Wmêë Italianen bij Cyrenaica over de Egyptische grens. „Legionnaire slaat" in Roemenië uitgeroepen De positie van Londen. 'Êkm MAANDAG 16 SEPTEMBER 194Ö HAARLEM'S DAGBLAD Italiaansch legerbericht van Zaterdag: Convooi in de Middellandsche Zee gebombardeerd. ERGENS IN ITALIë, 14 September (Stefani). Het 99ste Italiaansche legerbericht luidt als volgt: „In het Oostelijk deel van de Middellandsche Zee is een convooi van mailbooten, geëscorteerd door oorlogsschepen, door onze luchtstrijdkrachten gebombardeerd en daarop door een onzer torpedo vliegtuigen aangevallen. Een mailboot van mid delbare tonnage, die door een torpedo getroffen was, maakte zware slagzij en werd door het overige deel der formatie achtergelaten. Uit een later ge houden vei'kenning bleek dat dit passagiersschip verdwenen was en derhalve is het naar alle waar schijnlijkheid gezonken. Een ander convooi, eveneens onder geleide, is verscheidene malen opgezocht door onze bommen werpers, die in volle zee een koopvaardijschip en vermoedelijk een oorlogsschip troffen. Dit laatste staakte terstond het vuren. Ondanks de hevige werking van het luchtafweergeschut keerden al onze vliegtuigen op hun basis terug. In Noord-Afrika heerschte aan de grens van Cyrenaica grootere activiteit van verkenningsaf- deelingen. In Oost-Afrika zijn kampementen van den vijand aangevallen en gebombardeerd en wel in de streek van Cras el Sil, ten Noorden van Gallabat. Een vijandelijk vliegtuig, dat na een aanval op Sciasciamanna in ons weermachtbericht nr. 98 als vermoedelijk neergeschoten vermeld werd, is verbrand op ons gebied gevonden. De bemanning bestaande uit een officier en twee onderofficieren, is gevangengenomen. Na verdere nasporingen is gebleken dat behalve het vliegtuig, vermeld in ons 96ste weermachtsbe- richt, nog twee andere vijandelijke toestellen, die 11 dezer Kassala gebombardeerd hadden, bran dend neergeschoten zijn. Italiaansch legerbericht van Zondag: Stefani meldt: Het hoofdkwartier van de Italiaansche weer macht publiceert het 100ste weermachtbericht. Dit luidt als volgt: „In Cyrenaica hebben onze vooruitgeschoven afdeelingen de grens overschreden en leveren le vendige gevechten tegen vijandelijke strijd krachten. Ons luchtwapen neemt actief hieraan deel. Met bombardementen en in duikvlucht valt het vijandelijke concentraties van auto's aan. Hierbij zijn twee vijandelijke vliegtuigen van het type Blenheim neergeschoten. Bij Malta zijn het arsenaal van Valletta en de vlieghaven voor watervliegtuigen van Calafrana op nieuw des nachts gebombardeerd. Ondanks de on gunstige weersomstandigheden zijn alle doelwitten volledig getroffen. In het oostelijk deel van de Middellandsche Zee zijn vijandelijke zeestrijdkrachten opnieuw door onze vliegers ingehaald en gebombardeerd. Al onze vliegtuigen zijn naar hun steunpunten teruggekeerd. In den Indisehen Oceaan kon een Britschen kruiser, die door een onzer vliegtuigformaties ge bombardeerd, getroffen en ernstig beschadigd werd, slechts langzaam en met zeer diep in het wa ter liggend hekwerk de reis voortzetten. In Noord-Afrika heeft de vijand eenige luchtaan vallen ondernomen eii daarbij brandbommen op Bomba geworpen zonder het minste resultaat. In Italiaansch-Oost-Afrika heeft de vijand lucht aanvallen ondernomen op de geheele zone tusschen Asmara en Adi Ugri. Hierbij werd van de inboor lingen een persoon gedood en een gewond, terwijl in een kleine kolonie geringe materieele schade werd aangericht. Duitsch legerbericht van Zaterdag: Engelsche bommen op Nederland, België en Frankrijk. EERLIJN, 14 September (D.N.B.) Het opper- bevel van de weermacht maakt bekend: „Het luchtwapen heeft gisteren overdag en des nachts zijn vergeldingsaanvallen op de Britsche hoofdstad ondanks den ongunstigen weerstoestand voortgezet en talrijke treffers geplaatst op dok installaties, opslagplaatsen en fabrieksgebouwen. Op verscheidene plaatsen ontstonden nieuwe branden. Bovendien heeft het luchtwapen vlieg velden, industrieele installaties, havenplaatsen en spoorwegen in het Zuid-Oosten van Engeland ef fectief met bommen bestookt. De vijand ondernam enkele korte aanvallen op Nederland, België en Frankrijk en wierp op ver scheidene plaatsen bommen uit, zonder noemens waardige schade aan te richten. Als gevolg van de zware bewolking kwam het overdag slechts hier en daar tot luchtgevechten. Acht vijandelijke toestellen werden door jagers en luchtafweergeschut neergeschoten. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. Een nader D. N. B.-bericht deelde mede: Vrij dagmiddag en in den nacht van Vrijdag op Zater dag hebben Engelsche vliegtuigen geprobeerd Duitschland binnen te vliegen. Deze pogingen wer den door het Duitsche luchtdoelgeschut evenwel verijdeld. Op den terugtocht wierpen de Engelschen lukraak bommen uit boven Nederland en Noord- Frankrijk. In Papendrecht, ten noorden van Dordrecht, werd een Nederlandsch burger licht gewond. Anders ging het toe in Engeland, waar weer talrijke Duitsche vliegtuigen hun bommen ondanks de versterkte en gereorganiseerde luchtafweer op Londen lieten neerkomen. Duitsch legerbericht van Zondag Bommen op doelwitten te Londen en Liverpool. BERLIJN, 15 September (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: „Afdeelingen van het luchtwapen hebben, on danks de minder gunstige weersomstandigheden, ook op 14 September en in den nacht van 14 op 15 September de vergeldingsaanvallen op dooi den oorlog belangrijke doelwitten in Middden- en Zuid-Engeland, met het zwaartepunt op Londen, voortgezet. In het gebied van de Britsche hoofd stad werden dok- en haveninstallaties getroffen. De haven van Liverpool en de pletterij van War- lington, alsmede verscheidene vliegvelden, ver- keersinstallaties en havenplaatsen in het Zuiden van Engeland, werden doeltreffend met bommen bestookt. Bij aanvallen op convooien gelukte het ten Noorden van Ierland een koopvaardijschip van 8000 br.t. tot zinken te brengen. Boven Londen ontwikkelden zich enkele voor onze jagers succesvolle luchtgevechten. Enkele vijandelijke vliegtuigen wierpen in de nachtelijke uren boven België en Nederland, als mede in het West-Duitsche grensgebied bommen op kleine plaatsjes en op een troepenkamp, als eenige militaire doel. Zeven personen werden ge dood en zestien gewond. De aangerichte materieele schade is onbeteekenend. Vijf vijandelijke vliegtuigen werden door de luchtdoelartillerie, vijf en twintig andere door jagers neergeschoten. Vijf eigen vliegtuigen keer den niet terug. Eerste-luitenant Müencheberg behaalde zijn twintigste overwinning in de lucht". Koningin-Moeder Helena keerde te Boekarest terug. Bevolking begroette haar enthousiast. Het D.N.B. meldt uit Boekarest: De terugge keerde Koningin-Moeder Helena, is Zaterdag door de bevolking van Boekarest plechtig ontvangen. Zij werd aan den trein begroet door Koning Michael, die haar ook aan de landsgrens ontvan gen had, voorts door staatsleider generaal Anto- nescu en de leden van het kabinet, den patriarch van Roemenië en andere hoogwaardigheidsbe kleders. De burgemeester der hoofdstad over handigde de Koningin-Moeder het traditioneele brood en zout. De Koningin-Moeder reed aan de zijde van Koning Michael in een door zes schim mels getrokken statiecalèche, met voor en achter twee bereden eskadrons. Voorop reed, eveneens luide toegejuicht, staande in een open wagen, staatsleider generaal Antonescu. De stoet trok naar de patriarchie, waar de patriarch van Roe menië den kerkdienst leidde, die door middel van luidsprekers in alle straten van Boekarest gevolgd kon worden. Toen het gebed voor de Koningin werd uitge sproken en de gelofte van generaal Antonescu werd voorgelezen, knielde de menigte in alle stra ten neer. Vervolgens reden de Koningin-Moeder en de Koning naar het paleis om de gelukwen- schen in ontvangst te nemen. Later verschenen zij tezamen met generaal Antonescu en Horia Sima op het balcon, waar bij door een geweldige menigte stormachtig werden toegejuicht. Voorbij het balcon marcheerden daarop lange colonnes legionnaires, oudstrijders en militairen. Fransch convooi in mijnenveld Horia Sima, leider der IJzeren Garde, vice minister-president. Het D. N. B. meldt uit Boekarest, 15 September: Staatsleider generaal Antonescu heeft gisteren een nieuw kabinet gevormd. Het bestaat uit de volgen de personen: Minister-president en minister voor de landsver dediging: generaal Antonescu. Het nieuwe mi nisterie van landsverdediging omvat de drie vroe gere ministeries voor landsverdediging, bewapening en luchtvaart en marine. Vice-ministerpresident: Horia Sima, leider van de IJzeren Garde. Minister van binnenlandsche zaken: Geneag Pe- trovicescu. Buitenlandsche zaken: Gezant Michael Sturdza. Economische zaken: Leon. Economische generale staf en ministerie voor de coördinatie tusschen de ministeries van economische zaken en financiën: kolonel Dragomir, chef van de economische afdeeling in den grooten generalen staf. Financiën: George Cretzianu. Landbouw: ingenieur Maresch. Onderwijs, kunst en cultuur: professor Braileanu. Justitie: Michael Antonescu. Openbare gezondheid en arbeid: Jaschinschi. Verkeer: Pompiliu Nicolau. Na de vorming van het kabinet is een manifest gepubliceerd, waarin de „Legionnaire Roemeensche Staat" wordt uitgeroepen. De legionnaire beweging is de eenige politieke beweging in den staat. Zij is ermede belast het volk met de nieuwe principes van het staatsbestuur vertrouwd te maken. Ministerpresident-generaal Antonescu is chef van den legionnairen staat. Horia Sima is comman dant van de legionnaire beweging. Kabinetsraad ingesteld. Krachtens een decreet van den staatsleider generaal Antonescu zal een kabinetsraad voor de leiding en het behandelen van de loopende staats zaken worden ingesteld. Leden hiervan zijn de staatsleider en minister-president, de vice-presi dent van den ministerraad, de ministers voor de nationale verdediging, buitenlandsche zaken, justitie, economische zaken en financien. Krachtens een bepaling van den staatsleider werden hedenochtend negen uur zonder redevoe ringen en plechtigheden de ministeries aan de nieuwe ministers overgedragen. „Warschau of Parijs"' Het D.N.B. meldt: Londen is thans in een stadium gekomen, waarin het moet kiezen tusschen het lot van Warschau en dat van Parijs. Dit is de mee ning, die in welingelichte Duitsche kringen tot uiting gebracht wordt. Dezelfde kringen kenmerken de Engelsche poging om de hoofd stad hals over kop te ontruimen als een hope- looze onderneming. Naar Duitsche opvatting zou het juist zijn ge weest wanneer men de evacuatie van Londen voor het begin vdn de Duitsche aanvallen begon nen was. Thans is het, naar men hier meent, te laat. De millioenen die thans trachten met hun have en goed uit de gevaarlijke zöne te geraken, komen daardoor juist midden in levensgevaar, want de omgeving van Londen is geen open bouwgrond, maar een verward dooreengebouwd industriegebied. Juist dit industriegebied vormt door zijn militaire beteekenis het voornaamste doel der aanvallen van het Duitsche luchtwapen. De Londensche bevolking zal daarom door de schuld van de Engelsche regeering verschrikke lijke weken tegemoet gaan, waarin zij aan hon ger, koude en regen zal zijn blootgesteld. Bevoegde kringen te Berlijn verklaren dat de eens als bondgenooten van Engeland voorgestelde factoren van weer, mist en water, thans vijanden van Groot Brittannië zullen blijken te zijn. De veelvuldig vernomen opvatting, dat na de ver woestende aanvallen der Duitsche bommenwer pers op Londen de vergelding tegen Engeland als afgeloopen beschouwd kan worden, wordt in de zelfde kringen ten sterkste betwist. De Royal Airforce heeft, daarop mag in dit verband ge wezen worden, maandenlang haar bommen bijna uitsluitend op burgerlijke doelen laten vallen en vele honderden Duitsche burgers, onder wie vele vrouwen en kinderen, gedood. De Duitsche weer macht, zoo wordt te Berlijn nadrukkelijk ver klaard, beschouwt dezen oorlog niet als „voet balspel", waarbij men slagen ontvangt en terug geeft, om dan „quitte" te zijn. Veeleer zou het e£ thans om kunnen gaan de vernietigende sla gen van het Duitsche luchtwapen tegen Londen tot de beslissing toe onverminderd voort te zétten. Dit is, zoo verklaart men, vooral van belang we gens de militaire overweging dat Londen ruim een derde van het Engelsche oorlogspotentieel herbergt. Bovendien ging tot dusver 43 pet. van den geheelen Engelschen invoer over de Londen sche haven. Alleen daarom reeds zullen de aanvallen op Londen met toenemende hevigheid worden voort gezet. Ook het feit, dat de Engelsche vliegtuigen de laatste dagen slechts in gering aantal het Duitsche Rijksgebied zijn binnengevlogen en slechts enkele bommen hebben uitgeworpen, kan de Duitsche militaire leiding niet er toe brengen haar vergeldingsaanvallen tegen Londen te staken. Er bestaat immers geen aanleiding toe om in het verzwakken of zelfs in het wegblijven van de nachtelijke Engelsche aanvallen op de Rijks hoofdstad een laat gekomen Engelsch inzicht te zien. Zulks moet daarentegen zuiver beschouwd worden als een duidelijke factor van de verzwak king en het onvermogen van de Royal Airforce. Engelsche vliegers poogden Berlijn te bereiken. Door afweergeschut tot omkeeren gedwongen. BERLIJN 16 September (D. N. B.) Te gen middernacht probeerden verscheidene Britsche vliegtuigen de rijkshoofdstad te na deren. Zij werden echter voor het bereiken van den afweer in het voor Groot-Berlijn liggende gebied door goed gericht afweervuur tot omkeeren gedwongen. Er werden geen bom men geworpen. Alle vijandelijke vliegtuigen bevinden zich reeds op de nterugtocht. Italiaansche verwachtingen ten aanzien van Alexandrië. ROME, 16 September. Fascistische militaire kringzen zijn van oordeel dat Alexandrië waar schijnlijk binnen een maand, doch in ieder geval binnen twee maanden door de Italianen bezet zal zijn. (United Press). WILLIAM BANKHEAD OVERLEDEN. WASHINGTON, 16 Sept. (D.NJB.) De speaker van het Lagerhuis. William Bankhead, is gisteren na een kort ziekbed in den ouderdom van 66 jaar overleden. Een kerkgebouw te Berlijn werd getroffen tijdens een Engelschen luchtaanval op de Duitsche hoofdstad. - Het opruimingswerk van het bescha digde interieur. (Foto Weltbild.) geraakt. Twee schepen gezonken. GENèVE, 15 September (D.N.B.) Een Fransch convooi van 10 koopvaardijschepen met gedemobiliseerde soldaten aan boord is op weg van Noord-Afrika naar Marseille in de Middellandsche Zee in een mijnenveld ge raakt. Twee schepen zijn, naar uit Vichy ver luidt, gezonken. Men neemt aan dat het grootste deel van de opvarenden van deze schepen kon worden gered. De dienst van Britsche jachtvliegers. Relaas van Engelsch piloot. Het D.N.B. deelt mede: Een Engelsche jacht- vlieger, die bij de Fransche kust is neergeschoten heeft iets verteld over den toestand der Engelsche jachtvliegers sedert het begin van de Duitsche vergeldingsmaatregelen tegen Londen. Hij zeide o.a. dat piloten en machines binnen een tijds verloop van 24 uur tot vijf maal moesten opstij gen. Dagenlang waren zij gedwongen in hun vlie- gerskleeding naast hun vliegtuigen in de hangar te slapen, teneinde ieder moment gereed te zijn om weer op te stijgen. Van slapen in een veldbed is in het geheel geen sprake meer. Alleen de voortdurende werking der zenuwen bij de onon derbroken Duitsche aanvallen heeft de geschikt heid tot handelen met moeite in stand gehouden. De tactische samenwerking van de jachteskaders heeft onder deze omstandigheden natuurlijk zeer geleden. Iedere vlieger denkt alleen nog maar aan zich zelf en is niet meer in staat in gesloten for maties op te treden. Ook de luchtdoelartillerie lijdt onder ernstige verschijnselen van vermoeid heid. Bij het naderen van Duitsche vliegtuigen schiet zij geheel doelloos en zonder systeem en brengt hierdoor de jagers in gevaar door de eigen luchtdoelartillerie omlaaggeschoten te worden. Overigens is het, wanneer de Duitsche aanvallen in dezelfde mate worden voortgezet, slechts nog een kwestie van dagen, of een groot aantal piloten is door lichamelijke ineenstorting niet meer ge schikt om dienst te doen. Ruim 16 millioen Amerikanen moeten zich aanmelden. Dienstplichtwet door het Huis van Afgevaardigden en Senaat aangenomen. Het D. N. B. meldt uit Washington: Het Huis van Afgevaardigden en de Senaat hebben Zaterdag definitief de nieuwe dienst plichtwet aangenomen en aan president Roose velt ter onderteekening voorgelegd. De wet verplicht ongeveer 16!/2 millioen Ame rikanen van 21 tot 35 jaar zich terstond aan te melden en eventueel een jaar dienst te doen voor de militaire opleiding. De wet machtigt voorts de regeering om industriebedrijven over te nemen, waarvan de eigenaars weigeren be wapeningsorders, om welke reden dan ook, aan te nemen of de uitvoering daarvan te bespoedi gen. Japansclie oefenbom viel op Canadeesch schip. Vier Chineesche opvarenden gewond. Het Japansche persbureau Domei deelt mede: Vier Chineesche leden der bemanning van de Ca- nadeesche mailboot „Empress of Asia", die den dienst over den Stillen Oceaan onderhoudt, zijn licht gewond door een oefenbom van klein for maat, die een Japansche marinevlieger bij vergissing liet vallen, toen hij Zaterdag ter hoogte van het eiland Osjima aan den ingang van de Baai van To kio zich oefende in het bommenwerpen. Aldus een communiqué van het Japansche mi nisterie van marine. Het Canadeesche schip werd voor het doel gehouden. De aangerichte schade was gering, ofschoon vier Chineesche opvarenden licht gewond werden. Het schip dat 193 passagiers aan boord had begaf zich naar de haven van Yokohama, De marine zond een vertegenwoordiger en een officier van gezond heid naar de „Empress of Asia". BOMMEN OP LONDEN. De uitwerking van den jongsten Duitschen lucht aanval op de Engelsche hoofdstad. Dikke rookwolken duiden de plaatsen aan, waar voltreffers branden deden ontstaan. (Foto Holland-Atlantic,). Verkiezingsrede van Willkie. „Geen Amerikaan naar den Europeeschen oorlog." CHICAGO, 14 September (D.N.B.) De repu- blikeinsche candida.at voor het presidentschap, Will- kie, heeft hier een verkiezingsrede gehouden, waar in hij een scherpen aanval deed op de politiek van Roosevelt. Hij begon met de belofte af te leg gen dat hij als president nooit ook maar één Ame- rikaansche jongeman naar een Europeeschen oorlog zou sturen. Roosevelt heeft, aldus vervolgde hij, in zijn toespraak tot de Amerikaansche arbeiders alles beloofd, behalve werk. Al spreekt Roosevelt nog zoo pathetisch over Europeesche aangelegenheden, zijn fatale mislukkingen ten aanzien van de werkver schaffing kan dat niet verbergen. Hoewel de regee ring van Roosevelt in zeven jaar de staatsschuld met 25 milliard dollar vergroot heeft en 6 milliard heeft uitgegeven, zijn nog steeds 9.600.000 Ameri kanen werkloos. Fransche oorlogsschepen te Dakar aangekomen. Drie kruisers en drie torpedojagers. Het DN.B. deelt mede dat zes Fransche oorlogsschepen, die ter versterking naar Dakar in Fransch West-Afrika gezonden zijn, volgens te Genève ontvangen berichten veilig en wel op de plaats van bestemming aange komen zijn. In Vichy was voordien officieel medegedeeld dat een Fransche vlootformatie, bestaande uit drie kruisers en drie torpedojagers, de straat van Gibraltar gepasseerd was en koers zette naar Dakar. In Fransche politieke kringen geeft men te verstaan dat het uitvaren van deze vlootformatie naar Fransch Afrika in verband staat met de maatregelen der regeering tot het verhinderen van Britsche kuiperijen in eenige deelen van het Fransche koloniale rijk. Ï1AEB® DINSDAG 17 SEPTEMBER. 1940. JAARSVELD 414.4 M. N.C.R.V.-uitzending. 8.Nieuwsberichten A.N.P. 8.10 Schriftlezing, Meditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.35 Gra mofoonmuziek. 9.40 Pianovoordracht. 19.15 Ge wijde muziek (opn.) 10.30 Morgendienst. 11. Gramofoonmuziek. 11.25 Zang met pianobegelei ding en gramofoonmuziek. 12.Berichten. 12.15 Quintolia. 12.45 Nieuws- en economische berichten A.N.P. 1.Quintolia en gramofoonmuziek. 2. Gramofoonmuziek. 2.30 Voor de vrouw. 3.Trio concert en gramofoonmuziek. 3.45 Gramofoon muziek. 4.Bijbellezing. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws- en economische berichten A.N.P. 5.30 Orgelspel en gramofoonmuziek. 6.30 V.P.R.O.: Jeugduitzending. 6.45 Berichten. 7.Vragen van den dag A.N.P. 7.15 Reportage. 7.45 Gramofoon muziek. 8.Nieuwsberichten A.N.P. 8.10 Arn- hemsche Orkestvereeniging. 8.50 Schriftlezing. 8.559 uur Nieuwsberichten A.N.P. Sluiting. KOOTWIJK 1875 M. K.R.O.-uitzending. 7.Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch 7.30 Wij beginnen den dag. 8.Nieuwsberichten A. N. P. 8.15 Gramofoonmuziek. (11.1511.30 Be richten Engelsch). 12.Rococo.octet. 12.39 Be richten (Duitsch). 12.45 Nieuws- en economische berichten A.N.P. 1.Gramofoonmuziek. 1.15 KRO. orkest (2.002.15 Berichten Duitsch) 3.Gramo foonmuziek. (3.303.45 Berichten Engelsch). 5. Berichten (Duitsch). 5.15 Nieuws- en economische berichten A.N.P. 5.30 R.V.U.: Cyclus: omgang met dieren. 6.KRO-Melodisten met solist (6.15 6.39 Berichten Engelsch) 7.Vragen van den dag A.N.P. 7.15 KRO-Melodisten en solist. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.Berichten Duitsch. 8.15 Nieuwsberichten A.N.P. Eventueel gramofoonplaten 8.30 Berichten Engelsch. 8.45 Gramofoonmuziek. 8.50 Wij sluiten den dag. 8.559.00 Nieuwsbe richten A.N.P.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9