Dianthus. Anjelier. ZATERDAG 28 SEPTEMBER 1940 H'AAREEM'S DAG BEAD 10 DE UITBREIDING VAN HET UITGAANSVERBOD OGWMtLCf H A AR L G f DEN HAAG ROTTERDAM moomkhc JHOLLANDCORCUV DORORECHT BREW brabanT Het goederenvervoer der Ned. Spoorwegen. Chloor en zout in het Noordzee- kanaal. Wagenpark moet zoo nuttig mogelijk worden gebruikt. Interessante gegevens uit het rapport der Staats commissie voor de Drinkwatervoorziening. "UTRECHT. 28 September. Het A.N.P. meldt: De Nederlardsche Spoorwegen hebben een keu rig uitgevoerd carton doen vervaardigen, dat bin nenkort in geen enkele expeditie-onderneming mag ontbreken, hetwelk den verzenders en ontvangers van goederen er aan herinnert, wat zij moeten en kunnen doen om het algemeen belang te dieren. Bijzondere omstandigheden stellen bijzondere eischen en wel zeer in het bijzonder aan het ver keerswezen. dat door de huidige benzineschaarsch- te aan banden is gelegd en waardoor ook aan een bedrijf als dat der Nederlandsche Spoorwegen bij zondere zware eischen worden" gesteld. Deze gel den vooral het goederenvervoer op de spoorwegen.- Door de directie der Nederlandsche Spoorwegen wordt alles in het werk gesteld om aan de moei lijkheden het hoofd te kunnen bieden. Weliswaar maakt het herstel van de aangerichte oorlogsscha de regelmatig voortgang en komt dit natuurlijk de dienstuitvoering ten goede, maar daarmede komt men er niet. Het gaat er in de eerste plaats om, het ter beschikking staande goederenmateriaal zoo doelmatig mogelijk te gebruiken, een streven dat reeds lang bestaat, maar door den nood der tijden noodzakelijker is geworden. Het is een feit, dat zoowel de verzenders als ont vangers van de wagenladingen meer nog dan de spoorwegen zelf het doelmatig gebruik van het materiaal in de hand kunnen wei-ken. Een wagen die stil staat beantwoordt niet aan het doel waar voor hij bestemd is. Hoe korter de tijd is, die tus- schen twee opeenvolgende beladingen verloopt, hoe beter. Kan men den z.g. wagenomlooptijd halvee- ren, dan volgt daaruit dat men met hetzelfde wa genpark tweemaal zooveel goederen kan verzet ten. Vandaar het parool van den directeur, ir. W. F. H. van Rijckevorsel: „gebruikt onzen goederen wagen niet als pakhuis laadt en lost snel". De spoorwegen doen het hare om den omlooptijd der wagens zooveel mogelijk te bekorten en naar gelang het spoorwegnet meer hersteld wordt, des te beter slagen zij daarin, maar daarnaast doen zij ook een dringend beroep zoowel op de ontvangers als de verzenders van goederen teneinde de ver zendingsmogelijkheid zoo hoog als het kan op te voeren. Op tal van manieren kan men hiertoe me dewerken. Men ontneemt b.v. aan anderen de mogelijkheid goederen te verzenden, wanneer men meer wagens aanvraagt dan strikt noodzakelijk is. Teneinde den tijd van het lossen te bekorten en de emplace menten niet nutteloos te bezetten, moet men niet meer wagens laten aankomen dan binnen den be paalden tijd gelost kunnen worden. Men sture ook geen wagen terug die gezonden wordt in plaats van de bepaalde soort die werd aangevraagd, doch mo menteel niet beschikbaar is. Het motto: „Haal uit den wagen wat er in zit" geldt eveneens voor het beladen, in dien zin, dat elke kubieke decimeter gebruikt moet worden door vakkundige belading en ook door een mogelijke combinatie met andere verzenders waardoor men het volle profijt van de beschikbare ruimte ver krijgt. Hierbij spelen ook de „papieren" een belangrijke rol. Bij de verzending vuile men vrachtbrieven e.d. met groote zorg in, terwijl men bij in ontvangst neming van verzendingen belangrijke vertragingen kan voorkomen door er voor te zorgen, dat bij aan komst der goederen alle documenten en gegevens ter beschikking staan. Het verdient derhalve aan beveling er bij de afzenders op aan te driegen, dat zij de factuur en andere bescheiden vooruit zen den. De goederenwagens moeten regelmatig, snel en geheel gevuld kunnen circuleeren. Daarom moet steeds met tempo worden geladen en gelost, zoo noodig ook des Zaterdagsmiddags. Bijzondere omstandigheden stellen bijzondere eischen en daarom roepen de spoorwegen op bo venvermelde wijze hun klanten op het terrein van het goederenvervoer met klem toe: „Haal uit de wagens wat er in zit". Geen rund- en kalfsvleesch in de hoofdstad. AMSTERDAM, 27 September. De plaatse lijke toewijzingscommissie voor Amsterdam heeft besloten geen rund- en kalfsvleesch de stad in te zenden. In verband met het feit, dat de aanvoer van het vee eenigszins gestegen is, zijn de runde ren en kalveren vandaag geslacht. Het warme vleesch kan niet ongekoeld voor de consumptie be schikbaar worden gesteld. Het vleesch moet min stens eenige dagen gekoeld zijn. Het wordt dus wel Maandag of Dinsdag voordat het beschikbaar is. De veehouderij centrale heeft een kwantum zware varkens extra beschikbaar gestald, zoodat de stad niet geheel zonder vleesch behoeft te zijn. De plaatselijke toewijzingscommissie heeft ge zorgd dat er voldoende vleesch voor de ziekenhui zen beschikbaar is. (A.N.P.) DRIE ENGELSCHE MILITAIREN BEGRAVEN. AMSTERDAM, 27 September. Onder groote belangstelling zijn vandaag in ons land, drie leden der bemanning van een Engelsch vliegtuig, dat in den loop van de vorige week door de Duitschers naar beneden is gehaald, ter aarde besteld. De stoffelijke overschitten konden in verband met hei gevaar voor bomexplosies eerst thans geborgen worden, nadat een deskundige de niet ontplofte bommen onder de machine had wegggehaald. Een afdeeling S.S. vormde 'n eerewacht. Een predikant las eenige teksten uit het Oude en Nieuwe Testa ment in de Duitsche taal voor en eindigde met het Onze Vader. Namens de Duitsche weermacht werden drie kransen op de groeve gelegd, gevolgd door een salvo door Duitsche militairen. (A.N.P.) De dikke lijn geeft de scheiding aan voor de ver-boden gebieden. Hieronder vallen de Wadden eilanden, een deel van de provincie Noord-Holland.de geheele provincie Zuid-Holland, Zeeland als mede het Westelijk deel der provincie Noord-Brabant. Bij verordening van den Rijkscommissaris voorliet bezette Nederlandsche gebied is het verboden voor niet Rijksduitschers zich tusschen 22 en 4 uurin de openlucht op tc houden. (Cartografisch Persbureau). De regeling van het deviezenverkeer. Toelichting op de verordeningen. Het A.N.P. meldt: De Donderdag verschenen verordening 153 regelt ter uitvoering van de de viezen verordening 1940 de toepassing van de de- viezenbepalirgen op het kleine grensverkeer tus schen Duitschland en het bezette Nederlandsche gebied. Zij sluit aan op de reeds uitgevaardigde verordening op het grensverkeer met België. Grensbewoners, dat zijn bewoners van de grens gebieden', kunnen voortaan zonder toestemming van het deviezen instituut bij iedere grensoverschrij ding binnenlandsche betaalmiddelen tot ten hoogste vijf gulden, ten hoogste echter twintig gulden per maand uitvoeren of invoeren. Bovendien mogen personen, die in het naburige grensgebied geregeld werkzaam zijn. een arbeidsloon in zijn ge heel op grond van loonverklari/ngen hunner werk gevers in- en uitvoeren. Ook bepaalde roerende za ken, zooals voorwerpen voor persoonlijk gebruik e.d. kunnen zonder meer in- en uitgevoerd worden. Verordening 154 is eveneens een uitvoeringsver ordening op de deviezenverorderüng 1940 en heeft betrekking op het reizigersverkeer. Teneinde de hoogte der bedragen, die in het reizigersverkeer zonder toestemming van het deviezeninstituut in- en uitgevoerd mogen worden, zooveel mogelijk be wegelijk te houden, bevat deze verordening in het algemeen geen bepaalde maximum grenzen, maar machtigt zij het deviezeninstituut tot vaststelling van deze grenzen. Opmerking verdient, dat voor reizen naar Duitschland geen maximumgrenzen gelden voor het medenemen van registermarkreischèques. Bij terugkeer in Nederland mag de reiziger slechts die bedragen in binnenlandsche betaalmid delen wéder invoeren, die hij bij het vertrek over eenkomstig de voorschriften heeft aangegeven. Buitenlandsche betaalmiddelen moeten door den reiziger, die in Nederland terugkeert, binnen drie dagen na zijn terugkeer aan de Nederlandsche Bank worden aangeboden. Twee officieren vermist. Niet teruggekeerd van een zeiltocht op het IJselmeer. Op 14 September huurden twee officieren van den Opboiiwdienst te Harderwijk een zeilsloepje om daarmede een tochtje op het IJselmeer te ma ken. 's Avonds waren de officieren niet terugge keerd, doch aanvankelijk wekte dit <*een argwaan, omdat het vaker gebeurt, dat men Harderwijk bij het verloopen van het getij niet meer kan berei ken. In zulke gevallen doen de zeilers dan een an dere Zuïderzeehaven aan, en melden van daar dat zij niet meer naar Harderwijk kunnen komen, of wel men komt den volgenden morgen of hoogstens een paar dagen later terug. Van deze officieren van den Opbouwdienst is echter heelemaal niets meer vernomen, zoodat thans sterk het vermoeden rijst, dat er een onge luk is geschied. De Harderwijker politie denkt hieraan te meer, omdat het op den 14en September zeer onstuimig was op 't IJselmeer en men wel een bijzonder goed zeiler moest zijn, om behouden thuis te komen. Een uitgebreid onderzoek is in gesteld, doch tot dusverre is men nog niets van de officieren te weten gekomen. Gestolen distributiebonnen vrijwel alle achterhaald. Succes voor de Amsterdamsche politie. AMSTERDAM. 27 September. Dank zij het krachtige recherchewerk van de politie van bureau Adelaarsweg is men er vanmiddag in geslaagd den diefstal van distributiebonnen uit het kantoor Laanweg geheel op te lossen. Het grootste gedeelte van den buit die nog zoek was, is thans ook gevon den. Gisteren en vandaag had de politie een giste ren gearresteerde verdachte uitvoerig verhoord, hetgeen tenslotte voor den man aanleiding is ge weest te bekennen, waar hij zijn buit had verbor gen. Dit bleek te zijn in de Nieuwe Vaart op Zee burg. Rechercheurs van het bureau Adelaarsweg hebben in samenwerking met de politieboot daar gedregd en inderdaad hebben zij vanmiddag om streeks een uur twee groote gonjezakken met dis tributiebonnen en kaarten opgehaald. De verdachte had zelf de plaats waar zij verborgen waren aan gewezen. Behoudens enkele kleine partijen bon nen. die vermoedelijk reeds ingeleverd zijn, heeft de politie daarmede de hand kunnen leggen op alles, dat ongeveer een week geleden is gestolen uit het distributiekantoor en daarmede een der grootste fraudes in distributiebonnen, welke tot nu toe in ons land is voorgekomen, achterhaald. Engelsche parlementsleden wenschen debat over liet gebeurde te Dakar. NEW YORK 27 September (D N. B.) Naar hier wordt gemeld, heeft het fiasco, dat de Britsche vloot bij haar overval op Dakar heeft geleden bij de Engelsche openbare meening niet weinig ergernis gewekt. Pers en bevolking eischen stormachtig dat de voor den „bok" verantwoordelijke mannen ter verantwoording worden geroepen. De parlements leden, die op het oogenblik op recès zijn. hebben bijeenroeping van het Lagerhuis verzocht om de oorzaken van mislukking te onderzoeken. Men keert zich niet alleen tegen De Gaulle, maar ook tegen de leden der regeering, die bevel hebben gegeven tot de onderneming en die daarbij betrokken waren. De voornaamste opdrachtgever was de brigade-gene raal Spears, die als verbindingsofficier tusschen De Gaulle en de Engelsche regeering fungeert. Men gelooft ook, dat naar in hier ontvangen berichten wordt gezegd persoonlijkheden uit de onmiddel lijke omgeving van Churchill en de Admiraliteit verantwoordelijk moeten worden gesteld. De parle mentsleden eischen een diepgaand en openbaar debat. Zij verklaren dat het land er recht op heeft, de namen der verantwoordelijken te kennen. Het aanzien van De Gaulle in politieke kringen is sterk geschokt. NIEUWE STATIONSCHEF TE ZUTPHEN. ZUTPHEN, 27 September. Als opvolger van den heer O. Huisman, die naar Haarlem overge plaatst is, is benoemd to-t stationsohef van Zutphen de heer R. Wever, tot nu toe stationschef te Gel- dermalsen. HET ORDE-COMMANDO VAN DE NEDERLANDSCHE UNIE. Omtrent de bedoelingen van de voorgenomen in stelling van een orde-commando door de Neder landsche Unie deelt het jongste nummer van „De Unie", het orgaan van deze beweging hierover het volgende mede. Het zal tot de taak van het orde-commando be- hooren de rust op de vergaderingen te handhaven en op straat onze colporteurs te beveiligen. De feiten hebben uitgewezen, dat zulks noodzakelijk is. In dc eerste plaats echter is het de opzet in De Nederlandsche Unie een keurkorps te vormen. Bij de vorming zaj alle aandacht worden besteed, zoo wel aan de lichamelijke als aan de geestelijke op voeding, opdat in korten tijd De Nederlandsche Unie beschikken zal over een uitgelezen schare jongemannen, sterk en geestdriftig, altijd en overal bereid op de bres te staan voor de zaak van De Nederlandsche Unie, dat is de zaak van ons volk. De naam is vastgesteld als: orde-commando. De leiding zal berusten bij den oud-marine-officier kapitein ter zee Van Hengel. DIRECTEUR VAN DEN HAAGSCHEN DIERENTUIN OVERLEDEN. Vrijdag is te 's-Gravenhage op 60-jarigen leef tijd overleden de heer W. C. L. A. Graaf van By- landt. directeur van den Haagsehen Dierentuin. De teraardebestelling van het stoffelijk over schot zal Maandag a.s. te 11.15 uur op de Alge- meene Begraafplaats in Den Haag geschieden. Liclitkogels slaken de heide in brand RHEDEN, 27 September. In den afgeloopen nacht werd de boschbrandweer gealarmeerd voor een heidebrand, welke tusschen de Posbank en de Onzalige Bosschen onder deze gemeente was ont staan. Het bleek, dat uitgeworpen lichtkogels van, naar men vermoedt Engelsche vliegtuigen, de heide in brand hadden gezet. Het vuur greep snel om zich heen en verwoestte enkele tientallen hectaren heide en boschjes. De boschbrandweer slaagde er in den loop van den nacht nog in, het vuur meester te worden. (A. N. P.) HET GEVAARLIJKE HAARWASSCHEN MET BENZINE. 's GRAVENHAGE, 27 September. De gevaar lijke methode van haarwasschen met benzine heetf vanmiddag weer een vrij ernstig ongeval veroor zaakt. In haar woning aan de Vlierboomstraat waschte de 42-jarige mevrouw N. D. haar haren met benzine, tengevolge waarvan de zoo gevaar lijke benzinedampen zich ontwikkelden. Vermoede lijk door een in de nabijheid bevindende gasvlam ontbrandden deze dampen waardoor mevrouw D. vrij ernstige brandwonden opliep aan haar ge laat. bovenlichaam en armen. Door den geneeskun digen dienst werd zij naar- 't Roode Kruis-Zieken- huis overgebracht. Haar toestand is vrij ernstig. Een begin van brand kon met eenige emmers water worden gebluscht. Mijn bedreigde de Scheveningsche pier. Bij de beantwoording van de vraag of het water beteekenis. De verontreiniging van bacteriologischen schikt zal zijn, is zoo deelt de Staatscommissie voor de drinkwatervoorziening in West-Nederland in haar rapport mede de te verwachten chemische samenstelling van het water van overheerschende beteekenis. De verontreiniging van bacterialogischen aard toch zal, aannemende dat deze door daartoe geschikte maatregelen binnen redelijke grenzen wordt gehouden, geen onoverkomelijke bezwaren medebrengen, omdat zelfs in bacteriologisch op zicht betrekkelijk sterk verontreinigd oppervlakte water afdoende en betrouwbaar kan worden ge zuiverd, Vanv de meeste anorganische verontreini ging daarentegen kan dit niet worden gezegd. Weliswaar is de waterleidingtechniek in staat verschillende anorganische bestanddeelen op een betrekkelijk eenvoudige en economisch verant woorde wijze te verwijderen, waarbij gedacht wordt aan ijzer en mangaan, doch het grootste gedeelte der anorganische verbindingen kan slechts met hooge kosten worden verwijderd. Deze laatste ionen wor den in den vorm vail anorganische zouten door verschillende bronnen in sterk wisselende hoeveel heden op het IJsselmeer gebracht, o.a. door den Gelderschen IJssel, de zee, den neerslag en het dGor de omringende polders en boezems geloosde water. Naar deze ionen heeft de commissie een uitgebreid onderzoek ingesteld. Daartoe werd de „chloor- balans" van het meer opgemaakt. Een deel van dit onderzoek strekte zich uit tot het Noordzeekanaal. In het rapport over dit onderzoek vinden wij be langrijke gegevens over dit kanaal. De Noordzeekanaalboezem zoo wordt medege deeld ontvangt, behalve het water van ongeveer 21.000 H.A. direct loozende polders, ongeveer 50 a 60 pet. van het „waterbezwaar" van Rijnland, 25 a 30 pet. van dat van Schermerboezem, 25 pet. van dat van Waterland en 75 a 90 pet. van dat van Amstel- land. Uit deze bronnen wordt per jaar ongeveer 500.000.000 M3 water met een chloorbezwaar, dat van de orde van grootte is van 150 millioen K.G. op dezen boezem gebracht. Deze hoeveelheid zinkt volkomen in het niet bij den chloortoevoer tenge volge van de schuttingen te IJmuiden, welke op 4 milliard M3 per jaar kan worden geschat; vooral de gioote en diepe Noordersluis brengt groote hoeveel heden zeewater in het Noordzeekanaal. Doordat het ovbergroote deel van 't waterbezwaar van het Noordzeekanaal n.l. bijna 90 pet. te IJmuiden wordt weggespuid, wordt een groot ge deelte van het door de sluizen binnengedrongen zout weer verwijderd voordat het verder in het kanaal kon doordringen. De groote diepte van het kanaal is echter oorzaak, dat het duidelijk zwaar dere zoute water zich langs den bodem oostwaarts beweegt; alleen tijdens niet te zwakke spuiïngen te IJmuiden zal de stroomrichting omkeeren. Dien tengevolge is het Noordzeekanaal over de volle lengte, zij het in uiteenloopende mate, verzout. Er kan op drie wijzen zout van het Noordzee kanaal op het IJsselmeer komen: le loozing te Schellingwoude, 2e schutten door de Oranjesluizen, 3e via den Schermerboezem schutten te Nauerne en te Zaandam. Er is becijferd dat langs die wegen per jaar in het IJsselmeer 350, 120 en 25 millioen K.G. chloor kwamen. Na de peilverlaging van het meer is aan te nemen dat via het Noordzeekanaal 500 millioen K.G. chloor per jaar in het IJsselmeer komt. De commissie meent dat krachtige maatregelen moeten worden genprnen om den zouttoestand in het Noordzeekanaal te verbeteren. Dit kan o.m. ge schieden door geregeld water te Schellingwoude in te laten, waardoor een sterke Westwaartsche stroo- fning op het kanaal zal optreden, die den zouten onderstroom zal kunnen beperken en waardoor tevens de in het IJsselmeer optredende strooming het verspreiden van het binneng'eschutte en geloosde zout belemmert. Bovendien is het mogelijk om zon der nadeel voor den hydrografischen toestand van het Noordzeekanaal de loozing te Schellingwoude, (Foto H.D.) De anjelieren vormen een veelgebruikte tuin- versiering, die aan lal van wenschen voldoet. Denken we maar eens aan de prachtige gras anjer, Dianthus plumai-ius, met zijn variëteiten, die we op zoo veel verschillende wijzen kunnen aan wenden in den tuin. Allereerst als randplanten langs perken of borders ter vervanging van gras. Hoewel goed onderhouden grasranden steeds ook mooi zullen blijven, zijn deze Dianthusranden toch een zeer mooie variatie. Het groen is meestal wat fijner, zoowel van bouw als van kleur en daardoor kan in sommige combinaties juist het goede effect worden bereikt. Natuurlijk moet aan den anderen kant ook rekening worden gehouden met de kleur der bloemen in den zomer, maar er is keuze genoeg in de kleuren om ook dat met smaak te kunnen regelen. Alleen al in de Dianthus plumarius variëteiten is er verscheidenheid van wit, rose, lila rose, rose met karmijn en donkerrood. En onder de neutrale wit bloeiende variëteiten zijn er zeer vele, waar men uit kan kiezen. Ook Dianthus caesius is als randplant te gebrui ken. Verder is Dianthus ook voor muurtjes en in den rotstuin een alleraardigste vroolijke versiering die maar weinig eischen stelt. De meeste Dianthussoorten groeien goed in zan- digen goeden tuingrond, ze houden veel van zon en verkiezen een vrij droge standplaats. De meeste van deze plantjes bloeien in den zomer, meestal is Augustus wel hun laatste bloei maand, zoo b.v. voor Dianthus cruentus met zijn groote trossen van bloedroode bloemen, voor Dian thus furcatus, Dianthus microlepis, Dianthus cal- lizonus en nog verscheidene andere. Een sterke plant, die van half Mei tot half Oc tober doorbloeit.is Dianthus hybr. Napoleon III, die om zijn langdurigen bloei en om zijn andere goede eigenschappen speciaal de aandacht verdient. Deze plant wordt tot ongeveer een kwart meter hoog, de bladeren zijn van helder grasgroen, de bloemen zijn dubbel en mooi rose-rood. De bloei is bijna onafgebroken en duurt wel een maand of vijf. Ook Dianthus hybr. Napoleon III is moQi voor randen, kan echter ook zeer goed in borders en in den rotstuin worden gebruikt. Bovendien voldoet de plant uitstekend in groote groepen aangeplant als vakken in den border of als perken. Het is dus een allemansvriend, maar dan in den goeden zin van het woord. En wie hem nog niet kent, kan zichzelf een groot genoegen verschaffen door eens kennis te maken met dezen in bijna alle opzichten begeerenswaardigen tuinbewoner. A. J. D. Door Duitsche militairen onschadelijk gemaakt. De reddingsbaken aan de bruggen. Witte kleur gewenscht. Het is nu al 26 jaar geleden, dat de heer A. J. Meijer ink, de oprichter van de Haarlemsche Red dingsbrigade voor Drenkelingen, op het gelukkige denkbeeld kwam, reddingshaken aan de brugleu ningen te laten bevestigen. Hij smaakte toen het genoegen, dat reeds in de eerste week een jongen door middel van dien haak uit het water van den. Gasthuissingel kon worden gehaald. Sindsdien zijn er al heel wat menschenlevens gered, dank zij de aanwezigheid van die reddingshaken. Die voorzien dus wel in een groote behoefte, vooral in deze da gen, nu 's avonds steden en dorpen in een dikke duisternis gehuld zijn. Het gevaar van te water raken is thans natuurlijk veel grooter geworden. Donderdagavond negen uur ging het gerucht, dat er iemand ter hoogte van de Schouwtjesbrug in het water van de Leidschevaart gevallen zou zijn. Onmiddellijk werd naar den reddingsbaak aan die brug gegrepen, maar het duurde eenigen tijd, eer men dien in het donker vond. De lezer, die ons daarvan hedenmorgen mededeeling deed, be pleitte de wenschelijkheid, de reddingshaken wit te laten schilderen, omdat een menschenleven ver loren kan gaan, als de haken niet onmiddellijk ge grepen kunnen worden. Ook vestigde onze zegsman er de aandacht op. dat niet elke brug in Haarlem van zulk een nuttig reddingsmiddel voorzien is. We hebben dit ter kennis van den heer Meijerink gebracht. Deze beaamde dat dit laatste juist was. Het betreft echter alleen gevallen, als er twee bruggen vlak bij elkaar liggen en dan is het niet noodig. een haak aan beide bruggen te bevestigen. Hij ondersteunt echter met warmte het denkbeeld, de haken wit te laten schilderen. Juist vanmorgen had hij het bericht ontvangen, dat jl. Zondagavond wegens de duisternis zeventien menschen in ons land in verdrinkingsgevaar hebben verkeerd; van die zeventien konden gelukkig elf mannen en vier vrouwen gered worden, maar twee mannen ver dronken. Tot zoover de heer Meijerink. We vestigden ook de aandacht van ir. M. H. Maas, directeur van Openbare Werken, op deze kwestie. Hij verklaarde genegen te zijn, de haken wit. te laten sohilderen: hij zal er met de betrok ken instanties over spreken. In tusschen hebben we geen bevestiging van het gerucht kunnen krijgen, dat er iemand Donderdag avond in de Leidschevaart gevallen zou zijn. Een drijvende mijn heeft Vrijdagmiddag op Scheveningen groote consternatie veroorzaakt, om dat het gevaarlijke ding in de richting van het wandelhoofd dreef en het gevaar groot was, dat het tegen het stalen netwerk van de pier zou bot sen met alle gevaren, die daaraan zijn verbonden. Duitsche militairen hebben de mijn kort na 1 uur met eenige welgemikte schoten tot ontploffing ge bracht. De mijn was de pier op dat oogenblik dicht genaderd. Tengevolge van de explosie sprongen de ruiten van verscheidene zich in de nabijheid be vindende gebouwen, voor zoover deze aan de zee zijde zijn gelegen, zoo o.m. ruiten van het Kurhaus en van de daaronder gevestigde winkel». in het bijzonder het spuien, te beperken. Zoodra de ontworpen schutsluis te IJmuidne is gebouwd, zal hiermede waarschijnlijk vrij ver gegaan kunnen worden. Hoe groot de invloed van deze maatregelen zal zijn is niet met zekerheid te voorspellen. Het is zelfs niet uitgesloten, dat het zou gelukken het chloor- gehalte van het water van het IJ te Amsterdam zeer belangrijk terug te brengen, waardoor het chloor bezwaar zou kunnen dalen tot c.a. 75 millioen K.G. per jaar. In elk geval is het mogelijk het loozen te Schellingwoude tot de helft te beperken en daarnaast door matig inlaten van water, het chloorgehalte van het water voor Amsterdam te "erminderen, in welk geval, het chloorbezwaar door de sluizen te Schellingwoude tot 125 millioen K.G. en door de Oranjesluizen tot 80 millioen K.G. zou verminderen, zoodat het totale chloorbezwaar alsdan per jaar op 230 millioen K.G. zou komen. Daarmee zou zoo bgrekent de commissie be reikt zijn. dat er geen bezwaar bestaat om het water van het IJsselmeer voor de drinkwatervoorziening te gebruiken. Daarnaast moeten, zoo wordt verder betoogd, maatregelen genomen worden tegen bac teriologische verontreiniging van het water Er moet tegen gewaakt worden dat het meer gebruikt wordt als een centraal depót voor alle mogelijke afval stoffen. In Spakenburg heerschte vreugde, toen een schip met turf in de haven aankwam en per hoofd honderd stuks verstrekt kon worden. (Foto Pax-Holland) CHARLOTTE KÖHLER. HERHALING VAN „HET ONVERGANKELIJKE". Charlotte Kohier zal hedenmiddag' in den Stadsschouwburg te Haarlem een herhaling ge ven van „Het Onvergankelijke".

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 8