•BOUVY^^ fy'zbnde/i "xout,doortTri-Pro<£D£,/Jctp.kUopaA.9 Uit de Pers. AGENDA. De verduistering DINSDAG 8 OCTOBER 1940 HAARLEM'S DAGBLAD' 2 (Adv. Ingez. Med.) WERKLOOSHEID GEEN NOODLOT MAAR EEN DWAASHEID. In het jongste nummer van „De Unie" wordt in een artiekel „De Arbeid Eenige bron van wel vaart" onder meer verklaard: „Dat wij de werkloosheid 10 jaren over ons heb ben laten gaan, is een ontzettende, een onnoeme lijk groote fout geweest! De werkloosheid is geen noodlot, dat wij geduldig hebben te dragen. Ze is een dwaasheid. Aan de werkloosheid kan een eind worden gemaakt, en als zij wordt opgeheven is er in ons land de mogelijkheid van welvaart voor allen." Daarom dient thans in alle deelen van ons volk het besef door te dringen, dat het belang van de gemeenschap gaat boven het belang van het indi vidu, en dat men het economische leven van ons volk ziet als een werkelijke eenheid en niet als een ongeordend "samenstel van persoonlijke belangen. „Dit houdt in de eerste plaats in, dat het geld de overheerschende positie, die het thans in ons economische leven inneemt, afstaat aan den arbeid. Dit beteekent een grondige wijziging van ons finan- cieele systeem. Zonder deze wijziging is een uit eindelijke oplossing van het werkloosheidsvraag stuk niet te bereiken. Er zal een eind moeten komen aan den toestand, dat men meent met „Geen geld!" elke oplossing van het werkloosheidsvraag stuk uit den weg ie kunnen gaan. Niet langer zal het geld bepalen of er arbeid zal zijn, maar de ar beid zal bepalen of er geld zal zijn! „In de tweede plaats beteekent het stellen van het algemeen belang boven het persoonlijke en groepsbelang, dat er een einde moet komen aan de jammerlijke tegenstelling van belangen tusschen de verschillende takken van bedrijf, die in de laatste tien jaren in ons land tot zulke droevige gevolgen aanleiding heeft gegeven. Bij alle bedrijfstakken, landbouw, handel, industrie, enz. dient het besef door te dringen, dat óók wat zijn samenstelling uit de verschillende bedrijfstakken betreft, ons econo misch leven een onverbrekelijke eenheid vormt, dat het onmogelijk handel en indrustrie goed kan gaan, als onze landbouw kwijnt en omgekeerd. „Onafhankelijk van een uitbreiding van den bui- tenlandschen handel zou het mogelijk geweest zijn door uitbreiding van de binnenlandsche productie en den binnenlandschen ruil de werkloosheid in ons land op te heffen. Niet dat dit ideaal geweest zou zijn, en wij hopen dan ook, dat in een nieuw Europa onze internationale ruil tot den vroegeren omvang en meer zal groeien. Maar het had gekund." „Er moet thans een rechte en stevige lijn kunnen worden getrokken. Deze lijn staat de leiding van De Unie duidelijk voor oogen." VERDERF UIT DE LUCHT. Het Alg. Handelsblad schrijft: „Het aan tal slachtoffers dat de Nederlandsche burgerbe volking, weerloos en schuldloos, te betreuren heeft als gevolg van den luchtoorlog die ook boven ons land, als bezet gebied, gevoerd wordt, stijgt met welhaast eiken dag en eiken nacht. Nauwelijks zijn de dooden van Haarlem en Amsterdam aan de aarde toevertrouwd, of het toch reeds zoo zwaar geteisterde Rotterdam en enkele andere plaatsen worden opnieuw getroffen door het noodlottig vuur dat uit Britsche vliegtuigen dood en verderf zaaiend, wordt uitgestrooid. Nederlandsche bur gers, vrouwen en kinderen worden meedoogenloos thans ook zelfs met mitrailleur-vuur uit de lucht, waarvan de berichten gewagen wegge rukt uit het leven, zonder dat zij iemand naar het leven staan; hun eigendommen zijn verwoest en weggevaagd; families en gezinnen zijn uiteen- gebombardeerd. En de ironie van het lot wil dat het juist degenen zijn die door de gebeurtenissen van 10 Mei onze bondgenooten werden, die thans het overwonnen volk hunner wapenbroeders van destijds bekogelen!" Na erop te hebben gewezen hoe de tijd van het vechten van soldaat tegen soldaat reeds lang voor bij is, hoe door den luchtoorlog nieuwe technische problemen van bescherming van het land zijn ge steld, hoe het ontwerp-luchtoorlog-reglement van 1923 nooit als verdrag is verwezenlijkt, vervolgt het blad: „De aanwezigheid van een of ander „militair object" alles dat bruikbaar is voor oorlogvoe ring kan militair object heeten stempelt een plaats toch zeker niet zonder meer tot „feitelijke gevechtszóne". Maar zelfs al deed het dit, dan nóg mag worden verwacht dat met de belangen der burgerbevolking zooveel mogelijk rekening wordt gehouden. Waar een luchtbombardement door Druiven, die niet zuur zijn. Een prachtige tros, de roem van den kweeker en de trots van het land der kostelijke wijnbergen. (Foto' Weltbild.) Heden: DINSDAG 8 OCTOBER. Luxor Theater: „Roode Orchideeën", 2.30 en 69.30 uur doorloopende voorstelling. Frans Hals Theater: „Gevangene 317", 2.30 en 7 uur. Rembrandt Theater: „Bal Paré", 2.30, 4.45 en 7 uur. Cinema Palace: Nederlandsche film: „Feest in de Jordaan", 2, 4.45 en 7 uur. WOENSDAG 9 OCTOBER. Prinsenhof: Vergadering Haarlemsche Gemeente raad, 3 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds groote hoogte of slecht zicht of door andere om standigheden niet nauwkeurig kan worden gericht, behoort het in het belang der weerlooze burgerbe- volking te worden vermeden. Worden dezen nor men niet in acht genomen, dan moet de moderne luchtoorlog, met zijn vergeldingsmogelijkheden tusschen twee sterke partijen wel tot een grenze- looze wreedheid leiden, dat elk menschelijlc ge voel ten diepste kwetst. Maar wat voor rechtstreeks met elkander strijdende partijen geldt, zal in nog grootere mate moeten gelden ten aanzien van een weerlooze be volking wier weermacht de wapens heeft moeten neerleggen en die dus als passief element onder vreemde bezetting het verloop van den oorlog moet afwachten. In die positie verkeert de Ne derlandsche bevolking sedert 15 Mei. Men mocht verwachten dat de nonnen der menschelijkheid voor haar lot met eenig bijzonder begrip van den toestand door de aanvallende vliegers zouden wor den toegepast. Het doodencijfer der Nederlandsche getroffen burgers schijnt evenwel te wijzen op een toenemende hardheid. Het ziet er bijwijlen uit als of de vliegers die ons land bestoken in totale onervarenheid en met een volkomen gemis aan verantwoordelijkheid en kennis van plaatselijke omstandigheden, eenvoudig bommen en mitrail leurkogels strooien in de hoop dat er hier of daar óók wel een militair doelwit zal worden geraakt. In den naam van een humaan besef dat toch ook inoogenblikken van hevigen strijd d? handelingen van verantwoordelijke menschen moet blijven be- heerschen en begrenzen, is daartegen een woord van scherp protest geboden". NEDERLANDSCHE BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. De bovengenoemde Bond kwam Zondag in buitengewone ledenvergadering bijeen in Utrecht. De waarn. voorzitter, de heer A. J. Meijerink opende de goedbezochte vergadering, waarbij ook afgevaardigden waren uit Haarlem, Bloemendaal en Heemstede 'en deelde mee, dat de voorzittere de heer A. A. Bierlee, ernstig ziek ligt. Herdacht werden zij die den Bond door den dood ontvielen nl. Hoofdingenieur van de Am- stêrdamsche Brandweer, de heer E. J. van Tiel en het eere-lid mevrouw N. J. Meijerink-Rijk. Nog werd medegedeeld dat de heer Joh. M. Schmidt, de ijverige voorzitter van de Haar lemsche Reddingsbrigade op 8 October 60 jaar hoopt te worden, terwijl op 9 October mejuf frouw A. Claus den Bond op voorbeeldige en ook geheel belanglooze wijze V3$k jaar dient. Hoofdschotel van den dag was punt 5 der agendasamenvloeiing vah den N.C.R.B. met den Bond, deze actie was voorbereid door een con tact-commissie waarvan de heer Meijerink was gekozen als voorzitter. In den N.C.R.B. was op het congres, gehouden op 29 Sept. j.l. met algemeene stemmen tot samensmelting besloten. De gehouden stemming in den Bond bracht tot uiting dat ook met algemeene stemmen, nl. 153 besloten werd tot samenvloeiing. Nederland zal voortaan een grooteren Bond tot redding van drenkelingen bezitten en dat is noodig, want, ook door de tegenwoordige om standigheden, stJijgt het aantal verdrinkingsge- vallen onrustbarend. De, naam van den Bond blijft ongewijzigd bestaan. De aftredende be stuursleden, mejuffrouw A. Claus en de heer P. J. S. Nicolaas werden bij acclamatie herbe noemd. Twee bestuursleden van den N.R.R.B. werden benoemd tot toegevoegde bestuursle den. In een vacature werd de heer L. van Keijzerswaard te Leeuwarden, benoemd die deze benoeming aannam. De heeren Ph. J. van Veen te Rotterdam en A. G. J. van den Berg te Haarlem werden zonder stemming respectievelijk tot redacteur en administrateur van „De Bri gade" herkozen. In de propaganda-commissie werd tot medewerker benoemd de heer Joh. M. Schmidt te Haarlem. Op voorstel van de Zaandamsche Brigade werd de heer Bierlee, Bondsvoorzitter, van lid van Verdienste tot eerelid bevorderd. LEZING DS. A. M. BERKHOFF. Op uitnoodiging van het Comité voor Opwekkings samenkomsten zal ds. A. M. Berkhof!', Vrij-Evan gelisch predikant te Groningen, op Donderdag 10 October a.s. in de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat No. 15 te Haarlem een spreekbeurt vervullen. Ds. Berkhoff zal spreken over het onderwerp: „Een globe zonder grenzen". Het Comité hoopt met deze bijeenkomsten ook in de komende wintermaanden voort te gaan. Het beginuur is vervroegd tot 7 uur. OPENINGSAVOND „EENSGEZINDHEID". In de Tuinzaal van het Gem. Concertgebouw .organiseerde de Overijselsch-Geldersch-Drentsche Amusements-Vereeniging „Eensgezindheid" Zater dag haar openingsavond met een „om-en-om-pro- grammma". Reeds dadelijk in het begin met het optreden' van den bekenden Twentschen humorist, den heer W. J. Leverink, uit Hengelo, die in Twentsch dialect enkele aardige liedjes ten gehoore bracht, kwam de ware stemming, die den Oosthoekers eigen is, er in. Verder verzorgde de Band „The Jolly Jokers" onder leiding van den heer A. J. Grootegoed, goede dansmuziek. De vele aanwezigen hebben zich dan ook bij zonder geamuseerd en toen het einde was aange broken dankte de heer Leverink het bestuur voor de gelegenheid die hem was geboden voor de Ver- eeniging óp te treden. Hij bracht het bestuur hulde voor het vele werk dat het gedurende de afge- loopen maanden heeft verricht. De voorzitter dankte voor deze hulde en me moreerde dat het „Eensgezindheid" goed gaat en het ledental steeds toeneemt. VERBETERING. In ons nummer van Zaterdag j.l. hebben wij een bericht opgenomen omtrent de positie van gemeenteraadsleden, die bij de Nederland sche Socialistische Werkgemeenschap zijn aangesloten. Uit den inhoud van dit bericht zal den lezer duidelijk geworden zijn dat in het opschrift boven dit bericht abusievelijk stond: Nat. Soc. Werkgemeenschap, hetgeen behoorde te zijn: Ned. Soc. Werkgemeenschap. VERKOOP VAN GROND. Ter uitbreiding van haar fabrieksgebouw wenscht de N.V. Handelsmaatschappij v.h. Firma S. Reinal- da te Haarlem van de gemeente te koopen 485 M2. grond ten Oosten van de Phoenixstraat. B. en W. stellen den Raad voor, dezen grond te verkoopen tegen f 17 per M2. COMMISSARIS VAN NOORD-HOLLAND BEZOEKT VELSEN. De commissaris van de provincie Noord-Hol land bracht heden een bezoek aan onze ge meente. Het eerst gold het bezoek de Van Leer's Walsbedrijven; daarna ging hij naar de Papier fabriek, waarin het bijzonder de groote papier machine P. M. 18 zijn bijzondere belangstel ling had zonsondergang 19.02 zonsopkomst 7.54 Tusschen deze beide tijdstippen moet worden verduisterd. Maansopkomst 15.23. Ondergang 1.40. Schijngestalten der maan 8 Oct. E.K.; 16 Oct. V.M. 24 Oct. L.K. 30 Oct. N.M. Hel bombardemenf van Haarlem Begrafenis der slachtoffers Tn ons vorig nummer werden reeds uitvoerige bijzonderheden gepubliceerd over de teraardebestel ling van het stoffelijk overschot van eenige slacht offers van den Engelschen bomaanval op Haarlem Maandagmiddag kwart over twee werden de lichamen van den heer J. J. Michel, zijn echtge- noote en de twee kinderen ten grave gedragen. Een schat van bloemen dekte het gemeenschappe lijke graf. Eenige familieleden spraken geroerd korte woorden van afscheid. Daarna wenden de aanwezigen bedankt voor him belangstelling. Te half drie werd op de nieuwe begraafplaats aan de Vergierdeweg te Haarlem-Noord ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer Jozef van Leen, één der slachtoffers van den Engel schen bomaanval op Haarlem, en deel uitmakende van den Opbouwdienst. Evenals bij de vorige begrafenisplechtigheden was ook hier de belangstelling van het publiek heel groot. De heer J. Smit vertegenwoordigde het ge meentebestuur van Haarlem. Deze begrafenis geschiedde met militaire eer onder commando van kapitein J. H. M. Kotting. De kist, die door talrijke bloemstukken gedekt was, werd door mannen van den Opbouwdienst grafwaarts gedragen. De rood-wit-blauwe vlag werd over de groeve uitgespreid. Toen de kist was neergelaten trad ge noemde kapitein als spreker naar voren. „Nu wij hier te zamen zijn", zoo sprak hij, „om de laatste eer te bewijzen aan één der vele slacht offers van dezen tijd, kunnen wij ons bijna niet realiseeren, dat wij hier staan aan het graf van Jozef van Leen. Hoe opgewekt en met uitgespro ken vadertrots haastte hij zich niet Dinsdagmiddag weg uit Rijssen. En nu dit! Nu moet onze af deeling sedert Woensdag één harer jonge kameraden mis sen, en dat zij hem noode mist, blijkt wel uit de aanwezigheid van zoovelen onzer. Dit gemis is ech ter niets, vergeleken bij het leed, aan de jonge moeder en de ouders toegebracht. Namens den commandant van den Opbouwdienst, den comman dant van het lie district, den commandant van het 26ste korps en namens allen, die tot dit korps be- hooren, betuig ik aan de echtgenoote en de familie onze diepgevoelde deelneming." Een familielid dankte voor de betoonde belang stelling. Tenslotte volgde op dezelfde begraafplaats de teraardebestelling van de drie slachtoffers der fa milie G. Makke lie. Niettegenstaande het verge vorderde uur (het was inmiddels half vijf gewor den) was de belangstelling groot.- Het gemeentebe stuur van Haarlem werd wederom door'den heer J. Smit vertegenwoordigd. Toen de drie kisten, alle met veel bloemen gedekt, in de aula waren opgebaard, trad de heer J. H o v e n i e r, bevelvoerend officier van het korps van het Leger des Heils in de Schagchelstraat, als spreker naar voren. Hij las eerst eenige verzen van Openbaringen 21: „Want ik zag een nieuwen hemel en een nieuwe aarde". „Hebben' we die", vroeg spreker, „noodig? Ja, die hebben we noodig, als we om ons heen zien, in de wereld, die zoo schoon zou kunnen zijn, maar die nu bijna onbewoonbaar is geworden. lAs we denken aan de verschrikkelijke ramp in de vorige week, dan rijst de vraag: „wat moet er worden van deze wereld en wat moeten we nog van deze nieuwe aarde verwachten?" Daarom wa chten we op een nieuwen hemel, waar gerechtigheid zal wonen. In deze wereld gebeuren vele verkeerde dingen en de oorzaak daarvan ligt in het zondige hart van ieder menschenkind. Men denkt slechts aan de belangen .van zichzelf en niet aan die van anderen. We voelen het leed, de smart en droefheid van de familie Makkelie, die zoo zwaar getroffen is. Het nieuwe leven in vreugde en blijdschap is gemakkelijk, maar in smart en droefheid is het moeilijk. En toch. als we dat niet kunnen, dan is het treurig met ons gesteld. Gelukkig is daar de troost van God; Dien moeten we zoeken. Dan vinden we een woning bereid in het nieuwe Jeruzalem, waar de zon nooit zal ondergaan en waar geen rouw en geen zorgen zijn." Spreker richtte woorden van troost tot de familie: „U moet niet alleen staren in het graf, want daar is het verderf; maar ge moet van dit graf opblikken naar God in den hemel, Die het leven geeft. O, laat toch ieder zijn hart bereiden om God te ontmoeten. God trooste en zegene de nabestaanden".- Spreker ging daarna voor in gebed. Een broeder van mevrouw Makkelie, de heer W. Br oil w er, nam vervolgens het woord. „Het oor logsgeweld heéït ook Haarlem een hoogen prijs laten betalen. En toch, mijn zuster en haar kinde ren hebben den oorlog niet gewild; ook niet de kleine Freddy, de oogappel van de familie en het zonnestraaltje van de grootouders. Maar God zal eenmaal rechter"zijn. Ik hoop dat door dezen oorlog spoedig de algemeene verbroedering zal komen, zooals na den winter altiid de lente komt. Dat geve God!" De kisten werden daarna grafwaarts gedragen. Evenals bij de begrafenis van den heer Van Leen was ook hier onder de bloemstukken een krans van den Rijkscommissaris Rijksminister Seyss-Inquart. BEGRAFENIS MEJ. NETTIE KUILER. Maandagmiddag had op de Algemeente Be graafplaats te Heemstede de teraardebestelling plaats van mej. Nettie Kuiler uit de Eindenhout straat. Onde de velen, die aan de overledene de laatste eer bewezen, waren behalve vele bewoners uit de omgeving van het Bosch en Vaartkwartier, ook tal rijke vrienden en leerlingen van het slachtoffer. Verder was aanwezig de heer A. J. de Landmeeter als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur vau Haarlem, en eenige blokhoofden van den Lucht beschermingsdienst. Er waren o.a. ook bloemstukken van het ge meentebestuur van Haarlem, van bewoners der Eindenhoutstraat en van leerlingen, Nadat onder orgelspel de kist in de aula was opgebaard, hield ds. A. R. Rutgers uit Rotterdam een lijkrede, naar aanleidinf van het Bijbelboek Ruth I. „Ook hier", zei hij, „zou er reden wezen tot kla gen, maar wij hebben het geloof ontvangen, en weten dat achter alle gebeuren staat de Almach tige. Ook Job heeft geworsteld met God, maar ten slotte de hand op den mond gelegd. Dit is hei licht dat Christus ons gegeven, heeft". Ds. Rutgers richtte troostwoorden tot de zwaar- getroffen moeder en verdere familieleden. „God zal u vrede geven en als de strijd gestreden is, zal Hij het goed maken. De overledene heeft in haar leven veel goed gedaan, zich als leerares en vriendin geheel gegeven; dat zal u een troost zijn" Een oom van mej. Kuiler schetste de prettige avonden, bij hem thuis doorgebracht; bij de mu ziek, die haar zoo lief was; zij wist die liefde ook bij haar leerlingen te kweeken. Zij ging geheel op in haar werk. Nadat mevr. Rutgers in dichtvorm op treffende wijze geschetst had den strijd, dien mej. Kuiler ge streden had, ging ds. Rutgers voor in gebed. Terwijl op het orgel het „Largo" van Handel ten gehoore bracht, werd de kist grafwaarts gedragen. Hier voerden enkele vriendinnen nog het woord, wat op de omstanders veel indruk maakte. Een oom dankte namens de familie voor de be toonde belangstelling, speciaal de bewoners van de Eindenhoutstraat. Ook hedenmorgen werden weer eenige slacht offers van den Engelschen bomaanval op Haarlem ter aarde besteld. Te elf uur werden op de Algemeene Begraaf plaats aan de Kleverlaan te Haarlem ten grave ge dragen de drie leden van de familie J. J. Hooge- n e s-B aars uit de Voortingstraat. Wederom was het noodig, wegens de over groote belangstelling van het publiek een groot gedeelte van de begraafplaats met touwen af te zetten. Het gemeentebestuur van Haarlem was verte genwoordigd door den heer A. J. de Landmeter. Vele personen hadden een bewijs van medeleven met het diepgetroffen gezin gegeven door het zen den van een bloemstuk. Eerst werd de kist met het stoffelijk overschot van de moeder in het graf neergelaten en toen volgden die van de beide kinderen. Aan deze groeve werd niet gesproken. De heer G. C. Spek dankte namens de familie voor de betoonde belangstelling. Hij hoopte, dat allen, die door hun tegenwoordigheid een blijk van belangstelling hadden gegeven, voor zulk een ont zettende ramp gespaard mogen blijven. Te twaalf uur volgde de teraardebestelling van den heer G. vanNordenen mevrouw G. J. van Nor d en-B a 1 t u s. Het gemeentebestuur van Haarlem werd ook hier door den heer De Landmeter vertegenwoordigd. Onder de aanwezigen was ook de heer C. J. van den Broek, commandant van de Brandweer Ook aan den heer Van Norden, die tijdens zijn leven zooveel plechtigheden met bloemen heeft op geluisterd of gewijd, werden veel bloemstukken als afscheidsgroet meegegeven. Toen alle leden van de familie en vrienden fris- sche bloemkelken in de groeve hadden geworpen, nam een broeder van den overledene het woord. „Twee brave menschen hebben we naar hun laat ste rustplaats gebracht", zei hij. „Twee menschen die in liefde en eenvoud mèt en vóór elkander leefden. Hij werkte in den tuin en hield zich slechts met bloemen bezig. Twee menschen, ge schapen door den schepper en vernietigd door den mensch. Hij kon nooit kwaad denken, doen of geven: hij zag altijd slechts het goede in den mensch. En zij, de brave vrouw, stond altijd klaar om anderen te helpen. Samen stoorden zij zich nooit aan het brute geweld in deze wereld. Maar, zijn zij nu daar, waar geen lijden meer is; waar geen bommen en granaten worden; waar alleen liefde woont. Laat ons allen voortleven in den geest van verdraagzaamheid, zooals mijn broer en zijn vrouw. Oordeelt niet, opdat gij niet geoordeeld worde!". Met een „rust zacht" nam hij afscheid. Nadat een R.K. tak van de familie gebeden voor de zielerust van de overledenen had gestort, dankte de zooeven genoemde broeder namens de familie voor de betoonde belangstelling, in het bijzonder het gemeentebestuur van Haarlem en de Haarlem sche Bloemistenvereeniging. De Rijkscommissaris Rijks-minister Seyss-Inquart had evenals Maandag voor alle slachtoffers een krans gezonden. Oud-deken Sondaal overleden. Oud-Deken H. C. J. Sondaal, die op 64-jarigen leeftijd overleden is. (Foto Archief H. D.). In den ouderdom van 64 jaar is Maandagavond in de Maria-Stichting te Haarlem na een langdurig ■ziekbed overleden de oud-Deken van Haarlem H. C. J. Sondaal. Oud-Deken Sondaal werd 13 September 1876 te Amsterdam geboren. Op 20 September 1908 werd hij kapelaan der St. Jozei'parochie in de Jansstraat te Haarlem. Eenige jaren later in 1910 was zijn zwakke gezond heidstoestand oorzaak van een verandering van werkkring: hij werd toen Rector van de Maria Stichting. In de volgende jaren trad een groote verbetering in zijn gezondheidstoestand in en zoo zag hij zich in 1924 benoemd tot pastoor van dezelfde parochie (St. Jozefparochie, Jansstraat) waar hij zijn loop baan als kapelaan was begonnen. Toen deken L. A. A. M. Westerwoudt wegens gezondheidsredenen zijn functie moest neerleggen, werd pastoor Sondaal in 1931 door den Bisschop van Haarlem tot diens opvolger benoemd en spoedig daarna, in 1932, werd hij tevens weer belast met het Rectoraat van de Maria Stichting. Helaas was in het begin van 1940 de gezond heidstoestand van Deken Sondaal weer van dien aard geworden, dat hij zich gedwongen zag zijn functie van Deken neer te leggen; hij bleef echter Rector van de Maria-Stichting. Voortdurend bleef de gezondheid van den Rector te wenschen over laten en zoo is dan nu het einde gekomen. De oude-Deken genoot om zijn beminnelijkheid en vriendelijkheid groote achting en genegenheid in vele kringen en niettegenstaande zijn zwakke ge zondheid legde hij steeds groote werkkracht aan den dag. In tal van commissies had hij zitting en vooral het leekenapostolaat had zijn bijzondere belangstelling. Veel nuttig werk deed hij in de Maria-Stichting, waar hij zeer bemind was en veie verbeteringen wist te bereiken. Bovendien konden alle Katholieke instellingen steeds op zijn mede werking en steun rekenen. Als pastoor was hij voor zijn parochianen een voorbeeld van vroomheid en milddadigheid, de St. Jozefkerk werd onder zijn leiding uit- en inwendig verbeterd en verfraaid. Z(jn groote verdiensten vonden ook ol'ficieele erkenning: hij was eere-kanunnik van het Kathe drale Kapittel te Haarlem en Officier in de Orde van Oranje-Nassau. BLOEMENDAAL HET SPREEKUUR VAN WETHOUDER OUWEHAND. De wethouder van Publieke Werken, ing. J. Ouwehand, is verhinderd Woensdag a.s. zijn ge wone spreekuur te houden.- HET GROOTE GEBEUREN!!! HANS ALBERS als „TRENCK DE PANDOER VRIJDAG IN RliMBHANDT. (Adv. Ingez. Med.) 484ste STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5de klasse, 7de lijst Trekking van Dinsdag 8 October 1940 Hooge Prijzen 1000.—: 16852 22229 400.—: 10606 14667 15319 23408 13401 24376 200.—; 5168 8701 9711 10237 15485 18495 23404 100.— 3732 4449 6145 6421 7658 9459 10161 15034 15052 Prijzen van f 70.— 1098 1099 1238 1277 1299 2050 2208 2254 2301 2331 2333 2360 2398 2587 2689 3200 3302 3420 3425 3458 3600 3621 3709 3745 3806 3849 3932 4011 4075 4379 4380 4589 4853 4077 5033 5107 5124 5203 5284 5390 5415 5438 5755 5915 6382 6490 6892 6899 7078 7234 7235 7295 7305 7404 7624 7634 7645 7819 8023 8054 8199 8332 8754 8856 8874 8902 8997 9008 9029 9120 9234 9280 9367 9456 9519 9567 9065 9669 9715 9835 9916 10012 10056 10079 10252 10261 10267 10441 10500 10565 10711 10798 10812 10868 11116 11266 11303 11316 11325 11415 11431 11600 11643 11686 11694 11708 11768 11774 11918 11999 12035 12295 12301 12490 12508 12550 12582 12602 12651 12755 12806 12865 12915 12926 12940 12984 13110 13356 13462 13560 13610 13623 13629 13834 13839 13874 14031 14095- 14108 14158 14326 14399 14479 14505 14507 14652 14881 14917 14933 14952 15035 15158 15188 155S2 15763 15929 15999 16007 16073 16185 16203 16232 16259 16276 16301 16314 16371 16431 16455 16502 16715- 16891 16902 16970 17036 17377 17394 17413 17903 18165 18252 18312 18404 18414 18485 18708 18743 18754 18778 18782 18883 19011 19026 19031 19122 19310 19651 19665 19708 19724 19754 19943 20010 20122 20162 20416 20663 20783 20816 21086 21106 21129 21133 21336 21403 21421 21424 21447 21465 21475 21584 21728 21840 21936 22145 22182 22207 22211 22344 22456 22558 22582 22604 22764 22877 23035 23255 23352 23410 23550 23575 23630 23716 23896 23944 23930 24029 24047 24054 24061 24064 24181 24270 24340 24519 24638 24715 24736 24759 24762 24947 Nieten 1009 1047 1065 1128 1181 1183 1243 1247 1258 1280 1393 1401 1403 1436 1448 1451 1478 1499 1541 1562 1624 1628 1669 1758 1785 1786 1806 1811 1849 1926 1929 1951 1959 1962 1970 1987 2017 2083 2087 2134 2144 2204 2.209 2220 2269 2276 2282 2283 2343 2407 2614 2641 2642 2691 2718 2814 3133 3198 3254 3311 3326 3354 3365 3369 3394 3403 3450 3472 3513 3514 3604 3660 3666 3690 3722 3731 3741 3752 3795 3844 3874 3976 3978 4002 4014 4048 4094 4104 4135 4177 4199 4204 4230 4284 4312 4313 4330 4336 4351 4366 4414 4421 4458 4471 4506 4620 4632 4698 4745 4761 4771 4783 4841 5006 5010 5129 5135 5157 5175 5179 5281 5341 5358 5448 5502 5541 5571 5602 5729 5761 5768 5773 5774 5794 5795 5818 5350 5899 5943 5976 6051 6064 6067 6084 6198 6212 6277 6288 6293 6303 6308 6331 6338 6425 6454 6470 6543 6546 6639 6688 6713 6727 6733 6761 6775 6776 6792 6796 6875 6876 6907 7031 7040 7099 7171 7204 7223 7298 7320 7348 7357 7376 7406 7448 7576 7621 7636 7678 7686 7697 7700 7802 7835 7897 7908 7923 7936 7956 7965 8002 8047 8165 8214 8223 8260 8261 8267 8288 8317 8340 8359 8422 8508 8545 8577 8640 8645 8687 8719 8730 8739 8760 8782 8783 8795 8858 8928 8946 8960 8999> 9004 9049 9056 9122 9143 9187 9209 9216 9264 9266 9284 9354 9507 9512 9531 9532 9561 9610 9616 9623 9712 9714 9767 9806 9814 9845 0858 10003 10026 10039 10075 10077 10141 10186 10195 10197 10225 10297 10304 10348 10355 10374 10376 10429 10481 10502 10536 10572 10623 10778 10783 10848 10861 10862 10881 10882 10887 10891 10988 11009 11017 11047 11060 11063 11120 11143 11202 11244 11285 11321 11369 11381 11383 11420 11422 11424 11429 11432 11521 11564 11621 11630 11637 11706 11883 11903 11973 11978 11986 11989 12014 12016 12018 12066 12068 12114 12128 12157 12180 12261 12271 12358 12363 12371 12473 12558 12686 12692 12706 12710 12768 12814 12839 12343 12860 12874 12895 13011 13016 13018 13057 13108 13lo3 13164 13251 13274 13341 13464 13470 13485 13525 13596 13601 13682 136S9 13759 13794 13824 13329 158^7 13865 13868 13870 13892 13931 13941 13944 13953 13977 13987 13997 14010 14029 14032 14113 14154 14160 14163 14215 14288 14361 14385 14445 14453 14492 14557 14566 14692 14742 14754 14762 14322 14975 15013 15031 15037 15045 15059 15082 15089 15127 15156 15176 15220 15268 15297 15302 15308 15326 15362 15379 15435 15441 15483 15530 15636 15640 15662 15734 15781 15785 15797' 15831 15869 15883 15395 15924 15971 16016 16032 16033 16053 16093 16103 16133 16137 16188 16193 16231 16253 16269 16280 16285 16291 16321 16328 16381 16384 16396 16430 16447 16490 16559 16575 16599 16613 16620 16640 16661 16692 16706 16711 16802 16825 16862 16878 16892 16945 16966 17040 17046 17048 17088 17104 17151 17250 17301 17396 17398 17438 17451 17496 17534 17639 17641 17642 17644 17664 17709 17762 17764 17778 17781 17782 17784 17793 17795. 17824 17831 17867 17887 17912 17996 18018 18032 18050 18054 18089 18094 18154 18163 18299 18357 18379 18405 18423 18448 18474 18501 18552 lSöö'- 18577 18595 18600 18603 18623 13630 18664 18738 18775 18798 18804 18833 18844 18880 19022 19155 19225 19249 19334 19384 19398 19409 19442 19451 19469 19489 19498 19499 19538 19553 19583 19623 19654 19671 19753 19765 19777 19835 19844 19845 19904 19918 19953 19959 20101 20128 20206 20241 20281 20290 20318 20336 20348 20491 20522 20593 20666 20724 20735 20759 20826 20853 20858 20859 20866 20892 20961 20982 20989 .21070 21085 21103 21116 21243„ 21276 21278 21362 |1396 21417 21420 21431 21436 21520 21658 21692 11735 21760 21761 21766 21793 21839 21863 21.886 21889 21890 21930 21962 22049 22108 22113 22115 22124 22163 22187 22215 22280 22376 22381 22391 22405 22468 22480 22516 22543 22567 22598 22601 22631 22735 22759 22815 22875 22892 22914 22939 22945 22948 22995 23039 23056 23061 23161 23102 23200 23211 23237 23263 23356 23366 23450 23504 23520 23561 23566 23576 23671 23732 23743 23770 23803 23804 23877 23908 23948 23958 24007 24016 24074 24098 24126 24182 24219 24259 24315 24318 24360 24399 24400 24419 24432 24498 24548 24566 24582 24616 24629 24633 24636 24725 24727 24841 24844 24846 24928 Verbetering 5e klasse 6e lijst: 4984 m. z, 4984 70

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2