KORT NIEUWS. Uit de Pers. V R IJ D A G 11 OCTOBER 194Ö HA" ARTIE WS D A "G B V. A DE ECONOMISCHE REORGANISATIE VAN EUROPA. Minister Riccardi geeft de richtlijnen aan. HET GOUD WORDT VAN ONDERGESCHIKTE BETEEKENIS. Stefani meldt d.d. 10 October uit Rome: De minister voor het deviezenverkeer, Riccardi die hedenmorgen naar Berlijn vertrokken is om be sprekingen te voeren met den rijksminister van economische zaken Walther Funk heeft 'n belang rijk artikel geschreven in de „Messaggero", waarin hij de grondslagen vermeldt van de economische reorganisatie van Europa, zooals de as-mogend- heden zich deze voorstellen. Het eerste beginsel van de toekomstige Euro- peesche economie, zoo schrijnt Riccardi, is dat de economie volledig in dienst moet staan van de politiek. De nieuwe continentale economie, welke door Duitsc'nland en Italië zal worden ingevoerd na de aardrijkskundige en politieke herziening van Europa aan het einde van den oorlog, zal bo vendien dezelfde corporatieve economie moeten zijn, welke in Duitschland en Italië is ingevoerd en daar met succes wordt toegepast. Het tweede be ginsel zal zijn de solidariteit van het Europeesche vasteland. Er zal een hiërarchie van de volken wor den ingevoerd en elk van deze volken zal recht heb ben op een deel van de grondstoffen en van de goederen der natuur. De tot dusver bestaande koloniale rijken zullen opnieuw verdeeld worden volgens de kenmerkende eigenschappen en be hoeften van de Europeesche volken en rekening houdende met die hiërarchie. Het derde beginsel van de nieuwe economische organisatie zal zijn de toegepaste autarkie in dien zin, dat alle hulp bronnen en economische mogelijkheden in eigen land en in de koloniën op een rationeele wijze zullen moeten worden ontgonnen en geëxploiteerd. De politiek der Europeesche autarkie zal gebaseerd worden op de autanke van Duitschland en Italië. Alle nationale economieën zullen in een richting gaan, welke door de as zal worden vastgesteld. In geval het nuttig zou zijn het Europeesche vasteland in twee economische blokken te verdeelen, waar van het zwaartepunt gelegen is resp. in Italië en Duitschland zullen de heide as-mogendheden haar taak kunnen verdeelen en met alle middelen waarover de twee blokken beschikken hun eigen autarkische doeleinden kunnen bereiken. Duitsch land en Italië zullen steeds in volkomen overeen stemming, de taken, initiatieven en doeleinden van elk der gecontroleerde staten vaststellen met het doel methodisch, ordelijk en eensgezind te werk te gaan. In die twee blokken zullen de overheerschende valuta's de munteenheden zijn van de beide as- mogendheden, onderling verbonden door een vaste Wisselverhouding, terwijl de munteenheden van de bij het blok behoorende landen vastgehecht zullen worden aan de „basisvaluta's" en een ondergeschikte waarde zullen krijgen welke beperkt blijft tot hun eigen grondgebied. Het goud, zoo betoogt de mi nister verder, is bestemd om in de nieuwe Euro peesche economie een rol van weinig belang te spelen en wellicht nog slechts alleen gedurende korten tijd. In het internationale handelsverkeer zal het goud dienen om eventueele verschillen te vereffenen, welke overigens van weinig beteekenis zullen zijn. De vereffening met goud zal in elk geval bin nen de grenzen blijven, welke absoluut noodzake lijk zijn voor de Europeesche autarkie. In den handel met Noord- en Zuid-Amerika zal de leus zijn: „goederen voor goederen". De toepas sing der beginselen, zoo besluit de minister, waarop de nieuwe Europeesche economie zich zal ba seeren, zal in elk geval worden aangepast en in overeenstemming gebracht met de verschillende aardrijkskundige en politieke behoeften van de afzonderlijke landen. Italiaansch legerbericht: MATSOEOKA OVER DE HEROPENING VAN DEN WEG DOOR BIRMA. Britsch besluit een aanmoediging voor het verzet van Tsjang Kai Sjek. PACT VAN DRIE NIET TEGEN DE V. S. GERICHT. Het Japansche persbureau Domei meldt: De minister van buitenlandsche zaken. Matsoeoka, heeft gisteravond een verklaring afgelegd betref fende de heropening van den Birmaweg' en de sluiting van het drïemogendhedenpact. Deze ver klaring luidt als volgt: Niet dan schoorvoetend lever ik commentaar op de verklaring van Churchill, die volgens de berichten in het Engelsche parlement is afgelegd ten aanzien van het besluit der Britsche regee ring tot heropening van den z.g. Birmaweg. Maar aangezien het wel nuttig kan zijn den toestand ten opzichte van dit probleem op te helderen, evenals ten opzichte van het driemogendheden- verdrag tusschen Japan, Duitschland en Italië, zou ik in dit verband eenige opmerkingen kunnen maken. In de eerste plaats was niet overeenge komen dat de sluiting van den weg door Birma voor den tijd van drie maanden als voorwaarde had dat Japan er in zou slagen om vrede te slui ten met China binnen dat tijdsbestek. Toen even- .als thans wenschte Japan natuurlijk vurig een algemeenen vrede in China zoo vlug mogelijk tot stand te brengen en uiteraard heeft het dit ge zegd tegen den Britschen ambassadeur in Tokio. Niemand zou het feit willen ontkennen dat geen ander volk meer dan het Japansche den wensch heeft gevoed om den vrede tusschen Japan en China hersteld te zien. In feite heeft Japan iedere inspanning in die richting geleid en doet dat op het oogenblik nog. Juist de sluiting van het pact met Duitschland en Italië, welke Churchill schijnt te betreuren, is in zekeren zin een nieuwe poging om hetzelfde doel te bereiken. In de tweede plaats, wanneer de Britsche regee ring. zooals zij zegt. werkelijk den vrede in Oost- Azië zoo snel mogelijk hersteld wenscht te zien. begrijp ik niet dat de Britsche regeering kan hopen bij te dragen tot de verwez-enlijking van dien wensch door den' Birmaweg weer open te stellen, waardoor Tsjang Kai Sjek wordt aange moedigd in verzet tegen en strijd met Japan. Het besluit, dat ongelukkigerwiize is genomen, zal. zooals een ieder zien kan. de uitwerking hebben dat Tsjang Kai Sjek wordt aangemoedigd, of dit nu de bedoeling is of niet. Churchill's verklaring or> dit mint is op zijn minst met zichzelf in tegen spraak. Tenslotte zou ik hieraan kunnen toevoegen dat het driemogendhedenpact niet is aangegaan met de bedoeling om het te richten „tegen" de Ver- eenigde Staten. Wanneer er al van gerichtheid sprake kan zijn. zou ik willen zeggen dat het "be doeld was „voor" de Vereenigde Staten. Open hartig gesproken wenschten de verdragspartijen oprecht dat zoo'n machtige natie als de Veree nigde Staten in het bijzonder en alle andere na ties. die op het oogenblik neutraal zijn. niet be trokken zouden raken bij den Europeeschen oor log, of op eenigerlei wijze in conflict zouden ko men met Japan tengevolge van het Chineesche incident of anderszins Een zoodanige gebeurlijk heid. met alle mogelijkheden van het teweeg brengen van een verschrikkelijke catastrofe voor de menschheid is voldoende om iemand te doen huiveren, wanneer men aan de consequenties denkt. Kortom het pact is een vredespact. Engelsch patrouillevaartuig tot zinken gebracht. ERGENS IN ITALIë, 8 October (Stefani) In zijn weermachtbericht no. 123 maakt het opper bevel van de weermacht het volgende bekend: „Een van onze duikbooten heeft een Engelsch patrouillevaartuig tot zinken gebracht. In het wes telijk bekken van de Middellandsche Zee is een van onze koopvaardijschepen van 1800 ton getorpedeerd. In Oost-Ainka is een botsing tusschen voorposten te El Katoelo (Kenya) in ons voordeel geëindigd. De vijand is op de vlucht gedreven en heeft ge voelige verliezen geleden. In de Roode Zee heeft een van onze luchtformaties opnieuw een reeds op den vorigen dag aangevallen convooi met bommen bestookt. Andere vliegtuigen hebben het radio station van Oeadi Joesoef ten Noordoosten van Ghedaref gebombardeerd, alsmede Vijandelijke af delingen in de buurt van de grens van den Be- neden-Soedan. Al onze vliegtuigen zijn op hun bases teruggekeerd". Duitsch legerbericht: Zware schade aan de Theemsdokken toegebracht. BERLIJN, 10 October (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Van den vroegen ochtend tot 't invallen van de duis ternis rolden onophoudelijk vergeldingsaanvallen van lichte en zware gevechtsvliegtuigen naar de Britsche hoofdstad. Terstond in aansluiting daarop begonnen nachtelijke aanvallen van zware ge vechtsvliegtuigen, die tot de ochtenduren van den tienden October voortduurden. De zwaarste schade leden de dokken in de bocht van de Theems. Uit gebreide verwoestingen veroorzaakten bomontplof fingen ook aan de spoorwegwerken in het stadsge- "bied. Des nachts vielen talrijke zware branden waar te nemen. Afzonderlijke gevechtsvliegtuigen deden in Zuid-Engeland met succes aanvallen op haven werken, troepenkampen, spoorwegcomplexen en wapenfabrieken met bommen van zwaar en het zwaarste kaliber. In Zuid- en Midden-Engeland be stookten zij verscheidene vliegvelden met bommen. In St. Eval, Penrhose en St. Merryn gelukte het hangars en schuilplaatsen door voltreffers te ver nielen en op den beganen grond staande vlieg tuigen te vernietigen. In het havengebied van Car diff veroorzaakten bomtreffers hevige ontploffin- Op zee werd een vijandelijk koopvaardijschip van ongeveer 4000 b.r.t. door verscheidene bommen midscheeps getroffen. Met zware slagzij bleef het schip brandend liggen. Een duikboot heeft twee bewapende vijandelijke koopvaardijschepen van bij elkaar 7000 b.r.t. tot zinken gebracht. In West-Duitsehland en in de bezette gebieden werd door nachtelijke vijandelijke bomaanvallen materieele schade aangericht, welke snel kon wor den hersteld. Eenige woonhuizen werden ver woest. Een boedererij brandde volkomen af. De vijand verloor gisteren tien vliegtuigen, waar van een door luchtdoelartillerie. Vier Duitsche vliegtuigen worden vermist". Ter gelegenheid van den 29-sten verjaar dag van de uitroeping der Chineesche republiek heeft president Roosevelt naar het D.N.B. verneemt aan de regeering te Tsjoenking een telegram van gelukwensch gezonden, waar in de „traditioneele vriendschap tusschen de Vereenigde Staten en China bekrachtigd wordt. Bij zes verwanten van mevr. Lupescu zijn huiszoekingen verricht, aldus een D.N.B.-be richt uit Boekarest. In het huis van haar over leden vader vond men talrijke waardevolle voor werpen en bankpapier ter waarde van verschei dene millioenen lei, benevens een groote hoe veelheid champagne. Volgens een bericht van de „Nya Dagligt Allehanda" uit Washington zijn 120 vliegtui gen, die de Vultee Aircraft Corporation voor Zweedsche rekening had gebouwd, Woensdag avond vlak voor de aflevering door de Ameri- kaansche regeering in beslag genomen. (D.N.B.) Op het vliegveld te Madrid is, blijkens een D.N.B.-bericht gistermiddag een Italiaan- sche delegatie onder leiding van maarschalk de Bono aangekomen, die den Spaanschen staats- chef in opdracht van den koning-keizer van Ita lië den grooten halsketen van de Annunciata- orde zal overhandigen. In de zitting van gisteren van het Hon- gaarsche Huis van Afgevaardigden werden de nieuwe afgevaardigden uit Zevenburgen dooi den voorzitter plechtig verwelkomd (D.N.B.) Naar men in politieke kringen te Boeka rest verneemt, zal de gezant Valer Pop naar Berlijn en de vroegere minister van buitenland sche zaken, Manoilescu naar Rome vertrekken, teneinde daar een aantal moeilijkheden en vraagstukken er sprake te brengen, die in ver band met het afstaan van een gedeelte van Ze venburgen aan Roemenië met betrekking tot de in dit gebied wonende Roemeensche bevolking zijn ontstaan. (D. N. B.) ARBEID EN ARBEIDSPRESTATIE GRONDSLAG DER NIEUWE FRANSCHE ORDE. Boodschap van maarschalk Pétain. EINDE DER TRADITIONEELE VRIEND SCHAPPEN EN VIJANDSCHAPPEN. Het D. N. B. deelt mede: De boodschap die maar schalk Pétain in zijn radiorede van Woensdag aan kondigde, houdt naar uit Vichy gemeld wordt, o.a. het volgende in: Frankrijk's nederlaag heeft talrijke oorzaken. Zij is een weerspiegeling van de zwakheid van het oude regime. Als gevangene van zijn binnenlandsche politiek heeft dat regime ook geen doelmatige bui tenlandsche politiek kunnen voeren. In 1939 is de oorlog, die reeds tevoren bijna verloren was, ver klaard zonder dat men ook maar gewaagd had het parlement te raadplegen. De nieuwe orde in Frankrijk vooronderstelt een regime, dat met de sfeer en de mentaliteit van Frankrijk overeenkomt. Men moet een maatschap pelijke hiërachie scheppen. Dit nieuwe regime kan niet op de onjuiste gedachte van de natuurlijke gelijkheid der menschen berusten, doch slechts op den grondslag van de gelijkheid der kansen, die aan alle Franschen gelegenheid geven him be kwaamheid te bewijzen. Slechts de arbeid en het kunnen zullen den grondslag der Fransche hiër archie vormen. Slechts zoo zal weer een ware elite ontstaan als het noodzakelijke kader voor den wel stand en de waardigheid van allen. Indien men mocht vreezen dat de nieuwe hiëarchie de oude vrijheden vernietigt, dan kan daarop geantwoord worden dat gezag noodzakelijk is om de vrijheid van den staat te beschermen en de individueele vrijheden tegenover de belangencoalities te waar borgen. Omtrent de nieuwe buitenlandsche politiek ver klaarde Pétain: Indien het nieuwe regime nationaal wil zijn, moet het zich van de zoogenaamde tradi tioneele vriendschappen en vijandschappen bevrij den, die zich in den loop der geschiedenis voort durend gewijzigd hebben. Het nieuwe regime zal voor de nationale eenheid opkomen, dat wil zeggen het contact van het Moederland met de overzeesche bezittingen. Het zal ook zijn erfdeel van de Griek- sche en de Latiinsche cultuur verzorgen. Frankrijk is bereid op alle gebieden met alle buren samen te werken. Hoe de politieke kaart van Europa en de wereld er ook uit zal komen te zien één ding staat vast: het probleem der Fransch-Duitsche be trekkingen, dat in het verleden zoo lichtvaardig be handeld is, zal Frankrijk's toekomst voor en na bepalen. In de boodschap wordt verder gezegd dat het hiërarchische karakter van het nieuwe regime niet van haar sociaal karakter te scheiden is. Alle Franschen hebben in de eerste plaats den plicht tot arbeiden. Zij, die dezen plicht verwaarloozen, verdienen de hoedanigheid van burger niet meer. Maar alle Franschen hebben tevens recht op ar beid. Om dezen plicht cn dit recht te waarborgen, moet men in het verouderde economische stelsel een revolutie tot stand brengen. Na een overgangs periode zal men in een georganiseerde volkshuis houding blijvende centra van werkzaamheid schep pen, waar ieder de positie en het loon zal krijgen, die met zijn capaciteiten in overeenstemming zijn. De beroepsorganisaties zullen zich ook uitsluitend tot het gebied van het beroep hebben te bepalen. Onder het gezag van den staat zullen zij zich be iasten met de uitwerking en de tenuitvoerlegging der arbeidscontracten en zorgen voor de verbe tering der levensomstandigheden van den arbeider. Tenslotte is het haar taak arbeidsconflicten te re- gelen door scheidsrechterlijke uitspraken. Het economische systeem der laatste jaren heeft dezelfde onvolkomenheden en tegenstrijdigheden als het politieke regime getoond, nl. een zooge naamde vrijheid, die in werkelijkheid een onder drukking door de geldmacht was, Met het oog op de algemeene ineenstorting der liberale economie hebben vrijwel alle volken den weg van een nieuw economisch stelsel betreden. Ook Frankrijk moet dezen weg op gaan en door energie den verloren tijd inhalen. ECONOMISCHE ORGANISATIE. Daarbij zijn er twee grondbeginselen: in de eerste plaats moet het economische leven georganiseerd en gecontroleerd zijn. De coördinatie van het par ticuliere economische bedrijf door den staat moet de macht der trusts breken. In de tweede plaats moet de valuta in dienst van het bedrijfsleven ge steld worden. Zij moeten een volledige ontplooiing der productie mogelijk maken. Het nieuwe Fran sche valutasysteem zal op het goud slechts terug grijpen als waarborg voor de regeling met het bui tenland. De binnenlandsche omloop van betalings middelen zal aan de behoeften der productie wor den aangepast. Een dergelijk stelsel houdt een dub bele controle in: in internationaal opzicht een con trole op den buitenlandschen handel en de valu ta's, in binnenlandsch opzicht een waakzame con trole op het verbruik en de prijzen om de koop kracht van het geld te handhaven en voor een rechtvaardige verdeeling der producten zorg te dragen. Tenslotte roept Pétain alle Franschen tot mede werking op. De grondwet zal de juridische uiting zijn van de reguleering. die in de practijk reeds be gonnen is. Een revolutie voltrekt zich niet alleen door wetten en decreten. Zij komt slechts tot stand, als de natie haar verstaat en het volk de regeering vergezelt op den weg der vernieuwing. DE POSITIE VAN INDIë. Ir. Mussert schrijft- in Volk en Vaderland over het pact Duitschland-ltalië-Japan en stelt daarbij de vraag „Wat zal er nu van Indië wor den". Hij geeft hierop o.m. het volgende ant woord: „Wanneer het in Berlijn gesloten pact Amerika afhoudt van deelneming aan den oorlog, hetgeen toch in ieder geval het doel is, wanneer Engeland dus weet niet te kunnen rekenen op militaire hulp van de Vereenigde Staten, wanneer gezond ver stand en redelijkheid regeeren in Buitenzorg, dan mogen wij hopen op het behoud van Indië, niet tegenstaande alles wat uit domheid, hebzucht en redelooze haat is misdreven en veronachtzaamd. Nietemin zullen honderdduizenden Nederlanders iederen dag met hun gedachten zijn in Indië. Ouders, die hun zonen en dochteren daar weten; kinderen, die hier hun opvoeding voltooien, ter wijl hun ouders voor hen in het verre Oosten hun brood verdienen. Gepensionneerden, die tientallen jaren van hun leven gewijd hebben aan den op bouw daar in die gewesten, waar reeds drie en halve eeuw Nederland's vlag met eere wappert. Wat Indië voor ons beteekent, ideëel en materieel, zouden wij pas ten volle beseffen, wanneer het voor ons verloren was. Welk een grootsche taak is daar volbracht door de Nederlanders en niet minder door hen, die door sommigen Indo's worden ge noemd en door de bouwers worden beschouwd als de Indische Nederlanders, die mede het imperium dragen. Deze taak te mogen voortzetten, in het belang van de Indische volkeren, in het belang van het Nederlandsche volk, in het belang van den toekoïn- stigen bond der Germaansche volkeren ja, van het geheele blanke ras, dat is hetgeen wij in Azië vragen als ons aandeel in den nieuwen tijd. Als Indië behouden blijft, zullen wij die taak met vreugde en voldoening verrichten, na de schuld te hebben gedelgd, die wij hebben aan de Nederland sche en Duitsche nationaal-socialisten, onze kame raden, waarmede wjj ideëel zoo nauw verbonden zijn en die nu reeds maandenlang lijden in de concentratiekampen in tropisch klimaat. Goed te maken, wat nu aan hen wordt misdreven, is een eereplicht, dien wij waarlijk niet zullen vergeten. LEIDERSBEGINSEL In „De We g" verdedigt Arnold Meyer het leidersbeginsel. Naar zijn inzicht heeft de practijk der democratie bewezen, dat dit „Stelsel der onverantwoordelijkheid onvermijdelijk moet voe ren tot verslapping en corruptieve practijken", waarna hij vervolgt: „Voor een gezonden opbouw van den staat, voor het verkrijgen van de grootst mogelijke zekerheid, dat het volk goed, doeltreffend en eer lijk zal worden bestuurd, is het dan ook een eerste voorwaarde, dat de staatsinrichting worde gedra gen door het leidersbeginsel. Het beginsel, volgens hetwelk een ieder zijn eigen, nauwkeurig afge bakende taak krijgt, waarvoor hij de volle verant woordelijkheid kan dragen en haar derhalve ook moet dragen. - Ons leidersbeginsel, dat terdege rekening houdt met den typisch Nederlandschen hang naar souve- reiniteit in eigen kring, heeft dan ook een eigen karakter, heeft ook niets te maken met willekeur of onbeperkte macht, mar brengt alweer volgens de natuur der dingen de verantwoordelijkheid duidelijk zichtbaar voor iedereen, daar waar zij behoort, om tegelijkertijd de waarborg te bieden dat snel x goed kan worden beslist door hen, die daar in werkelijkheid toe bevoegd zijn". GEEN LIEFDADIGHEID DOCH STAATSZAAK. Het Utr. Dagblad bepleit hulpverleening aan hen, die door de oorlogshandelingen zijn getroffen, welke hulpverleening naar het oordeel van het blad geen liefdadigheid is, maar staatszaak. „Deze hulpverleening is een eerezaak voor gansch het volk, met de uitvoering waarvan de Overheid zich dient te belasten en waarvoor de noodige mid delen door gansch het volk, ieder naar zijn vermo gen, moeten worden bijeengebracht. Het woord lief dadigheid is in dit verband zelfs geheel misplaatst. 'Wij juichen het natuurlijk toe, dat onmiddellijk na de capitulatie hier te lande een aantal comité's en commissies is gevormd, die zich ten doel stelden om in den allerergsten nood der inzonderheid getrof fenen te voorzien. Wij hebben ons over de toen gebleken offervaardigheid van de Nederlandsche bevolking oprecht verheugd. Temeer doet het ons leed. dat van overheidswege tot dusverre zoo be trekkelijk weinig is gedaan voor de slachtoffers van den oorlog. Zorg voor de oorlogsslachtoffers is naar onze stellige meening staatszaak en staatstaak. Het moet zoo zijn, dat als dezer dagen bommen zonden vallen op onze stad, de bewoners der getroffen perceelen onmiddellijk behooren te weten, dat zij althans hun materieele schade van gemeenschaps- wege vergoed zullen krijgen. Zoo voor eene zaak, dan geldt ten deze het oud-yaderlandsche woord: Eén voor allen, allen voor één". WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE DE WEDEROPBOUW VAN NOORWEGEN. Van Trondjem tot Tromsö zijn de herstellingswerkzaamheden met behulp van de Duitsche bergjagers in vollen gang. Een lading wordt gelost. .(Foto Weltblld.). CENTRALE BEHEERDERS VAN VIJANDELIJK VERMOGEN. 's-GRAVENHAGE. 11 Oct. (AN.P.) Eenige dagen geleden is gemeld dat op grond van de ver ordening van den rijkscommissaris van 24 Juni 1940 de commissars-generaal voor financiën en economische zaken centrale beheerders heeft be noemd van alle in het district der gemeenten Rotterdam, Haarlem, 's-Gravenhage en Amster dam liggende onroerende goederen, zoover deze als vijandelijk vermogen in den zin van artikel 3 van genoemde verordening zijn aan te merken. Hieraan was in bovenbedoeld bericht toegevoegd dat het bovenstaande „slechts geldt in zoover het departement van handel, nijverheid en scheep vaart het beheer van de onroerende goederen op zich heeft genomen en geen speciale beheerder door der commissaris-generaal is of wordt aan gesteld". Waar in de bovenaangehaalde zinsnede wordt gesproken van „het departement van handel, nijverheid en scheepvaart", dient te wor den gelezen „de centrale beheerder". Vader lost revolverschot op zijn dochter. VOORST. 11 October (A.N.P.) De ruim 55- jarige landbouwer Z. heeft gisteravond een aan slag op zijn 25-jarige dochter gepleegd door twee revolverschoten op haar te lossen. Het meisje had reeds lang omgang met een jongeman uit de buurt, zeer tegen den zin van den vader Her haalde malen was hierover ongenoegen geweest, hetwelk zoo groot werd dat het meisje gister avond besloot, de ouderlijke woning te verlaten. De vader riep haar bij haar vertrek na dat haar moeder haar nog even wilde spreken. Nauwelijks was de dochter weer binnengekomen of de vader loste een revolverschot van nog geen twee meter afstand op haar. waarbij de kogel rakelings langs het meisje heenvloog. Deze laatste vluchtte daar op de deur uit. De man zond haar van korten af stand een schot achterna, eveneens zonder haar te raken. Het meisje kwam op haar vlucht in een sloot te vallen, waarop de man boven op haar sprong en haar met de revolver eenige malen op het hoofd sloeg, waardoor zy bloedend werd ver wond. Ook een buurman, die op het hulpgeroep kwam toesnellen, werd met het wapen bedreigd. De vriend van het meisje zou de politie reeds vroe ger gewaarschuwd hebben dat de man een wapen in zijn bezit had. De politie arresteerde den dader en bracht hem naar het huis van bewaring te Zutphen. De toestand van het meisje is bevredigend. Willkie doet een aanval op Roosevelt's beleid. Uit New York: In een verkiezingsrede te Con necticut heeft de repu'olikeinsche candidaat voor het presidentschap. Willkie. gezegd; „Wanneer de regeering-Roosevelt alles voor de nationale verdediging blijft uitgeven, zult ge hier een be wapening opbouwen, welke op zekeren dag in handen een dictator zal vallen, die uit uw midden opstaan." Will1 :d in een rede te Bridgeport een aan val op .tekorten politiek" van P.oosevelt. Als Roos: herkozen wordt, zeide hij. zal het land naar een chaos van bankroeten en inflatie af glijden. Sociale zekerheid zal er dan in het ge- meer bestaan. In een verkiezingsrede te New-Londen in Con necticut heeft Willkie gezegd, dat Roosevelt niet de bekwaamheid heeft om na den Europeeschen oorlog de regeeringszaken te leiden, daar hij de problemen van den tijd vóór den oorlog zelfs niet heeft aangekund. Als de voorstanders van een derde ambtsperiode van Roosevelt de Europee sche crisis als eenig argument Rebben, kan daarop slechts geantwoord worden, dat de regeering- Roosevelt een belangrijk aandeel in het ontstaan van deze crisis heeft De democraat Holt heeft in den senaat den gouverneur van den staat New York, Lehman, verweten dat deze en zijn familie zich verrijken door reusachtige winsten uit wapenfabrieken. Holt somde een lange reeks van ondernemingen op, waarin de gouverneur en zijn familie een aanzienlijk aandeel hebben. (D.N.B.) Verbreking der Britsch-Roemeensche betrekkingen elk oogenblik verwacht. Volgens diplomatieke kringen te Boeka rest is naar United Press meldt het ver breken der betrekkingen tusschen Engeland en Roemenië nu vrijwel zeker. De Britsche ge zant in Boekarest Hoare heeft een onderhoud gehad met generaal Antonescu waarin hij poogde een definitief antwoord te krijgen op den Britschen eisch om opheldering te geven over de activiteit der Duitschers in Roemenië. Het verluidt dat Antonescu geen enkele verklaring gegeyen heeft. In kringen, die in nauwe betrekking staan tot de as werd tegenover United Press voorts verklaard dat de leden van het Engelsche ge zantschap zich naar Istanboel zouden begeven en dat het afbreken van de diplomatieke be trekkingen tusschen Engeland en Roeme- nië nog slechts een kwestie van uren is. Van de zijde van het Engelsche gezantschap werd medegedeeld dat de Engelsche gezant nog aldoor op opheldering van den toestand wacht. Naar verder bekend wordt heeft het gezant schap niet slechts den in de Roemeensche olie velden wonenden Engelschen, doch allen En- gelschen die iets te maken hebben met de olie industrie, den raad gegeven onmiddellijk te ver trekken. Dit schijnt er op te wijzen dat Engeland prac- tisch zijn gezamenlijke belangen bij de Roe meensche olie-industrie, waarin het millioenen pond sterling geïnvesteerd heeft, prijs geeft. De technische dienst van het Duitsche lucht- wapen aan den arbeid. De motoren van een der vliegtuigen ondergaan de noodige revisie. (Foto WeltbUd.) PROGRAMMA ZATERDAG 12 OCTOBER 1940. JAARSVELD, 414,4 M. AVRO-uitzending. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P.. gramofoonmu- ziek. 8.30 Orgelspel. 8.50 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Gramofoonmuziek. 11.00 Cyclus ,In de schijnwerper". 11.15 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. AVRO-Aeolianorkest. 12.45 Nieuws en economische berichten A. N. P. 1.00 AVRO- Amusementsorkest en solist. 1.45 Disco-causerie. 2.25 Amabile-kwintet. 3.10 Reportage. 3.30 Con certgebouworkest (opn.). (4.154.30 Causerie .Tooneel en tooneelgezelschappen"). 5.15 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 5.30 Omroepor kest en gramofoonmuziek. (6.456.50 Berichten). 7.00 Vragen van den dag (A. N. P.) 7.15 Haagsch trio. 7.45 Interview. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.10 AVRO-Amusementsorkest en solisten. 8.55 9.00 Nieuwsberichten A. N. P., sluiting. KOOTWIJK. 1875 M. KRO-uitzending. 7.00 Berichten, Duitsch. 7.15 Berichten, Engelsch. 7.30 Wij beginnen den dag. 8.00 Nieuwsberichten A. N. P. 8.15 Gramofoonmuziek: 9.00 Berichten, Duitsch. 9.15 Gramofoonmuziek. 11.15 Berichten, Engelsch. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Rococo- octet. 12.30 Berichten, Duitsch. 12.45 Nieuws- en economische berichten A. N. P., gramofoonmuziek. 1.15 KRO-orkest. 2.00 Berichten, Duitsch. 2.15 Gra mofoonmuziek. 3.30 Berichten, Engelsch. 3.45 Ca baret-programma (gr.pl.) 4.10 Gramofoonmuziek. 5.00 Berichten, Duitsch. 5.15 Nieuws- en economi sche berichten A. N. P. 5.30 KRO-Melodisten en solist. 6.15 Berichten, Engelsch. 6.30 Reportage. 7.00 Vragen van den dag (A. N. P.). 7.15 KRO-Kamer- orkest. 7.307.45 Berichten, Engelsch. 8.00 Berich ten. Duitsch. 8.15 Nieuwsberichten A. N. P. gra mofoonmuziek. 8.30 Berichten, Engelsch. 8.45 Gra mofoonmuziek. 8.50 Wij sluiten den dag. 8.55—9.00 Nieuwsberichten A. N. P.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7