Haarlems Dagblad Samenvoeging van Gemeenten. Vroege Herfst. Het Vademecum DE BELASTINGEN Luchtaanvallen op Londen en Zuid-Engeland Artikelen enz. 58e JAARGANG No. 17585 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zulder Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie; P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 15 October 19*10 'Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentlën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meet ƒ0.15. Groentjes zie rubriek. Een maand geleden werden belangrijke wijzi gingen van gemeentegrenzen en samenvoegingen van gemeenten in de provincie Noord-Brabant aan gekondigd. Ik schreef toen dat het met de herzie ningen zeker niet bij Noord-Brabant zou blijven en voegde daaraan toe: „Er zijn heel wat financieel- noodlijdende gemeenten in ons land, welker positie in een samenvoeging versterkt zou kunnen worden. Vereenvoudiging van bestuur is daarbij vaak moge lijk. En een economisch, sociaal en cultureel geheel is vaak ondanks alle oude grenzen ontstaan ten gevolge van aanwas der bevolking en daarmee van de bebouwing, het wegennet en de verkeersmidde len. Niet alleen in het Zuiden des lands zijn plaatsen en bevolkingen „naar elkaar toe gegroeid", die vroeger op aanmerkelijken afstand van elkaar lagen, zoowel in geografischen zin als in de hier genoemde opzichten." Vandaag blijkt dat onze provincie ook al aan de orde is gesteld. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Binnenlandsche Zaken, wien uitgebreide bevoegdheden zijn ver leend met betrekking tot wijziging van gemeente grenzen overweegt voor de provincie Noord- Holland een groot aantal samenvoegingen, waarbij ettelijke kleine, min of meer financieel-noodlijden- de kleine gemeenten bij bestaande grootere zouden worden gevoegd of groepsgewijs tot een groote gemeente met behoorlijke bestaansvoorwaarden zouden worden verheven. De lijst is lang en als al de samenvoegingen zouden voltrokken worden, die het departement overweegt, zouden er van de 126 ge meenten in deze provincie niet minder dan 61, dus bijna de helft worden opgeheven. Bii de plannen zyn er in totaal 91 van de 126 betrokken; die 91 zouden dus gereduceerd worden tot een aantal van 30. Dit ziet er wel zeer krachtdadig en ingrijpend uit. Wie de namenlijst van de betrokken kleine ge meenten leest zal overigens behalve nederigheid omtrent zijn geografische kennis van zijn eigen provincie, al het gevoel krijgen dat daar heel wat „dwerg-gemeenten", om ze zoo maar aan te duiden, bij moeten zijn. En met reden. Wie er Pyttersen's Staatsalmanak op naslaat krijgt de bevestiging. Hij ontdekt b.v. dat de gemeente Kwadijk maar 422 zielen telt, Middelie 524, Warder 455, Oosthuizen 865, Beets 433 en Oudendijk 431. Dit is nu een half dozijn dat volgens de overwegingen van den secre taris-generaal tot een gemeente zou moeten worden samengevoegd. In dit geval ontstaat er dan nog heelemaal niets geweldigs want de totale bevolking van de nieuwe gemeente zou nog maar 3130 zijn. Hetzelfde geldt voor verscheidene andere geval len, waarbij zich gemeente-namen voordoen waar van de meeste menschen nog wel zelden of nooit gehoord zullen hebben, zooals Oterleek, Graft, Sij- bekarspel, Schellinkhout. Hoe gaat het met die klei ne plaatsjes? Als ze buiten de groote verkeers wegen liggen en geen bijzonder natuurschoon be zitten komen de meesten van ons er nooit van hun leven en blijven Oterleek, Warder en Graft hun even onbekend als indertijd Albury (Australië) ons was voor de „Uiver" er zijn vermaarde noodlanding volvoerde. In het Noordhollandsche plan zijn evenwel ook samenvoegingen opgenomen, die bekende en veel grootere gemeente gelden. En er komen dorpen in voor die ons in deze streek zeer bekend zijn omdat zij ertoe behooren of op korten afstand zijn, zoo blijkt de samenvoeging van Heemstede en Benne- broek op het programma voor te komen, die van Castricum en Heemskerk, die van Wormerveer, Koog aan de Zaan en Zaandijk, die van Westzaan, Krommenie en Assendelft. En verderop vinden we nog gevallen die ons levendig imteresseeren omdat de betrokken plaatsen ons zoo goed bekend zijn. Dat geldt dan vooral voor het Gooi, nevens Haarlem-en-omgeving het schoonste deel van Noordholland. Daar zou Laren met Blaricum ver- eenigd worden, Naaiden met Bussum. En vier kleintjes: Nederhorst-den-Berg, Ankeveen, Korten- hoef en 's-Graveland zouden tezamen tot één flinke gemeente worden. De secretaris-generaal is blijkbaar voornemens deze plannen met spoed te behandelen. Hij heeft het advies ingewonnen van Gedeputeerde Staten en van de betrokken gemeenteraden. Op 15 No vember, dus binnen één maand, moeten die één- en-negentig gemeenteraden hun inzichten al aan Gedeputeerde Staten hebben medegedeeld. Dat zal dus allemaal met snelheid moeten gebeuren. De bedoeling is wel dat er ook nog grenswijzigingen tusschen gemeenten onderling zullen volgen, maar aangezien de .practijk heeft belezen dat die veel ingewikkelder en tijdroovender zijn dan samen voegingen zullen die pas aan de orde komen, na dat de beslissing over de „combinaties" gevallen tal zijn. Natuurlijk zullen de gemeenteraden ook moeten tdvïseeren omtrent de hoofdplaats van de nieuwe aamenvoeging, waar dus het gemeentebestuur en de meeste gemeentediensten gevestigd zullen zijn. En over den naam van de nieuwe gemeente. Dat zal in sommige gevallen nog heel wat hoofdbre kens geven. Niet het minst die naam, waarbij het locaal-patriotisme zich wel zal doen gelden. Het is te hopen dat bijvoorbeeld de zes kleintjes, die ik hierboven het eerst noemde (de groep Kwadijk- Middelie-Warder-Oosthuizen-Beets-Oudendijk) niet alle zes hun eigen plaatsnaam aanbevelen. Moeilijk Ujkt ook het geval Laren-Blaricum. Naarden en Bussum zullen wellicht den geijkten stationsnaam Naarden-Bussum voorstellen. In het geval van Heemstede en Bennebroek, resp. met ruim 20.000 en ongeveer 3000 inwoners, schij nen deze kwesties eenvoudig. De beteekenis van Heemstede is al te overwegend. Castricum met een kleine 8000 en Heemskerk met een kleine 5000 in woners loopen veel minder sterk in beteekenis Uiteen. De blaren vallen krachtloos van de boomen, De herfst is nu echt over ons gekomen, En in de lucht hangt die speciale geur, Die inhaerent is aan het herfstig buiten, Wanneer je 's ochtends vroeg je deur gaat sluiten, Om snel te ijlen naar en andre deur. De blaren knisperen onder je banden, De herfstlucht tintelt in je neus en handen, Een herfstdraad kriebelt je in het gezicht; Het loome van den zomer is verdwenen, Zich demonstreerend in wat zware beenen, Je voelt je nu weer frisch en sterk en licht. Een mensch kan nu juist naar iets meer verlangen, Dan heel den langen dag op een stoel te hangen, In een te muf en soms te kil kantoor; Je kunt verlangen, je niet op te sluiten, Maar er eens fijn op uit te gaan naar buiten, En daar te wandlen vele uren door, De zon mag dan wat minder brandend schijnen. De groene weelde mag allengs verdwijnen En boomen rooven van hun vollen tooi; Een nevel mag het helder zicht beletten, Ik zou het nu graag op een loopen zetten, De vroege herfst is toch zoo wondermooi. P. GASUS. Het totale aantal der samenvoegingen, door het departement van Binnenlandsche Zaken voor de provincie Noordholland geopperd, is precies dertig. En als deze aangelegenheid nu, met minder of meer veranderingen in den oorspronkelijken opzet, vol tooid zal zijn en ook de grenswijzigingen hun be- zullem hebben gekregen zullen wij daarmee nog niet voor eeuwig een afdoende gemeenten-in- deeling in de provincie Noordholland gekregen hebben. Want nieuwe tijden zullen weer nieuwe eischen gaan stellen en de ervaring heeft dan ook wel geleerd, dat men met dit onderwerp nooit heeft afgerekend. Zoodat men zich zou kunnen voorstel len dat er hog eens een bepaling in de Gemeente wet zou kunnen komen, vaststellend dat op gere gelde tijdstippen (bijvoorbeeld eens per 25 jaar) de geheele gemeenten-indeeling in den lande aan een nieuw onderzoek en (waar noodig) herzienin gen onderworpen zou moeten worden. Waarom niet? De wettelijke erkenning dat ook deze zaak niet stilstaat, maar beweegt zou heel wat remmend conservatisme, dat het in het verleden tot zooveel vertraging en misverstand aanleiding heeft gege ven, kunnen opruimen. R. P. Verbod van offertes aan het buitenland. De secretaris-generaal van het de partement van landbouw en visscherij heeft het te koop aanbieden of te koop doen aan bieden van nader door of vanwege hem aan te wijzen crisisproducten met bestemming naar het buitenland verboden. De direc teur-generaal van de voedselvoorziening kan van dit verbod ontheffing verleenen, zoo noo dig daaraan voorwaarden verbinden. (A.N.P.) Hebt gij het van Haarlem's Dagblad reeds besteld? Velen gaven U dit voorbeeld, dat ten volle waard is, gevolgd te worden. U kunt het, zonder eenige ver plichting, eerst op onze kantoren komen inzien. Onzekerheid over de opbrengst, maar op dalende ontvangst moet gerekend worden. Als er niet meer auto's gaan rijden, krijgt Haarlem in 1941 109.000 minder aan Personeele Belasting. Een vraag van beteekenis is hoe het in dezen oorlogstijd gaat met de opbrengst der belastingen. Niet alleen is dit voor het rijk van belang, maar ook, en zeker niet minder, voor die gemeentebestu ren, die nu bezig zijn de begrootingen voor 1941 samen te stellen. In het najaar trekken de wethou ders van financiën elk op hun beurt naar den hoofdinspecteur van de belastingen, om van hem gegevens te verkrijgen teneinde voor het volgend jaar de opbrengst der belastingen te kunr.en ra men. Dit jaar krijgen de heeren evenwel een weinig afdoend antwoord, omdat er nog veel onzekerheid bestaat over de vermoedelijke belastingopbrengst m 1941. Het is zoo werd ons medegedeeld zelfs nog niet te zeggen hoe het met de opbrengst der belastingen in het loopende jaar zal gaan. Op dit oogenblik is men met de inning wat beneden het bedrag dat men in vorige jaren op 15 October bin nen had. Het is zeer de vraag of het bedrag van de indertijd gedane raming gehaald zal worden. Door den oorlogstoestand zijn verschillende men schen in financieele moeilijkheden gekomen, zoo dat er reden was hun uitstel van betaling toe te staan. Omdat daaronder ook enkelen zijn die tot de grootste belastingbetalers gerekend moeten worden., is het te begrijpen, dat het eindbedrag van de belastingopbrengst sterk beïnvloed wordt door de vraag of de belasting, waarvoor uitstel van be- kunnen wonden. Voorts zijn er nog al wat menschen taling verleend werd, in de toekomst nog geïnd zal uit deze omgeving vertrokken zonder hun rekening met den fiscus vereffend te hebben. Natuurlijk wordt door den ontvanger getracht zooveel moge lijk van het verschuldigde binnen te krijgen, maar dit zal zeker niet in alle gevallen gelukken. Wat de ramingen voor de Inkomsten- Gemeente fonds- en Vermogensbelasting betreft, is wel met vrij stellige zekerheid te zeggen, dat de opbrengst lager geraamd zal moeten worden dan voor de voorafgaande jaren. Maar op hoeveel minder men moet rekenen valt nog niet te benaderen. Veel zal afhangen van de vraag of de Indische ondernemin gen dividend uitkeeren en of dit hier te innen zal zij®. Onder den handeldrijvenden middenstand vindt men er zeker die behoorlijke winsten gemaakt heb ben, maar er zijn er ook die reden tot klagen hebben. De basis van de belasting voor het volgende jaar is voor het grootste gedeelte der aangeslagenen het inkomen over het vorige belastingjaar. Van velen is het inkomen thans verminderd. Hoewel dit dus nog niet in den aanslag der belastingen uitkomt, is het toch de vraag of het volle belasting bedrag geïnd zal kunnen worden. De opbrengst der grondbelasting zal zich in het komende jaar wel handhaven op het bedrag van vorige jaren. De prijs van bouwland is in den laat- sten tijd sterk naar boven gegaan, maar in Haar lem Heemstede en Bloemendaal heeft men thans niet veel bouwland meer. De verwachting is, dat de opbrengst der Perso neele belasting in het komende jaar, wat de eer ste drie grondslagen betreft, vrijwel gelijk zal zijn aan de voorafgaande jaren. De prijs der huizen gaat in den laatsten tijd naar boven, maar omdat de huren der woningen niet verhoogd kunnen worden, brengt de belasting niet meer op. De opbrengst van de Personeele belasting naar de laatste grondslagen zal ongetwijfeld zeer veel naar beneden gaan. De meeste auto's zijn immers door de benzine-schaarschte buiten gebruik. Als de auto's op 1 Januari door de belastingautoriteiten verzegeld worden en zij zijn op 31 December nog steeds buiten gebruik, zal voor de wagens geen Personeele Belasting verschuldigd zijn. Voor de gemeentebesturen hakt dit er erg in. Haarlem kreeg in den laatsten tijd uit den grondslag auto mobielen per jaar f 115.000 aan Personeele Be lasting en opcenten, zoodat wel aan te nemen is, 'dat de mindere ontvangst, als In 1941 althans niet meer auto's kunnen rijden dan nu, op onge veer f 100.000 zal zijn te schatten. Roemeensch-Hongaarsclie geschillen worden onderzocht. BOEDAPEST, 14 October. (Stefani). Vandaag zijn te Boedapest aangekomen de buitengewoon gevolmachtigde Italiaansche minister graaf Ruggero de Villanova en zijn secretaris graaf Pignatti Mo- rano de Custoza, die beiden deel zullen uitmaken van de gemengde Duitsch-Italiaansche commissie, die op verzoek van de regeeringen van Roemenië en Hongarije de geschilpunten zal onderzoeken, met betrekking tot de minderheden in de beide landen. De Duitsche gedelegeerden worden morgen in Boekarest verwacht. Uitgebreide operaties der Duitsche luchtmacht. Londen beleefde Maandag de hevigste aanvallen uit den oorlog. STOCKHOLM, 15 October (D. N. B.) .Svenska Dagbladet" bevat een eigen bericht uit Londen over de jongste Duitsche bomaanvallen. Daaruit blijkt dat de aanvallen van Maandag de hevigste geweest zijn, die Londen ooit beleefd heeft. De Duitsche vergeldingsaanvallen waren zeer uitgebreid geweest en werden bevorderd door het heldere maanlicht. Vijandelijke vlieg tuigen wierpen Maandag niet alleen bommen op Londen maar ook op het zuiden, zuidoosten en centrale deel van Engeland. Niet minder dan 36 districten van groot-Londen waren gisteren aan de vergeldingsaanvallen van het Duitsche luchtwapen blootgesteld. Bovendien zijn twintig buitendistricten door Duitsche bommenwerpers gebombardeerd. In het middelpunt van de aan vallen stonden weer vooral Liverpool en andere havenplaatsen aan beide zijden van de Mersey. De verliezen zijn groot. De buitengewoon sterke uitwerking van de Duitsche bommen wordt ge schilderd door beschrijvingen over verwoestin gen van gebouwen, die als met messen stukge sneden met den grond gelijk gemaakt werden. Fransche regeering antwoordt Thailand. Het ministerie van buitenlandsche zaken maakt, naar het D.N.B. meldt, in een officieel communiqué het standpunt bekend, dat de Fransche regeering inneemt ten aanzien van de problemen, welke zijn opgeworpen door de recente nota van Thailand Volgens dit communiqué verklaart de Fransche regeering zich eerst in aansluiting op het op 12 Juni 1940 gesloten niet-aanvalspact bereid zonder verwijl over te gaan tot uitwisseling der ratificatie oorkonden. Aangezien het Fransche ratificatie document nog niet in Bangkok de hoofdstad van Thailand, is aangekomen, stelt de Fransche regee ring voor deze uitwisseling langs telegrafischen weg te voltrekken. Voorts heeft de Fransche regeering de regeering van Thailand er van in kennis gesteld dat zij toe stemt in bijeenkomen van de gemengde commissie zooals die genoemd wordt in het niet-aanvalsver- drag, voordat het pact is geratificeerd, onder voor waarde, dat deze commissie geen andere territoriale problemen te behandelen krijgt dan de verdeeling der eilanden in de Mekong langs het traject, waar de rivier de grens vormt tusschen Thailand en Indo China. Voorts heeft de Fransche regeering beslo ten de gebiedeischen van Thailand, welke betrek king hebben op omvangrijke gebieden aan den rechteroever van de Mekong, van de hand te wijzen De Engelsche luchtaanvallen op Nederland. Duitschland moeilijk binnen te dringen. Het A.N.P. meldt: Nauwkeurige waarnemingen hebben tot re sultaat gehad dat de Engelschen bij voorkeur hun bommen volkomen lukraak op Neder- landsch gebied op steden, dorpen en kuststreken neerwerpen. Dit feit kan psychologisch al? volgt worden verklaard: de steeds krachtiger uitge breide afweer van het Duitsche luchtwapen bin nen het rijksgebied en dan weer in het bijzonder bij de in gevaar verkeerende steden vormt voor de Britsche aanvallen een zoodanige belemmering dat het den vliegtuigen steeds minder gelukt door deze afweerversperring heen te breken. Daar komt bij dat door het buitengewoon ge disciplineerde optreden der bevolking de verduis teringsmaatregelen binnen het rijksgebied zoo radicaal uitgevoerd worden dat het den Britten gewoonlijk niet lukt de hun gestelde doelen te bereiken. Aan den anderen kant voelen zij zich echter genoodzaakt met steeds nieuwe demon stratievluchten de wereld te bewijzen dat de "En gelsche luchtmacht nog in staat is eenige ge vechtsvliegtuigen naar Duitschland te sturen. Ge dwongen door de ondoordringbare luchtafweer- versperring en door de nachtjagers keert der halve het gros der Engelsche vlieetuifor. in de meeste gevallen om naar het minder bescherm de gebied van het Nederlandsche territorium om hier met lukrake bommen alleen de burgerbevol king te terroriseeren en op grond van dit dubieuze succes in Londen een .succesrapport" te kunnen indienen. Vele dooden en gewonden staan reeds maan den op de rekening van deze onverantwoordelijke vluchten, die even weinig hebben uit te staan met een doelbewuste oorlogvoei'ing als beslissend kunnen zijn voor den uitslag van den oorlog. Te betreuren is slechts de burgerbevolking, die blootgesteld is aan deze aanvallen en die toch eenmaal voor een groot deel geloof heeft gehecht aan de faire Engelsche oorlogvoering. Meer dan 200.00b mannen cn vrouwen namen te Boekarest deel aan de parade der Legionnairs voor generaal Antonescu en den leider der Legionnairs, Horia gima. Tijdens het défilé. (Foto Weltblld.). Den Haag gaaf belastingen verhoogen. Om begrootingstekort van f6 millioen weg te werken. 's GRAVENHAGE, 14 October. Verschenen is de begrooting van de gemeente 's Gravenhage voor den dienst 1941. Toen B. en W. het ontwerp der begrooting voor 1941 hadden opgemaakt, vertoonde dit een tekort van zes millioen gulden. Ter dekking van het tekort kunnen volgens B. en W. de volgende maatregelen dienen:: 1. verlaging van de geraamde uitgaven. 2. verhooging van den gemeentelijken belasting druk. 3. tijdelijke stopzetting van afschrijvingen bij de bedrijven. 4. het aanspreken van reserves. Met het algemeen sombere financieele beeld voor oogen is naar het oordeel van B. en W. niet meer te ontgaan het aantal opcenten op de ge meentefondsbelasting tot een maximum, name lijk 75 te verhoogen (thans worden 70 opcenten geheven). Ook overigens zal de belastingdruk moe ten worden verzwaard, waardoor in de eerste plaats in aanmerking komt de personeele belasting. Voor gesteld wordt de opcentenschaal hierop over de ge heele linie met 25 opcenten te verhoogen, zoodat deze dan loopt van 105 op belastbare huurwaarden van minder dan f 260 tot 225 voor belastbare huur waarden van f 1900 en meer. Ondanks de bezwaren tegen verhooging van de straatbelasting meenen B. en W. te moeten voor stellen het verhoudingscijfer hiervan te brengen van 2V2 op 2.>£. Deze mataregelen zullen resp. opleveren f 240.000. f 750.000 en f 310.000 of in totaal f 1.300.000. Het totaalbedrag van den kapitaaldienst geeft aan inkomsten f 48.294.984 en aan uitgaven f 48.280.153. Britsche hoofdstad on ophoudelijk bestookt. BERLIJN. 15 October (D.N.B.) In den na middag van 14 October heeft een Duitsch gevechts vliegtuig met talrijke bommen een aanval gedaan op een vliegveld, dat bestemd was ter bescherming van Londen. Verscheidene bommen van midden- en zwaar kaliber troffen onderkomens en hangars. De ontploffingen richtten in de hangars groote verwoestingen aan. Voorts werden verscheidene op de startbanen staande toestellen vernield. Een ander Duitsche gevechtsvliegtuig dat reeds tevoren met succes een Zuid-Engelsche haven had aangevallen, beschoot op den terugtocht met goede uitwerking een geschutstelling aan de Britsche Kanaalkust. Hetzelfde vliegtuig deed kort daarop in duikvlucht een aanval op een groot koopvaardijschip in het KanaaL Sinds de vroege avonduren van Maandag waren weer sterke Duitsche gevechtsformaties in den aanval op Londen en andere steden in Enge land. Terwijl de aanvallen op Londen zonder op onthoud voortduurden, deed een kleine formatie Duitsche bommenwerpers een aanval op een troe penkamp in Zuid-Engeland. De aanval had groot succes. Alle bommen waren goed gericht. In duik vlucht werd het kamp ook met machinegeweer be stookt. Er ontstonden groote branden, die tot mid den in het Kanaal te zien waren. Naar Reuter meldt publiceerde het Britsche mi nisterie voor de binnenlandsche veiligheid Maan dag het volgende communiqué: Even na het middaguur begon een aantal vijan delijke luchtaanvallen op Zuidoost-Engeland. Het gelukte den formaties tot boven Londen door te dringen. Op verschillende punten in Londen en in de voorsteden werden bommen geworpen, waar door slachtoffers vielen. In een stadswijk werden talrijke woonhuizen beschadigd. Uit twee districten in de omgeving van Londen werd gemeld dat er een aantal slachtoffers is gevallen. De vijandelijke luchtaanvallen in den nacht van Zondag op Maandag waren de hevigste, die tol dus- verrezijn ondernomen. Londen vormde opnieuw het voornaamste doel der aanvallen, doch ook de oever van de Mersey en de Noordwestkust van Engeland werden eveneens aangevallen. Afzonderlijke aanvallen waren gericht tegen het Noordoosten van het land en tegen vei-schillende plaatsen in andere districten. In Londen en de omliggende districten werden woon huizen, winkels en industrieele installaties bescha digd. Over het aantal dooden heeft men nog geen be richt ontvangen, doch gevreesd wordt dat het aan tal gewonde en gedoode personen hooger is dan bij de laatste vijandelijke aanvallen. In een plaats waar een aantal woonhuizen door bommen werd getroffen, vielen vele slachtoffers. Tn de graafschap pen rondom Londen werden op verscheidene plaat sen bommen geworpen. In steden aan den oever van de Mersey werden verschillende gebouwen vernield en in andere steden in het Noordwesten van Engeland werd schade aangericht. Engelsche vliegtuigen boven Berlijn. BERLIJN, 15 October (D.N.B.) Van de Britsch» vliegtuigen, die in den nacht van 14 op 15 October Noord-Duitschland zijn binnengevlogen, hebben eenige toestellen de rijkshoofdstad bereikt. Zij wier pen bommen, die eenige woonhuizen beschadigden. Daarbij werd ook het ziekenhuis van Virchow ge troffen. Persoonlijke ongelukken deden zich echter niet voor. De overige machines werden door het af weergeschut verdreven. Drie vijandelijke vliegtui gen werden bij de vlucht naar Berlijn brandend neergeschoten. Centrale keukens. Ook te Haarlem. Naar wij vernemen hebben de gemeentebestu ren van de autoriteiten in den Haag de medcdee- ling ontvangen, dat maatregelen genomen moe ten worden om dezen winter de beschikking te hebben over centrale keukens ten bate van de voedselvoorziening der bevolking. Er is bijge schreven dat die zoo ingericht moeten worden dat zij niet alleen kunnen voldoen aan de behoeften van de ingezetenen die in het algemeen van zulke inrichtingen gebruik maken, maar ook van andere ingezetenen. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft ook zoo'n aanschrijving ontvangen, zoodat ook hier ter stede maatregelen zijn te verwachten. HEDEN: 10 PAGINA'S. R. P.: Samenvoeging van Gemeen ten. pag. 1 P. Gasus: Vroege herfst. pag. 1 De dalende belastingontvangsten. pag. 1 v. H.: Menschen in Amsterdam. pag. 3 v. H.: Een dorp rijst uit den bo dem op. pag. 7 Voor de lange avonden. pag. 5 J. B. Schuil: „De vrome leugen". pag. 2 Flitsen: Vrienden. pag. 3 Laatste Berichten. pag. 2 Verkleining van het aantal gemeen ten in Noord-Holland. pag. 0 Samenvoeging van Heemstede en Bennebroek? pag. 9

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1