der geleverde dieren en de hoeveel heden, waarvoor bestelbonnen zijn afgegeven. Het geslacht gewicht van het rundvee wordt berekend naar het levend gewicht met in acht neming van de Nederlandsche Veehouderijcentrale vast gestelde afslachtingsnormen. •r. de wefk van 16 tot 21 September zal door th Nederlandsche Veehouderij centrale geen rund vee ter beschikking worden gesteld. De toewijzing var. varkens blijft op de gebruikelijke wijze ge- gebieden. Een speciale regeling ten aanzien van de huis- sJachtingen van varkens is in voorbereiding en zal spoedig bekend worden gemaakt. Huisslach tingen van rundvee zullen niet worden toegestaan. In den loop van de 3e week zullen nadere bij zonderheden o.a. betreffende de wijze waarop de slagers en winkeliers zich in het bezit kunnen stellen van bescheiden, welke recht geven op het koopen van vleesch en vleeschwaren, worden be kend gemaakt. DE PRIJSLIJST IN DE WINKELS. Omtrent de prijslijst kan voorts nog vermeld worden: Met ingang van 23 September a.s. zal de prijslijst moeten zijn goedgekeurd door den. burgemeester van de plaats waar de winkel is gevestigd. Elke slager en winkelier in vleesch of vleeschwaren is dan ook verplicht terstond zijn prijslijst in twee voud ter gemeentesecretarie in te leveren. Bij de samenstelling van de prijslijst dient een ieder zich goed rekenschap te geven van het bovenstaande, overtredingen zullen nl. streng worden gestraft. Prijslijsten, waarop prijzen voor varkens-, paarden-, en schapen- vleesch of vleeschwaren staan vermeld, welke meer bedragen dan de door den slager of win kelier vóór 16 September 1940 berekende, zullen niet worden goedgekeurd. De goedkeu ring zal ook worden geweigerd, indien naar het oordeel van den burgemeester door den be- trrefenden slager voor rund- of kalfsvleesch te hooge prijzen zijn berekend. Door den slager moet namelijk bij zijn prijsbe paling rekening worden gehouden met verschillen de factoren, zooals de door zijn afnemers gestelde kwaliteitseischen. Slagers, die, doordat hun waren aan hoogere kwaliteitseischen voldoen, door de betere ligging van hun winkel of door andere oor zaken tot dusverre in vergelijking met andere sla gers regelmatig iets hoogere prijzen konden bere kenen, mogen nu hun prijzen in overeenstemming daarmede ook eenigszins hooger stellen dan andere slagers. Aan het bovenstaande zal streng de hand worden gehouden. Men zal zich in geen geval kunnen be roepen op een naar men meent ten onrechte ge weigerde goedkeuring. De gemeentelijke goedkeuring geldt slechts tot wederopzeggens. Het geval zal zich dus kunnen voordoen, dat een verleende goedkeuring wordt in getrokken, omdat bij nader onderzoek is gebleken, dat de prijzen te hoog waren. Anderzijds is het ook voor den slager en winkelier mogelijk naderhand goedkeuring te vragen, op wijzigingen in de prijs lijst. De slagers en winkeliers, die vleesch of vleesch waren verkoopen, dienen de in ontvangst genomen bonnen te plakken op opplak vellen, welke bij de distributiediensten verkrijgbaar zijn. De opgeplakte bonnen moeten worden bewaard totdat hierover nadere mededeelingen in de pers zijn verschenen. Op hetzelfde opplakvel mogen bonnen van ver schillende nummers voorkomen. Slagers, die vleeschwaren van derden willen betrekken, dienen echter de bonnen, welke zij daarvoor willen ge bruiken, op afzonderlijke vellen te plakken. Distributiegoederen. Bij beschikking van den directeur-generaal van het departement van landbouw en visscherij ingevolge de distributiewet 1939, welke beschikking- is gepubliceerd in het Zaterdag verschenen Ver ordeningenblad no. 26, is het volgende bepaald: Alle geheel of ten deele voor menschelijke con sumptie geschikte deelen van runderen en varkens, alsmede vleeschwaren in den zin van artikel 2, lid 1, onder a, van de Vleeschkeuringswet (staatsblad 1919, no. 524) worden aangewezen als distributie goederen in den zin van artikel 4 van de Distribu tiewet 1939. De voor de uitvoering van het bovenstaande noo- dige bepalingen worden door den secretaris-gene raal van het departement van Landbouw en vis scherij vastgesteld en in de Nederlandsche Staats courant bekend gemaakt. Deze beschikking is in werking getreden op den dag harer afkondiging. Slachtveeregeling. In Verordeningenblad no. 26 is gepubliceerd een besluit van den secretaris-generaal van het de partement van Landbouw en visscherij ter uitvoe ring van de landbouw- en crisiswet i933 (slacht veeregeling). Laat ze U niet de baas worden I Een opkomende verkoudheid is zoo gemakkelijk met Aspirin te >nderdrukken. ^ï&Ês- A' - ,UuS! (Adv. Ingez. Med.) Blijkens art. 1 worden ten aanzien van het slach ten van rundvee, paarden, varkens en schapen, het voorhanden of in voorraad hebben, verhandelen, vervreemden, afleveren en vervoeren van rundvee, paarden, varkens en schapen, deelen van deze en na slachting geheel of ten deele uit die dieren of deelen vervaardigde producten, alsmede het na slachting bewerken of verwerken van die dieren of die deelen, beperkende regelen in den zin van arti kel 9 van de landbouw-crisiswet 1933 gesteld. Artikel 2 luidt: De voor de uitvoering van artikel 1 noodige voor- schriftén worden door den secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij vast gesteld en in de Nederlandsche staatscourant bekend gemaakt. Dit besluit is in werking getreden op den dag zijner afkondiging. Tegelijkertijd treedt dan het slachtverbod 1940 varkens buiten werking. VAREN TUSSSCHEN 22 EN 4 UUR. Reeds is meegedeeld, dat het aan schippers en visschers, welke zich met hun vaartuigen in de bij de betreffende verordening vastgestelde zóne bevinden, is toegestaan om tusschen 22 uur en 4 uur te blijven doorvaren. Om misverstand te voor komen, wordt er de aandacht op gevestigd, dat reeds vroeger afgekondigde bepalingen ten aan zien van het verkeer te water volledig van kracht blijven, en men zich daar ten strengste aan heeft te houden. De uitzonderingspositie van bovenbe doelde schippers slaat vrijwel uitsluitend op hen, die varen op binnenwateren of op de groote ri vieren. (A.N.P.) College van de voedsel voorziening ingesteld. In het Zaterdag verschenen Verordeningen blad no. 26 komt voor een besluit van den Secre taris-Generaal van het Departement van Land bouw en Visscherij betreffende de bevoegdheden van den Directeur-Generaal van de Voedselvoor ziening en de instelling van een college voor de voedselvoorziening. Het volgende is daarin bepaald: De in bestaande wettelijke maatregelen, overeenkomsten, akten, stichtingsbrieven en statuten aan eenigen regeeringscommissaris, als bedoeld in artikel 26a der Landbouw- Crisiswet 1933, toegekende bevoegdheden en opgelegde verplichtingen worden door of vanwege den Directeur-Generaal van de Voedselvoorziening uitgeoefend, onderschei denlijk overgenomen. Ingesteld wordt een college voor de voed selvoorziening, dat tot taak heeft den secre taris-generaal van hej; departement van landbouw en visscherij van advies te dienen bij de uitvoering van de Landbouw-Crisiswet 1933 en de wet van 30 September 1938 (Staatsblad no. 639c), zoomede van andere wetten, voor zoover deze op de voedselvoor ziening betrekking hebben. Het bovengenoemde college treedt in de plaats van het college van regeeringscommissarissen, bedoeld in artikel 26a der Landbouw-Crisiswet 1933. De samenstelling van het college voor de voed selvoorziening geschiedt door den Secretaris-Ge neraal van het Departement van Landbouw en Visscherij; zij wordt in de Nederlandsche Staats courant bekendgemaakt. Dit besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging. De „Maatschappij Rembrandt" heeft haar jaarlijksche tentoonstelling in het Stedelijk Museum te Amsterdam geopend. Links de heer Jan de Boer, voorzitter van de Maatschappij, rechts de schilder Gerard van Vliet. (Foto Pax Holland.). NIEUWE SERIE No. 102 Een moment Net heb je het eindeloos lijkende stuk „weg in reparatie" achter den rug, of je vrouw vertelt je, dat het haar erg spijt, maar ze ziet zoojuist op de kaart, dat zij zich vergist heeft en dat je vlak voor de opbrekerij links had moeten afslaan. Twee menschen gedood ENSOHEDé, 15 Sept. Het A.N.P. meldt: Gis teravond laat is Enschedé het slachtoffer gewor den van het lukraak bommen werpen van Engel- sche vliegers. Vreemde vliegtuigen cirkelden boven de stad en wierpen lichtkogels uit, waarna spoedig een serie ontploffingen volgde in het Westelijke en Noordelijke stadsgedeelte. De sirenes van het alarmsignaal begonnen te loeien en de luchtbe schermingsdienst was onmiddellijk in actie. Weer klonken ontploffingen en daarna braken op en kele punten in de stad felle branden uit. Het bleek dat tal van brisant- en brandbommen waren ge worpen. Ten Westen van de stad vielen bommen op de rijwielpaden van den Rijksweg, welke werd beschadigd. Voorts werden in deze gemeente twee boerenwoningen getroffen, waarbij een vrouw ernstig aan den schouder werd gewond. Een koe werd in de weide gedood. In het Noordelijke gedeelte der stad werd de nieuwe huishoudschool door een voltreffer ge raakt en zeer ernstig beschadigd. Voorts ontplof ten in deze woonwijk nog verscheidene bommen waarbij de heer van den Broek, procuratiehouder bij een textielmaatschappij, werd gedood. De koopman Schoolderman, die zich per rijwiel op straat bevond, werd door een scherf aan het hoofd getroffen. Na enkele uren is hij aan de ge volgen overleden. De laatste aanval van de Engelsche vliegers was op de binnenstad gemunt. Een brandbom trof het postkantoor, doch door het kordate optreden van het aanwezige personeel werd het gevaarlijke projectiel onschadelijk gemaakt. De garage van den heer Sprakel in de Hengeloschestraat raakte voorts hi brand. Een felle vuurzee ontstond, maar de brandweer, krachtig geholpen door tal van manschappen van den Opbouwdienst, had het vuur spoedig onder de knie. De garage is gedeel telijk afgebrand. In het groote nieuwe gebouw van Vroom en Dreesmann ontstond brand, maar hier was men het vuur snel meester. Verder brak een hevige brand uit In een gebouw, in gebruik bij de confectiefabriek N.V. Serphos. Hier was het gevaar voor uitbreiding zeer groot, maar de felle vuurzee kon vrij spoedig worden bedwongen. In de villawijk „De Stadsweide" werd materieele schade veroorzaakt. Verschillende straten zijn met het oog op niet-ontplofte bommen afgezet. Het is een raadsel, wat de bedoeling der En gelsche vliegers is geweest, aangezien zich ner gens militaire doelen bevinden. Bommen op Enkhuizen en Halsteren. Verder meldt het A.N.P.: In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft een Engelsch vliegtuig zestien brandbommen, waaronder drie van zwaar kaliber, geworpen op Enkhuizen in de omgeving van de Koepoort. Van een groote broeikas werd veel glas ver nield, terwijl een bruggetje geheel werd opge ruimd. Aan enkele woonhuizen werd lichte schade toegebracht. De onmiddellijk ter plaatse zijnde brandweer kon voorkomen dat er brand uitbrak. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn acht brisantbommen en vijf brandbommen ge worpen in de z.g. Melanen, onder Halsteren. Twaalf arbeiderswoningen werden ernstig be schadigd. doch er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Distributiekaarten en -bons voor de Duitsche weermaacht. In Verordeningenblad no. 26 is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied ter aanvulling van zijn verordening betreffende het invoeren van distributiekaarten en distributiebons voor de Duitsche weermacht voor den aankoop van levens- en voedermiddelen, die onder de distri butie vallen of waarvan het gebruik in het alge meen verboden is. Bepaald is nu, dat onderstaande militaire dis tributiebons worden ingevoerd met ingang van 15 September: blauwe militaire distributiebons voor vijftig gram brood; bruine militaire distributiebons voor honderd gram koffie of twintig gram thee; groene militaire distributiebons voor tweehon derd gram suiker; violette militaire distributiebons voor honderd gram meel; lichtblauwe militaire distributiebons met roo- ten opdruk voor tien gram vet; lichtblauwe militaire distributiebons met zwar ten oudruk voor tien gram vet; Vroeg donker de avonden lang buiten storm en regen van uitgaan geen sprake! Leert NU vreemde talen in Uw eigen huis kamer. De Linguaphone brengt de buiten- landsche sprekers via de gramofoon bij U thuis. Zij leeren U de vreemde taal vol ledig beheerschen, dus ook spreken en verstaan. Wij brengen 29 talen en verhuren onze cursussen voor f 20.- per 4 maanden. Ook gramofoons in huur beschikbaar. A'dam, N.Z. Voorburgwal 114 W, Tel. 31749 (Adv. Ingez. Med.) rose militaire distributiebons voor vijftig gram vleesch of vleeschwaren; grijze militaire distributiebons voor honderd gram levensmiddelen van elke soort". Het model der lichtblauwe militaire distributie bons met zwarten opdruk en der rose militaire distributiebons is vastgesteld als in de aan deze verordening toegevoegde bijlage is aangegeven. (A.N.P.) Niet meer dan 1 pond kaas Iegelijk. Afleveringsbonnen hoeven niet uitgeschreven te worden. Ter vermijding van misverstand wordt er de aandacht van belanghebbenden op gevestigd, dat de bepaling, dat aan consumenten maximaal !4 K.G. kaas per persoon en per keer mag worden afgeleverd nog onverminderd van kracht is. Het is echter niet meer vereischt dat afleveringsbonnen, worden uitgeschreven. ENGELSCHE KABELBALLON BOVEN OUDDORP In den nacht van Vrijdag op Zaterdag zweef de boven Ouddorp van Noordwest naar Zuid-Oost een Engelsche kabelballon. De kabels sleepten over den grond en veroorzaakten schade, o.a. aan de electrische leiding. Later is de ballon ten Zuid- Oosten van het dorp gedaald. Zeepdistributie. Toewijzingen voor grossiers enz. tot 31 October verlengd. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het de partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart, deelt mede, dat de geldigheidsduur van de aan de detaillisten, grossiers en Instellingen verstrekte toe wijzingen ter verkrijging van zeep welke geldig zijn verklaard tot een bepaalden dag vóór 1 Octo ber a.s. wordt verlengd tot en met 31 October a.s. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het bovenstaande niet van toepassing is op de toewij zingen ter verkrijging van scheerzeep. Naar aanleiding van artikel 4 van de verordening no. 132/'40 van de secretarissen-generaal van de departementen van Binnenlandsche Zaken en van Justitie betreffende identificatie plicht, wordt be richt, dat voor vreemdelingen (dit zijn allen, die de Nederlandsche nationaliteit niet bezitten), die geen of geen geldig paspoort hebben, geldt, dat zij ter vervulling van hun legitimatieplicht het identiteits papier bij zich moeten dragen, dat zij behooren te bezitten overeenkomstig de regelen in de vreemde lingen-voorschriften gesteld. Zij kunnen zich aldus legitimeeren, hetzij met hun geldig paspoort hetzij met het identiteitspapier,, waarin of waarbij door het hoofd van plaatselijke politie een verblijfsvergunning is gesteld. Voor de vreemdelingen, die reeds vóór 1 Maart 1938 in Nederland woonden, is tot heden geen ver plichting geweest om voorzien te zijn van een ver blijfsvergunning van het hoofd van plaatselijke po litie. Diegenen van hen, die niet in het bezit zijn van een geldig paspoort en dat ook niet op korten termijn van de overheid van den staat, waartoe zij behooren, kunnen verkrijgen, moeten zich nu on verwijld wenden tot de politie (vreemdelingen dienst) der gemeente, waar zij wonen, teneinde zich alsnog een verblijfsvergunning te doen verleenen. (A.N.P.)

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5