>M4 ||pé Nieuw onderhoud tusschen Mussolini en Von Ribbentrop Europa zoowel als Afrika onderwerp van bespreking. BERICHT ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1940 H A A R E E M'S D A' G B E A D 3 DE STRIJD IN EGYPTE. Italiaansche troepenafdeelingen op weg naar de Egyptische grensplaats Solium, welke inmiddels door hen is bezet. (Foto Weltbild.) Het D.N.B. publiceert het volgende of- ficieele communiqué uit Rome: „De Duce heeft gistermiddag in tegenwordigheid van den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Ciano, opnieuw den Duitschen minister van buitenlandsche zaken Von Rib bentrop voor een hartelijke bespreking ont vangen. Bij het onderhoud, dat van 17 tot 18 uur duurde, waren de Italiaansche ambassadeur te Berlijn, Dino Alfieri, aanwezig. Na een bespreking met den Duce gevoerd te hebben, begaf Von Ribbentrop, naar het D. N. B. verder meldt, zich in gezelschap van den Duitschen ambassadeur Von Mackensen, naar de Duitsche ambassade, waar hij de verbouwingswerkzaam heden aan het gebouw van de ambassade, die bijna gereed zijn, in oogenschouw nam. Omstreeks 19.30 uur keerde de rijksminister in Villa Madame terug. Graaf Ciano heeft denzelden dag een maaltijd aangeboden, waaraan deel hebben genomen de secretaris van de fascistische partij, Muti, de am bassadeurs Von Mackensen en Alfieri, de staats secretarissen van de afzonderlijke ministeries, tal rijke vertegenwoordigers van staat en partij, als mede alle vooraanstaande ambtenaren van het ministerie van buitenlandsche zaken, de leden van de Duitsche ambasssade, de president van het agentschap Stefani, Morgagni en de hoofdredac teuren van de groote romeinsche dagbladen. Tijdens de rit van de buiten Rome, op de Monte Mario gelegen Villa Madame naar het hotel „Excelsior", werd rijksminister Von Ribbbentrop door de me nigte hartelijk toegejuicht". Nader meldt het D.N.B. uit Rome: Bij de door de leidende staatslieden der spilmogend- heden gevoerde besprekingen is, naar in Ita liaansche kringen te Rome wordt verklaard, een volledige overeenstemming geconstateerd tusschen de gezichtspunten over de verschillen de vraagstukken, die aan een onderzoek zijn onderworpen, alsmede over de toekomstige oorlogvoering, die voor het verslaan van den vijand tot een hoogtepunt is gekomen en vol komen bevredigend werd geacht. Wat het Donauvraagstuk en de betrekkingen met Spanje betreft wordt in Italiaansche kringen verklaard dat zonder bijzonderheden te melden of indiscreties te begaan over de absoluut vertrouwe lijke besprekingen, natuurlijk bij het bestudeeren van alle actueele probilemen, ook deze beide kwesties zijn behandeld. Doch over deze, door de hoogste autoriteiten ge voerde en nog aan den gang zijnde besprekingen, kunnen geen bijzonderheden worden gegeven. Iedere waarnemer weet echter dat de vraagstukken van Zuid-Oost Europa door de spilmogendheden steeds met de grootste opmerkzaamheid en in een geest van volledige samenwerking worden na gegaan. Wat ten slotte Spanje betreft, zoo wordt gezegd, is het door de hartelijkheid van zijn betrekkin gen met de spilmogendheden door de op de slag velden zegenrijk beproefdoe wapenbroederschap en door de samenwerking van de idealen en ideo logieën geheel normaal, dat de vraagstukken, die dezen sector van Europa betreffen, in den geest van de meest bereidwillige en hartelijkste samen werking worden bestudeerd. Wat betreft de door de internationale pers zoo druk besproken problemen van den Balkan en Afrika, zoo verklaart men verder, is het duidelijk dat ook deze kwesties besproken zijn. In Italiaansche politieke pringen merkt men ook op, dat eenige Noord-Amerikaansche bladen naar aanleiding van het bezoek van Von Ribbentrop aan Rome het vermoeden hebben uitgesproken dat de beide spilmogendheden het voornemen koesteren den Pan-Amerikaanschen geest te vernietigen en den invloed van de Vereenigde Staten in Amerika te belemmeren. Dergelijke vermoedens, aldus zegt men van Italiaansche zijde, zijn ten eenenmale grotesk en vertoonen maar al te duidelijk de Brit. sche inspiratie. Italië en Duitschland hebben voor het Pan-Amerikanisme, dat hun niets aangaat, totaal geen belangstelling en bekommeren zich niet om dingen aan den overkant van den At- lantischen Oceaan. BESCHOUWING VAN HET „HAMBURGER FREMDENBLATT". BERLIJN, 20 September (D.N.B.) In verband met de besprekingen van den rijksminister van buitenlandsche zaken te Rome, wijst het „Ham burger Fremdenblatt" op de principieele be. teekenis van de conferenties der verbonden naties in het tegenwoordige oogenblik. Het blad schrijft dat het Britsche universalisme, wiens overzeesche heerschappij steunt op de onzichtbare omsinge ling van alle mogendheden, op het Europeesche vasteland door den ring van de Britsche vloot, een duidelijke militaire autoriteit van Groot Brittannië in de wateren van het moederland en van de Middellandsche Zee vereischt. Het moet echter het doel van Duitschland en Italië zijn, zoo consta teert het blad, in beide gebieden de bases voor de Britsche aanspraak op macht terzijde te stel len, dat is een beslissende phase, waarin het oor logsgebeuren is gekomen. Hieruit volgt tevens met onafwijsbare logica, dat de politieke vragstukkken van de Europeesche nieuwe ordening ten nauwste verbonden zijn met de nieuwe ordening in de Middellandsche Zee en tenslotte ook met die in Afrika. Eindelijk is het einde van het tijdperk, waarin de steunpunten van het Britsche Imperium in de Midddellansche Zee alle betrokken staten, hetzij Egypte of Spanje, Frankrijk of Italië tot kostgangers van de Britsche welwillendheid de- gradeeren in zicht gekomen. Het bevriende Spanje, dat reeds sedert maan den zijn neutraliteit veranderd heeft in een toe stand van niet-oorlogvoerend, zoo schrijft het blad verder, verschijnt thans op het hoogtepunt van het geheele conflict als een land, dat na de vrije keuze van zijn belangen en in overeenstem ming met zijn politieke wereldbeschouwing zijn plaats aan de zijde der spilmogendheden zoekt. De ontwikkeling van de betrekkingen met Berlijn en Rome kan op een andere wijze nauwelijks uit gelegd worden. Het Afrikaansche continent is in historisch, geografisch, strategisch en kolonisa- torisch opzicht een onderdeel van de Europeesche statenwereld. Dezelfde, van Engeland bevrijde atmosfeer, die het Europa van de toeomst zal kenmerken, zal ook de Afrikaansche volken vrijer laten ademen. Door al deze redenen, zoo besluit het „Hanüjurger Fremdenblatt" is het niet moge lijk, de groote beteekenis van de besprekingen te Rome te onderschatten. Italiaansch legerbericht: Engelsche duikboot tot zinken gebracht Britten doen luchtaanvallen op BombaTobroek en Solloem ERGENS IN ITALIë, 20 September (Stefani) Het Italiaanseht hoofdkwartier maakt in legerbe richt nr. 105 het volgende bekend: „Een van onze verkenningsvliegtuigen heeft met bommen een vijandelijke duikboot tot zinken ge bracht. In Noord-Afrika zijn bij luchtaanvallen van den vijand op de haven Derna in het gebied van Bomba, Tobroek en Solloem, een persoon gedood en eenige personen gewond. Er werd lichte materieele schade aangericht. Te Sidi el Barani werd een Engelsch vliegtuig door onze luchtdoelartillerie neergehaald. Het aantal vijandelijke vliegtuigen, dat is neergehaald in de luchtgevechten, waarvan in het vorige weermachtbericht sprake is geweest, is thans opgeloopen tot zeven, terwijl bovendien waarschijnlijk nog twee andere toestellen zijn neergeschoten. Een Engelsch koopvaardijschip dat door onze luchtmacht in de Aegeïsche zee was ge troffen, waarvan melding werd gemaakt in weer- machtsbericht nr. 99, is de haven van Piraeus bin- nengeloopen met brand aan boord. Het schip is ernstig beschadigd en bevindt zich thans in het dok. In Oost-Afrika heeft een van onze formaties tijdens een aanval op Kassala, waarvan melding is gemaakt in het vorige weermachtsberïcht, een Engelsch toestel van het type Blenheim ^brandend omlaag gehaald. Een ander vijandelijk vliegtuig, waarvan gemeld was dat het waarschijnlijk was neergeschoten tijdens een aanval op Massaoea, werd teruggevonden op dertig kilometer van die stad. De bemanning was omgekomen. Vijandelijke luchtaanvallen op Diredaoea, Duavello en Moga discio veroorzaakten zeer lichte schade. Er vielen geen slachtoffers. Duitsch legerbericht: Luchtaanvallen op Londen, Zuid-, West- en Midden- Engeland. BERLIJN, 20 September (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: „Onder voortdurend moeilijke weersomstandig heden heeft het luchtwapen gisteren gewapende verkenningsvluchten uitgevoerd. In het verloop daarvan werden Londen, alsmede vliegvelden en haveninstallaties in Zuid-Engeland, met bommen bestookt. 's Nachts hebben gevechtsvliegtuigen de vergel- dingsaanvallen op Londemen op voor den oorlog be langrijke deelen in West- en Midden-Engeland voortgezet. Talrijke nieuwe branden verbreiden zich, inzonderheid ook te Liverpool. Enkele Britsche vliegtuigen wierpen 's nachts bommen op woonwijken in West- en Zuidwest- Duitsche steden. Een Britsch vliegtuig werd neer geschoten. Drie Duitsche vliegtuigen worden ver mist". WEER CELLULOIDPLAATJES UITGEWORPEN.. Voorts meldde het D.N.B. gisteren: Ondanks het ongunstige weer hebben, naar het D. N. B. verneemt, sterke Duitsche gevechtsafdeelin gen vannacht Londen aangevallen, vooral industrie complexen in het oosten der hoofdstad werden door het luchtwapen als doelwit genomen. Eenige Engelsche bommenwerpers zijn West- en Zuid- Duitschland binnengevlogen, waar zij bommen wierpen op niet-militaire doelen. Er zijn vier dooden te betreuren. Acht personen werden zwaar gewond. Verscheiden woonhuizen werden ver woest. In West-Duitschland werden bovendien weer celluloid plaatjes omlaag geworpen, die geen schade aanrichtten, maar opnieuw kenmerkend zijn voor de Engelsche strijd-methode. FRONTBERICHT. Het frontbericht van het D.N.B. van Vrijdag luidt als volgt: „Dank zij de goede navigatie-instrumenten van de Duitsche vliegtuigen konden ook gisteren weer ondanks de slechte weersomstandigheden doeltref fende bomtreffers geplaatst worden op mililtaire objecten in Londen. Vooral werd geconstateerd dat de eergisteren ondernomen aanvallen op voor den oorlog belangrijke installaties bijzonder succesvol geweest moeten zijn. Groote branden in de Lon- densche stadswijken Canningtown en Stockwell, alsmede ten noorden en ten oosten van de z.g. Bocht van de Theems, waar weer nieuwe branden zijn ontstaan, vielen duidelijk weer te nemen. De ver- geldingsaanvallen op Londen werden ook in den nacfyt van 19 op 20 September vastberaden voort gezet. Voor den oorlog en voor de oorlogseconomie belangrijke doelen zijn rriet hommen van alle ka libers bestookt, waardoor aanzienlijke brandhaar den ontstonden. Buiten Londen werden industri- eele- en wapenfabrieken in Midden- en Zuid-En geland opnieuw met bommen bestookt". Schade aan Engelsche mailschepen. De „Georgic" en de „Franconia" in het dok. Het D.N.B. bericht uit New-York: Naar in scheepvaartkringen alhier verklaard wordt is tijdens den oorlog in Noorwegen ook het Britsche luxeschip „Georgic", een 27.759 b.r.t. metende mailboot van de Cunard-White Star, door Duitsche vliegers zwaar beschadigd. Voorts is nog een passagiersschip van dezelfde lijn, de Fran conia" (21.157 b.r.t.) door vliegtuigboomen getrof fen. Beide schepen zijn er echter in geslaagd een haven te bereiken om gerepareerd te worden. Op het oogenblik liggen zij nog in het dok. Tevens wordt hier medegedeeld dat het onder Panameesche vlag varende tankschip „Beme" (3.139 b.r.t.) na het vertrek uit Haifa in de Middel landsche Zee verloren gegaan is. Blijkbaar is het schip door een Italiaansche duikboot getorpedeerd. Er is geen bericht ontvangen dat opvarenden van dit schip zijn gered. Guy la Chambre gearresteerd. Gewezen Fransch minister stelde zich ter beschikking der Fransche autoriteiten. Het D.N.B. verneemt uit Genève, 20 September: De vroegere Fransche minister van luchtvaart, Guy la Chambre, is. uit Spanje komend, aan de Fransche grens bij Perthus aangekomen en heeft zich ter beschikking gesteld van de Fransche autoriteiten. Guy la Chambre, tegen wien, zooals bekend, door den advocaat-generaal bij: het Opperste Gerechtshof in Riom een bevel tot arrestatie was uitgevaardigd, is gearresteerd. De ex-minister was vergezeld van zijn vrouw. Verscheidene personen wer den gedood bij een nachte lijk Engelsch bombardement op Bremen, waarbij de bommen op verschillende woonhuizen terecht kwamen (Foto Weltbild.) De avonden worden weer steeds langer en de bepaling dat iedereen uiterlijk tien uur binnenshuis moet zijn draagt er verder toe bü, dat de huisge- nooten gaarne ter verstrooiing grijpen naar een boek of naareen puzzle. Wij hebben daarom besloten weder een puzzle- rubriek in te voeren, waarmede de lezers zich op aangename wijze in den avond kunnen verstrooien. Hieronder drukken wü de eerste af, wij zijn voor nemens twee puzzles per week te publiceeren en wel als regel op eiken Dinsdag en eiken Zaterdag. Misschien wordt de Dinsdagsche zoo nu en dan een Woensdagsche, als het ons beter uitkomt, maar het uitgangspunt van twee per week hopen wij steeds te handhaven. Bij elke volgende opgave zullen wij de oplossing van de vorige afdrukken, het is echter niet de be doeling dat de oplossingen worden ingezonden. Een puzzlewedstrijd maken wij er dus niet van, wij bieden u slechts het tijdverdrijf en wij vertrouwen, dat u daar veel genoegen aan zult beleven. Langs de kronkels: 114 Een spreekwoord 1527 Een bekende zegswijze. 2840 Een spreekwoord 4154 Een bekende zegswijze 5568 Een spreekwoord. 2— 9 4— 7 5— 6 8—11 10—18 12—16 13—15 17—20 19—26 21—24 22—23 28—25 Jaargetijde. Koningin der goden Zuster. Hoest. Relfefsteen. Getal. Nauw. Getal. Loods. Bezit. Ernstig. Stad in Zwitserland. 3130 Ingebeeld meisje. 3229 Miereneter. 3427 Uitgestorven wild dier uit Europa. 3633 Componist. 3839 Joodsch hoogepriester. 4037 Engelsch conservatief. 4235 Duitsche fabrieksstad. 4441 Deel van een boom. 4647 Kleedingstuk. 48—45 Lied. 5043 Mislukken. 52—49 Kleur 5556 Boom. 5753 Rivier in Duitschland. 59—51 Volk. 6067 Stad in Britsch-Indië. 6158 Overwinning. 6265 Muziekinstrument. 63—64 Tooi. 663 Vereeniging. ZONDAG 22 SEPTEMBER 1940. JAARSVELD 414,4 M. 8.00 KRO, 8.30 VPRO, 9.00 KRO, 5.00 NCRV, 7.45—9.00 KRO. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Wij beginnen den dag. 8.30 Korte ochtenddienst. 9.00 Gramo- foonmuziek. 10.30 Hoogmis. 12.00 Gramofoonmu- ziek. 12.15 Rococo-octet. 12.45 Nieuwsberichten ANP. 1.00 Boekbespreking. 1.15 KRO-Melodisten en solist. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.15 Radiotoo- neel. 3.00 Fluit, viool en altviool. 3.25 Gramofoon muziek. 3.50 Fluit, viool en piano. 4.10 Akener Domkoor (opn.). 4.30 Ziekenpraatje. 4.50 Gramo foonmuziek. 5.15 Wekelijksche gedachtenwisse- ling (A.N.P.). 5.30 Gereformeerde Kerkdienst. Hierna: Gewijde muziek (gr.pl.). 7.45 Gramofoon muziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 9.10 KRO- Kamerorkest en solist. 8.50 Wij sluiten den dag. 8.559.00 Nieuwsberichten ANP. KOOTWIJK 1875 M. VARA-Uitzending. t 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (En gelsch). 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsbe richten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 Piano en gramofoonmuziek. 10.30 Orgelspel. 11.00 Gramo foonmuziek. 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 De Krekels. 12.00 Esmeralda en solist. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuwsberichten ANP. 1.00 Esme ralda en solist. 1.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Be richten (Duitsch). 2.15 VARA-orkest. 3.00 Tuin- bouwhalfuurtje. 3.30 Berichten (Engelsch). 3.45 Zang, piano en gramofoonmuziek. 4.15 Gramo foonmuziek. 5.15 Wekelijksche gedachtenwisse- ling (A.N.P.). 5.30 Esmeralda. 6.15 Berichten (En gelsch). 6.30 VARA-orkest. 7.00 Reportage. 7.20 VARA-orkest. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Nieuwsberichten ANP. 8.25 Gramofoonmuziek. 8.30 Berichten (Engelsch)8.45 Gramofoonmuziek. 8.559.00 Nieuwsberichten ANP. sluiting. MAANDAG 23 SEPTEMBER 1940. JAARSVELD. 414.4 M. VAR A-Uitzending. 8.00 Nieuwsberichten ANP., gramofoonmuziek, 10.00 VPRO.: Morgenwijding, 10.15 Viool en piano. 10.45 Declamatie. 11.05 Orgelspel. 11.40 Declamatie 12.00 Berichten. 12.05 Esmeralda. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 VARA-orkest. 2.00 Gramofoonmuziek. 3.00 Declamatie. 3.30 Cello en piano. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Voor de kin deren. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 VARA-orkest en soliste. 6.15 Esmeralda en solist. 6.45 Berichten. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.00 Vragen van den dag (A. N.P.) 7.15 Zang met pianobegeleiding. 7.35 Orgel spel. 7.50 „Zomerpostzegels" toespraak. 8.00 Nieuwsberichten ANP Sluiting. Nieuwsberichten ANP. 8.10 Radiotooneel. 8.55 KOOTWIJK, 1875 M. NCRV-Uitzending. 7.00 Berichten (Duitéch). 7.15 Berichten (En gelsch). 7.30 Gramofoonmzuiek. 8.00 Nieuwsberich ten ANP., 8.10 Schriftlezing, meditatie. 8.25 Ge wijde muziek (gr.pl.) 8.35 Gramofoonmuziek. 10.30 Viool, piano en gramofoonmuziek. 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Gramofoonmuziek. 12.30 Berich ten (Duitsch). 12.45 Nieuws- en economische be richten ANP.) 1.00 Amsterdamsche Salonorkest en gramofoonmuziek. 2.00 Berichten (Duitsch). 2.15 Vervolg concert. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.30 Be richten (Engelsch), 3.45 Zang met pianobegelei ding en gramofoonmuziek. 4.20 Gramofoonmuziek. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Nieuws- en econo- mischè berichten ANP. 5.30 Gooilanders. 6.15 Be richten (Engelsch). 6.30 De Vedelaars en solist. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Berichten. 7.30 Reportage of muziek. 7.50 „Zomerpostzegels", toespraak. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Nieuws berichten ANP., gramofoonmuziek. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Gramofoonmuziek. 8.55 Nieuws berichten ANP. Sluiting. IN HET BUITENLAND. In den Zuidoostelijken hoek van Azië heerscht sinds eenigen tijd een sfeer van spanning en in de laatste dagen is deze spanning in een acuut stadium getreden. Japan en Siam thans Thailand geheeten, hebben eischen gesteld aan Fransch Indo China en er is in berichten uit Sjanghai zelfs sprake van een ultimatum, dat door de Japansche missie te Hanoi aan den aldaar zich bevindenden gouver neur-generaal van Indo-China gesteld is en dat vandaag te middernacht afloopt. De uit Vichy afkomstige berichten, dat reeds een overeenkomst in deze kwestie bereikt is, worden in bevoegde Fransche kringen niet bevestigd. Het feit, dat de Japansche verlangens ver uitgaan bo ven de aanvankelijk gestelde eischen schijnt een regeling in den weg te staan. Welke de Japansche en Siameesch eischen pre cies zijn is tot nu toe niet bekend geworden. Tus schen Siam en Indo-China bestaat een oude kwestie over gebieden langs de rivier de Mehkong, die de grens tusschen beiden landen vormt. Siam heeft deze eenmaal moeten afstaan en de oorspronkelijke eischen van Siam betroffen dan ook de teruggave van de bedoelde gebieden. Frankrijk wees ze echter af en thans heeft de Siameesche regeering, evenals de Japanners, aan spraken van nog wijder strekking doen gelden. Van de Japansche eischen is bekend geworden dat zij o.a. den wensch naar het stichten van vloot- en luchtbases op Indo-Chineesch gebied omvatten. Waar deze kwesties zich in het gebied van den Pacific afspelen is het duidelijk dat zij niet onop gemerkt voorbijgaan aan het wakend oog der Ver. Staten. Ofschoon een direct ingrijpen der Ameri- kaansche regeering niet verwacht wordt ook niet wanneer de actie zich verder zou uitstrekken dan Indo-China, luidt een bericht uit Sjanghai houdt men te Tokio toch ernstig rekening met een crisis in de betrekkingen met Washington. Uit verklaringen van den Amerikaanschen minister van Buitenlandsche Zaken kan geconcludeerd wor den, dat de Vereenigde Staten het doorzetten van de Japansche eischen aan Indo-China met zekere vergeldingsmaatregelen zullen beantwoorden, waar bij vooral aan scherpere embargo-maatregelen gedacht wordt. Zij, die zich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9