Huizen Administratie AGENDA. N.V. „G RAN ITO" BURGERLIJKE STAND ZATERDAG 12 OCTOBER 1940 HÏARtEM'S DAGBEAD 2 Onze geweldige voorraad stelt ons in staat U elk gewenseht montuur voor te leggen Optiek Erdtsieck Zijlstraat 57, Telefoon 19223 HAARLEM Leverancier aan alle Ziekenfondsen (Adv IngezMed.) Haarlemsch Borgstellingsfonds. Aan het verslag over 1939 (3e boekjaar) van het Haarlemsch Borgstellingsfonds is het volgende ontleend. Zooals bekend is het doel der stichting: hulpver leening en woekerbestrijding ten bate van de Haar- lemsche bevolking. In 1939 zijn 231 (v.j. 203) aanvragen tot een bedrag van f 35.472.50 om hulp en advies ingeko men, welke met de 6 van het vorig jaar overge bleven zaken in 22 vergaderingen van gedelegeer den werden behandeld. 34 aanvragen zijn verwezen naar andere instanties n.l. 10 rechtstreeks naar de Hulpbank, 17 naar het Kennemcr Borgstellings fonds, 1 naar de Commissie van samenwerking voor bijzondere nooden, 1 naar den dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon en 1 naar het plaat selijk Crisis Comité. 13 aanvragen zijn afgedaan door schuldregeling zonder leening, 11 dor het geven van advies; 54 aanvragen zijn afgewezen ■waarvan 13 daar er geen serieuse leenbehoefte aan ten grondslag lag, 31 wegens niet credietwaar- digheid, 10 omdat zij buiten het arbeidsveld van het fonds vielen. 35 aanvragen werden ingetrok ken, 135 werden toegestaan en 5 zaken bleven on afgedaan. De 135 toegewezen leeningen, alle geplaatst onder garantie of borgstelling van het fonds, beliepen totaal f 13.030.50 (v.j. 75 leeningen tot f 7.460). Deze borgstellingen zijn als volgt te verdeelen. Naar de grootte: 15 van f 1 tot f 25, totaal f 295.50; 28 van I 26 tot f 50. totaal 1.255; 53 van f 51 tot f 100 totaal f 4.555; 39 van f 101 tot f 250, totaal f 6.925. Tezamen 135 van gemiddeld f 96.52 totaal f 13.030.60. Naar de bevolkingsgroepen: 40 werknemers niet-ambtenaren totaal f 3.677.o0 gem. f 92. 5 ambtenaren totaal f 720 gem. f 144. 7 geDensionneerde ambtenaren totaal f 650 gem. f 93. 72 zelfstandigen totaal f 7.592_ gem. f 105. II gesteunden totaal f 391 gem. f 35. Naar het doel der leening: 41 aan kleine handeldrijvenden tot instand houding van hun bedrijf. 15 aan kleine handeldrij- venden voor inrichting of uitbreiding van hun zaak. 25 vor kleeding of dekking. 29 voor betaling van schulden. 9 vor het stellen van cautie. 4 voor in richting van een pension. 2 voor studie. 6 voor ge- steunden voor een kunstgebit. 4 aan gesteunden voor een noodzakelijke reis. In den regel worden alle leeningen voor een looptijd van ten hoogste 1 jaar afgesloten, slechts de leeningen aan gepensionneerden en gesteunden •worden in eenige gevallen voor iets langeren ter mijn aangegaan. Bij het begin van het jaar liepen nog do van de in 1938 gesloten leeningen tot een saldo in hoofdsom en 2 pet. rente. Op 31 December 1939 liepen nog 117 leeningen tot een bedrag van f 4.798.31. Van de in het verslag geheel vervallen leerlin gen bij de Haarlemsche Hulpbank, zijn er 6 door de debiteuren of hun borgen niet geheel voldaan, zoodat ons fonds als garant deze saldi moest vol- Deze saldi betroffen een totaal van f 274.90, ruim 2 pet. van het in 1939 uitgegeven leenbe- ^Dit bedrag is als verlies over 1939 aan te mer ken Op goede gronden mag worden verwacht, dat in de naaste toekomst een belangrijk deel er van alsnog van de leeners of hun borgen kan worden teruggevorderd. Van de verliezen in vorige jaren geleden per 1 Januari 1939 ad f 154.49 is in den loop van het jaar 1939 f 7 50 terugontvangen, zoodat het totaal ver lies op 31 December 1939 bedraagt f 421.89. In 31 gevallen is de bemiddeling verleend gecom bineerd met een leening. Bij voortduring wordt ervaren, dat de werkzaam heid van het Fonds in dat opzicht het nuttigste is en ook het meest door de hulpzoekenden wordt gewaardeerd. In het begin van het jaar 1940 is een propa- ganda-actie, om tot verruiming van het werk van het Fonds te kunnen komen, begonnen. EXAMENS. ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amster dam voor cand.-examen klassieke letteren mei. C. C. M. Spaander en de heer J. W. M. Spruyt: voor'het prop.ex. theologie mej. B. G. Smit. Voor cand.ex. theologie J. P. Keuning en mej. dr. E. A. Duparc. Voor het cand.examen geneaskunde: (tweede gedeelte) de dames J. van den Brorelce, M. J. A. van Schijndel en de heeren J. Sweys, B. H. A. te Lintelo, K. H. Que. Voor het candidaatsexamen rechten de heeren: J. Mulder, R. I. C. Houben en J. Groot; voor het candidaatsexamen klassieke letteren de heer J. H. A. Rutgers en voo het doctoraal examen klas sieke letteren de heeren S. Simons te Haarlem en H. J. van der Meer. is een zaak van vertrouwen. MAKELAARSKANTOOR J. P. VAN VELSEN, KLEVERLAAN 174, Telef. 12840, HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) ZATERDAG 12 OCTOBER. Stadsschouwburg: Het Masker. „Ja of nee....?" 6.45 uur. Palace: „Jij bent mijn leven", 2, 4.45 en 7 uur. Frans Hals Theater: „Wittebroodsweken". 2.30 en 7 uur. Luxor Theater: „Es war eine rauschende Ball- nacht", 2.30 en 6—9.30 uur doorl. voorstelling. Rembrandt Theater: „Trenk de Pandoer", 2.3Ó, 4.45 en 7 uur. ZONDAG 13 OCTOBER Gem. Concertzaal, H.O.V.: Ledenconcert, 2.30 uur. Gem. Concertgebouw (Tuinzaal): Voordracht- middag Henk Schuurman, 3 uur. Bioscoopvoorstellingen des middag': en des avonds MAANDAG 14 OCTOBER. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds ROOSTER VAN APOTHEKEN Van 12 October tot en met 18 October zijn op Zon en feestdagen en op werkdagen gedurende de avonduren (na 8 uur) en nachturen (tot 8 urn 's morgens) geopend: Apotheek van Rijn N.V., Kleine Houtweg 15. Tel. 10539. Firma C. G. Loomeyer en Zoon, Zijlweg 34. Tel. 12495. Schoterbosch Apotheek, Rijksstraatweg 19. Tel. J2711. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, Tel. 28320. Roemeeiisch-Hongaarsclie strubbeling inzake de minderheden. Memorandum aan de Hongaren overhandigd. Het D.N.B. meldt: De Roemeensche dagbladen publiceeren een me morandum, dat de voorzitter der Roemeensche delegatie in Boedapest Donderdagavond heefl over handigd aan de Hongaarsche delegatie. In het memorandum wordt gezegd dat de Roe meensche x-egeering beslissende beteekenis heeft gehecht aan de oplossing van het minderheden vraagstuk, aangezien zonder een zoodanige oplos sing de noodige ontspanning tusschen beide landen niet tot stand kan worden gebracht. De Hongaar sche delegatie wordt verweten dat zij onderhande lingen over de minderhedenkwestie voortdurend sleepende heeft gehouden om ten slotte op 2 Oc tober mede te deelen dat de Hongaarsche regeering niet in staat was te ondei'handelen over de oplossing van de minderheden kwestie in verband met de spanning, die tusschen Hongarije en Roemenië was opgetreden. De verslechtering van den toestand wordt in het memorandum geweten aan de omstandigheid, dat zich overvallen hebben voorgedaan in het aan Hongax-ije afgestane deel van Zevenburgen en dat alle Roemeensche voorstellen om deze gebeurte nissen te doen onderzoeken door gemengde Roe- meensch-Hongaarsch commissies door de Hon- gaai-sche regeering zijn afgewezen. Voorts wordt in een officieele mededeeling gezegd dat een ministex-raad, gehouden onder voorzitter schap van generaal Antonescu, besloten beeft de Hongaarsche berichten, volgens welke de Hongaren uit Roemenië worden verjaagd, door de Roemeen sche autoriteiten en daarom naar Hongarije gingen tegen te spreken. Eveneens worden berichten over mishandeling van Hongaren in Roemenië tegenge sproken. Verder heeft de ministerraad besloten de Roe menen, die komen uit de afgestane gebieden, voor- loopig te vestigen op de onteigende bezittingen van Joden. Ten slotte behandelde de ministerraad het feit, dat in vele Joodsche vennootschappen thans ge pensioneerde voormalige officieren en voox-malige bekleeders van staatsfuncties zitting hebben in de raden van beheer en toezicht met het doei te ver bloemen dat het Joodsche zaken zijn. De minister- x-aad heeft een oproep gericht tot de oetrokker. Roemenen om hun naam en hun verleden niet op deze manier daarvoor te doen gebruiken. DE ROEMEENSCHE MINDERHEID IN ZEVENBURGEN. BOEDAPEST, 11 October (DJM.B.) Het Hongaar sche telegraafagentschap M.T.I. publiceert een com muniqué van bevoegde Hongaarsche zijde, waarin wordt verklaax-d, dat de excessen van Hongaarsche autoriteiten jegens de Roemeensche minderheid in Zevenburgen, waarvan door den plaatsvervangen- den Roemeenschen minister president Horia Sima Woensdag in een radioredevoering melding is ge maakt, niet in overeenstemming zijn met de feiten Een verder bericht van het Hongaarsche tele graafagentschap meldt dat de stroom van Hon gaarsche vluchtelingen uit Roemenië aanhoudt. Engelsche kruiser poogde Cherbourg aan te vallen. Vrijdagochtend bij het aanbreken van den dag aldus meldt het D.N.B. trachtte een zware Britsche kruiser een aanval op' Cherbourg te doen. Hij werd door Duitsche kustbatterijen met zooveel succes beschoten dat hij onmiddellijk van koers ver anderde en in de richting van de Britsche kust verdween. Enkele huizen te Cherbourg getroffen. BERLIJN. 12 October (D.N.B.) Zooals gis teren reeds gemeld is, heeft een zwai-e Britsche kruiser Vrijdagochtend gepoogd Cherbourg te naderen. Het D.N B. verneemt hierover thans nog de volgende bijzoxxderheden: Reeds in den nacht van 10 op 11 October probeerden kleine eenheden van de Britsche vloot de haven van Cherbourg te beschieten. Daar het des nachts xxiet mogelijk is zuiver te schieten, zonder zoeklichten, troffen de grana ten slechts enkele huizen in de stad Cherbourg. De Duitsche kustartillerie loste eenige schoten in de richting van de Britsche hulpschepen, die zich daarop terugtrokken. In de vroege ochtend uren van Vrijdag stegen Duitsche verkennings vliegtuigen op en ontdekten op ongeveer twintig zeemijlen ten noordwesten van Cherbourg nog een zwaren Britschen kruiser die in de rich ting van Cherbourg voer. Het Duitsche kust- geschut dat door de verkenners tijdig op de hoogte was gesteld, opende het vuur. Zonder dit vuur te beantwoorden draaide de kruiser om en verdween in den mist in de richting van de Engelsche kust. Het Reuterbureau heeft ge probeerd dezen mislukten aanval van de Brit sche zeestrijdkrachten als een opvallende ge vechtshandeling voor te stellen en heeft daarover succesberichten uitgegeven. Van bevoegde Duit sche zijde wordt daarentegen verklaard dat deze berichten gefaxxtaseerd zijn en dat er noch in de stad Cherbourg noch in haven militaire schade ontstaan is. Vordering van goud. Naar wij van de Nederlandsche Bank vernemen, heeft zij besloten het goud, dat ingevolge artikel 9 van de deviezenvex-ordening 1940 aan haar is aan geboden, doch tot dusver nog niet aan haar wex-d verkocht, thans ingevolge genoemd artikel op te vorderen. Met het oog hierop worden ingezetenen wier naam aanvangt met een der letters a, b of c, voor zoover zij nog goud in den zin der deviezenveror- dening in eigendom hebben of daarover het be schikkingsrecht hebben als bedoeld in artikel 9, vijfde lid der deviezenverordening, opgeroepen dat goud voor 1 November 1940 aan de Nederlandsche Bank te verkoopen en over te dragen. Het goud kan op iederen werkdag, behalve des Zaterdags, tusschen 9 en 12 uur worden ingelevei'd bij de hoofdbank van de Nederlandsche Bank te Amsterdam. Gangbare Nederlandsche gouden tien en vijfguldenstukken kunnen behalve bij de hoofd bank van de Nederlandsche Bank, ook worden in geleverd bij hare bijbank te Rotterdam of bij een harer agentschappen. De betaling van den koopprijs zal behalve bij aankoop van gangbare Neder landsche gouden tien- en vijfguldenstukken over het' algemeen eerst kunnen geschieden nadat het goud bij de hoofdbank van de Nederlandsche Bank is nagezien en gewogen. Desgewenscht kan inleve ring ook geschieden door bemiddeling van een oar- ticuliere baxik. De particuliere banken brengen hiervoor een kleine provisie in rekening. Ingezetenen wier naam met een der letters d en volgende van het alphabet begint, kunnen nadere bekendmakingen afwachten. Indien zij er de voor keur aan geven hun goud reeds thans aan de Ne derlandsche Bank te verkoopen. bestaat daartegen geen bezwaar. Verzamelingen van gouden munten behoeven voorloopig niet te worden ingeleverd. Als verza melingen kunnen slechts worden beschouwd col lecties die uit ten minste tien verschillende stuk ken bestaan, en die een handelswaarde hebben, hooger dan met goudwaarde der gezamenlijke stuk ken ovex-eexxkomt. Vex-zamelstukken behoeven even eens voorloopig niet te worden ingeleverd. Als verzamelstukken kunnen slechts gouden munten worden beschouwd waaraan een belangrijk hoogere handelswaarde kan worden toegekend dan met de goudwaarde overeenkomt. In twijfelgevallen vrage men onder vermelding van het jaartal van de des betref ende munt (en) bij de Nederlandsche Bank een beslissing. Op grond van het enkele feit dat aan bepaalde munten voor de eigenaars pei'soonlijke herinnerin gen zijn verbonden kan geen ontheffing van de vex-plichting tot verkoop worden verleend. (A.N.P.) De oude kleeren voor belioeftigcn. Reeds 1840 kleedingstukken ingeleverd. Ook hedenmorgen werd druk gebruik gemaakt van de gelegenheid, in het gebouw van de Vleesch- hal te Haarlem oude kleeren voor behoeftigen in te leveren, teneinde zelf in staat gesteld te worden, een nieuw costuum, jas of mantel aan le schaffen. Vanmox-gen half elf waren x-eeds 1840 kleeding stukken ingeleverd. TE HEEMSTEDE. Te Heemstede zijn in totaal 1200 stuks winter- kleeding en dekens geaccepteei'd tegen inwisseling van bonnen om nieuwe winterkleeding te koopen. LISSE GEREF. GEMEENTE. De kerkeraad der Geref. gemeente hier ter plaatse heeft thans op het tweetal geplaatst de predikanten ds. H. Ligtenberg te Kampen en ds. J. Vreugden- hil te Rijssen. Wij mogen hieraan toevoegen dat de vacature alhier ontstond door het vertrek van ds. H. Lig tenberg naar Kampen zoodat hij thans in zijn eigen vacature op het tweetal is geplaatst. Ds. Lig tenberg was naar Kampen vertrokken in de vac. die aldaar was ontstaan door hét vertrek van ds. J. Vreugdenhil naar Rijssen. Thans staat hij met hem in zijn oude gemeente op het tal! HILLECOM KLIM NIET OP AUTO'S! Een 4-jarig meisje was in de Hoofdstraat achter op een vrachtauto geklommen zonder dat de chauf feur dit had bemerkt. Toen de auto wegreed kreeg het kind een schok en bleef aan een ijzeren haak hangen. Eerst bij de Twentsche Bank viel het op straat. Het had alleen eenige schaafwonden. Een kleine jongen had dezelfde aardigheid uit gehaald hetgeen pas te Bennebroek werd bemerkt. De politie aldaar moest toen weer zorgen dat hij naar huis kwam. BALDADIGHEID. Wegens het plegen van ven-egaande baldadig heid op verschillende plaatsen in ons dorp is door de politie tegen 16 jongens proces-verbaal opge maakt. PERSONALIA. Tot opvolger van den heer H. F. van Spanje ad junct-commies en kassier der directe belastingen is met ingang van 15 October als zoodanig benoemd de heer P. Nieswaag te Boxmeer. BENNEBROEK BURGERLIJKE STAND. Geboren: 4 Oct. 1940: Jbhannes Maria zoon van A. A. van der Aart en A. van Diest; Sebastianus Franciscus Maria zoon van H. S. Lommerse en C. J. Granneman; 7 Oct. 1940 Coi'nelia dochter van H. Streefland en H. Dijkstra. Overleden 8 Oct 1940: Gerardus Copi-aij 76 jaar; 9 Oct. 1940: J. M. Huizing geb. Been, 74 jaar. Gevonden voorwerpen: Bij de politie te bevragen. Blauw heerenvest. OPDRACHT. Aan de beeldhouwster T. Loeff-van Someren Greve te Bennebroek werd opdracht gegeven tot het vei-vaardigen van een bronzen plaquette van Dr. E. B. Wolff, oud-directeur van het Nationaal Luchtvaart Laboratorium te Amsterdam. ZANDVOORT JEUGD LUCHTVAARTCLUB. Hedenmiddag zal in Ons Huis de oprichtingsver gadering van de Zand voor tsche Jeugd Luchtvaart club gehouden wonden. De heer H. J. Hagelen, se- rcetarïs van de Jeugd Luchtvaartclub van de Kon. Ned. Vereen, voor Luchtvaart zal doel en streven van de Ned. Jeugd Luchtvaartbeweging uiteen zetten. BEVERWIJK Beverwijk ruilde kleeren. Y/oensdag weer gelegenheid. Deze week heeft in Beverwijk de geiegenhei.-i bestaan, aan het distributiekantoor oude winter jassen, costuums en mantels benevens dekens in te leveren, ten einde daarvoor een koopvergunning te krijgen voor een nieuwe winterjas of winter mantel zonder dat men gebruik behoeft te maken van de punten op de textielkaart. Hiervan is een zeer druk gebruik gemaakt, vertelde men ons op het distributiekantoor. Het aantal kleedingstukken dat ingeleverd is, loopt in de honderd, waarvan do kwaliteit uitstekend is. Van de ingeleverde stuk ken was het meerendeel dameskleeding en eenige zeer goede dekens. Om alsnog de Beverwijkers in de gelegenheid te stellen de kleeding, die zij willen missen aan te bieden, zullen zij deze op Woensdag 16 October als nog kunnen inleveren. Het doel van deze inlevering is tweeledig, want er komt een ruime hoeveelheid kleeding vrij voor menschen, die behoeftig zijn en in de tweede plaats kunnen menschen, die in staat zijn, nieuwe kleeren te koopen, aan bonnen worden geholpen. Maandag gaan de ingeleverde kleedingstukken reeds naar een stoomerij, waarna zij aan liefdadig» instellingen te Bevex-wijk en individueele aanvra gers van deze gemeente zullen worden uitgex-eikt De aanvragen om voor deze kleedingstukken in aanmerking te komen moeten gericht worden aan het Kleedingcomité. Die moeten schriftelijk inge diend wox-den aan het kantoor van den distributie dienst aan den Kees Delfsweg. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd: E. Strobbe en G. A. Winkelhuy- zen; N. van Lavieren en J M. Castricum, toeK adres Oostertuinen 61 Getrouwd: D. Meinema en A. van Dijk: G. J Löcher en A. E. Schellevis. Bevallen: A. Veenstrade Vries, z.; W. Rumpin» —de Vries, d.; IJl. C. LubachKos, d.; M. Koelem.i Schuyt, d.; C. C. MuldersBeentjes, z., A. M WernkePirovano, z.; J. v. d. Doesv. d. Outenaai z. Overleden: A. Dirks, 61 j., echtgen. van K War menhoven, Voorstraat; L. A. M. D. Sengers. echt genoot van H. A. M. Hulshof, Boogaardlaan 4; S Beljaars, 73 j., wedr. van M. Brouwer. Peper straat 17. OOR LOGSCHADE-VERZEKERING MAKELAARDIJ MACKAAY (Adv Ingez. Med.) LAAT/TC BERICHTEN Hull over den status-quo in Oost-Azië. WASHINGTON, 12 October (D.N.B.) De mi nister van buitenlandsche zaken Huil heel't in de persconferentie, in antwoord op een vraag in zake het bericht uit Bangkok, volgens hetwelk de Ame- rikaansche gezant in Thailand de regeering te Bangkok erop gewezen zou hebben, dat de Ver Staten den status quo in Oost-Azië gewaarborgd wenschten te zien verklaard dat er geen nieuwe instructies zijn uitgevaardigd. Waarschijnlijk echter heeft de Amerikaansche gezant gemeend opnieuw op de Nota van Juli 1937 te moeten wijzen, welke Huil tot alle regeeringen der wereld kort na het begin van het Japansch-Chineesche conflict heeft gericht. In deze nota had Huil een wijziging in den status quo niet principieel van de hand gewezen, doch wel vei'langd dat een wijziging alleen in over leg met alle betrokkenen zou geschieden. Voorts zeide Huil geen berichten te hebben dat Japan op 18 October de internationale nederzetting in Sjang hai in bezit zal nemen. In zake de geruchten over een versterking van het Amerikaansche troepen- contingent in Sjanghai zeide Huil dat een beslissing daarover tot dusver niet genomen is. Vice-admiraal Von Trotha overleden. Duitsch vlootcommaixdant tijdens den wereld oorlog en oud-chef der Admiraliteit. Het D. N. B. meldt: De vroegere chef der Duit sche admiraliteit vice-admiraal staatsraad Adolf von Trotha is op 71-jarigen leeftijd overleden. Bij zondere bekendheid verwierf Von Trotha door den slag bij Jutland, die de Duitsche marine een over winning bracht en waarbij Von Ti-otha de opera ties der Duitsche schepen leidde tezamen met vice-admiraal Scheer als chef van den staf der ..Hochseeflotte". Van Maart 1919 tot September 1920 was Von Trotha chef der admiraliteit. Ook nadat hij zich uit den aetieven dienst had te ruggetrokken. bleef hij in verschillende functies zijn werkkracht aan de marine wijden. Hij maak te zich vooral verdienstelijk als leider van den ..Reichsbund Deutscher Seegeltung". De Führer heeft bevolen dat staatsraad Von Trotha op staatskosten begraven zal worden. ORGANISATIE VAN VTSCHCONSERVEN- F ABRIKANTEN. 's-GRAVENHAGE, 12 Oct. Dezer dagen is te 's-Gravenhage door een aantal belanghebben den besloten tot de oprichting van een vereeni- ging van Nederlandsche vischconservenfabrikan- ten. Deze vereeniging stelt zich o.m. ten doel het bevorderen van de belangen der vischconserven- industrie in Nederland alsmede het behartigen Beschadiging van militaire eigendommen. Waarschuwing aan de Wijk aan Zeeërs. De burgemeester van Beverwijk vestigt er de aandacht op van de te Wijk aan Zee wo nende ingezetenen, dat blijkens ontvangen mededeeling door de Duitsche politie in die omgeving beschadiging van militaire eigen dommen is geconstateerd. Dergelijke handelingen verdienen scherpe afkeuring en kunnen bij or""°vl,',note herha ling zeer onaangename 'gevolf0" hebben voor de bevolking van Wijk aan Zee. Groote aanvoeren van chrysanten. In het begin van de afgeloopen week was de aanvoer aan de bloemenveiling „Het Centrum" niet bijzonder groot. Vrijdag was het aanbod echter weer zeer groot. Vooral de chrysanten wer den in groote partijen aangevoerd In hoofdzaak is dit te danken aan het mooie weer in de afge loopen week. dat den groei sterk bevorderde. On danks het groote aanbod van de tros-chrvsnnten waren de prijzen behooiiijk. Grootbloemige wer den eveneens xuiimer aangevoerd. De prijzen hiervan waren goed. De aanvoer van vmirniïlen en gladiolen heeft vrijwel niets meer te beteekenen. Van het ..glas- oroduct". fresia's, wordt het aanbod steeds gron- ter. Voor goede kwaliteit werden zeer goede prij zen besteed. Ook nam in de afgeloopen week de aanvoer van h«rfstasters toe. Centrale Verwarming AUTOM OLIfc ROLENSTOOKINR N.V. Holster "SJSnSSï* SANITAIRE INSTALLATIES (Adv. Ingez. Med.) IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. IJMUIDEN 12 October 1940 Deensche consignatievisch. Makreel f24f22,50: Kleine schol f32—f 17,50; Bot f 16f 12,50; Wijting f 13; Groote gul f 17; Kleine gul f 13, per 50 K.G Snoekbaars 40 cent per kg. VELSEN Een vacature in den gemeenteraad. De heer G. Meerman verlaat de gemeente. Naar wij vernemen wordt de heer G. Meerman commies bij P. T. T. te Velsen en lid van den ge meenteraad als opvolger van den heer A. J. van Leusen, 1 November a.s. naar Amsterdam overge- olaatst, waar hij zich ook gaat vestigen. Hierdooi ontstaat dus een vacature in den gemeenteraad Op de V. D. lijst wordt de heer Meerman opgevolgd door mevrouw M. J. J PottZindel. OOGST- EN DANKFEEST LEGER DES HEILS. Zondag en Maandag heeft in het Leger des Heils het jaarlijksche oogst- en dankfeest plaats. De beide samenkomsten op a.s. Zondag zijn aan dit feest ge wijd. Maandagavond heeft de verkoop van de inge brachte vruchten, bloemen en groenten plaats. De opbrengst hiervan is ten bate van den plaatselijken arbeid van het Leger des Heils. OPMERKINGEN VAN LEZERS. VERSTANDIG EN ONVERSTANDIG GEVEN. In aansluiting op het ingezonden stukje van W. B. Z. ïr ons vorig nummer „Er is veel goeds in deze wereld" vestigt een lezeres er de aandacht op, dat er bij het K.V.V. soms pakketten binnenkomen met artikelen, die den indruk maken, uit den ouden verstelmand te zijn gehaald. Zij wijst er op, dat zaken, waar we zelf niets meer van kunnen ma ken, hun, die het in deze dagen zoo noodig heb ben, niet helpen. Met een paar dagen is zulke klee ding weer kapot en dat is natuurlijk de bedoeling niet. Niemand vex-plicht ors, iets te geven, schrijft zij. Doen we het tóch, laat het dan zó zijn, dat we odk werkelijk iets goeds geven, waar de menschen wat aan hebben. Nieuw werkkamp voor jeugdige werkloozen. De Gemeentelijke Jeugdregistratie deelt ons mede dat zij van de Centrale Commissie voor het Vrij zinnig Protestantisme mededeeling kreeg van de opening van een nieuw werkkamp voor jeugdige werkloozen. Dit kamp, dat gelegen is te Barchem bij Lochem, is' 7 September j.l. geopend en zal gedurende 12 weken aan een aantal jongemannen gelegenheid bieden nuttigen arbeid te verrichten. Aangezien er nog enkele plaatsen onbezet zijn bestaat er voor gegadigden nog gelegenheid zich aan te melden bij de Gemeentelijke Jeugdi-egistra- tie, Nassauplein 2 te Haarlem. De deelnemers aan het kamp moeten als werk loozen zijn ingeschreven bij de Arbeidsbeurs en in het bezit zijn van een, door de Jeugdregistratie afgegeven, Staat van Dienstboekje. Zij genieten in het kamp vrije kost en inwo ning en krijgen bovendien per week f 1,75 zakgeld waarvan f 1 wordt ingehouden voor spaargeld. Dit laatste geld wordt hun uitbetaald wanneer zij, door het verkrijgen van werk of om andere gemotiveer de redenen, het kamp tusschentiids verlaten. De reis heen en terug is gratis. Iedere 4 weken kan men een week-eind naar huis. De hieraan ver bonden kosten worden ook ten volle door de kamp leiding betaald. Er bestaat groote animo voor deze jeugdkampen. EEN AMSTERDAMSCHE JONGEN. Het Nederlandsch Tooneel, directeur Cor van der Lugt Melsert, zal Woensdagavond 16 October in den Stadsschouwburg te Haarlem opvoeren ,.Een Amsterdamsche Jongen" of „Het Buskruitverraad in 1622" van Mr. Jacob van Lermep. De auteur componeerde rond het vermaarde buskruitverraad een pakkende geschiedenis. De ouderen kennen haar nog uit een roemrijk toon eel verled en; zij zullen hun kinderen mee naar den schouwburg nemen, In het stuk treden op: Magda Janssens, Carla de Raet, Coirie Korevaar, Lena Kley, Stine Lerou, Louis Saalborn, Anton Roemer, Louis van Gaste ren, Johan Elsensohn, Johan Schmitz, Guus Oster, Hans van Meerten, Eduard Palmers, Han Bentz van den Berg, Johan te Weehel. De regie is van Cor Hermus. „EEN AMSTERDAMSCHE JONGEN OF ÏIET BUSKRUITVERRAAD IN 1622". Op 16 October brengt Het Nederlandsch Tooneel i directeur Cor van der Lugt-Melsert^de première voor Haarlem van het meest Amsterdamsche van. j alle Amsterdamsche stukken: „Een Amsterdamsche Joegen of het Buskruitverraad in 1622", door mr. J. van Lennep. Een stuk met traditie, waarvan de j heropvoering na zooveel jaren rechtstreeks appel- leert aan het specifiek Amsterdamsch sentiment. Van Lennep componeerde rondom het vermaar de buskruitverraad een onschuldige maar pakken- de geschiedenis, die aan de boosheid haar straf en aan deugd en kloekheid haar loon geeft. En die kloekheid, fiks van de tongriem gesneden, lang niet afkeerig van humor en onschuldige schelmerij leeft ten voeten uit en zoo fleurig als men verlangen kan in den speelschen jongen met het gouden hart Arend. Zoo zien de Amsterdammers graag hun jeugd en zóó heeft van Lennep ze dan ook in dit stuk met vlotte pen ge teek end. Maar ook aan de intrigeerende boosheid, aan smart, vertwijfeling en zelf inkeer heeft hij de volle kans gegeven. jij Wij verklappen de spannende historie niet. De ouderen kennen haar nog uit 'n roemrijk tooneel- I verleden, toen Arend voor stampvolle zalen zijn liederen galmde. Zij zullen weer plezier beleven aan den Amsterdamschen jongen, aan dien deftigen jj burgemeester van Neck, aan koopman Sael. die bijna een booswicht werd, aan de lieftallige Lucia, den schurkaehtigen Le Chantre, alias Dr. Abra- 1 hamsz en aan wie en wat al niet meer. Er is aardige muziek en een veelkleurig décor. GEVONDEN VOORWERPEN. EN DIEREN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie Smede- straat te Haarlem, uistluitend tuschen 11 en 13 uur. Terug te bekomen bij: Kerkboekje. Pots, Adr. Loosjesstraat 41: Heeren- handschoenen. Landweer, Madoerastr. 29; hondje, v. Wijnen, Spaarnwouderstr. 94 rd.; hangslot met sleutels, pop, Rijwielplaatje, Bur. v. Pol, Smedestr. Dameshoed, Groeneveld, Schoterweg 206; Distri butiekaart, Korthals, 't Krom 14 B; Overall, Mulder, Potgietei'straat 56; Pakje sousbras, Bouwman; Boogstraat 16; Portemonnaie m.i., v. d. Vossen, A. L. Dyserinckstraat 13; idem idem, de Vries, Jan Gijzenkade 269; idem idem Miedema, Gijsbr. van Amstelstraat 138; Rijwielplaatje, Romijn, Scho tervoetpad 5; Rijwielrek, v. d. Polder, Schuit lig gende Zijlvest: Rijwielplaatje, de Man, Dolfijn straat 8; Rozenkrans, Rijbroek, Teylerplein 59; Rijwielplaatje v. d. Pol, Assendelverstraat 34; Rozenkrans, 't Hart, Bei'kerodestraat 31; Rijwiel plaatje, Kraan, Nijlstraat 17; idem, Lourenze, Ver- gierdeweg 222; idem, Bakker, A. v. d. Goesstraat 35; Vulpotlood, Koerse, Jan Haringstraat 35. M. BOERKQEl Aelbertsbergstraat 80 Telef 14028 Zaak Ged. Oude Gracht 46 Alle GRANITO- en TEGELWERKEN .Strak van lijn. soepel van prijs." (Adv Ingez. Med.) HAARLEM 12 October 1940. Bevallen: 9 Oct., C. van PraagGroen, d.; M. van der Polvan Zomeren, d.; 10 Oct., L. Westerman Vermond, z.; A. J. Hansenvan Straaten, z.; 11 Oct., F. Hofsteevan der Werf, d.; M. C. Goedvolk —Zeeman, z.; M. E. A. Merckèlbaghvan Rek. d.; H. RanKnol, d. Overleden: 10 Oct., L. Westerman—Vermond, 36 jaar, Amsterdamstraat; 11 Oct., J. A. Ruygvoorn, 73 jaar, Westkolk.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2