Laatste* Bedekten Bontmantels Bonnen die thans geldig zijn: japanners bij Haifong geland. Uitgifte van nieuwe postzegels. Uit de Pers. AGENDA. WEILL ZOON De verduistering BURGERLIJKE STAND DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1940 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Engelsche vliegtuigbemanning gevangen. 's-GRAVENHAGE, 26 September. Van be voegde zijde wordt medegedeeld: Door de ac tiviteit van de Wassenaarsche politie is het gelukt in den loop van den avond van den 25sten September drie leden van de be manning van het in den morgen van 24 September te Leidschendam neergekomen vliegtuig gevangen te nemen. (Men zie eerst pag. 4 Red.) In den loop van den daaropvolgenden nacht werden te Voorschoten nog twee leden der bemanning gearresteerd. Allen zijn aan de Duitsche militaire autoriteiten overgeleverd. (A.N.P.) Een nader A. N. P. bericht meldt uit Voorschoten: £>rie leden van de bemanning van het Engelsche vliegtuig, dat bij Leidschendam is neergekomen, zijn gisteravond in de buitenplaats Duivenvoorde, bij Voorschoten, aangehouden. Waarschijnlijk zijn het drie Tsjechen. TOKIO, 26 September (Domei). Van een vooruitgeschoven post van het Japan- sche expeditieleger ergen in Zuid-China wordt gemeld, dat de Japansche militaire strijdkrachten, welke over zee naar Fransch Indo-China vervoerd zijn, vanmorgen de landing nabij Haifong op vreedzame wijze voltooid hebben. Naar het D. N. B. uit Tokio verneemt, zijn gelande Japansche troepen vanochtend reeds begonnen met den opmarsch naar het bin nenland. Teraardebestelling E. Levert. Hedenmiddag twaalf uur werd op de Algemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan ie Haarlem ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer E. Levert, wijnhandelaar en oud-lid van den ge meenteraad. Er werd veel belangstelling getoond, o.a. door het personeel van de firma Levert en Schudel, door den heer E. H. Krelage en een ver tegenwoordiger van de N.V. Wed. G. Oud Pz. en Zn., wijnhandel te Haarlem. Toen de kist, die door een schat van bloemen ge dekt werd, in de groeve was neergelaten, trad de heer J. P h. Levert, een der broeders van den overledene, naar voren om in gevoelvolle bewoor dingen te schetsen, wat zijn broer voor de familie beteekend heeft. Spreker zei dat het niet in zijn geest zou zijn, om hier in bijzonderheden te treden, want hij was wars van huldebetoon in het open baar. „Ónze broer had zich tot taak gesteld, te zorgen voor onze moeder, die met acht* kinderen was achtergebleven. Dank zij zijn steun heeft zij rustig verder kunnen leven. Hij werd altijd door ons beschouwd als d e vraagbaak van onze familie. Wij gingen het liefst tot hem om raad omdat zijn advie zen helder en scherp doordacht waren. Ook elders heeft hij zich verdienstelijk gemaakt. Veel leed heeft ook hij moeten ondervinden, vooral toen hij zijn eenigen zoon door den dood moest verliezen; dezen slag is hij nooit te boven gekomen. En nu is hij zelf de eeuwige rust ingegaan. Het is voor ons een troost, te weten, dat hij, die geen onrecht kon dulden, misschien nog voor veel leed gespaard is gebleven. Hij was niet alleen een broeder, maar ook een leidsman met een lichtend voorbeeld." De heer P. O u d sprak ook namens zijn firma eenige waardeerende afscheidswoorden tot een vriend, dien hij dertig jaar geleden had leeren ken nen als een nobel mensch, die altijd alleen het beste wilde. De heer J. Ph. Levert dankte namens de familie voor de betoonde belangstelling. College van Ged. Staten. Ged. Staten van Noord-Holland deelen aan Prov. Staten mede: Blijkens een van den Secretaris-Generaal, waar nemend Hoofd van het Departement van Binnen- landsche Zaken, onder dagteekening van 4 Sep tember j.l. ontvangen' mededeeling, kunnen thans weer benoemingen van leden van Ged. Staten plaats vinden. Het bepaalde in artikel 2 der Vierde Verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied van 20 Augustus 1940 betreffende bijzondere maatregelen op administratiefrechtelijk gebied, kan nl. volgens die mededeeling, aldus worden geïnterpreteerd, dat benoemingen, welke door verkiezing geschieden, en waaromtrent in het derde lid van artikel 3 van de Verordening van den Rijkscommissaris van 21 Juni 1940 een beslis sing in uitzicht was gesteld, weder op de gebrui kelijke wijze kunnen plaats vinden. In verband daarmede kan worden overgegaan tot voorziening in de vacature-Ed. Polak. De voorzitter van ons College stelt zich voor, deze benoeming in de vergadering van 22 October a.s. aan de orde te stellen. 's-GRAVENHAGE, 26 September (A.N.P.). Bij beschikking van den secretaris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken betreffende de uitgifte van nieuwe postzegels, gepubliceerd in het heden ver schenen verordeningenblad, is bepaald dat ter vervanging van de thans geldende ge wone postzegels in de waarden van 5 cent en hooger nieuwe zegels zullen worden uit gegeven. waarop alleen de waarde-aan- duiding zal voorkomen. De directeur-generaal der posterijen, tele grafie en telefonie is belast met de uitvoe ring van deze beschikking. Deze beschikking treedt in werking op den dag harer afkondiging. De regeling van het deviezenverkeer. 's GRAVENHAGE, 26 September. -Het Ver ordeningenblad bevat een derde uitvoeringsbe sluit van den secretarissen-generaal van de departe menten van financiën, handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en visseherij be treffende de regeling van het deviezenverkeer. Artikel 1. (1.) Voor de toepassing van dit besluit en zijn uitvoeringsvoorschriften wordt verstaan onder: 1) Grensgebied: a) tiet gebied, behoorende tot die Nederland- sche gemeenten, die, althans met een deel van het gemeentegebied, niet verder dan 15 K.M. van de Duitsche grens van het bezette Nederlandsche gebied verwijderd liggen. b) Het krachtens de Duitsche devïezenvoor- schriften als zoodanig aangewezen gebied aan de Nederlandsche grens. 2) Grensbewoners: Personen, die binnen de grensgebieden hun woonplaats hebben of gewoonlijk aldaar verblij ven. 3. Grensgangers: Grensbewoners, die van een bedrijf, gelegen in het grensgebied van het nabuurland, regelmatig loon (daaronder mede begrepen salarissen, pro visies, enz.) ontvangen en die om de plaats te be. reiken, waar zij hun arbeid verrichten, regelmatig de grens langs een bepaald kantoor overschrij den. (2) De secretaris-generaal van het departement van financiën kan met bindende werking be slissen, of een bepaalde persoon als grensbewoner of grensganger is aan te merken of niet. Artikel 2. (1) Het is aan grensbewoners zonder vergun ning van het deviezenïnstituut geoorloofd bij ieder grensoverschrijding binnenlandsche betaalmidde len uit te voeren tot ten hoogste vijf gulden; ten hoogste echter twintig gulden per maand. DE NEDERLANDSCHE UNIE De N. Rott. Crt. komt nogmaals terug op het ant woord, dat het driemanschap van De Ned. Unie heeft gegeven op den open brief van De Vuurslag, uit welk antwoord volgens het blad vooralsnog eenig meeningsverschil blijkt over de draagwijdte der corporatieve ordening. „Voor de Nederlandsche Unie staat vast, dat „het sociaal-economisch beleid, tot een onverbrekelijk geheel aaneengeklonken, met den arbeid als beslis sende waarde, in de toekomst behoort te berusten in de handen van bedrijfscorporaties". Zij meent echter, dat ook buiten de bedrijfscorporaties de volksinvloed zich moet laten gelden, op de vele gebieden, waar het om godsdienstige en geestelijke waarden gaat, overeenkomstig de groote godsdien stige en geestelijke verscheidenheid van ons volk. Zonder dat de Nederlandsche Unie het uitdruk kelijk zegt, zou men uit haar woordenkeus kunnen afleiden, dat zij op deze gebieden de parlementaire democratie nog een kans zou willen laten, ook al zal er h.i. ook op het staatkundige terrein, afge zien van een krachtige versterking van het over heidsgezag, menige verandering in de meenings- vorming en -uiting moeten worden aangebracht. De Nederlandsche Unie kondigt echter de spoe dige publicatie van uitgewerkte plannen ten deze aan en wie weet, of zij intusschen niet ontdekt, dat er tusschen haar denkbeelden en die, welke De Vuurslag, Nationaal Herstel en Nationaal Front omtrent de noodzakelijke eenheid ongeveer ge meen hebben, nog méér overeenstemming bestaat. Want de corporativiteit, welke De Vuurslag, Na tionaal Herstel en Nationaal Front bepleiten, om vat inderdaad heel wat meer dan in de bedrijfscor poraties, waarover het driemanschap het heeft, wordt belichaamd. Klaarblijkelijk is men het over de bedoeling eens, al verschilt men nog over de middelen." Het blad heeft in deze schouwingen grond ge vonden voor de hoop, dat de Ned. Unie nog tijdig voldoende duidelijk zal worden op de twee belang rijke punten, waarop iedere beweging, welke zich tot de leiding wil bekwamen, volgens de meening van het blad duidelijk moet zijn: de Europeesche positie van ons land en de weerslag daarvan in de I binnenlandsche orde. BROOD BON 7 van 23-29 Sept. 2000 grambrood of 2500 gram roggebrood. Deze bon geldig tot 1 Oct. KOFFIE EN THEE BON 75 Algem. Distributie- boekje. Van 31 A.ug.-27 Sept. 1/2 pond koffie of 1/2 ons thee. SUIKER BON 72 Algem. Distributie boekje. Van 31 Aug.-27 Sept. 1 K.G. suiker. MEELWAREN BON 71 Algem. Distributie boekje. Tot 4 Oct. 1/2 pond tarwebloem of tar wemeel of boekweitmeel of roggebloem of rogge meel of zelfrijzend bak meel. VLEESCH EN VIEESCHWAREN BON 01 vleesch van de Vleeschkaart. Van 23-29 Sept. 100 gr. rund-, kalfs- of varkensvleesch of on- gesmolten vet. BON 01 „worst of vleesch- waren" 75-150 gr. vleesch- ivaren. ZEEP BON 104 Tot 18 Oct. 150 gr. toiletzeep of 120 gr. huishoudzeep of 200 gr. zachte zeep of 250 gr. zeeppoeder of 125 gr. zeep vlokken of 250 gr. zelf werkende waschmiddelen of 200 gr. vloeibare zeep. SCHEERZEEP BON 116 Tot 31 Dec. 50 gr. scheerzeep of 1 tube scheercrême of 1 pot scheerzeep. GRUTTERSWAREN BON 41 Algem. Distributie boekje. Tot 4 Oct. 250 gr. rijst of rijstemeel of rijstebloem. BON 54 Algem. Distributie boekje. Tot 4 Oct. 250 gr. havermout of havervlok ken of gort of grutten. BON 28 Algem. Distributie boekje. Van 9 Sept.-l Nov. 100 gr. maizena of griesmeel of pudding poeder. BON 15 Algem. Distributie boekje. Van 9 Sept.-l Nov. 100 gr. macaroni of vermicelli of spaghetti. BOTER EN VETTEN BON 05 tot 12 Boterkaart Tot 18 Oct. 1/2 pond boter. BON 05-06-07 Vetkaart. Tot 18 Oct. 1/2 pond marga rine of boter. BON 08 Vetkaart. Tot 18 Oct. 1/2 pond boter of 1/2 pond gesmolten spijsvet. BON 09-10-11-12 Vetkaart 1/2 pond boter met reduc tie van 10 Cent p. 1/2 pond. PETROLEUM ZEGEL PERIODE 6 (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken). Tot 3 Nov. 2 Ltr. HONDENBROOD BON 5 Tot 1 Oct. Groep 1 en 2: 10 K.G. Gr. 3: 8 K.G. Gr. 4: 5 K.G. Gr. 5: 4 K.G. Gr. 6: 3 K.G. Hon denbrood wordt alleen verstrekt voor groote ras honden of ingeval men meer dan één hond heeft. KATTENBROOD BON 5 Tot 1 Oct. 1 1/2 K.G. Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten. Britsclie torpedoboot tot zinken gebracht. GENèVE 26 September (D. N. B.) De ..Petit vainois" meldt uit Tanger dat een vliegtuig van nde nationaliteit een Britsche torpedoboot naven van Gibraltar tot zinken heeft ge- HAARLEMSCHE RECHTBANK. Jongen stak soldaat in de Barrevoetestraat. Minnenijd de oorzaak. Op Zaterdag 25 Mei werd een soldaat, die met een meisje in de Barrevoetestraat te Haarlem wandelde, door een jongeman zoodanig met een dolk gestoken dat hij bloedende wonden opliep. Hedenmorgen stond de jongeman voor de Arr. Rechtbank te Haarlem terecht, verdacht van poging tot doodslag. De verdachte had een jaar lang verkeering gehad met een jeugdige werkster uit Zandvoort. Hij kwam haar des Zondags in Haarlem opzoeken. De jonge man zelf, metaalbewerker van beroep, woonde in Amsterdam. In Maart maakte het meisje het uit met den jongen. Hij wou haar echter liever dood hebben dan haar met een ander zien gaan, en hij vertelde dat aan haar. Op 25 Mei kocht hij voor f 1.68 in de Kinkerstraat te Amsterdam een dolkmes. President: „Wat was je bedoeling?" Verd.: „Ik wou haar bang maken". De jongen kwam naar Haarlem met het mes en zag zijn meisje in de Barrevoetestraat met een sol daat loopen. „Mag ik je even apart spreken?" vroeg hij. De soldaat antwoordde: „Als er wat te spreken valt wend je je maar tot mij". „Met de complimenten van jou heb ik niets te maken" was het wederwoord, en zoo ging dat eeni gen tijd voort. Totdat de jongen zijn dolk tevoor schijn haalde en er den soldaat mee begon te steken. In de richting van zijn hart en bij zijn lies kwamen de steken terecht, en aan zijn hand en arm kreeg hij bloedende wonden. De chauffeur, de medeminnaar, was toentertijd in Haarlem als militair. Hij liep gearmd met het meisje door de Barrevoetestraat. Hij verscheen hedenmor gen als getuige. Het bleek dat de steek in de hart- richting op de portefeuille stuitte, die hij in zijn binnenzak droeg. De 19-jarige werkster, eigenlijk de hoofdpersoon van deze tragedie, kwam vertellen dat zij den me taalbewerker in Mei de bons had gegeven. „Ik wilde niet meer met hem gaan", zei ze. Pres.: Kende u toen den ander al?" Get.: „Neen, toen nog niet." Het bleek dat het meisje den soldaat, nadat hij gestoken was, in den steek had gelaten. Pres.: „Heeft u toen ook dezen man verlaten?" Get.: „Ja". Pres.: „Toen was toch juist een moment om te blijven en hem te helpen". Dr. L. J. Frank, zenuwarts, legde als deskundige een verklaring af, waaruit bleek dat hu verd. voor deze daad sterk verminderd toerekeningsvatbaar acht. De officier achtte de poging tot doodslag bewezen, en vond dat rekening moet worden gehouden met de meening van den zenuwarts. Hij eischte een jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief en nadien ter beschikkingstelling van de regeering. De raadsman mr. O. H. van Wijk wees erop dat de jongen eigenlijk geen opvoeding heeft genoten. Er kwam in het leven van dezen jongen iets moois en hij klampte zich daaraan vast. Hij heeft dat vast willen houden 'met de voor hem beschikbare middelen. Déze jongen is meer primitief dan slecht en lijdt aan geestelijke ondervoeding. Wanneer deze verd. alsnog een opvoeding krijgt kan er nog^en nuttig mensch uit hem worden. Pleiter verzocht de rechtbank dan ook bij de straf bepaling het accent te willen leggen op het opvoe dende element. Uitspraak over 14 dagen. Het spoorwegverkeer in den winter. Op welke uren moeten de forensentreinen loopen? De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken ontving van de Directie der Nederlandsche Spoorwegen een brief waarin gezegd wordt: „In den komenden winter is het waarschijnlijk, dat in verband met de verduisteringsmaatregelen de werktijden op vele kantoren en fabrieken wor den gewijzigd. Aangezien wij gaarne zoo mogelijk met even- tueele wenschen zouden willen rekening houden, zullen wij het op prijs stellen, indien U ons eenigszins spoedig mededeeling zoudt willen doen van gewijzigde werktijden en de naar Uwe meening daaruit voortvloeiende noodige wijzi gingen in de dienstregeling..' De Kamer van Koophandel heeft thans aan ondernemers in dit district medegedeeld, dat zij het zeer op prijs zal stellen, indien zij aan de Kamer zoo spoedig mogelijk willen opgeven hoe de werktijden in den komenden winter voor hun onderneming zullen zijn. ARCHITECTEN IN ééN ORGANISATIE. Het bestuur van den gereorganiseerden Bond van Nederlandsche Architecten is thans door de besturen van de bestaande organisaties samenge steld. Daarmede is de opheffing van het Neder landsche Instituut van Architecten en den Neder- landschen Bond van Bouwmeestersgilden een feit geworden. De leden van deze vereenigingen zijn thans tezamen met de oude leden van den B.N.A in den Bond van Nederlandsche Architecten ver- eenigd. Als voorzitter zal fungeeren prof. ir. H. T Zwiers, zijn medeleden in het dagelijksch bestuur zijn de heeren I. de Bloem, voorgedragen dooi den Ned. Bond van Bouwmeestersgilden, ir. A. J. van der Steur, voorgedragen door den B.N.A. en C. J. Wierda, voorgedragen door het N.I.V.A. De heer Bloem zal optreden als vice-voorzitter, ir. van der Steur als secretaris, terwijl de heer Wierda het penningmeesterschap op zich heef genomen. Het bestuur heeft de machtiging om de overige functionarissen aan te wijzen. De plaatsvervangende leden van het dagelijksch bestuur zullen niet al leen gekozen worden uit leden van de drie boven genoemde organisaties, mar ook uit die van de afdeeling bouwkundige ingenieurs van de Ver- eeniging van Delftsche Ingenieurs en de Orde van Nederlandsche Raadgevende Ingenieurs. DONDERDAG 26 SEPTEMBER. Groote Kerk; Orgelbespeling 34 uur Gem. Concertgebouw: H.O.V. Populair Concert, 7,30 uur. Rembrandt Theater „Zuster Angelica" 2.30, 5 en 7 uur. Palace: „Het Spookschip", 2, 5 en 7 uur. Luxor Theater: „De nacht der beslissing'' 2.30 6 tot 9.30 uur doorioopend. Frans Hals Theater: „De blanke vrouw van den Maharadja", 2.30 en 7 uur. NIEUWE COLLECTIE föisamcuq tBisamftcwfk Jletit qcis Veulen*- Hetsianec' VRIJ VAN DISTRIBUTIE Bontwerkers Barteljorisstraat 26-28 Gevestigd 1856 iAdv Inyez Mrd.) leder zegt het gaarne voort, Koopt toch Uw Radio bij Oord! Groote Houtstraat 108, tel. 13046. Radio en Gramoloon speciolisten. (Adv. Ingez. Med.) Zon onder 19.30 uur Zon op 7.34 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. Mr. Dr. J. Luden. f In den ouderdom van 83 jaar is te Bloemendaal op zijn landgoed „Koningshof" overleden de heer Mr. Dr. J. Luden, een der meest vooraanstaande ingezetenen van deze gemeente. De heer Luden werd 23 Januari 1857 geboren te Amsterdam, waar zijn vader, Mr. H. L. M. Luden, president van de Arrondissements-Rechtbank was. Hij genoot zijn universitaire opleiding te Utrecht en promoveerde aldaar in 1879 in de rechten op een proefschrift, getiteld: Het Procura Endossement en een jaar later in de Staatswetenschappen. Korten tijd was hij te Amsterdam als advocaat werkzaam, doch al spoedig bleek zijn aanleg voor den handel, naar aanleiding waarvan hij te werk werd gesteld bij de Nederlandsche Bank, waarna hij ook eenigen tijd de functie van commissaris plaatsvervangend directeur bij de Rentecassa be kleedde. Vervolgens werd hij in 1889 lid der firma Van Loon en Co. en in 1897 deelgenoot van de Firma Hope en Co., in welke functie hij jaren lang actief deel heeft genomen in het zakenleven en geldwezen van onze hoofdstad. In 1919 trok hij zich uit hel actieve zakenleven terug, doch tal van commissa riaten bleven zijn toewijding vragen. Zoo was hij commissaris van de Nederlandsche Bank, de Ned. Indische Handelsbank, de Associated-Cassa en de Rente-Cassa, de Mij. tot Exploitatie van Petroleum - bronnen in Ned. Indië, de Doi'dtsche Petroleum In dustrie Mij. en de North Western en Pacific Hy potheek Bank. In vele dezer bestuurslichamen be kleedde hij het presidium Van 1925 t:t 1928 vervulde hij het voorzitter schap van het comité tot bestrijding van het trac- taat met België. De overledene was ridder in de orde van den Ned. Leeuw en Commandeur in de orde van Oranje Nassau. Zijn woonplaats Bloemendaal heeft de heer Lu den op diverse wijzen aan zich verplicht, waartoe zijn positie als groot-grondbezitter en vertegen woordiger der belangen van andere grondeigena ren hem in de gelegenheid stelde. Steeds gaf hij blijk, een open oog te hebben voor de belangen der gemeente Bloemendaal, hetgeen niet het minst tot uiting kwam in de vergaderingen van den Bloe- mendaalschen Gemeenteraad, waarvan hij van 1932 tot 1939 lid was voor de Chr. Hist. Unie. Aan trekkelijk was de wijze, waarop bij steeds in op- bouwenden zin zijn oordeel te kennen gaf en de geestige wijze, waarop hij dikwijls zijn betoog in kleedde, zonder dat daarbij de ernst der zaak mis kend werd, verzekerde hem steeds van de onver deelde aandacht der vergadering. Vrij wel gedurende zijn gansche raadslidmaatschap was hij voorzitter der financieele commissie. IJMUIDEN DEENSCHE CONSIGNATIEV1SCH. Zetschol f48, KI. schol f46—ƒ27, Bot f45—f20 Wijting f23f 16, Koolvisch f32f27, Groote gui f 21,50—f 20,50, KI. gul f 17—f 8. alles p. 50 K.G. Zoetwatervisch: Snoek f 0,42, Snoekbaars f0,70— f 0,66, Baars f 0,30, alles p. K.G. Kustvisscher: IJM 208 f 1850. HEEMSTEDE NIET ONTPLOFTE GRANATEN GEVONDEN. In Heemstede zijn enkele niet ontplofte granaten gevonden, zoo o.a. ook in Groenendaal. In dit verband wil de politie er nog eens ernstig op wijzen dat men dergelijke vondsten niet moet aanraken, maar er de politie onmiddellijk mede in kennis moet stellen. AANRIJDING OP DE ZANDVOORSCHE LAAN Woensdagmorgen wilde de 17-jarige scholier D. v. B. wonende te Zandvoort per rijwiel naar linies van de Zandvoortsche laan de Leidsehe Vaart op rijden, toen van den Heeren weg een motor naderde. De wielrijdster werd gegrepen en tegen den grond geworpen. Zij kreeg daarbij verscheidene wonden aan hoofd, linkerarm en rechterbeen. Een juist passeerende dokter verleende de eerste hulp waar- na zij per auto naar haar woning werd vervoerd. Het rijwiel werd zeer ernstig beschadigd. VERGADERING TUINLIEDEN. Woensdagavond hield de onderlinge tuinlie- denvereeniging „Aerdenhout en omstreken" een ledenvergadering in „Hof van Heemstede". Enkele mededeelingen werden gedaan o.a. over het uitreiken der bloembollen voor de in het volgend voorjaar te houden prijsvraag bloeien de hyacinten, tulpen en narcissen. Namens de Keuringscommissie voor de prijs vraag tuinaanleg gaf de heer G. Boting een uitvoerig overzicht over de gehouden keurin gen. De totaal uitslag was als volgt: 1. H. Brokke. 432 p., 2. P. Berkhout 426 p., H. Bierman 406 p.. 4. J. de Boer 368 p., 5. H. P. v. Gurp 366 p., 6. D. Hoeve 322% p.. Enkele vragen de keuring betreffende werden door de leden der commissie beantwoord. Met enkele toepasselijke woorden werden de me dailles uitgereikt behaald op de vorige tentoon stelling van dahlia's en andere afgesneden bloemen. Toen had ook plaats de keuring voor de prijsvraag Coleus en Geraniums. De uit slag was als volgt: Coleus J. de Boer 8 p., H. v. Iperen 7% P-, P- Berkhout 7lh p., H. v. Gurp 6 p. Geraniums: A. Toen 6 p., P. Klaassen 5'/j p., H. Bierman 4 p., Voor groep Coleus, Adianthus Cutum en Asperagus behaalde de heer H. v. Ipe ren 9 punten. De heeren H. Brokke en W. v. Zadel hadden ook een fraaie collectie groenten ingezonden, waarvoor resp. 22 en 18 punten werden toege kend. Door inzenders werden leerzame besprekin gen gehouden vooral over het kweeken van groente. Het onderwerp „Werk in den tuin voor de volgende maand'' werd ingeleid door den voorzitter, den heer H. van Gurp, die meer spe ciaal behandelde „Het bewaren van Dahlia knollen." BLOEMENDAAL FLORALIA 1940. De beoordeeling van de ingezonden planten voor Floralia heeft op alle scholen in onze gemeente en dit zijn er liefst 14 plaats gehad. Voor Bloemendaal, Overveen, Aerdenhout en Vo gelenzang waren voor de keuring deskundigen uit- genoodigd, dit jaar bijgestaan door enkele dames leden van Floralia. Het was een dankbaar, maar moeilijk werk voor de jury, want de ingezonden planten worden ieder jaar mooier. Dit dankt Floralia mede aan de vele goede wenken en liefhebberij der schoolhoofden en het personeel, die alle mogelijke medewerking verleenen. Voor enkele scholen is het een waar floraliafeest, doordat er een tentoonsteling aan verbonden is, waar de ouders, o zoo graag, een kijkje komen nemen. Zoo b.v. op de Bornwaterschool, waar het den heelen middag een komen en gaan was. Ook de Julianaschool houdt zoo'n tentoonstelling, wat dit jaar evenwel door plaatsgebrek niet door kon gaan. En dit alles om liefde op te wekken voor alles wat groeit en bloeit, om waardeering te kweeken voor wat de natuur biedt. In engeren zin ook, om de jeugd te leeren onze mooie gemeentelijke plant soenen te leeren ontzien. Floralia zou graag alle jeugdige kweekers een prijsje geven, waar dit verdiend was, maar helaas het noodige geld is hiervoor niet aanwezig. Ieder jaar doet Floralia een beroep op de gemeen telijke kweekerij, enkele buitenplaatsbewoners en kweekers om plantjes te schenken. Buiten de geringe opbrengst der plantjes, steun van enkele schoolbesturen en contributie der leden zijn er geen inkomsten. Het zou zoo mooi zijn, als alle ouders lid werden van Floralia voor de luttele contributie van f 1 per jaar. Het adres van den secretaris is J. F. Kroone, Oranje Nassaulaan, Overveen. Dit mooie opvoedende werk van particulieren heeft de volle waardeering van de gemeentelijke autoriteiten. Op de 14 scholen zijn 136 eerste, 147 tweede en 167 derde prijzen toegekend. Bijna 69 pet. der uit gereikte planten zijn ter beoordeeling ingezonden, wat gezien den ongunstigen zomer een mooi resul taat is. De jury was dan ook over de kwaliteit zeer tevreden. Voor de teleurgesteldén bestaat nog de kans op een troostprijsje. En nu maar weer wachten op het volgende jaar! HAARLEM 26 September 1940, Gehuwd: 26 Sept.. A, P. C. Haan en J. H. Faber; R. Groot en M. A. Endenburg, Bevallen: 23 Sept. L. W. de Ridderv. d. Neut, z.; 24 Sept., M. P. BosRoos, d.; 25 Sept., C. J. Dirkse Groen, z.: H. H. J. PhippoSoutberg, z.; 26 Sept., E. SpeelmanBeurskens, d.; E. NeeterVega, d.; M B. SchaeferSchlensok. z. Overleden: 24 Sept., G. Kooienv. Osch. 85 Colensostraat: P. Sandee, 52 j., M. v. Heemskerk straat; 25 Sept., C. C. S. v. d. SchaarMattheijer, 45 j., KoudeDhorn; A. LodderZijlstra, 80 j., Haze* pa terslaan.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2