Haarlem's Dagblad 5 C De aardappel. 7lachteiifke aanvallen Op de Groene Velden. Vleeschbon. Voor lange avonden. Zwaartepunt lag ook thans op Londen. I. C. HAAN De Duitschers in Ned. Indië. De verduistering Actikeien^ 58e JAARGANG No. 17565 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groots Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 21 September 194Ö Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Morgen begint het officieele voetbalseizoen weer. De start heeft een paar weken vertraging onder gaan, maar daarom hoeft hij nu niet minder goed te zijn. Integendeel. Dat al die voetballers, nu in hun tienduizenden vereenigd onder de leiding van een enkelen Nederlandschen Voetbal Bond, een paar weken verstoken zijn geweest van competitie- en zelfs vriendschappelijke wedstrijden heeft hun juist gelegenheid gegeven in onderlinge oefeningen op gang te komen en meer aandacht te wijden aan de juiste samenstelling der ploegen, dan anders het geval is. Bovendien zijn dit jaar bij veel vereeni- gingen voor het eerst Hollandsche trainers functie getreden. Nieuwe bezems vegen schoon en bovendien geloof ik dat men meer zal bereiken met eigep technische leiders dan met buitenlanders. Dit reeds omdat men meer van hun bekwaamheden en ijver weet zoodat zij op beter gronden gekozen moeten zijn. Maar ook omdat de jonge spelers hen in alle opzichten beter zullen verstaan. De verwach' ting schijnt gerechtvaardigd, dat er morgen in de eerste competitiewedstrijden van het seizoen beter gespeeld zal worden dan in vorige jaren: met min der stijve spieren en minder vertraagd tempo „in de tweede helft". Ik wensch den voetballers een goed seizoen en een mooien openingsdag, dien het weer vandaag al schijnt te beloven. Laten ze ook beseffen dat zij zich gelukkig mogen prijzen, in dezen tijd, waarin nog steeds de oorlog hevig woedt en wij zelfs tusschen strijdende grootmachten gelegen zijn en in den zoo zorgelijken en moeilijken toestand van bezet gebied verkeeren, hun sport zorgeloos te kunnen beoefenen. Want zij zullen al hun gedachten kunnen concen- treeren op het winnen van een partij voetbal, het geen een voorrecht van de jeugd is in alle omstan digheden waarin maar een bal over een groene weide dartelt. En zij zullen tenslotte, naarmate hun strijd geestdriftiger en spannender is, de aandacht van zoo vele ouderen daar ook voor kunnen ver overen, zoodat die hun zorgen en twijfel omtrent de toekomst anderhalf uur lang opzij zullen zetten. Het past den ernstigen volwassene, zoo af en toe eenige zinsneden te wijden aan de opvoedende waarde van de sport. Waarbij hij zich niet behoeft voor te stellen dat de jeugd zich hiervoor' bijster interesseeren zal. Maar al is dat zoo, hij wil het toch doen, zij het dan zonder in plechtige gemeen plaatsen te vervallen. Er zijn andere volwassenen, die wel voor de sport maar niet voor het wedstrijd wezen' voelen, die de sport uitsluitend als lichaams cultuur en ontspanning waardeeren en het wed strijdelement eigenlijk als een uitwas, een ontaar ding van deze schoone zaken beschouwen. Ik heb hun standpunt nooit goed kunnen begrijpen. Want met alle erkenning van de lichaamscultuur, die overigens in deugdelijker vormen dan op voetbal velden gediend kan wordenin de eerste plaats in de gymnastiekbeoefening op de scholen, die ge lukkig spoedig algemeen zal worden meen ik dat men ontspanning moet bevorderen in den vorm waarin zij de jeugd de meeste vreugde baart. En aangezien die vorm voor de overgroote meerder heid de 'krachtmeting is, die een wedstrijd inhoudt, doet het er weinig toe of er enkelen zijn die per soonlijk niet voor wedstrijden voelen. Maar er komt meer bij. Juist de krachtmeting, en vooral die in ploegverband, geeft naar mijn overtuiging aan de sport veel opvoedende beteekenis. Want zij prepareert voor het leven van den volwassen mensch, dat in zijn groote lijnen wel met een wed strijd maar niet met een genoegelijke, afwisselende ontspanning te vergelijken is en ook niet de gele genheid biedt, voortdurend aan het dienen van zijn eigen gezondheid te denken.Daarom is het heusch niet zoo erg als een flinke jongen zich af en toe eens bezeert en dat het risico voor kwetsuren zich voor doet maakt het spel voor hem juist boeiender en, geeft er meer opvoedende waarde aan. Want het risico voor kwetsuren biedt het groote leven ook. Natuurlijk wordt daarmee niet gezegd dat er maar flink ruw gespeeld moet worden en nog minder dat met de spelregels wel een loopje kan worden ge nomen. Maar risico is er altijd en dat moet met op gewektheid worden aanvaard. Wat dien spelregel betreft.wie zich in zijn sportjeugd eraan went, zich daaraan te houden en den tegenstander cor rect te bejegenen zal dat in den lateren levenswed strijd ook doen. En ook daar zal hij meer bereiken met correct spel en zelfbeheersching dan met ruw heid en doortrappen. Er is dat belangrijke ploegverband. Het past in dezen tijd er wat over te zeggen, want is.er één eigenschap waarmee het Nederlandsche volk, even als andere volken, zichzelf beter dienst kan bewij zen dan deze? Wie zijn ploeg-geest ontwikkelt, niet zelfzuchtig speelt, denkt aan het mede opbouwen van een aanval inplaats van aan een opvallenden solo-ren of „drible" die vrijwel zeker stranden zal na een onverdiend applausje, die is bezig zich tot een goed Nederlander te ontwikkelen. Wie als aan voerder zijn elftal zoo weet te bezielen, dat het tegenslag opgewekt overwint en het initiatief in handen weet te houden, is bezig zich als leider van een bedrijf, als een aanvoerder in het maatschap pelijk leven voor te bereiden. Dat zijn geen phrasen of genoegelijke vergelijkingen die het wel aardig doen, maar dat is werkelijkheid. En wie een schijn baar verloren wedstrijd in de laatste minuut nog uit het vuur weet te slepen omdat hij nooit van op geven wil weten is het ventje dat later zijn mede- menschen verbazen zal door zijn stugge volharding, tenslotte bekroond door een succes dat zij niet ver wacht hadden. Zoo zit het heusch wel met die dingen. Als er voetballers zijn die dit lezen, laten ze het dan mor gen maar eens probeeren. Maar niet voor één keer, want de dingen lukken maar zelden meteen. Je moet er een gewoonte en een levenshouding van maken. Dit ter verwelkoming van het voetbalseizoen. De bal is weer opgepompt. Dat hij rolle, schuive, suize en snorre! R, P. Het vleesch is dus ook op de bon gebracht, Jawel, jawel, ik kom geen nieuws vertellen, Ik heb er ditmaal langer mee gewacht, Voor ik het aan de rijmorde kwam stellen. Het is een zeer gecompliceerd geval, Zooals ik in de kranten heb gelezen, 't Lijkt in dit opzicht prettig almetal, Te zijn om vegetariër te wezen. Het is niet zoo bezwaarlijk voor den man, Hij krijgt na arbeid, als 't zoet is te rusten, Alleen er maar een beetje minder van. De vrouw krijgt echter van de zorg te lusten. En dan de slager, die moet zorgen maar, Dat hij zijn vet krijgt, voor het is verdwenen, En als 'k het goed begrijp, loopt hij gevaar, Dat hij nog in den knoop raakt met zijn beenen. Ik weet niet hoe het vee erover denkt, Nu het zoo pietjepas wordt uitgemeten, Misschien dat dit hun meer voldoening schenkt, Of onverschillig laat. 't wordt toch gebeten. Het paard en 't lam blijven voor bons gespaard Moet men hier de conclusie aan verbinden. Dat dit voor 't paard met schaamte gaat gepaard En dat het lam dit toch wel lam zal vinden? We zullen ook het vleeschprobleem doorstaan, Door ons gelaten er op in te stellen, Het zal ons minder naar den vleeze gaan, Maar er blijft steeds meer vleesch dan been en vellen P. GASUS. De beste breister laat wel eens een steek vallen. Dit mag echter den nettenbreier niet gebeuren, daar een gevallen steek een verloren visch beteekent. (Foto Pax Holland.) Wij vragen speciaal de aandacht voor de Figuur puzzle waarmede wij elders in dit nummer onze nieuwe Puzzle-rubriek aanvangen. Op twee dagen per week zal deze rubriek verschijnen en wij ho pen, dat vele lezers en lezeressen een aangename tijdpasseering in de oplossing er van zullen vinden. Kolenbons voor werkloozen. Waarde van 5.75. 's GRAVENHAGE 21 September (A. N. P.) Aan ondersteunde en in werkverruiming geplaatste werkloozen is, zooals men weet, gedurende de win termaanden een brandstoffenbijslhg verstrekt. Nu in verband met de kolendistributieregeling is bepaald, dat men vóór 1 October 1940 20 pet. van de hoeveelheid kolen, waarover men den vorigen winter heeft beschikt, kan inkoopen, heeft de wnd. secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departe ment van sociale zaken, thans aan de gemeentebe sturen medegedeeld, dat het, in afwachting van een nader te ontwerpen regeling inzake brandstoffen- bijslag in de komende wintermaanden, gewenscht is, reeds nu voorzieningen te treffen om in zorg zijnde werkloozen in de gelegenheid te stellen, om 20 pet. van hun wintervoorraad kolen over 1939/40 in te slaan. Een .kolenbon wordt verstrekt aan in zorg zijnde werkloozen gehuwde en ongehuwde kostwin ners, alsmede aan hen, die een steun voor alleen- wonenden ontvangen, indien zij over een of meer weken van de maand September in de steunregeling ziin opgenomen, of in werkverruiming zijn ge plaatst. Deze kolenbon heeft een waarde van f 5,75, zijnde ongeveer een vijfde gedeelte van het totaal bedrag, dat gedurende den winter 1939/40 aan een in zorg zijnden werklooze is uitgekeerd aan brandstoffen- bijslag, verminderd met den extra-brandstoffen- bijslag. Aan werkloozen, die bij anderen een kamer heb ben gehuurd, zonder huiselijk verkeer, daarbij zelf de zorg voor hun voedsel dragen, en voor het verkrijgen van brandstoffen op zicheelf zijn aange wezen, kan een kolenbon worden verstrekt, ter waarde van f 2,85, mits zij over een of meer weken van dé maand September in zorg zijn. Indien werk loozen momenteel reeds in het bezit zijn van de hun toegestane hoeveelheid brandstoffen, kunnen zij uiteraard niet meer voor bovenbedoelden bon in aan merking komen. Een onderzoek ter plaatse zal in vele gevallen dus gewenscht zijn, waarvoor het ge meentelijke controle-apparaat moet worden inge schakeld. BERLIJN, 21 September. (D.N.B.) De nachtelijke aanvallen van het Duitsche lucht- wapen op Engeland zijn gisteravond bij het invallen der duisternis weer begonnen. Het zwaartepunt der acties lag weer in Londen, waar behalve de haveninstallaties en dokken aan de Theems talrijke militaire en voor den oorlog belangrijke doelen, vooral in de Ooste lijke wijken der stad, ondanks uiterst krachtig luchtafweer en talrijke schijnwerpers, met succes met bommen van allerlei kaliber wer den bestookt. Het effect der neergeworpen bommen kon, daar het zicht helder was in bijna alle gevallen duidelijk worden waarge nomen. Vrijdagochtend hebben Duitsche gevechtsvlieg tuigen de verkeersinstallaties van de Southern Railway in Londen tusschen de New Cross Gate, South Bermondsey en Queen Road stations aan gevallen. Ook nu konden talrijke treffers worden waargenomen. Hierbij kwam het tot verscheidene luchtgevechten, in het verloop waarvan, volgens tot dusver ontvangen berichten, zes Britsche vliegtuigen zijn neergeschoten. De bekende Duitsche gevechtsvlieger majoor Mölders, heeft bij de luchtgevechten, die gisteren boven Zuid-Engeland zijn geleverd, zijn 49ste luchtoverwinning kunnen behalen. Het onder hem staande eskader heeft thans 500 luchtoverwin ningen behaald. Reuter meldt over de Duitsche luchtaanvallen van Vrijdag: Des oóhtends vroeg zijn talrijke formaties vijandelijke vliegtuigen in de richting van Londen over de kust van Kent gevlogen. Er bevonden zich een groot aantal bommenwerpers onder, die door talrijke jagers werden begeleid. Uit de ontvangen berichten blijkt dat de Duit sche luchtmacht niet slechts boven Londen, doch ook boven andere deelen des lands en wel hoofd zakelijk boven Zuidoost Engeland actief is ge weest. In een stad in het Zuidoosten werd door vijf brisantbommen aanzienlijke schade veroor zaakt. Boven het centrum van Londen. STOCKHOLM, 20 September (D.N.B.) Nog nooit tevoren, aldus schrijft de correspondent van „Stockholms Tidningen", zijn de Duitsche vliegtuigen zoo ver boven het centrum van Lon den doorgedrongen. Steeds weer opnieuw stort ten de vliegers zich door het spervuur van de U gunt een ander graag een voor deeltje. Maar U versmaadt het voor uzelf natuurlijk ook niet. Welnu, plaats ook een GROENTJE in HAARLEM S DAGBLAD. Er komt geen distributie Voor zichtig zijn met opdoen Een stadgenoot die een belangrijk aandeel heeft in de regeling der aardappel-voorziening in Ne derland heeft ons verzekerd dat hij loopende geruchten over een komende aard appel-distributie met stelligheid ontkennen kan. Het is zoo verklaarde hij niet de bedoe ling in ons land een distributie van aardappelen in te voeren. In ons land zijn trouwens meer dan voldoende aardappelen, zoodat er ook geen reden voor zou zijn. Er worden in ons land zeer veel aardappelen verbouwd, andere jaren werden er groote hoeveelheden geëxporteerd, maar de ex portmogelijkheden zijn thans vrijwel uitgesloten. Het gerucht dat de aardappel in de distributie zou komen, is van mond tot mond gegaan. De men- schen zagen reeds voor zich het schrikbeeld van de aardappeldistributie van 'den vorigen oorlog, toen zij veelal genoegen moesten nemen met de wit- vleezige, die in ons land niet gewild is. Daarom hebben zeer velen reeds aardappelen opgedaan om voor zichzelf gedekt te zijn. Bovendien is nog te verwachten dat vele anderen dit voorbeeld zullen volgen. Nukan het geen kwaad dat de menschen wat wintervoorraad aan aardappelen opdoen, maar dit moet zoo gedaan worden dat de aardappelen goed houdbaar zijn. Anders is er immers kans dat veel aardappelen in de huizen bederven of zoo uitsprui ten, dat het kostbare zetmeel verloren gaat. Aardappelen moeten goed verzorgd worden, ze mogen niet te koud en niet te warm liggen. Men schen die niet over een goeden kelder te beschikken hebben moeten wel heel voorzichtig zijn met het opdoen van groote hoeveelheden. Bovendien zijn lang niet alle soorten aardappe len die nu te koop zijn, geschikt om op te doen. Eigenheimers (zand- en klei-) is een heel goed smakende bloemige aardappel, maar hij is het minst sterk om te bewaren. Veel langer dan tot Januari is hij niet houdbaar. Sterker zijn de bon ten en de blauwen, die langer goed blijven. Aard appels die tot Mei of Juni houdbaar blijven, zijn de Bevelanders en de Red Stars. Men moet dus bij de keuze van de aardappelen voorzicht zijn en raad vragen aan betrouwabre leveranciers. Het opdoen van een reserve-hoeveelheid aan aardappelen is door hen die de aardappelen goed kunnen verzorgen, aan te bevelen, want 's winters kan er altijd en nu in het bijzonder stagnatie komen in den aanvoer. Maar ook daarvoor heeft de ■egeering, in samenwerking met de belanghebben den bij den teelt en den handel, voorzorgen genomen. In de omgeving van de steden zijn groote hoeveel heden aardappelen bij de boeren opgeslagen, zoo dat daarover gemakkelijk beschikt kan worden. De aardappelen door de boeren op deskundige wijze ingekuild blijven natuurlijk beter dan de aard appelen die door de huismoeder bewaard worden in een huis waarin geen behoorlijke gelegenheid is aardappelen te verzorgen. Om zeker te zijn van een goede aardappelen voorziening heeft de regeering maatregelen geno men die een regelmatige aanvoer van aardappelen uit de provincie naar de consumptiegebieden waar borgen. Eerst worden in ons land verbruikt de aard appelen uit de afgelegen gebieden, terwijl de te lers in de nabijheid der groote steden opdracht krijgen hun aardappelen in te kuilen. De boeren krijgen een vastgestelden prijs voor de aardappelen en bovendien nog een bewaarloon. Er worden ook prijzen vastgesteld voor de handelaars en voor de verkoopers in het klein. Deze maatregel omtrent het vaststellen van de prijzen was noodig, want de prijzen der aard appelen liepen den laatsten tijd vrij sterk op, na tuurlijk in verband met de groote vraag wegens het inslaan van groote hoeveelheden aardappelen door afweer heen tot op de daken der huizen. Reeds voor middernacht hoorde men ontploffing na ontploffing van bommen van ieder kaliber. De voorsteden in het Noorden, Zuiden en Westen trilden urenlang op haar grondvesten als gevolg van de ontploffingen. Het was alsof boven ons een orkaan woedde. Niet alleen kwam er geen einde aan het ontploffen der bommen, doch ook het dreunen van het afweergeschut en het gieren van de neervallende bommen hield niet op. Picca dilly circus was gisteren gesloten, omdat door bomontploffingen in de omliggende straten groote stukken muur op het open plein waren neerge komen. Engelsche aanvalspogingen op Ham burg en Berlijn. BERLIJN, 21 September (D.N.B.) In den af- geloopen nacht hebben de Engelschen met twee golven getracht hun aanvallen op Hamburg en de rijkshoofdstad te hervatten. Ook ditmaal ge lukte het den vijand door „en masse" in werking gebrachte en verrassend optredende afweer te verhinderen zijn taak uit te voeren. Een deel der vliegtuigen, dat over de Duitsche Bocht Hamburg naderde, werd toen het de monding van de Elbe had bereikt, door nachtjagers en afweergeschut verdreven. Een andere Britsche formatie slaagde er in tot West-Duitschland door te dringen. Zij kwam echter in de provincie Hannover tegenover een krachtige luchtafweerversperring en vloog, achtervolgd door nachtjagers, terug. Heeft U al gebitterd? in Café Restaurant TAVENU, KRUISWEG 57. CONCERT van 4 tot 6 en van 7 tot 9.30. (Adv. Ingez. Med.) Barteljorisstraat 39-41 en 34 Tel. 10250 Grote keuze in: Eet-, Zit- en Slaapkamerameublementen (Adv. Ingez. Med.) Nog geen Fransch—Japansche overeenstemming. Verder strekkende eischen inzakIndo China. GENèVE 21 September (D. N. B.). De mededeelingen, volgens welke de onderhande lingen tusschen den gouverneur-generaal van Indo-China en een Japansche delegatie in Hanoi geleid hebben tot het sluiten van een overeenkomst over Indo-China, worden tot dusverre in het Fransche ministerie van buiten- landsche zaken niet bevestigd. In welingelichte kringen van Vichy legt men er den nadruk op dat de Japansche en ook de Fransche regeering belang hebben bij bespoediging der onderhan- - delingen. Men laat echter doorschemeren dat er in zooverre moeilijkheden zijn opgedoken, dat de door Japan in Hanoi naar voren gebrachte eischen uitgaan boven de tevoren in Tokio ge troffen principieele regeling. Zonder de bijzonderheden der nieuwe eischen te publiceeren, wordt in een officieel Fransch com muniqué uit Hanoi verklaard dat de onderhande lingen in een moeilijk stadium zijn gekomen. Tevens wordt bevestigd dat de onderhandelingen tot dus verre nog niet zijn afgebroken. Japansche militaire kringen alhier geven even eens toe, dat eischen zijn gesteld, doch dat het verloop der onderhandelingen tot dusverre niet een conclusie wettigt als zou een verscherping in de Fransch-Japansche betrekkingen aanstaande zijn. DE HOUDING DER VER. STATEN. SJANGHAI 20 September. Uit Tokio verneemt men in betrouwbare kringen alhier dat Japan zich voorbereidt op een zware crisis in de Japansch- Amerikaansche betrekkingen, welke door het Indo- Chineesche vraagstuk zou kunnen ontstaan. Op grond van de verklaring, die gisteren door den Franschen minister van buitenlandsche zaken afge legd is, dat de règeering van de Vereenigde Staten geen plan koestert tot een werkelijke ondersteuning van Indo-China tegen de Japansche eischen, wordt Japan weliswaar verwacht dat Indo-China het Japansche ultimatum, waarschijnlijk kort voor het van Zaterdag op Zondag afloopt aan zal nemen, maar men rekent er echter gelijktijdig op, in ver band met verschillende verklaringen van staats secretaris Huil dat de Vereenigde Staten het door zetten van de Japansche eischen aan Indo-China met zekere vergeldingsmaatregelen zullen beant woorden. Daarbij wordt vooral aan scherpere em bargomaatregelen gedacht. In de zelfde kringen is men echter van meening, dat de keizerlijke confe rentie in Tokio zich onherroepelijk tot het door dringen van Japan naar het zuiden heeft verbonden, zoodat Amerikaansche tegenmanoeuvres geen ver andering in deze Japansche politiek zouden kunnen brengen. Gezaghebbende Japansche kringen zijn er ook door de tot dusverre passieve houding van de Vereenigde Staten ten opzichte van het Indo-Chi- neesche vraagstuk van overtuigd dat wanneer de Zuidzee-actie verder doorgevoerd wordt, van de Vereenigde Staten geen grootere moeilijkheden zijn te verwachten, dan de verwachte embargo maatregelen ook wanneer een dex-gelijke actie zich niet tot Indo-China zou beperken. Onbekom merd zal Japan zich waarschijnlijk eerst van vloot- steunpunten in Indo-China verzekeren. (United Press). Opneming in Opbouwdienst stopgezet. 's-GRAVENHAGE, 20 September. Met in gang van heden is de opneming in den opbouw dienst voor gedemobiliseerde militairen voor on- bepaalden tijd opgeschort. In verband hiermede is zoowel de verplichte als de vrijwillige inschrijving voor den opbouwdienst tot nader order gestaakt (A.NJP.) Vergeefsche vertoogen bij den Gouv. Generaal. Nieuwe represailles van Duitsche zijde. 's-GRAVENHAGE, 20 September. (A.N.P.) Officieel wordt medegedeeld: Nadat vroeger meermalen zoowel langs diploma- tieken weg als ook door particuliere Nederlandsche kringen ondernomen stappen om de Nederlandsche autoriteiten in Nederlandsch-Indië ten aanzien van de kwestie betreffende de onwaardige behan deling van de zich daar bevindende Duitschers tot andere gedachten te brengen, geen resultaat had den gehad, heeft een vooraanstaande Nederland sche instantie ongeveer vier weken geleden met toestemming van de Duitsche autoriteiten een zeer dringenden oproep tot wijziging van zijn tot nu toe aangenomen houding gericht aan den Gouver neur-Generaal, Jhr. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer. Deze oproep werd door het college van secretarissen-generaal opgesteld en in een door jhr. Snouck Hurgronje en jhr. Six onderteekend telegram via Tokio naar Batavia geseind. In dit telegram werd er op gewezen, dat als ver gelding voor de arrestaties van de Rijksduitschers in Nederlandsch-Indië van Duitsche zijde eenige honderden Nederlanders naar Duitschland over gebracht en daar geïnterneerd waren en dat op een vrijlating van deze geïnterneerden niet te re kenen was zoolang niet een verandering in de be handeling van Duitschers in Nederlandsch-Indië plaats zou hebben. Voorts werd er nadrukkelijk voor gewaarschuwd, dat de toestand wel eens erger zou kunnen worden en dat met een verscherping van de Duitsche represailles ernstig rekening zou moeten worden gehouden. Een bevredigende rege ling zou slechts kunnen worden bereikt op den grondslag, dat de in Nederlandsch-Indië verbluf houdende Duitschers in beginsel hun bewegings vrijheid zou worden terugggegeven en dat hun toegestaan zou worden zich weer naar hun wonin gen te begeven en hun normale werkzaamheden aan te vatten. Duitschers, die geen vaste woonplaats in Ned - Tndië hadden, of wier terugkeer in hun woning niet mogelijk is, zouden óf naar Duitschland terug moe ten kunnen reizen óf moeten worden onderge bracht in een gezonde plaats in de bergen Voorts moest de gelegenheid worden geschapen tot hulp en ondersteuningsactie voor de noodlijdend gewor den Duitschers. Aan den anderen kant zouden de Duitschers in Ned.-Indië van de Duitsche rijksre- geering de strenge opdracht krijgen op geen enkele wijze iets tegen het Nederlandsche bestuur of te gen de veiligheid des lands te ondernemen. Ten slotte werd den Gouverneur-Generaal verzocht het telefoonverkeer met Nederland weer vrij te geven, zij het ook slechts ter nadere bespreking ter rege ling van bovenvermelde aangelegenheid. Ofschoon het geen twijfel kan lijden, dat de Gouverneur-Generaal in het bezit van dit telegram is gekomen, heeft het college van secretarissen-ge neraal tot heden geen enkel antwoord van hem ontvangen, terwijl het telefoonverkeer met Neder land niet hersteld is. De bevoegde Duitsche in stanties hebben voorts berichten ontvangen, vol gens welke in het lot der Duitschers in Neder landsch-Indië intusschen geen noemenswaardige verlichting is aangebracht. Aangezien dus aangenomen moet worden, dat de regeering van Nederlandsch-Indië niet tot inbin den bereid is, ziet men zich aan Duitsche zijde ge dwongen, hieruit de noodige conclusies te trekken. De verantwoordelijkheid voor de onaangename ge volgen, welke thans uit dezen stand van zaken Voor talrijke Nederlanders moeten voortvloeien, treft uitsluitend den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië en diens raadgevers. Onderscheiding voor den Rijkscommissaris. 's-GRAVENHAGE, 21 September. De Führer heeft den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied, rijksminister Seyss Inquart, als erkenning voor zijn verdiensten voor de uitvoering van oorlogsopdrachten het „Kriegsverdienstkreuz" eerste klasse verleend. (A.N.P.) Vandaag gaat de zon onder 19.42 uur Zondag gaat de zon onder 19.39 uur Zondag gaat de zon op 7.25 Maandag gaat de zon op 7.27 uur Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. HEDEN: 12 PAGINA'S. R. P.: Op de Groene Velden, gag. 1 C. J. E. Dinaux: Geneugten des le vens. gag. 3 J. J. L.: Proviand uit eigen tuin. gag. 3 B. K.: Het gevreesde bezoek, gag. 3 Flitsen: Reislust. gag. 3 P. v. d. Hem: De welgelijkende pas foto gag. 3 Voor de Vrouw. pag. 4 Voor lange avonden. gag. 5 J. H. de Bois: Litteraire Kanttee- kening. gag. 6 Filmschouw gag. 6 J. H. de Bois: Tentoonstelling Kees Verwey. gag. 11 g Laatste Berichten op pagina 2 VlllMMMlllllllllBMMlllllllllllilllllMjiami.aiimumiii^

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1