GIJS VAN LENT - Zijlstraat 86 (UN/T EMITTER!!* HET MASKER SPEELT „Twaalf in de Jury-Bank' 29ste Volksconcert. QtaeiCampen-pciiswaag) Uit de Pers. Ons drinkwater. VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1940 H'AA RE EM'S DAGBCAD HET TOONEEL. Als men „Twaalf in de Jury Bank", het tooneel- spel, dat thans door de tooneelgroep Het Masker in het Beatrix-Theater wordt gespeeld, heeft gezien, kan men moeilijk vertrouwen meer hebben in het systeem der jury, zooals dat in de Vereenigde Sta ten van Noord-Amerika bestaat. Ladislaus Bus Feketee, de Hongaarsche schrijver, geeft ons een beeld van de jury, zooals die in Amerika over het schuldig of niet schuldig van een van moord op zijn vrouw verdachten man het oordeel uitspreekt en het goede van zijn stuk is, dat hij ons de gevaren van deze rechtspraak zonder chargeering dui delijk voor oogen stelt. Zoo kan het zeker gaan en zoo zal het ook dikwijls toegaan. Twaalf mannen en vrouwen van verschillenden stand en ontwikkeling worden van de wereld afge sloten, zoolang de zaak in behandeling is en zij moeten hun schuldig of onschuldig met algemeene stemmen uitspreken. Hoe zal men anders kunnen verwachten dan dat het recht in gedrang komt, wanneer 12 juryleden weken lang zooals in deze zaak van Reed, die beschuldigd wordt zijn vrouw in een afgrond te hebben gegooid van hun werkzaamheden en hun tehuis worden afge houden en het verlangen boven komt om er ten slotte hoe ook een einde aan te maken. Zullen dan bij enkelen niet andere motieven dan die van het recht den doorslag geven? Bus Feketee laat ons getuige zijn van zoo'n juryzitting, waar de spanning dpor de weken lange zittingen bijna ondragelijk is geworden. Allen verlangen het einde en de motieven, die ver schillende leden er toe brengen hun „schuldig" te wijzigen in het „niet schuldig" zijn bij velen louter persoonlijk en hebben met de eigenlijke zaak wei nig of niets te maken. Maar nog erger is het, dat zij het „schuldig" uitspreken om redenen, die voort komen uit individueele grieven tegen de maat schappij. De onontwikkelde kaaskooper heeft een ingeboren haat tegen het intellect, de kruidenier is teleurgesteld in zijn vrouw en ziet alles daardoor eenzijdig.de society-dame meent de getrouwde vrouw in bescherming te moeten nemen en is daarom vijandig tegen Reed, die zijn vrouw bedroog al is de dame zelf ook niet brandschoon en een vierde heeft'"nog veel lagere motieven om het schul dig uit te spreken. Slechts twee zijn er, die van het begin der zitting af met al hun temperament voor den verdachte pleiten; het zijn Frank Campbell en Evelyn Scott, van wie de eerste nog tot het juiste inzicht is ge komen, doordat hij in dezen tijd van afzondering liefde heeft opgevat voor Evelyn en in het geval Reed gelijkenis gaat zien met zijn eigen verhouding tot de vrouw, die hij lief heeft. Maar ook bij hem is deze wijziging eerst gekomen na dagen van strijd. Hij oordeelde eerst even streng over den verdachte als de anderen en het zijn ook de persoonlijke ondervindingen, die hem tot ander inzicht brengen. Het was in de laatste twee tafereelen, dat pas de dramatische spanning kwam. In de vijf tafereelen vóór de pauze en dit is de zwakke zijde van het stuk interesseerde de zaak Reed ons slechts heel weinig, doordat de schrijver meer zijn aandacht had besteed aan de juryleden en hun onderlinge ver houdingen dan aan het eigenlijk conflict. Enkele tafereelen zooals dat van de vier vrouwelijke juryleden op hun kamer waren feitelijk totaal overbodig, al waren ze dan ook als milieuschilde ring niet onaardig. Voor een exposé waren deze vijf tafereelen rijkelijk lang. Maar zoodra wij op de eigenlijke zitting der jury kwamen, was er de dramatische spanning en kregen de spelers ook gelegenheid tot. spel. Toen kon Cruys Voorbergh al zijn kracht ontwikkelen als de „voor- Tnan", Frank Campbell, en zijn pleidooi voor den verdachte zeide hij met veel gloed en warmte. Willy Haak die ook voor de pauze ons getroffen had door de innigheid van haar spel kreeg eveneens hier als Evelyn Scott haar kans en zij speelde haar rol met overtuiging en vrouwelijke charme. De andere figuren waren allen meer typen. Met veel genoegen zagen wij eindelijk weer eens H'etty Beck, die een eenvoudig, burgerlijk braaf vrouwtje zeer raak en met komisch accent typeerde, op de planken.. Mevrouw RoyaardsSandberg gaf alle relief aan de scherpe, venijnige society-dame op retour, Mari van Warmelo was een kruideniertje, dat zoo uit een boek van Dickens scheen gestapt te zijn en ook de overigen het waren er heel wat gaven leven aan de door hen gespeelde figuren. Cruys Voorbergh had het geheel knap geleid en het ensemble liet dan ook weinig te wenschen over, al zal de opvoering bij verder inspelen zeker nog aan tempo winnen, vooral ook met de- verandering der décors. Het publiek heeft op de première opvoering en stuk vooral na de pauze hartelijk ontvangen. J. B. SCHUIL. MUZIEK. Haarlemsche Orkestvereeniging. In het afgeloopen seizoen heeft de H.O.V. den hoorders een haast onnoemelijke schat van ernstige, hoogstaande kunst gebracht, kunstwerken van de hoogste orde, vaak op voorbeeldige wijze vertolkt. Op het concert van 26 Sept. was ook aan de lichtere Muze een plaats gegund. Maar het was toch een Muze, die daar bij afwisseling regeerde, een bewoon ster van den Parnassus, want die lichtere muziek was niet laag-bij-de-grondsch, doch wel degelijk van hooge afkomst, al lag haar geboorteplaats aan de vriendelijke helling van den Zangberg. Zoo vonden we in de eerste helft van het pro gramma de namen van Joh. en Rich. Strauss, van Franz Léhar en Rich. Wagner bijeen. Een ongepast gezelschap? Zeker niet. Sprankelt de Ouverture „Die Fledermaus" niet van geest? Kan de melodie van „Warum hast du mich geküsst" uit Léhar's „Friederike" niet met eene van Schubert wedijveren en is die heele operette niet met een fijne komische opera op één lijn te stellen? Had de wals uit Rich. Strauss' Opera „Der Rosenkavalier" zonder het voorbeeld en den invloed van den Weenschen wal- senkoning Joh. Strauss zóó kunnen worden als ze geworden is? En is de „Tanz der Lehrbuben" uit Rich. Wagner's „Die Meistersinger von Nürnberg", al is hij anders, hooger aan te slaan dan die „strui- sche" walsen, waaraan Euterpe, Polyhymnia en Terpsichore onder toezicht van Apollo zelf schijnen samengewerkt te hebben? Het antwoord op deze vragen is niet twijfelachtig. En we kunnen dus gerust zeggen dat elk willig oor in deze lijst van kunstwerken een bron van onver mengd genot kon vinden. We kunnen dat met te meer zekerheid doen, om dat de vertolkingen reden tot groote voldoening gaven. Nu eens vestigden die vertolkingen de aan dacht op het goede samenspel, dan weer en dat was heel vaak! schonken ze aan verschillende so listisch spelende leden van ons orkest volop gelegen- li end om hun talent te toonen. Een enkele maal, zoo als in het „Wach auf" was de onderlinge overeen stemming niet zoo volkomen, maar dat bleef een uitzondering. En Marinus Adam, die voor de vertol king der lichtere muziek voorzeker niet minder ge- De heer Hornsveld te Baarn, vader der pioen-dahlia, die dezer dagen zijn veertig jarig jubileum vierde, met een der vele soorten, welke door hem in den loop der jaren werden gekweekt. (Foto Pax Holland.) Doet U mee aan de Beziet de etalage en koopt Uw gloeilampen bij uoei u mee aan ae (Adv. Ingez. Med.) schiktheid bezit dan voor die der ernstige, gaf aan het geheel de gewenschte dynamische en agogische varieerende levendigheid. De sopraan Greet Koeman zong het lied uit „Frie- derike" en deed dat mooier dan ik het vroeger eens van een gewone operettediva hoorde; het was gevoe lig; het was vocaal verzorgd. In de tweede helft van het programma werden pas tegen het einde vroolijke tonen aangeslagen. Want de muziek van Gabr. Piemé's Orkestsuite „Le Col lier de Saphirs", is, al is ze aan een Pantomime ont leend, grootendeels ernstig, in het derde nummer zelfs wat zwaar-op-de-hand. De „Sérénade de Gil les" er uit is echter een zeer fijne wals. De Aria uit Puccini's „Butterfly" heeft een nog veel ernstiger karakter. De zangeres voldeed me daarin niet zoo goed als in Friederike's lied: de stem scheen minder vast te staan. Aan goede expressie ontbrak het ech ter niet. En in Rossini's Ouverture „Guillaume Teil" genoten we eerst van het spel der cellisten; later trokken de althoboïst en de solofluitist, de eerste met de „Kuhreigen"-melodie, de tweede met het daar doorheenklinkende vogelgekwinkeleer, de aandacht. En de meesleepende galop besloot het concert en tevens het concertseizoen 1939'40. Want dit 29ste Volksconcert was het laatste. Negen en twintig heeft ons orkest er sinds begin Juni ge geven, onder de moeilijkste tijdsomstandigheden. Een respectabele prestatie, die van durf en energie getuigt. Die zijn ook niet zonder gevolg gebleven: niet alleen is het aantal bezoekers steeds toegeno men, maar, wat van nog meer beteekenis is, de over heid heeft er aanleiding in gevonden om de* finan- cieele positie van het orkest aanmerkelijk te verbe teren en dus zijn voortbestaan te verzekeren. En nu zal dus na het afgeloopen seizoen niet een lange pe riode van werkloosheid met al de gevolgen daarvan komen, maar zal het orkest reeds een paar weken later het nieuwe winterseizoen kunnen aanvangen. Het moge daarin weer talloozen genot en opbeuring brengen! K. DE JONG. UITSLAG VEILING. Uitslag van de verkooping in het Verkooplo kaal Notarishuis te Haarlem op Donderdag middag. Een heerenhuis met erf en tuin te Haarlem aan het Zuider Buitenspaarne no. 126 groot 1 are, 26 centiaren, f 7700. H. T. Bauersch, Een groote garage met afzonderlijk opgang hebbende bovenwoning en erf te Haarlem aan de Rozenstraat no. 51 m, groot 1 are 92 cen tiaren. f 11.100, H. J. G. Meerman Jr. z Een pakhuis met zolder en afzonderlijk op gaande bovenwoning gelegen te Haarlem aan de Nieuwe Groenmarkt nos. 21 zwart en rood, met afzonderlijk ingang hebbenden kelder, groot 54 centiaren, f 7540. S. Langenberg qq. Een heerenhuis met erf en tuin te Haarlem, Wilhelminapark 36, groot 2 aren, 53 centiaren, f 8010. Opgehouden. Een huis te Haarlem aan de Oost-Indië- straat no. 80, met het eeuwigdurend recht van erfpacht op den grond groot 1 are, 6 centiaren, tegen een jaarlijksch canon van f 96.46. f 1700. Opgehouden. Een heerenhuis voorzien van centrale verwar ming-installatie met garage, erf en tuin te Aer- denhout gemeente Bloemendaal aan het Gouds bloemplein no. 2, groot 5 aren, 88 centiaren, f 13.025. A. Schroder. Een heerenhuis voorzien van centrale ver warming-installatie met garage, erf en tuin te Aerdenhout gemeente Bloemendaal aan het Goudsbloemplein no. 3, groot 4 aren, 72 centi aren. f 12.800. Opgehouden. Een heerenhuis voorzien van centrale ver warming-installatie met garage, erf en tuin te Aerdenhoul gemeente Bloemendaal aan de Verbenalaan no. 4, groot 4 aren, 40 centiaren, f 12.400. Opgehouden. Een heerenhuis voorzien van centrale verwar minginstallatie met garage, erf en tuin te Aer denhout gemeente Bloemendaal aan de Ver benalaan no. 6, groot 4 aren. 12 centiaren, f 12.400. Opgehouden. Een woonhuis met afzonderlijk opgaande bo venwoning gelegen te Haarlem aan de Duven- voordestraat nos. 122 zwart en rood, groot 52 centiaren, f 5300. Opgehouden. Een werkplaats met afzonderlijk opgaande bovenwoning gelegen te Haarlem aan de Bake- nessergracht nos. 103 zwart en rood, groot 68 centiaren, f 5275. Opgehouden. Een huis met erf en tuin te Haarlem aan de Preangerstraat no. 25, groot 99 centiaren, f 4000. J. D. Rigbers qq. Het woonhuis met tuin te Haarlem aan de Maxwellstraat no. 28, groot 90 centiaren, f 4450. H. G. Cannegieter. Het woonhuis met tuin te Haarlem aan de Maxwellstraat no. 30 groot 78 centiaren, f 4400. Opgehouden. Het woonhuis met tuin te Haarlem aan de Teslastraat no. 37, groot 1 are 3 centiaren, f 4460 Mr. L. W. D. Schreuder. De villa met garage en tuin te Aerdenhout aan de Clematislaan no. 1, groot 3 aren 60 centi aren. f 12.400. Opgehouden. Het huis met erf en tuin te Haarlem aan de Leidschevaart no. 228, groot 1 are, 91 centi aren. f 6600. J. H. Metselaar. Het winkelwoonhuis met schuur en erf te Santpoort-Velsen aan de Wüstelaan no. 10, nabij de Jan Gijzenvaart, groot 1 are, 70 centiaren, f 5000, J. Heuperman q.q. De villa met tuin en grond te Aerdenhout aan den Zandvoorterweg no. 53, groot 8 aren, 29 centiaren. f 9905. H. A. Keip. Het huis met tuin te Haarlem aan de Hyacin- thenlaan no. 45, voorzien van centrale ver warming, groot 1 are 65 centiaren, f 7000. Opgehouden. Het huis met garage en erf te Haarlem aan den Rijksstraatweg no. 479, groot 2 aren, 68 centiaren, f 6510. J. C. Deeler q.q. Een huis met erf aan de Gedempte Schalk- burgergracht no. 94, groot 1 are, 12 centi aren. f 4650. B. Kemink qq. Een winkel- en woonhuis met pakhuis en erf te Haarlem aan de dr. Leydsstraat no. 47, hoek Bloemfonteinstraat, groot 71 centiaren, f 4300. Opgehouden. Prijsvraag R. V. S.-Stichting. Aan twee inzendingen een prijs toegekend. Bij het bestuur der stichting van de R.V.S., aangewezen tot beoordeeling van de ingekomen antwoorden op de prijsvraag, waren acht ant woorden binnengekomèn. De prijsvraag luidde: a. Is een wetttelijke voorziening wenschelijk, en zoo ja, in welken zin en met het oog op de rech ten der schuldeischers en legitimarissen van den- gene, die een overeenkomst van levensverzekering heeft gesloten met aanwijzing van een derden bevoordeelde? b. Is een wettelijke voorziening wenschelijk krachtens welke de uitkeering .ingevolge zoodanige overeenkomst ten behoeve van bepaalde personen (ev. van de weduwe of een kind van den ver zekeringnemer) geheel of ten deele onaantastbaar zal zijn? De commissie van beoordeeling bestaande uit prof. mr. P. Scholten. prof. mr. C. W. Star Bus man en de heer D. J. de Lange, heeft aan ant woord nummer 7 niet het volle uitgeloofde bedrag van f 1000, maar een bedrag van f 650 willen uitkeeren. Aan inzending 6 werd een bedrag van f 350 toegekend. Bij opening der betreffende naambriefjes bleek de inzender van no. 7 te zijn mr. H. Kahrel te Heemstede, die van no. 6 mr. J. de Vries te 's Gravenhage. VEERTIG-JARIG BESTAAN KAREL I-FABRIEKEN. Op 1 October a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer Henry van Abbe, de bekende Karei I sigarenfabrieken stichte. In de eerste jaren was de fabriek te Amsterdam gevestigd, doch toen de zaken zich gestadig uitbreidden en naar meer ruimte moest worden omgezien, werd zij naarr Eindhoven verplaatst. Daar kwam de onderne. ming tot grooten bloei, zoodat ook een fabriek te Reusel werd geopend en later ook te Arendonck in België. Met het oog op de tijdsomstandigheden hebben geen feestelijkheden plaats. Eigen vorm. Hpt A1 g. Handelsblad concludeert uit de samenwerking tusschen het fascistische Italië en het nationaal-socialistisch Duitschland, dat hier mede bewezen is, dat voor wederzijdsche achting en voor practische samenwerking eenvormigheid geenszins noodzakelijk is. Het blad herinnert aan verschillende uitspraken van den Rijkscommissa ris, dat de bezettende macht de vraag van den Staatsvorm in de Nederlanden en de verhouding van het Nederlandsche volk tot het Huis van Oranje niet op eenigerlei wijze wil beïnvloeden en is van oordeel, dat de kernwaarden van onze chris telijke Nederlandsche samenleving (geestelijke vrijheid en verdraagzaamheid en de daaraan ver bonden consequenties) onverandelijk blijven. „Het nauwkeurig overhevelen van buitenlandsche systemen kan voor een volk met een zoo ingewik kelde geestelijke structuur als het onze, geen op lossing bieden. Het is de kern-fout van de N.S.B. in Nederland geweest dat zij dit nooit heeft be grepen. De oppositie in de overgroote massa van ons volk tegen de N.S.B. komt daaruit voort, niet uit het feit dat het voorbeeld dat de N.S.B. koos Duitschland was. Elk ander vreemd voorbeeld zou, wanneer het zóó blindelings was nagebootst, denzelfden weerstand gewekt hebben. Het nationaal-socialisme van Duitschland is uit Duitsche eigenschappen voortgekomen en voor Duitsche vraagstukken ingericht. Een Neder landsche organisatie op nationalen en socialen grondslag moet eigen vormen vinden, omdat, on danks alle verwantschap, Duitschers en Nederlan ders naar den aard verschillende menschen zijn en ook door de historie heen tot verschillende volken en taalgroepen zijn opgegroeid.. Wie deze ver schillen miskent en uitsluitend de verwantschappen wil zien, zal nooit vruchtbare leiding kunnen geven aan de overtuigde, vrije werkzaamheid van ons volk in de toekomst van het nieuwe Europa, dat immer aan ieder die zooals wij, historisch recht op een eigen levensvorm hebben verworven, een gelijk gerechtigde plaats wil bieden. Belangrijke groepen uit ons volk zoeken thans naar een basis voor de voorbereiding van een waarlijk Nederlandsche figuur. Op bespoediging van het proces hebben wij herhaaldelijk aange drongen. De oplossing welke naar men in het och- tenblad heeft kunnen lezen, voor Noorwegen is aangegeven, zou voor Nederland naar onze meest oprechte overtuiging, geen vruchtbare oplossing zijn. Ook hier moge elk volk op zijn eigen merites en naar zijn eigen aard worden beoordeeld. Uit hetgeen wij hierboven aanhaalden, putten wij het vertrouwen, dat men wat Nederland aangaat bereid is dat te doen". WIJ LIGGEN OOK IN AZIë. „Wanneer wij aan den vrede niet tekort willen komen,, dan dienen we nu reeds, in doen en laten, op zijn komst bedacht te zijn", aldus schrijft de N. R o 11. C r t. Het blad wijst er dan op, dat het moederland maar een partje is van een rijk van 70 millioen inwoners. „Het is echter ook geenszins uitgesloten, dat als gevolg van den oorlog in Europa Duitschland als macht in den Stillen Oceaan weer optreedt. In dit Duitschland heeft Japan een vriend. Het zal Duitschland niet zijn mandaatgebieden in den Stillen- Oceaan behoeven terug te geven, wanneer dit wel zijn aanspraken op het voorheen bezeten deel van Nieuw-Guinea vernieuwt. Maar daarom behoeft Japan nog niet op de me dewerking van Duitschland voor al zijn plannen te hopen. Duitschland zal ook na den oorlog voor zekere belangrijke producten blijven aangewezen op de voorziening uit buiten zijn rechtstreekschen invloed gelegen gebieden. Zooals Indië. Het zal er op uit zijn om voor die voorziening zoo gunstig mogelijke voorwaarden te verzekeren. Het zal de belangen van Japan niet dwarsboomen. Het zal echter ook niet gaarne van Japan afhankelijk wor den. De handhaving van een Nederlandsch-Indië, van zijn open deur, is niet uitsluitend ons belang. Ziehier een belangrijke reden, om niet alleen hier, maar ook in Indië den ban van den oorlog te bezweren met gedachten aan den vrede, die komen zal. Hoe deze vrede zijn zal, moet nog op de laatste slagvelden worden beslist. Dit is waar. Maar dat wil niet zeggen, dat niet reeds nu vol doende voorwaarden voor een vrede zijn te voor zien. om daarnaar het beleid te kunnen, ja moeten richten". DE S. S. DER N.S.B. De dood van den W.A.-man Peter Ton heeft den leider,van de N.S.B. aanleiding gegeven de stich ting van een Nederlandsche S.S. te proclameeren. Velen stelden de vraag wat deze letters in het Ne- derlandsch beteelcenen. Hierop antwoordt Volk en Vaderland: „De naam S.S., oorspronkelijk ontstaan als af korting van Schutz-Staffel gedurende de strijdpe- riode im Duitschland, wordt door bijkans niemand meer (ook niet in Duitschland) als afkorting be schouwd. De SS is een begrip op zichzelf gewor den, zoowel voor de voor- als tegenstanders der nationaal-socialistische wereldbeschouwing; zij is vleesch en bloed geworden nationaal-socialisme. De dubbele rune, welke de SS in Duitschland voert en welke ook in geschriften en krantenartikelen reeds wordt gebruikt in plaats van de twee letters, is voorbeeld van het ontstaan van een nieuw zintee ken in dezen tijd, kenmerkend voor de eeuwige dynamische ontwikkeling der noordsche wereld. Het zinteeken is daarmede geworden een alge meen bezit der Germaansche volken en niet gebon den aam den staat Duitschland. Zij houden voor rasbewuste mannen en vrouwen al dezer volken al les in, wat zij plegen saam te vatten in de woor den noordsche wereldbeschouwing en levensstijl. Daarom zullen zij, die in dfeze volkeren de strijders willen zijn voor volkschen eigenaard en rasbewust- zijn, overal zich als zinteeken voor hun strijd kie zen de SS runen, daarbij in het gemeenschappe lijk voeren vam deze runen hun innerlijke wezens verbondenheid toonend". AAN EEN TEGENSTANDER. „Wanneer wij het politieke strijdtooneel thans, even voor het einde van den slag, eens overzien, dan blijkt, dat eigenlijk slechts één man nog staan de is gebleven tegenover het aanstormende Natio- naal-Socialisme. Deze man is Colijn!", aldus schrijft „Volk en Vaderland" en vervolgt dan: „Weliswaar is ook zijn positie zonder hoop en zal zijn laatste ademtocht, tot dewelke hij tegen het Nationaal-Socialisme strijden wilde, wel spoe dig zijn uitgeblazen, toch eeren wij het in hem, dat hij van geen terugtrekken weten wil en desnoods alleen tot het einde zal blijven staan. Colijn is te schrander om niet te beseffen, dat dit einde wel dra komen gaat. Temidden van zijn overgebleven getrouwen wacht hij het onvermijdelijke af. met ongetwijfeld! die diepste minachting in zijn hart voor die tallooze mede-democraten, die het oude vaandel zoo snel en smadelijk verrieden". Na een opsomming te hebben gegeven van de ten ondergegane partijen, eindigt het blad aldus: „Eén man slechts staat nog op eigen krachten overeind. Eén enkele man slechts is er te vinden geweest onder al die democratische mondhelden, die ons jaren lang met hun dappere praatjes hebben verveeld. Die eene man is dr. Hendrik Colijn, ondanks ai zijin fouten een Nederlander van formaat, een dap per tegenstander, dien wij hier vóór zijn politieken dood voor het laatst groeten". Neem een proef met dit huismiddeltje tegen rheumatiek. Gemakkelijk zelf te maken. U heeft hiervoor noodig een schoone fiesch, 85 gram terpentijn en 15 gram Rheumagic-olle (geconcentreerd). Een 15 grams-lleschje Rheu- magic-olie kost bij eiken apotheker of drogist 65 cent, dus met de terpentijn bent U voor onge veer drie kwartjes klaar. Schud de bestanddeelen goed door elkaar. Bevochtig de pijnlijke plaatsen I^BIPnl ermede, zonder te wrijven of te masseeren. De pijn verdwijnt onmiddellijk. Haal het vandaag nog in huis en bewaar dit receptje. Indien de benoodigde terpentijn niet verkrijgbaar is, kunt U eenzelfde hoeveelheid brandspiritus ge bruiken. (Adv. Ingez. Med.) Haarlem heeft een zeer laag verbruit? per hoofd. „Het waterverbruik per hoofd der bevolking loopt in ons land, evenals in andere landen en we- relddeelen, sterk uiteen en hangt o.a. zeer af van de diensten die in sociaal en industrieel opzicht van een waterleiding worden gevraagd. Het is onder meer afhankelijk van de welvaart der bevolking en de daarmee verband houdende sanitaire acco- modatie, het tariefstelsel en den prijs van het water. Voorts van de mate, waarin ten behoeve van in dustrie, land- en tuinbouw en veeteelt wordt ge leverd, de hoedanigheid met het oog op de bruik baarheid voor verschillende doeleinden, den druk in het net en het karakter van het betrokken ge bied. In het algemeen is het waterverbruik in de groote steden hooger dan op het platteland, hetgeen gedeeltelijk kan worden verklaard door het feit, dat de steden meerendeels eerder in het bezit van een centrale drinkwatervoorziening zijn gekomen. Daarnaast zijn echter nog tal van andere factoren van invloed, o.a. de ruimere sanitaire accomodatie in de meeste steden. Doch ook bij de steden die reeds gedurende een reeks van jaren in het genot van een centrale drinkwatervoorziening zijn, komen belang rijke verschillen in de verbruiken per hoofd voor, hetgeen aan een groot aantal, sterk uiteenloopende factoren moet worden toegeschreven. Over het algemeen is het verbruik per hoofd nog steeds stijgende, hetgeen onder meer een gevolg is van het feit, dat de nieuwe behuizingen terstond veel beter worden toegerust; nieuw gebouwde wo ningen worden veelal voorzien van closetspoel- inrichtingen, vaste waschtafels en apparaten voor het verwarmen van water. Doch ook de oudere be huizingen worden vooral in de steden de laatste jaren ïn grooten getale van dergelijke in richtingen voorzien. Tengevolge van een en ander is het aantal, vaste waschtafels en baden gedurende de laatste jaren, zoowel in de steden als ten platle- lande, zeer toegenomen, terwijl de centrale berei ding van warm water steeds meer in zwang komt, Hoe lang en tot welke hoogte de stijging van het waterverbruik per hoofd zal doorgaan is moeilijk met zekerheid te voorspellen." Bovenstaande beschouwing vinden wij in het rap port der Commissie voor de drinkwatervoorziening in het Westen des lands. De commissie vervolgt: „Een uitvoerige studie betreffende het waterver bruik in ons land heeft geleerd, dat Amsterdam, Rotterdam en Utrecht en de kleinere gemeenten in het Westen van ons land, voorzoover deze laatste van rivierwater worden voorzien, de hoogste ge middelde verbruiken per hoofd hebben, die tus schen ongeveer 100 en 130 Liter per etmaal zijn ge legen. Daarop volgt het Provinciaal Waterleiding bedrijf van Noord-Holland, alwaar het verbruik per hoofd gemiddeld ca. 100 Liter per etmaal bedraagt. Dc verbruiken per hoofd te 's-Gravenhagc en Haarlem zijn zeer laag, namelijk respectievelijk 70 en 50 Liter per etmaal, hetgeen een gevolg is van een strenge toepassing van het meter tarief, waarbij practisch alle aangeslotenen van een watermeter zijn voorzien. Het gemiddelde verbruik van alle overige water leidingbedrijven in het Westen van het land ligt even beneden 100 L. Bij bestudeering van het verzamelde feitenmate riaal is duidelijk gebleken, dat door het meer in voeren van watermeters êen groote beperking van het waterverbruik kan worden verkregen. Het ge middelde verbruik per etmaal vqpr de bedrijven die 76 tot 100% watermeters hebben, bedraagt circa! 55% van dat der bedrijven waarvan ten hoogste 25% der aangesloten perceelen van een watermeter is voorzien. Het waterverbruik in Amerika is belangrijk grooter dan in Europa. In den laatsten lijd is het verbruik in Duitschland, Frankrijk en Engeland sterk gestegen. De commissie heeft bij haar ramingen voor de toekomst aangenomen, dat in het jaar 2000 het ge middelde verbruik aan drinkwater in de drie groote steden (Amsterdam, den Haag en Rotterdam) 200 Liter per etmaal zal zijn en voor het overige deel van het Westen van ons land 150 Liter." Tot zoover de gegevens van dit rapport. Daaruit blijkt dus bij vernieuwing dat hel gemid delde waterverbruik te Haarlem zeer laag is. Wij wezen indertijd ook reeds daarop en stelden de vraag of het niet te laag is in verband met het tarief dat te Haarlem berekend wordt. Haarlem vraagt namelijk 36 cent per M3, terwijl, om een voorbeeld te noemen. Heemstede 24 cent. Bij die vergelijking moet evenwel in aanmerking genomen worden dat Haarlem geen huur voor de meters in rekening brengt en Heemstede wel. De directeur van de Haarlemsche Waterleiding, de heer J. A. A. Ochtman, deelde ons mede, dat zijn meening is, dat het zuinige waterverbruik ta Haarlem in hoofdzaak te danken is aan het meter stelsel waardoor overtollig waterverbruik voor komen wordt. Indertijd heeft hij deze aangelegen heid besproken met den directeur van den Genees kundigen Dienst Dr. W. B, Smit, die hem verzekerde dat de gezondheidstoestand der Haarlemsche be volking in vergelijking met die uit gemeenten waas veel meer water verbruikt wordt, zeer goed is. COLLECTE „HET VADERLAND GETROUW". B. en W. van Haarlem, hebben goed gevonden dat bovengenoemde vereeniging langs de hut zen collécteert ten bate harer weduwen en wee zen en wel op 30 September a.s. en van 1 tot en met 4 October a.s. Deze collecte wordt ten. zeerste aanbevolen in de aandacht onzer stad- genooten. EERVOLLE ONDERSCHEIDING. Naar wij vernemen is de vice-voorzitter van den Nederlandschen Boksbond de heer B. Berg- stroem door de F.I.F.A. onderscheiden met de orde „Pour le merite". In een begeleidend schrijven wordt den heer Bergstroem dank gebracht voor zijn verdienstelijk werk, dat hij in de afgeloopen jaren als scheidsrechter van internationale wedstrijden heeft verricht, o.a. ook tijdens de Olympische Spelen te Berlin in 1938,

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7