Haarlem's Dagblad Onbelemmerde arbeid bij de reorganisatie van Europa en Oost-Azië wordt beoogd. Het Pact van Drie. De Kei. Coed hout geeft warmte! BERICHT Aciikeiett- 58e JAARGANG No. 17571 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Bulten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie! P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 28 September 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post ƒ3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke .regel meer ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Het langdurige bezoek van den Duitschen mi nister van Buitenlandsche Zaken Von Ribbentrop aan Rome, gevolgd door een tegenbezoek van zijn Italiaainschen collega Ciano aan Berlijn heeft daar geleid tot de sluiting van het verdrag tusschen de drie groote mogendheden Duitschland, Italië Japan waarvan gisteren de tekst in dit blad is me degedeeld. De strekking van dit nieuwe verdrag is zeer duidelijk. In de eerste twee van de zes korte arti kelen, waaruit, het bestaat, komt die al scherp naar voren. Zij behelzen een wederkeerige erkenning van leiding in twee werelddeelen. „Japan erkent en eerbiedigt de leiding van Duitschland en Italië bij de instelling van een nieuwe orde in Europa, Duitschland en Italië erkennen en eerbiedigen de leiding van Japan bij de instelling van een nieuwe orde in de Groot-Aziatische ruimte". Dan is in het derde artikel datgene vastgesteld wat de onmid dellijke practische beteekenis van het verdrag vastlegt. Immers, daarin hebben de drie mogend heden de verplichting op zich genomen elkaar wederzijds te steunen met alle politieke, economi sche en militaire middelen ingeval een humner wordt aangevallen door een mogendheid, die op het oogenblik niet verwikkeld is in den Europee- schen oorlog of an het Chineesch-Japansche con flict. Voor zoover bij den lezer van het verdrag nog eenige twijfel mocht resten, welke mogendheid dat mogelijkerwijze zou kunnen zijn, wordt die wel weggenomen na de lezing van het vijfde artikel, waarin verklaard is: „Duitschland, Italië en Japan verklaren dat de bovenstaande overeenkomsten op geenerlei wijze den politieken status raken, welke op het oogenblik bestaat tusschen de -drie verdrag-sluitende partijen en Sovjet-Rusland". Er rest dus één grootmacht waarvan veronder steld kan worden dat zij zich in den huidigen oorlog tenslotte met Engeland zou willen verbinden of berichten omtrent de zending van een vloot naar Singapore hebben daarop al geduid zich actief zou willen gaan mengen in de Aziatische gebeur tenissen. Die mogendheid is: de Vereenigde Staten. De commentaren der Japansche pers laten aan deze gedachte geen twijfel bestaan, het blad Tokio Nitsji Nitsji zegt dat „Engeland zich als een dren keling vastklampt aan een stroohalm en hoopt op deelneming van de Vereenigde Staten aan den oorlog". Het voegt hieraan toe „dat de verdrijving van de Angelsaksers uit het Verre Oosten en de op bouw van een Oost-Azië voor de Oost-Aziaten hetzelfde doel beteekenen, dat Duitschland en Italië ten aanzien van de suprematie der Angelsaksers in Europa nastreven." Een ander Japansch blad, de Jomioeri Sjimboen, kenschëtst het verdrag als een ondubbelzinnige waarschuwing aan Amerika en voorspelt dat het nog niet te overziene reacties zal hebben op En geland en de Vereenigde Staten. Een derde, de Ko- koemin Sjimboen, spreekt van een vastberaden, gemeenschappelijk gevechtsfront der drie mogend heden die het pact hebben gesloten. De Duitsche perscommentaren leggen veel na druk op den considerans van het verdrag, waarin is verklaard dat de contractanten het als een voorwaarde voor een duurzamen vrede beschou wen dat iedere natie der wereld de haar toeko mende ruimte krijgt, waarin als voornaamste doel van het pact wordt aangeduid, een nieuwe orde van zaken in het leven te roepen en in stand te houden, hVt gedijen en de welvaart van de in Europa en Azië wonende volleen te bevorderen en waarin tenslotte de wensch wordt geuit, de samenwerking uit te breiden tot die naties in an dere deelen der wereld, die geneigd zijn haar streven een soortgelijke richting te geven. De Ber- Kner Lokal Anzeiger zegt dat niemand het blok der drie machtigste volksstaten kan passeeren, de Berliner Börsenzeitung spreekt van een juiste waardeering voor dit militaire bondgenootschap van drie der machtigste staten der Aarde, die hun tegenstanders goed zouden doen te hebben. Deze enkele citaten men vindt deze en later binnengekomen perscommentaren uitvoeriger in dit nummer vermeld lichten dus de strekking en de bedoelingen van het gesloten pact toe. Het D.N.B. meldt uit New-York dat de diplomatieke medewerker van het Engelsche Reuterbureau schrijft dat het voornaamste doel van het pact duidelijk is, namelijk Amerika uit den oorlog te houden. Een ander D.N.B.-bericht, uit Washington, meldt dat minister Cordell Huil heeft verklaard dat het bondgenootschap niets verandert aan de sinds jaren in Washington bekende situatie en dat met de mogelijkheid van een dergelijk bondgenoot schap bij de bepaling van de Amerikaansche poli tiek steeds rekening is gehouden. Hetzelfde bericht deelt mede dat de New-Yorksche pers den tekst van het verdrag onder reusachtige opschriften pu bliceert zooals: „Japan, Duitschland en Italië tee kenen een tegen de V.S. gericht pact". Zooals wij gisteren al meldden heeft de onder- teekening van het verdrag te Berlijn met groote plechtigheid plaats gehad, in tegenwoordigheid van Adolf Hitler en vele ministers en diplomaten. Von Ribbentrop, Ciano en Kurusu (de Japansche am bassadeur in Berlijn) waren de onderteekenaars. R. P. Berlijnsche toelichting op het driemogendhedenpact: Huiszoeking bij Maurice de Rothschild. Geheime bergplaats aangetroffen. NEW-YORK, 27 September (D.N.B.) De woning van den vroegeren Joodschen senator, baron Maurice de Rothschild bij Argelès heeft de Pransche politie in een dichtgemetselde geheime bergplaats voorwerpen van waarde ge vonden. Daaronder bevonden zich o.a. gouden mun ten en kostbare wandtapijten ter waarde van in totaal 340 millioen francs. Baron Rothschild is reeds gevlucht. Over zijn vermogen is een be heerder aangesteld. Van semi-officieele f BERLIJN, 27 September. zijde wordt gemeld: In politieke kringen hier verheelt men niet dat bij het driemogendhedenverdrag kan worden ge sproken van een machtsconstellatie van reusach tige afmetingen, welke niet alleen voor het heden maar ook voor de toekomst van de grootstebe teekenis is. Drie groote mogendheden, welker mi litaire kracht niet behoeft te worden uiteengezet, hebben zich op de basis van haar gemeenschappe lijke belangen en doelen vereenigd in een bond genootschap. Deze gemeenschappelijke belangen en doelen bestaan niet alleen in de overeenstemmende opvattingen op het gebied der buitenlandsche po litiek, doch ook in het gemeenschappelijke denk beeld van sociale gerechtigheid. Zooals minister Von Ribbentrop heeft geconsta teerd, eischt deze gemeenschap van opvattingen een gelijke ordening in de betrekkingen tusschen de volken. Zooals uit den tekst van het militaire bondgenootschap ondubbelzinnig blijkt, streeft het niet naar agressieve bedoelingen. En toch zal men niet kunnen zeggen en in politieke kringen hier doet men dat dan ook geenszins d'at het pact tegen niemand gericht is. Veeleer is in de verkla ringen afgelegd door de Duitsche en Italiaansche ministers van buitenlandsche zaken en door den Japanschen ambassadeur op scherpe wijze gezegd dat het verdrag weliswaar niet gericht is tegen een ander volk, maar wel tegen de oorlogsophitsers en de onverantwoordelijke elementen, die streven naar een verlenging of uitbreiding van dezen oor log. Iedere inmenging in de reorganisatie, die in Europa plaats vindt onder leiding van Duitschland en Italië en in het groot-Oost-Aziatische gebied onder leiding van Japan, zal tot gevolg hebben dat de drie mogendheden gemeenschappelijke verde digingsmaatregelen nemen. Het pact heeft dus de bedoeling iedere stoornis in de reorganisatie te verhinderen. In zooverre kan het beschouwd worden als een natuurlijk resultaat van de bezigheden der kringen, die zonder bevoegd te zijn voor den innerlijken en uiterlijken opbouw in de levensru'mten van anderen, sedert lang een inmenging en een stoornis trachtten voor te be reiden, in dienst van de Britsche plannen tot uit breiding van den oorlog en als vertegenwoordi gers van internationale en kapitalistische belangen, met gebruikmaking van een leugenachtige propa ganda. Het is bekend dat reeds meermalen groote poli tieke en later ook militaire beslissingen zijn uit gelokt door de bereidwilligheid om den Engelschen plannen tot uitbreiding van den oorlog te dienen. In politieke kringen legt men er verder den na druk op dat het verdrag van het grootste belang is voor het bereiken van den wereldvrede, door dat het streeft naar het verhinderen van storende invloeden bij den herbouw van groote deelen der wereld. Dit valt nog duidelijker in het oog bij het bezien van de bijzondere vermelding van de Sovjet Unie, zoowel in het verdrag zelf als in de verkla ring van Von Ribbentrop. Terwijl artikel vijf zegt dat de tusschen de drie mogendheden gesloten overeenkomst geen invloed heeft op de betrekkin gen tusschen elk der verdragspartijen en de Sovjet- Unie, heeft Von Ribbentrop nog den nadruk ge legd op de constateering dat de strekking van het pact een verandering der betrekkingen tot de Sovjet-Unie, met welke ook Duitschland een on dubbelzinnige afbakening der belangen heeft ge troffen, geenszins noodig maakt. In dezen zin kan het pact zelfs worden beschouwd als een stabili seering van de goede betrekkingen tusschen de drie partijen en de Sovjet-Unie. Hef allerbeste! Als Uw poriemonnaie niei toereikend i9 voor hei allerbeste of meest luxe, dan kunt U bij ons ook nog terecht voor iets eenvoudiger brilmonturen. Dal is ook een voordeel bij KEIP GR. HOUTSTRAAT naast Luxor (Adv. Ingez. Med.) (In Amersfoort wordt een actie ge voerd om den vermaarden kei, die tijdelijk is begraven, weer in eere te herstellen.) Geen mensch of hij heeft tusschenbeiên In Nederland wel eens gehoord Van onzen fiersten aller keien, Den grooten kei van Amersfoort. Geslachten lang heeft hij gelegen In deze oude stad in 't Gooi En geen bezoeker had er tegen, Al vond niet elk hem even mooi. Nu heeft men in 't recent verleden Dien kei verborgen in den grond, Daar men hem, 'k weet niet om wat reden, Opeens een steen des aanstoots vond. De Amersfoorters mochten treuren, Omdat hun monument verdween, Het hielp ze niet, het moest gebeuren, Al klaagden zij ook steen en been. Maar nu hoort men van nieuwe,actie, Die vraagt: herstel het kwaad en leg Ons tot vermaak en satisfactie, Den steen niet in, maar op den weg. rk hoop dat Amersfoort zal slagen In het herstel waarop het doelt, Tk gun elk graag in deze dagen, Dat hij zich weer wat keiïg voelt, P. GASUS. „UITNOODIGING AAN ALLE ELEMENTEN VAN GOEDEN WIL.* ROME 27 September (Stefani). In Romeinsche kringen noemt men het driemogendhedenverdrag een historische gebeurtenis van reusachtige strek king. Er zijn hier, zoo zegt men, drie groote volken, die een teveel aan kracht hebben en smeden aan een heroiek leven, die hun lot verbinden in den strijd, niet alleen ten bate van de vastelanden, maar van de geheele wereld. Het doel van het drievoudige bondgenootschap is de opbouw van een nieuwe orde en het herstel van een rechtvaardigen en blij venden vrede in de wereld. Voor den arbeid tot het bereiken van het door het verdrag gestelde doel worden alle elementen van goeden wil uitgenoodigd, die naar een rechtvaar digen vrede streven. Evenzoo worden zij gewaar schuwd, die hun landen tot een gevaarlijke inmen ging willen brengen. De drie verbonden landen zul len derhalve den herbouw der wereld en het herstei van den vrede verdedigen tegen ieder, die, waar ter wereld ook, hun taak zouden durven te belem meren. DE REACTIE TE LONDEN NEW YORK 28 September (D. N. B.) De slui ting van het pact van Berlijn wordt in Londensche politieke kringen klaarblijkelijk beschouwd als bedenkelijk waarschuwingsein. Zonder twijfel heeft men de strekking van dezen slag terug tegen Engelsche pogingen tot uitbreiding van den oorlog begrepen. Een andere verklaring kan niet gevonden worden in de mededeeling van den diplomatieken medewerker van het Reuterbureau, die schrijft, dat het voornaamste doel van het politieke, economische en militaire pact, dat gisteren te Berlijn werd onder teekend, duidelijk is, n.l. de Vereenigde Staten uit den oorlog te houden. De drie totalitaire ondertee kenaars gevoelen klaarblijkelijk geen zorgen ten aanzien van Rusland, omdat in het pact een speciale reserve ten opzichte van Sovjet Rusland is vervat. Een belangrijke passage in het pact is die, waarin de nadruk wordt gelegd op den wensch der drie regee ringen om in andere sferen de samenwerking uit te breiden met naties, die „geneigd zijn haar streven een gelijke richting als zij zelve te geven". Het pact, aldus de correspondent, brengt geen wijziging in de situatie. Het schijnt betrekking te hebben op den strijd op leven en dood, die Groot Brittannië en de spilmogendheden leveren. DE INDRUK IN DE VEREENIGDE STATEN. WASHINGTON, 27 September (D.N.B.) De minister van buitenlandsche zaken, Cordell Huil, heeft omtrent het driemogendhedenpact verklaard dat dit bondgenootschap niets ver andert aan de sinds jaren hier bekende situatie Met de mogelijkheid van een dergelijk bond genootschap is bij de bepaling van de Ameri kaansche politiek reeds rekening gehouden. Alvorens Huil deze verklaring afgelegd had, liet men op zijn departement reeds doorschemeren dat deze overeenkomst niet noodzakelijkerwijs de in ternationale situatie behoeft te verscherpen. Het maakt den indruk dat deze overeenkomst een poli tiek, die reeds eenigen tijd lang doar de drie onder teekenaars gevolgd is, in een document vastlegt. Op de persconferentie op het Witte Huis ver klaarde president Roosevelt in antwoord op vragen dat hij nog niets naders omtrent de overeenkomst wist en zich er daarom niet over kon uitlaten. Roosevelt kondigde aan dat hij dit week-end met zijn jacht een tocht naar Maryland zal maken, waar hij verscheiden vliegtuigtypen wil bezichtigen. Het deel van de Noord-Amerikaansche pers dat sinds geruimen tijd met interventieneigingen ge speeld heeft, toont zich tamelijk uit het veld ge slagen. In berichten van nieuwsagentschappen en redactioneele commentaren wordt de opvatting ge uit, dat het pact zich uitsluitend tegen de politieke plannen van Amerika in Europa en Azië richt. De New Yorksche pers publiceert den tekst onder reus achtige opschriften als „Japan, Duitschland en Italië teekenen een tegen de V.S. gericht pact". (Voor den inhoud van het pact zie men elders in dit nummer). Het jubileum van mr. Th. A. Wesstra Huldiging door B. en W. en de secretarie ambtenaren. Zooals wij reeds eerder vermeld hebben, zal het op 1 October e.k. 25 jaar geleden zijn, dat de ge- mëente-secretaris van Haarlem, mr. Th. A. Wesstra, in gemeentedienst trad. Naar wij vernemen, zal de jubilaris enkele dagen uitstedig zijn, teneinde zich aan huldebetoon te onttrekken. Hedenmiddag hebben B. en W. de Hoofden van takken van dienst en de ambtenaren ter gemeente secretarie van hun belangstelling doen blijken, door den heer Wesstra en zijn familie een oud-Holland- sche koffietafel aan te bieden in de hall van het stadhuis. Daarbij hebben de burgemeester, de direc teur van het gemeentelijk gas- en waterbedrijf, de> heer Ochtman, en de griffier ter secretarie, de heer De Landmeter, het woord gevoerd. Aanvallen van grooten omvang op Londen. Branden in haven- en industriewijken ten zuiden van de Theems. BERLIJN, 28 September (D.N.B.) De gisteren op Londen gerichte aanvallen van het Duitsche luchtwapen hebben een omvang aan genomen als sedert geruimen tijd bij aanvallen tijdens daglicht niet is vorgekomen. In haven en industriewijken ten zuiden van de Theems flakkerden brandhaarden op en stortten huizen in Talrijk moet het aantal dooden en gewon den zijn, dat tijdens den arbeid in de fabrie ken door deze aanvallen is ontstaan. Boven Londen wei-den eenige luchtgevechten geleverd, die weer bewezen dat de Engelsche afweer zelfs niet bij dag in staat is de aanvallen der Duitschers op hun hoofdstad te verhinderen. Het D.N.B. meldt voorts dat in de haven van Londen verscheiden schepen tot zinken gebracht zijn. In de bocht van de Theems werd een deel van de kade- en opslagplaatsinstallaties aanzien lijk beschadigd. Andere sterke Duitsche formaties «vielen in- dustrieele doelen te Derby, Birmingham, Manchester en Bristol aan. In de Iersche zee werden twee convooien, die te Liverpool wilden binnenloopen, door een enkele reeks Duitsche bommenwerpers uiteengeslagen. Ook op een reeks belangrijke havenplaatsen vielen bommen van elk kaliber. Hull en Newcastle werden bijzonder bestookt. De weerstoestand ver gemakkelijkte het optreden van het Duitsche lucht wapen, dat op vele plaatsen door sterke formaties jagers begeleid werd. Slechts weinige Engelsche jagers traden hun tegemoet. Vooral in de Midlands viel nauwelijks iets van afweer van Engelsche jagers te bespeuren. Naar uit de tot dusver binnengekomen be richten blijkt, werden 57 Britsche vliegtuigen neergeschoten. 23 Duitsche machines zijn nog niet op hun basis teruggekeerd. Gisteravond startten de Duitsche toestellen opnieuw voor nachtvluchten boven het Brit sche eiland. DE TOESTAND IN LONDEN. NEW YORK, 28 Sept. (D.N.B.) Volgens berich ten uit Amerikaansche bron wordt de onveiligheid in het dagelijksche leven der Londenaars steeds grooter. Tallooze asociale elementen, die de politie niet meer meester kan worden, vooral jeugdige af persers, storten zich als een plaag op de honderd duizenden, die, aangezien niemand meer voor hen zorgt, de nachten doorbrengen op de stations van den ondergrondschen spoorweg. Misbruikend van den noodtoestand, verhuren deze elementen slaap plaatsen, die niet aanwezig zijn, houden collectes ten eigen bate, onder het mom van inzamelingen voor vliegtuigen, en verkoopen dubieuze medicijnen tegen woekerprijzen. Een glas water voor een dorstig kind kost 6 pence. Scotland Yard moet toegeven dat zeer veel jongemannen van deze soort op den onder grondschen spoorweg rondloopen. Verder klagen de bewoners van de getroffen wijken er over dat zij ge dwongen worden reisbiljetten te koopen kom op stations van de ondergrondsche te kunnen overnach ten, zoodat zij, om het veege lijf te redden, ook nog moeten betalen. Een brandende Spitfire, welke tijdens een vlucht boven Duitsch gebied werd neergehaald (Foto Weltbild) Koffie of thee bon 114 's GRAVENHAGE, 27 September. Ge durende het tijdvak van Zaterdag 28 Septem ber tot en met 8 November a.s. geeft blij kens een mededeeling van den secretaris generaal, vvnd. hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij de met „114" ge nummerde bon van het algemeen distributie bonboekje recht op het koopen van 250 gram koffie of 75 gram thee. Wedstrijden in tuinversiering en huisbroei van bloembollen. HAARLEM 28 September. Het centraal bloem bollen comité organiseert interessante wedstrijden in het doelmatig beplanten van tuinen met bolge wassen en in het zelf in bloei brengen van bloem bollen in huis. Afdeelingen van de Ned. Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde, volkstuinvereeni- gingen, afdeelingen van de Nederlandsche Huis vrouwen Vereeniging en den Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen, nemen er deel aan. Het centraal bloembollen comité looft prijzen uit, zorgt voor de beoordeeling en verstrekt handlei dingen, zoodat het mogelijk zal blijken om in winter en voorjaar overal van de pracht van Nederland- sche bloembollen te kunnen genieten. 1 i Engelsche vloot op weg naar Dakar? Geen bevestiging in officieele Fransche kringen. VICHY 28 September (A. N. P.) In officieele kringen is verklaard dat men de via buitenlandsche zenders verspreide mededeeling, dat vijf Engelsche duikbooten, vijf torpedojagers en minstens tien kruisers en hulpkruisers uit Gibraltar zijn vertrok ken en naar Dakar onderweg zijn, niet kan bevesti gen, aangezien men niet op de hoogte is van deze gebeurtenis. Hetzelfde geldt voor het bericht, dat zich aan boord van de Engelsche oorlogsschepen zevenduizend man zouden bevinden, die bij een nieuwe landingspoging in den strijd zouden moeten geworpen. Hout voor centr. verw., haard en kachel in elke hoeveelheid verkrijgbaar. ELECTR. BRANDHOUTZACERIJ Soendaplein 23, Tel. 25424 en 10677 (Adv. Ingez. Med.) „EVERYBODY" ZONDAG A.S., 2.30—5.30 uur FREDDY JOHNSON. Alleen DREEFZICHT, niet H. K. B. (Adv. Ingez. Med.) Handel in „botervermeerderings- middelen" niet verboden. De aldus behandelde boter mag echter niet in den handel worden gebracht. AMSTERDAM, 28 September (A.N.P.) De rijkszuivelinspecteur te 's-Gravenhage vestigde in een persbericht in de bladen van 14 September j.l. er de aandacht op, dat het verkoopen, verhandelen, vervoeren en uitstallen in het openbaar van boter, welke tot het dubbele gewicht is opgevoerd door ge bruik van middelen, welke onder diverse benamin gen daartoe in den handel worden gebracht, ver boden is. Uit ingekomen mededeelingen is gebleken dat verschillenden de waarschuwing hebben opge vat als zou het verkoopen van de betrokken „vermeerderingsmiddelen" zelf ongeoorloofd zijn. Ter verduidelijking zij hier daarom uit drukkelijk verklaard, dat de handel in „boter- vermeerderingsmiddelen" niet verboden is, evenmin als het gebruik ervan. Slechts de er mede behandelde boter, welke door het abnor maal hooge watergehalte als vervalscht te be schouwen is, mag niet in den handel worden ge bracht of worden vervoerd. Het staat dus iederen particulier vrij voor zich en zijn gezin van zoo'n middel gebruik te maken, doch hij bedenke dat de pakjes met het middel om van y2 pond één pond te maken, gewoonlijk 12 cent kosten, zoodat elk pond boter of margarine daarmede bewerkt ong. 24 cent in prijs wordt ver hoogd, zonder dat daardoor eenig merkbare verhoo ging van voedingsstoffen wordt verkregen. Besteding van het vermelde bedrag b.v. voor aan koop van li/2 a 2 liter volle melk, zal de voeding van het gezin belangrijk meer ten goede komen. Versperringsballon neergehaald. In den Grooten IJ-polder onder vuur genomen. AMSTERDAM 28 September (A. N. P.) Gister avond om kwart over zes heeft Duitsche luchtdoel artillerie een Engelschen versperringsballon, welke uit Zuid-Westelijke richting over den Grooten IJ-polder kwam aandrijven, onder vuur genomen. Het gevaarte stortte brandend neer. Rund- en kalfsvleesch. Jp Haarlem voldoende beschikbaar. Elders in dit nummer kan men lezen, dat op het oogenblik te Amsterdam geen rund- en kalfsvleesch gekocht kan worden, omdat de runderen en kalveren die aan de hoofdstad waren toegewezen, eerst Vrij dag geslacht konden worden. Het warme vleesch kon niet ongekoeld voor de consumptie beschik baar worden gesteld, zoodat de Amsterdammers het eerst Maandag of Dinsdag kunnen koopen. We hebben geïnformeerd, hoe het er in Haar.em mee gesteld is. Onze zegsman deelde mede, dat het Haarlemsche publiek gelukkig niet in die omstan digheden verkeert. Weliswaar konden er deze week niet zooveel runderen en kalveren geslacht worden als gewoonlijk, omdat aan Haarlem een minder percentage was toegewezen, maar dank zij het goede werk van de plaatselijke toewijzingscommissie is het vleesch zoo eerlijk mogelijk over alle Haarlem sche slagers verdeeld, zoodat zij hun klanten vrij wel tevreden kunnen stellen. Bovendien is de hoe veelheid varkensvleesch, die deze week in Haarlem beschikbaar is, niet minder dan gewoonlijk. Misschien hebt U heden geen GROENTJE in HAARLEM S DAG BLAD te plaatsen. Maar dan morgen wel, of over morgen. Laat dan de goede gelegenheid niet ongebruikt voorbijgaan. Zij, die zich met ingang van 1 October per kwartaal abonneeren, ontvangen de in September nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. HEDEN: 12 PAGINA'S. Leden van moordenaarsbende ter dood veroordeeld. NEY-YORK, 27 September (D.N.B.) De jury-rechtbank van Brooklyn heeft vandaag twee leden van het beruchte moordsyndicaat, Goldstein en Strauss, ter dood veroordeeld. Aan dit moordsyndicaat worden omstreeks tweehon- de d moorden ten laste gelegd. R. P.: Het pact van drie. pag. 1 Dr. P. H. Schroder: Met brein en browning. pag. 3 Vlier en sage pag. 3 J. J. L.: Proviand uit eigen tuin. pag. 3 Voor lange avonden. pag. 5 Het tafeltennis wint in Haarlem aan populariteit. pag. 6 J. H. de Bois: Litteraire Kantteeke- ningen Vag. 7 Filmschouw. pag. 7 A. J. D.: Dianthus pag. 10 J. H. de Bois: Kees Verwey's ten toonstelling. pag. li Flitsen: Snel verkleeden. pag. 3

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1