Deze 2 Zij haareëm's dag be ad De Dow-theorie aan de practijk getoetst. Van Sate tot en met J. FLITSEN llüjVjl IpnöT IÏFTWI JKvi H. Kwekkeboom VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1940 Gewogen en feitelijk te licht bevonden. Resultaten vóór 1910 vrij gunstig Daarna echter niet. ET bewijs, dat de Dow-theorie meermalen gefaald heeft, is reeds geleverd door het feit, dat er ter beurze nog winsten worden gemaakt en verliezen geleden, indien het werkelijk mogelijk was goede voorspel- ngen te doen omtrent het toekomstig verloop Ier beurskoersen, er zouden alleen nog maar insten worden' gemaakt. En ieder weet, dat dit lorado dat toch ook maar heel kort zou duren nog niet is bereikt. Bekende aanhangers van de Dow-theorie heb- len openlijk toegegeven, dat de theorie de laatste (aren herhaaldelijk tot foutieve conclusies heeft ;eleid. Zelfs heeft Hamilton, de hoofdredacteur ran Wallstreet Journal en mede grondlegger der iow-theorie, fouten gemaakt en zich vergist. Hij leeft in 1926 een securidaire reactie in een hausse-markt voor een baisse-markt aangezien en velen, die zijn voorspellingen geloofden, heb ben zware verliezen geleden Deze vergissing is gemaakt in één van de moei- ijkste kwesties der' theorie. Een secundaire reac- ie in een hausse-markt is zeer moeilijk te her- cennen. Bij alle secundaire bewegingen moet men rolgens de theorie, rekening houden, met een ge- riiddelden koersteruggang van 57.6 pCt. van de inmiddellijk daaraan voorafgaande primaire be- veging. Een zorgvuldige analyse heeft echter Langetoond, dat 7.1 pCt. van alle reacties eindig- ien na 10 pCt. tot 25 pCt. van de voorafgaande jrimaire beweging te hebben herwonnen of ver oren; 25.4 pCt. eindigden na een terugnemen 'an 25 pCt. tot 40 pCt.; 18.8 pCt. eindigden na een ;erugnemen van 40 pCt. tot 55 pCt.; 26.7 pCt. iindigden na een terugnemen van 55 pCt. tot 70 )Ct.; 8.5 pCt. na een terugnemen van 70 pCt. tot !5 pCt. en 14 pCt. van alle secundaire reacties ïamen meer dan 85 pCt. van de voorafgegane pri- naire beweging terug. Herbert G. Lyttle heeft in „The Annalist" mee gedeeld, wat zijn onderzoekingen van de Dow- iheorie hebben uitgewezen. En op voorhand kan vorden vastgesteld, dat ze niet schitterend zijn voor de theorie. Lyttle is uitgegaan van de slot- coersen van 17 Juli 1939, toen volgens de theorie het „signaal" voor een hausse-markt werd ge geven. Op 13 Mei van dit jaar werd het „sein" 'egeven voor een baisse-markt. Nu heeft Lyttle na gegaan wat het resultaat is geweest van het aan- coopen op 18 Juli 1939 van de 666 fondsen, welke het op 17 Juli 1939 op de New-Yorksohe beurs tot noteering brachten, en van den verkoop van die fondsen óp 14 Mei 1940. Hij heeft daarbij rekening gehóuden met een aankoop op 18 Juli 1939 iegen den hoogsten koers van dien dag en een verkoop op 14 Mei 1940 tegen den laagsten koers, en een aankoop op 18 Juli 1939 tegen den laagsten koers en een verkoop op 14 Mei van dit jaar tegen den hoogsten koers. Hij verkreeg op die manier dus de beste en de slechtste resul- laten, welke bij het volgen van de Dow-theorie verkregen hadden kunnen worden. Volgens de koersen zou de „beste" kooper op 238 fondsen winst hebben geboekt en op 435 ver lies. Op 13 fondsen zou hij quitte hebben ge speeld. De „slechtste" kooper die dus voor den hoogsten koers had ingekocht en voor den laag sten had verkocht zou op 130'fondsen winst hebben gemaakt en op 523 verlies. Tenslotte zou (hij ook met 13 fondsen quitte hebben gespeeld. Koopers van fondsen, die zich bij hun aan- en verkoop door de theorie zouden laten leiden, zou den dus bij 66—80 pCt. van hun gestes mis zijn geweest. Slechts bij 2034 pCt. van de fondsen zouden zij winst hebben gemaakt. Men zou dus wel een gelukkige hand moeten hebben om juist deze laatste fondsen eruit te pikken. De tegenwerping zou nu gemaakt kunnen wor den, dat de winst op dat betrekkelijk geringe aan tal fondsen mogelijkerwijze grooter kan zijn ge weest dan het verlies op de andere. Lyttle heeft dit voorvoeld en heeft daarom onderzocht hoe het koersverloop voor alle fondsen is geweest. Uit dit onderzoek heeft hij geconcludeerd, dat in het beste geval het koersverlies 8 1/3 pCt. en in het slechtste geval 15.6 pCt. zou hebben bedragen. Het gemiddelde verlies tusschen 18 Juli 1939 en 14 Mei 1940 zou ongeveer 12 pCt. zijn geweest.- Tegen de theorie in. Dit is voor Lyttle aanleiding geweest eens heelemaal tegen de theorie in te gaan. Op 31 Maart 1939 werd volgens de Dow-theorie een „baisse-signaal" gegeven. Op 1 April d.a.v. kocht hij (dus precies het tegenstelde van wat hij vol gens de theorie zou moeten doen) theoretisch elk gewoon aandeel op de New-Yorksche beurs en op 18 Juli 1939, toen het „hausse-signaal" werd gegeven verkocht hij (dus ook weer precies tegen de theorie in) al die aandeelen, 668 stuks in totaal. Nu bleek, dat de „beste" kooper op 540 fondsen winst zou hebben gemaakt, met 49 fondsen gelijk zou hebben gespeeld en slechts op 79 fondsen verlies zou hebben geleden. De slechtste kooper zou op 499 fondsen winst hebben gemaakt en op 117 verlies. Bij 52 fondsen waren de koersen on veranderd gebleven. De winst op het geinvesteer- de kapitaal beliep respectievelijk 11.5 pCt. en 10.8 pCt. Zooals men ziet dus een heel ander beeld dan het hierboven vermelde bij het volgen van de Dow-theorie. Slechte resultaten. Lyttle heeft ook nog onderzocht hoe het met de Dow-theorie sedert haar ontstaan zij loopt Zesde kindertrein te Rotterdam aangekomen. Maandag komt de laatste. Donderdagavond te ongeveer vijf voor half zeven is op station D.P. te Rotterdam de zesde kindertrein uit de Oostmark aangekomen. Ongeveer 650 Nederlandsche kinderen, die onge veer zes weken geleden naar de Oostmark reisden, zijn hiermede na eenige gelukkige, gezonde vacantie- weken in het vaderland teruggekomen, vol van het schoons, dat zij daar allemaal hadden gezien. Leider van dezen trein was de heer Hackert van de Kinderaktion. Ter verwelkoming waren op het station aanwezig de heer H. S. van der Waals, van het Rotterdamsche kinderevacuatiebureau en een groote groep ouders was aanwezig.- Met dezen trein kwamen, behalve de kinderen uit Brabant, Noord en Zuid-Holland, ongeveer tweehonderd Rotterdam sche kinderen mee. Men zag niets dan gelukkige ge zichtjes en bij menig weerzien stroomden de traan tjes weer rijkelijk. Velen waren getooid in de ty pisch Oostmarksche kleeding en allen sjouwden groote pakken met zich mede, waarin vele geschen ken waren verborgen, door de pleegouders meege geven. De heer Hackert vertelde, dat de trein geheel vol gens de regeling Woensdagmiddag ongeveer twee uur uit Linz was vertrokken. Zaterdag komt de voorlaatste kindertrein aan en Maandag de achtste en laatste met ongeveer acht honderd vacantiegangertjes. (A.N.P.) reeds van 29 Juni 1897 is gegaan. Van dezen datum van 29 Juni 1897 tot 11 Mei 1910 kwamen op de NeW-Yorksche beurs vier „primaire hausse bewegingen" voor.. De hausse-affaires in die perioden volgens de Dow-theorie bedreven zouden voor 8090 pCt. goed zijn uitgekomen. Daarna volgde voor de theorie al een heel slechte tijd, want van November 1910 tot Juni 1923 zouden slechts 35 tot 40 pCt. van de hausse-indicaties goed zijn uitgevallen. Het is begrijpelijk, dat de groote hausse, welke tot October 1929 duurde, goede resultaten zou hebben gebracht. De hausse, welke in September 1937 eindigde, viel voor 66 pCt. gunstig voor de theorie uit. Van 1897 1940 kende de beurs volgens de Dow-theorie twaalf hausse-perioden. In zes ge vallen kwamen de aanwijzingen der theorie goed uit en in één geval behoorlijk. Van deze zes goede aanwijzingen vielen er vier vóór 1910, maar van de acht hausse-perioden sinds 1910 hebben de Dow-indicaties slechts in twee gevallen tot succes geleid. Op grond van deze feiten kan slechts één con clusie worden gemaakt: toepassing van de Dow- theorie in de practijk kan slechts met de uiterste voorzichtigheid geschieden, waarbij vooral de nadruk op „uiterste" moet vallen. L. (Het eerste artikel over de Dow-theorie is in ons nummer van 18 Sept. opgenomen). Rotterdamsche politie heldert aantal rijwieldiefstallen op. Negen personen in arrest. De arrestatie van één rijwieldief heeft de reeherche-afdeeling van de Rotterdamsche po litie, op het spoor gebracht van een wijdvertakt net van rijwieldieven en helers. In totaal heeft men negen arrestaties kunnen verrichten, en ongeveer 40 rijwielen zijn in beslag genomen. Omstreeks 20 Sept. kon de politie den 37-jar. los werkman L. J. W., Rotterdammer van origine arresteeren, verdacht van rijwieldiefstal. Deze man werd overgebracht naar het huis van be waring en ter beschikking van den officier van justitie gesteld. De politie pakte het verhoor van dezen man zeer nauwkeurig aan. Uit het verhoor bleek, dat W. in 4 a 5 weken tijd een twintigtal fietsen in Rotterdam had gestolen. Hij maakte er zijn werk van deze voorwerpen te verkoopen. Toen kon men den 45-jarigen koopman T. H. C. B. en den 30-jarigen koopman J. Q. K. verdacht van heling naar het hoofdbureau brengen. Door goed speurderswerk gelukte het de politie alle gestolen rijwielen twintig nn getal op te spo ren. Daarna kon men nog den 17-jarigen los werkman E. van D. arresteeren, die ten nadeele van een firma aan den Nieuwen Binneweg acht overalls had gestolen. Van D. verkocht deze za ken zonder uitstel aan een anderen werkman, den 40-jarigen A. W. K., die echter niet veel geluk had van zijn „koop" want nauwelijks een uur later was er een handige dief, die hem de acht overalls afhandig maakte. Weer bracht het onderzoek de politie op nieuwe wegen en het gevolg was, dat men de hand kon leggen op den 23-jarigen koopman J. B. Deze man werd verdacht van rijwieldiefstal en hij moest een vrij groot aantal rijwielen ver kocht hebben aan den 25-jarigen koopman C. H. van V. Een huiszoeking bij B. leverde ver rassende resultaten op: een heele partij rijwiel- onderdeelen werd aangetroffen en inbeslag ge nomen. Ook was er sprake van diefstal van ongeveer 20 rijwielen. B. bleek eenige rijwielen verkocht te hebben aan een chauffeur, die te Hillegersberg woont, den 28-jarigen J. H. Dit laatste trio bleek bij nader onderzoek nog een appeltje te schillen te hebben met de politie te Schiedam, ook we gens een rijwieldiefstal. Woensdagavond bleek, dat dan den linker Maasoever iemand een fiets te koop aanbood. Het was de 28-jarige kapper C. S. Deze handeling kwam aan het licht, door dat op de fiets een rijwielplaatje bevestigd was. waarop de naam van een ander prijkte. Hij had het rijwiel gekocht, zoo verklaarde hij, van een „onbekende". Ook deze S. is aangehouden en opgesloten. HOOFD RÖNTGENOLOGIE St. ANTONIUSHOVE. Met ingang van 1 October is aan het zieken huis St. Antoniushove te Voorburg tot hoofd van de afdeeling röntgenologie benoemd de röntgenoloog dr. J. A. Arendsen Hein. DE ORGANISATIE VAN AMUSEMENTS KUNSTENAARS. Naar aanleiding van het A.N.P.-bericht aan gaande de oprichtingsvergadering van de N. O. K. A. (Organisatie van Artisten in het Amuse mentsbedrijf) deelt de heer Piet Muyselaar aan het A.N.P. mede dat hij de functie van commis saris in het bestuur van bedoelde organisatie niet heeft kunnen aanvaarden. Man en vrouw zijn één, heet het plechtig. Maar dat gaat niet altijd op, want lief en leed van de identiteitskaart deelen zij niet tezamen. De vrouwen, wien 't verdriet dat haar eigen naam in het huwelijk verdwijnt, kunnnen eener- zijds verheugd zijn; want alleen wanneer de be ginletter van haar eigen naam aan de beurt is mag zij op 't kantoor van de gemeente verschijnen, en manlief's naam kan daar niets toe of af doen. Maar anderzijds, hoezeer zal zij den steun van haar echt genoot ontberen, vooral wanneer de rij der wach tenden een beetje lang is! Zoo heeft alles zijn voor en zijn tegen. Wanneer je bijvoorbeeld gisteren die mensche- lijke slang, voor het Stadhuis zag werd 't je als man angstig te moede; je vrouw in haar eentje overgeleverd tè zien aan het duiveltje, dat „wach ten" heet, en dat zijn duivelsche kracht louter zoekt in niets doen, is bezwarend voor een manlijk gemoed. En 't is de vraag of vrouwlief een derge lijke beproeving over heeft voor het genoegen, nou eens niet onder 's mans vlag te varen, en bij den eigen naam genoemd te worden. Vandaag is het de beurt van de Smorenburgen en Snoeken tot en met de Talsma's en Takken, of zooals het offi cieel heet van Smo tot en rriet T. We hebben ze gehad van Bo tot By, van Hab tot Hui, van Kok tot Loer, en het is alleen te wijten aan de noodzaak dat de gemeentelijke zakelijkheid voor de poëzie behoort te gaan, dat de opsteller van de beurtenlijst niet is gekomen tot dichterlijker combinaties. Of de Smo's dan wel de T's er vanmorgen 't eerst waren kan ik u niet zeggen. Maar dat het vlot toe ging in het lokaal in de Wilhelminastraat was wel te constateeren. „Gelijkmatige werkverdeeling is het geheim van een vlugge afwerking" vertelt de heer Oderkerk ons. De Smol's tot de van der Staak's gaan naar tafel 1, de Staal's tot Stowasser's naar tafel 2, de van Straalen's tot Teuwsen's naar tafel 3 en tenslotte de Teves'en tot Tyssen's naar tafel 4. De groote stroom van menschen wordt dus bij het begin reeds in vier beddingen geleid, en tot rustig kabbelende (babbelende) beekjes gemaakt. Er zit een gezonde stijging in het identiteits- kaartenbedrijf. Waren er den eersten dag slechts 700, den tweeden en den derden dag groeide dat getal tot 800 en 900 en zoo werd het geleidelijk grooter tot 1500 op Donderdag. Maar de 20Ö0 werd nog niet bereikt. En wanneer alle menschen dagelijks kwamen, die moesten komen, dan zou het gemiddelde boven de 2000 moeten liggen. Wat gebeurt er met hen, die te laat komen? Zie de tientallen meters lange queue voor het Stadhuis! De distributiestamkaart is troef!. Maar wanneer er ook maar iets aan mankeert wordt een aparte identiteitskaart uitgereikt. „Ik heb voor de identiteitskaarten een aparten man zitten", zoo licht de heer Oderkerk ons tus schen de bedrijven toe. „Een echte jasser". Een jasser? „Ja, een jasser is iemand die mooi en toch vlug schrijft." Die jasser heeft het druk. En ook de ambtenaar, die bij de deur de stroom in de vier beddingen splitst. Dat gaat soms met horten en stooten, want er zitten in dien stroom veel menschen, die er niet in hooren, menschen, die niet goed lezen, te laat zijn. en niet weten dat ze dan hier niet meer ge- holpen kunnen worden, en menschen, die niet gezien hebben dat voor Haarlem-Noord een apart lokaal is. En dat moet de „stroomsplitser" hen dat met tact en geduld aan het verstand brengen. In dit opzicht volgen de discipelen het devies van den chef: „Je moet geven en nemen wanneer je met publiek omgaat." En het gevolg is dat er in het lokaal in de Wil helminastraat een aangename stemming heerscht, „Heeft u bijzondere kenteekenen?" Deze vraag klonk telkenmale. „Voor zoover ik weet niet" is meestal het antwoord. Soms wordt het bezit eener moedervlek opgegeven, of de aanwezigheid van een litteeken. Doch in het bijzonder de dames zijn spaarzaam met deze informaties. En de ambtenaar moet meestal de bijzondere kenteekenen aan het gelaat van het slachtoffer zelf maar ontdekken! HAARLEMSCHE RECHTBANK. MEEL ZONDER BON GELEVERD. Een graanhandelaar uit Hillegom had er zijn be roep van gemaakt om met een auto, beladen met zakjes terwameel en -bloem, telkenmale de ronde te doen bij een rij van vaste klanten. Nadat de distri butie op 17 Juni was ingegaan ging hij hier toch mee door, zonder bonnen voor de leveringen te vragen. Op 25 Juni leverde hij o.m. aan een cliënte te Bloemendaal, die zelf haar brood bakte, tarwemeel en -bloem. Voor dit strafbaar feit en voor meer soortgelijke feiten stond de graanhandelaar Don derdagmiddag voor de Arr. Rechtbank te Haarlem terecht. De verdachte beweerde ten tijde van deze leve ringen niet te hebben geweten dat de distributie in werking was getreden. De meelcentrale had hem daar geen kennis van gegeven. Pres.: „Maar leest u dan toch de krant, daar staat het in". De officier eischte een boete van f 25 subs. 10 dagen. NIEUWE SERIE No. 112 Openbaar maal - -1 IX 1. Moeder brengt nicht Betty binnen om te laten zien, hoe keurig baby al alleen eten kan. 2. Neemt een lepel vol en staart belangstellend naar nicht, terwijl de pap op zijn broek druipt. 3. Na de schoonmaak gaat nicht achter hem staan, wat hem aanleiding geeft een hap te nemen. 4. Waarop nicht Betty helaas niezen moet. Draait zijn hoofd om en laat pap op den grond vallen. 5. Geeft het denkbeeld van rustig eten op om oogen op nicht gevestigd te houden. 6. Nicht verdwijnt, moe der neemt haar voe dingstaak op, maar baby blijft zich afvragen, of nicht al of niet terug zal komen. Kiiiderbijslagfonds onder beheer der Rijksverzekeringsbank. Vaststelling en toekenning van bijslagen geschiedt door de Raden van Arbeid. De waarnemend secretaris-generaal, waar nemend hoofd van het departement van sociale zaken heeft in verband met artikel 60 der Kin derbijslagwet en de verordening no. 3/1940 van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied het volgende bepaald. Het Rij kskinderbij slagfonds wordt beheerd door het bestuur der Rijksverzekeringsbank. De inning van de premiën voor het Rij kskin derbij slagfonds geschiedt door de Raden van Arbeid, met inachtneming van de betreffende wettelijke bepalingen. Omtrent de wijze van inning der premiën kan het bestuur van het Rij kskinderbij slagfonds na overleg met de Raden van Arbeid, nadere uit voeringsvoorschriften vaststellen. De vaststelling en de toekenning van de kin derbijslagen, welke ten laste van het Rijkskin- derbij slagfonds komen, geschieden door de Raden van Arbeid. Omtrent de wijze van uitbetaling der kinder bijslagen kan het bestuur van het Rij kskinder bij slagfonds, na overleg met de Raden van Ar beid, nadere uitvoeringsvoorschriften vaststel len. EXAMENS. Academische opleiding. Aan da Leidsche Universiteit slaagde voor het cand. ex. rechten de heer E. van der Brug- ghen, te Haarlem. (Adv. Ingez. Med.) WIELRIJDERS, BRENGT HET 1EBKEER NIET IN GEVAAR! Het voortdurend fietsen naast andere aan vrachtauto's, is niet alleen streng verboden, doch levert ook gevaar op voor Uzelf voertuigen zooals en anderen. trams en het „hangen" .(Foto Pax Holland.). meten het goede adzes oooc hun dans dub gaan naac Dans-lnstituui NIEUWE GRACHT 98 TELEFOON 13525 - HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) f 15.wegens te laat op straat zijn. En een voorwaardelijke straf. Het Kantongerecht te Rotterdam heeft Donderdag verschillende zaken behandeld tegen personen, die artikel 1 van de verordening van den rijkscommissaris in het bezette gebied be treffende de verkeersbepeerkingen hadden over treden. Dit artikel verbied, zooals men weet, dat zij, die de Rijksduitsche nationaliteit niet bezit ten en in een bepaald deel van het land verblij ven, zich tusschen 22 en 4 uur buitenshuis be vinden. De kantonrechter mr. R. Rensma, legde hen allen een geldboete van f 15 subs. 5 dagen hech tenis op alsmede een voorwaardelijke hechtenis- straf van drie dagen met een proeftijd yan een jaar. De eisch, die de ambtenaar van het O.M. stelde, was in op één na alle gevallen een geld boete van dertig gulden te vervangen door twin tig dagen hechtenis en een voorwaardelijke hech- tenisstraf van zeven dagen met een jaar. proef tijd. Niet minder dan 28 bewoners van Ridderkerk en acht van Rotterdam hadden zich te verant woorden. Een deel was echter niet verschenen. In enkele gevallen, waarbij de verdachte mede deelden niet op tijd thuis te hebben kunnen zijn, omdat zij dekking hadden meten zoeken vanwege het vuren van het luchtafweergeschut, werd de behandeling van de zaak acht dagen aangehou den. De reden, die de overige verdachten aanvoer den, waren o.a. slechte weersgesteldheid, banden- pech, het achterloöpen van de klok, enz. Gebruik van generators wordt bevorderd. Voorrang aan generatorauto's bij het verleenen van bandenvergunningen. De departementen van Waterstaat en Han del, Nijverheid en Scheepvaart wijzen In ver band met de inkrimping van de benzine toe wijzing, waarmede nu en in de naaste toekomst rekening gehouden zal moeten worden, op de mogelijkheden, welke gasgeneratoren voor het wegvoeren bieden. Belanghebbenden wordt aan gereden zich voor het verkrijgen van een ver gunning voor het gebruik van deze apparaten te wenden tot den rijksinspecteur van het verkeer in het betrokken district. Ten einde het generatorgebruik te bevorde ren, zal zooveel mogelijk aan generatorwagens bij het verleenen van bandenvergunningen voorrang verleend worden, terwijl bovendien de belastingverhooging bij gebruik van andere motorbrandstof dan benzine is opgeheven. Wat de ^brandstof voor generatoren betreft, wordt er met nadruk op gewezen, dat de gebruikers te dien aanzien gerust kunnen zijn. Het aantal te verleenen vergunningen wordt in overeenstemming gehouden met de aanwezige brandstof, zoodat redelijkerwijze aangenomen mag worden, dat voor iederen generator, waar voor vergunning is verleend, voldoende brari- stof beschikbaar zal zijn, --i

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5