Nieuw Noorsch bestuur ingesteld. Het nachtelijk luchtalarm in Berlijn Dertien staatsraden aangewezen DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1940 HAARLEM'S DAGBLAD' 5 Het D.N.B. meldt uit Oslo: In een radio-rede over de nieuwe politieke organisatie in Noorwegen heeft Rijkscommis saris Terboven gisteren medegedeeld dat staatsraden benoemd zijn, die de leiding der Noorsche regeeringsaangelegenheden op zich genomen hebben. Deze staatsraden zijn: voor handel, handnijverheid, nijverheid en Visscherij Halvorsen Johannessen; voor scheepvaart Jorgens; kerk en school prof, Skanke; binnenlandsche zaken Hagelin; so ciale zaken prof. Meidell; voorziening Ravner; politie Lie; justntie Rissnes; Land bouw Onstad Fretheim; financiën Sandberg; volksvoorlichting en cultuur Lunde; lichamelij ke opvoeding Stand; openbare werken Hustad. In zijn rede zeide Terboven dat met de capi tulatie van het Noorsche leger en de vlucht van den koning en de regeering-Nygaardsvold naar Londen voor het Noorsche volk een volkomen nieuwe politieke toestand is ontstaan. Uit krin gen der oude partijen had hem het verzoek be reikt, dat hij zou toesetemmen in onderhandelin gen over een politieke reorganisatie op grond van de werkelijkheid. Hij heeft daarbij kunnen uitgaan van het feit, dat de oude, partijen het Noorsche volk in een ongekende politieke, economische en geestelijke afhankelijkheid van de Engelsche politiek heb ben gebracht, terwijl de organisatie der „Nasjo- nal Samling" (de „partij der nationale eenheid") van den aanvang af openlijk en eerlijk heeft gepleit voor een samengaan met het Duitsche volk. Daarom moet aan deze organisatie ook de politieke leiding van het land worden opgedragen. Niettemin heeft hij in de door de oude partijen gevraagde onderhandelingen toegestemd, vooral .om in het belang van het Noorsche volk niet bij voorbaat de mogelijkheid af te snijden dat de overgang tot de nieuwe inzichten een uiterlijken vorm zou krijgen, zoodat de verandering zich gemakkelijker zou kunnen voltrekken. De onderhandelingen met de oude partijen moesten Dinsdag echter worden afgebroken, omdat daarbij geprobeerd werd den partijen door juridische manoeuvres beslissenden invloed op den Rijksdag te verschaffen. De gevolgen, voortvloeiende uit dezen toestand zijn: 1. Het Koninklijk Huis heeft vooral nu twee derden meerderheid van het Storting zelf het reeds heeft afgeschreven geen politieke betee- kenis meer en zal niet naar Noorwegen terugkee- ren. 2. Hetzelfde geldt voor de eveneens geëmi greerde regeering-Nygaardsvold. 3. Tengevolge hiervan is iedere actie in den zin of ten gunste van het Koninklijk Huis of van de gevluchte regeering natuurlijk verboden. 4. De werkzaamheden van den bestuursraad zijn geëindigd. 5. Krachtens de bevoegdheid, die ik ontleen aan het decreet van den Fiihrer van 24 April, aldus Terboven, heb ik de volgende gecommitteerde staatsraden benoemd: (volgt de gemelde lijst). 6. De oude politieke partijen zijn vandaag ontbonden. Bijzonderheden worden nog bekend gemaakt. 7. Nieuwe aaneensluiting voor politieke actie van eenigerlei aard wordt niet geduld. Tenslotte zeide de rijkscommissaris: „Als steeds ben ik bereid met alle deelen van het Noorsche volk kameraadschappelijk samen te werken en Duitsch legerbericht Duifsche luchtmacht vernielt spoorlijnen in Zuid-Engeland. Bommen op havencomplexen en een vliegtuigfabriek. BERLIJN, 25 September (D.N.B.) Het op perbevel van de weermacht maakt bekend: „Het luchtwapen ondernam tal van bewapende verkenningsvluchten naar Zuid-Engeland en wierp daarbij bommen op Londen en op andere centra van militaire doelen. In het gebied van Dover, Folkestone, Ashford werden spoorlijnen vernield. In Hastings, Newhaven en Brighton werden havencomplexen, in Southampton-Wool- stone een vliegtuigfabriek getroffen. In den loop van den dag ontstonden er boven Zuid- oost-Engeland verscheidene luchtgevechten,, die voor de Duitsche jachtvliegers succesvol verliepen. Aan de Zuid-oostkust van Ierland gelukte het een koopvaardijschip van 8000 b.r.t. door bomtref- fers tot zinken te brengen en 'n ander schip in brand te schieten. Aah den noordelijken uitgang van het Kanaal werd een koopvaardijschip door bomtreffers zwaar beschadigd. Een motortorpe doboot bracht bij den aanval op de Engelsche Zuidkust een gewapend vijandelijk koopvaardij schip van 2000 b.r.t, tot zinken. De vergeldingsaanvallen op Londen met ster ke krachten alsmede op andere belangrijke mili taire centra als de havencomplexen van Liver pool en Cardiff duurden van het invallen der duisternis tot het aanbreken van den dag. Tal rijke treffers werden geplaatst vooral in de ha ven- en verkeerswerken. Britsehe vliegtuigen probeerden ook in den af- geloopen nacht, vliegende boven Noord-west Duitschland, de rijkshoofdstad aan te vallen. Krachtig afweergeschut hinderde de aanvallers bij het werpen van hun bommen. Een ziekenhuis en eenige woonhuizen kregen treffers. De bran den welke ontstonden, konden door den veilig heids- en hulpdienst snel gebluscht worden. De vijand verloor gisteren 18 vliegtuigen in lucht gevechten en twee andere door afweergeschut. Vier duitsche vliegtuigen worden vermist. Majoor Mölders en majoor Galland behaalden hun veertigste luchtoverwinning. De eerste lui- tenant-ter-zee Prien heeft op zijn jongste tegen den vijand ondernomen reis in totaal 45,130 b.r.t. seheepsruimte tot zinken gebracht. Hiermede heeft de eerste luitenant-ter-zee Prien behalve de vernietiging van het Britsehe slagschip „Royal Oak", 151.400 b.r.t. vijandelijke koopvaardij- scheepsruimte tot zinken gebracht. Met deze re sultaten staat hij aan de spits van alle duikboot- commandanten". FRONTBERICHT. Het frontbericht van het D.N.B. van Woensdag luidt: De gewapende Duitsche verkenning kon gisteren nog steeds een sterke rookontwikkeling boven de Britsehe hoofdstad waarnemen. Bij de oude brandhaarden in de bocht van de Theems alsmede ten Zuid-Oosten van Hydepark zijn nieuwe, hevige branden waargenomen van objec ten, die voor den oorlog van belang zijn. Voorts zijn in de streek tusschen Dover, Folkestone en Ashford talrijke spoorweginstallaties vernield. Havens en „docks" zijn aan de zuidkust te Hastings Eastbourne, Newhaven en Brighton met bommen bestookt, alsmede de ten zuiden van Southampton gelegen vliegtuigenfabriek Woolstone. Hieronder is niet de vernielende uitwerking be grepen van de Duitsche luchtaanvallen gedurende den afgeloopen nacht. met alle kracht mede te werken aan den her bouw van het Noorsche bedrijfsleven. Ik ben er ook van overtuigd dat Noorwegen een groote toe komst wacht in de wordende reorganisatie van Europa. Van één ding moet het Noorsche volk zich echter bewust zijn: voor een toekomstige nationale Noorsche oplossing, die het herwinnen van vrijheid en zelfstandigheid in groote mate mogelijk maakt bestaat nog slechts de weg over van de „Nasjonal Samling". Het is thans een binnen landsche aangelegenheid van het Noorsche volk een beslissing te nemen." Italiaansch legerbericht: Slachtoffers bij Britsch bombardement op Tobroek. ERGENS IN ITALIë, 25 September (Stefani). Het Italiaansche hoofdkwartier maakt in het weermachtsbericht no. 110 het volgende bekend: „De vijandelijke luchtmacht heeft Tobroek gebombardeerd en met brand- en brisantbom men woningen van burgers alsmede burger- en militaire ziekenhuizen getroffen en voorts in de haven een ledig schip. Er vallen vijftien dooden te betreuren. Zeventig personen werden gewond. Een vijandelijk vliegtuig werd door de luchtdoel batterijen der marine neergehaald. Een vijandelijk vliegtuig heeft bommen ge worpen op de oase van Koefra, waarbij eenige burgers gewond werden en lichte schade werd aangericht. In Oost-Afrika hebben onze luchtformaties vijandelijke vliegvelden en militaire inrichtingen te Boera (Kenya) gebombardeerd, voorts een vesting en troepenafdeelingen in de buurt van Wajir en vijandelijke afdeelingen in de omgeving van Coeneina (Noordelijk Gallabat). Een vijan delijk vliegtuig wierp bommen op Diredaoea zonder slachoffers te maken of schade aan te richten" Tweede zone der Dobroedsja door de Bulgaren bezet. Intocht van gouverneur-generaal Popoff te Dobridsj. Het D.N.B. meldt uit Sofia: Woensdag is de tweede zone der Zuidelijke Dobroedsja door de Bulgaarsche troepen bezet. De feestelijkheden in dit gebied bereikten haar hoogtepunt met den in tocht van den gouverneur-generaal, generaal Po poff, te -Dobritsj. De ministers van landbouw, financiën en bin nenlandsche zaken zijn eveneens naar de Do broedsja vertrokken. Koning Christiaan lieden 70 jaar. Het D. N. B. meldt uit Kopenhagen, 25 September: Koning Christiaan X van Denemarken heeft vandaag Ier gelegenheid van zijn zeventigsten verjaardag op 26 September de hoofden der diplomatieke missie, het corps diplomatique, den- bevelhebber der Duit sche troepen in Denemarken en den commandant van de Deensche marine ontvangen. De bevelhebber van de Duitsche weermacht in Denemarken, generaal Lüdke, heeft de volgende dag order aan de Duitsche troepen in Denemarken uitge vaardigd: „Morgen, den 26sten September, viert Koning Christiaan X van Denemarken te Kopenhagen zijn zeventigsten verjaardag. Naar aanleiding van deze feestelijke gebeurtenis gedenkt ook de Duitsche weermacht, die zich thans in Denemarken bevindt, den eerwaardigen Koning met de beste wenschen voor het verder welzijn van hem, zijn Huis en zijn volk." BERLIJN, 26 September. (D.N.B.) De Führer heeft Z.M. den Koning van Denemarken bij het bereiken van den zeventigjarigen leef tijd telegrafisch zijn gelukwenschen doen toe komen. Incidenten in Indo-China bijgelegd. Gevolg van het ingrijpen van generaal Nisjihara. GENèVE, 25 September. Uit Vichy wordt gemeld, dat de grensincidenten in Indo-China zijn bijgelegd door het in grijpen van den Japanschen genea-aal Nisjihara. De jongste aanvallen der Engelsche luchtmacht. Commentaar tier Berlijnsche bladen. Het D. N. B. deelt mede: Al is de schade, aange richt bij den jongsten nachtelijken aanval, gemeten naar de grootte van de stad en het onbelemmerde dagelijksche leven nog zoo gering, toch staan de Engelschen hiervoor bij ons in het krijt. Hadden zij nog stations getroffen of fabrieken of openbare bedrijven, dan zouden wij dat geaccep teerd hebben, omdat het oorlog is. Doch opnieuw hebben de Engelsche bommen uitsluitend woonhui zen getroffen en weer zijn de slachtoffers geen soldaten, doch burgers, en weer zijn de gewonden geen ai-beiders in de bewapeningsindustrie, doch huisvrouwen en kleine kinderen. Waren zij getrof fen omdat zij dicht bij voor den oorlog belangrijke objecten woonden, dan zou het vreeselijk voor de getroffenen zijn, doch dan zou de laagheid, die aan onze verbolgenheid over iederen nieuwen Engel schen aanval voedsel geeft, niet aanwezig zijn. Met deze woorden kenschetst de „Angriff" de houding van de geheele pers ten aanzien van de herhaalde Britsehe bombardementen op woonwijken van de rijkshoofdstad. De „Lokal Anzeiger" wijst op het alternatief: of de Engelschen hebben de woonwijken, koloniën en nationale gedenkteekens voor de door hen gemelde militaire objecten gehouden en dan zouden zij slechtere vliegers zijn dan wij gedacht hadden, of wij hebben, hetgeen juist is, het bevel hun bommen uit te werpen onverschillig waar ze terechtkomen, indien ze maar iets dat leeft treffen. En dan zijn wij aldus het blad, weer gekomen aan het punt, waar alle waarnemingen en overwegingen op uit draaien, n.l. de Engelschen willen het Duitsche volk treffen, niet alleen de soldaten, doch meer nog de ongewapende volksdeelen, omdat zij krachtens hun opvatting van den oorlog hiervan snellere en meer resultaten verwachten. De „Nachtausgabe" schrijft: Men geeft zich zelfs niet eens de moeite om de Duitsche en neutrale be richten over de vernielingen aan woningen, buiten huisjes en kolonies op de een of andere manier te bestrijden. Hooghartig constateert men dat de mili taire doelen vernield zijn, al het overige is dan niet waar. En met een krasse huichelarij wijst men iedere mogelijkheid „per vergissing" civiele objec ten gebombardeerd te hebben, van de hand. Na (le besprekingen te Rome. De telegramwisseling tusschen Von Ribbentrop en Ciano. ROME, 26 Sept. (D.N.B.) De tusschen den rijksminister van buitenlandsche zaken en den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken na de ontmoeting in Rome gewisselde telegram men documenteeren, naar de diplomatieke mede werker van de „Agenzia Stefani" schrijft, op de duidelijkste wijze de geweldige levenskracht van het bondgenootschap en den buitengewonen geest van kameraadschap, die de verantwoorde lijke mannen van spilpolitiek verbindt. Von Rib bentrop verklaart dat de beide mogendheden in den strijd tegen Engeland gemeenschappelijke doelstellingen nastreven. Deze oprechte en vol strekte solidariteit leeft diep in het bewustzijn van de beide groote volken, die vastbesloten zijn tezamen, zij aan zij, tot aan de overwinning en daarna op te marcheeren. De rijksminister van buitenlandsche zaken heeft er op gewezen dat bij de ontmoeting van Rome de toekomstige ordening en veiligheid van de levensruimten der beide verbonden rijken aan een bestudeering zijn onderworpen. Duitschland erkent de Italiaansche levensruimte en Italië er kent de rechten van Duitschland in de levens- ruimte van het rijk. Aan beide kanten dus geen reserves, maar volkomen oprechte erkenning. Dat alles wordt door het Italiaansche volk op volle waarde geschat, het heeft de onoprechtheid der Westelijke democratieën in geen enkel opzicht vergeten. De rijksminister van buitenlandsche zaken heeft er verder op gewezen dat bij de be sprekingen in Rome niet alleen de toekomstige „ordening" der levensruimten, maar ook hun „veiligheid" bestudeerd zijn, hetgeen de gevolg trekking doet maken, dat niet slechts de poli tieke en economische, maar ook de geographische en strategische problemen overwogen zijn. De volstrekte en oprechte solidariteit der beide groo te mogendheden brengt daarmede in Europa en Afrika een „nieuwe ordening" tot stand en juist daarop heeft een uitdrukkelijke verklaring be trekking in het telegram van graaf Ciano. Enge land, aldus de diplomatieke correspondent ten slotte, heeft de ontmoeting in Rome met duide lijke nervositeit gevolgd en heeft haar volledige succes moeten constateeren. Dit succes werd niet alleen bekrachtigd door de verklaringen der beide ministers van buitenlandsche zaken in hun telegrammen, maar ook door de spontane en hartelijke volksbetoogingen der Italiaansche hoofdstad. De Fiihrer ontvangt Suner. Von Ribbentrop bij het onderhoud tegenwoordig'. Het D. N. B. meldt uit Berlijn: Offcieel wordt medegedeeld: De Führer heeft Woensdagmiddag, in aanwezig heid van den rijksminister van buitenlandsche za ken, Von Ribbentrop, den Spaanschen minister van binnenlandsche zaken, Serrano Suner voor een langdurige bespreking ontvangen. Ongeveer een jaar geleden introduceerde de heer M. Loots bij de Aerdenhoutsche Schoolvereeniging een onderwijsmethode, volgens welke de kinderen in de vrije natuur het teekenen kunnen leeren. Zaterdag a.s. wordt in eenige lokalen van deze school aan den Mr. Enschedéweg een tentoonstelling van deze teekeningen geopend, welke gedurende ongeveer een week voor ouders en belangstellenden toegankelijk zal zijn. Op het plaatje boven zien we hoe de 12-jarige Margreet Tent op Elswout een koe heeft uitgeteekend. De verwoesting tengevolge van den Duitschen luchtaanval op een der haven steden aan de Engelsche Zuidwest-kust. (Foto Weltbild.) De Berlijner krijgt weet koffie. Onze Berlijnsche correspondent schrijft ons: Het is ons in de Friedrichstrasse overkomen. Paf bleven we staan voor de étalage van de „Hamburgsche Koffiebranderij". Waarom? Om dat daar iets buitengewoons te aanschouwen viel: een rood koperen kom, tot aan den rand vol met- echte koffieboonen! Daarboven stond op een karton met dikke letters de vraag: „Hebt u zich reeds aangemeld?". Iets dergelijks hebben wij sedert onheuglijke tijden dat wil zeggen sedert kort na het uitbreken van den oorlog niet meer te zien gekregen. Niet meer te zien en niet meer te smaken. Want de distributie van koffie, thee en cacao duurde maar een week of wat en toen was de voorraad klaarblijkelijk uitgeput. Sedert dien moesten de menschen gaan wennen aan „Duitsche koffie",, dat wil zeggen een meng sel van rogge, gerst en mout. En wanneer een mensch niet heeft waar hij van houdt, dan moet hij maar zien te houden van wat hij heeft! De beteekenis van deze spreuk begint men in tijd van oorlog aan den lijve te ervaren. Wij hebben de „Fügsamkeit" van het Duitsche volk speciaal van de Duitsche vrouw in dezen leeren bewon deren. Koffiewas immers te allen tijde in heel Duitschland een dringende behoefte en koffie met- of zonder room en suiker werd door het zwakkere geslacht minstens in dezelfde mate gedronken als door ons, mannen, het bier! Maar toen van of- ficieele zijde eenmaal bekend gemaakt werd, dat men zich tot nader order met „Duitsche koffie" zou moeten vergenoegen, hoorde men nauwelijks mopperen en de meegaandheid der vrouwen heeft daarbij ongetwijfeld den doorslag gegeven. 75 GRAM KOFFIE. Maar plotseling schijnt er te dien opzichte een wending ten goede ingetreden te zijn. Begin Octo ber zal er per persoon aan hen, die zich bijtijds bij hun kruidenier daartoe lieten inschrijven, 75 gram koffie verstrekt worden. Dat is weliswaar nog geen ons en men kan er geen vrienden of kennissen op uitnoodigen, maar ook in dezen geldt de oude spreuk: zuinigheid met vlijt bouwt huizen als kasteelen! Geloof maar dat er met dat eerste zakje echte „Bohnenkaffee" gewoekerd zal worden en dat de vreugde alom groot zal zijn! Men brengt deze verrassing van overheidswege in verband met wat men Adolf Hitler bij de officieele opening van het werk der Winterhulp in het Sportpalast heeft hooren zeggen. Persoonlijk zoo hoorden wij hem verklaren kan hij het best zonder koffie stellen, maar hij ergerde zich over het feit, dat zijn volk deze lievelingsdrank door den oor log onthouden blijft. Hieraan schijnt voorshands een einde gekomen te zijn, want naar verluidt zal tot nader order iedere maand eenzelfde kwan tum „Bohnenkaffee" aan de bevolking van de Rijkshoofdstad verstrekt worden. Sedert eenige weken dienen wij iederen nacht met luchtalarm rekening te houden. Dat wil zeg gen: tusschen elven en eenen. begint te sirene te loeien en zijn wij verplicht ons hals over kop aan te kleeden om toevlucht in den naasten schuil kelder te zoeken! Aanvankelijk zag de zaak er niet al te ernstig uit en liet Rijksmaarschalk Hermann Goering zelfs meedeelen dat luchtalarm nog niet wilde zeggen, dat men op een bombardement moest rekenen. Men behoefde zijn schuilkelder pas op te zoeken, wanneer de schijnwerpers uit den nacht een dag maakten, wanner het afweer geschut begon te kraken en het geruisch der mo toren de komst van den vijand aankondigde. Maar weldra werd deze kalmeerende verklaring door een nieuwe verordening achterhaald en heb ben wij ons streng aan de voorschriften te houden, welke graaf Helldorf, de president der Berlijnsche politie, heeft uitgevaardigd. Het sluitingsuur vervroegd. En om de zaak kracht bij te zetten is het offi cieele sluitingsuur voor alle openbare lokalen in Groot-Berlijn thans van 1 uur sedert eenige dagen plotseling tot 11 uur vervroegd! Berlijn is zoo doende een brave provinciestad geworden! Voor de caféhouders is dat natuurlijk een zware strop en voor de stamgasten, die zonder een bepaald aantal halve liters bier en de noodige boi*rels de voorgeschreven „Bettschvere" niet kunnen halen, minstens evenzeer, maar och, hun aantal was de laatste weken al beangstigend klein geworden, want de angst voor nachtalarm had de overgroote meerderheid der bevolking reeds op andere gedach ten gebracht. Men is er al tamelijk vast mee gaan rekenen dat de nacht niet zonder onderbreking zal verloopen en geschiedt zulks bij uitzondering wel, dan is de vreugde den volgenden ochtend bij het ontwaken des te grooter! Vooral op Zaterdagavond hoort men algemeen de vraag stellen: „zouden ze komen?" Hetgeen volkomen begrijpelijk is, want dan wil immers iedereen uitslapen van een week vol zwaren arbeid en spanning. Of men aan gene zijde van het Kanaal met dezen wensch rekening houdt, weten wij niet, maar wel is het frappant, dat we tot dusver juist dien nacht voor ongewenscht bezoek gespaard gebleven zijn. Hoe komen de Engelschen boven Berlijn? „Hoe is het mogelijk dat de Engelschen ondanks het sterke afweergeschut tot boven het centrum van Berlijn weten door te dringen?" Deze vraag is alleszins begrijpelijk, want sedert het uitbreken van den strijd mocht er boven de stad ook door Duit sche piloten niet meer gevlogen worden en men Hoe de totale oorlog in de Rijkshoofdstad merkbaar is. hield het voor vrijwel ondenkbaar dat de vijande lijke luchtmacht tot zoover van haar uitgangspunt zou doordringen. Men gaf ons op deze vraag van bevoegde zijde de volgende uiteenzetting: „Iedereen weet dat het den Engelschen piloten tot dusver alleen nog maar 's nachts en dan op enorme hoogte gelukt is de Rijkshoofdstad te bereiken. Het betrof dan meestal slechts een paar toestellen, die tot de buitenwijken der stad waren gekomen, want zoo wel het luchtdoelgeschut als de actieve jachtvlieg tuigen zorgden er in de meeste gevallen voor dat de vijandelijke aanvaller van richting moest verande ren. Voorts moet er aan gedacht worden dat de Engelschen met een gemiddelde snelheid van 300 tot 400 kilometer per uur een heelen weg hebben af te leggen, voor zij het voor oogen gestelde doel kunnen bereiken. De Duitsche „Flakartillerie" is in de eerste plaats een verdedigingswapen en heeft dus tot taak de vijandelijke machines bijtijds tot omkee- ren te dwingen, ze op groote hoogte te houden en het doelloos neerwerpen van brandbommen te verhinde ren. Het voornaamste doel is dus niet zooals men vaak hoort zeggen de vijandelijke machines naar beneden te halen, want dat zou ongetwijfeld zijn mee en zijn tegen hebben. Slaagt men er in de ma chine van den tegenstander te raken, dan wil het onder de gegeven omstandigheden al heel wat zeg gen, wanneer deze zijn uitgangspunt niet meer kan bereiken en onderweg, binnen of buiten het vijan delijk gebied lot een noodlanding wordt gedwongen. Het is voor een belangrijk deel aan de activiteit van het luchtdoelgeschut toe te schrijven dat het klak keloos neergooien van brandbommen boven Berlijn heel wat minder schade heeft aangericht dan men aanvankelijk in het buitenland hoorde beweren". (Nadruk verboden). KAPITEIN-LUITENANT SCHEPKE EN MAJOOR GALLAND ONDERSCHEIDEN. Het D.N.B. deelt mede: De Führer heeft aan kapitein-luitenant Joachirn Schepke het ridderkruis van het ijzeren kruis ver leend. Schepke heeft als commandant van een duikboot in de Noordzee en in den Atlantischen Oceaan in totaal 26 vijandelijke schepen met een gezamenlijken inhoud van 122.443 b.r.t. tot zinken gebracht, waarvan 13 schepen, die in een beveiligd convooi voeren De Führer en opperste bevelhebber van de weer macht heeft verder den jachtvlieger majoor Galland het hem bij zijn 40ste luchtoverwinning verleende eikenloof bij het ridderkruis van het ijzeren kruis persoonlijk in de rijkskanselarij overhandigd. Amerikaansclie vlootvoogd te Sjanghai aangekomen. SJANGHAI, 26 September. Aan boord van den kruiser „Augusta" is alhier aangekomen de opperbevelhebber van de Amerikaanschc zeestrijd krachten in het Verre Oosten, Herold. Hij zal hier besprekingen voeren met de Amerikaansche autoriteiten. O.a. zal gesproken worden over eventueele evacuatie van de 11000 Amerikaan sche onderdanen, die zich in Japan, Mandsjocwó en China bevinden. (United Press). PROGRAMMA VRIJDAG 27 SEPTEMBER JAARSVELD, 414,4 M. VAR A-Uitzending. 8.00 Nieuwsberichten ANP. Gramofoonmuziek 10.Declamatie 10.20 Klarinet en piano 10.50 De clamatie 11.10 Esmeralda en solist 12.Berichten 12.05 Orgelspel en zang 12.45 Nieuws- en economi sche berichten ANP. 1.00 VARA-orkest en solist 1.45 Gramofoonmuziek. 2.15 VARA-orkest 2.45 Declama tie. 3.15 Trio Hartvelt 3.45 Gramofoonmuziek 4. Gramofoonmuziek (met toelichting) 4.30 Voor de kinderen. 5.Gramofoonmuziek 5,15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 Esmeralda en so liste. 6.10 Causerie ,-,Kunst en opvoeding". 6.30 VPRO: Cyclus „Bij de herdenking van Geert Groote". 6.45 Berichten 6.50 Felicitaties 6.55 (*ra- mofoonmuziek. 7.— Vragen van den dag (ANP) 7.15 VARA-orkest en solisten. 7.45 Propagandatoespraak 7.50 Gramofoonmuziek 8.Nieuwsberichten ANP. 8.10 VARA-orkest, VAR A-operettekoor en solisten. 8.559.00 Nieuwsberichten ANP. Sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. (NCRV-Uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch) 7.15 Berichten (En- gelsch) 7.30 Gramofoonmuziek. 8.Nieuwsberich ten ANP 8.10 Schriftlezing en meditatie 8.25 Ge wijde muziek (gr. pl.) 8.45 Gramofoonmuziek 9.45 Marcando-ensemble en gramofoonmuziek. 11.15 Be richten (Engelsch) 11.30 Gramofoonmuziek. 12.30 Berichten (Duitsch) 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.Celesta-ensemble en gramo foonmuziek 2.00 Berichten (Duitsch) 2.15 Celesta ensemble 2.45 Gramofoonmuziek 3.30 Berichten (Engelsch) 3.45 Zang met pianobegeleiding en gra mofoonmuziek 4.25 Gramofoonmuziek 5.00 Berich ten (Duitsch). 5.15 Nieuws- en economische berich ten ANP. 5.30 Canzonetta-sextet en gramofoonmu ziek. 6.15 Berichten (Engelsch) 6.30 Canzonetta sextet 7.— Vragen van den dag (ANP) 7.15 Berich ten 7.30 Reportage of muziek 8.— Berichten (Duitsch) 8.15 Nieuwsberichten ANP, gramofoon muziek. 8.30 Berichten (Engelsch) 8.45 Gramofoon muziek 8.559.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7