tOYimdzkffuU peaeutjes fykpfrt Qctntechtf Aspirin Menschen in Amsterdam FLITSEN MENTHOREX in een enkel nummer MAANDAG 14 OCTOBER 194Ö HAAREEM'S Ö'AGBE'AB I Hier en daar is er weer griep. Tracht het te voorko- I men. Neem bij de geringste verkoudheid direct Aspirin. (Adv. Ingez. Med.) Monument voor de te Overschie gevallen militairen onthuld. Zaterdag is het monument onthuld voor de te Overschie gevallen Nederlandsche soldaten op het nieuwe kerkhof Hofwijck aan den Delftweg te Overschie. Op het monument komen de namen der geval lenen voor, waarboven de woorden: Mijn Vader land getrouwe blijf ik tot in den doet. Tegen half twaalf verzamelden zich in de kapel de familieleden der gevallenen, die ontvangen wer den door den burgemester, den heer J. C. Baumann. De Duitsche weermacht werd vertegenwoordigd door den ortskommandant, Hauptmann Freiherr von Weiher en diens adjudant, Oberleutnant dr. Wilke. Voor het Nederlandsche leger woonden onder meer de plechtigheid bij kolonel F. Bischoff van Heemskerck, voormalig commandant van de eerste divisie vergezeld door den souschef, kapitein I. H. Bolman, luitenant-kolonel H. D. Buurman, voormalig commandant van het vierde regiment infanterie, thans hoofd van de regelingscommissie eerste divisie uit Den Haag, kolonel P. W. Scharroo, voormalig garnizoenscommandant te Rotterdam en diens adjudant, kapitein J. Duhoux. Na het spelen van het Largo van Handel nam burgemeester Baumann het woord. Hij sprak zijn dank uit voor de tegenwoordigheid van de Duitsche en Nederlandsche militaire deputaties en sprak woroden van troost tot de familieleden. Ds. G. A. van der Hooft richtte zich eveneens tot de familieleden met woorden van troost. Hij las een brief voor van den vader van een dei- gevallenen, die zijn dank uitsprak aan de burgerij en den burgemeester voor de oprichting van het monument. Na het zingen van Psalm 103 vers 4: gelijk het gras is ons kortstondig leven, heeft kolonel Bischoff van Heemskerck het woord gevoerd namens gene raal Carstens, voormalig bevelhebber van het eerste legercorps. Hierna werd het monument onthuld met een kranslegging door den burgemeester. De Ortskommandant bracht den groet van de Duitsche weermacht, die de dappere soldaten die hun leven hebben willen geven voor hun vaderland, wilde eeren. Na het zingen van gezang 182 vers 4 heeft ds. van der Hooft de plechtigheid gesloten met het bidden van het Onze Vader. De Nederlandsche militaire deputaties brachten nog een laatste militaire saluut, waarna gelegenheid werd gegeven vor een défilé langs de met bloe men en kransen bedekte graven. Machfigingssysteem voor den aankoop van enkele bouwmaterialen. Aanvraagformulier moet worden ingevuld. 's-GRAVENHAGE, 12 October. Naar men weet is voor de uitvoering van bouwwerken de goedkeuring vereischt van den regeerings-com- missaris voor den wederopbouw. Dit is o.a. nood zakelijk in verband met de schaarschte aan bouw materialen. De regeeringscommissaris voor den wederop bouw heeft nu voor de uitvoering van bouwwer ken, goedgekeurd nil October 1940 een machti- gings-systeem voor den aankoop van hout, ijzer en staal, en non-ferro metalen ingevoerd. Tegelijk met de toezending van de goedkeuring voor de uitvoering van een bouwwerk aan den principaal, warden door het regeeringscommis- sariaat machtigingen voor den aankoop van bo vengenoemde materialen in den vorm van bonnen toegevoegd, waarmede de principaal, de bouw ondernemer of hun gemachtigden bij de betref fende leveranciers tot aankoop van de toegestane hoeveelheden materialen kunnen overgaan. Aangezien het door de invoering van dit systeem niet meer mogelijk zal zijn een grootere hoeveel heid materiaal te koopen dan de hoeveelheid, waarvoor het regeeringscommissariaat vergun ning heeft verleend, is het in het belang van de aanvragers, de benoodigde hoeveelheden van bovengenoemde soorten materialen nauwkeurig te berekenen aan de hand van de door den re geeringscommissaris getroffen „maatregelen ter besparing op bouwmaterialen" dd. 21 Augustus 1940, en deze in de daarvoor aangewezen kolom men van het aanvraagformulier, in te vullen. In het bijzonder wordt de aandacht er op ge vestigd. dat in de kolommen van het aanvraag formulier moeten worden ingevuld de totale hoe veelheden bouwmaterialen, welke b 1 ij v e n d tot het bouwwerk behooren. Bovendien moet echter in de toelichting op de laatste bladzijde van het formulier, overeenkom stig de specificaties, voorkomende in de kolom men, aangegeven worden, welke hoeveelheden van deze materialen reeds in het bezit zijn van den principaal of den bouwondernemer. Voor betonwerken dient het totaal te bekisten opper vlak van beton eveneens in de toelichting vermeld te worden. In het belang van een vlotte behandeling van de aanvragen tot goedkeuring is het gewenscht, dat men zich nauwkeurig aan het bovenstaande houdt. Hierdoor worden oponthoud en moeilijk heden voorkomen. (A.N.P.). HET IS PADDESTOELEN-TIJD. Een jeugdig zoeker met zijn keurig opgemaakte collectie op de paddestoelen-tentoonstelling te Baarn. (Foto Pax Holland.) Vergoeding aan ongehuwde leden van den Opbouwdienst. Aan de burgemeesters is medegedeeld, dat bij de toepassing van de „regeling vergoeding on- gehuwden" er rekening mede behoort te worden gehouden, dat onder klein verlof ook zijn begre pen periodiek verlof, buitengewoon verlof en zakenverlof. Ook is medegedeeld dat de dienstplichtigen, die bij den opbouwdienst te werk gesteld, in het genot zijn van een vergoeding ongehuwden, met betrekking tot de toepassing van genoemde rege- geling geacht worden in de maand Augustus 1940 gedurende één dag en in de maand September 1940 gedurende drie dagen periodiek verlof te hebben genoten. Overige dagen, gedurende welke z.g.n. bewegingsvrijheid genoten werd, komen voor toepassing van genoemde regeling niet in aanmerking. Omtrent de vraag, in hoever over den tijd na September 1940 bewegingsvrijheid in dezen met verlof wordt gelijk gesteld, kan een nadere re geling worden tegemoet gezien. Vastgesteld is voorts, dat de vergoeding onge huwden eindigt met ingang van den dag, vol gende op dien van het verlaten van den werke- Ujken dienst (hieronder begrepen de werke lijke dienst bij den Opbouwdienst). Man te Oss vermoord. In den nacht van Zaterdag opZondag is de 35-jarige M. Brok te Oss vermoord. Van ochtend ontdekte een lid van den luchtbescher mingsdienst op den Berchumschenweg voor een café het lijk van Brok. De man waarschuwde onmiddellijk de politie, terwijl eveneens genees kundige- en geestelijke hulp werd ingeroepen. Het bleek dat Brok door een messteek in de borst was gedood. Vele personen zijn in verband met dezen moord door de politie op het bureau ontboden en aan een verhoor onderworpen. Verscheidene van hen zijn vastgehouden. Onder dezen be vindt zich zekere Van E., van wien vermoed wordt, dat hij den doodelijken steek heeft toe gebracht. Over oorzaak en verloop van het drama is nog niets bekend. Toen het lijk van Brok werd ge vonden, had deze nog een ouderwetschen harts vanger in de hand. Het parket uit 's-Hertogenbosch heeft de situatie ter plaatse opgenomen en rijksveld wachter van der Vijver uit Heesch is er met zijn beroemden politiehond op uitgetrokken om bet terrein af te speuren. Oorlogsschadevergoeding voor den landbouw. Maatregelen om molestrisico voor te bewaren producten zoo gering mogelijk te maken. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening maakt bekend, dat maatregelen zijn getroffen om voor de landbouwers het molestrisico, verbonden aan het op het bedrijf bewaren van akkerbouw producten, te beperken. Ingevolge deze regeling zullen de telers worden gevrijwaard tegen oologsschade, welke direct of indirect wordt veroorzaakt door het vallen van militaire vliegtuigen, door vliegtuigbommen, gra naten en dergelijke voorwerpen, door projectielen van het afweerschut, lichtkogels, beschieting, als mede door het ontploffen van mijnen of andere militaire vernietigingswerktuigen; de regeling zal voorts alleen betrekking hebben op de door de telers in te leveren granen, peulvruchten en de navolgende zaden: koolzaad, karwijzaad, geel mos terdzaad en kanariezaad, terwijl tevens het stroo, behoorende bij de genoemde producten, zoolang deze in ongedorschten toestand verkeeren, onder de regeling zal vallen. Slechts de oorlogsschade, welke wordt toege bracht gedurende den tijd, welke loopt von het tijd stip, waarop de producten zijn geoogst tot ten hoog ste vier weken, nadat zij zijn gedorsclit, zal worden vergoed. Bovendien moeten de voor schadever goeding in aanmerking komende hoeveelheden den telgr in eigendom toebehooren, in 1940 door hem zijn geteeld en zich op zijn landbouwbedrijf of op z.g. zetplaatsen bevinden. Mede zal worden vergoed de schade, welke mocht worden toegebracht aan gedorschte producten tijdens het vervoer daarvan van de zetplaatsen naar de bedrijfsgebouwen van den teler dan wel van de bedrijfsgebouwen of van de zetplaatsen ter inlevering bij den provincialen voedselcommissaris. Voorts worden de volgende voorwaarden ge steld om voor schadevergoeding in aanmerking te komen. De schade moet ten minste 50 bedragen; de teler dient van de toegebrachte schade zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk binnen 3 x 24 uur kennis te geven onder opgave van alle bijzonderheden. De teler mag niet in verzuim zijn met betrekking tot de nakoming van een eventueel verstrekte opdracht tot inlevering van het voor schadevergoeding in aanmerking komende product, terwijl de bescha digde partij door den teler dient te worden inge leverd, zonder dat hij aanspraak kan maken op den voor het betreffende product gestelden aan koopprijs. De schadevergoeding zal bedragen den gemid delden prijs, waarvoor de akkerbouwproducten van de telers worden ingenomen, met dien ver stande, dat, indien van het voor schadevergoeding in aanmerking komende product reeds een monster ter keuring is aangeboden, het bedrag der schade vergoeding aan de hand van dit monster op basis van den aankoopprijs zal worden vastgesteld. Voor producten, waarvoor geen aankoopprijs is vastge steld, zal de prijs nader door het rijksbureau voor de voedselvoorziening worden bepaald. Voorts zal voor de producten in ongedorschten toestand een korting op den aankoopprijs worden toegepast voor uitgespaarde kosten. Degene, die reeds tegen oorlogsschade verzekerd is, zal geen aanspraak kunnen maken op schade vergoeding ingevolge bovenstaande regeling; wel bestaat de mogelijkheid, dat een bedrag te zijner beschikking wordt gesteld gelijk aan de uit hoofde dier regeling uit te keeren vergoeding, mits de be trokkene de oorlogsschade bij de betreffende ver zekeringsmaatschappij reclameert en zich verbindt het ter beschikking gestelde bedrag terstond te restitueeren, zoodra en voorzoover de schadepen- ningen hem zijn uitbetaald, alsmede voor de na koming dezer verplichting zekerheid stelt. (A.N.P.) WEEK-ABONNEMENTEN dienen K uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Het eene paar is oud en grijs, en het andere steekt nog in de zwarte haren, zoodat we hen ge makshalve de familie de Grijs en de familie de Zwart zullen noemen. Deze twee families wonen in één huis, ergens in Amsterdam. Op een kwaden dag kwam er een goede ruzie, er vlogen bloempotten door het huis, met het gevolg dat de familie de Grijs mits gaders de familie de Zwart op Vrijdagmiddag den llden October den moeizamen gang moesten aan vaarden naar den politierechter. De heer de Grijs diende zijn behagelijke schom melstoel aldaar een wijle te ruilen tegen het min der aangename verdachten bankje. „U woont dus in hetzelfde perceel maar niet tot wederzijdsch genoegen?, vroeg de rechter. „Ik woon er al vier en twintig jaar, edelacht bare", zei mijnheer de Grijs. En mijnheer de Zwart, als getuige, mocht ver tellen hoe de ruzie eigenlijk begonnen was. „De bewoners van twee hoog zetten daarboven een smederijtje op, edelachtbare, en daar maken ze een lawaai van jewelste, alleen om ons te plagen. En ik hoorde mevrouw tegen meneer zeggen: „dat moet je iederen avond doen, zoo'n lawaai maken, iederen dag, dan gaan ze wel weg". Ik ging naar ze toe en vroeg waarom ze zoo'n lawaai maakten. Toen kreeg ik een bloempot naar mijn hoofd. Ik was bang voor een tweede pot en deed de deur toen dicht". „En hoe is de verhouding tusschen de familie nu?" „Dat is het 'm juist edelachtbare, het gaat nou best, daarom zou ik u om clementie willen vragen voor mijn buur". „Kijk eens aan, de vrede is dus-hersteld". En mevrouw de Zwart vond ook dat de buren nou zoo goed met hen waren. „De getuigen a charge blijken dus eigenlijk ge tuigen a décharge" constateerde de rechter. „Wan neer de getuigen a décharge nou maar geen ge tuigen a charge zijn". „Dat versta ik niet", vond mevrouw de Zwart. Daarna kwam mevrouw de Grijs voor het hekje. „En mevrouw, heeft u ook zooveel goeds van uw man te vertellen als de andere getuigen?" „Ik wou 's precies vertellen hoe het gegaan is edelachtbare. Mijn man, ziet u, ging naar boven, want hij is dol op plantjes ziet u „Mevrouw, we zijn uit het rijk der planten al lang in dat der menschen terecht gekomen. Uw buren hebben juist goeds van uw man gezegd. „Heeft de verdachte zelf nog wat te zeggen?" „Jawel, toen ik die kwestie heb gehad heeft mijn buurman me beleedigd. Waarom heeft hij mijn pijp uit m'h mond geslagen?" De rechter zuchtte. Het kan verkeeren; de aan klagers bleken milder jegens de aangeklaagden dan omgekeerd! „Zullen we aannemen dat het een vredespijp is geweest?", stelde de rechter voor. „Laten we 't maar bij de vredespijp houden", vond mevrouw de Grijs. De officier vond den toestand ten huize van de twee families thans zoo dat mijnheer de Grijs voortaan beter alléén bloemen naar den heer de Zwart kan gooien. Zonder pot dus. Maar mijnheer do Grijs had het in zijn oogen toch zoo grijs ge maakt dat hij twintig guldens boete eischte. De rechter wou echter ter eere van de getuigen a charge, die den verdachte dechargeerden en ook ter eere vnr. den gunstigen vredestoestand, zooals deze zich. uit den oorlog had ontwikkeld, niet hooger gaan dan de somma van één gulden. BRIDGECLUB „ROSENHAGHE". Met een ouderlingen wedstrijd werd de zomer competitie geëindigd. Het eindresultaat was; 1. De 'r.eeren G. KlaseboerA. Reqouin 455 matchpunten. 2. De heer en mevrouw van Abbe 4131/2 m.p. De iudividueele uitslagen waren: le prijs x 2e prijs mevr. v. Abbe en mevr. Ivlachielse met 250 m.p. 3e Prijs de heer v. Abbe 249 m.p. 4e Prijs de heer Machielse 245 m.p. NIEUWE SERIE No. 126 Uitgaan 1. Rolt vroolijk rond terwijl moeder haar mantel haalt voor de ochtend wandeling. 2. Toont moeder de knoop, die zoo juist van haar manteltje is afgegaan. 3. Wacht geduldig tot moeder dit euvel weer heeft hersteld. 4. Wordt weer aangekleed en trekt wantjes uit om de opnieuw aangezette knoop beter te kunnen inspecteeren. 5. Waarop het blijkt, dat een van de wantjes onvindbaar is. 6. Vraagt zich, terwijl moeder de tele foon beantwoordt, af, waarom uitgaan altijd zoo lang duurt en trekt haar kapje los. Invenfarisatie van Motor-, auto en tracforbanden. Opgaven moeten vóór 19 October ingediend zijn. Bij beschikking van den secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van Handel, Nijverhe-ö en Scheepvaart, welke is afgekondigd op 28 September j.l. is bepaald, dat alle houders van motorrijwiel- en autobanden, tractorbanden, vliegtuigbanden (zoowel buiten- als binnenban den) verplicht zijn op vordering van den direc teur van het rijksbureau voor rubber aan dezen binnen 21 dagen na het inwerking treden van deze. beschikking, overeenkomstig daartoe door deze vast te stellen voorschriften, opgave te doen van de in hun bezit zijnde banden. Ingevolge deze beschikking is tevens het ver richten var. alle feitelijke en rechtshandelingen ten aanzien van genoemde soorten banden ver' boden zonder vergunning van den directeur van het rijksbureau voor rubber. Dit verbod geldt niet ten aanzien van het gebruiken van op rij en voer tuigen cf c/iderdeelen daarvan gemonteerde ban den, voorzoover deze rij- en voertuigen worden gebruikt voor het doel. waarvoor zij zijn bestemd en voorzoover voor het verrichten'van de feite- - het veilige middel tegen elke verkoudheid 60 ceni per potje bij Apothekers en Drogisten (Adv. Ingez. Med.) lijke of rechtshandeling een vergunning is ver kregen ingevolge de rubberbeschikking 1939 no. 2. Voorts is een ieder verplicht op vordering van den directeur van het rijksbureau voor rubber de hem toebehoorende motorrijwiel- en autobanden, tractor-banden en vliegtuigbanden (zoowel bui ten- als binnenbanden) te verkoopen aan daartoe door genoemden directeur aan te wijzen personen of instanties en tegen door genoemden direc teur te bepalen prijzen. Het niet of niet ten volle aan een der hier boven omschreven verplichtingen voldoen, is strafbaar met hechtenis van ten hoogste 3 maan den of geldboete van ten hoogste f 300. Formulieren zijn van heden af verkrijgbaar. De directeur van het rijksbureau voor rubber heeft thans bepaald, dat alle houders (dus ook particuliere houders) van losse en/of op rij- en voertuigen of onderdeelen daarvan gemonteeerde motorrijwiel- en autobanden, tractor- en vlieg tuigbanden, van de in hun bezit zijnde buiten- en binnenbanden (zoowel nieuwe als gebruikte) op gave moeten doen op speciaal daartoe bestemde formulieren, welke van heden af verkrijgbaar zullen zijn bij het daartoe door den leider van deh distributiedienst aangewezen plaatselijk dis tributie-kringkantoor. Voor hen, die wegens den omvang van hun op gave niet toekomen met het normale formulier heeft het distributie-kringkantoor speciale for mulieren ter beschikking, welke op aanvrage wor den uitgereikt. Aan deze verplichting tot opgave moet zijn voldaan uiterlijk op 19 October a.s. Na invulling dienen de formulieren wederom bij het distri butie-kringkantoor, waar de uitreiking heeft plaats gehad te worden ingeleverd. Bij het rijksbureau ingeschreven handelaren en grootverbruikers ontvangen van dit bureau rechtstreeks de benoodigde voor opgave bestemde formulieren, welke na invulling bij het rijks bureau voor rubber moeten worden ingezonden- De invulling der voor opgave bestemde for mulieren dient nauwkeurig en volledig te geschie den. Met nadruk wordt derhalve verzocht van de op het formulier gedrukte toelichting aandach tig kennis te nemen alvorens tot invulling over te gaan. Zooals hierboven reeds werd vermeld, is het doen van onjuiste of onvolledige opgave of het nalaten van eenige opgave strafbaar. (A.N.P.) Zich na 10 uur op straat bevonden. Ter zitting van het Kantongerecht te Eind hoven zijn twee personen veroordeeld wegens het zich na 10 uur 's avonds buiten bevinden. Deze personen werden ieder veroordeeld tot een onvoorwaardelijke straf van een gulden subsidiair een- dag hechtenis en een voorwaardelijke straf van twee weken hechtenis met een proeftijd van twee jaar. Tegen deze vonnissen heeft het Openbaar Mi nisterie hooger beroep aangeteekend. i'A N.P.) DE OORLOG TER ZEE. Naast de hevige bombardementen vraagt ook het krijgsgeweld ter zee zijn slachtoffers. Engelsche troepentransportschepen, welke door voltreffers buiten dienst werden gesteld en op het strand gezet moesten worden. (Foto Weltbild.) 250 Dat is toch wel een bijzonder aantal. Zooveel stonden er in Haarlem's Dagblad van Zaterdag 12 October. Profiteer ook van het succes dezer rubriek. Plaats een Groentje in Haarlem's Dagblad.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5