Rijksarbeidsbureau ingesteld. NIEUWS IN 'T KORT. MAANDAG 7 OCTOBER 1940 HS'AREEM'S DX'GBEXÖ 5 Duitseft legerbericht van Zondag Haven- en bewapenings- bedrijven fe Londen bestookt. Dertig Britsche toestellen verlorenzeven Duitsche vlieg- tuigen vermist. BERLIJN, 6 October (D.N.B.) Het opper commando der weermacht maakt bekend: „Sterke afdeelingen van het luchtwapen hebben bij dag en nacht haven- en ravitailleeringsinstal- laties, benevens bewapeningsbedrijven en andere militaire doelen in de Britsche hoofdstad doeltref fend met bommen bestookt. De olie- en gas houders van Tilbury kregen verscheidene voltref fers. Verdere aanvallen waren gericht op havens, vliégevelden, spoorweginstallaties, troepenkampen en bewapeningsfabrieken in het zuiden van het eiland en aan de westkust. Talrijke branden toon den op grooten afstand de uitwerking, vooral van de nachtelijke aanvallen. Voor de oostkust joeg de aanval met bommen van zwaar kaliber drie convooien uiteen. Twee groote koopvaardijschepen werden getroffen. Het leggen van mijnen voor Britsche havens werd voortgezet. Op verscheidene plaatsen kwam het tot luchtgevechten, die voor de Duitsche jagers succesvol verliepen. De pogin gen van den vijand om in den nacht van 5 op 6 October naar Noord-Duitschland te vliegen wer den reeds in het grensgebied afgeweerd en de vijandelijke toestellen werden gedwongen terug te keeren. Aan verscheidene neergeworpen bommen op drie Duitsche plaatsen en een Nederlandsche stad viel een reeks burgers ten offer. Bij de lucht gevechten boven Engeland verloor de tegenstander 30 vliegtuigen, terwijl zeven Duitsche vliegtuigen niet terugkeerden van de vlucht naar den vijand. Kapitein Wiek schopt op één dag vijf jagers in een luchtgevecht neer en bevocht daarmede zijn 41ste luchtoverwinning". FRONTBERICHT. Sluiting van Panamakanaal? Het laden van het zware geschut, dat aan de kanaalkusten tegen Engeland staat opgesteld. (Foto Pax Holland.) De Duce inspecteert het Po-leger. Bezoeken aan Piacenza, Triest en Panna. HetItaliaansche 'persbureau Stefani meldde gistermiddag uit Piacenza: De Duce is, vergezeld van den onder-secretaris van oorlog, per vliegtuig aangekomen op het vliegveld van Piacenza voor een bezoek aan de troepen van het Po-leger. Het bericht van het bezoek van den Duce aan deze streek had zich als éen loopennd vuurtje verspreid, zoodat een- enorme menschen menigte was samengestroomd in de omgeving van het vliegveld van Piacenza om den stichter van het imperium toe te juichen. Om half negen arriveerde het vliegtuig van Mussolini. De Duce werd verwelkomd door een groot aantal autoriteiten, onder wie zich bevonden de mi nister voor de volgscultuur, generaal Roatta, de bevelhebber van het Po-leger en andere hooge officieren. De Duce, die de uniform droeg van^ maarschalk van het imperium, inspec teerde de eere-compagnie en stapte vervolgens oin zijn auto om zijn tournee te beginnen. Zijn eerchte bezoek bracht hij aan een gemotori seerde divisie van Triest. Vervolgens reed hij naar Panna voor verdere bezoeken. Onderweg hield de auto stil en overhandigde de Duce een geschenk aan een jong boerenpaar, dat van de kerk terugkeerde, waar het vijfde kind ten doop was gehouden Generaal Weygand naar Algiers. Het D.N.B. verneemt uit Genève dat generaal Weygand, die tot algemeen gedelegeerde van de Fransche regeering in Fransch Afrika be noemd is, uit Vichy naar Algiers vertrokken is. Er verluidt dat hij Algiers als zetel zal kie zen en niet Dakar, zooals aanvankelijk gemeld - Uit Vichy wordt gemeld: Officieel wordt medegedeeld dat ex-minister Piétri tot ambassa deur te Madrid benoemd zal worden. De huidi ge ambassadeur in Spanje, De la Baume, zal tot ambassadeur te Bern benoemd worden waar hij Coulondre vervangt, die ter beschik king van den minister van buitenlandsche zaken gesteld wordt. (D.N.B.) z - De vereeniging van Roemeensche schrij vers heeft alle auteurs van Joodsche afstam ming uitgesloten, aldus verneemt het D. N. B. Op bevel van generaal Antonescu wordt de gevangenis, waar in de jaren 1938 en 1938 ve le honderden legionnairs waren opgesloten, tot een nationaal monument verklaard en als legionnairsmuseum ingericht. Het Fransche ministerie van verkeerswe zen deelt mede dat van 7 October af het tele foonverkeer met Spanje en de Canarische eilan den hersteld wordt. Particuliere gesprekken met deze gebieden vereischen -de goedkeuring van de bevoegde militaire instanties. (D.N.B.) De Fransche spoorwegen maken, blijkens een D.N.B.-bericht bekend dat zij wegens ge brek aan brandstoffen genoodzaakt zijn het reizigersverkeer met ingang van 6 October sterk in te krimpen. De Engelsche radio bevestigt dat het 5. „Higland Patriot", (14.172 ton) van de Royal Mail Line, in den Atlantischen Oceaan is getorpedeerd. (D.N.B.) Het Engelsche ministerie van voedsel voorziening aldus het D. N. B. heeft via de radio bekend gemaakt dat met ingang van Maandag, de eierprijzen in Engeland met drie pence per dozijn verhoogd worden. De talrijke Engelsche versperringballons die weer boven Zweden zijn verschenen, hebben groote schade aangericht, vooral aan de hoogspanningsleidingen. Twee parochies in Zuid-Zweden werden, naar het D.N.B. verneemt, totaal in het donker gehuld. 1 Iet Zweede lucht wapen is opgetreden om de ballom- neer te schieten. De Fülirer heeft kapitein Wieck, com mandant van een groep jachtvliegtuigen, naar aanleiding van diens 40e overwinning in de lucht het eikenloof tot het ridderkruis van het ijzeren kruis veleend. Kapitein Wieck is de vierde officier van de Duitsche weermacht, wien deze onders cheidine ten deel valt. (D.N.B.) Uit Genua verneemt net D.N.B. dat twee honderd Falangistische jongeren, die als gas ten van de Italiaansche jeugdorganisaties een bezoek komen brengen aan Italië in Genua zijn aangekomen. De vergeldhigsaanvallen der Duitsche luchtmacht op Londen. Deze foto, welke een beeld geeft van vernielde opslagplaatsen In de Londensche Dokken, werd radiografisch naar New-York geseind, en vandaar per „clipper" naar Europa overgebracht. IFoto Weltblld.); In den nacht van Woensdag op Donderdag j.l. hebben Engelsche vliegers een aanval ondernomen op Haarlem. De burgerbevolking had zwaar te lijden van dit bombardement. Vele woningen werden vernield. Eenigen der vele woningen welke zwaar werden getroffen. (Foto's Stevens.) 's-GRAVENHAGE, 5 October (A.N.P.) Reeds jarenlang bestaat in Nederland de meening dat de tegenwoordige organisatie van de arbeidsbemidde ling die uit duizend gemeentelijke diensten onder een niet zeer vast toezicht van den staat bestaat, niets doelmatig was. Deze meening wordt op het oogenblik, nu de bestrijding van de werkloosheid in Nederland in het middelpunt van de belangstelling staat, nog versterkt. Daarom wordt door het heden afgekondigde be sluit van den secretaris-generaal van het dept. van Sociale Zaken de leiding van de arbeidsbemiddeling gecentraliseerd en aan een Rijksarbeidsbureau, dat een afdeeling van het dept. van Sociale Zaken vormt, overgedragen. Het Rijksarbeidsbureau be staat uit een hoofdbureau en gewestelijke arbeids- bureaux waarvan aantal en werkingssfeer door den sec.-generaal van Sociale Zaken worden vastge steld. Een verdere vooruitgang beteekent het be sluit. doordat ook de zorg voor de openbare voor lichting bij beroepskeuze en de bemiddeling voor het verkrijgen van een gelegenheid om vakkennis op te doen, welke tot nu toe in handen van ver schillende openbare en particuliere instellingen waren, aan het Rijksarbeidsbureau worden overge dragen, zoodat een voorlichting bij beroepskeuze volgens een vast plan verzekerd wordt. Immers ook dit probleem kan slechts van het standpunt der centrale arbeidsbemiddeling uit worden opgelost, daar van den eenen kant een voldoende opleiding van nieuwe arbeidskrachten verzekerd moet wor den. aan den anderen kant een bovenmatige toe loop tot een enkel beroep moet kunnen worden verhinderd. Voortaan zal bij elk gewestelijk ar beidsbureau een eigen afdeeling voor beroepskeuze worden ingesteld. Tenslotte opent het besluit van den secr.-gene- raal van Sociale Zaken de mogelijkheid voor in grijpenden invloed der overheid op de particuliere instellingen van arbeidsbemiddeling. Om een soepelen overgang naar de nieuwe rege ling te verzekeren, wordt bepaald, dat de bestaan de organen van openbare arbeidsbemiddeling hun werkzaamheden tot nader order blijven uitoefenen. In het Zaterdag verschenen Verordeningenblad no. 30 is gepubliceerd een besluit van den secre taris-generaal van het departement van Sociale Zaken betreffende arbeidsbemiddeling. Het besluit luidt als volgt: Artikel 1. (1) Het orgaan der openbare arbeids bemiddeling is 't Rijksarbeidsbureau. (2) Het Rijks arbeidsbureau is een afdeeling van het departement van Sociale Zaken en staat onder leiding van een directeur-generaal. (3) De tot nu toe geldende rech ten en verplichtingen van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling gaan over op het rijksarbeidsbureau. (4) Bij het Rijks arbeidsbureau berust ook de zorg voor de openbare voorlichting bij beroepskeuze en de bemiddeling voor het verkrijgen van een gelegenheid om vak kennis op te doen. Artikel 2. De artikelen 3, 9 tot en met 33, 35 tot en met 42 en 58. lid 1 sub. 1, der Arbeidsbemidde- lingswet 1930 (Staatsblad no. 433) worden inge trokken. Artikel 3. (1) Het Rijksarbeidsbureau bestaat uit een hoofdbureau en gewestelijke arbeidsbureaux. (2). De secretaris-generaal van het departement van.'Sociale Zaken bepaalt het aantal gewestelijke arbeidsbureaux en stelt het gebied vast, waarover zij zicht uitstrekken. Artikel 4 (1) De secretaris-generaal van het de partement van Sociale Zaken benoemt, schorst en ontslaat de ambtenaren van het Rijksarbeidsbureau (2) Hij kan deze bevoegdheid overdragen aan den directeur-generaal van het Rijksarbeidsbureau. Artikel 5. Bij elk gewestelijk Arbeidsbureau wordt een afdeeling voor voorlichting bij beroeps keuze ingesteld. De directeur-genaraal van het l Rijksarbeidsbureau bepaalt den datum van instel ling. Artikel 6. (1) Het is verboden, zonder vergunning van den secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken arbeidsbemiddeling zonder winstoogmerk uit te oefenen. Aan de vergunning, kunnen voorwaarden worden verbonden. (2) De secretaris-generaal van het departement van So ciale Zaken kan, onverminderd de bepalingen van artikel 55, lid 1, der arbeidsbemiddelingswet 1930, een verleende vergunning tot uitoefening van ar beidsbemiddeling met winstoogmerk intrekken. In dit geval wordt den houder der vergunning een door den secretaris-generaal te bepalen schadever goeding uitgekeerd. (3) Hij die zonder vergunning arbeidsbemiddeling zonder winstoogmerk uitoefent, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste duizend gul den. Met gelijke straffen wordt degene gestraft, die als lid van het bestuur van een naamlooze ven nootschap, van een rechtspersoonlijkheid bezittende vereeniging of van een stichting er aan medewerkt of toelaat, dat de naamlooze vennootschap, de ver eeniging of de stichting zonder toestemming ar beidsbemiddeling zonder winstoogmerk uitoefent. De artikelen 59, 60 en 61 van de Arbeïdsbemidde- lingswet. 1930 zijn van toepassing. (4) De in lid 3 strafbaar gestelde feiten worden beschouwd als overtredingen. Artikel 7. (1) De thans bestaande organen der openbare arbeidsbemiddeling blijven hun functie uitoefenen overeenkomstig de tot nu toe geldende regelingen, totdat de in artikel 3 bedoelde bureaux zijn ingericht. Tot.dat tijdstip gedragen de orga nen zich naar de voorschriften van dqp directeur» generaal van het Rijksarbeidsbureau. De directeur- generaal van het Rijksarbeidsbureau bepaalt, wan neer de werkzaamheid van deze organen eindigt. (2) De benoeming van directeuren van arbeids beurzen behoeft de goedkeuring van den secreta ris-generaal van het departement van Sociale Za ken. (3) Zoolang een afdeeling als bedoeld in ar tikel 5, niet is ingesteld, kan het gewestelijk ar beidsbureau gebruik maken van in het gewest be staande gemeentelijke of andere geschikte bureaux voor voorlichting bü beroepskeuze. Artikel 8. Dit besluit treedt In werking op den dag zijner afkondiging. RADIOPROGRAMMA. DINSDAG 8 OCTOBER 1940. JAARSVELD 414.4 M. AVRO-uitzending. 8-Nieuwsberichten A.N.P., gramofoonmuziek. 10.Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest. 11.— Wenken voor de huishouding. 11.20 Omroeporkest. 12.Be richten, gramofoonmuziek. 12.15 Puszta-orkest. 12.45 Nieuws- en economische beri^ten A.N.P. 1. Ensemble Jonny Kroon en soliste. 2.— Cyclus „Nuttig en noodig". 2.10 Zang met pianobegeleiding 2.35 Piano voordracht. 3.— Declamatie. 3.15 Phil- harmonisch kwartet. 4.Gramofoonmuziek. 4,45 George Stefanescu's orkest. 5.15 Nieuws- en eco nomische berichten A.N.P. 5.30 AVRO-Amuse- mentsorkest en soliste. 6.30 VPRO: Jeugduitzending 6.45 Berichten. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.Vragen van den dag (A. N. P.) 7.15 Orgelspel. 7.40 Causerie. „De geest van onzen tijd". 8.Nieuws berichten A.N.P. 8.10 Omroeporkest en solisten, 8.559.00 Nieuwsberichten A.N.P., sluiting. KOOTWIJK 1875 M. N.C.R.V.-uitzending. 7.— Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Gramofoonmuziek. 8.Nieuws berichten A.N.P. 8.10 Schriftlezing en meditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.) 8.45 Gramofoonmu ziek. (9.00—9.15 Berichten (Duitsch). 9.45 Spaarne sextet en gramofoonmuziek.. 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Gramofoonmuziek. 12.30 Be richten (Duitsch). 12.45 Nieuws en economische berichten A.N.P. 1.— Orgelspel en gramofoonmu ziek. 2.— Berichten (Duitsch). 2.15 Viool, piano en gramofoonmuziek. 3.— Gramofoonmuziek. 3.30 Be richten (Engelsch). 4.45 Celesta-ensemble en gra mofoonmuziek. 5.— Berichten (Duitsch). 5.15 Nieuws- en economische berichten A.N.P.) 5.30 R. V. U.: Cyclus „Vier schilders uit de 15de en 16q eeuw: I. Jan van Eyck". 6.— Gramofoonmuziek 6.15 Berichten (Engelsch) 6.30 Gramofoonmuziek. 7.— Vragen van den dag (AN.P.) 7.15 Berichten. 7.30 Berichten (Engelsch). 7.45 Reportage of muziek. 8.— Berichten (Duitsch). 8.15 Nieuwsberichten A. N. P., gramofoonmuziek. 8.30 Berichten (Engelsch); 8.45 Gewijde muziek (opn.) 8.55—9.00 Nieuwsbe richten A.N.P„ sluiting, ymr v s ten, een daarvan door het luchtdoelgeschut van de marine. In Oost-Afrika heeft een van onze patrouilles, die bij QDiff ten zuidoosten van Wajir met den vijand in contact kwam. dezen verdreven. Vijan delijke luchtaanvallen in de nabijheid van Me- temma hadden een doode en vier gewonden tot gevolg. Aandere luchtaanvallen op Nacfa, Chinda en Asmara veroorzaakten lichte schade, maar geen slachtoffers. Bij Metemma werd een vijan delijk vliegtuig neergeschoten. Een van onze jachttoestellen werd neergehaald. De bestuurder wist zich met het valscherm te redden." Italiaansch legerbericht van Zondag: Twee Engelsche duikbooten tot zinken gebracht. ROME, 6 October (Stefani). Het hoofdkwar tier der weermacht maakt bekend: „Twee vijandelijke duikbooten zijn tot zinken gebracht: eén door een van onze duikbooten, de tweede door een van onze motortorpedobooten. In Noord-Afrika heeft een krachtige formatie vliegtuigen de vijandelijke stellingen van Mersa Matroeh fel met bommen bestookt en belangrijke resultaten bereikt. Bij de vlucht terug werd een vijandelijk vliegtuig waarschijnlijk neergeschoten Al onze toestellen zijn op hun bases terugge keerd. In de Roode Zee hebben onze vliegerformaties militaire doelen op het eiland Parim gebombar deerd. Vijandelijke vliegtuigen hebben Aiscia en Assab met bommen aangevallen. Lichte materieele schade, geen slachtoffers". IN HET BUITENLAND. De Duce en de Fiïhrer hebben elkaar voor de zevende maal ontmoet en de wereld vraagt zich af. welke beslissingen de leiders der beide As- mogendheden op den Brenner, het historische punt uit de nieuwste geschiedenis, genorpen heb ben. Het officieele communiqué over de bijeen komst was sober gesteld. Het sprak van een har telijke bespreking, die drie uur duurde, die in den geest van de spil was gevoerd en waarbij alle vraagstukken, die voor beide landen van belang waren, in bespreking waren gekomen. Verder werd r.og gezegd dat de ministers van buiten landsche zaken bij het onderhoud aanwezig wa ren geweest en dat generaal-veldmaarschalk Keitel een deel van het onderhoud had bijge woond. In Duitschland heeft men er naar aan leiding van de sobere toelichting op deze aller wegen zoo druk besproken ontmoeting reeds de aandacht op gevestigd dat het resultaat van per soonlijke besprekingen tusschen Hitler en Mus solini nooit onmiddellijk door officieele mede- deelingen bekend is geworden, maar pas later door historische beslissingen. En 't blad van Alfred Rosenberg, de „Völkischer Beobachter", zeide: ..Geen woorden, maar daden geven antwoord op de vraag, welke kwesties op den Brenner behan deld zijn". Wat overigens de onderwerpen van bespreking betreft, men kan aannemen en de officieuze verklaring uit Berlijn van Zaterdag duidde hier reeds op dat ook op deze conferentie zoowel de politieke als de militaire zijde van den oorlog in Europa en Azië ter tafel gekomen is, gelijk dit ook het geval was bij de voorafgaande bezoekt van Von Ribbentrop aan Rome en graaf Ciano aan Berlijn. Wat ook vast staat is het feit dat Berlijn en Rome meer dan ooit besloten zijn den strijd zonder compromissen voort te zetten ten einde voor goed aan de overheerschende positie van het Britsche Imperium een einde te maken. Hoe men in Italië den toestand beziet blijkt wel uit de opvatting van de „Giornale d'Italia", welk blad constateert dat na de ontmoeting op den Brenner „het woord nog steeds aan de wape nen is en dat de Engelschen daarvan weldra de uitwerking zullen zien". Engelsche afdeelingen pantser wagens ten Zuid-Oosten van Sidi el Barrani verdreven. ROME. 5 October (Stefani). Het hoofdkwar tier van de Italiaansche weermacht maakt be kend: „Tijdens een verkenningsvlucht van offensief karakter naar het eiland Malta ontstond er tus schen onze en vijandelijke jachtvliegtuigen een luchtgevecht. Een vijandelijk toestel van het type Gloster werd neergeschoten. Men acht het waar schijnlijk dat bovendien nog een machine van het type Hurricane werd neergehaald. Een van onze toestellen is niet teruggekeerd. In Noord-Afrika hebben onze gemotoriseerde colonnes kleine afdeelingen vijandelijke pantser wagens en tanks ten zuidoosten van Sidi el Bar rani op de vlucht gedreven. Het vijandelijke luchtwapen heeft Bardia en Tobroek gebombar deerd en daarbij geringe schade, maar geen ver liezen veroorzaakt. Een andere aanval op de haven van Benghasi heeft onder de burgerbe volking en de troepen drie dooden en 28 gewon den gemaakt. Een bark werd, tot zinken gebracht'. Twee vijandelijke toestellen werden neergescho Internationale toestand zou de oorzaak van den maatregel zijn. STOCKHOLM, 5 October. „Göteborgs Morgenposten" meldt uit Colon (Panama): In toonaangevende kringen van het bestuur van het Panamakanaal wordt beweerd dat de Amerikaansche regeering het kanaal, met het oog op den toegespitsten internationalen toestand, wil sluiten. (D.N.B.) Italiaansch legerbericht van Zaterdag: BERLIJN. 6 October (D.N.B.) Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volg^: „Sedert drie dagen heerscht er boven het Ka naal en boven Engeland, een buitengewoon slecht vliegweer. Desondanks werden de aanvallen, blij kens het Duitsche weermachtberieht van vandaag, ook bij het begin van de vijfde week der vergel ding volgens plan voortgezet. De voor den oorlog belangrijke doelen in Midden-, West- en Zuid-En- geland, waarbij het zwaartepunt op Londen viel zijn gisteren als ook in den nacht van Zaterdag op Zondag met groot succes door onze gevechtseen heden aangevallen. Terwijl de rijkshoofdstad sedert het midden van de afgeloopen week geen Britsch vliegtuig meer heeft gezien, werd Londen weder om overdag zoowel als des nachts, door sterke Duitsche eenheden geteisterd. Het aantal keeren, dat in de Engelsche hoofdstad luchtalarm is gegeven, heeft intusschen het getal 170 overschreden, hetgeen sedert 7 September, het begin van de Duitsche vergeldingsvluchten een da- gelijksch gemiddelde oplevert, dat tusschen de vijf en zes keer luchtalarm ligt. Op haven- en ravitailleeringsinstallaties, alsmede op wapenfabrieken en andere militaire objecten, werden talrijke voltreffers geplaatst. Het weer- imachtsbericht maakt vooral melding van. het doel treffende bombardement op olie- en gashouders in de buurt van de Tilbury docks. Hierdoor zijn deze belangrijke havenwerken, waarvan de zeer groote pakhuizen en spoorwegemplacementen gegroepeerd liggen om vier groote havenbekkens met eigen sluisingangen, sedert 7 September voor de vijfde imaal als aanvalsdoel van het Duitsche luchtwapen in het weermachtberieht vermeld. Bovendien heeft de bemanning van terugkeeren- rie vliegtuigen een aantal treffers gemeld in de Millwall Docks in de Bocht van de Theems, die het voornaamste deel van het „Isle of Docks" vormen en voor den Engelschen invoer en het opslaan van graan van groote beteekenis zijn. Bij het uitgebreid en zeer succesvol optreden te gen havens, vliegvelden, spoorweginstallaties, troe penkampen en wapenfabrieken, in het zuiden van Engeland, vormden Hastings en het gebied tusschen Hastings en Newhaven het middelpunt van de Duitsche luchtaanvallen. In Hastings gelukte het voltreffers te plaatsen op verkeersinstallaties en in het stationsgebouw en daardoor de oorlogswaarde van deze, door haar haven en scheepsbouw beken de stad, te verminderen. Bovendien maakt het weermachtberieht van vandaag melding van het bombardement van verscheidene havenplaatsen aan de westkust, die tijdens de afgeloopen week reeds verschillende malen de harde slagen van het Duit- j sche luchtwapen hebben gevoeld. Steeds grooter wordt, volgens de Engelsche bekentenissen, de hin der voor het handelsscheepvaarlverkeer, die juist in den afgeloopen tijd aanzienlijk grooter is ge worden. Ook op dit gebied kan het weermachtbe rieht van vandaag mooie successen boeken. Voor de oostkust zijn drie convooien uit elkaar geslagen en twee groote koopvaardijschepen door bommen van zwaar kaliber getroffen. Een schip bleef met slag zij liggen, terwijl het andere in brand vloog. Beide schepen moeten als verloren worden beschouwd. Hoewel de zwaardere bewolking van invloed was op het zicht verrieden toch de fel oplaaiende bran den aan onze piloten op vele plaatsen de belangrij ke uitwerking van hun moedige aanvallen. Daarbij werd het met mijnen versperren van Engelsche havens als belangrijke hulpmaatregel van de Duit sche blokkade volgens plan voortgezet. De verlie zen van den vijand in de lucht zijn tijdens zeer succesvolle luchtgevechten weer tot 30 opgeloopen. Hierbij wordt kapitein Wieck genoemd, die op een dag vijf jagers neerschoot en hierdoor na de ma joor Mölders en Galland als derde Duitsche ge vechtsvlieger het getal van veertig neergeschoten vliegtuigen kon overschrijden".

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7