Haarlem's Dagblad Japanners rukken Indo-China binnen Bon 01 voor vleesch en vleeschwaren KOLENDISTRIBUTIE Ten tweeden male brand Eer aan het paard. Van 30 Sept. tot 8 Oct. geen aflevering van brandstoffen Duitsche aanvallen over groot deel van Engeland 58e JAARGANG No. 17566 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem, Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 23 September 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Grens vanmorgen overschreden Japansch-Fransche onderhandelingen kwamen Zondag tot accoord TOKIO, 23 September (D.N.B.) Naar Domei meldt zijn vanochtend afdeelingen van het Japansche lrtger en de marine begonnen uit het noorden Indo-China binnen te rukken. Men verwacht dat na aanvankelijk lichten tegenstand verdere acties vreedzaam kunnen worden uitgevoerd. OVEREENKOMST MET INDO-CHINA ZONDAG TOT STAND GEKOMEN. Domei meldt nader: Een communiqué van het keizerlijke alge- meene hoofdkwartier deelt mede dat de strijd krachten van het Japansche leger en de Japansche vloot vreedzaam Fransch Indo- China zijn binnengerukt volgens de bepalingen van de overeenkomst, die met de autoriteiten van Fransch Indo-China Zondagmiddag tot stand is gekomen. De overeenkomst werd om 16 uur 30 (Japan- schen tijd) tot stand gebracht. De strijdkrachten van. het Japansche leger en de Japansche vloot trokken vandaag vreedzaam het noordelijk deel van Fransch Indo-China binnen. Ofschoon er eenïge wrijving schijnt te zijn ontstaan bij het overtrek ken van de grens door de Japansche troepen, wordt verwacht,aldus het communiqué, dat het binnen trekken zonder verdere belemmering van belang voltrokken zal worden. Nader wordt medegedeeld: „Wij hebben ons buitengewone moeite getroost om er zorg voor te dragen, dat al onze troepen tot de kleinste een heden toe, volledig op de hoogte waren gebracht van de sluiting der overeenkomst. Wij gelooven, dat ook stappen zijn gedaan door de autoriteiten van Fransch Indo-China, het schijnt echter dat hun troepen het vuur hebben geopend doordat de bevelen hen niet hadden bereikt, aangezien het laat in den nacht was. Het is uiterst betreurens waardig, dat dit is gebeurd, en er moet naar ge streefd worden uitbreiding van dit conflict te voor komen. Wij verwachten, dat de toestand zal worden Nu HOUT voor haard en centr. verw. ELECTRISCHE BRANDHOUTZAGERIJ, Soendaplein 23 Telefoon 25424. (Adv. Ingez. Med.) op den hoek van de Pieter Kiesstraat te Haarlem. In hetzelfde perceel op den hoek van de Pieter Kiesstraat en den Zijlweg te Haarlem, waar einde Maart een volkspension in vlam geraakte, is Zondagochtend omstreeks 5 uur een brand uitgebroken in een lampekappen- atelier, dat zich intusschen ter plaatse had gevestigd. Deze brand werd ontdekt op een post van den luchtbeschermingsdienst. De gealarmeerde brandweer bracht onverwijld ladderwagens in stelling en legde ook slangen binnenshuis, zoodat het vuur op de zolderverdieping van twee zijden krachtig werd bestreden. Op dezen zolder lag een partij van honderden lampekappen, welke met lijnolie bewerkt en daardoor zeer ontvlambaar waren. Deze behoor den toe aan het bedrijf „Trio", waarvan de drie beheerders elders in Haarlem wonen. Op den zolder was alleen het atelier ingericht. Ook zak ken met papier en ander afval gaven voedsel aan de vlammen, zoodat de brandweer een uur in gespannen in touw moest zijn, alvorens ze het vuur meester was. De brand bleef beperkt tot den zolder en het dak van het perceel. Een groote hoeveelheid lampekappen en materialen gingen verloren. De schade zoowel aan perceel als inventaris wordt door verzekering gedekt. De ijzer handelaar S., die in het benedenge deelte van het perceel zijn bedrijf uitoefende, kreeg veel waterschade. Een gedeelte van zijn meubilair kon nog bijtijds in veiligheid worden gebracht. De oorzaak van den brand is nog niet bekend. De politie stelt er een onderzoek naar in. De mo gelijkheid bestaat, dat degene die Zaterdagmid dag den rommel moest opruimen, een sigaret ge rookt heeft. HEDEN: 10 PAGINA'S. Artikelen^ J. B. Schuil: Voordrachtavond Char lotte Kohier pag. 6 Ludanus speelt een revue. pag. 6 Decor- en meubelshow in den Stadsschouwburg. pag.6 G. J. Kalt: Zangconcours R.K. Bond van Zangvereenigingen. pag. 6 Flitsen: Uitstappen. pag. 3 Laatste Berichten op pagina 2 genormaliseerd, zoodra de bevelen opheldering zullen hebben verschaft aan de Indo-Chineesche troepen. Wij verwachten dat onze opmarsch zal worden uitgevoerd zonder verdere onaangename incidenten. OFFICIEELE JAPANSCHE MEDEDEELING. TOKIO 23 September (D. N. B.) Het departe ment van buitenlandsche zaken maakt officieel be kend: De minister van buitenlandsche zaken Matsoeoka heeft in Augustus met den Fransohen ambassadeur te Tokio in vriendsohappelijken geest gehouden besprekin^n gevoerd tot oplossing van het conflict China en tot het verkrijgen van een positieven opbouw in het Verre Oosten. Op grond van deze besprekingen is een overeenkomst bereikt, krach tens welke het Japansche leger en de Japansche vloot in Fransch Indo China de van militair stand punt uit noodig geworden maatregelen mogen nemen. Daarop werden te Hanoi tusschen de mili taire autoriteiten van Japan en van Fransch Indo China onderhandelingen gevoerd ter verkrijging van concrete besluiten. In den middag van 22 September werd een overeenkomst bereikt. Een woordvoerder van het departement van bui-- tenlandsche zaken heeft inzake de gemelde botsingen tusschen Japansche en Fransche troepenonderdee- len aan de noordelijke grens van Fransch Indo- China verklaard dat op grond van de overeen komsten tusschen Japan en de autoriteiten van Fransch Indo-China de intocht van de Japansche troepen in Indo-China niet beteekent dat Japan terri toriale eischen aan Fransch Indo-China stelt of wil provoceeren. Wat de botsingen betreft, deze schij nen op een misverstand te berusten. GROENTJES in HAARLEM'S DAGBLAD doen het al sinds een reeks van jaren. Laat ze het ook voor U doen. (In Japan is het denkbeeld ge rezen, èën standbeeld voor het paard op te richten.) Japan wil, naar ik heb gelezen, Een standbeeld maken voor het paard, Dat mag wat ongebruiklijk wezen, Het lijkt mij allen bijval waard. Want wie heeft reeds zoo lang de mensohen Zoo nuttig en zoo trouw gediend, Waar zij zich hulp maar konden wenschen, Als deze eedle menschenvriend? Ja, meer dan ooit wordt dezer dagen, Ons het besef weer bijgebracht, Hoe hij ons helpen kan en schragen, Met zijn unieke paardekracht. Het paard komt wel sinds oude tijden Veelvuldig op een standbeeld voor, Maar voor een held om te berijden, Het dient daarbij weer, als decor. Zelfs dan, in nabootsing van 't leven. Moet hij nog op het tweede plan. De krijgshaftige glorie geven, Die van hem afstraalt op den man. Ditmaal zal niemand hem bestijgen, Nu zal hij toch, in brons of steen, Als hoofdpersoon zijn standbeeld krijgen, Nu is de eer voor hem alleen. Men wil voor 't paard een standbeeld stichten, En 'k hoop dat men dit plan voltooit, Als een dier menschelijke plichten, Waarvoor geldt: beter laat dan nooit. P. GASUS. Voorraad per 29 September moet opgegeven worden De Secretaris-Generaal, wnd. hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart deelt mede, dat gedurende het tijdvak van Maandag 30 September tot en met Dinsdag 8 October 1940 de verkoop en de aflevering van vaste brandstoffen aan ver bruikers verboden is. Onder vaste brandstoffen worden verstaan: Steenkolen, steenkoolbriketten (ook eierbri- ketten), cokes (ook gascokes), bruinkolen, bruinkoolbriketten, turf en petroleumcokes. Onder de verbruikers op wie dit afleve ringsverbod betrekking heeft vallen: Groep A: particuliere personen. Groep B: openbare gebouwen niet voor pu blieke vermakelijkheden), ziekenhuizen, sa natoria, rijks-, gemeente- en provinciale kantoren, gestichten, kerken, gevangenissen, kazernes, scholen, centrale keukens, apothe ken, wacht- en behandelingskamer van art sen e.d. Groep C: warenhuizen, winkels, hotels, pen sions (ook kamerverhuurders), restaurants, cafés, particuliere kantoren, lesruimten in particuliere huizen. Groep D: gebouwen voor publieke vermake lijkheden, vereenigings- of vergaderlokalen, niet behoorende tot de groep A, B en C. Groep E: klein-industrie met een jaarver bruik van vaste brandstoffen van minder dan 240 ton en niet behoorende tot de groepen A, B, C en D. Een uitzondering op het verbod geldt voor de bij het rijkskolenbureau als „groot-industrie" in geschreven verbruikers met een jaarverbruik van 240 ton of meer. Deze categorie van in- dustrieele verbruikers zal dus ook gedurende de periode van 30 September tot en met 8 October de haar door het rijkskolenbureau toegewezen hoeveelheid vaste brandstoffen kunnen be trekken. Van het verbod kan door het rijkskolenbureau te 's-Gravenhage of een door dit bureau aan te wijzen instantie dispensatie worden verleend. Verder wordt medegedeeld, dat de plaatse lijke distributiediensten op nader bekend te maken wijze en tijdstip de verbruikers behoo rende tot de groepen A, B, C en D. in 't bezit zullen stellen van formulieren „voorraad- opgaven vaste brandstoffen", waarop door de verbruikers de per 29 September 1940 aan wezige voorraad vaste brandstoffen (ge splitst naar soorten, inclusief turf) en huis brandolie, moeten worden ingevuld. Onder huisbrandolie, wordt in dit verband verstaan: huisbrandolie, dunne en dikke stookolie, voor zoover bestemd voor verwar mingsdoeleinden. Deze voorraad-opgaven moeten door de betref fende verbruikers op door de distributiediensten plaatselijk bekend te maken data, gedurende de periode van 30 September tot en met 8 October 1940 bij deze diensten worden ingeleverd ter ver krijging van de voor de-brandstoffendistributie benoodigde bescheiden. De aandacht wordt er nog op gevestigd, dat zoogenaamde „vrije kolen" niet bestaan, zoodat alle vaste brandstoffen, onder welke beschrijving deze ook zijn of worden aangeboden, onder het afleveringsvex-bod en onder de verplichte voor raad opgave vallen. Voorts zij vermeld, dat op de door de verbrui kers gedane voorraadopgaven controle zal. worden uitgeoefend. Aan bepaalde verbruikers, behoorende tot de groepen B, C D en E zullen door een door het rijkskolenbureau aan te wijzen instantie, tegen betaling van f 1.— plus eventueele portokosten, zoogenaamde identiteitskaarten worden uitge reikt, welke door de houders bij het in ontvangst nemen van de distributiebescheiden bij de plaat selijke distributiediensten voor identificatie en ter waarmerking moeten worden overgelegd. Na de troonsbestijging van koning Michael van Roemenië. - De nieuwe vorst tijdens het défilé van de IJze ren Garde. Rechts ach ter hem generaal Antonescu. (Foto Weltbild.) j De vleeschdistribntie Voor vleeschwaren geen gelijke rantsoenen De secretaris-generaal wnd. hoofd van het depar-1 tement van landbouw en visscherij deelt, in aanslui ting aan het geen reeds eerder is gepubliceerd met betrekking tot de distributie van vleesch en vleesch waren het volgende mede: Met ingang van Maandag 23 September zal de nieuw uitgereikte vleeschkaart in ge bruik worden genomen. Elke der vier met „01. vleesch" gemerkte bonnen geeft geduren de het tijdvak van 23 tot en met 29 Septem ber a.s. recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbegrepen, of een rantsoen vleeschwaren. De met „01. worst, vleesch waren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwareri. De bonnen, welke op Zondag 29 September a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met 6 Ooctober. Dit geldt niet voor de voor het verkrijgen van vleesch en vleeschwaren aangewezen bonnen van het algemeen distri butiebonboekje, welke slechts gedurende de week van 16 tot en met 22 September geldig zijn. (Iet rantstoen vleeschwaren dat per bon kan worden gekocht, loopt uiteen voor verschillende soorten. Het bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund-, of kalfsvleesch en voor gerookte worstsoorten. Tot deze groep behooren o.a. ham, schouder, carbonade, spek, rookvleech, pckel- vlcesch, Geldersche rookworst, plockworst en snijworst. VRAAGT PROSPECTUS (Adv. Ingez. Med.) LONDEN, 22 Sept. (Reuter). In den afgeloo- pen nacht hebben de Duitsche aanvallen zich over een vrij groot deel van Engeland uitge strekt. Vijandelijke vliegtuigen hebben boven meer dan 20 steden en dorpen gevlogen, ook boven verschillende steden in het noordoosten. Een explosieve bom heeft eenige slachtoffers gemaakt in Zuid-Londen. In den loop van den nacht zijn bommen ge vallen in Noord, en Oost-Londen, alsmede in eenige districten van het graafschap Surrey. Het D.N.B, meldde gisteren: In den loop van den morgen zijn Duitsche gevechtsvliegtuigen over het Kanaal gevlogen om strategische doe len in Zuid-Engeland te bombardeeren. Het kwam hier en daar tot luchtgevechten, waar omtrent nog geen nadere gegevens zijn ont vangen. Het Britsche ministerie van luchtvaart maakte Zondagmorgen, naar Reuter meldt, het volgende bekend: „De vijandelijke aanval, die kort voor het in vallen van de duisternis begon, was niet zeer he vig. In de streek ten Zuidwesten van Londen en in eenige plaatsen in Kent en Sussex zijn eenige bommen gevallen. In dezen nacht was de activiteit van den vijand wat grooter dan in de voorafgaan de, hoewel Londen weer het hoofddoel der aan vallen was. Op verschillende plaatsen in het cen trum zijn bommen geworpen, terwijl de aanval in de westelijke en zuidelijke wijken het krachtigst was. Een stad in het noordwesten van Engeland is op nieuw aangevallen. In deze omgeving zijn huizen vernield en beschadigd. Er ontstonden branden, er •zijn verschillende doodelijk gewonden. In het zuid oosten van Engeland is een zeker aantal huizen vernield. Er zijn eenige slachtoffers gemeld". Het D.N.B. geeft over deze nachtelijke aanvallen de volgende bijzonderheden: Formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben ;n dep nacht op Zondag onafgebroken aanvallen oy de Britsche hoofdstad ondernomen. In het centrum in de buurt ten noordoosten van de City en ten noordwesten van de Royal Albert Docks werden branden waargenomen. Ook de monding van de Theems werd gebombardeerd. Ondanks krachtige luchtafweer, levendige activiteit van zoeklichten en Engelsche nachtjagers zijn alle Duitsche vlieg tuigen na hun taak met succes te hebben vol bracht, op hun bases teruggekeerd. DE ENGELSCHE VERLIEZEN! NEW-YORK, 21 September (D.N.B.) De „New-York Times" constateert in een bericht uit Londen dat het Britsche communiqué van gisteren voor de eerste maal heeft toegegeven dat de En- gelschen meer toestellen hadden verloren dan de Duitschers. In verdere, hier ontvangen berichten wordt ge zegd, dat met hoonende verachting voor het Engel sche afweervuur laagvliegende Duitsche aanvallers de daken der huizen bijna raakten. Bij de Duitsche aanvallen van den afgeloopen nacht zijn weer reusachtige branden in het hart van Londen ont staan, die geruimen tijd wanhopig door de brand weer werden bestreden. De Duitsche piloten hadden den laatste nacht vooral het vitale spoorwegnet en de electrische centrales ten zuiden van de Theems tot doelwit gekozen. Twee reusachtige bommen zijn met zoon geweld ontploft, dat zelfs vele straten verder liggende huizen werden beschadigd. 23 MILLIOEN K.G. BOMMEN VIEL OP LONDEN. BERLIJN 23 September (D. N. B.) Het Duitsahe luohtwapen heeft, naar het D. N. B. 100 Gram gekookte worst. Voor gekookte worstsoorten, zooals boterham- menworst en lunchworst en voor rolpens en knack- worst, zooals Frankforter en Weener, bedraagt een rantsoen 100 gram. 125 Gram leverartikelen. Van leverartikelen, als b.v. Berliner-, Saksische- en Haagsche leverworst en verder van tongenworst en nierbrood zullen 125 gram tegen afgifte van een bon verkocht kunnen worden. 150 Gram bloedworst. Ten slotte geeft een bon recht op het koopen van 150 gram bloedworst. Vleeschwaren in blik. Bij vleeschwaren in blik dient bij de bereke ning van het benoodigde aantal bonnen te wor den uitgegaan van den netto-inhoud, met inachtne ming van de verschillende rantsoenen voor de uit- eenloopende soorten. Bij soepen en gemengde spijzen in blik, waarin vleech is verwerkt, moet worden gelet op de verwerkte hoeveelheid vleesch. In de in de advertentiekolommen opgenomen of- fïcieele publicatie zijn de nadere regelingen, waaraan grossiers, slagers en kleinhandelaren zich hebben te houden, vermeld. Een bijzondere regeling voor huisslachtingen van varkens zoowel wat betreft het recht tot slach ten als het gebruik van de vleeschkaarten zal binnenkort worden gepubliceerd. Huisslachtingen van runderen zullen niet worden toegestaan. Hotels, restaurants, cantines e.d. dienen voorloo- pig ter verkrijging van vleesch gebruik te blijven maken van de aan deze instellingen reeds ver strekte, met „een rantsoen vleesch" en „een rant soen vleeschwaren" gemerkte bonnen. Ziekenhuizen, krankzinnigengestichten, sanatoria e.d. moeten zooveel mogelijk bonnen van de pa tiënten in ontvangst nemen. De plaatselijke distributiediensten verstrekken voorts aan deze instellingen op desbetreffend ver zoek losse bonnen Ten behoeve van bakkers, welke saucijzen broodjes vervaardigen en exploitanten van auto maten, welke croquetten verkoopen, zullen geen losse bonnen meer verstrekt worden. verneemt, sedert 10 Augustus 23 millioen K.G. bommen van alle kalibers op militaire objecten in Groot Brittannië geworpen. In de afgeloopen zes weken verhevigden lucht oorlog zijn de belangrijkste Engelsche havens aan alle kusten in ongeveer 200 aanvallen bestookt met 8 millioen K.G. springstof. In denzelfden tijd wer den 700 aanvallen naar vliegvelden in industrie installaties in Zuid- en Midden-Engeland, met in begrip van Londen, ondernomen, waarbij 15 mil lioen K.G. bommen werden neergeworpen; 6000 industrie- en fabrieksinstallaties, waarvan alleen reeds 1400 in Londen, werden beschadigd of ver nield. 20 percent der gas- en electricitcitsinstalla- ties in groote Engelsche steden werden deels ver nield, deels voor maanden onbruikbaar gemaakt. De belangrijkste verkeersknooppunten en honder den kilometers rails werden voor het transport van personen en goederen onbruikbaar. Alleen in Lon den zijn vier hoofdstations vernield en drie belang rijke ondei-grondsche trajecten in puin geworpen. Door branden ontstond alleen in de levensmiddelen pakhuizen, graansilo's en maaliristallaties van de Engelsche havens een verlies van 1 y2 milliard R.M., zou luidt de balans van de vernietigingsveldtocht van zes weken tegen de Engelsche oorlogseconomie. Burgemeestersbenoemingen. De nieuwe burgemeester van Hilversum Jhr. mr. E. J. B. M. von Bönninghausen. (Foto Pax Holland.) Het A.N.P. meldt: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsclie gebied heeft op voorstel van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken met ingang van 1 October 1940 jhr. Ernst von Bönninghausen, ad vocaat en procureur te Enschedé, tot burgemees ter van Hilversum en den burgemeester van Zuid laren (Drente) jhr. mr. van Karnebeek tot bur-: gemeester van Zwolle benoemd. De secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken heeft op grond van de hem door de verordening van den Rijkscommis saris over bijzondere administratieve maatregelen verleende algemeene machtiging met ingang van 1 October 1940 den tegenwoordigen burgemeerster van Nieuweschans, den heer G. Wisman, tot bur gemeester van Meppel benoemd, voorts den hui- digen burgemeester van Tubbergen den heer Banning tot burgemeester van Leidschendam en ten slotte den vroegeren burgemeester van Oot- marsum, de bezitter van de heerlijkheid Herink- •have bij Tubbergen, jhr. Egon van Bönninghau sen tot burgemeester van Tubbergen.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1