De verduistering VRIJDAG 11 OCTOBER 1940 HSÏRÏEM'S DA'GBEAD 6 Het bombardement te Haarlem. Begrafenis van het laatste slachtoffer. Hedenmorgen e!f uur is op het R.-K. Kerkhof St. Barbara aan den Schoterweg het stoffelijk overschot van het 27ste slachtoffer van den En- gelschen bomaanval op Haarlem ter aarde besteld, namelijk van den 20-jarigen H. B. Bötzel uit de Weverstraat. Onder de belangstellenden was de heer J. C. Luitingh, commies op het bureau van den Bur gerlijken Stand, als vertegenwoordiger van het gemeentebestuur van Haarlem, dat ook een krans gestuurd had. evenals de Rijkscommissaris Rijks minister Dr. Seyss Inquart. Verder was er nog een bloemstuk van de buren. De patroon van den overledene, de heer J. Broerse. gaf door zijn tegenwoordigheid eveneens blijk van belangstel ling. De kerkelijke plechtigheden en de absoute aan het graf werden verricht door Kapelaan J. J. Eeken. Na afloop daarvan sprak de heer P. H. Martin namens de buurtgenooten van den Zijlweg (vroe ger woonde de familie Bötzel aan de Delftstraat) een hartelijk afscheidswoord. Hij vestigde de aan dacht op de groote liefde, die het jeugdige slachtoffer aan zijn moeder toedroeg. Hij leefde en werkte alleen voor haar. En nu moet die we duwe dezen steun missen. Spreker hoopte, dat de overige familieleden die taak zouden overnemen. Carel Bötzel, een broer van den overledene, dankte namens de familie voor de betoonde be langstelling. VOORDRACHTMIDDAG HENK SCHUURMAN. Naar wij vernemen zal de heer Henk Schuur man Zondagmidddag 13 October in de Tuinzaal van het Gem. Concertgebouw te Haarlem een voordracht mïdddag houen. Het programma bevat fragmenten uit Vondel's „Adam in Ballingschap". De heer Schuurman is op tooneelgebied geen onbekende, daar hij reeds verschillende malen voor de radio optrad. Acht dooden bij bombardement op Luik. Vier huizen stortten in. Het D.N.B. verneemt uit Luik: In den nacht van Dinsdag op Woensdag heeft de Royal Airforce wederom twee vreedzame'woonwijken in de Bel gische steden Luik en Herstal met bommen van het zwaarste kaliber bestookt. In Luik werden, ver verwijderd van ieder militair doel, vier hui zen getroffen, die geheel instortten. Uit de puin- hoopen werden acht dooden geborgen, n.l. twee echtparen en een familie bestaande uit vier per sonen. Talrijke prsonen werden gewond. In Herstal werd eveneens een woonhuis totaal vernield. Gelukkig vielen er geen slachtoffers. De jongste aanvallen van de Engelsche vliegers hebben onder de bevolking een groote opwinding veroorzaakt. Zeven Engelsclie jachtvliegtuigen neergeschoten. Het D. N. B. meldt: De Britsche verliezen van Donderdag bedragen volgens de tot dusver ont vangen berichten zeven jachtvliegtuigen. Een Duitsch vliegtuig was gedwongen op het Kanaal neer te strijken. De commandant werd door een zeeambulance vliegtuig aan boord genomen. Het toestel is geborgen. VEILINGEN. Het resultaat der veilingen, die Donderdag in het verkooplokaal Het Notarishuis te Haarlem werden gehouden, is als volgt: Een heerenhuls met erf en tuin te Bloemen- daal aan den Zuider-Stationsweg 1, f 9400 J. H. Kneteman. Het heerenhnis met woonhuis en tuin te Haarlem aan den Zijlweg 136. f 10.500 W. C. Groenewegen. Het woonhuis met bovenwoning en erf te Haar lem aan de Barendsestraat 26 zwart en rood ,f 4325 W. J. Waaning. Een huis en erf ie Haarlem aan de Timorstraat 127 f 3015 J. H. Metselaar. Een huis en erf te Haarlem aan de Timorstraat 129, f 3275 J. H. Metselaar. Een huis en erf te Haarlem aan de Timorstraat 131. f 3250 P. J. van Empelen. Een huis en erf te Haarlem aan de Timorstraat 133, f 3200 P. J. van Empelen. Een huis en erf te Haarlem aan de Timorstraat 135. f 3170 J. O. Velt. Een huis en erf te Haarlem aan de Berckheyde- straat 26 zwart en rood f 5050 W. Wakker. Een huls en erf te Haarlem aan de Berckheyde- straat 28 zwart en rood f 5050 J. Bongers q.q. Een huis en erf te Haarlem aan de Berckheyde- straat 30 zwart en rood f 5080 M. M. van Ake. Een huis en erf te Haarlem aan de Berckheyde- straat 32 zwart en rood f 4800 G. Keizer. Een huis en erf te Haarlem aan de Holsteyn- straat 1 zwart en rood, 3 zwart en rood en 5 zwart en rood f 18005 P. H. Borghouts q.q. Een huis en erf te Haarlem aan het Leidsche- plein 9 zwart en rood f 5405 J. W. Kleinlein. Een huis en erf te Haarlem aan de Voorzorg straat 90 zwart en rood f 5800 H. G. IJzerman q.q. Een huis en erf te Haarlem aan de Benkoelen- straat 30 en 32. Niet geveild. Een huis en erf te Haarlem aan de Benkoelen- straat 34. f 4385 G. Postma q.q. Een Huis en erf te Haarlem aan de Benkoe- lenstraat 36, f 4205 W. J. Nagtegaal q.q. Een huis met voor- en achtertuin te Haarlem aan de Van Nesstraat 12, f 5720 J. Heilig. Het woonhuis met voor- en achtertuin te Haar lem aan de Dutrystraat 21, f 5075 G. P. Geukers. Een café met woning, schuur, erf en grond te De Zilk, aan den Zilkerweg 18, f 4300 opgehouden. Een woon- en winkelhuis met erf en poort te Overveen aan den Bloemendaalscheweg 337, f 17o00 opgehouden. Een woon-winkelhuis met bovenwoning en erf te Haarlem aan de Jansstraat 87 zwart en rood, f 8000 opgehouden. ZONSONDERGANG 18.56 ZONSOPKOMST 7.59 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. Maansopkomst 16.59. Ondergang 3J>0 Schijngestalten der maan 16 Oct. V.M. 24 Oct. L.K. 30 Oct. N.M. 6 Nov. E.K. Het huis en erf te Haarlem aan de A. L. Dyse- rincksa-aat 124. f 3905 D. J. van Rijn. Het voortdurend recht van erfpacht van den grond met het woonhuis met garage en verdere aanhoorigheden te Haarlem aan de Julianastraat no. 11. f 1280Q opgehouden. Het huis met erf te Haarlem aan de Patientie- straat 22 en Korte Hofstraat 8. f 1305 H. I. van Goor q.q. Het winkel- en woonhuis met erf en tuin te Haarlem aan de Scheeperstraat 39, f 3300 G. Post ma q.q. OUD-DEKEN SONDAAL. Metten in Alverna. Donderdagmiddag werd het stoffelijk overschot van oud-Deken H. C. J. Sondaal van de Maria- Stichting overgebracht naar de Kloosterkapel in Alverna Aerdenhout)waar het werd opgebaard, De lijkauto werd gevolgd door het bestuur der Congregatie van de zusters Franciscanessen „Al verna", enkele familieleden en kapelaan Sym. De plechtige Metten werden gezongen door den hoogeerwaarden heer F. Filbry, plebaan der Kathe drale Kerk. Assistentie verleenden pastoor W. M, Bosch uit Aerdenhout en kapelaan Sym. Als Canto- res fungeerden prof. A. Vollaerts van het Seminarie Hageveld en kapelaan F. van Buuren uit Alkmaar. De plechtigheid werd o.a. bijgewoond door Mgr. M. P. J. Möllmann oud-vicaris-generaal van het bisdom, Kanunnik J. C. Aalberse, Mgr. L. J. Wil- lenborg uit Bloemendaal, deken A. J. C. Melchers uit Haarlem en vele pastoors en kapelaans uit het dekenaat. In de banken hadden verder plaats genomen dr. J. G. Hoge geneesheer-directeur van de Maria- stichting en de directeuren van de N.V. Drukkerij „De Spaarnestad", de heeren J. W. Lucas en C. Ooms. De begrafenisplechtigheid. Om 9.30 uur werden in de Kloosterkapel de Lauden gezongen door Mons. L. J. Willenborg. De Pontificale Uitvaart werd opgedragen door Mons. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, met assistentie van Mons. H. J. M. Taskin, rector L. Deune en kap. H. Roelvink., Bij deze plechtigheid waren o.a. aanwezig het college van Kanunniken; dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, burgemeester van Haarlem; de R.K. Haarlemsche wethouders de heeren W. J. B. van Liemt en mr. dr. F. A. Bijvoet; mr. J. B. Bomans, lid van Ged. Staten van Noord- Holland; dr. W. B. Smit, directeur van den Gem. Geneeskundigen en Gezondheidsdienst te Haar lem; dr. J. G. Hoge, geneesheer-directeur der Ma- ria-Stichting met verschillende doktoren aan dat Ziekenhuis verbonden; de directeur van de N.V. De Spaarnestad" en van de V. K. P. (Vereenig- de'Katholieke Pers); prof. Alph. Steger; de be sturen van „Het Wit-Gele Kruis", de Graal, de R.K. Oratoriumvereeniging. de St.-Eli*zabeths- vereeniging en de tooneelvereeniging „Thalia"; de heeren H. v. d. Weyer en G. H. Weustink, on derscheidenlijk inspecteur en oud-inspecteur van het L. O. te Haarlem; het bestuur van de R. K. school voor buitengewoon L. O. Voorts zusters van verschillende congregaties. Na de H. Mis werd de lijkrede uitgesproken door rector L. Sondaal, uit Oegstgeest. De absoute werd verricht door Deken A. J. C. Melchers. Het personeel van Alverna droeg de kist uit de kapel naar de groeve. De kunstijsbaan in de Apollohal te Amsterdam nadert haar voltooiing. De meer dan 15 kilometer lange buizen zijn gelegd en het „bevriezen" kan beginnen. (Foto Pax Holland.) De fietsende Haarlemmers. Aantal is niet zoo sterk toegenomen als verwacht werd. Door het benzine-gebrek, waardoor er veel min der auto's rijden en ook de autobusdiensten inge krompen moesten worden, is het aantal fietsrijders natuurlijk gestegen. Velen waren gedwongen de al afgedankte fiets van den zolder te halen, terwijl anderen zich de uitgaaf van een nieuwe moesten getroosten om niet van elk verkeersmiddel versto ken te zijn. Er zijn dan ook heel wat meer fietsen op den weg dan een jaar geleden. De verwachting was dat_de Fiscus er wel bij zou varen, want elke fietser moet immers per jaar een rijksdaalder in de schatkist laten zakken als dank voor het onderhoud der wegen, het aanleggen van rijwielpaden, enz. Kapitalen heeft dit evenwel niet opgeleverd. Tot 10 October zijn aan het Postkantoor te Haarlem 72485 rijwielplaatjes verkocht, hetgeen er ongeveer 5000 meer zijn dan verleden jaar om dezen tijd. Deze toeneming is van beteekenis, maar toch ge ringer dan algemeen verwacht werd. Toch zou het verkeerd zijn te meenen dat niet meer dan 72485 Haarlemmers in het bezit van een fiets zijn. Allereerst is vastgesteld, dat vele men- schen nog zonder plaatje rond rijden. Eenige weken geleden werden bij een rijwielcontrole te Haarlem 400 a 500 personen aangehouden die niet aan de wet BQU VY'/óütagSacfanit.fiuun wt,gee* foïAt ioda.mxt fiato*7fct (Adv. Ingez. Med.) voldaan hadden. Een klein deel bezat wel een plaatje, maar had dit in den zak of thuis laten lig gen, doch het overgroote deel kreeg een bon omdat nog geen plaatje gekocht was. Hoevelen zullen er nu nog zonder plaatje rond rijden? Dan is gebleken dat er veel gezinnen, zijn waar men meer fietsen dan plaatjes heeft. Als zes men- schen fietsen hebben worden, om een voorbeeld te geven, slechts vier plaatjes gekocht, omdat er in den regel nooit meer dan vier fietsen tegelijk op den weg zijn De werkloozen behoeven geen plaatje te koopen, zij krijgen er een, waarin een gat geponst is, koste loos. Tenslotte is het aan te nemen dat veel Haarlem mers elders een plaatje gekocht hebben. De een werkt in Amsterdam of elders en vindt het gemak kelijk in de plaats waar hij zijn werkkring heeft een plaatje te koopen. Misschien ook wel voor zijn huisgenooten. Bovendien is het waarschijnlijk dat ook verscheidene Haarlemmers in den vacantietijd elders hun rijksdaalder aan het verkeer geofferd hebben. Als wij al die mogelijkheden in overweging ne men, is het een vaststaand feit, dat er te Haarlem veel meer fietsers zijn dan 72485, ook al ontbreekt een middel om het juiste aantal vast te stellen. Evenzoo is aan te nemen dat het getal Haarlem mers dat fietst sinds verleden jaar met veel meer dan 5000 gestegen is. Er is dezer dagen een schatting gemaakt dat in Nederland 4.000.000 fietsen in gebruik zijn. Onge veer één op twee inwoners. Voor Haarlem zou dit bij een evenredige verdeeling beteekenen 68.000 fietsen. Nu er hier veel meer zijn, blijkt daaruit dat er te Haarlem in verhouding meer fietsers zijn dan elders in Nederland. Van Holland naar Afrika. Wat een jong ooievaartje vertelde. Ben jij dan niet van heel ver gekomen? „Ik ben Schitteroog, de jonge ooievaar, par hier aangekomen na m'n eerste grote reis", zei een mooie, slanke, wit met zwarte vogel tegen een oude, eerwaardige pelikaan, die naast hem in 't water stond. „Ik had niet gedacht, dat ik nog ooit hier in Afrika terecht zou komen. Wat een heerlijk warm land is het hier. En wat is 't mooi. Woon jij hier altijd?" „Natuurlijk", zei de pelikaan en hij keek zo wijs of hij een professor was, die over z'n bril gluurde, „waar zou ik anders wonen?" „Maar kom jij dan niet van héél ver gevlogen? Heb je geen lange reis gemaakt?" „Welnee, waarom zou ik dat? 't Is hier toch goed". „Ja, natuurlijk, 't is hier heerlijk! Maar toch in Holland waar wij vandaan komen, is 't ook zo mooi en zo gezellig, dat ik toch niet graag altijd hier zou blijven". „Holland"? bromde de pelikaan, „nooit van ge hoord!" „O, heb-je daar nooit van gehoord? Dat is grap pig zeg. Luister maar eens, dan zal ik je vertellen, wat we daar allemeel beleefd hebben." „Hm", zei de pelikaan, „ik twijfel er eigenlijk wel aan of zo'n jonge knaap als jij mij nog iets vertellen kan, dat ik niet weet. Maar als je dan met alle geweld vertellen wilt, nu vooruit dan maar!" „Nu dan: !t is in Holland heel, heel anders dan hier. De grond is hier geel en warm en daar is hij koel en groen. De lucht is hier donkerblauw en daar schitterend lichtblauw met dikke, witte wolken of soms wel helemaal grijs (en dan begint het gauw te regenen, weet je!) In dat groene land zijn heerlijk slootjes. Dat zijn onze voorraadschuren, daar halen we onze kikkers uit. En ook liggen er hier en daar gezellige huizen met strodaken. Daar wonen mensen in en die mensen zijn ge woonweg dol op ons. Zodra ze een van ons zien, roepen ze: „O, kijk, een ooievaar, vind je 't niet prachtig?" En de mensen uit de boerderijen want zo heten die gezellige strodakhuizen richten zelf ons huis voor öns in. Prachtige stevige huizen zijn dat, hoog op palen gebouwd, mooi rond en met zachte hooi- bekleding. Mijn vader en moeder, die heel wijze vogels zijn, hebben me verteld, dat ze lang hebben moeten zoe ken, vóór ze een huis naar hun zin gevonden had den. Dat huis lag in een park. Weet je wat dat is?" „Park.park? Nee, helemaal niet!" bromde de pelikaan. „Een park is een stuk grond, dat helemaal vol gras en bloemen is. Je ziet daar wel duizend kleu ren: rood, roze, geel, wit, blauw, paars.Kortom, 't is een verrukkelijk gezicht! Een heerlijk frisse geur stijgt de hele dag op uit al die bloemkelken. Op de paden tusschen de bloemen lopen de mensen te wandelen met kinderen aan de hand of heel kleine-kindjes in wagentjes. En midden in zo'n park stond ons huis: groot en ruim, een eerste klas villa. Vader en moeder hadden geen beter kunnen uit zoeken. De allereerste dag van mijn leven, toen ik pas met veel moeite uit het ei was gekropen en m'n vleugels, die nog vochtig waren, in de heerlijke lentezon liet drogen, heb ik direct begrepen, wat een prachtig huis we hadden! Ik keek heel voor zichtig over de rand van het huis en moeder, die naast me zat, pakte me dadelijk bij een poot, zó bang was ze, dat ik naar beneden zou vallen. Nu, ik was ook zeker van pure bewondering over de rand getuimeld, want zoiets schitterends had ik nog nooit gezien! „O, moeder, wat mooi, wat mooi!" klepperde ik en ik keek haar met schitterende ogen aan. „Kind, wat heb jü een stralende kijkers!" zei moeder toen, terwijl ze me een liefkozend tikje op m'n kop gaf. „Weet je wat: we zullen je Schitter oog noemen". En zo kwam het, dat ik al op de eerste dag van m'n leven een naam kreeg. En meteen hoorden we beneden ons een groot geroes van stemmen. „Pas op, kind, niet kijken", zei moeder, „de mensen hebben ontdekt, dat je er bent. Geef niet toe aan je ijdelheid en leun niet voorover!" De waarschuwing van mijn wijze moeder was zeker niet overbodig, want de mensen beneden be gonnen me te bewonderen en over me op te scheppenNee maar! „O, kijk eens, er is een jonkie in 't nest! O, wat een schat je! Kijk, kijk, nu kleppert-ie, nu steekt-ie z'n snaveltje omhoog!" en nog veel meer onzin. „Luister er niet naar, Schitteroog", zei mijn moe der, ,,'t is maar mensenpraat, wij ooievaars staan daar, zoals je ziet, vér boven! Help liever mee. want ik heb zo'n gevoel of je zusje ook vandaag uit het ei wil breken! Hoor maar: ze tikt tegen de schaal". Ja, 't was waar: m'n zusje Scherpsnavel pro beerde met haar snaveltje een gaatje in het ei te boren en moeder en ik begonen haar uit alle macht ie helpen. Maar toch lukte het ons niet direct. Mijn vader, een prachtige grote ooievaar, die zowat het halve nest in beslag nam toen hij kwam neerge streken, moest er eerst aan te pas komen, vóór m'n zusje het levenslicht aanschouwde! Toen volgde er een gezellige tijd! Dag aan dag lagen we heerlijk te soezen in de zon en te kijken naar de prachtige bloemen in het park of we lieten de Meiregen over onze ruggen kletteren en ver beeldden ons, dat we er hard van groeiden! Want we hadden een meisje beneden ons horen zingen, dat je van Meiregen groter wordt! En intussen zwoegden vader en moeder de hele dag maar door om ons van voedsel te voorzien. Heerlijke wormen kregen we en vette kikkers! Ik watertand nog als ik er aan terugdenk! Maar.... eens op een dag kwam er aan ons lui, gezellig leventje een onverwacht einde. Vader ging op een morgen rechtop in het nest, staan, klapte met zijn machtige vleugels, zodat we heus dachten, dat de zon verduisterd werd, en zei: „Ziezoo, het weer is prachtig en er staat flink wat wind. Wat denk je van de eerste vliegles, moeder?' „Ha! We gaan vliegen!" Nog vóór moeder kon antwoorden, klepperden wij beidjes het vreugde volle nieuws in alle toonaarden. „Goed", zei vader, „we gaan vliegen, maar jullie moeten niet denken, dat het alleen maar een pretje is! Het is hard werken!" Nu, dat hebben we dien dag wel gemerkt. Ons vliegen leek eerst nog verdacht veel op springen, waarbij we dan op het laatste moment onze vleu gels uitsloegen om niet te vallen. Dat ging eerst van het nest naar het dak van de volière en van daar naar een hoge boom, en zo telkens een eindje verder. En 's avonds waren we zó moe, dat we geen „pap" meer konden zeggen!" We vielen al in slaap vóór vader en moeder in huis waren. „Maarwaar was dit nu allemaal voor nodig, dat vliegen?" vroeg de pelikaan verbaasd. „Waarvoor dat nodig was? Natuurlijk voor onze grote reis. O, o, wat hebben we daarvoor in angst gezeten! Telkens en telkens zei vader weer: „Nee, je vliegt toch nog niet krachtig en vrij genoeg, Scherpsnaveltje! En jij, Schitteroog, vliegt te haas tig! Je moet je vleugels rustiger uitslaan! Let op mij en doe als ik, want ik verzeker je. dat je anders niet meekunt." Nu en dan gingen we maar weer oefenen en nog eens oefenen. Net zolang, tot de blijde morgen kwam, dat vader zei: „Kinderen, vanavond mogen jullie mee om gekeurd te worden. Zet je beste beentje voor!" Dat deden we, En gelukkig brachten we het er zo netjes af, dat de voorvlieger verklaarde, dat we allebei meemochten: En zo zijn we hier gekomen met wel over de honderd ooievaars. Een heerlijke tocht die we gemaakt hebben! Ja, zie je, dat kun jij misschien niet begrijpen, maar er is toch werkelijk niets heerlijker dan zo met elkaar in V-vorm te vliegen en samen de vleugels £«f"- XA&- uit te slaan: op, neer, op, neer. Je wordt dan letter lijk nooit moe. En er gaat niets boven dat vrije ge voel dat je krijgt als je zo hoog boven de velden vliegt! En nu zijn we hier en we hebben een land gevonden, dat zó prachtig en zó lekker warm is, dat ik nooit gedacht had, dat er zoiets kon bestaan! Begrijp je nu, dat ik blij ben dat ik m'n best heb gedaan om vliegen te leren? Anders was ik nooit hier gekomen!" „Hm!" zei de pelikaan, „een heel klein snippert ie begrijp ik er wèl van maar niet veel. Want kijk mij nu eens! Ik kan helemaal niet vliegen of ten minste haast niet en ik ben toch ook hier in dit prachtige warme land! Nou, waar is dan al die moeite voor nodig?" De jonge ooievaar dacht een hele tijd na en zei toen: „Dat is nodig, omdat iets moois nog veel mooier wordt, als je eerst zo erg veel moeite voor hebt moeten doen. Ik verheug me nu al op het weer zien van ons Holands huis in het volgend voorjaar als we eerst weer dat hele eind hebben moeten vliegen!" „Nou", zei de pelikaan, „dat is dan zeker hogere ooievaarswijsheid waar een gewone vogel niet bij kan!" en hij streek z'n borstveren glad en wag gelde weg. ALS JE WOEDEND BENT Natuurlijk maken jullie allemaal je wel eens een keer erg boos. Het is dom, maar.nou ja, 't is eenmaal zo! De hoofdzaak is: hoe kom je van je woede af en word je vrolijk? Tot dertig tellen? Helpt niet! Pro beren de hele kwestie te vergeten? Gaat niet. Want juist als je je best doet, er niet aan te denken, denk je er aan! Een spreuk ophangen met de woorden: „Mens erger je niet"! Dat is een ding, waar je juist nog veel woedender om woi'dt! In een klein staatje in Zutid-Amerika heeft men een prachtig middel bedacht om woedende men sen weer kalm en vrolijk te maken. Op sommige straathoeken staan poppen van gummi, die precies op mensen lijken. En daar mag jb tegen betaling van een gering bedrag zo hard op slaan als je wilt. Als je dan je woede gekoeld hebt, kun je rustig en blij en opgelucht naar huis gaan. We hebben hier edhter nog niet van die gummipoppen. Maar toch weet ik een goed middel om van je woede af te komen als je er soms eens last van hebt. Stel je voor, dat de persoon op wie je zo boos bent aan de oever van een diepe rivier staat en dat jezelf er middenin ligt en niet kunt zwemmen. Je begint dan vanzelf om hulp te roepen en kunt onmoge lijk langer boos blijven. Probeer maar eens of het helpt! VERSTROOIDHEID VAN GROTE MANNEN. De bekende kapelmeester Georg Benda was buitengewoon verstrooid. Eens, toen hij te Weimar woonde, wilde hij met de diligence naar Gotha reizen om een paar vrienden ie bezoeken. Hij nam zijn vrouw mee en stapte onderweg te Erfurt uit. En elk gingen ze toen een velschillende kant uit om inkopen te doen. Benda was 't eerst klaar, stapte in de volgende diligence en reisde door naar Gotha. „Waarom heb je je vrouw niet meegebracht?", vroegen hem zijn vrienden. „Wat? M'n vrouw?, riep Benda verbaasd uit, „Drommel nog aan toe, die heb ik in Erfurt ver geten.!" En hij reed onmiddellijk terug om haair te halen. Als de grote Engelse wis- en natuurkundige Isaac Newton in zijn laboratorium aan 't werk was, werd hem opdat hij zijn arbeid niet behoefde af te breken zijn maaltijd gebracht en in een zijkamer naast het werkvertrek óp de kachel gezet. Eens kwam een vriend hem bezoeken. Men liet hem, daar Newton druk aan 't werk was, in de zij kamer. Maar 't wachten duiu-de den vriend te lang; hij kreeg honger, at het eten op en vertrok weer. Toen Newton later in de zijkamer kwam en de lege schotels zag staan, verwonderde hij er zich over, dat hij reeds had gegeten! POSTZEGELRUBRIEK 1935 LITTORIAL 20 iö 50 1.25 L. 10 15 30 75 1935 VLIEGTUIG TENT. 20 30 cent 50 1.25 cent cent L. ITALIë. Aanvulling 1. Wij beginnen nu met de aanvulling van Italië. Van dit land waren wij gebleven bij de Littorial se rie 1935. Dit zijn zegels uitgegeven voor de jaarlijk- sche sportspelen van de Studenten uit Rome. Op de zegels staat „LITTORIALI Anno XIII. Het zijn de 20 cent. (karmijn afbeelding een pijlenbundel drager voor een poort) 20 cent (d. bruin adelaar met boek en studenten) 50 ct. (violet studenten in den strijd). Grootte 45 x 28 mm. In nieuwe tekening verscheen een uitgave van de Italiaanse fascistenserie in 1935. Het zijn 20 en 10 ct. (karmijn militie bij vuur) 25 en 15 ct. (groen Rom. adelaar) 50 en 30 ct. (violet schildwacht bij kruis) 1.25 L. en 75 ct. (blauw militie mar cherend door een poort) Grootte 28 x 45 m.m. Hiervoor verscheen ook een vliegzegel van 50 en 50 ct. (bruin vleugel boven gedeelte van globe) Grootte 28 x 45 mm. Bij de intern, vliegtuigtentoonstelling in Milaan in 1935 verscheen een herdenkingsuitgave met afbeel ding van pijlenbundel met vlaggen en ook met Leonardi da Vinci met vliegtuigen in vlucht. Op alle zegels staat le Salone Aeronavtico Internazionale. Het zijn 20 ct. (karmijnrose) 30 ct. (bruin) 40 ct. (violet) 1.25 L. (blauw) Grootte 28 x 45 mm. Zie voor de plaatsing het schetsje. N.B. Volgende week wordt de uitslag van de prijsvraag bekend gemaakt. Rustenburgerlaan 23

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 8