Haarlem's Dagblad Vleesch en been. De verduistering C De Italiaansche opmarsch in Egypte. DANSLES! Praatjes makers. Duitsche luchtmacht blijft Londen aanvallen. BERICHT Artikelen- 58e JAARGANG No. 17562 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groots Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zulder Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensdag 18 September 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Een probleem voor huismoeders en slagers. Een hond gelooft dat het vleesch beter is dan de beenen. De huismoeder denkt er precies hetzelfde over. Voor het been van een varken of koe had zij tot voor enkele dagen alleen interesse als er soep op haar menu stond. Maar nu is het anders gewor den, want zij zit in de greep van het been-probleem. De publicaties over de vleeschdistributie hadden natuurlijk haar bijzondere belangstelling. De aan kondiging was duidelijk 4 ons vleesch en 1 ons vleeschwaren in de week, maar minder begrijpe lijk was de toevoeging, dat onder het vleesch ook been inbegrepen is. Hoe kan dat nu? zoo vroegen de vrouwen zich af. Het is te verklaren dat van den slager niet te verlangen is, dat hij het been uit de carbonade snijdt, maar als wij een pond biefstuk, lappen, of spek bestellen gaat het toch niet op, dat de slager daar beenderen bij doet, die wij niet alleen beta len moeten, maar die ook nog van onze bonnen af gaan en de te verkrijgen hoeveelheid vleesch toch al niet groot is! Anderen zeiden: Op die manier worden wij ge noodzaakt tegen onzen zin soep te eten, omdat wij de beenderen toch ook niet weggooien kunnen. En allen vroegen zich af: als ik een pond vleesch bestel hoeveel beenderen krijg ik er dan onder? Wij hebben den Directeur van het Openbaar Slachthuis te Haarlem gevraagd naar de officieele uitleg van het been-probleem. Dr. F. P. Keyser zei: Ik zit er net zoo mee als u, de slagers en de huismoeders, want ik weet het ook niet. En dat is voor mij zooveel te erger, want wij moeten de Vleeschdistributie uitvoeren. Alleen weten wij, dat het vleeschrantsoen moet bestaan uit vleesch en beenen. Een koe van 600 pond heeft, ruw gerekend, 500 pond vleesch en 100 pond beenen. Als een slager nu alleen bonnen voor vleesch van zijn klanten vraagt, krijgt hij voor die koe slechts bonnen voor 500 pond. Dan kan hij geen nieuwe koe van 600 pond, maar slechts een van 500 pond koopen, want hem wordt het gewicht der been deren wel in rekening gebracht. Een slager die alleen bonnen voor vleesch vraagt zou in enkele weken genoodzaakt zijn de zaak ge heel te sluiten, want dan had hij geen voorraad meer. Nu stem ik toe dat het vreemd zou aandoen als een huismoeder die een pond biefstuk bestelt 4 ons van dat vleesch krijgt plus een h^e rib of een paar kiezen of tanden van de koe. Bovendien ben ik bang, zoo zei de directeur, dat de hoeveelheid beenderen die de gezinnen moeten accepteeren bij het vleesch te gering zal zijn om daar soep van te koken. En meer beenderen koopen dan zij moet wil een huisvrouw niet licht doen (omdat daardoor immers die hoeveelheid vleesch die zij kan krijgen weer vermindert!) ook al zet zij graag een heerlijke pan krachtige soep op tafel! Natuurlijk zullen er dezer dagen wel nieuwe richtlijnen komen, die voorschrijven hoe de slagers moeten handelen en waar de klanten mee genoe gen moeten nemen, maar ik ben ook benieuwd hoe die zullen luiden. Ik heb reeds Dinsdag een ambte naar naar het centrale punt der vleeschdistributie in Utrecht gestuurd, maar hij is niet veel wijzer te ruggekomen dan hij heen ging. Wij hebben enkele slagers gesproken die ook niet wisten hoe zij dit varken moesten wassdhen. Met een koe is het nog moeilijker dan met een varken, want een koe heeft meer niet-gewild been. Wij hoorden van een slager die de moeilijkheid had opgelost door 7 bonnen voor 6 ons vleesch te vragen, ook al heeft deze oplossing geen officieele sanctie. De directeur van het Distributiebureau te Haar lem, de heer A. van Driel, meende dat de slagers niet bevoegd zijn bij het vleesch wat losse beenderen te leveren. Het is immers een vleesch en geen been deren-distributie. Er waren in Bloemendaal slagers geweest die wel wat losse beenderen in een pa pier bij het bestelde vleesch gepakt hebben, maar daaraan heeft de Distributiedienst te Bloemendaal een eind gemaakt. De slagers mogen het vleesch niet uitbeenen, zoo dat in de carbonade het been blijft zitten, en als men een ribstuk besteld, mag de slager daaraan ook een stuk van het ribbeen laten. Maar geen beende ren bij biefstuk, gehakt en lappen. Ik stem toe dat het voor een slager moeilijk wordt als hem voor het bestellen van nieuw vleesch het volledige gewicht berekend wordt van het verkochte vleesch plus alle beenderen. Maar het lijkt mij zoo vervolgde de directeur niet onwaarschijnlijk, dat er een regeling komt dat slechts het gewicht dei- beenderen berekend zal worden die aan het ver kochte vleesch vastzitten. Dan komen de zaken na tuurlijk anders te staan en is de moeilijkheid meteen opgelost. Op dit oogenblik weten wij evenwel nog niet hoeveel vleesch een slager weer kan inkoopen op de bonnen die hij inlevert. Wordt met het geheele gewicht aan beenderen gerekend, dan kunnen de slagers de beenderen die niet vastzittend aan het vleesch afzonderlijk ver- koopen. Dan zouden ze daar geen bonnen voor be hoeven te vragen. Als er een nieuw artikel in de distributie komt zijn er altijd eerst eenige moeilijkheden, maar de ervaring is, dat die zeer gauw op bevredigende wijze opgelost worden. Toen wij pas met de textieldistri butie begonnen stonden wij voor heel wat meer be> zwaren dan nu bij de vleeschdistributie naar voren komen. Ernstige botsing op Zweedsch station. Twee personentreinen op elkaar ingereden. STOCKHOLM, 17 September (D.N.B.) Te Gotenburg zijn vanmiddag op een station in een voorstad twee personentreinen in volle vaart op elkaar gereden. Van beide treinen zijn twee wagens verpletterd. Het ongeluk heeft volgens de laatste be richten negen dooden, zes zwaar- en twintig licht-gewonden ten gevolge gehad. De dooden- lijst bevat zonder uitzondering Zweedsche namen. Engeland heeft scheepsruimte noodig. Britsche aankoopcommissie in de Ver. Staten. NEW YORK, 18 September. (D.N.B.) Uit be trouwbare bron verluidt dat een Britsche aankoop commissie in de Vereenigde Staten vele vracht schepen van ongeveer 8000 ton tracht te koopen. Volgens Associated Press wordt de groeiende Engel- sche belangstelling voor Amerikaansche scheeps ruimte verklaard door de reusachtige scheepsver- liezen, die Engeland door de laatste Duitsche lucht aanvallen heeft geleden. j Koning Boris van Bulgarije met zijn echtgenoote en den kleinen troonopvolger Simeon op het balkon van hun paleis tijdens de feestelijkheden met betrekking tot de jongste grenswijziging van de Dobroedsja. (Foto Holland-Scherl.) Zon onder 19.49 uur Zon op 7.20 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. Schippers, en melkerscursussen. Voor jeugdige werkloozen. Zooals bekend, organiseert de Centrale voor Werkloozenzorg, gesticht op initiatief van den Raad van Nederlandsche Kerken voor practisch Christen dom, verschillende kampen voor werklooze jonge mannen van 16 tot 24 jaar. De jeugdkampen te Beekbergen en Ommen zijn j.l. Maandag weder aan een nieuwe kampperiode van 12 weken begonnen. Verschillende jongelui uit Haarlem en omstreken zijn intusschen naar deze kampen vertrokken om, na een tijd van nietsdoen, weder nuttigen arbeid te gaan verrichten. Het kamp te Chaam, dat op 21 September a.s. de kampperiode beëindigd, begin öp 30 September a.s. een nieuwe 12-weeksche periode. Hiewel het -"aantal kampen van de Centrale niet zoo groot is als vóór de mobilisatie, kunnen er toch steeds eenigen honderden jongens gelijktijdig wor den opgenomen. Niettegenstaande het aantal aanvragen zeer groot is kunnen er nog wel enkele jongens geplaatst worden. Zij die voor deelneming in aanmerking wenschen te komen moeten zich dan ook, om teleurstelling te voorkomen, onverwijld opgeven bij het Gemeente lijke Jeugdregistratiebureau, Nassauplein 2 te Haar lem van 's morgens 9 tot 4 uur 's namiddags. Buiten de hiervoren genoemde werkkampen orga niseert de Centrale ook bijzondere opleidingscur sussen, n.l. den melkers- en schipperscursus. Behalve het welbekende schipperskamp te Oude Mirdum is sedert 6 September een schipperskamp geopend te Amsterdam aan boord van het oplei dingsschip „Koningin Wilhelmina" van het Onder wijsfonds voor de Scheepvaart. Met den melkerscursus, welke uitsluitend gedu rende de wintermaanden wordt gehouden zal hoogst waarschijnlijk in October weder een begin worden gemaakt. Voor schipperscursus komen in de eerste plaats jongens in aanmerking die hebben gevaren en voor den melkerscursus zij, die als arbeiders op een landbouw- of veehouderijbedrijf hebben gewerkt. De cursussen zijn vrijwel geheel bezet doch met de toelating van enkele adspirant-cursisten kan bij de plaatsing waarschijnlijk nog wel rekening ge houden worden. Beide cursussen duren zes maanden en zijn ge heel kosteloos. Ieder cursist geniet vrije kost en in woning en krijgt bovendien nog f 1,75 zakgeld waarvan elke week f 1 wordt ingehouden voor spaargeld. Dit spaargeld kan, na het eindigen van den cursus, eventueel gebezigd worden voor het koopen van de noodige uitrustingstukken. Een GROENTJE in HAARLEM'S DAGBLAD is de beste en snelste „tusschenpersoon" die U zich wen schen kunt. En geen ander bemiddelaar stelt zich met zoo bescheiden vergoeding tevreden. Ook Sidi el Barani reeds bezet? Britten versterken de verdediging van Alexandrië. ROME, 17 September. Van betrouwbare, doch niet officieele zijde, wordt bericht dat de troepen van maarschalk Graziani Sidi el Ba rani hebben bereikt ende stad bezet hebben. Bijzonderheden over de gevechten zijn nog niet bekend. Volgens berichten uit Benghasi melden Italiaan sche vliegers dat de Engelsche sterke troepeneen heden om Mersa Matroeh concentreeren, welke plaats tusschen Sidi el Barani en Alexandrië ligt en dat gelijktijdig ook de verdedigingslinies om Alexandri6 uitgebreid en de daar gestationneerde troepen versterkt worden. Men neemt aan dat bij Mersa Matroeh weliswaar op sterkeren tegenstand is te rekenen, doch men gelooft dat de Engelschen de Italiaansche troepen zoolang willen ophouden, tot de verdediging van Alexandrië zoover versterkt is, dat zij gelooven hier de» voornaamsten tegen stand te kunnen bieden. In Italiaansche kringen wijst men er op dat het bezit van Sidi el Barani, dat ongeveer tachtig mijl van de Libische grens ligt, van groote beteekenis is. Hier bevindt zich een goed gebouwd systeem van versterkingswerken en ook een van de allerbeste Egyptische vliegvelden. Belangrijk is ook dat hier water in overvloed voorhanden is, daar de stad hiervan door tien bronnen of leidingen voorzien wordt, welke reeds eeuwen geleden door de Roemeinen aangelegd zijn. (United Press). No: steeds worden brandplaatjes gevonden. Aantal personen liep brandwonden op. DEDEMSVAART, 18 Sept. (A.N.P.) In de omgeving van Dedemsvaart en Balkbrug worden nog steeds brandplaatjes gevonden, die vorige week door Engelsche vliegtuigen zijn uitgeworpen. Te Balkbrug lag zoo'n plaatje vlak bij een boerderij. Het had groot onheil kunnen stichten- als de bewo ners een begin van brand niet terstond ontdekt had den en gebluscht. Nu werd er slechts geringe schade aangericht. In Den Hulst bij Dedemsvaart liepen verschillende personen, die een plaatje hadden gevonden, uit on wetendheid brandwonden en schade aan hun klee ding op. Inschrijving 's avonds van 7 tot 9 uur. Lestijden: Zondagsmiddags van 24 en 46 uur. Alle werk dagen van 7J49TA uur. Vraagt prospectus. Privé-les op elk verlangd uur. DANSSCHOOL KWEKKEBOOM NIEUWE GRACHT 98. (Adv. Ingez. Med.) (In de stad New York worden per dag acht millioen telefoongesprek ken gevoerd.) Neen maar, hebt u dat geweten? Wat een telefoongepraat. En dan moet u niet vergeten, De stad New York, niet de staat. Acht millioen gesprekken even, Heden zooveel, morgen weer, Ach, wat gaat het New Yorksch leven Door de telefoon te keer. 't Menschelijke spraakvermogen (Dat van dieren onderscheidt) Blijkt, met zoo'n getal voor oogen, Uitgebuit in onzen tijd. Kalme zaa'klijke discussies Ambtlijke uit een bureau, Vrouwen over huishoudklussies, Of de mode, of maar zóó. Zoet gepraat van twee beminden, 't Eind een draderige zoen, Of vijandelijk gezinden, Daaglijks samen acht millioen. Het lijkt wel wat overdadig, Al dat heen en weer gepraat, En vaak stellig zoo langdradig, Als het net waar 't over gaat. 't Zit New York tot in 't gebeente Al dat draderig gepraat, Een spraakmakende gemeente Als geen tweede er bestaat. Kabelballons boven ons land. Op sommige plaatsen werd het lichtnet beschadigd. (Men zie ook pag. 4). AMSTERDAM, 18 September. Tegen het ein de van den middag is gisteren het luchtafweer geschut in de omgeving van de hoofdstad krachtig in werking getreden, toen een versperringsballon, welke op zeer groote hoogte door de westenwinden werd meegevoerd, waargenomen was. De ballon dreef juist over het centrum der stad en het straatverkeer werd grootendeels getaakt ten einde zich in schuilplaatsen en portieken in veiligheid te stellen. Hoogstwaarschijnlijk is de ballon door het geschut geraakt, want zienderoogen verloor zij hoogte. Honderd meter buiten de kust in het IJsel- meer is zij gedaald. Het luchtafweer heeft toch nog een slachtoffer geëischt. Op het Hugo de Grootplein werd een dame door een scherf aan den voet gewond. Na in het posthuis aan de Van Oldenbarneveldtstraat door den G.G. en G.D. te zijn verbonden, is zij naar huis overgebracht. Uit Anna Paulowna wordt gemeld dat daar gis terochtend niet minder dan vijf Engelsche kabel ballons over zijn gedreven in de richting van ;de Waddeneilanden. Door de over den bodem slepen de kabels werd het bovengrondsche electrische lichtnet op verscheidene plaatsen beschadigd, een paal van de leiding werd omgerukt. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voor gedaan. Uit Beilen in Drente wordt eveneens medege deeld, dat daar 'n Engelsche kabelballon over is ge dreven. Deze is in de gemeente Rolde aan den grond gekomen. Tijdens de drift heeft de ballon schade aangericht aan bovengrondsche leidingen van het telefoon- en electriciteitsnet. OOSTZAAN, 18 September. Gisteravond half tien dreef een kabelballon boven Oostzaan. Het bo vengrondsche electrische net en 't alarmeermgsnet van de vrijwillige brandweer werden door een ka bel beschadigd. (A.N.P.) De verhooging van Briefport. Correspondentie wat verminderd. Zooals mén weet is een maand geleden het briefport hier te lande met 50 pet. verhoogd. Zoo als wel te verwachten was is de hoeveelheid cor respondentie daarna wat verminderd. Juiste cijfers van deze afneming zijn niet bekend, alleen heeft men enkele aanwijzingen. De directeur van het Postkantoor te Haarlem deelde ons mede dat op twee ongeveer gelijk te stellen dagen, voor en na de verhooging, een telling van poststukken hier ter stede gehouden is. Het totaal aantal stukken toonde een achteruit gang van 5 a 6 pet. Als men nu aanneemt dat ongeveer de helft dezer stukken drukwerk is, waarvan het tarief niet verlaagd is, komt men tot de conclusie dat het aantal brieven ongeveer met 10 pet. achteruit gegaan is. Er kan evenwel aangenomen worden dat in de toekomst 't percentage van den achteruitgang nog zal afnemen, daar de ervaring is dat direct na een tariefsverhooging de reactie van het publiek het sterkst is."Na verloop van eenigen tijd past men zich voor een groot deel aan bij de verhoogde tarieven. Amerikaansche berichten over de schade in de Britsche hoofdstad. Het D. N. B. meldde gisteravond: Ondanks stox'm en regen gaan de aanvallen, naar het D. N. B. verneemt, op Londen voort Steeds opnieuw klinken de sirenes en kondi gen het naderen van nieuwe Duitsche vlieg tuigen aan. De Engelsche luchtdoelartillerie is bij de tactiek van den voortdurenden aanval gedwongen, geweldige hoeveelheden munitie te gebruiken. De aanvallen ondervinden van het verkwistende gebruik van munitie geen hin der. Het spervuur wordt doorbroken en de bommen worden op de van tevoren bepaalde doelwitten geworpen. Vannacht hebben de sirenes in Londen weer herhaaldelijk gewaarschuwd voor aan vallende Duitsche gevechtsvliegtuigen, die hun bommenlast met goed resultaat op alle be langrijke militaire doelen uitwierpen. In het havengebied ontstonden nieuwe groote bran den, o.a. in de Victoria-, de London- en de West-India Docks. Branden ontstonden voorts in Bow-station en op het verkeersknooppunt van Thurstenroad. Bij Gravesend en Tilbury werden eenige vliegtuigen op den beganen grond vernield. TIEN UUR LUCHTALARM. Naar de Londensche radio bekend maakt, heeft het gebied van Londen van gisteravond acht uur tot vanmorgen zes uur luchtalarm gehad. Voordien was Dinsdag al vijfmaal luchtalarm gemaakt. Vanmorgen werd om 8.15 het eerste signaal gegeven. Het tweede kwam om 9.20, het derde om 10.38. Uit Stockholm bericht het D.N.B.: Naar uit Reuterberichten van hedenmorgen blijkt, is het gebied van Londen in den afgeloopen nacht weer het doel van Duitsche luchtaanvallen geweest. Reuter spreekt van een bliksemsnelle opeenvolging van de aanvallen en het uitwerpen van talrijke licht-ontplofbare bommen. Naar Reuter voorts toegeeft is weer een reeks industrieele objecten, die derhalve voor de oor logseconomie van belang zijn in den aanval betrok ken. Zelfs wordt de vrees uitgesproken, dat het aantal slachtoffers hooger is dan in de laatste nachten. Uit een ander Reuterbericht blijkt hoe weinig het vuur van het Engelsche luchtafweergeschut in staat is om de Duitsche aanvallen doeltref fend af te slaan. Hierin wordt n.l. gezegd, dat 's nachts „een stad aan de Noordwestkust" tot dus verre haar hevigsten luchtaanval „ondanks inten sief vuur van het luchtafweergeschut" beleefd heeft. Volgens Amerikaansche berichten zoo ver neemt het D. N. B. voorts zijn in Londen 2000 gebouwen van allerlei soort vernield, 3000 zwaar en 10.000 licht beschadigd. Ieder deel van de stad, zoo wordt in deze berichten gezegd, is getroffen. Het zwaarste zijn de haveninstallaties, alsmede de in de buurt van de haven liggende zakenwijk getrof fen. Het spoorweg-, ondergrondsche spoorweg- en autobusverkeer is gestremd. De electriciteits- en gastoevoer is tijdelijk gestaakt. Het leven van iede- ren burger in deze stad van 8 millioen inwoners heeft den invloed van de jongste gebeurtenissen ge voeld, deels door het verlies van de vernielde ar beidsgelegenheid en op zijn minst door een gebrek aan slaap. Deze berichten van neutrale zijde staan in tegenstelling tot de stereotiepe opgaven van Churchill van „eenige schade", „enkele vernielin gen" of „een aantal branden". Zij vormen een goede verklaring voor de vermenigvuldigde verliescijfers die Churchill van het Duitsche luchtwapen opgeeft. Mislukte Engelsche aanvallen op Duitsch gebied. BERLIJN, 18 September. (D. N. B.) Alleenvlie- gende Britsche toestellen hebben in den afgeloopen nacht getracht, met gebruikmaking van de weers gesteldheid, op groote hoogte boven Duitsch gebied door te dringen. Drie vliegtuigen vlogen in zuid oostelijke richting. Nachtjagers, die zich reeds in de lucht bevonden, vielen de Engelschen aan. Zij haal den een toestel neer en dwongen de andere terug te keeren. VERGADERING NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID EN HANDEL UITGESTELD. De algemeene vergadering der Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, Welke 21 September te Utrecht zou plaats vinden, zal niet doorgaan. Op het landgoed De Vijver berg te Arnhem van de Stichting Het Geldersch Landschap, worden de water partijen, welke een zoo ka rakteristieke stoffeering van dit landschap vormen, in werkverschaffing in goeden staat gebracht. (Foto Pax Holland.) Zij, die zich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. HEDEN: i£> PAGINA'S R. P.: Nazomervacantie. pag. 3 Dr. P. H. Schroder: Met brein en browning. pag. 3 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daarbuiten. pag. 3 De Dow-theorie aan de pr act ijk ge toetst. pag. 6 Een probleem voor huismoeders en slagers: vleesch met been. pag. 1 Flitsen: Memorandum. pag. 3 H. D. Vertelling: Hij was zoo eer lijk. pag. 9 1 Laatste Berichten op pagina 7

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1