Ernstige verliezen dwongen de Engelschen bij Dakar tot den terugtocht RADIO VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1940 HA'AREEM'S DAGBEAD 5 Strijd duurde slechts een half uur. Een Reuterbericht uit Londen meldt dat al daar thans officieel bevestigd wordt dat alle Engelsche strijdkrachten en die van De Gaulle van Dakar zijn teruggetroldcen na een hevig vuurgevecht met de Fransche kustbatte- rijen en oorlogsschepen en na mislukte landings pogingen. Het D.N.B. verneemt .uit Vichy een aantal bijzon derheden over het verloop van den strijd. Na een luchtgevecht tusschen Fransche jagers en Engelsche verkenners verscheen voor Dakar een Engelsch eska der, bestaande uit twee pantserschepen, twee zware kruisers en twee torpedobooten. Het in de haven ge legen Fransche pantserschip „Richelieu" en de kust- batterij van Dakar openden om negen uur een hevig vuur op de Engelsche oorlogsschepen. De Fransche onderzeeër „Beveziers" slaagde er in het Engelsche pantserschip „Resolution" met een torpedo te tref fen. Dit trok zich daarop terug, zonder het vuur ge opend te hebben. Een tweede torpedo trof het andere Engelsche pantserschip, de „Barham" aan den boeg. Fransche jagers schoten twee Engelsche vliegtuigen neer, waaronder een katapultvliegtuig. Na een gevecht van slechts een half uur moesten de Britsche oorlogsschepen zich terugtrekken. De door de Engelschen afgevuurde granaten vielen in de nabijheid van de Fransche ktistbatterij, zonder haar buiten gevecht te stellen. De stad Dakar werd door een salvo getroffen, waarvan verscheidene bur gers het slachtoffer werden. Op het Fransche slag schip „Richelieu" viel eveneens een gran«at, die evenwel schade noch verliezen veroorzaakte. Op het Fransche departement van marine ver klaart men, dat de Engelsche verliezen buiten gewoon groot waren, zoodat de Engelschen ge dwongen waren zich terug te trekken, daar zij ter plaatse de geleden verliezen niet konden herstellen en evenmin de zware schade aan de oorlogsschepen repareeren. De Engelsche terugtocht wordt te Vichy als een volslagen nederlaag gekarakteriseerd, daar de En gelsche strijdkrachten er ondanks haar geweldige superioriteit niet in geslaagd zijn in Dakar te lan den en zich van de haven meester te maken. Een weinig roemrijk succes is den Engelschen overigens beschoren geweest, nl. een groot bloedbad onder de burgerbevolking door de beschieting van Dakar. Naar voorts uit Vichy gemeld wordt is een offi- cieele Fransche bekendmaking verschenen, waarin verklaard wordt, als antwoord op de beweringen van den Engelschen minister van voorlichting, dat de Britsche regeering niet het voornemen gehad heeft om de door Franschen verdedigde Fransche koloniën aan te vallen en derhalve besloten had bij Dakar terug te -trekken: in werkelijkheid zijn de slagen, die enkele van de beste eenheden der Brit sche marine geïncasseerd hadden en het luchtbom bardement van Gibraltar de oorzaken geweest, die tot de beslissing van Londen geleid hebben. Blijkens berichten uit Casablanca heeft de Engel sche overval op Dakar een diepen en blijvenden in druk gemaakt in Fransch Marokko. De autoriteiten hebben alle luchtbeschermingsmaatregelen, die bij den wapenstilstand waren opgeheven, weer van gel ding verklaard. ENGELSCHE PERS SPREEKT VAN „ONNAUWKEURIGE VOORBEREI DING". Volgens berichten uit Londen laten de bladen aldaar hun -ontstemming over het „avontuur" van Dakar den vrijen loop, zoo verneemt het D.N.B. uit Stockholm. De „News Chronicle" schrijft letterlijk: Het zoü dwaas zijn te willen aannemen dat de mis lukte poging van De Gaulle niet een ernstige ont goocheling voor diegenen is, die gedacht hebben dat een stap was gezet op den weg naar de overwinning. Aarzelen en twijfel moeten het prestige van De Gaulle en Engeland onder de volken van Afrika sterk benadeelen. De „Daily Herald" spreekt van een „slechte bluf" als gevolg van de overdreven verwachtingen. Andere bladen probeeren het mis lukken goed te praten door het aan een „onnauw keurige voorbereiding" van de expeditie naar Dakar te wijten. Italiaansch legerbericht: Britten verliezen verscheidene vliegtuigen bij aanval op Tobroek. Italiaansche torpedojager in de Ionische Zee in den grond geboord. ERGjENS IN ITALIë. 26 September. (Stefani). Het Italiaansche hoofdkwartier maakt in zijn leger bericht no. Ill het volgende beleend: „In Noord-Afrilca voerde onze luchtmacht een bombardement uit op het vliegveld van Eldaba. De vijand herhaalde zijtn bombardement op Tobroek, maar werd in zijn optreden belemmerd door het af weergeschut te land en van de marine. Een vlieg tuig werd met stelligheid neergehaald, twee andere toestellen werden waarschijnlijk neergehaald. Drie andere vliegtuigen werden omlaag geschoten door onze jagers, die optraden om te verhinderen dat de vijandelijke machines naar hun bases terugkeer den. Eenige woningen van burgers en een van onze veldhospitalen leden schade. Vijf personen werden gedood en tien gewond, onder wie twee vrouwen. Vijandelijke vlooteenheden ondernamen een actie tegen Sidi el Barrani waarbij een persoon werd ge dood en een auto getroffen. Een van onze jacht- formaties ondernam een gewapende verkennings vlucht naar Malta. Een toestel is niet teruggekeerd. In de Roode Zee werd een convooi door onze vliegtuigen aangevallen. Ter hoogte van Aden deed' een van onze verkennigsvliegtuigen een aanval op vijandelijke toestellen van het type Gloster. Een vijandelijke machine, welke naar zijn basis terug keerde, werd brandend neergeschoten. In den Soe dan werden vijandelijke verdedigingswerken van Otroeb door onze formaties gebombardeerd. Onze patrouilles dreven den vijand in de omgeving van Agiar el Zaeue op de vlucht. Vijandelijke vliegtui gen lieten bommen vallen op Goera, Sololo (Kenya), Adigalla, waar tien inlanders gewond werden, op Metemma, waar een persoon werd gedood en drie gewond, op Magi waar eveneens een doode te be treuren valt, alsmede drie gewonden. Een vijande lijk toestel, waarvan gemeld was dat het getroffen was, blijkt nu te zijn neergeschoten. Een van onze torpedojagers werd in de Ionische Zee door een duikboot tot zinken gebracht. Het grootste deel der bemanning is in veiligheid". Uit New York meldt het D.N.B.: De Engelsche terugtocht bij Dakar vormt de sensatie der New Yorksche bladen, die' eerst spraken over de groote beteekenis van een Engelsche overwinning in West- Afrika. De „bok van Dakar" zoo spreekt de „New York Times" zich uit. Een knap generaal, aldus het blad, begint geen slag zonder de kracht en de vast beradenheid om hem te doorstaan. De Engelschen hebben dit voor Dakar vergeten. Het blad berispt het besluit om den strijd plotseling af te breken, nadat de beschieting der Fransche stad reeds was begonnen en talrijke burgers reeds waren gedood, terwijl een landingspoging was ondernomen. De En gelschen en hun vrienden, zoo merkt het blad op, moeten deze nederlaag niet goedpraten. Engeland's prestige in geheel Afrika zal hierdoor inboeten. Duitsch legerbericht: Haveninstallaties bij Plymouth Portland en Southend getroffen. zwaar BERLIJN, 26 Sept. (D.N.B.) Het opperbe- vel van de weermacht maakt bekend: „Het Duitsche luchtwapen heeft zijn vergel- dingsaanvallen op Zuid-Engelana en Londen voortgezet. In den loop van den dag is o.a. de vliegtuigfabriek Filton door talrijke bommen beschadigd. Hierbij onderscheidden zich ge vechtsformaties van de derde luchtvloot in bijzondere mate. Te Plymouth, rondom Port land en Southend troffen bommen de haven en „Dock"-installaties zwaar. Een .bij Ply mouth voor anker gelegen oorlogsschip kreeg evenals een militair kampement bij Dunge- ness treffers, die hun uitwerking niet misten. In verscheidene andere steden van Zuid-Oost En geland slaagde men er in fabrieksinstallaties en opslagplaatsen te verwoesten. In den loop van den nacht richtten de aanval len zich vooral op Londen, waar weer levens- middelenbedrijven, alsmede haven-, „dock"- en opslag-installaties op beide oevers van de Theems succesvol met bommen van zwaar kaliber bestookt werden. Talrijke explosies, waarop uitgestrekte branden volgden, konden ondanks slecht zicht, onmiskenbaar waargenomen wor den. De tegenstander zette zijn terreuracties te gen de Duitsche burgerbevolking voort. Militaire schade ontstond door de Engelsche bommen noch in West- en Noordwest-Duitschland, noch in Berlijn. Evenwel vallen onder de burgerbe volking weer verscheidene dooden en gewonden te betreuren. De Duitsche hoofdstad werd zonder succes aangevallen'. Enkele optrekjes en buitenhuisjes werden vernield. Goed geplaatst vuur van het luchtafweergeschut dwong de Engelschen hun aanvallen af te breken. De verliezen van den tegenstander bedroegen gisteren tien vliegtuigen, waaronder acht Spit fires. Een dezer vliegtuigen werd aan de kust van de Noordzee door artillerie van de marine neergeschoten. Zes eigen vliegtuigen wor den vermist. Een kleine duikboot onder commando van lui tenant-ter-zee tweede klasse Wohlfahrt heeft een convooi van vier schepen van 25.000 b.r.t. tot zinken gebracht, waaronder een tankboot. Het leggen van mijnen voor Engelsche havens is ook gisteren voortgezet." TWEE DOODEN Betreffende den aanval van Engelsche vlieg tuigen in den nacht op Donderdag, verneemt het D.N.B. nog dat verscheidene brisantbommen in een noordwestelijke voorstad van Berlijn vlak bij de katholieke kerk terecht zijn gekomen, waarvan de hooge toren ver boven de huizenzee uitsteekt. Terwijl de kerk onbeschadigd bleef, werden verscheidene woonhuizen deels hevig ge troffen. Honderden ruiten sprongen en inrichtin gen van woningen en winkels werden zwaar ge havend. Niemand werd gedeerd, daar alle bewo:. ners zich in de schuilkelders bevonden. In een noordelijke voorstad viel een bom midden in een tuindorp. Een prieel werd volkomen vernield en de omliggende huizen werden zwaar beschadigd. De eigenaars van het prieel, een bejaard echt paar, werden op slag gedood. Een buurvrouw liep ernstige verwondingen op. Ook elders wierpen de Engelsche vliegers bommen op civiele doelen. De Duitsche afweer verhinderde echter dat de aanvallen grootere schade aanrichtten. Ook de filmreporter bij het Duitsche luchtwapen heeft een belangrijke en moeilijke taak. De cameraman in actie bij een Stuka. (Foto Weltblld.) Nieuwe ordening in Noorwegen. Nauwe samenwerking tusschen het Noorsche en het Duitsche volk. Het D.N.B. meldt uit Oslo: De Woensdag dooi den Rijkscommissaris Terboven gehouden rede wordt door de Noorsche bladen als het begin van een nieuwe ordening .in het leven van den Noor- schen staat en van het Noorsche volk gekenmerkt. „Aftenposten" spreekt van een historisch oogen- blik in het leven van het Noorsche volk, dat met het Duitsche volk nauw zal samenwerken. Het feit, dat op grond van een besluit der oude partijen, de koning en de gevluchte regeering als afgezet te beschouwen zijn, maakt het duidelijk dat de weg naar de vrijheid en zelfstandigheid van het Noorsche volk enkel en alleen met hulp der beweging „Nasjonal Samling" kan worden ingeslagen. „Tidens Tegn" betoogt dat de met spanning ver beide rede van den rijkscommissaris - een eind gemaakt heeft aan den toestand van onzeker heid. Het blad roept de Noren op eensgezind te zijn en aan de toekomst van het land eendrach tig mee te werken. Het orgaan van „Nasjonal Samling" Fritt Volk, constateert de moreele en politieke ineenstor ting van het oude partijstelsel. De beweging zal thans, zoo vervolgt het blad, na een strijd- periode van acht jaar, gaan bouwen aan een beter Noorwegen. Een tijdperk in het leven van den Noorschen staat, welke door verkeerde poli tieke maatregelen gekenmerkt werd, heeft zijn einde gevonden, een tijdvak, dat Noorwegen in het verderf heeft gestort omdat het gericht was naar het Westen. DE NIEUWE STAATSRADEN IN NOOROWEGEN. De nieuwe staatsraad voor volksvoorlichting en cultuur, dr. Lunde, heeft voor de Noorsche radio een rede uitgesproken, waarin hij wees op de opluchting en bevrediging, die men in Oslo gevoelde, toen een stabieleorde in het leven was geroepen. De nieuwe orde heeft een nauwe en vruchtbare samenwerking tusschen Duitschland en het Noorsche bestuur verzekerd. De nieuwe orde wordt in breede kringen van het Noorsche volk met tevredenheid verwelkomd. Voortgaande riep dr. Lunde al zijn landslieden op bij het bouwen van de nieuwe orde schouder aan schouder te staan. Doel der nieuwe staats raden zal zijn land en volk veilig door den hui- digen omwentelingstijd heen te leiden. Wij gaan een gelukkige toekomst tegemoet, zoo_ zeide hij, waarin Noorwegen zijn plaats zal krijgen. De eerste stappen op dezen weg naar een nationaal bestuur zijn thans gedaan. Driehonderd bommen vielen Woensdag op Gibraltar. Aangerichte schade zeer groot. De Londensche radio meldt volgens het D.N.B. dat het bombardement van Woensdag op Gi braltar drie uur heeft geduurd. Er werden on geveer 300 bommen geworpen. Een honderdtal vliegtuigen heeft aan dit bombardement deel genomen. Drie vliegtuigen zijn neergeschoten. De door het bombardement op Gibraltar aange richte schade is volgens te Madi-id ontvangen be richten, buitengewoon groot. Zoo is het gebouw van de Marinecliïb totaal vernield. De gasfabrieken bij de z.g. Punt van Europa werden verschillende malen getroffen. De omliggende huizen stortten in. Talrijke buizen van de waterleiding zijn gesprongen, zoodat de kelders van vele huizen onder water liepen en ook eenige straten blank staan. Een bewapend koopvaardijschip, dat patrouilleerde, is door een bom tot zinken gebracht. Ook de electrische centrale van de marinwerf werd door een zwaren bomtreffer buiten bedrijf gesteld. Donderdagochtend werden twee vliegtuigen van onbekende nationaliteit, die boven Gibraltar ver schenen, hevig door de luchtdoelartillerie beschoten, zoodat zij moesten omlceeren. Ononderbroken vinden per vrachtwagens de transporten van bommen naar de Duitsche vliegvelden plaats, vanwaar de machines geregeld starten voor hun aanvallen op Engeland. (Foto Weltblld.) Duitschland's nieuwe duikbootvloot bestaat vijf jaar. Dagorder van admiraal Rader. Het D.N.B. deelt mede: De opperbevelhebber der marine admiraal Rader, heeft een dagorder uitgevaardigd in ver band met het feit, dat de nieuwe Duitsche duik bootvloot heden vijf jaar-bestaat. In het laatste deel van dezen dagorder wordt gezegd: In „het front tegen Engeland staat gij op een belangrijke plaats. Het blijve uw hoogste doel het vertrouwen van het Duitsche volk in u, in uw capaciteiten en uw overwinning te recht vaardigen. Heil onzen Führer". Naar het D.N.B. nog verneemt heeft de duik bootvloot in den handelsoorlog tegen Enge land tot dusverre 3.120.000 ton scheepsruimte tot zinken gebracht. Van de Engelsche oorlogs schepen zijn in den grond geboord: het slag schip „Royal Oak", het vliegtuigmoederschip „Courageous", zes torpedobootjagers, verschei dene duikbooten en kanonneerbooten, de hulp kruisers „Andania", „Carinthia", „Dunvegan Castle", „Scottstown" en „Transsylvania", een groot aantal bewakings- en geleidevaartuigen en gewapende treilers. De Britsche slagschepen „Nelson" en „Barham" en de kruiser „Belfast" zijn ernstig beschadigd en voor geruimen tijd aan den dienst onttrokken. Duitschers uit Litauen terug naar het Rijk. BERLIJN 26 September 1940 (V. P. B.). Men meldt ons heden: Naar wij van Duitsche zijde vernemen worden sinds eenige dagen te Kaunas tusschen een Duitsche en een Sovjet-Russische regeeringsdelegatie onder handelingen gevoerd over de verhuizing van de Volks-Duitschers uit Litauen naar het Rijk. Men schat het aantal van de voor deze verhuizing in aan merking komende Duitschers op 40 tot 45-duizend personen, voor het meerendeel boeren. Tegelijker tijd worden tusschen Duitsche en Sovjet Russische afgevaardigden te Riga besprekingen gevoerd over een verdere verhuizing van de Duitschers uit Est land en Letland. Zooals men zich herinnert zijn over de verhuizing van de Duitschers uit deze beide staten in het vorige jaar onderhandelingen gevoerd, die tot de eerste groote verhuizing van Volks- Duitschers naar het rijk geleid hebben. Het gaat hier dus slechts over een klein aantal personen, dat tot dusverre nog niet verhuisd is. In dit verband moet vermeld worden, dat op dit zelfde oogenblik de verhuizing van de Volks- Duitschers uit de Dobroedsja wordt voorbereid. Noorderlicht in Zeeuwsch- Vlaanderen waargenomen. Magnetische storing ging met het verschijnsel gepaard. TERNEUZEN 27 September. In Zeeuwsch- Vlaanderen heeft men gisteravond het Noorderlicht waargenomen. Aan den helderen sterrenhemel was een ijle zachtrood gekleurde gloed waar te nemen, terwijl zich op den achtergrond daarvan lichtgroene vlekken vertoonden. Hiertusschen schoten verschil lende rose gekleurde stralen op. Aanvankelijk meende men dat op grooten afstand 'n brand woed de, en de stralen die .opschoten aan de werking van zoeklichten te moeten toeschrijven, doch het groot- sche rustige beeld deed concludeeren, dat men hier met een natuurverschijnsel te doen had. Het K. N. M. I. noteerde een vrij sterke magneti sche storing, welke de oorzaak is van Nooi-derlicht. (A. N. P.) Tkass: PROGRAMMA ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1940. JAARSVELD, 414,4 M. AVRO-uilzending. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P., gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Zang met pianobegeleiding. 11.00 Causerie „Kleeding voor de schoolgaande jeugd". 11.20 Omroeporkest. (Om 12.00 Berichten en gramofoonmuziek). 12.45 Nieuws- en economi sche berichten A. N. P., gramofoonmuziek. 1.00 AVRO-Musette-ensemble en gramofoonmuziek. 1.30 Viool en piano. 2.00 „II Trovatore", opera (gr.pl.). 4.00 Omroeporkest en solist. 5.15 Nieuws- en econo mische- berichten A. N. P. 5.30 De Romancers. 6.25 Gramofoonmuziek (met toelichting). (Om 6.45 Be richten). 7.00 Vragen van den dag (A. N. P.). 7.15 Gramofoonmuziek. 7.40 Causerie „Een open brief aan de mannen van 2-1-13 R. A." 8.00 Nieuwsbe richten A. N. P. 8.10 AVRO-Amusementsorkest en solisten. 8.559.00 Nieuwsberichten A. N. P., sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. KRO-uitzending. 7.00 Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch) 7.30 Wij beginnen den dag. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.15 Gramofoonmuziek. 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Rococo- octet. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 1.00 Gramofoonmu ziek. 1.15 KRO-orkest. 2.00 Berichten (Duitsch) 2.15 Gramofoonmuziek. 3.30 Berichten (Engelsch) 3.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 5.30 Musiquette en gramofoonmuziek. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Reportage. 7.00 Vragen van den dag A. N. P. 7.15 KRO-Groot Amusementsorkest en solisten. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Nieuwsbe richten A. N. P., gramofoonmuziek. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 Gramofoonmuziek. 8.50 Wij sluiten den dag. 8.559.00 Nieuwsberichten A. N. P. sluiting. Volksfrontpolitici in arrest. Jules Moch, Grumbach, Vincent Auriol en Marx Dormoy. Het D.N.B. meldt: De Fransche regeerin£ heeft volgens berichten uit Vichy een reeks voormalige Volksfrontpolitici te Pellevoisin in het departement Indre geïnterneerd. Diit zijn de voormalige kabinetschef van het minister-presidium Blum, Jules Moch, de socialistische Joodsche afgevaardigde Grum bach, de voormalige socialistische minister van financiën Vincent Auriol en de gewezen socialistische minister van binnenlandsche zaken Marx Dormoy. Generaal Huntziger opperbevel hebber der Fransche strijdkrachten te land. GENèVE, 26 September. Uit Vichy wordt ge meld dat de minister van oorlog, generaal Huntziger, is benoemd tot opperbevehebber der Fransche strijdkrachten te land. (D.N.B.) Uitvoer van betaalmiddelen bij tijdelijk verblijf in Duitscbland. 's GRAVENHAGE, 26 September. Verschenen is een vierde uitvoeringsbesluit van de secretaris sen-generaal van de departementen van financiën van handel, nijverheid en scheepvaart en van land bouw en visscherij betreffende de regeling van het deviezenverkeer. Artikel 1. (1) Het is aan ingezetenen, die het bezette Ne- derlandsche gebied tijdelijk verlaten, zonder ver gunning van het deviezeninstituut geoorloofd be taalmiddelen en geldswaardige papieren uit te voeren tot de maxima en in de geldsoorten, door het deviezeninstituut te bepalen. Deze maxima en geldsoorten worden in de Nederlandsche Staats courant bekendgemaakt. (2) Voor het medenemen van registermarkreis- cheques naar Duitschland gelden geen maxima. Artikel 2. Ingezetenen, die vornemens zijn het bezette Nederlandsche gebied tijdelijk te verlaten en die in het bezit zijn van een geldig paspoort en een gel dige „passierschein", zijn bevoegd zonder vergun ning van het deviezeninstituut van deviezenban- ken buitenlandsche betaalmiddelen en buitenland- sche geldswaardige papieren tot ten hoogste de krachtens artikel 1 bepaalde maxima in de aan gewezen geldsoorten tegen betaling in binnen landsche geldsoort te verkrijgen en over de aldus verkregen waarden buiten het bezette Nederland sche gebied voor reisdoeleinden te bzeschiklcen. Artikel 3. (1) Het is aan ingezetenen verboden bij terug keer binnen het bezette Nederlandsche gebied oin- nenlandsche betaalmiddelen en binnenlandsche geldswardige papieren tot een hoogere gezamen lijke waarde dan de bij het verlaten van het be zette Nederlandsche gebied door hen uitgevoerde en overeenkomstig de geldende voorschriften op gegeven bedragen in te voeren. (2) Heeft hun verblijf buiten het bezette Ne derlandsche gebied korter geduurd dan den bij het verlaten van dit gebied .opgegeven vermoede- lijken duur, dan is de ingezetene verplicht de uitgevoerde waarden weder in te voeren, met af trek van de bedragen, waarover hij op grond va» de krachtens artikel 1 bepaalde maxima gedurende de dagen van zijn verblijf in het buitenland kon beschikken. (3) De ingezetene is verplicht buitenlandsche betaalmiddelen en buitenlandsche geldswaardige papieren, welke door hem bij terugkeer binnen het bezette Nederlandsche gebied worden ingevoerd, binnen drie dagen na dien terugkeer overeen, komstig artikel 9 der deviezen verordening 1940 rechtstreeks of door tuschenkomst van een devie- zenbanlc aan de Nederlandsche Bank aan te bie den. Gelijke verplichting bestaat, wanneer de inge zetene niet binnen veertien dagen na de verkrij ging der buitenlandsche betaalmiddelen en buiten landsche geldswaardige papieren het bezette Ne derlandsche gebied heeft verlaten. (2) Het is aan grensbewoners verboden bij iedere grensoverschrijding betaalmiddelen tot een hooger bedrag dan vijf gulden in binnenlandsche geldsoort in te voeren en tot een hooger bedrag dan twintig gulden per maand. Het deviezeninstituut kan in bijzondere gevallen deze bedragen verhoogen. (3) Kinderen beneden den leeftijd van veertien jaar mogen bedragen, waarvan de uit- en invoer overeenkomstig de vorige leden geoorloofd is, slechts dan medevoeren, wanneer deze bedragen noodig zijn voor schoolbezoek. (4) De secretaris-generaal van het departement van financiën kan voorschrijven dat de uit- en invoer van betaalmiddelen overeenkomstig de vo rige leden slechts langs bepaalde grenskantoren en gedurende bepaalde uren geoorloofd is. Artikel 3. In afwijking van het bepaalde in artikel 2 is het aan grensgangers geoorloofd op grond van loonverklaringen hunner werkgevers betaalmiddelen tot een waarde van ten hoogste hun loon in of uit te voeren. Artikel 4. Het is grensbewoners geoorloofd zon der overlegging van de in artikel 22 van de devie- zenverordening 1940 bedoelde documenten roerende goederen in of uit te voeren, mits deze goederen naar het oordeel van de ambtenaren der invoer rechten en accijnzen: 1) niet zijn bestemd voor handel of bedrijf; 2) dienen voor de persoonlijke behoeften van de grensbewoners; 3) contant zijn gekocht, dan wel worden ver kocht. Artikel 5. In afwijking van het bepaalde in in de artikelen 2 en 4 is het aan binnenlandsche grensbewoners, die in het bezit zijn van een ver gunning van den inspecteur der invoerrechten en accijnzen, geoorloofd: 1) Zonder overlegging van de in artikel 22 der deviezenverordening 1940 bedoelde documenten in het bezette Nederlandsche gebied voor voortge brachte roerende goederen tot een verkoopwaarde van ten hoogste vijftig gulden per marktdag uit te voeren en terug te voeren; 2) De met den verkoop dezer goederen ver kregen opbrengst tot een waarde van ten hoogste vijftig gulden per marktdag in te voeren. Artikel 6. Medegevoerde betaalmiddelen of roerende goederen worden ook dan als uitgevoerd aangemerkt, indien in redelijkheid moet worden aangenomen, dat zij in strijd met de voorafgaande bepalingen voor uitvoer naar het buitenland be stemd zjjn. Artikel 7. De voor de uitvoering van dit be sluit noodïge bepalingen worden door den secreta risgeneraal van het depai-tement van financiën uit gevaardigd en in de Nederlandsche staatscourant afgekondigd. Artikel 8. Dit besluit treedt in werking op den vijfden dag na zijn afkon^'ging. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE*

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9