Laatste Bedekten Bonnen die thans geldig zijn: Na tienen ook niet in den tuin! DINSDAG S OCTOBER 1940 H X A R E E M'S DA'GBCAÖ 8 In het waterloopkundig: laboratorium te Delft is een model gebouwd van den IJsel ter hoogte van Doesburg. Daarin is de eerste stuw, die de IJsel tot kanaal zal maken, aangebracht. Stroombrekers van parafine breken het doorstroomende water. Aan de hand van dit model wordt nagegaan, hoe men later in werkelijk heid dezen stuwdam het best zal kunnen bouwen. (Foto Pax Holland.) Berichten over Duitsche troepen in Roemenië. Bezetting van het land wordt niet overwogen. BOEKAREST. 7 October (United Press) In de vroege middaguren van Maandag werd op het Roemeensche ministerie van propaganda verklaard dat van gezaghebbende zijde nog geen aanwijzingen waren verkregen hoe men de berichten over het beweerde binnentrekken van Duitsche troepen in Roemenië moest commenteeren. Dientengevolge kon men slechts verwijzen naar het eenige dagen geleden gepubliceerde dementi van het bericht, volgens welke zich Duitsche geregelde troepen in Galatz zouden bevonden en in Targevesti een luchthaven in richtten. In Duitsche en Italiaansche kringen werd ver klaard dat bekend was dat op het oogenblik Duitsche „instructie afdeelingen" iji Roemenië aankwamen. Op de vraag of ook Italiaansche troepen naar Roemenië zouden komen, .ver klaarde men in Italiaansche kringen: „Dat zou op het oogenblik onwaarschijnlijk zijn". Verder werd in as-kringen verklaard, dat van een bezetting van Roemenië geen sprake kon zijn en werd er op gewezen dat de Roemeen- sche regeering zelf de as-mogenheden heeft verzoieht bij de reorganisatie van het Roe- meensche leger behulpzaam te zijn. Het Roemeensche gezantschap te Berlijn deelde mede dat zich voor zoover officieel be kend nog geen Duitsche troepen in Roemenië bevinden. De aangelegenheid wordt op het oogenblik nog besproken. Zooals bekend heeft Antonescu, zoo werd verder verklaard, kort na het overnemen van de macht aangekondigd dat hij van plan was Jtaliè en Duitschland bij de reorganisatie van het 1 Roemeensche leger te betrekken. Naar de United Press voorts uit Berlijn meldt werd van gezaghebbende Duitsche zijde op de vraag of Duitsche troepen in Roemenië wa ren binnengetrokken, geantwoord: „Onlangs werd bericht dat zich daar een Duitsche generaal ophield en het is thans wel mogelijk dat daar ook Duitsche troepen zijn." Men weigerde nadere inlichtingen te verstrek ken over het aantal der troepen en het doel van hun missie. De winterkleeding inruilcanipague. Zitting van het Klceding-Comité. De directeur van het distributiebureau schrijft ons: Het door den Haarlemschen Distributiedienst ge stichte en onder diens leiding staande Kleeding- Comité bestaande uit vier deskundigen uit den tex tielhandel, één lid van het K. V. V., één lid van den Armenraad, en één lid van Maatschappelijk Hulp betoon, zal van Woensdag 9 tot en met Dinsdag 15 October zitting houden in het voormalig Doopsge- znd Weeshuis, Kleine Houtweg 18, van 9 tot 12 uur en van 2 tot 5 uur, Zaterdags'van 9 tot 12 uur. Tegen overlegging van de Distributie-Stam kaart en de persoonlijke textielkaart kan men ge dragen winterkleeding, waaronder wordt verstaan: heerencostuums, wintermantels, winterjassen en wollen dekens inruilen tegen een speciale vergun- ming voor de aanschaffing van een nieuwe winter jas of mantel. De in te leveren goederen moeten in goeden staat zijn, dus niet bijna versleten en tevens schoon, waarom het Kleeding-Comité kan eischen, dat deze chemisch gereinigd, ontvlekt en opgeperst Zijn. Er zijn wasscherijen welke voor deze werkzaam heden een speciaal tarief berekenen. Aangezien er momenteel geen kleerenhangers verkrijgbaar zijn, verzoekt het Comité beleefd haar bij inlevering van het kleedingstuk ook te" helpen aan een hanger. Tegen afgifte van de speciale vergunning en bon AA (dubbel A) kan men zich dan een nieuwe winterjas of -mantel of stof daarvoor aanschaffen. Het is geoorloofd, dat b.v. een dame, die een win termantel wenscht aan te schaffen, een heerencos- tuum, een winterjas, wintermantel of een wollen deken kan inleveren. De ingeleverde goederen zullen door het Comité worden uitgereikt aan dat deel der Haarlemsche bevolking, dat daaraan het meest behoefte heeft. Hier kunnen vooral de beter gesitueerden, zonder veel moeite een mooie daad doen. Dat het arme deel der Haarlemsche bevolking dat door den nood der tijden zoo dubbel zwaar wordt getroffen en nu reeds mei angst en kommer den bangen winter tegemoet ziet ,aan den lijve moge ondervinden, dat het andere deel der Haarlemsche burgerij doordrongen is van den gemeenschapszin waaraan onzen tend zoo'n behoefte heeft. Het zal u een groote voldoening zijn als u straks in uw nieuwe ulster wandelt, u een arme stakkerd tegen komt, die zich tegen de koude beschut, in uw oude jas! Geen Amerikaanscli schip meer naar Engeland voor opneming van Amerikanen. Achtergeblevenen vertoeven in Engeland op eigen risico. Reuter meldt uit Washington: De woordvoerder van het Staatsdepartement heeft, zinspelende op eenige in de pers versche nen berichten, verklaard dat de Amerikaansche ambassadeur in Engeland, Kennedy, geen verzoek te Washington heeft ingediend nog een Ameri- kaansch schip te zenden voor de repatrieering van de Amerikanen, die zich nog in Europa bevinden. De Amerikaansche regeering stelt zich op het stand punt, dat de Amerikanen, die nog in Engeland ver toeven, daar op eigen risico gebleven zijn, zoodat de regeering niet van plan is nog een schip te zen den. BURGERLIJKE STAND HAARLEM 8 October. Bevallen: 4 Oct.: A. Driessen-Koomen, d. J. J. de Zaaijer- Lacet. d. 6 Oct J. J. de Kuijcr-Bosman, d. C. A. Zegwaard-Entrop, d. J. W. M. J. Hin-Men- gelberg, d. J. M. Lemmers-Op den Kelder, z. 7 Oct.: E. C. Lengers-CaarLs, d. E. G. J. Raken- Schulte, z. 8 Oct.: J. Jansen-Willemse, d. Overleden: 3 Oct.: H. W. G. van Strien-Bötzel, 57 j.. Bak kerstraat. 6 Oct.: N. van Striem 65 j., Bakker straat. J. P- Voordouw. 67 j.. Zjjlweg. C. Ruis- Schinper, 72 j„ Zomerkade. G. A. Bülter, 61 j., Spaarnelaar.. 7 Oct.: C. J. Stolwijk. 47 j.. Gier straat. B. G. ten Haave-Bokelman. 70 j., Heeren- vest W. C. van Drielst-Richter, 84 j.. Berken- zodestraat. H. J. Kollaard, 63 j., Kedoestraat. 's-GRAVENHAGE, 8 October (A.N.P.) Van bevoegde zijde wordt er op gewezen dat een deel van het publiek nog een verkeerde uitlegging geeft aan de bepalingen van het uitgaansverbod voor bepaalde streken van ons land tusschen 22 en 4 uur. Daarom is het nuttig er de aandacht op te vestigen dat het eveneens verboden is zich in dien tijd op te houden in afgesloten ruimten in de open luebt, zooals tuinen, erven, c.d. Eiigelsche bommen op ons land. 's-GRAVENHAGE, 8 October (A.N.P.) Be halve de acht slachtoffers van het bombarde ment op Amsterdam zijn tengevolge van lucht aanvallen elders in het land nog drie dooden en eenige zwaargewonden te betreuren, zoodat de balans van den afgeloopen nacht in totaal elf dooden aanwijst. Bij een aanval op Dinteloord is een arbeider gedood, in Fijnaart werd een persoon doodelijk getroffen en een ander zwaar gewond. Te Aals meer werd een huis vernield waarbij een persoon werd gedood en vijf andere min of meer zwaar werden gewond. Brandbommen nabij Abcoude brachten aan zeven personen lichte verwondingen toe. Ook Stellendam maakte een angstigen nacht mee. bij een poging om de plaats te bombardee ren vielen bommen, waaronder ook kettingbom- men op bouwland. Tijdens het bombardement werd met mitrailleurs naar beneden gevuurd waardoor verschillende huizen zijn beschadigd. Nabij Broek in Waterland is een boerderij geheel afgebrand. Agent leende tijdens bombardement zijn fiets. In den nacht van 2 op 3 October, tijdens den Engelschen luchtaanval op de Spaarnestad heeft een agent van politie, die assistentie verleende aan de slachtoffers in de Camphuysstraat, zijn rijwiel ter beschikking gesteld aan een circa 19-jarige jonge man, die even een lamp wilde halen. De agent heeft zich later naar het Plein begeven, zoodat het mo gelijk is, dat de bewuste jongeman hem niet zoo gauw meer heeft kunnen vinden. De fiets >s echter thans nog niet terug. In zijn eigen belang wordt de leener echter aangeraden zich zoo spoedig mo gelijk op het bureau van politie in de Smedestraat te vervoegen. Het wacbten in de rij. Het lid van den Raad van Haarlem de heer D. J. A. Geluk heeft aan den burgemeester van Haarlem de volgende vraag gesteld, met het ver zoek deze in de raadsvergadering van a.s. Woens dag te willen beantwoorden: „Is de burgemeester bereid aan den Raad in lichtingen te verstrekken over de uitreiking van distributiebescheiden aan de Haarlemsche bevol king en mede te deelen, of het wellicht mogelijk is deze uitreiking zoodanig te regelen, bijv. door ge bruikmaking van meerdere lokalen in alle deelen der gemeente, dat het lange wachten van het pu bliek, vooral voor de komende winterperiode, voorkomen wordt". Zeepdistributie. 's GRAVENHAGE, 8 October (A.N.P.) —De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat met ingang van heden zoowel de wasscherijen als het publiek en instellingen ver plicht zijn voor iedere 8 K.G. droog waschgoed welke gewasschen moet worden, de geldige zeep- bon in ontvangst te nemen c.q. af te geven. Deze maatregel moest genomen worden om aan de ongewenschte concurrenties van de wasscherijen onderling, met betrekking tot het al dan niet in ontvangst nemen van bonnen van het publiek, een einde te maken. Voorts wordt er op gewezen dat het noodzakelijk is, dat alle wasscherijen bij het rijksbureau voor chemische producten (sectie zeep) Laan Copes van Cattenburch 16 te 's Gravenhage worden inge schreven. Wasscherijen, welke nog niet zijn ingeschreven dienen zich onverwijld schriftelijk tot het boven genoemde rijksbureau te wenden. Op «Ie Amsterdamsche Beurs. AMSTERDAM, 8 October. Wederom zijn door den secretaris-generaal waarnemend hoofd van het departement van financiën, tal van fondsen aangewezen, die met ingang van Woensdag 9 October in de dagelijksche noteering der officieele prijscouranten zullen worden opgenomen. Kon men reeds bij de laatste uitbreiding met voldoening gewag maken van het feit, dat de prijs couranten vrijwel weer een normaal voorkomen hadden gekregen, zoowel dit voor het uitbreken van den oorlog ten onzent het geval was, thans kan men zonder meer spreken, behoudens een enkele uitzondering, van een algeheele volledig heid. Het zijn bijna voornamelijk Amerikaansche fondsen, die in de nieuwe lijst ziin opgenomen en wel naast minder courante aandeelen, de pre ferente shares van groote ondernemingen, zooals Bethlehem Steel, Republic Steel, U. S. Steel, als mede tal van preferente waarden van openbare nutsbedrijven. Wie de lijst verder in oogenschouw neemt, zal speciaal de terugkeer van de lucht- vaartaandeelen begroeten waarvoor vroeger van tijd tot tijd geregeld groote belangstelling placht te bestaan. Aan den wensch van velen, de voor noemde fondsen weer ter noteering toe te laten, is nu gevolg gegeven, hetgeen bij alle geïnteres seerden ongetwijfeld groote instemming zal wek ken. Het koersverloop op onze effectenbeurs heeft sinds de heropening, nu al weer bijna drie maan den geleden, voldoende bewezen, en dit vooral in de laatste weken dat de thechnische situatie van onze beurs vrij stevig gefundeerd is. Meer dan ooit te voren kreeg men den indruk dat de handel zich binnen reëele grenzen beweegt. Want het kwam vroeger helaas maar al te vaak voor dat posities werden opgebouwd met prolongatie-gelden. Zoo dra aan een opwaartsche beweging der noteeringen een einde kwant, traden al spoedig uit dien hoofde liquidaties naar voren, waardoor het evenwicht op de beurs vaak ernstig werd verstoord. Nu de geldgevers uiterst terughoudend zijn ge worden met het verstekken van gelden op pro longatie voor speculatieve doeleinden, kan men de veronderstelling uitspreken dat tegenwoordig geen zwakke posities op de beurs loopen, die bij een daling der noteeringen als een dreigende wolk boven het hoofd hangen. Dat de intrinsieke toe stand van de beurs inderdaad vrij hecht is, blijkt wel uit het verloop in den laatsten tijd. Winst nemingen werden steeds goed opgenomen, terwijl op een verlaagd niveau bij voortduring koopers in de markt plegen te komen, hetgeen men vooral gisteren, na de daling in de voorafgaande dagen duidelijk kon waarnemen. (A.N.P.) De „Popoio d'ltalia" schrijft over: Organisatie van de wereld zonder Britsch wereldrijk ROME, 8 Oct. (ANP) Mario Appelius. de corres pondent van de „Popoio d'ltalia", geeft als zijn meening te kennen dat het resultaat van de ontmoe ting aan den Brenner iets „groots" zal zijn. Tijdens dit onderhoud, dat in „goeden geest" -heeft plaats gehad, hebben Hitler en Mussolini besproken: De organisatie van de wereld zonder het Britsche wereldrijk. De middelen om het wereldrijk te doen verdwij nen, waarbij de volgende punten door Appelius worden opgesomd: 1. Een compromis met Engeland is onmogelijk. 2. Het Britsche wereldrijk zal vernietigd worden. 3. Engeland zal zich wanhopig verdedigen. 4. Engeland is in Europa geisoleerd. Zijn eenige hulp zijn de Vereenigde Staten, welker bevolking „den oorlog niet wenscht". 5. De Ver. Staten zijn in militair opzicht nog niet voor een interventie gereed, welke „een der moge lijkheden van den oorlog" zou zijn. In ieder geval zal de as overwinnen voordat de Ver. Staten kunnen helpen. „Het volk der Ver. Staten heeft een grooten bondgenoot in de snelheid van de as." 6. Het driemogendhedenpact heeft de anti-pluto cratische krachten van Europa en van het Verre Oosten tot een hecht blok vereenigd. 7. Rusland is een anti-plutocratische mogend heid in de moderne wereld. 8. Spanje is een deel van het politieke stelsel, dat ontstaan is uit de economische unie tusschen Euro pa en Afrika. 9. Heel Europa zal in een stelsel worden onderge bracht, dat de fascisten „Eurafrika" genoemd hebben. 10. De as zal Eurafrika leiden met het „recht van den overwinnaar en het recht van den revolu tionair". 11. De totale vernietiging van Engeland is de his torische basis van de nieuwe wereldordening. Alle krachten van de as zijn op dit doel gericht. De vernietiging van het Britsche wereldrijk, de verdrijving van Engeland uit de Middellandsche Zee en de onderdrukking van Engeland in het Verre Oosten zijn de factoren, volgens welke de operaties van de as overeenkomstig de door Appelius ontwik kelde plannen zich zullen ontwikkelen. Appelius verzekert: Het is reeds duidelijk welke rol het nieuwe Europa, het nieuwe Oost-Azië, Rusland en de Ver. Staten in de nieuwe wereldordening zullen spelen. Buitenlandsche waarnemers zien hierin een bevestiging van de Japansche toespeling, dat de Ver. Staten de wereldheerschappij met de asmo- gendheden zullen deelen. Het is inmiddels niet duidelijk, zegt Appelius, welke rol de overwonnen en neutrale landen van Europa zullen spelen. Naar zijn zeggen zal de po sitie van de neutrale landen deels van hun alge- meene verhouding tot de as deels van huh politiek en sociaal standpunt bij het sluiten van den vrede afhangen. Misbruik van benzinevergunnmgen. Vele gevallen van overtreding in Den Haag. 's-GRAVENHAGE, 8 October. In den laatsten tijd wordt door de Haagsche politie regelmatig con trole uitgeoefend op de auto's, welke geparkeerd zijn bij café's, theaters en bioscopen, zulks teneinde toezicht te houden op het juiste gebruik van ben- zinevergunnirgen. Dat dit noodig is, blijkt wel uit het feit dat in veertig gevallen overtreding van de vergunningsvoorwaarden werd geconstateerd. Ook de controle op het afleveren van waren door den detailhandel per auto aan particulieren lever de resultaten op. Hierbij werd in 132 gevallen over treding geconstateerd. In al deze gevallen wordt door de politie een rapport opgemaakt, waarna overleg volgt met de rijksverkeersinspectie. In vele gevallen wordt hierna proces-verbaal tegen den overtreder opgemaakt en de vergunning wordt in getrokken. Petroleumzegel voor het tijdvak 9 October—10 November. 's GRAVENHAGE, 8 October (A.N.P.) De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheep vaart, maakt bekend dat gedurende het tijdvak van Woensdag 9 October a.s. tot en met Zondag 10 November a.s. de met „periode a" gemerkte zegels van de serie, welke is uitgereikt ten behoeve van hen, die voor verlichting in het huishouden uit sluitend op het gebruik van petroleum zijn aan gewezen, recht geeft op het koopen van twee liter petroleum. „GELOOF EN WETENSCHAP". Het bestuur van „Geloof en Wetenschap" te Haarlem deelt mede, dat. nu een voldoend aantal deelnemers zich heeft aangemeld, de Wijsbegeerte-cursus voortgang heeft. De lessen worden gegeven door Pater F. van de Vrande in de aula van het R. K. Meisjeslyceum, Dreef en vangen op a.s. Zaterdagmiddag aan. HET BOMBARDEMENT VAN HAARLEM. De begrafenis der slachtoffers. (Zie ook elders in dit nummer.) Omstreeks half een heden, werden op de Noor der Begraafplaats aan den Vergierde weg de stoffelijke overschotten van het echtpaar H. W. G. van Strien ten grave gedragen. Een zoon sprak aan de groeve en hoopte dat zijn ouders zouden mogen rusten in vrede. De begrafenisondernemer dankte namens de familie de aanwezigen voor de belangstelling. Er waren tal van bloemstukken o.m. twee kran sen van den Rijkscommissaris, een krans van het gemeentebestuur van Haarlem en voorts van de Speeltuinvereeniging „Zuiderkwartier" en het Vischcollege „Het Karpertje". De Eugelsche bomaanval op Haarlem Ook 32 inboedels verloren. Het blijkt, dat de Engelsche bomaanval op Haarlem behalve onnoemlijk veel persoonlijk leed en de reeds vermelde materieele schade,, ook nog tal van andere Haarlemmers heeft gedupeerd. Zoo is de meubelbergplaats van den expediteur Van As aan de Olieslagerslaan bij den Wagen weg totaal vernield, waarbij 32 inboedels in vlam men opgingen. Dit beteekent dus dat 32 gezinnen zeer zwaar zijn getroffen, sommigen zelfs zóó. dat ze met één slag al hun bezit verloren. Er waren inboedels bij van paartjes, die jarenlang ge spaard hadden en juist op het punt stonden te trouwen, terwijl anderen door de omstandig heden een andere woonplaats hadden moeten kiezen en daarom zoo lang hun meubelen hadden opgeslagen. Al deze menschen hebben alles ver loren. ONDERSCHEIDING VOOR WETHOUDER W. J. B. VAN LIEMT. Z. H. Paus Pius XII heeft den heer W. J. B. van Liemt te Haarlem benoemd tot ridder in de orde van den H. Gregorius den Groote. De nieuwe ridder werd na de plechtige Hoogmis ter gelegenheid van het St. Bavofeest in de kathedraal aan de Leidsche- vaart in de pastorie op hartelijke wijze door den Hoogeerw. heer Plebaan F. FÏlbry met deze ver diende onderscheiding gefeliciteerd. Mgr. H. J. M. Taskin, oud-president van het Groot-Seminarie te Warmond, heeft daarna den heer Van Liemt de eereteekenen van de orde op de borst gespeld. G. A. BÜLTER. f In den ouderdom van 61 jaar is heden overleden de heer G. A. Bülter, oud-bedrijfsleider der firma Vroom en Dreesmann te Haarlem. De heer Bülter verliet de firma 7 jaar geleden wegens ziekte. Hij was gedurende 30 jaar bij de firma V. en D. werk zaam. De begrafenis heeft plaats Donderdagmorgen a.s. te ongeveer 11 uur op het R.K. kerkhof St. Bavo aan den Heerenweg. HEEMSTEDE DOOR DUISTERNIS MISLEID. Maandagavond is de 20-jarige A. K. wonende Jan v. d. Bergstraat alhier door de duisternis mis leid, met zijn rijwiel naast de brug in de Bleekers- vaart gereden. Na veel moeite slaagde hij er in, zichzelf te redden. Met de reddingshaak kon ook zijn rijwiel opgehaald worden. Gezondheidszorg voor zuigelingen en kleuters. De zorg voor de gezondheid van de kinderen in hun eerste levensjaren is in onze gemeente uit gebreider geregeld dan in verreweg de meeste andere plaatsen, zóó zelfs, dat in het pas uitge brachte verslag der consultatiebureaux gesproken wordt van „een unicum in onze provincie". De grondslag voor deze zorg werd in 1930 ge legd door de instelling van het consultatiebureau voor zuigelingen. Dergelijke bureaux zijn er thans heel wat in ons land. maar overal bestaan ze toch nog niet, ook niet in den omtrek. Vandaar dat het bureau in Heemstede ook door elders wonende moeders met hun kinderen bezocht wordt. In het eerste jaar van zijn bestaan contro- eerde het bureau 61 zuigelingen; dit aantal is regelmatig opgeklommen tot 171 in het laatste iaar, waarvan 147 jeugdige Heemstedertjes en 24 kinderen uit den omtrek. Deze cijfers komen hierop neer. dat tien jaar geleden 24 pet. van de in Heemstede geborenen onder de hoede van het consultatiebureau kwamen terwijl dit percentage geleidelijk gestegen blijkt te zijn tot 43. Dat be wijst wel hoezeer dit bureau regelmatig verder bekend wordt. Dat daarmede ook de taak van den kinderarts en zijn helpsters heel wat omvangrijker is ge worden, ligt voor de hand. Het aantal consulten, dat per jaar plaats vond. klom op van 736 tot 2182 en het aantal huisbezoeken, dat door de ver pleegsters, in aansluiting op de doktersbehande ling werd afgelegd, steeg van 280 per jaar tot 1907. Terwijl deze ontwikkeling volkomen regelmatig plaats vond, ging het met het in 1931 gestichte consultatiebureau voor kleuters aanvankelijk ge heel anders en dus minder goed. Dit bureau neemt de controle over de kinderen van het zui gelingenbureau over. wanneer zij anderhalf jaar zijn geworden en het zet zijn bemoeiingen voort tot de kinderen den leerplichtigen leeftijd hebben, bereikt. In het eerste jaar controleerdè dit bureau 67 kleuters en in de beide volgende jaren liep dit getal terug tot 64, resp. 54. De oorzaak lag in het' feit, dat het bureau slechts éénmaal per maand een zitting hield. Hierdoor, en doordat het on derzoek der kleuters veel meer tijd vergde dan dat der zuigelingen, kostte een bezoek aan het kleu ter-consultatiebureau aan de moeders veel meer tijd dan deze voor een „gezond" kind aan hun huishouden konden onttrekken. Niettegenstaande het bezoek terugliep, werd daarom het aantal zittingen verdubbeld en dat dit een juiste maat regel was. bleek al dadelijk. Het aantal onder toe zicht van het bureau gestelde kinderen nam ter stond toe en bleef toenemen. In het laatste jaar werden 114 nieuwe kleuters ingeschreven, van. wie 96 uit Heemstede en 18 uit omliggende ge meenten. Dat deze cijfers lager zijn dan die van het zuigelingenbureau komt voornamelijk doordat de schoolartsen hun toezicht ook uitstrekken over de bewaarscholen. Het kleuterbureau heeft daardoor alleen een taak ten opzichte van de kinderen, die geen voorbereidende school bezoe ken. Bij het bereiken van den leerplichtigen leeftijd stelt het consultatiebureau al zijn gege vens ter beschikking van de schoolartsen, zoodat deze bij hun medisch toezicht op de lagere scholen kunnen voortbouwen op hetgeen de beide consul tatiebureaux in de eerste zes levensjaren der kin deren verricht hebben. Het aantal consulten van het kleuterbureau steeg in de negen jaar van zijn bestaan van 181 tot 490, het aantal huisbezoeken door de verpleeg sters van 66 tot 219. De tandheelkundige afdeeling. In 1937 werd op instigatie van de Vereeniging voor sociale tandheelkunde aan het kleuterbureau een tandheelkundige afdeeling verbonden. En met name hierop slaat de bovenvermelde uitdruk king „een unicum in onze provincie". Vóór 1937 kende alleen Den Haag zulk een instelling; na Heemstede volgde in het laatst van 1939 Arnhem. Deze drie gemeenten, waarvan Heemstede dus verreweg de kleinste is. zijn tot nu toe de eenige in ons land. die dit soort kleuterzorg kennen. Dat komt niet doordat men elders het belang ervan niet zou inzien, maar de instelling en instand houding van zulk een tandheelkundig kleuter bureau kost natuurlijk geld, en niet in elke ge meente kan dat beschikbaar gesteld worden. In Heemstede is een en ander tot stand kunnen, komen zonder speciale gemeentelijke bijdrage. De afdeelingen van het Witte Kruis en van het Wit-Gele Kruis, wier zusters trouwens ook op de zittingen van de consultatiebureaux assisteeren en het huisbezoek doen, dragen gezamenlijk de kosten voor dit tandheelkundige bureau. Dat reeds op zoo jeugdigen leeftijd tandheel kundige zorg geen overdaad is, blijkt uit het jongste verslag. Gecontroleerd en behandeld werden 135 kleuters. Bij slechts 36 van deze kin deren was het gebit geheel in orde; bij een groot aantal moesten vulling worden gelegd of op an dere wijze worden ingegrepen, en bij 25 kinderen, bleek het gebit reeds in zoo slechten toestand te verkeeren. dat geen hulp meer geboden kon wor den! Desniettegenstaande blijken nog lang niet alle ouders, die overigens het werk van het ge wone consultatiebureau toch klaarblijkelijk wel op prijs weten te stellen, daar zij dit anders im mers niet zouden bezoeken, het belang van tand heelkundige zorg voor hun kleuters in te zien. Het verslag zegt dienaangaande n.l.: „Bij enkele ouders bleek weinig belangstelling te bestaan voor tandheelkundige hulp geboden aan kleuters, want zij waren, zoo zeiden zij, ook zonder dat groot geworden. Andere ouders stel den deze zorg zeer op prijs en weer anderen meenden het niet te kunnen overslaan omdat het och gratis was." Naar te hopen is zullen in den loop der jaren iok in dit opzicht de inzichten van de ouders wel erbeteren. Intusschen. met of zonder enthou siasme van de ouders voor deze „nieuwigheid", kunnen de Heemsteedsche kleuters van deze zorg in ieder geval reeds profiteered BROOD BON 9 v. 7 Oct. t.m. 13 Oct. 2000 gr. brood of 2500 gr. roggebrood. Bon 8 geldig t.m. 8 Oct. Bon 9 tm. 15 Oct. KOFFIE EN THEE Bon 114 Algem. Distributie- bonboekje van 28 Sept. t/m 8 November 1/2 pond kof fie of 3/4 ons thee. SUIKER BON 109 Algem.Distributie- boekje. Van 28 Sept.-2 5 Oct. 1 K.G. Suiker. VLEESCH EN VLEESCHWAREN BON OS vleesch van de Vleeschkaart. Van 7 Oct. t.m. 13 Oct. 100 gr. rund-, kalfs- of varkensvleesch of ongesmolten vet. BON OS worst of vleesch- ivaren" 75-150 gr. vleesch- waren. ZEEF BON 104 Tot 18 Oct. 150 gr. toiletzeep of 120 gr. huishoudzeep of 200 gr. zachte zeep of 250 gr. zeeppoeder of 125 gr. zeep vlokken of 250 gr. zelf werkende waschmiddelen of 200 gr. vloeibare zeep. MEEL- EN GRUTTERSWAREN BON 78 Algem. Distributie boekje. Tot 1 Nov. 1/2 pond tarwebloem of tar wemeel of boekweitmeel of roggebloem of rogge meel of zelfrijzend bak meel of gruttenmeel. BON 76 Algem. Distributie boekje. Tot 1 Nov. 250 gr. rijst of rijstemeel of rijstebloem. BON 77 Algem. Distributie- boekje. Tot 1 Nov. 250 gr. havermout of havervlok ken of gort of grutten. BON 28 Algem. Distributie boekje. Tot 1 Nov. 100 gr. maïzena of griesmeel of puddingpoeder. BON IS Algem. Distributie- boekje. Tot 1 Nov. 100 gr. macaroni of vermicelli of spaghetti. SCHEERZEEP BON 116 Tot 31 Dec. 50 gr. scheerzeep of 1 tube scheercrême of 1 d or scheerzeep. BOTER EN VETTEN BON 05 tot 12 Boterkaart Tot 18 Oct. 1/2 pond boter. BON 05-06-07 Vetkaart. Tot 18 Oct. 1/2 pond marga rine of boter. BON 08 Vetkaart. Tot 18 Oct. 1/2 pond boter of 1/2 pond gesmolten spijsvet. BON 09-10-11-12 Vetkaart 1/2 pond boter met reduc tie van 10 Cent p. 1/2 pond PETROLEUM ZEGEL PERIODE 6 (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken) Tot 3 Nov. 2 Ltr HONDENBROOD BON 4 Tot 31 Oct. Groep 1 en 2: 10 K.G. Gr 3: 8 K.G. Gr. 4: 5 K.G. Gr 5. 4 K.G. Gr 6: 3 K.G Hon- denbrood wordt alleen verstrekt voor groote ras honden of ingeval men meer dan één hond heeft KATTENBROOD BON 4 Tot 31 Oct. 1 1/2 K.g Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10