ten dotp tifstuit den&adem op H" Uit de Pers. Scherpe Wind VICKS HOESTBONBONS AGENDA. ■DTNSDA'G 15 'OCTOBER 1940 HS'AREEM'S D'A'GBEAÜ Indrukken van den Nederland- schen radio verslaggever Wybrands in Duitschland ET arbeidersdorp in wording deed me denken aan een gouddelversstad, zoo als die er moet hebben uitgezien in de eerste jaren van de gold rush in Alaska, toen de strijd begon om het goud als hoogste goed op aarde. Alleen, hier gaat het om het goud van hooger gehalte, om het wer kelijk hoogste goed, dat arbeid heet. Zóó begint L. G. Wybrands. de radioverslaggever van de A. V. R. O., die onlangs eenigen tijd in Duitschland heeft verblijf gehouden om er een ra dioreportage over de aldaar werkende Nederland- sche arbeiders tot stand te brengen, na zijn terug keer in ons land het relaas over zijn ervaringen, in antwoord op de vragen van zijn confrater, den verslaggever van de krant. „Het is fascineerend om arbeid op zoo groote schaal te zien. Over kilometers afstand werken duizenden en nog eens duizenden arbeiders aan een bedrijf dat eerst over zeven jaren gereed zal zijn, aan één van de vele werken van de toekomst, waar 50000 arbeiders hun eerlijk brood verdienen. Onder deze arbeiders zijn ongeveer 1300 Neder landers, die in een eigen kamp zijn ondergebracht, waaraan wii met de microfoon een bezoek brach ten. Tientallen Nederlanders meldden zich spon taan bij onze microfoon voor een onvoorbereid woord tot het vaderland, en de indrukken, die zij weergaven, waren opbouwend. Men heeft in de Nederlandsche huiskamers uit de luidsprekers de stemmen van de Nederlandsche arbeiders kunnen hooren; zij hebben verteld dat ze tevreden zijn .en dat ze het ginds goed hebben. Wybrands doet een extra-trek aan zijn pijp, en 'de rook wolltt lustig. Wat een punt is in een zin, is zoo'n rookwolkje in het gezichtsveld, een soort van halte in de ruimte, waarin je met de gedach ten reist. „Toen de hoofddirecteur bij zoo'n groot be drijf zijn er natuurlijk nog veel onderdirecteuren ook hoorde dat we opnamen maakten voor de Nederlandsche radio heeft hij zich onmiddellijk vrij gemaakt om ons persoonlijk nog enkele inlichtingen te geven. De eerste indruk, .dien ik kreeg, was dat de Nederlandsche arbeiders als werkers zeer ge waardeerd worden. Typeerend is dat deze directeur, terwijl we in zijn auto groote afstanden tussohen de werkcentra aflegden, niet het eerst over dat kolos sale werk zelf begon te spreken, maar over de ar beiders, die er werken en die er zich in de toekomst wanneer het bedrijf in functie treedt, zullen ves tigen. Hij stelt zich voor oogen iederen arbeider niet alleen een woning maar veeleer een „te huis" te geven. Twintig architecten zorgen er voor dat iedere straat van het dorp, dat uit den grond oprijst, een eigen karakter zal krij gen. De arbeider moet kunnen zeggen: „Dit is mijn straat" en „Dit is mijn woning". Ik vroeg: „Moeten die woningen nog gebouwd- Worden of heeft u ze al kunnen zien?" Woningen ook voor Nederlandsche gezinnen. „Inderdaad staan er al verschillende straten, en öaar heb ik rondgekeken. Bovendien zijn reeds zeer moderne winkels gereed, die in alle behoeften der arbeiders moeten kunnen voorzien. Winkels, die er bovenal op ingericht zijn dat de arbeiders vrouw direct geholpen kan worden. De directie vindt dat de arbeidersvrouw, die inkoopen komt doen, niet moet wachten. De mannen moeten eten en dat telt nummer één. „Welke arbeiders komen in die woningen? Zul len dat alleen Duitschers zijn?" „Neen, de directeur deelde me zeer positief mede dat hij er prijs op zal stellen wanneer de Nederlandsche arbeiders, die zich in de toe komst definitief willen vestigen, hun gezinnen zullen laten overkomen. Deze woningen staan voor hen open". „Waar zijn de Nederlandsche arbeiders op dit moment ondergebracht?" „Wel, in de buurt van het groote werkcentrum Is een speciaal Nederlandse!) kamp opgericht met eigen keukens en Hollandsche koks. Eens per week en bij speciale gelegenheden organiseert de beken de beweging .Kraft durch Freude" een uitvoering voor ce Hollandsche jongens. Zoo'n avond hebben we meegemaakt, en het was of een klein stuk Ne derlandsche bodem in den vreemde was overge plaatst, toen we onze landgenooten in een reusach tige en speciaal voor dat doel gebouwde feestzaal zagen zitten. Het is mij opgevallen dat de Nederlandsche ar beider zijn schuwheid nog moet overwinnen en zich met wat hem op het hart ligt tot zijn chefs wenden. Want na wat ik gezien heb ben ik er van overtuigd de autoriteiten ginds alles doen wat 2ij kunnen om juist dit persoonlijk contact met den arbeider, het informeeren naar moeilijkheden, te bevorderen. Eon treffend voorbeeld in dit verband is de er varing van een portier, dien ik in een hotel in Braunschweig sprak. Hij bleek een Nederlander te zijr en hij vertelde me het volgende. Bij een Ne- derlanosdhe Arbeidsbeurs had hij zich aangemeld om werk in Duitschland te krijgen en hij had op gegeven dat hij in het hotelvak bekwaam was. In derdaad kreeg hij werk in Duitschland, maar als landarbeider. Na twee dagen zijn uiterste best ge daan te hebben om het zware werk te verzetten moest hij het opgeven, en een oogenblik stond hem als eenige oplossing voor oogen: „Terug naar Ne derland". Zijn persoonlijk initiatief bracht hem er echter toe om een beroep te doen op de plaat selijke autoriteiten. Deze zeiden hem dat men na tuurlijk niet van een hotelbediende verwacht dat hij met een spade overweg kan. En zoo kwam deze Nederlander dank zij zijn initiatief op de juiste plaats en werd hij hotelportier in Braunschweig". Bij deze gelegenheid noodigde de directie van het bedrijf me uit om in de speciale cantine te komen eten. Men was kennelijk geamuseerd toen ik voorstelde om tusschen de arbeiders te gaan zitten om met hen samen te eten. En zoo heb ik Bezoek aan de filmstudio': Babelsberg en Tempelhof gezellig pratend indrukken opgedaan. Het eten was heel goed. De arbeiders betalen voor drie tot vier maal de hoeveelheid, die ik naai' binnen wist te werken. 25 Pfennig per maaltijd. Gedurende een week was ik in Berlijn. Bij de Reichsrundfunk werd ik allerhartelijkst ontvan gen, en men heeft me daar in alle opzichten ter zijde gestaan, in het bijzonder natuurlijk met de uitzending van de gesprekken met Nederlandsche arbeiders door den aether naar het vaderland. Ik had hier gelegenheid met velen van gedachten te wisselen, en steeds weer hoorde ik blijken van waardeering voor Nederland. In elk opzicht kwam de wil tot samenwerking tot uiting. In Berlijn zelf heb ik heel goed rond kunnen neuzen. Ik heb er gesproken met mannen en vrouwen, arbeiders, directeuren en filmsterren, met den hotelportier, den distributieambtenaar en den kapper. Zij zijn vervuld van hun werk, ieder heeft zijn taak en wijdt zich daaraan met opgewektheid. Het beginsel van de Duitsche samenleving dat 't goud niet den arbeid bepaalt, doch de arbeid het goud, m.a.w. dat niet de vraag „Wat kost het?", doch wèl de vraag „Wat is het waard?" primair is, werkt naar alle kanten door. Ook in de kunst komt dit principe tot posititieve resudtaten. De theaters werken met staatssubsidie en bij iedere opvoering streeft men ernaar om ook de kleinste rollen door de beste artisten te doen bezetten. Het gevolg is niet alleen dat de interesse van de zijde van het publiek zeer groot is en dat het peil na tuurlijk zoo hoog mogelijk wordt, maar tevens dat de kunst als zoodanig gestimuleerd wordt en dat een ieder die capaciteiten en energie heeft om zich in deze richting te bekwamen er bij goede prestaties ook een behoorlijke maatschappelijke bestaans mogelijkheid vindt. „Hamlet" van Shakespeare, opgevoerd in het Stadstheater met Gustav Gründ- gens in de hoofdrol werd op deze wijze een open baring, die een onvergetelijken indruk op me heeft achtergelaten. BEDRIJVIGHEID IN DE FILMSTUDIO'S. Ook in de Berlijnsche studiocomplexen Babels berg en Tempelhof, waaraan we met de microfoon een bezoek brachten, werd hard gewerkt. Ik voerde er korte vraaggesprekken met de Neder landsche filmactrice Ilse Werner, en den acteur, die in ons land zoo'n groote populariteit geniet: Heinz Rïihmann. Toen ik op weg was naar de studio vormde het grootsche stadsbeeld van de Berlijnsche Ost-West Achse een goeden overgang tot het land, waar alles mogelijk is, de wereld van de film. De groote studiozaal van het Rundfunkhaus was in de studio zaal geheel conform de werkelijkheid herbouwd, d.w.z. voor de helft. Eén helft van die zaal is voor de opnamen blijkbaar voldoende en meer dan noodig is bouwt men natuurlijk niet. Deze „studio 'in een studio" dient vor de opnamen van de film „Wiinschconcert" met Ilse Werner in de hoofdrol. Een charmante actrice! In Nederland hebben we haar eigenlijk nog niet ontdekt, hoewel ze een Nederlandsche is. In Batavia werd ze ge boren, ze ontving haar tooneelopleiding in Weenen en boekte haar tooneel- en filmsuccessen in Duitschland; ze is echter steeds Nederlandsche ge bleven en ze spreekt haar eigen taal nog heel vlot. Ze heeft me verteld dat ze het jammer vindt dat ze juist in haar eigen land niet zoo bekend is en ze hoopt dat men haar bij ons in de toe komst zal kunnen waardeeren. Wie haar intusschen in Nederland in de film „Bal Paré" gezien hebben, zullen het erover eens zijn dat Ilse Werner een buitengewone actrice is. In Tempelhof zag ik den bekenden en bekwamen Duitschen regisseur Carl Fröhlich aan het werk. Zij studio bezit een intiem karakter, en dat komt omdat Fröhlich zijn studio geheel op persooonlijke experimenten gebouwd heeft. De cineast was bezig met de opnamen van „Der Gasmann", met Heinz Rühmann in de hoofdrol en Annie Ondra. Ik heb Annie Ondra tot tien keer toe in tranen zien uit barsten; er was haar niets verschrikkelijks over komen, doch ze moest nu eenmaal haar scène tot tien keer toe herhalen. Ze zat in de keuken en speeglde een gramofoonnlaat, die ze van haar echt genoot-gasfitter gekregen had. Deze gasfitter, in werkelijkheid Heinz Rühmann kwam in een kimono op me toestappen om voor de microfoon een paar woorden tot het Nederlandsche publiek te zeggen. De figuur van Rühmann is ons in den loop der jaren dierbaar geworden, hij is als het ware een kennis van u en van mij, en of men hem nu in werkelijkheid of op het witte doek ziet, er is geen verschil. Typeerend is dat men lachen moet bij de gedachte dat hij ons niet kent, wanneer we hem de hand schudden. Wij kennen hem immers! Het witte doek en de werkelijkheid worden hier con current. Rühmann is ernstig en uitermate beschei den. Hij zou graag eens naar ons land komen en is er opgetogen over dat hij hier zoo populair is. Zeer interessant in Babelsberg is de leerschool. Hier kan men zich in de filmkunde bekwamen. Er wordt getoond hoe men décors moet bouwen, hoe de belichtingstechniek toegepast dient te worden, hoe men het tot regisseur en acteur kan brengen, althans kan pogen te brengen. Een aardige bijzon derheid is dat alle actueele en historische voorwer pen in eigen werkplaatsen worden gemaakt. Roe mers, oude stoelen, snuifdoozen, scepters en wat niet al meer worden hier gemaakt Een kenmerkende afdeeling van de U. F. A. is die van de cultuur films. Wij kennen in Nederland de voortreffelijke opvoedende waarde, welke van deze cultuurfilms uitgaat. Deze afdeeling van de U. F. A. is geen winstgevende. Dat wil zeggen; ze levert geen winst op in goud. Maar ze levert wèl winst op voor de ontwikkeling van de menschen. En dat is het be langrijkste. Zóó zijn de indrukken van den Nederlandschen radioverslaggever, die een week in Duitschland doorbracht. Indrukken van inspanning en ont spanning. v. H. „ZUINIGHEID MET VLIJT" Het met de machine in de stadsparken gemaaide gras kan nog dienen als voedsel voor het vee. (Foto Het Zuiden.) Vergadering van de N.S.N.A.P. Dr. Van Rappard sprak. AMSTERDAM, 14 October. Voor een tot in de uiterste hoeken gevulde Dierentuinzaal hield Zondag de kring van de N.S.N.A.P., landelijke leider dr. E. H. van Rappard, een vormingsmïddag voor de leden in Den Haag. Nadat de kringleider voor Den Haag de vergadering had welkom geheeten, hield een der partijsprekers een rede, welke in de eerste plaats de historische bewijsgronden behan delde, waarop deze nationaal-socialistische bewe ging zich op het Grootduitsche standpunt heeft ge- plaats. De spreker betoogde op historische gron den dat de Nederlanders Germanen zijn dus Duit schers en dat zij, die dit ontkennen, verraad plegen aan land en volksgenooten. Uitvoerig stond hij stil bij de historische ontwikkeling van den taalkundi gen en den staatkundigen vorm van Nederland. Hij wees op den kunstmatigen groei van de onafhan kelijkheid van Nederland. Na de pauze sprak de landelijke leider, die een betoog hield over den aard en het karakter van de N.S.N.A.P. Hij wees er op, dat het ware socialisme slechts het Duitsche nationaal-socialisme kan bren gen, dat alleen ale factoren bevat, die daartoe noo dig zijn. Uitvoerig betoogde spreker, dat er geen Nederlandsch nationaal socialisme zijn kan en dat deze meening ook door den Führer van het Groot duitsche rijk wordt gedeeld, die het nationaal-so cialisme geen exportartikel heeft genoemd, daar, zoo vervolgde de landelijke leider, de N.S.N.AJP. steeds op dit standpunt heeft gestaan, behoefde zij in tegenstelling met andere partijen, haar program ma niet te wijzigen. Daarom zijn ook alle partijen, die óf niet staan op het Grootduitsche standpunt, of zich half-hebben omgeschakeld, niet noodig, daar zij van geen vastheid van principe hebben blijk gegeven. Wat er ook veranderd is in uiterlijke ver schijningsvormen, de innerlijke geaardheid is de zelfde gebleven, omdat zij zich lieten leiden door de omstandigheden van het oogenblik. Misschien, zoo merkte deze spreker op, kan men vermoeden, dat een bepaalde Nederlandsche groep, die zich het minst deloyaal gedragen heeft tegenover de Duitschers vóór den oorlog, een kans zal krijgen, te toonen, wat zij kan, indien althans uiterlijke verschijningsvormen en het getal den doorslag zouden geven. Maar dan zal zij tevens het bewijs leveren, dat zij onmachtig is in de practijk ten uitvoer te brengen, wat zij in theorie meent te kunnen bereiken. Immers, zulk een partij, die vreemd staat tegenover volk en volksche eigen schappen, die den geest van den tijd niet verstaat, is tot onmacht gedoemd. Alleen het socialisme kan winnen. En dat socialisme is alleen te vinden in het Duitsche nationaal-socialisme, dat door de N.S.N.A.P., leider dr. v. Rappard is gebracht. Met een opwekking andersdenkenden waardig en met kracht te overtuigen besloot de landelijke leider zijn betoog. Ook tijdens deze rede werd her haaldelijk door applaus instemming betuigd en een „Heil" voor den Führer werd gevolgd door een drie werf „Sieg Heil". De kringleider besloot deze bij eenkomst door staande met geheven hand het Horst-Wessefifed te doen zingen. (A.N.P.) Het Alg. Handelsblad schrijft: „Den laatsten tijd gaan er voortdurend stem men op om samenwerking tot stand te brengen tusschen de verschillende groepen die voor ons land in Nederlandschen zin nationaal en sociaal vernieuwend werk willen voorbereiden of ver richten. De Nederlandsche Unie bijv. heeft gepleit voor een college van advies, de „Vuurslag" voor een godsvrede om een sociaal-economische „mobi lisatie" tot stand te brengen. Ook van andere kan ten zijn verlangens om tot practische samenwerking op grondslag van erkenning der geestelijke vrij heid, verdraagzaamheid en verscheidenheid te ge raken, tot uiting gebracht. Niet al deze bedoelingen zullen elkander voor de volle 100 procent dekken maar zy hebben toch alle een besef van Neder landschen gemeenschapszin gemeen, dat, gepaard aan een werkelijkheidszin ten aanzien van de om standigheden waaronder wij als bezet land thans leven, een samengaan moet mogelijk maken op een nuttig Nederlandsch program? Welken naam dit zal dragen is veel minder belangrijk dan het feit, dat ons volk tegenover het gemeenschappelijk leed dat het heeft ondervonden, de handen ineen zou weten te slaan. Voor zulk een Nederlandsch goed moeten groeps belangen en ook persoonlijke leidersprestiges wijken, hebben wij herhaaldelijk geschreven. En tevens moeten voor zulk een program van overleg hoofd zaken van bijzaken worden gescheiden. Wat in de eerste plaats noodig is, is dat wij op een recht vaardigen nationalen en socialen grondslag tot elkander komen en onze eenheid naar binnen en buiten verstevigen; en dat de geestelijke kern waarden zonder welke ons volk van zichzelf zou vervreemden, daarbij geëerbiedigd blijven. Kan op die basis een gemeenschappelijk arbeidsfront in den zin van nationalen en socialen arbeid in Ne derlands belang, voor zoover de omstandigheden ons daarvoor thans vrijheid laten gevonden worden, dan zal er een innerlijke ontspanning kunnen intreden welke aan de eenheid van ons volk in deze moeilijke tijden slechts ten goede kan komen. En dit is van veel meer belang dan de personen en ambities van leiders en hun etiketten hoe goed zij het ieder voor zich ook met hun Ne derlandsche volksgenooten mogen meenen". Notaris R. C. A. van Cranenburgti. Een kwart eeuw notaris te Haarlem. I DE TENTOONSTELLING IN HET FRANS HALSMUREUM. Zondag is de tentoonstelling der werken van Kees Verwey in het Frans Halsmuseum te Haarlem ge sloten. Deze tentoonstelling, die drie weken heeft geduurd, trok ruim 700 bezoekers. Er werden in het geheel acht werken verkocht- namelijk De Meloen, Bootjes in het ijs, Meisje met bloem in het haar, Stilleven met gemberpot, De verliefden in het park, Mijn broer, De Tuinstoelen en Stilleven met sinaasappels. Laatstgenoemde schilderij werd door de gemeente aangekocht ter plaatsing in het Frans Halsmuseum. De nieuwe sluis bij Lemmer is vrijwel gereed. Men heeft het water er reeds in laten stroomen, doch het zal nog wel eenige dagen duren, voordat de eerste schepen geschut kunnen worden. (Foto Pax Holland.) FAILLISSEMENTEN. (Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf 'en Co. N.V. Amsterdam.) Mutaties: Wegens vertrek naar elders van Mr. J. D. Huijer, werd Mr. P. Horsten, Stationsstraat 26 te Bergen op Zoom bij beschikking der Rechtbank, resp. d.d. 8 October en d.d. 11 October 1940, benoemd tot curator in de faillissementen van: le M. van Eeke ren te Bergen op Zoom, Koevoetstraat 3a en 2e J. F. Franken te Steenbergen, Westland F 152. Surseance van betaling: Op 9 October 1940 is aan M. van Ek, aan nemer te Gameren voorloopïg surseance van be taling verleend. Bewindvoerder Mr. Chr. Hulsman te Den Bosch, verhoor Woensdag 23 October 1940, des middags ten 12 uur. Uitgesproken: 11 October M. Schoenmakers huiseigenaar te Huiten, gem. Gilze-Reijen, aan den Rijksweg Til- burg-Breda. R. C. Mr. F. A. J. Marres Cur. Mr. J. Peters, Burg. Suysstraat 52. Tilburg. 11 October A. J. Loykens, dessinateur en han delsagent te Tilburg. Industriestraat 66. R.C. als oren. Cur. Mr. H. M. Janvier, Kerkstraat 24 te Dongen. 9 October Fi\ v. d. Camp, bakker te Oss, Berghemscheweg 86. R. C. Mr. J. M. Huizinga. Cur. Mr. S. M. Hes te Oss. 10 October Bouke Andringa, fouragehandel te Wijtgaard. R. C. Mr. H. J. van Maanen, Cur. Mr. J. Vis te Leeuwarden. 10 October P. G. van IJsseldijk. limonadefabriek te Ede (Geld.). Telefoonweg 56. R. C. Mr. H. R. de Zaayer. Cur. Mr. J. v. d. Deure Jr. te Ben- nekom. 10 October. W. H. Huberts, kapper te Nijmegen, Valkhof no. 4 R. C. alsvoren. Cur. Mr. J. van Ophuijsen te Nijmegen. Berg en Dalscheweg 248. 10 Öctobe.r P. P. N. A. Bank, schoenmaker te Leeuwarden. R. C. Mr. H. J. van Maanen. Cur. Mej. Mr. G. Okma te Leeuwarden. 10 October. J. R. Hollander, hand. o. d. naam Techn. Bur. J. R. Hollander te Apeldoorn, R. C. Mr. A. H. v. d. Giesen, Cur. Mr. H. L. Sypkens te Apel doorn. 11 October G. H. Minck, garagehouder te Gro ningen, Kraneweg 3434'o. R. C. Mr. H. J. E. Engelkens. Cur. Mr. D. N. Breukelaar te Gronin gen, Ossenmarkt 1. 11 October Th. Roepers, koopman te Sappemeer, Parkstraat 36. R.C. alsvoren. Cur. Mr. W. J. Benes 'e Hoogezand. Vernietigd door het gerechtshof te Amsterdam: 1 October. N.V. Kon. Fabriek van Meyer's maakt Uw keel droog en effent den «oot» weg voor verkoudheden Verzacht en DOOi' maak Uw keel vochtig met (Adv. Ingez. Med.) Suikerwerken te Amsterdam. (In hooger beroep). Opgeheven: J. Peereboom te Heer Hugoward. 10 October. B. R. Maassen te Arnhem. 10 October J. Jeronimus te Velp. 10 October K. Geenen te Helmond. 10 October F. J. van Wickevoort Crommelin. te Den Haag. 10 October H. P. v. d. Boomen en J. M. v. d. Boomen te Den Haag. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 9 October J. J. Schrijvers te Valkenswaard. 9 October J. Claassen Sr. te Eindhoven. Gedeponeerde uitdeelingslijsten: N.V. Groentezouterij vJi. H. Mank te Langeraar. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitd. lijst. W. van Rooijen. te Amsterdam. Idem. W. Vorst te Leiden, Idem. C. J. P. de Heer te Den Haag. Geëindigd door het verbindend worden der uitd. lijst. A.' Sluiter te Voorburg. Idem. 8 October. N.V. Succes te Schiedam. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitd. lijst. Uitk. nihil. 8 October G. Hooyer te Apeldoorn. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitd. lijst Uitk. nihil. 8 October. A. B. Meens te Groningen. Idem. Uitk nihil. 11 October J. Wielinga te Groningen. Idem. Uitk 0.4073 pet. 12 October J. Zomerman te Appïngedam. Idem Uitk. 20.103 pet. OPWEKKINGSSAMENKOMSTEN. Op Donderdag 17 October zal in de Zuiderkapel (Zuiderstraat No. 15) te Haarlem, spreken de heer J. Kits. leider van de „Openlucht-Evangelisatie" te Zeist, hiertoe uitgenoodigd door het Comité voor Opwekkingssamenkomsten. De bijeenkomst begint om 7 uur. Notaris R. C. A. van Cranenburgh. (Foto Ziegler.) Op 20 October a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat notaris R. C. A. van Cranenburgh te Haarlem als notaris werd benoemd. In den loop der jaren heeft hij zich op velerlei terrein be wogen en groote achting verworven door velen met raad en daad bij te staan. Steeds heeft hij voor de belangen van het no tariaat op de bres gestaan, hetgeen ook door zijn collega's is gewaardeerd door zijn verkiezing tot lid van Ijet Hoofdbestuur der Broederschap van Notarissen, tot lid van de Kamer van Toe zicht op de Notarissen en Candidaat-notarissen, tot voorzitter van den Ring Haarlem dier Broe derschap en tot voorzitter van de Vereeni- ging van Notarissen voor Haarlem en omstre ken. Voorts is de jubilaris lid van den Voogdijraad, lid van het college van regenten van de Straf gevangenis en van het Huis van Bewaring, voorzitter van het R. K. Diocesane Universi- teits-Comité van Noord-Holland, en regent van de Hofjes van Beresteyn en Mr. Codde, ge naamd Spoorwater. Toen na den wereldoorlog in Nederland een groot aantal Duitsche, Hongaarsche en Oosten- rij ksche kinderen ondergebracht waren, heeft hij als voorzitter van het R.K. Huisvesting-co mité te Haarlem zich te Weenen en Boedapest persoonlijk van den toestand op de hoogte ge steld en verwierf hij de onderscheidingen van het RoodeKruis van Hongarije en van Oosten rijk. In verband met een sterfgeval in de familie kan de jubilaris op 20 October niet ontvangen en zal hij eenige dagen afwezig zijn, teneinde zich aan alle huldebetoon te onttrekken. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Sme- destraat te Haarlem, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Autoped, D. Alkema, Bantamstraat 38. Arm bandje, I. C. Bos, Kamei'lingh Onnesstraat 14. Armband, Mevr. Hartjes, Juliana v. Stolberglaan 35 te Aerdenhout. Autopéd, Plug, Papentorenvest 10a rood. Bril in koker, L. v. Zwaarden, Cheri- bonstraat 19. Distributiebonnen, G. Kater. Zocher- straat 66. Bril, Bureau van Politie, Smedestraat. Distributiebonnen, J. A. Pardoen, Ternatestraat 40. Handschoenen, v. Osch, Oosterstraat 32. Paar den hoofdstel, G, v. Wort, Lange Molenstraat 40b rood. Dameshoed, S. Hartman, Valkenstraat 13. Handschoenen, Bur. v. Pol., Smedestraat. Hond, W. de Vos, Alberdingk Thymstraat 31. Ket tinkje met medaillon, Slot, Oranjestraat 84rood. Distributiestamkaart, p. Mollema, Potgieterstr. 2. Rijwiellantaarnkapje, S. M. v. Willegen, Olmen straat 25. Distributiekaart. W. G. Kramer, Rozen- hageplein. Portemonnaie, C. de Vries, Lange Wijn gaardstraat 25 rd., Portemonnaie m.i., M. Meijer, Pladellastraat 2. Reclameplaten, J. v. Groningen, Timorstraat. Pakje m.i., Boerema. Vier Sterren straat 5. Portemonnaie m.i.. C. de Visser. Ged. Oude Gracht 135. Riem. J. Korfage, Spaansche- vaartstraat 102. Rijwielbelastingmerk. H. v. Roode. Vergierdeweg 58. Rijwielbelastingmerk, Jonkhap, Ridderstraat 26b rood. Rijwielbelasting merk, Bur. v. Pol.. Smedestraat. Rozenkrans, G. v. Baksel. Kamperstraat 43. Rozenkrans, Bur. v. Pol., Smedestraat. Ring met sleutels, Leije. Berck- heijdestraat 19. Boodschappentasch, Bur. v. Pol., Smedestraat. Vulpen, J. B. Inden, Rijksstraat weg 44. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP WOENSDAG 16 OCTOBER 1940. Programma I: Jaarsveld. Van 9.0011.00 n.m. Gram.platenconcert voor de Radio Cen trales. Programma n: Kootwijk. Van 9.0011.00 Zie Jaarsveld. Programma III: Puitsch station. Programma V: Idem. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Dansmuziek. 1. Darktown strutter's Ball. Ramblers; 2. I'm a savage, Bernard Ette; 3. There's a hole in the old oaken bucket, Nat Goneila; 4. One two three O 'Leary, Andrew Sisters; 5. Plega- ria Amorosa, Oscar Calle; 6. Them there eyes, Q. du Hot Cl. de France; 7. Laufmaschen, Al bert Vossen; 8. Jeepers Creepers, Nat Goneila. 9. Where is our bluebird of melody-lane, Victor Silvester; 10. Ja der Peter. Adalbert Lutter. 11. Jitterbug's Nightmare. Ramblers; 12. Push out,, Bernard Ette; 13. 't Ain 't what you do, Nat Goneila. 14. Love is where you fond it, An drew Sisters; 15. Calabaza. Oscar Calle; 16. Swing from Paris, Q. du Hot CI. de France; 17. Fraulein wenn vom Himmelszelt. Albert Vossen: 18. Just a kid named Joe, Nat Goneila; 19. In der himmelblauen kleinen Limousine Adal bert Lutter. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Heden: DINSDAG 15 OCTOBER. Palace: „Jij bent mijn leven", 2, 4.45 en 7 uur Frans Hals Theater: „Wittebroodsweken" 2 30* en 7 uur. Luxor Theater: „Es war eine rauschende Ball- nacht'2.30 en 69.30 uur doorl. voorstelling Rembrandt Theater: „Trenk de Pandoer" 2 30 4.45 en 7 uur. WOENSDAG 16 OCTOBER. Stadsschouwburg: Het Nederlandsch TooneeL „Een Amsterdamsche jongen", 6.45 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9