Haarlem's Dagblad IDENTITEITSFOTO's Alle Haarlemmers op de legitimatiekaart. Gemeentegrenzen. Nieuwe aanvallen op Londen Aan den loopenden hand Geknipt! BERICHT Artikelen- 58e JAARGANG No. 17561 Uitgave lourens Coster, Maatschappij voor Courant. Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082. Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 17 September 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Er is bericht dat verscheidene wijzigingen in de gemeentegrenzen binnen de provincie Noord-Bra bant op til zijn. Zij zullen o.a. leiden tot aanzien lijke uitbreiding van de gemeenten Den Bosch, Breda en Helmond en daarmee tevens tot opheffing of verkleining van een aantal kleinere gemeenten. En het zijn nogal stevige grenswijzigingen ook, die aan de orde zijn gesteld. Wie bevoorbeeld Breda en omgeving „de Baronie'' zeggen ze in Bra bant goed kent, en dat zijn alleen al de duizen den Nederlanders, die er in de mobilisatie van 19141918 of in die van 19391940 in dienst zijn geweest, zal onder den indruk komen van deze grenswijziging. Breda zal worden uitgebreid met de gemeenten Ginneken en Princenhage en een deel van Teteringen. Dat zijn groote districten en aan merkelijke bevolkingen, die samengevoegd worden. Breda telt ruim 50.000 inwoners, Ginneken meer dan 16000, Princenhage tegen de 13000, Teteringen ruim 3000, zoodat de nieuwe gemeente Breda een bevolking van 80.000 zielen zal bezitten op een zeer uitgestrekt grondgebied. Dat laatste geldt ook voor de provinciale hoofd stad 's-Hertogenbosch, die in haar nieuwe gemeen telijke uitgestrektheid 8000 H.A. zal beslaan, de oppervlakte van de gemeente Tilburg evenaren en van 48.000 inwoners zal stijgen tot 60 a 70.000. Het provinciaal bestuur van Noord-Brabant heeft er aan herinnerd dat het al sinds twintig jaren heeft gestreefd naar verbetering der gemeente grenzen en dat in dien tijd niet milder dan twee- en-dertig gemeenten zijn opgeheven. Het proces zet zich in dezen tijtd dus in versneld tempo voort, waarbij vereenvoudiging en versterking van het gemeentewezen beoogd wordt. En uit een brief van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant aan de gemeentebesturen van den Bosch, Engelen, Vught en Rosmalen valt het volgende als belangrijk aan te stippen: „Het voornemen tot vereeniging der aangeduide gebiedsdeelen in. een gemeenschappelijk kader, steunt op de overtuiging dat zij tezamen één economisch, cultureel en sociaal geheel vormen, waarvan de bewoners door plaatselijke betrekkin gen ten nauwste met elkander vereenigd zijn en gemeenschappelijk elkanders lasten te dragen heb ben. De tijd is rijp om deze plaatselijke verbonden heid ook in de geëigende staatkundige structuur tot uiting te brengen". Wie al zulke overwegingen leest veronderstelt al vanzelf dat het met deze herzieningen van gemeen tegrenzen niet bij de provincie Noord-Brabant zal bljjven. Er zijn heel wat financieel-noodlijdende gemeenten in ons land, welker positie dus in een samenvoeging versterkt zou kunnen worden. Ver eenvoudiging van bestuur is daarbij vaak moge lijk. En een economisch, cultureel en sociaal ge heel is vaak ondanks alle oude grenzen ontstaan tengevolge van aanwas der bevolking en daarmee van de bebouwing, het wegennet en de verkeers middelen. Niet alleen in het Zuiden des lands zijn plaatsen en bevolkingen „naar elkaar toe gegroeid", die vroeger op aanmerkelijken afstand van elkaar lagen, zoowel in geografischen zin als in de hier ge noemde opzichten. Wij verwachten dus dat de aan kondiging van de grenswijzigingen in Noord-Bra bant wel door vele andere, in andere streken des lands, zal worden gevolgd. Het bekende onderwerp samenwerking van ge meenten zal nu ook wel weer op den voorgrond komen. Het is een van die aangelegenheden waarin meer gepraat dan gedaan is, waarin men veel heeft getheoretiseerd maar weinig tot verwezenlijking gebracht. Samenwerking van gemeenten op velerlei gebied moet niettemin de aangewezen weg blijven in gevallen, waarin samenvoeging geen bezuiniging en vereenvoudiging zou brengen of waarin op eco nomisch, cultureel en sociaal gebied zich geen ge heel is gaan ontwikkelen. In dit blad is in den loop der jaren, als daartoe aanleiding bestond, meermalen zoowel de zaak dei- samenvoeging van gemeenten als de bevordering, in andere gevallen, van gemeentelijke samenwer king bepleit. Wij hebben altijd op het standpunt gestaan, dat ook in deze zaken het eigenbelang van kleinere eenheden voor het belang, voor de ontwik keling van het grootere geheel, van het district of bevolkingscentrum of hoe men het noemen wil, moet wijken. Het gemeentenstelsel met de aan deze gedecentraliseerde eenheden verbonden autonomie heeft ongetwijfeld groote voordeelen en bevordert het locaal initiatief; Maar als het tengevolge van der. bevolkingsaanwas en andere oorzaken in eenige streek gaat leiden tot zonderlinge ongelijkmatig heden en tot een soort vliegen-afvangerij en een voortdurende concurrentie in het bemachtigen van belastingbetalers treden sterke nadeelen op en moet men zich wel de vraag stellen: is nu het oogenblik niet gekomen om in te grijpen? De trage behandeling van grensherzieningen van gemeenten heeft vaak de uitwerking der nadeelen nog zeer verlengd. Natuurlijk kan niet het doel zijn, zooveel moge lijk groote gemeentelijke bevolkingen te gaan scheppen. Dé welvaart en de doeltreffende organi satie van een gemeente gaan volstrekt niet in alle gevallen omhoog met de stijging van het aantal in woners en de plaatselijke feestjes bij het bereiken van een nieuw rond getal inwoners hebben dan ook vaak een ietwat komieken indruk gemaakt. De sta tistiek is een voor vele doeleinden bruikbaar hulp middel, maar zij vergt, behalve voorzichtige en erg critische toepassing, meer dan stijgende bevol kingstotalen om vast te kunnen stellen of het goed gaat. Als evenwel da plaatselijke verhoudingen ge meentelijke samenvoeging of wel gemeentelijke samenwerking in het belang van het geheel eischen dient die te worden toegepast. En dan ook hoe eer der hoe liever. R. Ps Den eersten dag kwam slechts 50 der opge- roepenenEen pardon voor overmachtDe stamkaart-legitimatie is slechts tijdelijk. Recepten voor moeilijkheden. Men weet dat alle Nederlanders boven. de 15 jaar met 1 October a.s. in het bezit dienen te zijn van een geldige legitimatiekaart. Daarom moeten in twee weken niet minder dan 190.000 legiti- matiekaarten door het Bevolkingsbureau te Haar- leen in orde gemaakt worden. Er moet dus onder hoogen druk gewerkt worden. Dit is dan ook de reden waarom voorloopig de distributiestamkaart als legitimatie geldig gemaakt wordt. Maandag waren de Haarlemmers wier namen met A en BI beginnen opgeroepen hun legiti matiebewijs in orde te komen maken op een der drie daarvoor aangewezen bureaux. Dat waren er ongeveer 7500. Den eersten dag is slechts de helft van het aantal opgeroepen Haarlemmers opgekomen. Vermoedelijk komt dit omdat een groot deel van de menschen niet in het bezit is van een be hoorlijke foto. Bij de fotografen loopt het storm om pasfoto's te laten maken. De gegadigden staan in queue om zich te laten portretteeren. Nog nooit hebben de fotografen het zoo druk gehad. Natuur lijk is niet te zeggen of die stormloop ook in de komende dagen zal aanhouden. Mocht dit zoo zijn. dan wordt het de vraag of alle fotografen over voldoende materiaal de beschikking hebben om zooveel foto's te maken. Voorloopig kunnen zij evenwel nog voortgaan. Ook zal het wel eenige dagen duren voor de bestelde foto's afgewerkt zijn. Aan het bureau der Bevolking is een bekend making aangeplakt dat personen die door over macht niet in staat waren hun legitimatiekaart op den vastgestelden dag in orde te laten maken, later nog gelegenheid krijgen dit te doen. Daarover zal over eenige dagen een bericht gepubliceerd worden. Maar er moet van overmacht sprake zijn. Daar onder behoort natuurlijk ook het feit dat men geen foto heeft, want zonder zoo'n foto is de kaart niet in orde te maken. Het is evenwel noodzakelijk dat zooveel mogelijk de verplichting wordt nagekomen om op den vast gestelden dag te komen, anders loopt immers de regeling in de war en dreigen er moeilijkheden. Men behoeft niet bang te zijn dat men op de bureaux lang moet wachten. Maandag behoefde niemand langer dan 10, hoogstens 15 minuten te wachten, want op de bureaux is voor voldoende personeel egzorgd. De opmerking is reeds gister door ons gemaakt, dat er een bezwaar verbonden is aan het gebruiken van de distributiestamkaart als legitimatiebewijs. Men moet immers die kaart altijd bij zich dragen, zoodat het dan onmogelijk wordt die kaart tijdelijk af te staan aan een huisgenoot voor het afhalen van distributiebescheiden. Wie dit bezwaar wil onder vangen kan een andere legitimatiekaart laten maken, maar daarvoor moet een gulden aan leges betaald worden. Die bijzondere legitimatiebewijzen worden ook verstrekt op de bureaux die geopend zijn voor het afhalen der legitimatie- kaarten (Dus niet op het Bevolkingsbureau in het Stadhuis.). Ter geruststelling deeien wij evenwel mede, dat jn de praktijk het bezwaar niet lang zal gelden. De verheffing van de stamkaart tot legitimatiebewijs is slechts een t ij de 1 ij k e maatregel. Binnenkort zul len er door de Duitsche autoriteiten nadere voor schriften gegeven worden over nieuwe legitimatie bewijzen. Wanneer en hoe dit zal geschieden is nog niet bekend. Een lezer schreef ons. dat hij den indruk had, dat voor die definitieve legitimatiebewijzen 1 gulden be taald zal moeten worden. Te bevoegder plaatse werd ons evenwel medegedeeld, dat die veronder stelling niet juist is. Nu wordt de stamkaart koste loos tot legitimatiekaart verheven. Het is mogelijk dat later voor de verstrekking van de definitieve le gitimatiekaart iets betaald zal moeten worden door in gezetenen die daartoe financieel in staat zullen zijn, maar dat zal, naar aangenomen kan worden, zeker geen gulden zijn! Onvermogenden zullen ook die legitimatiekaart wel kosteloos krijgen. Er doen zich vérschillende vragen voor. Een lezer die een geldig paspoort had vroeg ons of hij nu klaar is. Wij hebben zijn vraag overgebracht aan het Bevolkingsbureau. Het antwoord is: Neen, be zitters van paspoorten moeten ook nog op de bu reaux komen om hun paspoort te laten aanvullen. Menschen die gebrekkig of ziek zijn kunnen na tuurlijk niet naar de bureaux komen. Zij moeten aan het Bevolkingsbureau daarvan kennis geven. Als het er niet al te veel zijn zal overwogen wor den een ambtenaar op te dragen bij die menschen thuis te komen om de identiteitskaarten in orde te laten maken. De leider van het Bevolkingsbureau heeft getracht werkgevers tegemoet te komen, omdat bedrijven ontwricht, zouden worden als leden van het per soneel vrij moeten hebben om naar de bureaux te gaan. Daarom is de regeling gemaakt dat een amb tenaar op alle bedrijven en instellingen komt waar met meer dan 100 man personeel gewerkt wordt om daar ter plaatse de kaarten in orde te maken. Gaarne zou hij die ook gedaan hebben aan bedrijven met minder personeel maar dat was tech nisch niet mogelijk. Reeds nu moet gewoekerd wor den met de beschikbare krachten voor dit werk. Wij herinneren er nog aan dat er te Haarlem drie bureaux zijn voor het verstrekken der legitimatie- kaarten. a. Voor inwoners van Haarlem-Noord geschiedt de uitreiking in de Linnaeusschool, Wilgenstraat 81; b. Voor inwoners van Haarlem-Centrum in het schoolgebouw Wilhelminastraat 43a; c. Voor inwoners van Haarlem-Zuid in de Flora- school, Florapark 14. Onder Haarlem-Noord wordt verstaan het deel der gemeente, gelegen ten noorden van de spoorbaan Amsterdam-Haarlem-Zandvoort, met uitzondering van voormalig Spaarndam. Onder Haarlem-Centrum wordt verstaan het deel der gemeente, gelegen ten zuiden van de spoorbaan Haarlem-Zandvoort, ten oosten begrensd door het Spaarne, ten zuiden door Kampersingel, Gasthuis singel, Raamsingel, Westergracht, de Ruiterweg, Vlaamscheweg en Ramplaan-kwartier. De Kruisweg, Jansweg en de Ruijterweg vallen in hun geheel onder Centrum. Onder Haarlem-Zuid wordt verstaan het overige deel der gemeente (Amsterdamsche Buurt, Slacht huiskwartier en omgeving Strafgevangenis inbe grepen). De Har men jansweg valt in zijn geheel onder Zuid. De bureaux zijn geopend 8.3011.30, 1316.30 en 1819 uur. Wie eenigszins kan moet op den dag komen, het avonduur (6—7 uur) is bestemd voor de menschen die overdag hun werk hebben. Maandag waren aan de beurt de namen ABI., heden BOBij. De verdere verdeeling is: c t.m. D op Woensdag 18 Sept. E t.m. Haa op Donderdag 19 Hab t.m. Hui op Vrijdag 20 Hul t.m. Koh op Zaterdag 21 Kok t.m. Loer op Maandag 23 Loev t.m. N op Dinsdag 24 O t.m. Roor op Woensdag 25 Roos t.m. Smi op Donderdag 26 Smo t.m T op Vrijdag 27 U t.m. V op Zaterdag 28 W t.m. Z op Maandag 30 Onder den geslachtsnaam van een gehuwde vrouw of weduwe wordt verstaan haar meisjesnaam. De uitreiking van de Legitimatie-kaarten in Heemstede en Bloemendaal. Met de uitreiking van de legitimatiekaarten in Bloemendaal en Heemstede zal volgende week worden begonnen. In beide gemeenten worden de identiteitsbewijzen voor alle inwoners reeds klaar gemaakt. Op nader bekend te maken tijdstippen kan men een dergelijk bewijs op bepaalde bureaux (hier voor zullen niet de distributiebureaux worden ge bruikt) in ontvangst nemen. Daartoe moet men dan natuurlijk een foto meenemen. Nadat men dan zijn handteekening gezet heeft is het iden- titeisbewijs, dat dus later vervangen wordt door de definitieve voor geheel Nederland gelijke legiti matiekaart geldig geworden. Het is de bedoeling dat de Bloemendalers en Heemstedenaren zooveel mogelijk deze identiteitsbewijzen zullen gebruiken daar het gebruik van de distributiestamkaart als legitimatiebewijs vooral voor forensen veel nadee len heeft. Indien dan distributiebescheiden moeten worden afgehaald is men genoodzaakt dit zelf te doen terwijl dit nu door een der andere huisge- nooten kan worden gedaan. Strategische doelen gebombardeerd. BERLIJN, 17 September. (D.N.B.) Maan dagavond zijn Duitsche vliegtuigen opgestegen voor een aanval op Londen, waar opnieuw strategische doelen gebombardeerd zijn. Bij zonderheden zün nog niet bekend. Hedenmorgen deelde het D.N.B. mede: In de vroege ochtenduren van heden hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen bewapende ver kenningsvluchten tegen Londen ondernomen. Volgens de tot dusver ontvangen berichten schij nen de aanvallen in den nacht van 16 op 17 September nog doeltreffender geweest te zijn dan alle vorige aanvallen.Talrijke branden in in richtingen welke van essentieel belang zijn ook voor de oorlogvoering, werden waargenomen. VANDAAG is de groote dag: we mogen op 't portret „met linkeroor en zonder hoed". Het is nog prille morgen als ik me op pad begeef, om me even van mijn plicht te kwijten. Pril, maar niet pril genoeg. Bij aan komst ontwaar ik een tamelijk gezette slang men schen, en als ik me achter een magere juffrouw en ee ndikke heer geschaard heb, groeit de staart ach ter me alweer rap aan. De voorstelling is nog be gonnen, voorloopig staan we en zwijgen. „De wachtenden Maar dat duurt niet lang. Na een paar minuten ontstaat er in zoo'n sliert wachtende een gevoel van saamhoorigheid, van verbroedering, en als de deur zich eindelijk opent om de eerste ijdeltuiten op te slorpen, beginnen de gesprekken te vlotten. Er wordt ,voor en achter me lichtjes gemopperd. Een sombere mijnheer kijkt met kennersblik de rij langs, zucht, en zegt nadrukkelijk. „Ik weet wel een beter adressie, daar wordt je direct geholpen." Gretig staart men hem aan. „Waar dan?" De sombere noemt 't adres. „Weet u 't zeker?" „Ja", zegt hij, „absoluut". „Waarom gaat u daar dan zelf niet?" vraagt er één geslepen. „Nou, mijn vrouw heeft zich hier laten doen en die moet ik gelijk ophalen." Dat is afdoende. Na eenig geaarzel vertrekken er zes naar 't betere adressie. We doen drie stappen vooruit, de sombere begint op te klaren. ,,'k Weet er nog een, tien minuten hiervandaan. Daar hoef je heelemaal niet te wachten." Weer is men vol belangstelling, weer noemt hij 't adres, en nu vertrekken er vijf. We doen twee en een halve pas en de sombere is nu volkomen in zijn schik. In de geopende deur is 't gedrang pas hevig. Een jeugdig dametje komt met vlugge pas aangetrip peld en wil door ons heen. Dat is onmogelijk, we vormen een muur van verlangende slachtoffers. Dan vraagt ze vriendelijk: „Mag ik er even door?" „Nee, dat mag u niet" zegt een snibbige juffrouw. „Maar ik ben de winkeljuffrouw" zegt ze stralend. „Dan maar een beetje gauw" zegt de snib en we wringen ons in een bocht om haar doorgang te ver- leenen. Af en toe doet er iemand die klaar is, moeite de straat weer te bereiken. Dan trappen we op eikaars teenen. Maar ook dat went. „Klaar terwijl u wacht" leest de dikke heer voor me. „Dan kan u tot Woensdag blijven staan" zegt een vrouwtje, dat naar buiten treedt. „Dan zijn ze klaar." „Maar ik wil blijven wachten" zegt iemand, ,,'k moet ze vandaag hebben. En 't staat er toch op". „Ga er dan maar bij zitten, Zus" raadt een ge moedelijke man aan, „anders mocht je eens moe worden." Dan is 't mijn beurt om den winkel te betreden. Het is er vol en benauwd maar tenminste minder ijzig dan buiten. We mogen kiezen tusschen een licht en een donker fond, 't laatste is een ruwere uitgaaf. Achter de toonbank ligt de grond bezaaid met pasfoto's, honderden gezichten kijken je aan, waar je je keert of wendt. Degenen, die hun con- terfeitsel komen halen, moeten zich eruit zoeken. Een nieuw gezelschapsspelletje! Van alle soorten zijn er drie: drie lachende jonge dames, drie post bodes, drie opa's, drie brandweermannen, drie kale heeren enz. enz. Voor de lange winteravonden. Een man levert zijn briefje in en wordt naar den grond verwezen. Bukkend en buigend sluipt hij rond, speurend, zoekend, tastend. Een keer grijpt hij hoopvol, maar 't is zijn neef. Teleurgesteld tuurt hij, veegt zijn bril af, tuurt opnieuw. Na een poosje klampt hij de winkeljuffrouw aan. „Ik ben er niet" zegt hij bedeesd. „U moet er zijn" zegt de juffrouw, terwijl ze de cassabel luid laat ratelen. „Werkelijk niet, ik kan mezelf niet vinden". „U moet u zelf vinden" zegt de juffrouw psycho logisch. In één vak is er tenminste Plotseling hoogconjunctuur, Fotografen boeken minstens, Honderd klanten in het uur. En de dames en de heeren Worden in de queue gezet, Op de wacht, om te poseeren Voor 't identiteitsportret Gaat u zitten, zoo, dat 's prachtig, Even naar de lens zien maar, Niet knip-oogen ('t gaat wat jachtig) Knip, wie volgt, 't is morgen klaar.. Vader schuift wat aan zijn das, Maakt een knoop los van zijn jas, Schraapt zijn keel met veel gerucht, Slaakt een martelarenzucht, Knippert tegen 't schelle licht, Zet een boos verveeld gezicht, Knip! Moeder poedert inderhaast Op haar neus en ook ernaast, Heeft haar spiegeltje al klaar. Fikt en schikt wat aan heur haar. Kijkt ondanks het schelle licht Met haar vriendelijkst gezicht, Knip! Jan en Mientje, tweelingpaar, Sinds drie weken vijftien jaar, Gaan vlug zitten, naast elkaar. Blozend Mientje gichelt maar, Jan kijkt afkeurend naar haar, Geen van beiden neemt het zwaar, Wip Knip Klaar! De reclame mag vermelden: Het is klaar, terwijl u wacht. Deze leus kan nu niet gelden, Al werkt men met man en macht. Want men kan om af te drukken, Alle drukte nauwlijks af, Maar men weet het te doen lukken, Dag en halven nacht in draf. Ook al derven z' er plezier voor, Nu het zoo voorspoedig gaat, Zijn de fotografen hiervoor Zoo gevoelig als hun plaat. „Ik ben er echt niet" en de bedeesde dwaalt zielig tusschen de zwartwitten. De juffrouw kijkt streng. „U bent mislukt' zegt ze. „U heeft me genomen" fluistert de man. „Mijn collega zal u overnemen om u over te nemen" beslist de juffrouw. „Loopt u maar rechtdoor." Inderdaad voelt de man zich nu genomen, maar hij neemt 't en verdwijnt. Dan kom ik in 't voorportaal, waar den spiegel en de kam goede diensten bewijzen. Zooeven nog ver waaid en onverschillig schikt iedere vrouw nu met belangstelling haar kapsel en delibereert erover, of de mantel uit of aan moet en of je haar voor of achter je oor moet krullen. Sommigen probeeren glimlachjes en 't hoofd fier achterover. „Ik neem er vierentwintig" zegt een vuurroode dikke tante. „Nu heb je ze voor dit en dan voor dat noodig. Ben ik ineens klaar". 't Lijkt mij een lumineus idee, Ik kam. In de studio staat de collega te kieken, op een bankje zit de klant, in 't felle licht. Dan is de beurt aan de magere juffrouw en de dikke heer. „Gaat u maar samen op de bank zitten" zegt de artiste. „Nee, dank u wel" de magere is diep veront waardigd. „Stel je voor! Ik ken die heer geeneens!" De fotografe, 't chassis in haar hand, vertrekt geen spier. ..U komt er niet samen op". „Jammer" zegt de.dikke knipoogend. „t Was anders een fijne verrassing voor mijn vrouw." Daarna zitten de twee samen op 't bankje, de magere schikt zoover ze kan naar links. Een roman tisch tafreel. De twee kijken wat naar voren, een beetje naar links, sperren hun oogen open en trek ken een grimas. Klaar! Dan neem ik plaats, kijk op en zie de wachtende menigte naar me staren, 't Is of je op een tooneeltje zit. Zouden ze een voordracht verwachten, of een levenslied? Maar 't volgende oogenblik is 't al klaar. Ik sta op, wil mijn hoed opzetten, dan zegt de fotografe: ,,'t Spijt me dame, maar de plaat zat niet goed. Wilt u nog even plaatsnemen?" Ik laat me nog eens overdoen, en als ik eindelijk uitgeput de straat bereik, roept iemand: „Kijk, die is al klaar." M. S. v. G. Een Amerikaanscli-Australische verdedigingsovereenkomst in de maak? Minister Huil ontvangt den Australischen gezant. WASHINGTON, 17 September (D.N.B.) Minister Huil heeft gisteren een langdurig onder houd gehad met den Britschen ambassadeur Lord Lothian en den Australischen gezant Casey. As sociated Press meent te weten dat de mogelijke ge volgen van de Japansche houding ten aanzien van Fransch Indo China besproken zijn. Volgens geruchten zou een verdedigingsover eenkomst tusschen de Vereenigde Staten en Australië, naar het voorbeeld van dat tusschen de Vereenigde Staten en Canada, overwogen wor den. Bezoek van den Rijkscommissaris aan Keulen. 's-GRAVENHAGE, 17 September. De opening van de Keulsche Jaarbeurs werd door den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, Rijksminister Seyss-Inquart, in wiens gezelschap zich de generaal-commissarissen dr. Fischböck en Schmidt bevonden, bijgewoond. In zijn begroetingsrede heette gouwleider Groké den Rijkscommissaris alsook den staatsseretaris van het Rijksministerie voor de Economie dr. Lanfried welkom. Hij gaf uitdrukking aan zijn bijzondere vreugde, dat hij na een uitnoodiging van den Rijks commissaris tot een bezoek aan Nederland zoo spoe dig den Rijkscommissaris in de gouwhoofdstad be groeten mocht. Gouwleider Groké legde in het bijzonder nadruk op de verdiensten van Rijkscommissaris Seyss- Inquart bij de schepping van het Groot-Duitsche rijk en ten aanzien van de problemen, die hij thans in Nederland oplost. De Rijkscommissaris zegde in zijn beantwoor ding hartelijk dank voor de uitnoodiging en voor de begroeting. Hij sprak uit, dat hij zich gelukkig prees gast in de Hansestad Keulen te zijn. Hij be wonderde de trotsche, vertrouwensvolle houding de zer stad in deze dagen der jaarbeurs, een houding, die hier bijzondere beteekenis kreeg door het feit, dat ze eerst enkele maanden geleden nog in het operatiegebied der Duitsche weel-macht lag. Heden bood deze stad een beeld van vreedzamen arbeid. Het ware ondenkbaar, dat in het eens zoo machtige En geland in deze dagen zulk een jaarbeurs van den vrede zou kunnen worden geopend. Dit feit was een onderpand voor den opmarsch des vredes, welke het Duitsche volk onder leiding van Adolf Hitler teza men met het Italië van den Duce begonnen is. Wij allen zijn volgelingen van den grootsten Duitscher, den Fiihrer Adolf Hitler, wiens instrumenten wij zijn. (A.N.P.) De dood van den W. A.-nian Ton. Politie-agenten in vrijheid gesteld. 's-GRAVENHAGE, 17 September. (A.N.P.) Naar wij vernemen zijn de politie-agenten, die Za terdag 7 September jl. in de Balistraat te dezer stede revolverschoten hadden gelost op eenige leden van de weer-afdeeling der N.S.B., waardoor de W. A.-man Peter Ton werd gedood en enkele andere nationaal-socialisten werden gewond, en die des wege in voorloopig arrest zijn gehouden, weder in vrijheid gesteld. Deze vrijlating is geschied onmid dellijk nadat bij den hoofdcommissaris van politie een verzoekschrift daartoe van de moeder en de zuster van wijlen Peter Ton, zoomede van het W. A.-vendel, dat diens naam draagt, was ingeko men, in welk verzoekschrift tevens uiterste cle mentie voor deze ggenten werd bepleit. Zij, die zich met ingang van t October per kwartaal abonneeren, ontvangen de In September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. HEDEN: PAGINA'S R. P.: Gemeentegrenzen. pap. 1 H t M. S. v. G.: Aan den loopenden band pap. 1 Langs de Straat: Zwart goud op straat. pap. 3 Menschen in Amsterdam. pap. 3 Flitsen: Bijspel. pap. 3 J Laatste Berichten op pagina 2

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1