Bontmantels Opticien ERDTSIECK N.V. Holster Ad^rS.35 ORLOCSSCHADE „RENOVATUM" AGENDA. Bommen op Vlissingen gevallen. WEILL ZOON N.V. „GRANITO" IIMGEZCIMtEIM /TUKKEN csfS v.impelen ZATERDAG 21 SEPTEMBER '1940 HAAREEM'S DAGBEAD Wat moet U zich ongelukkig gevoelen, als U niet alles scherp kunt zien. Doe U niet langer tekort en raadpleeg na den oogarts ZIJLSTRAAT 57 Telefoon 19223 Leverancier aan alle Ziekenfondsen. (Adv Ingez Med.) Hockey NED. HOCKEY BOND. Voorwedslrijtlcn voor den Hockey- dag. Zondag hebben te Haarlem en verder te Den Haag, Deventer, Laren, Breda en Bussum de voorwed strijden voor den hockeydag plaats. De officieuse opening van het hockey-seizoen 1940/41. Niet min der dan 80 clubs hebben ingeschreven en Haarlem en omgeving levert hiervan 16 teams. De loting had het volgende resultaat: a: H. B. S. II—H. I. C. b: AlkmaarZandvoort 2 c: winnaar awinnaar b d: StrawberriesB. M. H. C. 2 e: H. B. S.Ijsvogels f: winnaar dwinnaar e g: F. A. H. C.—B. M. H. C. h: Hurley—T. H. C. 2 i: Strawberries 2T. H. C. j: ZandvoortAlliance k: winnaar gwinnaar h 1: winnaar iwinnaar j m: winnaar kwinnaar 1 GEM. AVONDSCHOOL VOOR NIJVERH. OND. Tot de Gemeentelijke Avondschool voor Nijver heidsonderwijs te Haarlem zijn nog toegelaten: Tot de le klas: Aberkrom, Sneekes, v. Lemel, v. Blokland, Frederiks, Arons, Rose, Schoneveld, Sala, Rosenhart, Boei (voorw.). Tot de 4e klas: v. d. Wiel, Hendriks, Snel, N. L. Sewalt, E. S. Sewalt, Pieters, v. d. Heide, J. Jansen. ZWERVERS HADDEN VOORLIEFDE VOOR TANDEMS. De gemeentepolitie te Venlo heeft drie mannen, zwervers, aangehouden v. W., B. en H., verdacht van verduistering en heling van verschillende tan dems ten nadeele van rijwielhandelaren te Maas tricht, Amsterdam, Haarlem, Utrecht en Eindhoven. DE NIEUWE LEIDING DER NED. VEREENIGING VOOR LUCHTBESCHERMING.. GRONINGEN, 20 September. In een pers conferentie van de afdeeling Groningen der Nederlandsche vereeniging voor luchtbescherming is o.m. medegedeeld, dat de wnd. rijksinspecteur luchtbescherming de vorige week de instructielei ders der N.V.L. heeft bijeengeroepen om hen in te lichten omtrent de taak, welke thans op de N.V.L. rust. Over de nieuwe centrale leiding dezer vereeniging zouden binnenkort nadere mededee- lingen van 's-Gravenhage uit worden gedaan. (A.N.F.) Centrale Verwarming AUTOM. OLIE - KOLENSTOOKINR. SANITAIRE INSTALLATIES. (Adv. Ingez. Med.) Onderlinge Verwaarborging tegen tegen halfjaarlijksche voorschot premie vanaf ƒ0.40 per mille voor inboedels en goederen. 0.60 gebouwen. Omslag per halfjaar hoogstens het 5-voudige der premie. Schadeafrekening per half jaar. Algem. Onderling Waarborg Genootschap SPUISTRAAT 219/21 - AMSTERDAM - Tel. 35626 Aantal deelnemers 3800 - Aantal objecten ca. 5000 Totaal verwaarborgd bedrag 60 millïoen gulden. Vraagt een prospectus aan (Adv. Ingez. Med.) Heden: ZATERÖAG 21 SEPTEMBER. Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Optreden van Charlotte Kohier (avond van Nederlandsche ge dichten), 7.15 uur. Ger. Gem., Lange Molenstraat 22: lezing over M't Gekrookte riet", 7 uur. Rembrandt Theater „Zuster Angelica", 2.30, 5 tn 7 uur. Palace: „Het Spookschip", 2, 5 en 7 uur. Luxor Theater: „De nacht der beslissing", 2.30, 0 tot 9.15 uur doorloopend. Frans Hals Theater: „De blanke vrouw van den Maharadja", 2.30, 5 en 7 uur. Zandvoort: Hotel „Trocadéro". Groot nacht feest tot 4 uur. ZONDAG 22 SEPTEMBER Rembrandt Theater: „Zuster Angelica", 2, 4.30 en 7 uur. Palace: „Het Spookschip", 2, 4.30 en 7 urn-. Luxor Theater: „De nacht der beslissing", 2 5.30 uur doorloopend, 5.30 en 7.30 uur. Frans Hals Theater: „De blanke vrouw van den Maharadja", 2, 4.30 en 7 uur. MAANDAG 23 SEPTEMBER. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds ROOSTER VAN APOTHEKEN Van 21 Sept. tot en met 27 Sept. zijn op Zon en feestdagen en op werkdagen gedurende de avonduren (na 8 uur) en nachturen (tot 8 urn 's morgens) geopend: Fa. Duym en Keur, Keizerstraat 6, TeL 10378. Fa. Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30. Tel 10043. Marnix Apotheek. Mamixstraat 65. TeL 23525. Te Heemstede is geopend: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98. TeL 28197. Eerste noodwoningen te Rotterdam gereed gekomen. Het eerste twintigtal noodwoningen van de bijna duizend, die te Rotterdam den eerstvolgen- den tijd op het programma staan, is Vrijdagmid dag door gedupeerde stadgenooten betrokken. Aangezien deze woningen, die aan den Gor- delweg staan, bestemd zijn voor degenen die letter, lijk niets meer bezitten, heeft de dienst van Maat schappelijk Hulpbetoon de meubileering en de stof feering van deze eenvoudige houten woningen ter hand genomen. De gezinnen, die er Vrijdag zijn ingetrokken, vinden dus compleet geïnstalleerde woningen, waarin zelfs geen strijkplank ont breekt. In de eerstvolgende twee weken zullen alle woningen op deze plaats gereed gekomen, zoodat dan 188 daklooze gezinnen een zij het tijdelijk maar dan toch zoo gerieflijk mogelijk onderdak gevon den zullen hebben. Twee typen woningen zijn hier gebouwd, wonin gen voor kleinere gezinnen en woningen van iets grooter omvang vor gezinnen tot vijf kinderen. Waterleidingbedrijf van Noord- Holland. Zeer bevredigende ontwikkeling in 1939. In het verslag van het Provinciaal Waterleiding bedrijf van Noord-Holland, waarbij is gevoegd een fraai portret van den ovei-leden directeur, den heer J. van Ol-denborgh, over het boekjaar 1939 zegt de directie o.a., na hoogst waardeerende woor den gewijd te hebben aan de nagedachtenis van wijlen de heeren J. van Oldenborgh en dr. ir. Th. van der Waerden. in leven gedelegeerd lid van den Raad van Toezicht. Het bedrijf ontwikkelde zich op een wijze, die als bevredigend mag worden gekenschetst. Het aantal aansluitingen vermeerderde in 1939 van 104763 tot 107.561 (dus met 2.798 aansluitin gen, zijnde 2.7 pet., tegenover 2.6 pet. in 1938). De afgeleverde hoeveelheid water steeg van 15.774.677 M.3 tot 16.550.930 M3. en nam dus toe met 776.253 M3. zijnde 4.9 pet. tegenover 7.8 pet. in 1938. De opbrengst van het geleverde water steeg van f 2.408.960,18 tot f 2.526.4810 en gaf dus een ver meerdering van f 117.519.92, zijnde 4.9 pet. tegen over 4.3 pet. in 1938. Hierbij valt een tot verheu genis stemmende gelijkheid tusschen toeneming van waterhoeveelheid en opbrengst op te merken. Met storingen in de waterlevering van eenige beteekenis had het P.W.N. in 1939 niet te kampen. Terzake van luchtbeschermirgsmaatregelen werd contact gezocht met de besturen der op het Pro vinciale Waterleidingnet aangesloten gemeenten. Verschillende maatregelen zijn op dit gebied ge nomen. In het afgeloopen jaar werd nog niet het stadium bereikt, waarin het toelaatbaar zou zijn, op grond van het in 1936 ter hand genomen onderzoek van het IJselmeerwater, voorstellen te doen omtrent de wijze, waarop in de toekomst in de behoefte aan suppletie van het uit de beschikbare terrreinen te winnen water zal zijn te voorzien. Met groote voldoening kan worden gemeld dat de belangrijke werken, welke in het vorige jaar verslag werden aangekondigd, beoogende de win- plaats te Bergen de gewenschte verlichting te ver schaffen en tevens een koppeling voor de hoofd pompstations der afdeelingen Noord en Midden te bewerkstelligen, op een enkel onderdeel na in dit verslagjaar gereed zijn gekomen. Niet alleen de technische uitvoering van dit omvangrijke werk, dat met zich bracht de stichting van een 3-tal se cundaire pompstations in het Provinciale duinter rein Bakkum, het boren van een 60-tal waterwin ningsputten aldaar, het leggen van totaal 16.005 m 600 mm wijde en 5.408 m 500 mm wijde gewapende beton leiding, heeft heel wat inspanning gekost, ook de administratieve voorbereiding is tijdroovend ge weest. Behalve deze omvangrijke werken kwam te Ber gen ook een meer partieele uitbreiding van de win- plaats tot stand, nl. het secundaire pompstation B met 6 diepe en 25 ondiepe waterwinningsputten. Tn Castricum werd voorts begonnen met een uit breiding van 10 waterwinningsputten van de put- tenrij van het secundaire pompstation C en in Heemskerk met het boren van een aantal waame- mingsputten. De maatregelen, welke ten doel hadden om te Bennebroek, zoolang waterwinning daar niet wordt toegestaan, de daarmede verband houdende appa ratuur te verwijderen, werden met het oog op den door de internationale verwikkelingen geschapen toestand opgeschort. Als voor eventueele toekomstige plannen van belang kan hier voorts nog medegedeeld worden, dat door de betrokken autoriteiten medewerking werd tóegezegd bij den voorgenomen tunnelbouw te Velsen gelegenheid te geven tot het daarin aan brengen van een 1 m wijde leiding door het P.W.N. De waterbergruimte, waarover het P.W.N. be schikt, onderging geen wijziging en bedroeg der halve op 31 December 1939: 21.700 m3., waarvan 10.000 m3. in hoogreservoirs en 11.700 m3. in laag- reservoirs. De lengte van het hoofdleidingnet (ongerekend de ruwwater-, zuig- en persleidingen in de win- plaatsen. ter gezamenlijke lengte van 50.081 m en ter wijdte van 100 tot 600 mm) bedroeg op 31 De cember 1939 in totaal 2.511.245 m. De vermeerde ring bedroeg gedurende het verslagjaar 54.141 m (vorig jaar 279.565 m). De aankoop van watermeters bedroeg 2000 stuks. Na de belangrijke transacties, die de afgeloopen jaren op het gebied van uitbreiding van het duin- bezit te zien hebben gegeven, was 1939 voor het P.W.N. een jaar van consolidatie van het verwor vene, gepaard gaande met hier en daar eenige af ronding. FINANCIEELE RESULTATEN Ook over het afgeloopen jaar zijn die resultaten niet achtergebleven bij de daaromtrent gekoesterde gunstige verwachting. De vaststelling van de gewone afschrijvingen ge schiedde ook over het afgeloopen jaar weder vol gens het annuïteitenstelsel. Behalve de gewone bedrijfslasten konden rente en afschrijving worden opgebracht, terwijl een be drag van f 146.610. werd besteed aan extra af schrijvingen op verschillende activa en een bedrag van f 910.06 voor afschrijving van zegelkosten op obligatiën. De Pensioenreserve werd op de gebrui kelijke wijze gedoteerd. Van het daarna nog be schikbare bedrag werd f 60.000.op de reserve voor bijzondere afschrijvingen geboekt en het restant, zijnde f 261.562.92 toegevoegd aan de daarmede op f 2.061.562,92 gebrachte Exploitatie reserve. Het voordeelig saldo der exploitatie, na aftrek van de zegelkosten, bedraagt f 483.172,92. Dit be drag, verminderd met f 146.610 voor de genoemde afschrijvingen, levert een saldo van f 336.562.92. B.44T/TI BfRICHTEN Vele gewonden. VLISSINGEN, 21 September (A.N.P.) Gisteravond hebben Engelsche vliegtuigen drie bommen boven, de stad Vlissingen uitgewor pen.. Een huis geraakte in brand. In de Kasteel straat kwamen twee bommen neer, waardoor de ruiten van alle huizen braken. Ook in de Badhuisstraat viel een bom. Er zijn veel gewonden. Gisterochtend zijn in een polder onder de ge meente Wissekerke zes bommen geworpen. Drie schapen werden gedood. Er zijn geen militaire doelen in deze omgeving. Nauwere Angelsaksische samen werking op komst? Het D. N. B. verneemt uit New York:'De „New York Times" beweert in een bericht uit Washing ton dat de thans door den minister van buitenland- sche zaken, Cordell Huil, den Britschen ambassa deur, Lord Lothian, en den Australischen gezant, Casey, gevoerde besprekingen een nauwere samen werking tusschen de Engelsch-sprekende landen over de geheele wereld betreffen, inzonderheid ten aanzien van het gemeenschappelijk gebruik van hun lucht- en vlootsteunpunten. Volgens diplomatieke kringen wordt een officieel bondgenootschap voor het oogenblik weliswaar niet overwogen, wel echter de inlijving van Zuid Afrikaansche, Australische en Nieuw Zeelandsche steunpunten bij het verdedi gingsstelsel van het Amerïkaansche vasteland. De „New York Times" brengt dit geheele plan in verband met het vraaagstuk van het Verre Oosten, dat door den terugtocht der Engelschen op het front in de Middellandsche Zee en op het eigen eiland aanzienlijk verscherpt is en dat aan ver schillende zijden den wensch heeft doen ontstaan naar aanwezigheid van de Amerikaansche vloot te Singapore. De gemeenschappelijke beheersching van de steunpunten in de; geheele wereld wordt volgens het blad ook overwogen voor het geval dat Engeland ineenstort en de Britsche vloot overeen komstig de belofte van Churchill vluchthavens aan de overzijde opzoekt." Engelsche bommen op Heidelberg en bij Bruchsal. Slachtoffers onder de burgerbevolking. Het D.N.B. meldt: Engelsche vliegers hebben in den afgeloopen nacht in het gebied der stad Heidelberg op nieuw op woonwijken bommen neergeworpen. In Heidelberg zijn wijd en zijd geen militaire doelen te vinden. De stad is in de Wereld bekend als plaats der wetenschap en van historische herinneringen. Daarom is het Duitsche volk over het bericht dat Engelsche vliegers op de stad bommen hebben ge worpen. waarbij voornamelijk de arbeiderswijk van Heidelberg, Pfaffengrund, zwaar getroffen werd, zeer verbolgen. Een van' -de arbeiderswo ningen werd totaal- vernield. Van het hierin wo nenden gezin werden de kostwinner, alsmede doch ter en zoo gedood. Andere brisantbommen, die in de naaste omge ving van Heidelberg werden neergeworpen, dood den een kind van veertien jaar en veroorzaakten bij verscheidene personen zware wonden. Verder wierpen Engelsche vliegers talrijke bom men in de onmiddellijke omgeving van het kasteel bij Bruchsal. Omtrent deze luchtaanvallen verneemt het D. N. B. nader van ooggetuigen dat de Britsche vlieger in den maannacht meermalen in scheervlucht over de Heïdelberger arbeiderswijk Pfaffengrund vloog en daarbij duidelijk moet hebben gezien dat hier sprake was van een aantal kleine woonhuizen. Des ondanks daalde de vlieger plotseling lager en wierp toen vlak achter elkaar'zeven bommen uit. Een der huizen werd door een bom getroffen, waarbij een gemeente-arbeider en zijn beide kinderen om het leven kwamen. Andere huizen werden door' bomsplinters en door luchtdruk aanzienlijk be schadigd. Ook in de kleine stad Bruchsal in Baden werden de bommen bij helderen maneschijn in scheer vlucht op een dichtbevolkte woonwijk, die precies tusschen de stadskerk en het ziekenhuis ligt, ge worpen. Tot in den verren omtrek van de plaat sen, waar de bommen terecht gekomen zijn, be vindt zich geen enkel militair doel. fabrieksgebouw of spoorwegemplacement. Door het bombardement werden ook hier vrijwel uitsluitend menschen uit minder welgestelde kringen getroffen en van him onderdak beroofd. Zoo viel een bom in een huisje van een verdieping, dat evenals het huis er naast, instortte. Door een andere bom werden twee meis jes bedolven, waarvan er een om het leven kwam. Twee huizen verder werd een achtjarige jongen door bomsplinters levensgevaarlijk gewond. Ook het historische slot van Bruchsal, het beroemde Rococo-bouwwerk van de vroegere vorstbisschop pen van Spiers werd bij den Britschen luchtaanval zeer ernstig beschadigd. Een bom ontplofte op het trottoir, vlak voor het slot en veroorzaakte aan zienlijke schade aan een vleugel van het gebouw. STRAATPREDIKING. Hedenavond 8.15 uur heeft er een straatpredi- king plaats op het Pretoriaplein te Haarlem-Noord van de Gefef. Evangelisatie. Spreker is ds. C. Veen- hof. Het Evangelisatie-Zangkoor van Haarlem-N. verleent medewerking. DANSAVOND „NIEUW LEVEN". Voor de leden van de Geheelonthouders Tooneel- vereeniging „Nieuw Leven" wordt Zondag 29 Sep tember in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem een dansavond georganiseerd. Er zijn verscheidene attracties. NIEUW LID PROV. STATEN. In de vacature in de Privinciale Staten van Noord-Holland, ontstaan door het overlijden van den heer D. Kooiman, is benoemd verklaard de heer D. A. Flentrop te Zaandam. R.-K. KERK. De Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan aan de R.-K. kerk H.H. Elisabeth en Barbara te Haarlem den weleerw. heer C. M. Broers. NIEUWE COLLECTIE VRIJ VAN DISTRIBUTIE JSisaHUuq. (Bisamflcmk f.etit gcis Veulen- foxsiattec' Bontwerkers Barteljorisstraat 26-28 Gevestigd 1856 (Adv. Ingez. Med.) N. BOERKOEL Aelbertsbergsfraat 80 Telef. 14028 Zaak Ged. Oude Gracht 46 Alle GRANITO- en TEGELWERKEN Strak van lijn, soepel van prijs." (Adv. Ingez. Med.) Marnix-herdenking te Leiden. Gedenkraam in de Pieterskerk onthuld. In de historische Pieterskerk te Leiden is heden middag op plechtige wijze het feit herdacht, dat vierhonderd jaar geleden Philips van Marnix van Sint Aldegonde het levenslicht aanschouwde. In verband met dezen herdenkingsdag is een ge denkraam onthuld. De hoofdfiguren van het raam door Georg Rueter (Sloterdijk) ontworpen en geschilderd en door het atelier van W. Bogtman (Haarlem) uitgevoerd en ;eplaatst, zijn Marnix en Prins Willem I. Marnix staats rechts voor den beschouwer en heeft den Prins aan zijn rechterzijde, terwijl deze hem de linkerhand op den schouder legt. Onder hen vindt men hun beider wapens. Boven hen ziet men naar Marnix' eigen schets, de illustratie van zijn devies Repos ailleurs". Het scheepje door storm en onweer tusschen de klippen door koersende naar het licht, waarin de Godsnaam en de naam van Christus verschijnen. Het boogveld is in hoofdzaak in drieën ingedeeld. In den vierpas links: de ineengeslagen handen met den bedelnap, het embleem der Geuzen, van 1566. In den rechtervierpas de harp, aanduidende de Psalmen Davids, waarmede Marnix zijn leven lang heeft omgegaan en die hij zoowel in proza vertaald als berijmd heeft. In de yierdeelige rozet, geheel boven de symbolen der Evangelisten (Mattheus, de mensch; Johannes, de adelaar: Marcus, de leeuw: Lucas, de stier) van waaruit het licht over het geheel straalt. De zijpanden van het raam. aan weers van de hoofdfiguren, bevatten, doorstrengeld met de wa penen en het vuur van den vrijheidskrijg, de wa pens van steden en provinciën, die het tooneel van Marnix' staatkundige werkzaamheden of wel zijn woonplaats vormden. Beginnende links boven aan heeft men de wapens van Brussel, zijn geboorte plaats, Breda, Dordrecht, Delft, Rotterdam, Holland, dan 't tweede vak rechts beneden en vervolgens om hoog gaande: Zeeland, Schiedam, Utrecht, Ant werpen, Souburg, Leiden, alwaar hij 15 Decem- 1598 stierf. Het rechter benedenvak bevat de wapens van Wessel van de Boetzelaar van Asperen en Amélie, Mamix' tweede dochter, wier afstam melingen medestichters van het raam zijn. Het lin ker benedenvak bevat het wapen en de zinspreuk Virtus, concordia, fides" van het Leidsche stu denten corps, eveneens medestichter van het raam, met de bijschriften: Academia Lugduno-Batava en de jaartallen 1575- -1940. De onderschriften tusschen deze beide vakken luiden: Willem I Philips van Mamix Prins van Oranje van St. Aldegonde 1533—1584 1540—1598 Gesticht tot hulde en herdenking in het jaar 1940. R.-K. WOONWAGENWERK. De heer W. de Lange is door den Bisschop van Haarlem benoemd tot directeur van het R.-K. Woonwagenwerk in de afdeeling Haarlem. FAILLISSEMENTEN. (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co., N.V. Amsterdam). Surseance van betaling: 17 September 1940 is aan Willem Geertrudis Sophius van der Pol, wonende te Amsterdam, 1ste Oosterparkstraat 50 (Procureur mr. J. J. P. To- nino) op het daartoe door hem ingediend verzoek schrift surcéance betaling verleend tot 14 Februari 1942, met benoeming wederom van Mr. A. H. van Namen, te Amsterdam, Amstel 175, tot bewind voerder. Uitgesproken: 18 Sept.: N.V. Koninklijke Fabriek van Meijer's Suikerwerken, gevestigd te Amsterdam, aldaar kantoor houdende aan de Charlotte de Bourbon straat 36. R. C. Mr. G. C. B. E. Suringar, Cur.: Mr. F. P. The Rohling, Heerengracht 420, Am sterdam. 18 Sept.: Wouter Leendert Reedijk, schilder. 's-Gravendeel, Beneden Molendijk 17, thans in gijzeling in het Huis van Bewaring te Dordrecht. R. C. Mr. Bentfort van Valkenburg, Cur. Mr. I. J. Dutilh, Dordrecht. 19 Sept. T h. J. ter Horst, rijwielhandelaar, Arn hem-Zuid, Suikerland no. 7. R. C. Mr. F. M. Pleij- te. Cur. Mr. H. G. Brinkert, Arnhem, Nieuwe Plein 38. 9 Sept. Chr. Wiedijk, schilder, Alkmaar, Oude Gracht 243. R. C. Mr. H. Th. A. van der Loos. Cur. Mr. A. V. M. Leesberg, Alkmaar. 18 Sept.: Theodoor Scheeren, smid, Wessem, R. C. Mr. E. Franquinet, Cur. Mr. L. Tripels, Roermond. Vernietigd door het gerechtshof te Amsterdam: 10 Sept. Max Horn, Amsterdam, 2e Boerhaave- straat 66. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 6 Sept. N. H. Oudejans, schilder, Heiloo. 16 Sept. H. J. Maaskant, Voorburg. 16 Sept. H. van Rijn, slager, den Haag. 17 Sept. C. Leen, vleeschgrossier, Koog aan de Zaan. 18 Sept. C. Samas, Amsterdam. Gedeponeerde uitdeelingslijsten: 16 Sept.: A. Korff, schoenmaker en schoen winkelier, Aalsmeer. Geëindigd door het verbindend worden der eeni ge uitdeelingslijst. Uit*. 7y2 pet. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet ge plaatst, wordt de kopij den inzender niet terug- gegeven. COLLECTE TEN BATE VAN HET SPEELTUINKIND. Stadgenooten, Het is niet onze schuld dat de tijdsomstandig heden ons dwingen uw hulp in te roepen. De groote zorgen van vrijwel iedereen hebben ook de in komsten van zoovele nuttige instellingen en ver- eenigingen doen dalen op zulle een wijze dat veel nuttig maatschappelijk werk slechts ten deele kon worden uitgevoerd. Hoewel wij prettige herinne ringen blijven behouden aan het mooie tijdvak van 22 Juli9 Augustus waarin wij meer dan 1100 kinderen op de 5 speelterreinen op zinvolle wijze hebben beziggehouden, zijn nochtans vele wen- schen onvervuld gebleven. De winter is in aantocht en daarmede eok de wintevclubs. Wij weten het dat het in gang zetten daarvan moeilijkheden zal brengen maar evenzeer weten wij dat voor honderdtallen kinderen het weg blijven van deze clubs bittere teleurstelling betee- kent. Wij gaan dus voort! Figuurzagen, houtsnijden, celotex, leer, cartonnage, kbperbewerking vormen het wintermenu voor de jongens. Voor meisjes: handwerken, naaien, breien, pitriet, raffia frö belen enz. I Voor de uitvoering hiervan is veel geld noodig. Uit de gezinnen, welker kinderen aan bovengenoem de clubs deelnemen, kan dat geld niet meer in vol doende mate komen. Teneinde toch te slagen liepen wij al tijden met het plan rond, door middel van een i speldjesdag aan dit geld te komen. Jammer genoeg i moesten we hiervan eenigen tijd afzien. Thans is tóestemming verkregen voor het houden van een i collecte door middel van speldjes op Zaterdag 21 September. Wij zullen ons voor het houden dezer inzameling uitsluitend bepalen tot de wijken waarin speeltuinvereenigingen zijn gevestigd. Wij hebben goeden moed! Wij hebben de overtuiging dat u ter bescherming van de jeugd tegen de verwoestende invloeden van de tijdsomstandigheden met ons gaarne een klein offertje zult willen brengen. Daar l het voorts in de bedoeling ligt van deze baten 10 procent af te staan voor den wederopbouw van den speeltuin te Rotterdam, twijfelen wij er niet aan of gij zult ons in dit mooie streven steunen. U koopt dus allen een speldje! Indien u mogelijk de voorkeur er aan geeft uw bijdrage voor het schoone doel te gireeren, gelieve dit te willen doen op postgironummer 349323 ten name van het Verbond I van Haarlemsche Speeltuinvereenigingen. Bij voor baat zeggen wij u hartelijk dank voor de te ver- leenen hulp. J. J. CH. OPHUIJSEN, Secretaris Verbond van Haarlemsche Speeltuinvereenigingen. DE HERFST IS ER. DE WINTER KOMT. Maakt de winter kort. Wacht niet tot volgend jaar zomer. Reeds in Maart/April kan Uw tuin baden in bloemenweelde. Plant voorjaarsbloemen en bollen. Het kan met weinig kosten. Belt U even 2 8 0 8 0 en wij komen U gaarne vrijblijvend inlichten. TUINBOUWBEDRIJF BINNENWEG 18 HEEMSTEDE (Adv. Ingez. Med.) IJMUIDEN VERMISTE MEISJES WAREN IN IJMUIDEN. De beide Amsterdamsche meisjes, de gezusters V. resp. 19 en 17 jaar, die uit de ouderlijke woning te Amsterdam waren weggeloopen en wiens opsporing door de kinderpolitie aldaar was verzocht, zijn gis teren in IJmuiden aangehouden, nadat zij alleen in verschillende cafés hadden vertoefd. Zij zullen heden naar Amsterdam op transport worden gesteld. HEEMSTEDE DE DRUKTE MET DE PASFOTO'S. In verband met de plotselinge drukte bij het foto grafisch bedrijf tengevolge van het maken van pasfoto's in deze gemeente is voor Zondag 22 Sep tember a.s. ontheffing verleend van de bepalingen van de Winkelsluitingswet voor <4de bedrijven. Deze ontheffing geldt tot 8 uur des avonds. BLOEMENDAAL SCHILDER VAN EEN LADDER GEVALLEN. Vrijdagmiddag is de 35-jarige schilder van W., wonende te Haarlem, die werkzaam was aan een perceel in de Dr. D. Bakkerlaan van een ladder gevallen. Hij brak zijn arm en liep verschillende kneuzingen op. Dokter Drijber, die ter plaatse de eerste hulp verleende, liet den patient per auto naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo te Haar lem vervoeren.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2