Haarlem's Dagblad Zomertijd blijft voorloopig gehandhaafd Duitsche luchtaanvallen r Artikelen^ V——- H8e JAARGANG No. 17577 Ullgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37 Postgiro- 'dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082. Hoofdred 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825. Soendaplein 12230. 's GRAVENHAGE 5 October. De secretaris generaal, w.n.d. lioofd van het departement van binnenlandsche zaken, heeft aan de gemeente besturen bericht dat de zomertijd in Nederland vooralsnog zal worden gehandhaafd. (A. N. P.) Het bombardement van Woensdagnacht. De burgemeester en de commissaris van politie over de ramp. In het programma van de K.R.O. spra ken Vrijdagavond de burgemeester van Haarlem, dr. J. E. baron de Vos van Steen- wijk en de commissaris van politie, de heer E. H. Tenckinck, over de bominsla gen, die Haarlem in den nacht van Woens dag op Donderdag getroffen hebben. De burgemeester begon met te herinneren aan den bominslag van Juni j.l. aan de Leid- schevaart, waarbij een Haarlemsch agent van politie het leven verloor. Wat in den nacht van 2 op 3 October ge schiedde is niet minder dan een ramp. De bur gemeester heeft terstond een rondgang gemaakt door de geteisterde wijken en de ontzettende gevolgen gezien, die het ontploffen van de 18 brisantbommen heeft gehad. Hij gaf mede na mens alle Haarlemmers uiting aan zijn diep medegevoelen met de slachtoffers van de ramp en met allen die er groote schade door onder vonden hebben. De heer Tenckinck, sprekende ook als hoofd van den Luchtbeschermingsdienst, bracht hulde aan het kranig optreden van de vrijwillige brandweer en van den Luchtbeschermingsdienst, aan wie het te danken is dat de drie ernstige branden ter plaatse bedwongen konden wor den. De doktoren en de vele leden van den Lucht beschermingsdienst bleven onvermoeid den ge- heelen nacht hulp verleenen. De vrijwillige op- ruimingsploegen hebben onder zeer gevaarlijke omstandigheden de lijken en gewonden gebor gen. Daar er niet voldoende politiepersoneel be schikbaar was hebben ongeveer 50 matro zen en mariniers van den Opbouwdienst voor treffelijk werk verricht. De bevolking heeft zich zeer correct en gedis ciplineerd gedragen. De interviewer vroeg den commissaris nog of in dit stadsgedeelte militaire doelen aan wezig waren, waarop de commissaris antwoord de, dat voor zoover hem bekend, dit niet het ge val was. Begrafenis der slachtoffers. A.s. Maandag zal op de nieuwe begraafplaats aan den Vergierdeweg te Haarlem het stoffelijk over schot van de volgende slachtoffers van het bom-, bardement te Haarlem ter aarde worden besteld: te 11.45 uur P. W. J. Leising; te 12.05 uur D. Bosch en J. H. BoschSchouten; te 12.45 uur de vier leden van de familie J. J. Michel; te 2 uur J. van Leen; te 3 uur de drie leden van de familie G. Makkelie. Op de oude begraafplaats aan de Kleverlaan te 11 uur D. A. ArnoldusBel. Op de Algemeene Begraafplaats te Heemstede te 1.30 uur mej. Nettie Kuiler. A.s. Dinsdag op de Algemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan: te 11.30 uur de drie leden van de familie H. Hartman: te 12 uur G. van Norden en G. J. van NordenBaltus. Heden de Roode Kruiscollecte in Haarlem. Opbrengst gedeeltelijk voor de slacht offers van liet bombardement. Heden wordt in Haarlem de Roode Kruis collecte gehouden. Allerwegen zien we de collectanten met de bekende Roode Kruis vlaggetjes op de kussens, en hei publiek offert graag voor de hulp aan de oorlogsslachtoffers. Een gedeelte van de opbrengst van de collecte zal worden bestemd voor de slachtoffers van het bom bardement op Haarlem. De gezelligste bijeenkomst in HAARLEM is Café-Restaurant „T A V E N U", gelegen op het mooiste punt KRUISWEG, hoek Parklaan. lederen middag en avond CONCERT met mede werking van JACK FUNNY'S ATTRACTIE ENSEMBLE. (Adv. Ingez. Med.) Vergunning voor bezoek aan de eilanden. Bij het verleenen van vergunningen tot het zich begeven naar de eilanden, die voor niet- ingezetenen niet toegankelijk zijn. is vertra ging en onnoodige correspondentie ontstaan, doordat de verzoeken meestentijds aan een wil lekeurige Duitsche of Hollandsche instantie zijn gericht. Blijkens een circulatie van den secretaris generaal, waanemend hoofd van het departe ment van binnenlandsche zaken gericht aan de burgemeesters, moeten in den vervolge de ver zoekers zich schriftelijk rechtstreeks wenden tot den burgemeester van de gemeente, waar voor de vergunning gevraagd wordt. De burge meesters» dienen de verzoeken, nadat zij deze hebben onderzocht en beknopt hun standpunt hebben aangegeven, te zenden aan den stafoffi cier der Ordnungspolizei bij den gevolmach tigde van den rijkscommissaris in de betref fende provincie, door wien de vergunning wordt verleend. Den burgemeesters is verzocht, aan de boven omschreven procedure nauwgezet de hand te houden en de bevolking hunner gemeente de terzake noodige aanwijzingen te geven. op Zuid- en Midden-Engeland. In Schotland een vliegveld door bommen vernield. Naar het D. N. B. van bevoegde zijde ver neemt is gebleken uat bij de aanvallen van gisteren op Engeland ook installaties voor de levensmiddelenvoorziening en wapenfabrie ken aan de Engelsche zuidkust gebombardeerd zijn. Daaronder bevinden zich 'n groote benzine opslagplaats en belangrijke spoorweginstallaties. Des middags is een aantal vliegvelden en troepenkampen in Midden- en Zuid-Engeland door Duitsche gevechtsvliegtuigen hevig aange vallen. Een vliegveld ten westen van Londen werd aanzienlijk beschadigd. Ook is een vliegveld in Schotland totaal ver nield. De aanval werd gedaan met verscheidene vliegtuigen. De hangars en onderkomens wer den door dynamiet- en brandbommen vernield. De voor de hangars staande vliegtuigen werden voor het grootste deel door het schieten met machinegeweren vanuit zeer geringe hoogte, onbruikbaar gemaakt. Uitgebreide volmachten voor generaal Weygand in Fransch West-Afrika. Domicilie te Dakar. Het D.N.B. verneemt uit Genève: In de gisteren door het Fransche kabinet ge houden zitting is, naar uit Vichy gemeld wordt, de kwestie behandeld van de functies, die generaal Weygand, kortgeleden is be noemd tot bevelhebber voor geheel Fransche Afrika, zal bekleeden. Generaal Weygand zal zoowel in militair als in diplo matiek opzicht algemeene volmachten krijgen Zijn domicilie zal Dakar zijn. Generaal Wey gand, wiens vertrek vertraagd was door een vliegtuigongeval, waarbij hij gewond werd, is volgens een bericht uit Tunis reeds te Dakar aangekomen. Baron De Vitrolles omgekomen. NEW YORK, 4 October. De Associated Press meldt dat de laatste Fransche gezant in Nederland, baron de Vitrolles, gisteravond tijdens de verduistering "in de nabijheid van het Piccadilly Circus te Londen dood is gevon den. De doodsoorzaak is volgens de Associa ted Press niet bekend. (A.N.P.) Belangrijke beslissingen op den Brenner. Italiaansche pers bespreekt de bijeenkomst tusschen Führer en Duce. ROME. 5 Oct. (Stefani). De „Messagero" schrijft over de samenkomst op den Brenner dat Mussolini en Hitier opnieuw bijeen zijn gekomen' om belangrijke beslissingen te ne men en den loop der gebeurtenissen te bepa len. De onafwendbare uitschakeling van En geland als overheerschenden staat kan een kwestie van tijd zijn. maar maakt reeds deel uit van de werkelijkheid. Duce en Führer zullen de middelen van den strijd vaststellen en plannen en tempo bepalen. De ..Popoio di Roma" legt er den nadruk op dat de aanwezigheid van Keitel bij het laatste deel van de bespreking opheldering geeft over den aard van het onderhoud. De „Corriere della Sera" zegt dat Mussolini en Hitier hun werk slechts hebben onderbroken voor een ernstig onderzoek van de problemen van oor log en vrede. De nieuwe bespreking heeft beves tigd dat de beide leiders het volkomen eens zijn en vastbesloten zijn den strijd tegen de Britsche overheersching en de internationale reactionaire plutocratie voort te zetten. Schenkingen voor den wederopbouw Dakpannen voor Den Helder en Vlissingen, houweelen voor Rotterdam. 's-GRAVENHAGE, 5 October (A.N.P.) Reeds eerder werd melding gemaakt van schen kingen. welke enkele fabrikanten van bouwma terialen aan het regeeringscommissariaat voor den wederopbouw hebben gedaan, om op deze wijze mede te werken tot een spoedig herstel van de schade in de gebieden, welke door de oorlogs omstandigheden geteisterd zijn. Zoo ontving de Regeeringscommissaris van de stichting Gresbuizen Conventie 30 ton gres- buizen en van de Nederlandsche dakpannen Conventie 100.000 dakpannen, terwijl aan het laatste geschenk nog de toezegging van gratis vervoer werd verbonden door de firma W. Was- sink te Amersfoort. De Regeeringscommissaris heeft thans aan een gedeelte van deze partij dakpannen een bestemming gegeven. De gemeente Den Helder en Vlissingen zullen elk 25.000 stuks ontvan gen. Hierdoor is dank zij den gemeenschaps zin, welke door de bedoelde organisatie en fir ma's werd betoond, in een dringende behoefte voorzien. Voorts ontving het regeeringscommis sariaat van de machinefabriek Thole in En schedé de toezegging van 100 houwee'len, welke voor Rotterdam bestemd zijn om daar bij de puinopruiming gebruikt te worden. Distributie van honden- en kattenbrood. 's-GRAVENHAGE, 4 October. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt bekend: Voor de periode van 1 tot en niet 31 October wordt op bon no. 4 van de voederkaart voor hon den beschikbaar gesteld voor honden van groep 1 10 K.G. hondenbrood; groep 2 10 K.G. honden brood; groep 3 8 K.G. hondenbrood; groep 4 5 K.G. hondenbrood; groep 5 4 K.G. hondenbrood; groep 6 3 K G. honc'enbrood. Op bon no. 4 van de voederkaart voor katten J wordt voor dezelfde periode l'/3 K.G. kattenbrood beschikbaar gesteld. Zal Cordell Huil aftreden? WASHINGTON 5 October (D. N. B.) Tegen over journalisten heeft minister Huil zich gisteren uitgelaten over de steeds weer opduikende geruch ten. volgens welke hij in Januari zou aftreden. Hij zeide, dat het „niet onnatuurlijk" is dat hij na acht inspannende jaren behoefte heeft zich terug te trekken. Indien het land zich echter geplaatst ziet tegenover een „ernstige crisis", zooals thans het ge val is, „zal hij steeds zijn werkkracht ter beschik- king blijven stellen." Op de vraag, of hij aan de verkiezingscampagne zou deelnemen, antwoordde Huil, dat hij, onverschillig of er verkiezingen in zicht zijn of niet, steeds zal spreken, wanneer de buitenlandsche politiek der regeering wordt aan gevallen. Uit dit antwoord maakt men te Washing ton op dat Huil waarschijnlijk een verkiezingsrede. over de buitenlandsche politiek zal houden. 1 Zaterdag 5 October 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, loss# nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regelt ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15 Groentjes zie rubriek Laat een GROENTJE in HAAR LEM'S DAGBLAD het voor U doen. Dat is een motto dat alleen in 1939 "i al 48.596 keer is toegepast. Laat het ook uw motto zijn. HEDEN: 12 PAGINA'S. C. J. E. Dinaux: Geneugten des le vens. pag. 3 J. H. de Bois: Litteraire Kantteeke- ningen. pag. 3 P. v. d. Hem: Het jachtseizoen ge opend. pag. 3 A. J. D.: Centia. pag. 0 Filmschouw. pag. 7 Van onzen Sportredacteur: Waarom Leiden wel en Haarlem niet? pag. 8 Flitsen: Haast. pag. 3 Laatste Berichten op pagina 2 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ONVERWACHT DEN WEG OVERGESTOKEN. Vrijdagmiddag kwart over twaalf stak de 83- jarige heer De L. op het Kennemerplein bij het Prinsen Bolwerk te Haarlem zonder op het ver keer té letten den weg over. Hij kwam in aan raking met een passeerenden wielrijder, waardoor hij viel en het rechter dijbeen brak. Door leden van .den Ongevallendienst werd hij behandeld en daarna per ziekenauto naar het St. Elisabeths Gasthuis vervoerd. Met VERDUISTERINCSPAPIER van M U Y S geen lichtstraal buitenshuis Ged. Oude Gracht 103, Tel. 11723 (Adv. Ingez. Med.) In den nacht van Woensdag op Donderdag hebben Engelsche vliegers een aanval op Haarlem ondernemen. De burgerbevolking had zwaar tc lijden van dit afschuwelijk bombardement. Deze foto van een geheel vernield huis geeft een beeld van verschrikking, zooals helaas op vele punten is waar te nemen. IFoto .Polygoon.). Rolluiken zullen de étalageruiten van verschillen de warenhuizen in Amsterdam bedekken in ver band met de verduisteringsbepalingen, zoodat ook in de komende wintermaanden het ..winkelen" in de duisternis mogelijk zal zijn. (Foto Pax-Holland). Keuringsdienst van waren te Haarlem. Hoe de dienst in 1939 werkte. Aan het verslag van den Keuringsdeinst van Wa ren voor het gebied Haarlem over 1939 is het volgende ontleend. Geïnspecteerd werden 14798 winkels, 320 markten en kermissen, 2114 vaar- en voertuigen, 92 eet- en drinkgelegenheden, 381 opslagplaatsen. 3293 melk- verkoopersbedrijven, 584 melkveehoudersbedrijven, 539 consumptieijsbereidplaatsen, 2028 bakkerijen en 183 andere fabrieken en bereidplaatsen, in totaal '24332. Onder enkele van deze groepen, speciaal die der winkels, vaar- en voertuigen en andere fabrie ken en bereidplaatsen waren begrepen 2321 visch- bedrijven en 1108 poeliersbedrijven. Onderzocht werden 20757 monsters (in 1938: 20433) en wel 17064 melk en melkproducten (uit sluitend monsters die in verband met klachten of tex controle werden onderzocht). Afgekeurd werden na onderzoek op het labora torium 176 partijen, bij inspectie 1050 partijen, in totaal 1226. Hieronder waren 4,70 maal visch (45773 K.G.) en 202 maal wild en gevogelte, Opgemaakt werden 98 processen-verbaal en wel wegens overtreding van: het Wijnbesluit 1, het Broodbesluit 38, het Consumptie-ijsbesluit 2, het Eierenbesluit 1, het Margarinebesluit 1, het Melk- besluit 48, het Vleesch- en Vleeschwarenbesluit 2; wegens ondeugdelijkheid van toestand 4, wegens ondeugdelijkheid van samenstelling 1. Aan de nadere mededeelingen omtrent de ver richte onderzoekingen ontleenen wij: De meeste afgekeurde monsters cacao waren schimmeling, eenige bevatten te weinig vet. Choco ladekorrel of -vlokken bleken vrij dikwijls ondeug delijk vet te bevatten. Verder werd onder den naam „Melkchocolade" een product verkocht, bestemd om als strooisel te worden gebruikt, met te laag vet gehalte ten gevolge van het gebruik van taptemelk - poeder. Dit jaar werden meer monsters genomen en de resultaten van het onderzoek waren wat beter. Van 349 monsters gewoon consumptie-ijs bleken er 54 onvoldoende te zijn wegens een te hoog bacteriën- cijfer, 38 wegens aanwezigheid van coli-bacteriën, 3 wegens het gebruik van saccharine. Tegen één be- reider van dergelijke waar werd een vervolging in gesteld. Puddingsaus bevatte dikwijls te weinig suiker; ook was een niet toegelaten conserveermiddel aan wezig. De samenstelling en aanduidingen van surro gaten voor koffie-extracten laten zeer te wenschen over, zoodat een betere regeling te wenschen is. Enkele meelsoorten bevatten kunstmatige kleur stof, hoewel dit niet was toegestaan. De resultaten van het melkonderzoek zijn voor slijtersmelk wat gunstiger ten aanzien van de hoe veelheid streptococcen en de reinheid. Water bleek iets vaker aanwezig te zijn. De uitkomsten van het onderzoek van leveranciersmelk waren over het geheel wat ongunstiger. In enkele gemeenten kwam nog vrij dikwijls water in de melk voor. Tegen slij ters werden 12, tegen leveranciers 28 processen- verbaal opgemaakt. In room en vooral in slagroom was dikwijls het baeteriëncijfer veel te hoog of waren colibacteriën aanwezig. Het aantal aanmerkingen dat op worst gemaakt moest worden is veel geringer dan vroeger. Her haaldelijk bleek, dat bakkers nog eendeneieren ge bruikten voor het bakken van beschuit, zonder in het bezit te zijn van de daartoe vereischte vergun ning. Een eierenhandelaar verkocht eieren die be broed waren. Er werd proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Enkele monsters zeeppoeder en waschpoeder be- •atten waterglas en te weinig vetzuur. Het bombardement van Haarlem De uitwerking van den Engelschen bomaanval op Haarlem vervult ons met afschuw. Wij begrijpen niet welk doel er mee beoogd kan zijn. Wij geven uiting aan onzen afkeer van het gebeurde. Een deel van de opbrengst der collecte, die het Roode Kruis vandaag gehouden heeft, zal ten goede komen aan de menschen die door het luchtbombar dement van Haarlem in have en goed getroffen zijn. Velen hunner hebben degenen verloren die hun het naast en het liefst waren. Daar is geen vergoeding op Aarde voor mogelijk. Maar alle overlevenden 1 der getroffen woningen hebben ook groot verlies in materiëelen zin geleden. De duizenden die de ver woestingen in oogenschouw zijn gaan nemen weten hoeveel vernietigd is. En zij moeten dan ook begre- pen hebben dat veel hulp vereischt wordt. Wie vooral de verwoestingen in de kleine straten van het Rozenpriëel gezien heeft zal het hart toegeknepen zijn. De Haarlemmers kunnen deze medeburgers niet aan hun lot overlaten. Het is niet aan te nemen dat uit de collecte voldoende baten zouden voort vloeien om allen afdoende te helpen; daarom doen wfj bij deze nog een beroep op allen om giften aan het Roode Kruis, afd Haarlem te zenden (giro nummer 4000 van de Twentsche Bank) met de bij voeging, dat zij voor de slachtoffers van het Haar- lemsche bombardement zijn bestemd. Oogluikend worden veel dingen toegelaten- Alleen wanneet het Uw oogen belretl. moet U de uiterste nauw keurigheid betrachten. Na Uw oogarts komt OPTICIEN KEIP GR. HOUTSTRAAT naast Luxor (Adv. Ingez. Med.) Op de Amsterdamsche Beurs. Uit de gepubliceerde gegevens omtrent de af leveringen der U.S. Steel Corporation blijkt wel, hoe gunstig de toestand zich gedurende de laatste maanden in de ijzer- en staalnijverheid der Ver- eenigde staten ontwikkelde. Sedert April zijn de afleveringen van dit concern sterk gestegen en wel van ruim 900.000 ton tot 1.46 millioen ton in de maand Augustus, tegen nauwelijks negenhonderd duizend ton in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. De gang van zaken in dezen tak van nijverheid idoet de verwachting koesteren, dat 1940 in de geschiedenis van dit concern een mijl paal zal vormen. In de eerste acht maanden name lijk bedroegen de afleveringen van de staaltrust 9.04 millioen ton, hetgeen 2.57 millioen ton meer is dan in hetzelfde tijdvak van verleden jaar. In dien in de laatste vier maanden van het loopende jaar een maandelijks gemiddelde, gelijk aan het cijfer over Augustus j.l., gehandhaafd blijft, en dat mag men zeker wel verwachten, gezien het hooge percentage der bedrijvigheid, dan zullen de afleveringen over dit jaar vermoedelijk niet ver van de vijftien millioen ton verwijderd zijn. Ter vergelijking diene, dat over 1937, het gunstigste jaar sedert 1929, een totaal van nauwelijks dertien millioen ton werd bereikt. Gunstige berichten over behaalde resultaten in de eerste zes maanden van dit jaar blijven binnen stroomen, door tal van maatschappijen worden steeds betere winsten behaald. Wel is de bericht geving in verband met de tijdsomstanidgheden naar ons land vaak aan vertraging onderhevig, maar aan den anderen kant doet het er niet zoo heel veel toe, wanneer zij wat later bekend wor den. Zoo deelt de General Electric Co. in haar verslag mede, dat de opleving bij de maatschappij die reeds in het afgeloopen jaar viel waar te nemen zich verder heeft voortgezet. De netto-winst be droeg in de eerste helft van 1940 26 millioen dollar, tegen 16.4 millioen dollar in de overeenkomstige periode van 1939, Afgezien van de mooie resulta ten in de Amerikaansche industrie, blijven ook andere ondernemingen niet ten achter. Door de spoorwegen worden nog steeds hoogere inkom sten verkregen, hetgeen een gevolg is van het zeer sterk gestegen reizigers- en vrachtvervoer. De voortdurende stijging van de wekelijksche cijfers der wagon verladingen zijn hiervoor wel een spre kend bewijs. NED. HERV. GEMEENTE. De heer W. v. Wijngen, theol. cand. te Overveen heeft de benoeming tot hulpprediker bij de Ned. Herv. gemeente te Haarlem aangenomen.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1