Bontm antels AGENDA. De verduistering IAAT/TE BERICHTEN WEILL ZOON BURGERLIJKE STAND HA" A RE EM'S DAG BE AD" 3 iLQUfZotr W BOU VY' poort Tri-Procédé// (Adu. Inpez. Med J Nederlandscli Arbeidsfront wordt ontbonden. Opdracht aan de leden aansluiten bij het N. V. V. 's GRAVENHAGE 26 September. De pers dienst van het N. V. V. deelt mede: Bij het besluit van den leider der nationaal socialistische beweging, ir. A. A. Muss er t is de organisatie van het „Nederlandsch Arbeidsfront' met ingang van 1 October ontbonden. Aan de leden van het N. A. F. is tegelijkertijd de opdracht ge geven, zich aan te sluiten bij het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen. De commissaris van het N. V. V., de heer H. J. Woudenberg heeft aan de verschillende bonden order gegeven, dat de leden van het vroegere arbeidsfront onmiddellijk als lid kunnen worden aangenomen. „Door de wijziging van de voorschriften van den Rijksdienst voor de Werkloosheidsverzekering kun nen ook de leden van het N. A. F., die werkloos zijn, direct als lid in het N. V. V.-verband worden opgenomen." De ontbinding van het Nederlandsch Arbeids front is gebaseerd op de overweging, dat thans de aanleiding vervallen is, op grond waarvan deze organisatie destijds in het leven werd geroepen. Deze aanleiding lag namelijk opgesloten in het feit, dat de toenmalige leiding van het N. V. V., evenals die van de andere groote vakcentrales, zich ging bezig houden met de persoonlijke politieke overtuiging van zijn leden. Daardoor werd het aan vele Nederlandsche arbeiders onmogelijk gemaakt zich in de groote vakbeweging te organiseeren of hun lidmaatschap daarvan voort te zetten. De gewijzigde verhoudingen hebben thans het N. V. V. teruggebracht tot de vervulling van zijn eigenlijke taak: de behartiging van de sociale en cultureele belangen der Nederlandsche arbeiders, een taak, welke door eiken werker in ons land vol ledig kan worden onderschreven. De toetreding van duizenden nieuwe leden uit den kring van het Nederlandsch Arbeidsfront be- teekent een nieuwe versterking van de N. V. V.- organisatie en daardoor tevens een belangrijke stap voorwaarts op den weg naar de eenheid op sociaal terrein van alle Nederlandsche arbeiders. Deze toetreding houdt tevens de erkenning in van de kracht van de groote vakorganisatie, die in den loop der jaren is opgebouwd uit den arbeid en de opofferingen van honderdduizenden Nederlandsche arbeiders. Ook in nationaal socialistische kringen blijkt dus de overtuiging te leven, dat deze kracht, die uit het werkende volk van Nederland zelf is voortgekomen, niet kan worden verwaarloosd of genegeerd bij het streven naar een rechtvaardige sociale positie voor den Nederlandschen arbeider. De leden van het N. A. F. kunnen zich aanmelden bij de plaatselijke besturen in hun woonplaats van- den voor hen geschikten vakbond van het N. V. V. Teneinde tegemoet te komen aan alle moeilijk heden, die zich zouden kunnen voordoen is aan het kantoor van het N. V. V., Amstel 224/226 een tijdelijk inlichtingenbureau verbonden, waar ieder dagelijks de voorlichting kan verkrijgen, die bij de oplossing van het Arbeidsfront wellicht noodig zou kunnen zijn. Het thans ontbonden „Nederdandsche Arbeids front" werd onder de naam „Nationale Werknemers Vereeniging" in den zomer van 1933 opgericht. De doelstelling luidde, het algemeen welzijn van de leden te behartigen en hun bestaansvoorwaarden zoo gunstig mogelijk te maken. Bij de middelen om dit doel te bereiken stond voorop het streven naar de corporatieve gemeenschapsgedachte. Nog in het zelfde jaar verwierf de pas opgerichte N. W. V. de vereischte goedkeuring op haar statuten en verkreeg daardoor de rechtspersoonlijkheid, benoodigd voor het instellen van een dienst arbeidsbemiddeling ten behoeve van de leden. Het ledental van de organisatie kreeg eerst be- teekenis, toen onder de druk der steeds toenemende uitzonderingsbepalingen vele arbeiders uit natio naal socoialistische kringen tot de N. W. V. toe traden. In November 1935 werd de huidige N. V. V.- commissaris, de heer H. J. Woudenberg, tot voor zitter van de Nationale Werknemers Vereeniging verkozen. Uit den aard'der zaak deed zich het gemis aan eigen werkloozenkassen sterk gevoelen, een ge mis waarin hier en daar door particuliere verzeke ring kon worden voorzien. Op 1 Mei 1939 werd vanwege de N. W. V. een „handvest van den arbeid" uitgegeven, bevattende een tiental grondslagen en eischen voor den op bouw van een corporatief-socialistische arbeidsge meenschap. Bij het uitbreken van den oorlog omvatte de Nationale Werknemers-Vereeniging ruim 4000 leden, welk aantal na de schokkende Meidagen zich bui tengewoonBnel uitbreidde tot 17.000. De N. W. V. werd tegelijk omgedoopt in „Nederlandsch Arbeids front" terwijl ook de interne organisatie meer en meer naar den geest van.het leidersbeginsel werd ingericht. De naam „Arbeidsfront" werd gekozen om den wil tot uitdrukking te brengen naar een eenheid van alle Nederlandsche werkers, op zuiver socialen grondslag onder uitschakeling van alle politieke invloeden. In tegenstelling met de groote vacentrales was het „Nederlandsch Arbeidsfront" geen federatief verband van zelfstandige bonden of vereenigingen. Het N. A. F. vormde een algemeene organisatie, waar de bijzondere belangen van de leden, hun vak en hun bestaansvoorwaarden rakende, behartigd werden door zoogenaamde „vakgroepen". GRAFSTEEN WIJLEN DS. W. BREUKELAAR. Bij de overdracht van den grafsteen, op de groeve van den bekenden zendingsman ds. W. Breu kelaar te Santpoort, a.s. Zaterdagmiddag zal, naar wij vernemen, het woord worden gevoerd door ds. D. Pol, Geref. predikant te Rijsoord, als voor zitter van Generale Zendingsdeputaten in welke kwaliteit hij ook voorzitter van het voor deze ge legenheid gevormd comité was. Generale zendings deputaten zullen bij deze plechtigheid behalve door hun voorzitter, ds. D. Pol, mede vertegenwoordigd worden door het moderamenlid, ds. P. C. de Bruyn, Geref. predikant te Apeldoorn. INSPECTIE INVOERRECHTEN EN ACCIJNZEN De inspecteur der directe belastingen, enz. K. Hanhart, toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der invoerrechten en accijnzen te Haarlem, is verplaatst naar Zaandam en aan gewezen als hoofd van de inspectie der invoer rechten en accijnzen, aldaar. Heden VRIJDAG 27 SEPTEMBER Frans Hals Theater: Circusreizigers, 2.30 en 7 uur. Cinema Palace: De 3 Codona's, 2, 4.45 en 7 uur. Luxor Theater: Zoölogica, 2.30 en 6.309 uur Rembrandt Theater: Mijn zoon de minister, 2.30, ZATERDAG 28 SEPTEMBER. Stadsschouwburg: Charlotte Kohier, „Het Onver gankelijke", 3 uur. Stadsschouwburg: Ilet Ned. Tooneel met „De Getrouwde Vrouw", 7 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds 4.45 en 7 uur. Middelbare Technische School te Haarlem. Invoering van het vak lichamelijke oefening? Het bestuur van de Middelbare Technische School heeft het volgende adres verzonden aan den Gemeenteraad van Haarlem. „Door den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen, is de wenschelijk- heid uitgesproken, ook bij het dagnijverheids- onderwijs over te gaan tot invoering van afzon derlijk onderwijs in lichamelijke oefening. Van de door de omstandigheden geboden ge legenheid tot herziening van onze leerplannen kan reeds dadelijk, zij het voorloopig bij wijze van proef, gebruik worden gemaakt door een gedeelte van den schooltijd voor dat onderwijs in te ruimen. Evenwel wordt voor het doorvoeren van dit plan, waarmede wij van harte instemmen, ver langd, volgens art. 25, zesde lid. juncto het twee de lid, van de Nijverheidsonderwijswet, een ver klaring van uwen Raad, dat u dit nieuwe, aan het leerplan toe te voegen vak van onderwijs noodig acht. Wij verzoeken dientengevolge uwen Raad. wel te willen verklaren, dat hij de toevoeging van het vak lichamelijke oefening aan het leer plan van onze Middelbare Technische School noodig acht." Tot zoover dit adres. Naar wij vernemen heeft de directeur der M. T. S. te Haarlem zich reeds in verbinding gesteld met de Vereeniging van Leeraren in de Lichamelijke Oefening in de gemeente Haar lem, die zich bereid verklaard heeft advies te geven inzake inrichting van een zaal, enz. De Haarlemsche kunstschatten. Blijven nog voorloopig opgeborgen. Naar wij vernemen ligt het niet in de bedoe ling van het Haarlemsche gemeentebestuur zoo lang de oorlog in den huidigen omvang voort duurt het Frans Halsmuseum te heropenen. De kostbaarste schilderijen zijn en blijven veilig „el ders" opgeborgen. Aan de tijdelijke huisvesting in den kelder onder de aula van de begraafplaats aan den Vergierdeweg is reeds eenigen tijd ge leden een einde gekomen omdat gebruik kon gemaakt worden van verschillende andere en betere bergplaatsen. Daar staato de Halsen en andere waardevolle stukken uitstekend, terwijl zij voldoende tegen bomscherven beveiligd zijn. Zooals algemeen wordt aangenomen, zijn geen voorzorgen te nemen tegen voltreffers, maar de kans dat juist zoo'n voltreffer zou komen op een der bergplaatsen is natuurlijk zeer klein. Boven dien heeft men nog het risico verdeeld, door de stukken over een aantal punten te verdeelen. Ook de kostbaarste voorwerpen uit het Stad huis o.a. de koperen kronen en de gebrand schilderde ramen uit de hal zijn en blijven voorloopig opgeborgen. Het Frans Halsmuseum wordt in deze tijd alleen gebruikt voor het houden van tijdelijke tentoon stellingen. De achterblijvers. Moesten te Haarlem lang op hun legitimatie- kaart wachten. Wij hebben reeds in ons vorig nummer medege deeld oat de gemeente Haarlem voor de personen die de eerste dagen niet in de gelegenheid waren hun legïtimatiekaart op de daarvoor aangewezen drie bureaux Ln orde te laten maken (o.a. omdat zij nog niet in het bezit waren van een foto) als nog een bureau opengesteld had in de Statenzaal op het Prinsenhof. Nu waren de letters A, B en C aan de beurt. Reeds 's morgens liep het storm. Op de Groote Markt vormde zich onder de hoede der politie een lange rij wachtenden en wie minder dan 2 uur moest staan, had nog geen reden tot klagen, 's Mid- s groeide de rij wachtenden nog aan. Om 4 uur werd het aantal op een kleine duizend geschat. Om 5 uur werden geen nieuwe „slachtoffers" toegelaten, maar er werd de troostvolle verzekering gegeven dat wie toen in de rij stond, in elk geval geholpen zou worden. In de Statenzaal werkten 16 ambtenaren onder hoogen druk. Toch was het al 8 uur voor de laatste man geholpen was. Donderdag werden aan dit bureau alleen 5000 achterblijvers aan een legitimatiebewijs geholpen. Zonder onderbreking hebben de ambtenaren den geheelen dag gewerkt. De heer Smit, het hoofd van de afdeeling Burgerlijken Stand en Bevolking had zelf de leiding in handen genomen om alles te doen o mhet tempo van het werk zooveel mo gelijk op te voeren, maar het verstrekken van le- gitimatiekaart is nu eenmaal geen massa-werk, het vereischt accuratesse. Heden waren de letters DG aan de beurt. Ook hedenmorgen 12 uur stond er weer een lange rij, die nu niet op de Groote Markt en de Gr. Hout straat opgesteld was, maar op het Prinsenhof, waar het veel rustiger is. Donderdag werd door de rij de toegang tot de winkels vrijwel afgesloten, wat natuurlijk tot gemopper aanleiding gaf. Hedenmorgen werd er ongeveer 2 uur gewacht.. Ook nu werd er veel geklaagd over dat lange wachten, in het bijzonder door de huismoeders die vreesden te laat te komen voor de bereiding van het middageten. Gelukkig was het zoowel gister als heden mooi weer. Als het slecht geweest was zou het wachten natuurlijk nog onaangenamer geweest zijn. Morgen komen de letters HK der achterblij vers aan de beurt. Het is aan te nemen dat heden en morgen nog niet alle achterblijvers hun legitimatickaart krijgen. Daarom zal voor de nakomers uit de achterblij vers de volgende week alsnog een gelegenheid ge opend worden om hun kaart te verkrijgen. Hoe dit geregeld zal worden, wordt nog nader bekend gemaakt. Aan de drie andere bureaux gaat de verstrekking der kaarten gewoon door. Daar waren heden aan de beurt de letters SmoT, Zaterdag komen UV en Maandag WZ. Donderdagavond waren van de 100.000 Haarlemmers van 15 jaar en ouder ongeveer 55.000 a 60.000 in het bezit van hun legitima- kaart. Vandaag zullen er nog wel 10.000 bij komen. OFFICÏEELE VALUTAKOERSEN. New York 1.88 3/16—1.88 9/16. Berlijn 75.28—75.43. Brussel 30.11—30.17. Helsinki 3.81—3.82. Stockholm 44.81—14.90. Zürich 42.91—43.00. Bankpapier: New York 1.86 1/2—1.901/4. Brussel 30.0830.20. Stockholm 44.76—44.94. Zürich 42.87—43.04. Zon onder 19.28 uur Zon op 7.35 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. Nieuwe stationschef te Haarlem. De heer O. Huisman benoemd. Met ingang van 16 October a.s. is tot Sta tionschef te Haarlem benoemd de heer O. Huisman, Stationschef le klasse A te Zutphen. De heer Huisman kwam in dienst der Ned. Spoorwegen in 1903, hij werd toen surnume rair te Zuidhorn. Vervolgens was hij werkzaam aan de stations te Winschoten en te Utrecht. Van 16 Februari 1909 tot 1 Januari 1927 was hij in Lage Zwaluwe achtereenvolgens sta tions-assistent (ook aan het goederenstation), commies-stationsdienst en chef-commies. Op laatstgenoemden datum werd de heer Huis man onder-stationschef 2e klasse te Amersfoort met 1 December 1929 onder-stationschef le klasse aldaar. Sedert 1 April 1936 vervult hij de functie van stationschef te Zutphen. Concert van Duitsche Militaire Kapel op de Groote Markt. Zondagmiddag van twee tot drie uur zal op de Groote Markt een concert worden gegeven door een kapel van de Duitsche Weermacht. Maandag 30 September van 1617 uur wordt een concert gegeven door een Duitsche Militaire Kapel uit Den Haag op de Groote Markt te Haarlem. De onverbeterlijken. Ook Donderdag heeft de Haarlemsche politie tegen zeventien ingezetenen proces-verbaal moeten opmaken omdat er 's avonds licht uit hun huizen straalde. Bij één hunner, wonende in een perceel aan den Zijlweg, brandde een electrische lamp tegen den muur. Een politie agent schelde aan, maar de bewoner bleek niet thuis te zijn. De agent heeft toen korte metten gemaakt en de lamp kapot geslagen. Ook ze ventien wielrijders, die zonder behoorlijke ver lichting reden, kregen een bekeuring. Spelmiddag voor H. Y. G. adspiranten. B- De H. V. G. B.-adspiranten hebben nog altijd een jubileum-feestelijkheid tegoed. Enkele malen ach tereen moesten de aanvankelijk opgestelde plannen in verband met de tijdsomstandigheden worden ge wijzigd of uitgesteld, maar thans is de spelmiddag voor de adspiranten definitief vastgesteld op Zater dagmiddag a.s. in hotel „De Leeuwerik". De meisjes en jongens komen nu een,s niet in het water tegen elkaar uit, maar kunnen hun krachten en talenten meten in wedstrijden sjoelen, ping-pong en ping shot. Voorts staan nog eenige verrassingen op het programma. Om half drie wordt met de afwerking an het feestprogramma een aanvang gemaakt. Een GROENTJE in HAARLEM S L DAGBLAD is een dienstverrichting, N die goedkooper, zekerder en sneller J werkt dan welke andere ook. .S Laat het ook voor U dienstig zijn. J uw van *Miens LEVERANCIER VAN ALLE Z. FONDSEN GIERSTRAAT 27 - TEL. 16764 (Adv. Ingez. Med.) Japan verklaart de souvereiniteit van Indo-China te zullen eerbiedigen. Frankrijk zegt militaire faciliteiten aan Japan toe. Het D. N. B. meldt uit Tokio: Het departement van buitenlandsche zaken heeft den inhoud gepu bliceerd van een gemeenschappelijk communiqué der Japansche en Fransche regeeringen, dat uitge geven werd naar aanleiding van het sluiten der overeenkomst betreffende Fransch Indo-China. In het communiqué wordt verklaard dat de Japansche regeering de Fransche eerbiediging toezegt van de rechten en belangen van Frankrijk in het Verre Oosten en in het bijzonder de territoriale onaan tastbaarheid van Fransch Indo-China en de souve reiniteit van dit gebied. De Fransche regeering, al dus het communiqué, zal het Japansche leger en de vloot in Fransch Indo-China zekere faciliteiten toe staan, die noodig zijn voor de uitvoering van militaire operaties. Felle Duitsche luchtaanvallen in den afgeloopen nacht. BERLIJN 27 Sept. (D. N. B.) Vierhonderd duizend kilogram bommen van alle kalibers zijn bij de felle aanvallen van het Duitsche lucht- wapen in den nacht van 26 op 27 September op Londen, Liverpool, Birkenhead en Southampton geworpen. 250.000 K.G. bommen werden boven het stedelijk gebied van Londen neergeworpen. Terwijl in Londen de treffers wederom langs de Theems in het West India Doek te land kwa men en geweldige verwoestingen aanrichtten, kon in Liverpool, een groote, uitgestrekte brand in de pakhuizen worden waargenomen. HEDENOCHTEND OPNIEUW AAN VALLEN OP ENGELAND. BERLIJN 27 September (D. N. B.) Duitsche gevechtsvliegtuigen zijn vanochtend opnieuw opgestegen naar Engeland om hun bommenlast op voor den oorlog belangrijke plaatsen en in stallaties neer te werpen. NIEUWE COLLECTIE VRIJ VAN DISTRIBUTIE föisatücug tBisamftatik JUtit geis Veuien^ HeisUuuï Bontwerkers Barteljorisstraat 26-28 Gevestigd 18 56 Adv lïigez Med I Ciano's bezoek aan Berlijn. De solidariteit der as-mógendheden. Het D.N.B. meldt: Het bezoek van graaf Ciano aan Berlijn, slechts enkele dagen na het einde der besprekingen te Rome, heeft in de geheele wereld sterk de aandacht getrokken. Volgens de opvatting van het „Hamburger Fremdenblatt" wordt het vermoeden bevestigd dat door het buitenlandsch politieke activisme der beide ver bonden mogendheden een beslissend keerpunt be reikt is in het geheele oorlogsgebeuren. De oorlog, die om de Poolsche bagatelkwestie door Engeland en Frankrijk als Europeesch conflict is begonnen, aldus constateert het blad, is sinds de deelneming van Italië aan den oorlog overgeslagen op Afri- kaanschen bodem tot aan de kusten van den In- dischen Oceaan. De oorlog heeft in zijn geografi sche uitgestrektheid en in de strekking der be slissingen, die op het spel staan, een wereld-poli- tieken omvang aangenomen. Engeland strijdt den wanhopigen strijd om het behoud van het be staande. De verbonden spilmogendheden daaren tegen vormen in hun politieke besprekingen de toekomst, terwijl zij nog slag op slag toebrengen op de levensdraden van het wankelende imperium. De besprekingen van graaf Ciano te Berlijn zul len aansluiten op de gebeurtenissen te Rome. In de eerste plaats blijft de overwinning van de to talitaire idealen het beslissende doel. Zij maakt een uitbreiding van het militaire optreden en een verhoogd effect van dit optreden door politieke middelen noodzakelijk. Duitschland en Italië bezitten, tengevolge van het toenemen in aanzien, dat zij kunnen bpeken op grond van hun tot dusverre behaalde wapensucces sen, vele mogelijkheden in deze richting. In de tweede plaats geven Duitschland en Italië vorm aan de toekomst, terwijl zij nog strijden. Hun Monroe- leer voor Europa en Afrika geeft den omtrek aan van de grenzen hunner levensruimten, Maar ook hun vastbeslotenheid om deze grenzen met alle denkbare veiligheidsfactoren uit te fusten. In de derde plaats hebben Duitschland en Italië een dui delijke voorstelling van het uiterlijk der wereld, dat na den onstuitbaren ondergang van de Britsche uni- verseele gedachte practisehe vormen zal aannemen. Zij handelen in overeenstemming daarmede op mi- litair gebied en stellen hun politieke concepties daarop in. Beide mogendheden marcheeren tezamen op tot aan de overwinning. Zij kennen geen verschillen in hun opvattingen of tegenstellingen hunner belan gen. Zij zijn de scheppers van de nieuwe, van En geland bevrijde orde, omdat zij den wil hadden om alles daarvoor op het spel te zetten. Dit alles krijgt door het bezoek van graaf Ciano een nieuwe noot en, naar men mag aannemen, een nadrukkelijkheid, die in alle werelddeelen merkbaar zal zijn. UIT DE ITALIAANSCHE PERS. ROME. 26 September (D.N.B.) De nieuwe reis van den minister van Buitenlandsche Zaken, Ciano, naar Duitschland en de besprekingen tusschen den Führer en den Spaanschen minister van Binnen- landsche Zaken, Suner, beheerschen de geheele Italiaansche pers. De bladen doen uitkomen, dat de oorlog der spilmogendheden tegen Engeland en zijn imperium in een nieuw stadium .is gekomen. Het „Giornale d'Italia" schrijft: „Het is heel natuurlijk, dat het bevriende Spanje, in een oorlog die zoovele van zijn levensnoodzake lijke belangen, van Gibraltar tot aan de Westkust van Afrika, omvat, zich aan de zijde schaart van de beide spilmogendheden. De diplomatieke ontwikkeling en de oorlogsacties die thans aan den gang zijn, vereenigen zich in een harmonischen en actieven stormloop op de eind overwinning". Het semi-officieele blad schrijft dan verder: .Churchill en de Britsche propaganda hebben tevergeefs getracht de verwoestende uitwerkingen van de Duitsche acties te verdoezelen, want de feiten zeggen meer dan woorden. Men kan er van overtuigd zijn dat de Duitsche acties nog, versterkt en verder uitgebreid zullen worden. De acties van Italië concentreeren zich in de nieuwe phase vooral op de Middellandsche Zee en op Egypte. Deze acties geschiedden volgens een van tevoren opgesteld plan. Reeds thans is de afstand tot het Suezkanaal en andere noodzakelijke centra van de Britsche oorlogsorganisatie in Noord-Afrika met 100 kilo meter bekort. Daarbij komt nog de politieke crisis in Egypte en de groeiende ontevredenheid in de Arabische wereld over Engeland. Tevergeefs pro beert Groot-Brittannië door den mislukten overval op Dakar de aandacht van deze feiten af te leiden". Verordening inzake buitenlandsche effecten. 's GRAVENHAGE, 26 September. Het Ver ordeningenblad van heden bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departement van financiën betreffende de aangifte van buitenland sche effecten. Hierin wordtbe paald o.a: Artikel 1. (1). Ingezetenen zijn verplicht van buiten landsche effecten, welke hun bij het in werking treden van dit besluit toebehooren, binnen een maand na dit in werking treden aangifte te doen bij de Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam. (2.) Het deviezeninstituut kan bepalen dat buitenlandsche effecten, waarvoor reeds uit ande ren hoofde een opgave of registratie heeft plaats gevonden of die een geringe waarde hebben, van de verplichting tot aangifte uitgezonderd zijn. Deze bepalingen worden in de Nederlandsche Staats courant bekendgemaakt. (1). Ingezetenen zijn verplicht van buitenland sche effecten die door hen na het in werking treden van dit besluit worden verkregen, binnen drie dagen na die verkrijging overeenkomstig het bepaalde in artikel 1 onder gelijktijdige vermeL ding van den voorafgaanden eigenaar aangifte te doen. (2.) Aangifte overeenkomstig het vorige lid be hoeft niet te worden gedaan, wanneer.de effecten door de Vereeniging voor den Effectenhandel op daartoe strekkend verzoek met opgave der num mers geregistreerd en van een ketting verklaring voorzien zijn en in regelmatig beursverkeer wor den verkregen. Deze verordening treedt in werking op den dag harer afkondiging. „Volksche Werkgemeenschap". Naar aan het A.N.P. gemeld wordt, is eenigeil tijd geleden „De Volksche Werkgemeenschap" op gericht. Thans, na eenige maanden voorbereiden den arbeid, wenscht zij aan haar. doel en organisatie meer bekendheid te geven. Deze werkgemeenschap is van meening, zoo lui den de mededeelingen aan het A.N.P.dat slechts dan een volksvernieuwing tot stand kan komen wanneer dit volk weer eerst den weg weet te vin den naar een sterk en gezond leven volgens eigen aard en eigen wezen. Tegenover een opvatting, waarin sprake is van staatsburgers onderscheiden naar hun woonplaats in elf soorten provincialen, stelt „De Volksche Werkgemeenschap" het in de natuur gegeven feit vast dat onze lage landen bewoond worden door Friezen, Saksen en Franken, wier vestigingsgebie- den nog immer duidelijk te onderscheiden zijn. Verder acht „De Volksche Werkgemeenschap" het onjuist, in dezen tijd te wijzen op allerlei echte en onechte verschillen tusschen ons en andere Ger- maansche stammen en volken. Zij gelooft, dat in dezen tijd meer en grootere behoefte bestaat aan de bewustwording der wezenseenheid aller Germaan- sche stammen en volken. Verder acht „De Volksche Werkgemeenschap'' het niet tot haar taak behoo- rend zich bezig te houden met de toekomstige staatkundige verhoudingen in Europa. Het hoofd kantoor is gevestigd te 's-Gravenhage, Smidswa ter 2. Dr. J. Theunisz, te Zwolle, heeft het voor zitterschap op zich genomen. Aan de werkgemeenschap arbeiden mede „De Friesehe Werkgemeenschap", „De Saksische Werk gemeenschap", „De Frankische Werkgemeenschap" welke zich bezig houden met: a. volkskunde; b. ge schiedenis van stam en landschap: c. heemkunde en d. volks-(boeren)kunst. Als medewerkende ar beidsgemeenschappen aan haar Centrale kent zij de arbeidsgemeenschap voor volkskunde, de arbeids gemeenschap voor landelijke levensvormen, de ar beidsgemeenschap voor geschiedenis van stam en landschap, de arbeidsgemeenschap voor voorge schiedenis, de arbeidsgemeenschap voor sibbekun- de, de arbeidsgemeenschap voor volks- (boeren)' kunst, de arbeidsgemeenschap voor heemkunde en de arbeidsgemeenschap voor volksche fotografie en film. Dezer dagen zal een eigen orgaan van de Werk gemeenschap uitkomen. Verschillende uitgaven zijn in voorbereiding. IJMUIDEN W^rktherirbten en besommingen. Deensche consignatievisch: Kleine schol 37.5025 Bot 41—24 Schar 2920 Wijting 19.50—18.50 Kabeljauw 5349 Kleine haring 17.50—16.50. Alles per 50 K.G. Zoetwatervisch: snoekbaars 6858, snoek 4236, zeelt 35—33, blei 14—12, brasem 18. Alles per K.G. BLOEMENDAAL BEGRAFENIS MR. J. LUDEN. De teraardebestelling van het stoffelijk over schot van mr. J. Luden zal plaats hebben Maan dag a.s. te 1 uur op de Nieuwe Begraafplaats aan den Bergweg te BloemendaaL UITVOERING ..ST. GENESIUS". De R.K. Gemengde Tooneel vereeniging „St. Genesius" opent Zondag 29 September het seizoen met een opvoering in hotel Vreeburg van „De grap van den deurwaarder" van Willy de Maazé. In verband met de verduistering begint de voor stelling om 4 uur 's middags. HEEMSTEDE DE NEDERLANDSCHE UNIE. Door het Gewestelijk Secretariaat van De Ne derlandsche Unie te Haarlem is voor de gemeente Heemstede een Voorloopig Plaatselijk Comité in het leven geroepen, bestaande uit de heeren: C. A. van Meeuwen, voorzitter; dr. A. J. van Raven- swaay, J. D. Schamhart, mr. A. van Zanten, A. A. Visscher en A. A. Leuven. Het secretariaaat is gevestigd in het Neder- HAARLEM 27 September 1940. Bevallen: 25 Sept., H. P. van Kesteren—Hendriks, z.. 26 Sept., C. J. M. Overbeekevan den Bogaard, z.; B BeenenSchoenmakers, z; A. E. Huiskens Moreels, z.; 27 Sept., C. van Kessel—van Zilt. d.; G. Polakvan Dalum, z. Overleden: 26 Sept., M. Janssen, 4 maanden, Scheepsmakersdijk.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2