MENTHOREX Borttenbal's Bibliotheek - UiMdikOuUfeq! tieas AB'S AVONTUREN AGENDA. Een man verdween... VR'TTD A'r, TT "OCTGT5 E R T9TO TT 7C 'A" Tf r E WS" T5 A" ~G B E A D 4 jSchuldbricfhouders IS. Z. H. T. M. Neinen voorstel van directie aan. Houders van Schuldbrieven aan Toonder van de Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Mij. N.V. ver gaderden Donderdagmiddag m café-restaurant Brinkmann, Groote Markt te Haarlem, ter behan deling van het volgende voorstel van het be stuur: „Inkoop van alle loopende obligaties voor een bedrag van f 500, vermeerderd met 4 V2 pel. rente over de periode van 1 Juni 1940 af tot den eersten dag, dat de obligaties kunnen worden aangeboden, voor iedere obli gatie van f 1000, voorzien van alle na 1 Juni 1940 vervallende coupons en van den bijbe- hoorenden talon, met bepaling dat na aan neming en bij in kracht van gewijsde ge gaan zijn van de bekrachtiging van het des betreffende besluit voor obligatiehouders alle andere dan de in het voorstel vermelde rech ten uit de obligaties zijn vervallen". Op de veertien dagen geleden gehouden verga dering konalleen beraadslaagd worden; een be sluit kon niet worden genomen, omdat het ver- eischt aantal schuldbrieven niet vertegenwoordigd was. De vergadering van Donderdag, die weer onder leiding stond van mr. M. Slingenberg als onpar tijdig voorzitter, kon nu een beslissing nemen. De directeur van de N.Z.H.T.M. ïr. W. J. Bur- gersdijk, gaf een korte nadere toelichting op het voorstel. Op verzoek van de directie heeft de Vereeniging voor den Effectenhandel een com missie benoemd, die een plan heeft ontworpen, nadat het eerste directievoorstel op 21 December 1939 verworpen was Het plan van die commissie is belichaamd in het nu ter tafel liggend voorstel De N.Z.H.T.M. kon aan de eischen er van niet vol doen, maar de Nederlandsche Spoorwegen hebben willen medewerken en zich garant verklaard. De Ned. Spoorwegen zijn intusschen niet bereid, nog verdere offers te brengen. Wordt, zoo ging ir. Burgersdyk voort, het voor stel niet aangenomen, dan zal de N. Z. H. T. M. daaruit haar consequenties trekken. Zij kan met geen beter voorstel komen en dus zou dan moe ten worden overgegaan tot surséance of faillisse ment. Intusschen zou dit den schuldbriefhouders minder perspectieven bieden dan het onderhavige voorstel. Spr. adviseerde dus tot aanneming van het voorstel. De heer Groot, accountant van. de Ned. Spoor wegen, zette 't standpunt uiteen dat de Ned. Spoor wegen bij de reorganisatie der N Z.H.T.M. hebben Ingenomen en gaf uitvoerige inlichtingen van fi- nancieelen aard. er daarbij den nadruk op leggend, dat de Spoorwegen niet gebruik willen maken van hun machtspositie om dc voorstellen te doen aan vaarden. De Maatschappij heeft 10 millioen gul den schuld. Hiertegenover staan activa met een liquidatiewaarde van 2'/2 millioen, terwijl de wer kelijke bedryfswaarde f 3V2 millioen zal zijn. Elke f 1000 is dus gereduceerd tot f 350. De toestand van de Maatschappij is al jaren ongunstig. De conclusie van de Commissie is ge weest, dat voor elke f 1000 f 500 betaald moes' worden. De Spoorwegen die zich hierbij neergelegd hebben, betalen dus 15 pet. meer dan de reëelr bedrijfswaarde. Wordt het voorstel verworpen, dan zullen de Spoorwegen al hun rechten doen gelden als gelijkwaardig crediteur en van betaling van 50 pet. zal dan geen sprake kunnen zijn. Dr. J. G. Besselaar, voorzitter der Ned. Ver eeniging van Obligatiehouders, verklaarde zich tegen het voorstel Sinds de vergaderingen van December heeft de verbetering der exploitatie-inkomsten aange houden. De grootere ontvangsten over 3 maanden waren voldoende geweest om de rente over een geheel jaar op de obligaties te betalen. Voorts zei de spr. dat de N.Z.H.T.M. een semi-staatsbedrijf is, dat voorschriften ontvangt betreffende loonen pensioenen, diensttijden, tarieven enz. Hiervan profiteert de gemeenschap maar men limiteert tevens de winstmogelijkheid der tram. Als men hierdoor achterop gekomen is, is het niet meer dan billijk, dat de gemeenschap dit draagt en niet de kleine obligatiehouder, die zijn geld tegen een matige rente meende veilig gesteld >te hebben en dat hij even goed als de Rijksverzekeringsbank en de Rijkspostspaarbank ten volle wordt betaald. De heer Duinker betwijfelde het of de failliet verklaring der Maatschappij wel zoo gemakkelijk zou gaan. De tram kan de rente best betalen. De heer D. M. van Nes, hoofdbestuurslid de' Ned. Vereen, van Obligatiehouders meende, dat de N.Z.H.T.M. aan haar verplichtingen zou kunnen voldoen, als de uitloting der obligaties zou worden stopgezet. Spr. was er niet van overtuigd, dat de liquidatiebalans, die de Spoorwegen nu hebben opgemaakt, niet gekleurd was. Op die balans komt ook geen bedrag voor de concessie voor en die heeft toch ook een zekere'waaarde. Hierna werd gestemd. De vergadering aanvaardde het directievoor stel met 507 stemmen vóór en 101 stemmen tegen. EXAMENS. Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amster dam voor cand. ex. economie F. C. Ingen Housz. Geslaagd aan de Leidsche Universiteit voor het doet. examen rechten de heer J. C. Droste, te Haarlem Onderwijzers St. TVicolaasfeesl. Voor de 32ste maal De Sint-Nicolaascommissie te Haarlem, thans samengesteld uit leden van de Hoofdenvereeni- ging, den Bond van Ned. Onderwijzers en het N.O.G., zag zich verleden jaar tot haar spijt ge noodzaakt, door de tijdsomstandigheden hiertoe gedwongen, het feest niet te laten doorgaan. Dit jaar echter hoopt zij de traditie wederom voort 'te zetten: zij is reeds met de voorbereidingen voor het 32e Sint Nicolaasfeest begonnen. De vele uitingen van teleurstelling, toen bekend werd. dat het traditioneele feest niet doorging, sterken ons in het vertrouwen, dat wij op veler medewer king zullen kunnen rekenen. We aarzelen dan ook niet, ook dit jaar wederom een beroep op de offervaardigheid der Haarlemmers te doen. Steunt ons met Uw bijdrage, opdat we het feest op denzelfden voet kunnen voortzetten voor alle kinderen der Openbare Voorbereidende, Lagere Buitengewone en Doopsgezinde Scholen en de Leerschool. Reeds stelden zich ongeveer 150 personen weer beschikbaar voor het inzamelen der gelden. Zij zullen in de komende weken Uw bijdrage komen vragen op de lijsten, welke het opschrift dragen: „Onderwijzers Sint Nicolaasfeest" en die voorzien zijn van het stempel van den Commissaris van Politie. Met nadruk verzoeken wij U. vooral te willen toezien, dat U op de goede lijsten teekent. want herhaaldelijk tracht men helaas onder onzen naam gelden in te zamelen voor andere feesten. Om eiken twijfel buiten te sluiten zijn onze collectanten voorzien van een legitimatiebewijs, geteekend door den penningmeester. Aangeslotenen bij den postchèque en girodienst kunnen hun bijdragen storten op girorek. no. 360236 van onzen penningmeester, den heer G. Brouwer Orionweg 46. Deze houdt bovendien van 16 October a-s. en verder gedurende de geheele maand November ied^ren Woensdag van 35 u. s nam. zitting in het gebouw „De Nijverheid", Jansstraat 85. tot het geven van inlichtingen. Het 32e feest wordt voorbereid. Helpt ons dit te doen slagen! Bij voorbaat onzen dank. De Commissie: M. J. COEVOET, voorzitter, Julianastraat 13. Mej. A. MELCHIOR. secretaresse, Molijnstraat 16. G. BROUWER, penningmeester, Orionweg 46. Mevr. A. JETSES—BALDER. K. v. Manderstraat 81. A H. BLOEM. Kloppersingel 69. J. TEN WOLDE, Anslijnstraat 30. J. IJ. BERGER. Anslijnstraat 57. Secretariaat: tijdelijk J. IJ. Berger, Anslijn straat 57. Veertij; jaar getrouwd. (Foto „Kino Foto") Het echtpaar C. de Heer—T. Kuyper te Haar lem herdenkt den dag, waarop het vóór 40 jaar in den echt verbonden werd. De bruidsdagen gaan heden 11 October in. De heer de Heer is gepen- sionneerd machinist bij de Ned. Spoorwegen. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 12 OCTOBER 1940. Progr. I. Jaarsveld. Van 9.00 n.m.11.00 n.m. Gram.plalenconcert voor dc Radio Centrale. Progr. II. Kootwijk. Van 9.0011.00. Zie Jaars veld. Progr. III. Duitsch station. Progr. V. Idem. 7.008.00 Eigen gramofoonple- tenconcert. Gevarieerd programma. 1. Hot Dog, Sydney Torch. 2. De Olieman, Louis Davids. 3. Girl in the upstairs flat, Joe Loss. 4. The way you look tonight. B. Crosby en D. Lee. 5. Yes sir. Zarah Leander. 6. Waltz of the flowers v. Tschaikowsky, Leopold Stokowsky. 7. Lakmé v. Delibes, A. Galli Curci. 8. Morgenstimmung v. Grieg, Operaork. Parijs. 9. Die Zauberflöte v. Mo zart, Sopr., bariton, ork. 10. Herbstweisen, Ork. v. d. Berl. Opera. 11. The Continental, L. P. Acc. Band. 12. Annemarie, Bob Scholte. 13. Rose dreams, G. Elliott. 14. Carolina, Nat Gonella. 15. Stardust, Mills Brothers. 16. Swinging the fiddles, Ramblers. 17. Das alte Spinnrad, Meistersextet. 18. Away in Hawaii. Roy Fox. Um van het veilige middel tegen elke verkoudheid "f 60 cenf per potje bij Apothekers en Drogisten B (Adv. Ingez. Med.) van HET BESTE. GIERSTRAAT 27 TEL. 16764 (Adv. Ingez. Med.) Nederlandsche Unie. Mr. J. Linthorst Homan aan het woord. De Nederlandsche Unie hield Donderdagavond twee vergaderingen in het Concertgebouw te Haar lem. Nadat de jonge Haarlemsche organist Albert de Klerk enkele paraphrasen op eenige vaderland- sche liederen ten gehoore had gebracht, nam mr. A. A. Aberson, Gewestelijk Secretaris van de N.U. voor Noord-Holland het woord. Spreker, die in verband met den zeer beperkten duur van de bijeenkomst uiterst kort moest zijn, bracht met enkele woorden in herinnering, dat het Driemanschap van de N.U. op 24 Juli jl. aan het Nederlandsche Volk de N.U. heeft gebracht. Met eerige bijzonderheden lichtte spreker het enorm enthousiasme toe. waarmede de oprichting van de N.U. door lOO.OOOen vaderlanders werd ontvangen. En ook thans in dat enthousiasme nog onverflauwd, nog dagelijks stroomen meer dan 1000 nieuwe le den tot de Unie toe. Wij leven in een zóó dynami- schen tijd. dat wij ons moeilijk kunnen realiseeren, dat de oprichting van de N.U. slechts 11 weken ge leden is. Spr. deed een beroep op de leden, de gevoelens, waaruit en waaronder de Unie werd geboren, in dachtig te blijven en niet mee te doen met die po litici uit de oude doos, die niet anders kunnen dan zich blind staren op het programma van de N.U. met een politiek-gekleurde bril op den neus. Laten de offers die in die 5 verschrikkelijke oorlogsda gen aan den IJsel en de Grebbe door onze beste vaderlanders zijn gebracht, niet tevergeefsch zijn ge weest! Spr. eindigde met de woorden van Willem de Zwijger: „Bewaert uwe Unie wel". Hierna zong het Haarlemsch mannenkwartet Orpheus" enkele Nederlandsche liederen o.a. „Het Haarlemsch Liedeke" GEEN KLASSETEGEN STELLINGEN. Mr. Linthorst Homan wees er op, dat de mede werking van alle leden noodzakelijk is om de Unie, welke thans de grootste politieke beweging is, welke ooit in Nederland heeft bestaan, niet tot een log lichaam te doen worden, doch tot een groote kern in het Nederlandsche volk welke doelbewust volksvernieuwing nastreeft. Al bewijst vooral de reusachtige toeloop van ar beiders en boeren juist in de laatste weken den VOOR DE KINDEREN. (sibsi "9 l*M1HH fiilP) pili mum»» 'imiiiiiiiiiiiiiiii' minimin1 urn' minimin tiiiiiiiïp Maar het zou alles anders worden. En als Oho dit vooruit had geweten, dan was hij het olifantenhuis van daag zeker niet binnengegaan. Juist toen Hobo voor de groote poort zijn verblijf wilde verlaten, stond daar vlak voor hem Klikko. Hij had overal meegezocht naar den staartloozen jongen. Toen bedacht hij. dat Oho altijd veel bij Hobo. den olifant, was, Klikko had juist gedacht. Hij zag bovendien op Hobo en achter Oho dienzelfden jongen weer zitten. Maar Hobo, die Klikko direct herkende, stak meteen zijn slurf in een emmer water en spoot hem drijfnat. Onder veel geschreeuw verdween Klikko. „Ziezoo," dacht Hobo, „die zal me wel nooit meer in mijn slurf prikken met een speld," want dat had Klikko eens gedaan Maar Hobo was nog niet heelemaal tevreden. Toen hij buiten de poort stond, zag hij heel in de verte Klikko staan, die dreigend zijn vuisten om hoog stak naar Oho en Ab. „Dus je bent nog altijd in mijn buurt?" dacht Hobo. „Wacht eens, mannetje, lk zal je eens laten schrikken 1" En als een pijl uit den boog stortte Hobo zich naar voren in de richting van Klikko. Oho was het wel gewend, om op een olifant te rijden, maar de ongelukkige Ab natuurlijk niet. Bij de eerste starpen van Hobo reeds gleed hij achterover van den dikken rug van den hobbelenden Hobo. Met een sierlijken boog zwaaide Ab naar den grond. Even bleef hij ver suft liggen, doch spoedig zat hij over eind, want hij moest toch zijn vriend Oho achterna! Maar Jawel, Hobo was dolblij dat hij eens de vrijheid had en dat hij nu bovendien Klikko nog achterna kon rennen. Ab begreep di rect, dat hij geen moeite behoefde te doen om Hobo in te halen. „Door dat malle beest ben lk nou een reuzen Chineeschen vriend kwijt geraakt!" mopperde Ab. kloeken wil tot verbetering der bestaande volks- fouten, er zijn toch helaas velen in de Unie bin nengekomen, die blijkbaar niet iets positiefs, doch louter afweer verlangen. Deze menschen behooren de Unie ten spoedigste weer te verlaten; slechts wie de arbeidsgemeenschap wil, zooals de Unie die voorstaat behoort in hare gelederen thuis. De groote gedachte, dat dit alles zal dienen om een maatschappij zonder klassentegenstellingen te bouwen, vindt overal weerklank. Men gaat beseffen, dat de gemeenschappelijke arbeid zoo zal moeten zijn gericht, dat niet meer het economische het sociale terug houdt of terug dringt. Het gaat om gezamenlijken arbeid door en voor allen, opdat het Nederlandsche volk in het komerde Europa naast Duitschland zijn taak ver- overè en vervulle. doordrongen van zijn eigen waar den en zich bewust van zijn roeping de poort te zijn tusschen een sterk Europeesch blok en de we reldzeeën en overtuigd van zijn kundigheden ook in Nederland overzee. Treffend is, hoe op het sociaal-economische terrein in alle groepen en bewegingen, met een kleine uitzondering in liberale kringen, de ge dachte der organische of corporatieve ordening veld won, zoo sterk, dat deze reeds voor toe passing rijp kan worden geacht. Wel bestaat er nog verschil van meening over de vraag, hoe ver deze corporatieve werkwijze ook op an der terrein, met name in het staatkundige, moet worden doorgevoerd. De Unie wil ver gaan, doch zij acht een deel der staatstaak niet voor corporatief werk geschikt. De birnenlandsche politieke situatie wordt be- heerscht door de moeilijkheid, dat de N.S.B.. spre kende over machtsoverneming en anderen intlmi- deerende, alle anderen van zich heeft vervreemd, wat bij ons volk en dus ook bij de Unie, scherpe reacties wekte. De eenige weg tot overwinning van de daardoor ontstane moeilijkheden, is, dat ieder, ook de N.S.B. zelf, streeft naar betere verhoudin gen, De Unie met haren geweldigen aanhang heeft door haar voorstel over een raad van advies een belangrijke stap gedaan. Doch hoe dit ook verder loope, de Unie wil voortgaan met haar streven naar een betere maatschappij en naar bteere staatkun dige toestanden. Ook zij maakte fouten en hier en daar is zij nog in haar kinderziekten. Zij ziet zich zelf niet als doel, doch als middel om het Neder landsche volk zijn nieuwe taak te doen vinden met handhaving van de Nederlardsche volkswaarden en gedragen op een hecht Christelijk fundament. Zij heeft in ruim twee maanden reeds zeer velen van ons volk tot elkaar gebracht, doch de leden zelf moeten zorg dragen, dat daaruit ook waarlijk en snel de ndeuwe volksgemeenschap kan groeien. Wie aarzelt, trede terug. De bijeenkomst werd besloten met het „Wilhel mus", hetwelk staande door alle aanwezige leden van „De Nederlandsche Unie" werd meegezongen. De lange winteravonden vliegen om met een goed boek uit JANSWEG 51. Is de vervroegde winkelsluiting een bezwaar, laat Uw lectuur thuis bezorgen. Inlichtingen TELEFOON 19125. (Adv. Ingez. Med.) Heden: VRIJDAG 11 OCTOBER Palace: „Jij bent mijn leven", 2, 4.45 en 7 uur. Frans Hals Theater: „Wittebroodsweken'2.30 en 7 uur. Luxor Theater: „Es war eine rauschende Ball- nacht", 2.30 en 69.30 uur doorl. voorstelling. Rembrandt Theater: „Trenk de Pandoer", 2.30, 4.45 en 7 uur. ZATERDAG 12 OCTOBER. Stadsschouwburg: Het Masker. „Ja of nee 6.45 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds door LESLIE FORD. 26) „Joe zou haar wel geholpen hebben", zei Cecily met verbluffende vanzelfsprekendheid. ..Die zou alles doen wat ze hem vroeg". „Hij zou het even goed uit zichzelf gedaan kun nen hebben, zonder dat iemand anders hem op het idee bracht hoorde ik mezelf tot mijn eigen verbazing zeggen. Ze schenen er in 't geheel niet verbaasd over te zijn. Cecily fronste het voorhoofd. „Twee jaar ge leden heeft Joe een veedief doodgeschoten", zei ze kalm. „Hij is altijd geneigd om eerst te schie ten, en dan pas te onderzoeken. Maar dat is niet, wat er met George gebeurd is. O, het is vreese- lijk!" fluisterde ze hartstochtelijk en verwarde zich in haar eigen gedachten. „Ik gevoel heele maal niet van wat ik eigenlijk behoorde te* voe len. Ik schijn er werkelijk niet oin te geven dat die arme George dood is. Het lijkt wel....". Zij zweeg plotseling. Steve zat haar aan te kij ken, zooals ze daar kleintjes achter het enorme stuurwiel van de oude auto zat, haar oogen groot van angst en haar lippen stijf op elkaar om zich goed tc houden. Ik zag iets van de oude uitdruk king die waarmee hij haar had aangezien, voor dat ze den vorigen avond zoo was uitgevaren in zijn oogen terugkomen. Maar ze was zachter, minder gemakkelijk tc doorgronden, dan het ge kwelde hongerige verlangen, waarmede hij haar te voren had bespied. „Zij zal er niet onder lijden, Cecily" zei hij rustig. „Daar zal ik voor zorgen. Wil je het aan mij overlaten'' Je weet, ik ik vind haar reus achtig, en Jij?" ,Ja, natuurlijk!" fluisterde Cecily hoofdknik- kend. „Wil je het dan aan Oome Steve overlaten, sproetesnoet?" Ze knipperde met haar oogen, om haar tranen In tc houden en knikte weer. zonder het hoofd af te wenden. „Afgesproken dan", zei hij; met een luchtige nonchalance die hem slecht afging. „Laten we teruggaan. Misschien kan ik nog een goed werk doen aan onzen vriend Ridley, vóór ik me ver kleed. Ik zou niet graag mijn andere kleeren aan hem vuilmaken". Ze stoof op. „Nee, nee, Steve! Toe, dat moet je niet doen!" „Wilt u alstublieft naar de huutvesterij terug rijden, juffrouw Chapman", zei hij kalm. „U ver hindert gouvernements-ambtenaren hun plicht te doen hetgeen gestraft kan worden met boete of hechtenis". „Maai- Steve „Wil je dien ouwen ladderwagen terugrijden, suikerpeer, of moet ik je er uit kieperen en het zelf doen?" Ze draaide het sleuteltje om en liet den motoi aanslaan. „Ik wou alleen maar zeggen „Ik wou alleen maar zeggen", zei Steve, „dat jij je kleine wipneus er buiten houdt. Denk maar aan die oude koeherder op Cinnabar, die altijd zei: „Ik zeg maar die Cecily wordt nogis zoo brutaal as een gespikkelde jonge hond, maar teugeswoordig het ze nog niet zoo veul verstand as me laars". Nou schiet op, gespikkelde jonge hond, en pas op die vrachtauto". Ze haalde uit om een botsing te vermijden en schoot in een hartelijken, aanstekelijken lach. Het was het eerste warm-menschelijke geluid dat bij haar doorbrak na dagen van somberheid en inner- lijken strijd. Ik had het niet gehoord sedert wij den Zuid-Westelijken arm van het meer waren uitgevaren en op dat oogenblik klonk het voor mij als muziek. Ofschoon mijn stemming gauw genoeg weer omsloeg, toen ik dacht aan hetgeen Steve Grant zoo roekeloos op zich genomen had: vooral omdat ik geen idee had, hoe ver hij zou willen gaan. XV. Cecily hield tegenover de houtvesterij stil en Steve stapte uit. Een oogenblik stond hij haar, met één voet op de treeplank, glimlachend aan te kijken Ze stak haar hand uit „Zal je alsjeblieft voorzichtig zijn, Steve?" zei ze onvast. Hij nam haar hand en drukte die stevig. „Oké" zei hij, en liep vlug naar binnen. De glimlach vervaagde langzaam van haar ge zicht toen zij weer opreed. „Ik hoop maar, dat hy dat hij niet iets onzinnigs zal doen", zei ze peinzend. „Natuurlijk niet" zei ik. „Ik weet het niet. De menschen doen soms on zinnige dingen. Enne nou, als Steve zoo iets doet, dan is het nog veel onzinniger dan je ooit zou verwachten. Hij hij is nog niet veel ver anderd". Er klonk iets droefgeestigs in haar stem, dat tamelijk onverwacht was. De herders zeiden vroe ger altijd, dat hij brandnetels at in plaats van spi nazie. Ze begon weer te lachen. „Wat hebben we dikwijls plezier gehad Ze schudde het hoofd en ging plotseling met wrangen zelfspot verder: „De gestalte van juffrouw Chapman die haar ver loren jeugd betreurt, vervaagt op het doek". .Gevolgd door een close-up van mejuffrouw Chapman die bijna opnieuw tegen een vrachtwa gen opvliegt", merkte ik op. Ik greep het portiei vast, toen ze scherp uithaalde en we bijna het meer indoken. „Als jufrouw Chapman op den weg wil letten, in plaats van naar de houtvesterij te kijken, zal ze zich misschien nog eens over de toekomst verheugen. Denk in elk geval een beetje om mijn arme bloedjes van kinderen". Ze lachte alweer. „Als ze allemaal zijn zooals Bill, dan zullen ze er zich wel doorheenslaan". Een oogenblik later, toen we het hotel naderden, zag ik haar plotseling doodsbleek worden en hoorde ik haar naar adem hijgen. Ik keek op en zag de auto van den opperhoutvester onder de portiek staan. Hij en kolonel Primrose stapten uit den voorste bank, maar uit de achterste en dat was het verontrustende, stapten Joe Anders en sergeant Buck. Nu is de gestalte van Buck nooit bijster plooibaar te noemen, maar als hij een boos doener op sleeptouw heeft, heeft hij een speciale houding als een ijzeren paal, en die herkende ik al van verre met een onplezierig gevoel in mijn maag. Cecily drukte het gaspedaal in en we schoten met een onverantwoordelijke snelheid den weg over, en over het smalle bruggetje" tot we met een ruk achter het hotel stilstonden. Wij renden naar binnen. In den hal zag ik mijn vriendin Pearl, nog seeds in haar rose pantalon, die over een oleandei heen haar hals uitrekte, blijkbaar om haar ver dwijnenden vriend na te kijken. Voordat we zelJ zoo ver waren dat we konden zien, waar ze heen gingen, kwam mijn vriend het chasseurtje aan draven. „Deftige visite is dat voor mevrouw Chapman!" kondigde hij aan. Ik voelde meer dan ik zag dat Cecily een oogen blik wankelde en zich aan den kant van de balie bij het telefoonkantoor vasthield. Ze zag spierwit „Zou je een oogenblik willen wachten, Grace" Ik moet iemand opbellen". Ze liep door het kantoortje rfaar de telefooncel De telefoonjuffrouw zei: „Houtvesterij Meersta- tion" en prikte een stop in het schakelbord. De chausseur liet de gelegenheid voor een praatje niet voorbijgaan. „Ik hoop dat U nog een tijdje hier blijft". „Och, ik ben bang dat ik hier nog zal zitten tot we insneeuwen", zei ik. Hij wees met zijn hoofd naarPearl, die haai oleanders verlaten had, maar me nog steeds van terzijde stond op te nemen. „Zij praat ovei weggaan". „Werkelijk?' „Dat was vóór de lunch. Het ziet er uit of ze nu wel weer van idee veranderd kon zijn". Het leek er inderdaad op. Ze was in een strate- gisch-voordeelige positie midden in een salon neer gestreken, had een filmtijdstrift en een groote doos bonbons geopend en zag er uit of ze zich voor haar winterslaap klaarmaakte. Eindelijk kwam Cecily uit de telefooncel. „Laten we ons haasten", fluisterde ze We draafden zwij gend de gang af, allebei al even ongerust. Bij de zitkamer van haar grootmoeder bleven we stilstaan. Door de deur heen hoorde ik een man nenstem die ik pas na een oogenblik herkende als van kolonel Primrose, zoo kortaf en afgebetpr 'donk ze. „Dat zijn de feiten, mevrouw Chapman. Legt u die alstublieft uit". Met een vlugge besliste beweging opende Cecily de deur. Ze keek een oogenblik rond, liep toen naar haar grootmoeder en ging naast haar op de rieten sofa zitten. De kolonel keek me een jogenblik aan of hij me nog nooit gezien had, en wendde zich weer tot mevrouw Chapman die hem <alm en beheerscht aankeek, met een barsch glim lachje op haar lippen, niet vermaakt en nog veel minder beangst. „Ga zitten, jullie allemaal", zei ze, voor haar doen vriendelijk...." En probeert u niet me af te snauwen, kolonel Primrose. Als er gesnauwd moet worden, ben ik gewoon dat zelf te doen". Ik keek de kamer rond. Sergeant Buck stond op nn gewonen olaats naast de deur en zag er uit als een versteende boom. Joe Anders, nog steeds in zijn buiten-tenue, zat in een stoel naast den hout vester' Ziin gezicht toonde el even weinig uitdruk king als dat van Buck, behalve dat zijn zwarte oogen behoedzaam en waakzaam rondspiedden. „Ik snauw niet. mevrouw Chapman", zei de ko lonel kalm. Zijn stem klonk niet meer zoo afgebe ten, maar het scheen me toe, dat zijn kalme on wrikbaarheid nog gevaarlijker was. „Ik w\js U er alleen op, dat er een aantal dingen zijn die ophelde ring behoeven". Hij brak af en hief luisterend het hoofd op, juist toen ik ook Cecily zag opkijken. In de gang wa- ïen snelle stappen hoorbaar- zij werden stperis lui der en nielden op voor de deur. Buck wierp een blik op den kolonel en trok met een ruk de deur open. Steve Grant stond op den drempel. Hij keeK de kamer rond en trad binnen. „Ik geloof dat ik hier ook bij hoor", zei hij kort „Ik vermoed het ook, Grant", antwoordde ko lonel Primrose. ..Kom binnen". Met een hoofdknik wees hij hem een stoel naast zich aan. „En nu wensch ik niet nog eens onderbroken te wrrden. Dit zijn de feiten. Sergeant Buck heeft ze verza meld en gecontroleerd. Tot op dit oogenblik heb ben wij nog geen poging gedaan, er een uitleg aan te geven, maar ik meen dat ze geenszins van zelf sprekend zijn. Pelham wenschte met uw kleindoch ter te. trouwen, mevrouw Chapman, en U was daar- 'egen gekant". .(Wordt vervolgd.).

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6