BOSCH FLITSEN 'AKK&MjS FIETSLICHT VRIJDAG 11 OCTOBER 1940 H X X RLE M'S D X 'G B E X D 2 - De akkers komen verlaten te staan, nu de oogst is binnengehaald. Een belang rijk werk vormt het omploegen van de landerijen, die in het voorjaar weer bezaaid zullen worden. (Foto Het Zuiden.) Onontplofte bom opgeruimd. Door Nederlandsche pioniers. Een groep Nederlandsche pioniers, onder leiding van de sergeants van Haarlem en Viel- foyen hebben een niet-ontplofte Engelsche bom geruimd, die Zaterdag j.l. tijdens het Engel sche bombardement in de apotheek van Vos aan den Mathenesserdijk te Rotterdam is inge slagen. De was door den gevel, vlak onder het dak, in hgt huis geslagen, vervolgens loodrecht naar beneden gevallen, had alle verdiepingen en den winkel doorboord en was tenslotte in den kelder op den grond gevallen. Het was een bom van circa 250 K.G., van de zwaarte soort, die de Engelschen tot nu toe in ons land hebben gebruikt. Dat de bom hier in den kelder netjes op den grond is blijven liggen is een wonder. Het werk, dat werd uitgevoerd door de Nederlandsche geniesoldaten, bestond nu uit het ophijschen van den bom. Deze is op een wagen geladen en zal op een de daarvoor bestemde plek tot ontplof fing worden gebracht. Er waren uitgebreide voorzorgsmaatregelen ge nomen, opdat, indien er zich ongelukken moch ten voordoen, deze een zoo minmogelijke uit werking zouden hebben. Het werkje ging evenwel van een leien dakje en toen de onschadelijk gemaakte bom eenmaal uit den kelder was kon hij zonder gevaar op de gereedstaande auto worden geladen. Minder gemakkelijk zal het toegaan in de Huygensstraat, waar in een pand een nog niet ontplofte bom ligt. Deze is aan de achterzijde van het huis ingeslagen, heeft alle verdiepin gen en eveneens den keldervloer dQorboord en is in den modder verdwenen. De Nederlandsche pioniers hebben nu een groot gat gegraven en zijn bezig in den modder de bom op te zoeken. De distributie van snelscheercrême. Met lager vetzuurgehalte dan 4 bonvrij. De secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Handel, Nijverheid en Scheep vaart maakt met betrekking tot de distributie van scheerzeep en scheercrême het navolgende bekend. Zooals reeds eerder is medegedeeld, geeft één bon voor scheerzeep o.a. recht op het koopen van een tube snelscheercrême van de gebruikelijke afmeting of op twee kleine tabes snelscheer crême. Bepaald is nu, dat de snelscheercrême met een vetzuurgehalte van minder dan vier procent bui ten de distributie valt en derhalve zonder afgifte van bonnen mag worden gekocht en afgeleverd. In de toekomst zal, wanneer snelscheercrême van een lager gehalte dan 4 pet. of zonder vet zuur in den handel wordt gebracht, op de ver pakking de aanduiding „bonvrij" worden ver meld. Van de nog bij den handel aanwezige oude voorraden, mogen alleen de soorten, welke min der dan 4 pet. vetzuur bevatten, zonder bon worden afgeleverd, indien een grossier of een detaillist niét weet, hoeveel procent vetzuur de snelscheercrême, welke hij voorradig heeft, be vat, zal hij derhalve slechts tot verkoop zonder bon mogen overgaan, indien hij door informa tie bij den fabrikant of den importeur zekerheid heeft verkregen, dat het percentage vetzuur minder dan 4 pet. bedraagt. De bomaanval op Rotterdam. Omgekomen meisje herkend. Het onderzoek van de Rotterdamsche politie- heeft thans aan het licht gebracht, dat het bij den Britschen vliegeraanval op den Hofdijk en naaste omgeving te Rotterdam omgekomen meisje was de 19-jarige mejuffrouw A. Geurts. gewoond hebbende te Zevenaar, die bij haar oom aan den Hofdijk logeerde. In totaal heeft de geneeskundige dienst der ge meente ongeveer acht slachtoffers van rondvlie gende scherven verbonden, die echter geen van allen in een ziekenhuis behoefden te worden op genomen. De burgemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud, heeft gistermorgen de geteisterde omgeving be zocht om de verwoestingen in oogenschouw te nemen. (A.N.P.) Het vetgehalte van consumptiemelk. In kringen van belanghebberden heeft de over tuiging post gevat, dat in den loop der volgende maand tot standaardiseering van het vetgehalte van consumptiemelk zal worden overgegaan. Al hoewel omtrent het percentage officieel nog niets bekend is, neemt men vrij algemeen aan, dat dit 2Y- zal bedragen, aldus meldt de Tel. GEDENKTEEKEN VOOR DE GESNEUVELDE NEDERLANDSCHE SOLDATEN TE OVERSCHIE. Zaterdag 12 dezer des voormiddags te 11 uur 30 zal op ce algemeene begraafplaats Hofwijk aan den Delftweg te Overschie de plechtige onthulling plaats hebben van het monument, opgericht voor de te Overschie voor het vaderland gesneuvelde Nederlandsche soldaten, Drama te Geertruidenberg berecht. Jongeman die sleepbootkapitein doodschoot tot drie jaar veroordeeld. De Bredasche rechtbank heeft Donderdag uit spraak gedaan in de zaak tegen den 23-jarigen J. A. B. uit Geertruidenberg, die bij een dronkemans- ruzïe op 22 April jl. te Geertruidenberg den sleep bootkapitein M. van Strien uit Raamsdonksveer met revolverschoten gedood heeft. De verslagene bevond zich op zekeren avond in gezelschap van enkele vrienden in een café te Geer- ü'uidenberg, waar de vader van den verdachte zich in beschonken toestand bevond. Nadat deze laatste uit het café verwijderd was is buiten een ruzie ont staan tusschen A. B. en den kapitein en zijn vrien den. Nadat verdachte en zijn vrouw tusschenbeide hadden willen komen en hun vader vergeefs mee naar huis hadden willen nemen, is verdachte naar huis geloopen met den uitroep: „Ik maak er een eind aan". Na tien minuten kwam hij met een groote revolver terug, waaruit hij vijf schoten loste. Van Strien werd daarbij door drie sohoten getroffen en overleed spoedig. Bij de behandeling dezer zaak voor de Bredasche rechtbank op 26 September bleek, dat verdachte met de vechtpartij zelf niets uitstaande had, terwijl de daad gepleegd werd met een revolver, die de jongeman verstopt had om te voorkomen, dat zijn vader er gekke d/ingen mee uit zou halen. De rechtbank veroordeelde den verdachte tot drie jaar gevangenisstraf door te brengen in een bijzondere strafgevangenis met aftrek van voor arrest en voorts ter beschikking stelling van de regeering. Bij het Engelsche bombardement op Enkhuizen werden twee personen gedood en verschillende anderen gewond. De materieele schade is aan zienlijk. Een der vernielde huizen. (Foto Pax Holland.) In verband met de verduistering. In het komende wintertijdperk zullen de be staande verduisteringsvoorschriften moeilijkheden opleveren bij den arbeid in fabrieken en werk plaatsen, in het bijzonder ten aanzien van over werk. De waarnemend Secretaris-Generaal van het departement van Sociale Zaken heeft thans in de Staatscourant een regeling voor overwerk af gekondigd. Aan hoofden en besturen van ondernemingen in alle gemeenten des Rijks, in wier fabrieken of werkplaatsen in verband met de bestaande ver duisteringsvoorschriften moeilijkheden worden on dervonden, wordt toegestaan, dat met inachtneming van de voorwaarde hier onder C genoemd, in die fabrieken of werkplaatsen gebruik wordt gemaakt van één der onder A en B hiervolgend genoemde overwerkregelingen. A. In afwijking van het bepaalde in de artikelen 23 en 24 der Arbeidswet 1919 mag door arbeiders gedurende het tijdvak van heden tot en met 31 Maart 1941 worden gewerkt met inachtneming van de hierna onder 1 tot en met 4 te noemen voor schriften: 1. In het tijdvak van Zaterdag 7 December 1940 tot en met Zaterdag 11 Januari 1941 mag op Zaterdag arbeid worden verricht tusschen zons opgang en zonsondergang. 2. Op de overige Zaterdagen, in het tijdvak van heden tot en met 31 Maart 1941 mag arbeid wor den verricht tusschen zonsopgang en 5J/2 uur na zonsopgang, of indien op Zaterdag een rusttijd van ten minste een half uur wordt gegeven, tusschen Zonsopgang en 6 uur na zonsopgang. 3. Door arbeiders, ten aanzien van wie van deze vergunning wordt gebruik gemaakt, mag in het sub 2 genoemde tijdvak geen arbeid worden verricht vóór zonsopgang en na zonsondergang. 4. De uren, welke door het gedurende een aantal weken korter werken dan 48 uren per week ten gevolge van de verduisteringsvoorschriften ver loren gaan, mogen door de arbeiders van 16 jaar ofouder ten bedrage van ten hoogste 38 uren worden ingehaald in de overblijvende weken van het tijdvak van heden tot en met 31 Maart 1941, met dien verstande, dat de werktijd van de man nen niet meer mag bedragen dan ten hoogste 11 uren per dag en 60 uren per week en de werktijd van de jeugdige personen van 16 jaar of ouder en vrouwen niet meer dan ten hoogste 10 uren per dag en 55 uren per week. INHALEN VAN VERLET. B. In afwijking van het bepaalde in artikel 24 der Arbeidswet 1919 mag het verlet, ontstaan doordat in het tijdvak van 17 November 1940 tot en met 25 Januari 1941 ten gevolge van de be staande verduisteringsvoorschriften korter dan 48 uren per week is gewerkt, door de arbeiders van 16 jaar of ouder in het resteerende deel van het tijdvak van heden tot en met 31 Maart 1941 wor den ingehaald, met inachtneming van de volgende bepalingen: 1. De werktijd mag voor mannen niet meer be dragen dan ten hoogste 11 uren per dag en 60 uren per week en voor de jeugdige personen van 16 jaar of ouder en vrouwen niet meer dan ten hoogste 10 uren per dag en 55 uren per week. 2. Door arbeiders, ten aanzien van wie van deze vergunning wordt gebruik gemaakt, mag in het tijdvak van heden tot en met 31 Maart 1941 geen arbeid worden verricht vóór zonsopgang en na zonsondergang. 2. Op Zaterdag na 1 uur des namiddags of indien ZaterdagmHdagarbeid krachtens het be paalde in het Werktijdenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1936 is toegestaan, op den ver- vangenden vren middag of Maandagmorgen, mag geen arbeid worden verricht. 4. In de weken, waarin korter dan 48 uren per week wordt gewerkt, moeten de voor den arbeid beschikbare uren, af te ronden naar be neden, op ten hoogste een half uur per dag na voor de toepassing van het bepaalde onder B als werkuren worden berekend. C. Indien van onder A en B genoemde regelingen wordt gebruik gemaakt, moet het hoofd of de bestuurder der onderneming of een door dezen daarmede belast persoon, als bedoeld in artikel 75 der Arbeidswet 1919, ten minste drie dagen van te voren een gewaarmerkt afschrift van de op grond van deze vergunning te volgen werk tijdregeling inzenden bij het bevoegde districts hoofd der Arbeidsinspectie, terwijl verder in ge volge het bepaalde bij artikel 70 tweede lid. van het Werktijdenbesluit voor fabrieken of werk plaatsen 1936, een geschrift, bevattende de te vol gen werktijdregeling naast de arbeidslijst of den rooster moet zijn opgehangen. RUSTTIJDEN D. Hoofden of bestuurders van ondernemingen worden verder er aan herinnerd, dat in gevolge artikel 31, eerste lid der Arbeidswet 1919, bij het volgen van een normale werktijdregeling de na 41/2 uur arbeid te geven rusttijd niet meer dan 1/2 uur behoeft te bedragen en dat, indien krach tens deze vergunning langer dan 8V2 u. per dag wordt gewerkt, in gevolge het bepaalde in artikel 63 eerste lid, van het Werktijdenbesluit voor fabrie ken of werkplaatsen 1936 volstaan kan worden met het geven van een half uur rust telkens na ten hoogste 5 uren arbeid. A E. De bij beschikking van 4 September 1940, no. 3287, afdeeling Arbeid, verleende vergunning wordt hierbij ingetrokken, behoudens ten aanzien van die ondernemingen, welke reeds een werk tijdregeling krachtens de vergunning van 4 Sep tember 1940 hebben ingezonden, tenzij het hoofd of de bestuurder van een zoodanige onderneming een nieuwe werktijdregeling, gebaseerd op het in deze beschikking onder A of B bepaalde, inzendt bij het bevoegde districtshoofd der Arbeidsinspectie. In dit laatste geval worden de reeds volgens de beschikking van 4 September 1940 gemaakte over uren gerekend te zijn verricht voor het inhalen van de krachtens deze beschikking onder A of B in te halen uren. NIEUWE SERIE No. 124 Nieuws 1. Komt thuis van een bezoek bij tante Truus, waar hij iets voor moeder moest halen. 2. Rent de kamer binnen met de vraag: moeder hoor 3. Begint een opge wonden verhaal over een grooten woest kijkenden hond op den hoek. 4. Negeert moeders vraag waar het pakje is en vervolgt dat die groote hond met een klein hond je ging vechten. 5. Stopt even om te zeggen dat hij heusch bij tante Truus is geweest en die honden vochten. 6. En vochten hoort in opwinding niet. dat moeder voor de derde maal naar het pakje vraagt. 7. En toen kwam er een man en joeg die honden uit elkaar. 8. En o ja, tante Truus was niet thuis, waarop hij naar buiten rent om anderen te ver tellen van die twee honden. Het opruimingswerk en de herstelling aan de woningen te Enkhuizen, die door het Engelsche bombardement zijn getroffen. XFoto Pax Holland.). Chr. Boeren en Tuinders vergaderden te Utrecht. Redevoeringen van Chr. v. d. Heuvel en prof. Slotemaker de Bruine. De Chr. Boeren- en Tuindersbond vergaderde Donderdag in het voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht onder voorzitterschap van prof. mr. H. T. Diepenhorst. Allereerst werd enhuishoudelijke zaken afgehan deld. Aan het jaarverslag van den secretaris mr. W. Rip ontleenen wij oan., dat de bond 16764 leden telt, onderbracht in 397 afdeelingen. De aftredende leden van het hoofdbestuur wer den allen herkozen, waarna de heer Chr. van den Heuvel een referaat hield over „Vragen in het land- en tuinbouwbedrijf". Globaal genomen achtte spr. de werking van de pachtwet bevredigend. Naast eenige met name ge noemde verbetering somde spr. ook eenige onvol komenheden van de pachtwet op, n.l. dat in een zelfde gebied zoowel de pachtkamer als het pacht bureau zaken in behandeling nemen, ten tweede, dat in bepaalde gevallen te hooge pachtsommen moesten worden opgebracht en ten slotte, dat de grasverkoopingen buiten de wet vallen. De nieuwe pachtverordening heeft echter een deel van deze klachten ondervangen. Nadat spr. aandacht geschonken had aan vrij willige arbitrage in land- en tuinbouw en gewezen had op de voor- en nadeelen van de eenheidspo gingen in den landbouw, besloot spr. met het stand punt der organisatie uiteen te zetten ten aanzien van de nauwst mogelijke samenwerking. Mits de eigen organisatie een zelfstandig bestaan zal kun nen hebben, is tegen samkerking in haar geheel geen bezwaar. In de middagvergadering hield oud-minister prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine de slotrede. Deze o.a. dat de solidariteit het diepst verankerd is in de belijdenis, dat Christus zich één heeft gemaakt met de wereld. Niemand ter wereld kan een sterker bron aanwijzen voor de geesteshouding, die men thans overal vordert, ook op sociaal economisch terrein, dan in het woord van God gegeven. Alleen daarom al is het bestaansrecht van de christelijke instellingen bewezen. En daarmede is tevens komen vast te staan, dat ieze christelijke inslag voor het geheele volksleven een onmisbare factor is gewor den. Het kan zijn, dat een christelijke organisatie geen christelijke vruchten afwerpt. Daarom is zelf onderzoek en vernieuwing geboden. Waar ei boo- men zijn, die geen goede vruchten voortbrengen, behooren zij geveld te worden en in het vuur te worden vernietigd. Laat ons daarom allen door drongen zijn, zoo besloot spr. zijn rede, dat on vruchtbaar christendom ook op sociaal-economisch gebied rijp is van dezen aardbodem weggevaagd te worden. Op de gebruikelijke wijze werd de drukbezochte vergadering besloten. Werkgelegenheid voor Neder landsche onderwijzers in Duitschland. 's-GRAVENHAGE, 10 October. (A.N.P.) De secretaris-generaal van het departement van On derwijs maakt bekend: De Duïtsche regeering biedt, in het bijzonder om de werkloosheid onder de Nederlandsche onderwij zers te bestrijden, om te beginnen aan ongeveer 150 tof 200 Nederlandsche L.O.-aktebezitters de moge lijkheid, ra een voorbereiding van eenige maanden in het Duitsche onderwijs te werk te worden ge steld. Voor een dergelijke voorbereiding, welke aan de hoogeschool voor onderwijzersopleiding te Olden burg zal plaats hebben, komen alle niet volledig bezette onderwijskrachten in aanmerking, die de Duitsche taal machtig zijn en voor deze aangele genheid belangstelling hebben Het spreekt van zelf. dat het Duitsche rijk bij dit aanbod slechts waarde hecht aan bekwame onderwijzers, wier vakbekwaamheid, karaktereigenschappen en optre den den Nederlandschen onderwijzers eer aandoen. Gegadigden kunnen zich terstond bij den inspec teur van het lager onderwijs in het district, waarin hun woonplaats gelegen is. aanmelden. Van den dag van hun aankomst in Oldenburg af ontvargen zij het aanvangssalaris van de Duïtsche onderwijzers, dat maandelijks bruto ongeveer R.M. 175 tot 200 bedraagt. INAUGUREELE REDE ©R. IR. H. J. VAN DER MAAS. Ter gelegenheid van zjjn benoeming tot hoog leeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft heeft dr. ir. H. J. van der Maas te Delft Donder dag zijn inaugureele rede uitgesproken. Neem dadelijk 'n "AKKERTJE" (tol 4 per dag) en kruip onder de wol. Ze bekorten de ziekte, verdrijven koorts en pijnenl (Adv. Ingez. Med.) Enkele loggers mogen langs de kust trawlen. Vóór donker weer binnen. Naar het A.N.P. van bevoegde zijde ver neemt zal voor een zeer beperkt aantal loggers toestemming worden verleend tot het uitoefe nen van trawlervisscherij langs de kust, met Scheveningen als haven van uitgang en terug keer. Bij loting zal worden uitgemaakt, welke log gers hiervoor in aanmerking komen. Evenals voor de kustvisscherij is aan deze toestemming de voorwaarde verbonden, dat de schepen bij donker binnen moeten zijn. Ten aanzien van de harïngvisscherij kunnen nog geen mededeelingen worden gedaan. LET OP HET MERK ROTODYN Verkrijgbaar bij den Erkenden Rijwielhandel. (Adv. Ingez. Med.) AANMELDING VAN DUITSCHE STAATS BURGERS VOOR DEN DIENSTPLICHT. 's-GRAVENHAGE, 10 October. De Duitsche militaire bevelhebber heeft in overleg met den hoogeren SS_ en poiitie-leider bij het rijkscommis sariaat voor het bezette Nederlandsche gebied bevelhebber der Ordnungspolizei het volgende bepaald: De mannelijke Duitsche staatsburgers, geboren in de jaren 19141921, moeten zich krachtens bevel van den militairen bevelhebber in Nederland, in overleg met den bevelhebber der Ordnungspolizei, melden bij de voor hun woonplaatsen bevoegde stafofficieren bij den gevolmachtigde van den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied. Deze personen dienen voor hun militaire aan melding als volgt aanwezig te zijn: Uit de provincie Noord-Holland bij de Wehr- machtskommandantur Amsterdam, Museumplein, op Donderdag 17 October, des voormidjjags te ne gen uur dc betrokkenen, wier namen beginnen met een der letters A tot en met P. Op Vrijdag 18 October, des voormiddags te ne gen uur de betrokkenen wier namen beginnen met een der letters Q tot en met Z. De zich aanmeldende personen moeten bewijs stukken en twee pasfoto's (ter grootte van 37 bij 52 millimeter, in burgerkleeding, zonder hoofdbedek king). de brildragenden bovendien hun brillerecept, meebrengen. Joden moeten niet verschijnen. Aan de tot aanmeldingsverplichte personen wordt het bedrag van de reis derde klasse op vertoon van hun retourbiljet terugbetaald. Bovendien verkrij gen zij bij afwezigheid uit hun woonplaats van meer dan 8 uren een verteringsvergoeding. .(A.N.P, Regeling voor overwerk.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5