£aatste> Bwchtes* BOSCH FIETSLICHT Qbc^0 LISSE HEEMSTEDE UMUIDEN JV OENSDAG 16 OCTOBER 1940 HÏÏSREEM'S D'AGBEAD 8 LET OP HET MERK ROTODYN Verkrijgbaar bij den Erkenden Rijwielhandel. j i et Nachtelijke Duitsche aanvallen duurden tot de ochtenduren. BERLIJN. 16 October (D.N.B.) Het hoofd bestanddeel der Duitsche gevechtsvliegtuigen die vannacht Engeland hebben aangevallen, bestookte belangrijke militaire doelen in Lon den met bommen. Volgens de tot dusver ontvan gen berichten werd het geheele gebied van Silvertown aan groote verwoestingen blootge steld. De belangrijke bedrijven in dit stads deel. dat zich van de Theems tegenover Wool wich tot de Victoria- en Royal Albert Docks uit strekt staan in brand. De rook stijgt zwart en dreigend omhoog. De aanvallen der Duitsche vliegers duurden tot de vroege ochtenduren voort. Zoo juist wordt bekend dat het vliegveld van een stad aan de monding van de Theems door eenige goed gerichte treffers voor een goed deel verwoest is. Bij den aanval werd een groot en voor de oorlogvoering belangrijk bedrijf door een bom van zwaar kaliber getroffen en zwaar gehavend. a STOCKHOLM. 16 October (D.N.B.) Er is thans niet meer de geringste twijfel aan dat de aanvallen op Londen zoo geweldig zijn gewor den dat de afweer niet meer in staat is den aan vallenden Duitschen machines werkelijke belem meringen in den weg te leggen. Terwijl de aan val der Duitsche vliegers op Londen in den nacht van Maandag op Dinsdag in alle neutrale be richten de ergste en felste genoemd wordt, die tot dusver is voorgekomen, moet zelfs de Brit- sche omroep Woensdagochtend toegeven dat de Duitsche vliegers in den nacht van Dinsdag op Woensdag Londen hebben bedacht met een aan val, die „bij uitzondering hevig en zwaar" ja een „directe massa-aanval" was. In golven wa ren de Duitsche machines tot den aanval over gegaan. Uit het noorden en het zuiden komende, vielen zij aan op de hoofdstad. Zelden zijn zoo veel bommen op de hoofdstad geworpen. Het spervuur van het Londensche afweergeschut was zeer fel en bijna ononderbroken. De Londensche correspondent van „Stockholms Tidningen" merkt op: „Alleen al door het groote aantal aanvallende machines is het voor mij moeilijk om. zelfs wanneer ik het wist. den omvang van de schade, die in Londen is ontstaan, nauwkeu riger te beschrijven of aan te geven waar de schade het zwaarste was". Amerikaansehe oorlogsschepen naar Hawaii. NEW-YORK, 16 October. (D.N.B.) Volgens be richten van de Amerikaansehe scheepsradio uit San Pedro in Californië zijn meer dan 12 eenheden van de Amerikaansehe slagvloot naar Hawaaii onder weg. Vernielingen in vele Londensche wijken. NEW-YORK. 16 October. - (D.N.B.). De „New- York Herald Tribune" meldt over de laatste Duitsche» aanvallen op Londen dat wolken noch mist de Duitsche machines hebben kunnen weer houden bom na bom neer te werpen op Londen. Een uur na middernacht hadden reeds weer 69 Londensche wijken omvangrijke vernielingen be komen. In talrijke straten zijn bomkraters ont staan en overal waren gas- en waterleidingen vernield. Kennedy begin November naar Washington. Ambassadeur zal niet aftreden. WASHINGTON 16 October (D. N. B.) Roosevelt heeft in de persconferentie beves tigd dat ambassadeur Kennedy begin Novem ber naar Washington zal komen om rapport uit te brengen. Hij sprak echter de geruchten over een aftreden van Kennedy tegen. De Engelsche ambassadeur Lothian is per vliegtuig naar En geland vertrokken, zoo deelde Roosveelt verder mede, ten einde eveneens zijn regeering monde ling rapport uit te brengen. Ook Lothian zal niet aftreden. Ten aanzien van de opdracht aan den minister van defensie om na te gaan, welke voor de wapen industrie noodzakelijke materialen in het openbaar belang niet naar het buitenland behooren te wor den verkocht, verklaarde Roosevelt dat uitzonderin gen hierop alleen zullen worden toegestaan, wanneer de Amerikaansehe regeering het materiaal niet zelf noodig heeft. In dat geval kan het voor „bevriende mogendheden" voor den export worden vrijge geven. Lindbergh aan het woord. „Het Amerikaansehe volk heeft het vertrouwen in zyn leiders verloren." WASHINGTON 15 Oct. In een radiorede ver klaarde overste Charles Lindbergh dat het Ameri kaansehe volk het vertrouwen in de leiders, die het land naar een oorlog brachten, verloren heeft. „Wij hebben ons vervreemd van de machtigste militaire volken van Europa en Azië, een een tijd, waarin wij ten eenenmale op een oorlog onyoorbereid zijn. De volgende maand kan onze stem erover beslissen of het tot een catastrofalen oorlog zal komen of niet. Bij de huidige situatie aangepaste verdedigingswer ken zijn niet noodzakelijkerwijze verbonden met de thans heerschende onrust. Indien we een verstan dige leiding hadden, zouden we een onneembare verdediging op kunnen richten zonder het leven van onze industrie ernstig te storen. Er gebeuren thans de zelfde dingen, die in Engeland en Frankrijk plaats vonden." (United Press). Met dertigduizend gulden aan den haal. VUGHT 16 October (A. N. P.) De politie heeft gisteren den 42-jarigen A. M. H. gearresteerd, die in Maart 1939 te Alkmaar een bedrag van dertig duizend gulden verduisterde. Sindsdien was hij voortvluchtig. De man is ook in andere groote steden van ons land geen onbekende van de politie. Te Alkmaar trad hij op als „zaakwaarnemer". Hij had, ofschoon hij zelf geen cent bezat, een groot huis gehuurd en dit chique in laten richten. Tal van personen uit gegoede kringen brachten den 42-jarigen H., die een groot gezin heeft, gaarne een bezoek en met een hem eigen flair en welsprekendheid wist hij van verscheidene personen, die er warmpjes bij zaten, het vertrouwen te winnen. De gesprekken gingen al gauw over het beheeren van vermogens en de fou ten die sommigen daarbij maakten, waarna altijd het advies volgde maar eens een keer vertrouwelijk met hem te komen praten. Zoo gaf een boer-uit Assendelft hem zijn geheele vermogen in beheer. Op deze wijze kreeg hij de beschikking over aan- deelen en coupons welke hij voor zijn klanten inde. Het geld werd natuurlijk ten c-igen bate aangewend en H. leefde er dan ook niet slecht van. Tot op zeke ren dag de bom barstte en de politie in den arm werd genomen doch H. had de catastrofe reeds aan zien komen en was met de noorderzon vertrokken. De politie te Vught kreeg dezer dagen aanwij zingen dat H. zich in de buurt ophield en afschoon hij zich onherkenbaar had gemaakt kon toch spoe dig tot zijn arrestatie worden over gegaan. Hij is op transport gesteld naar den officier van justitie te Alkmaar die hem terzake verduistering zal ver- hooren. Een Canadeesch en een Finsch stoomschip getorpedeerd. NEW YORK 16 October (D. N. B.) Het radio station Mackay Radio hefet S. O. S.-seinen opge vangen van het Canadeesche stoomschip „Trevisa", groot 1813 ton, dat meldde op 600 mijl ten westen van Ierland te zijn getorpedeerd en in zinkenden toestand te verkeeren. New Yorksche scheepvaartkringen verklaren dat het Finsche vrachtschip „Hildegaard", groot 2362 ton, ter hoogte van Castro Urdïales (Spanje) getor pedeerd is. Japanscli-Nederlandsch-Indische onderhandelingen te Soekaboenii. Belangrijke vorderingen verwacht. BATAVIA, 16 Oct. (Domei.) De Japansch-Ne- derlandsch Indische conferentie, die vanmorgen om 9 uur in het hotel „Selabintana" in Soekaboemi is geopend, heeft tot 12 uur geduurd en werd bijge woond door alle leden van beide delegaties, met in begrip van Kobajasji, het hoofd der Japansche en H. J. van Mook, hoofd der Nederlandsch Indische delegatie. Ofschoon niets bekend is gemaakt omtrent den inhoud van het besprokene, verluidt toch, dat de gedachtenwisselingen betrekking hadden op alge- rneene onderwei'pen der agenda in verband met den internationalen toestand. Kobajasji zal hedenavond nog deelnemen aan besprekingen en morgen naar Batavia terugkeeren. De beide delegaties blijven zonder Kobajasji in Soekaboemi tot Donderdag de conferentie wordt voortgezet. Volgens Domei worden belangrijke vorderingen verwacht bij de onderhandelingen, die gekenmerkt worden door een uitgesproken activiteit der Neder- landsche gedelegeerden. De aufobusrainp te Groningen. GRONINGEN, 16 October. De autobusramp nabij Baflo blijkt in totaal tien dooden te hebben geëischt. Omstreeks zeven uur reden negen bussen met arbeiders, die in do blikken, te werk waren gesteld, door de duisternis op den grintweg, waarin zich de bewuste onbewaakte overweg bevindt. Ofschoon het uitzicht op den onbewaakten over weg goed is, kon men toch slecht om zich heen zien, omdat er een dichte mist hing. Acht bussen, pas seerden den overweg en omdat alles regelmatig verliep heeft de chauffeur van de negende bus ver moedelijk gedacht dat er geen trein in aantocht was, daarbij de geboden voorzichtigheid bij misti; weer uit het oog verliezend. Met een geweldige s'ag vloo gde lokaaltrein op de atuobus in, welke vrijwel geheel vernield nog een eind werd meegesleurd. Onmiddellijk ging men aan het werk om de ge wonden uit het wrak te bevrijden, terwijl onder- tusschen de geneeskundige dienst te Groningen werd gewaarschuwd. De directeur van het acade mische ziekenhuis nam onmiddellijk de leiding van het reddingswerk op zich en spoedde zich met een aantal dokters en verpleegsters oaar de plaats van de ramp. In allerijl werd een aantal ziekenauto'; en particuliere wagens gerequireerd, om dcoden en gewonden te vervoeren. De bergingswerkzaamheden verliepen ondanks de moilijkkeden en het schermer- duister vlot. Toen het ongeluk in de stad bekend werd spoed den zich vele vrouwen en verwanten van de slacht offers zich naar het academische ziekenhuis, ten einde iets te kunnen vernemen omtrent de slacht offers. De politie moest een groote afzetting maken. In totaal werden tien mannen gedood en dertien gewond. Allen zijn, behalve de chauffeur, woon achtig in Groningen en op een na gehuwd. Over leden zijn A. J. Roosè, H. Schoenbergen, M, Jansma, W. Th. Dijkema, J. de Jong, U. Versluis, A. de Roo en de chauffeur Havers uit Zwolle. Twee lijken konden tot nu toe niet worden geïdentifi ceerd. DE HEER G. VAN DER VELD OVERLEDEN. Na een langdurige ziekte is op 75-jarigen leef tijd overleden de heer G. van der Veld alhier, be kend in bloemisterkringen als een bekwaam vak man in den bollenhandel en zaadteelt. De heer van den Veld was meer dan 40 jaar bestuurslid van den Lisserbroek-, Meer en Duinpolder en heeft voorts veel gedaan op het gebied van de liefdaiddgheid. HAARLEM, 16 October. Ondertrouwd: 16 Oct.: P. F. W. de Bruin en A. van Leeuwen, G. H. Cornet en C. W. C. Veen; A. Kruijer en C. J. %'an Steijn, J. C. Regtop en A. M. Vanhauten, Ph. Sluis en B. van der Lijn; D. J. P. Bouman en W. M. Scheurman, T. W. H. Weiman en J. G. M. Albracht; J. Raar en M. A. Goes, J. Zwart en J. A. Voerman, J. Baars en M. A. Prinsen, P. L. van Krimpen en H. M. C. van Excel, F. Korte en C. A. M. Goseling, J. Hooglugt en H. Kok, A. J. Scheelings en A. de Mooij, L. W. van Hoorn en H. A. Brusselaars, G. van Norde en A. C. v. Slooten, B. van 't Hul en W. E. M. Hout, F. Hartendorp en W. H. van Dam, J. W. Gelder en E. M. Bramer, A. Hommers en C. Harmsen, H. C. van den Kommer en A. P. Kruidhof, C. W. van den Berg en H. U. M. Flosky: A. F. v. d. Kroft en J. W. M. van Soest. Gehuwd: 16 Oct.: A. J. van der Hoeven en H. M. Balm; N. Bakker en C. Claus; S. Schotanus en E. A. P. van der Meer, D. van Marie en M. v. d. Pol, J. Baartse en H. P. Scheffer, W. L. Groenewoud en A. M. Hoogenes, H. G. Veis en N. Snoeks, J. Steenstra en A. J. D. Slot, G. van Loenen en F. J. van der Werff, H. v. d. Woestijne en G. M. Nijveld, J. Leen cn J. M. Hommels, J. G. van Hof ten en E. Schaap, M. Haseth en J. C. Jansen, S. J. Bol en J. A. Lippus, J. H. Bourgonje en E. Methorst, H. J. Cramer en E. Fischer, G. A. Hartogs en A. J. Spierings, W. Knol en A. H. M. Tieskens, M. J. Winkelman en V. Poll- nik, W. Pruin en A. J. Hulskemper, B. Podt en C. M. Schaap, C. Stijnman en M. G. Bouman, M. Pluer en J. Reinders, W. P. Piepers en E. Aftema, M. J. H. Giesbers en M. G. Peil, P. Koek en F. Smit. Bevallen: 12 Oct.: M. M. StutLeek, d., 13 Oct.: C. W. van DusschotenAdmiraal, d„ 14 Oct. G. Ver zaalSchouten, d., 15 Oct.: M. M. Bijnsdorpvan Bakcl, d„ 46 Oct.: G. NiehotDreef, d„ S. J. de Vriesvan der Heide, z., J. M. VerdamVooges, z. Overleden: 14 Oct.: L. 17 m„ z. van G. van Sloten, Vinkenstraat; 15 Oct.: J. T. Barnhoorn, 79 j., Zaa- nenlaan, Op de vliegvelden in Noord-Frankrijk zijn talrijke leden van den Duitschen Arbeidsdienst tewerkgesteld voor de uitbreiding van de steunpunten van het lucht wapen. (Foto Weltbild.) Raad Beverwijk. Dinsdagavond vergaderde de gemeenteraad van Beverwijk onder voorzitterschap van burgemeester mr. H. J. J. Seholtens. De raad was voltallig. Tot onderwijzer aan de openbare lagere Juliana- school werd na twee stemmingen benoemd de heer J. A. H. de Klerk, tijdelijk onderwijzer te Hille- gersberg. Wegens voorziening in de vacature aan de open bare lagere school te Wijk aan Zee, ontstaan door de overplaatsing van mej. A. L. Remme naar de Zeewijkschool, werd benoemd no. 3 van de voor dracht mej. J. H. Bulsink, tijdelijk onderwijzeres te Beverwijk. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door de benoeming van den heer P. Krabbendam tot leeraar te Hoorn, werd tot hoofd van de O. L. Noorderschool benoemd de heer G. L. M. de Mol, hoofd eener school te Kolhorn. Ook bij deze benoe ming was een herstemming noodzakelijk. De toenmalige Minister van Binnenlandsche Za ken heeft verzocht eenige wijzigingen aan te bren gen in het ambtenarenreglement en de arbeids overeenkomstenverordening, zulks ten gevolge van den toenmaals heerschenden mobilisatietoestand. B. en W. stelden den raad voor de besluiten tot wijziging van de verordeningen vast te stellen. En dit deed de raad. Met het voorstel tot wijziging van de wachtgeld verordening kon de heer Vink zich niet vereeni gen. Het voorstel werd in stemming gebracht en met 5 tegen 11 stemmen verworpen. DE ZUIVERINGSINRICHTING EN RIOLEERING. De heer Van Groningen uitte zijn teleur stelling over het feit dat het werk in werkverschaf fing wordt uitgevoerd inplaats van het vrije be drijf. De heeren Nijssen en Visser vonden het jammer, dat het werk in werkverschaffing wordt uitgevoerd. De heer Visser zag echter het groote belang van de totstandkoming van de inrichting in. De heer v. Doorn merkte op, dat één filter voor de zuivering van het rioolwater voldoende is, maar niet zoo intens als bedoeld. De andere filters kun nen altijd nog bijgebouwd worden. Nadat de heer P a s s ch i e r het woord hierover gehad had verklaarde wethouder Van Dok, dat het zeer zeker jammer is, dat er drie filters moesten vervallen. Hiertegenover staat, dat bij uitvoering van het oude, toch maar één filter gebruikt zou zijn, daar de andere als reserve beschouwd hadden ge worden. Wij kunnen het met één filter doen, maar als de gemeente in de toekomst groeit, wat te verwachten is, kan nog altijd tot uitbreiding van de installatie overgegaan worden. Wij hadden niet gedacht, dat we dit plan nog konden uitvoeren. DE ORDEVERSTORINGEN BIJ AUTOMATEN. Noodzakelijk kwam het B. en W. voor om maat regelen te nemen .ter bevordering van de openbare orde in de omgeving van automaten van eet- en drinkwaren. Daar de ongeregeldheden vrijwel steeds in de latere avonduren en des nachts voor komen, kan hierin worden voorzien door sluiting van die automaten van nam. 10 uur tot 5 uur v.m. B. en W. stelden voor de wijziging in de politie verordening vast te stellen. De voorzitter achtte de nieuwe maatregel noodzakelijk. „De eene automatenhouder is me niet liever dan de andere." Volgens wethouder Out zou de nieuwe maatregel toegejuicht worden door de zakenmenschen. GEMEENTEBEGROOTING EN BE- DRIJFSBEGROOTINGEN DIENST 1941 B. en W. boden de gemeentebegrooting en bedrijfs- begrootïngen dienst 1941 aan. De voorzitter deelde mede dat er heel weinig speling in de be grooting is. Spr. zou dit jaar willen afwijken van de gewoonte om de begrooting in afdeelingen te behandelen. Nadat verscheidene sprekers hierover het woord hadden gevoerd werd met 15 tegen 2 stemmen het voorstel van den burgemeester aangenomen. RONDVRAAG. Bij de rondvraag legde wethouder W. van Dok een verklaring af, die wij elders in ons blad publicee- ren, waarover verscheidene sprekers het woord voerden. De heer Vink noemde deze verklaring een groote teleurstelling. Voor 10 Mei was er samenwerking tusschen de grootste bevolkingsgroepen, die alle naar vernieuwing streefden. Daarom was het beter geweest in het belang van land en volk, wanneer alle constructieve krachten waren samengebundeld, om daarmee te werken aan den nieuwen opbouw. Wij allen erkennen, dat voorheen op politiek terrein groote fouten zijn gemaakt. Verbetering was nood zakelijk. Zoo kon spr. zich niet vereenigen met de wijze, waarop de onderwijsbenoemingen hier plaats vonden. De raad mist de competentie om daarover te oordeelen. Veel is er voor verbetering vatbaar, maar dit moet op Nederlandsche manier gebeuren. Op het oogenblik wordt door vele Ne derlanders onnatuurlijk gehandeld. Samenbunde ling van alle krachten is noodzakelijk. De heer Visser was over de verklaring niet ver wonderd. Hij zei meer eerbied te hebben voor de S. D. A. P.'ers, die van deze onder curateele van de N. S. B. staande werkgemeenschap, afzijdig blijven staan. De heer Baas meende, dat men gewoon door gaat, maar met een ander etiket. Wethouder Van Dok antwoordde, dat de N. S. W. G. niet is gaan werken alvorens vaststond, dat zfj vrij zou zijn, dus niet onder curateele, en dat men dezelfde rechtspositie zou bezitten als elke andere groepeering die toegelaten is. Spr. stond voor de keus, zich opbergen bij een van de andere groepen of politiek gesproken de woestijn ingaan. De S. D. A. .P'ers, die publiekrechterlijke posities bezitten, moeten ook onder den nieuwen toestand een groote bevolkingsgroep achter zich hebben. Daar hebben zij recht op. Andere partijen lossen zich ook niet op, maar laten hun leden vrij zich bij de Unie aan te sluiten. De heer Vink merkte op dat de R.K. Staats partij reeds eerder overtuigd was dat er fouten gemaakt waren. Na 10 Mei heeft zij als politieke partij afgedaan maar zij wil voorlichtend werk blijven verrichten voor den nieuwen tijd die komen gaat. Hieraan willen wij medewerken met ande ren. Daarom betreuren wij deze afscheiding. Het zou beter geweest zijn, aldus spr., wanneer allen gezamenlijk opbouwden op Nederlandsche wijze. De heer Passchier zeide dat men elkaar in de Unie hoopte te vinden; ten aanzien van A.R. en Ch.-H. U. is dit even wel niet mogelijk gebleken. De groote fout is dat een scherpe lijn getrokken wordt tusschen hetgeen historisch is gegroeid en wat komen gaat. Spreker had respect voor de ver klaringen van de heeren van Dok en Vink. Er spreekt karakter uit, maar wij kunnen nu eenmaal niet forceeren. Spr. hoopte dat wij als Nederlanders elkaar zouden vinden. Op politiek en sociaal ge bied kan men ook federatief samenwerken om den geweldigen arbeid, welke verricht is, voort te zet ten en te consolideeren. De heer van Dok zeide dat deze woorden hem uit het hart gegrepen waren. Spr. heeft zijn over tuiging niet prijs gegeven. Hij was en is nog socia list en hoopt dat altijd te blijven. De grenzen voor de Werkgemeenschap gesteld gelden voor ieder an der ook. Een verklaring van den lieer W. van Dok. Over zijn toetreding tot de N. S. W. G. De wethouder W. van Dok heeft in de Raadsvergadering de volgende vergadering afge legd: Het zal den raadsleden bekend zijn, dat ik ben toegetreden tot de N. S. W. G., die onlangs in Amsterdam is opgericht. Zoowel tegenover de burgerij als tegenover den raad, meen ik goed te doen, hierover een korte verklaring af te leg gen, omdat ik als lid der S.D.A.P. in den raad gekozen ben en tevens als zoodanig door den raad tot wethouder. De maatregelen door de bezettingsautoriteiten genomen hebben tot ge volg gehad, dat de S.D.A.P. practisch niet meer bestaat, waardoor voor ons geen andere moge lijkheid overbleef, als het zoeken naar onder dak bij een van de andere, nog bestaande of nieuwgevormde maatschappelijke groepeerin gen of in politieken zin de woestijn in te gaan. Naar het oordeel van tal mijner politieke vrien den en mijzelf, zou noch het een, noch het an der bevrediging kunnen schenken aan hen die geleid worden door het verlangen ook onder den nieuwen toestand te zoeken naar een organisatie vorm, waaronder het werk der S.D.A.P., de strijd voor onze socialistische idealen kan wor den voortgezet. Bij 't zoeken van dezen organi satievorm stond voorop, dat de Socialistische Werkgemeenschap bij haar arbeid niet in een minderwaardigheidspositie zou behoeven te le ven en te werken en in alle opzichten gelijkbe rechtigd zou zijn met alle andere toegelaten maatschappelijke groepeeringen in Nederland! De Socialistische Werkgemeenschap is ge-, sticht, nadat ten aanzien van deze belangrijke kwestie volkomen zekerheid van de zijde der bezettings-autoriteiten was verkregen. Ons is de verzekering namens den Rijkscommissaris voor het bezette gebied gegeven, dat de Socia listische Werkgemeenschap na haar eigen lei ding te hebben gekozen voor de voortzetting van haar arbeid in opbouwenden zin in haar doen en laten vrij zal zijn, natuurlijk binnen de begrenzing, welke gedurende de bezetting voor iederen Nederlander getrokken is. Aan de omstandigheid, waaronder de nieuwe organisatie is tot stand gekomen meenen wij het recht te ontleenen, bij vernieuwing het ver trouwen van de burgerij en van den raad dezer gemeente te vragen, bij het voortzetten van onzen arbeid dien we hopen ook onder de nieuwe verhoudingen met dezelfde toewijding te kunnen verrichten, als dat wij zulks in het verleden meenen te hebben gedaan. Ik spreek hierbij den wensch uit, dat er na het afleggen van deze verklaring geen wijziging zal komen in de goede verstandhouding en de pret tige samenwerking tusschen u en mij. Als de samenvoeging met Bennebroek tot stand komt. Hoe de nieuwe gemeenteraad zal worden aangewezen. Hoe zal, als de in overweging zijnde samen voeging van Heemstede en Bennebroek definitief tot stand komt, het nieuwe gemeentebestuur wor den samengesteld? De gemeentewet regelt deze kwestie door bij samenvoegingen of annexaties ge heel nieuwe verkiezingen voor te schrijven, maar deze bepalingen vinden thans ingevolge een be slissing van den Rijkscommissaris, geen toepas sing. Volstrekte zekerheid over de procedure, die thans eventueel gevolgd zal worden, bestaat er daardoor nit, mara wel is het zeer waarschijnlijk dat de Secretaris-Generaal, wnd. Hoofd van het Departe ment van Binnenlandsche Zaken, tot wiens compe tentie het vaststellen der regeling thans behoort, dit doen zal naar analogie van de procedure, die hij pas heeft vastgesteld bij de samenvoeging van Val- (Adv. Ingez. NIed.) kenburg met enkele andere Limburgsche gemeen ten. Is dit het geval, dan geschiedt voor de gemeente, die uit de samenvoeging van Heemstede en Benne broek zal ontstaan, het volgende. De nieuwe ge meente heeft een zielental tusschen twintig en vijf entwintig duizend. De nieuwe gemeenteraad zal dientengevolge bestaan uit 19 leden. Thans telt de Heemsteedsche raad 15, de Bennebroeksche raad 7 leden, in totaal 22, zoodat er van de zitting heb bende leden in ieder geval drie zullen moeten af vallen. De Secretaris-Generaal bepaalt hoeveel van de 19 leden van den nieuwen gemeenteraad uit het voor malige Heemstede en hoeveel uit het voormalige Bennebroek zullen worden aangewezen. In het Limburgsche geval geschiedde dit naar gelang van het inwonertal der afzonderlijke, samensmeltende gemeenten. Gebeurt dat ook hier, dan zullen uit Heemstede 16 of 17 en uit Bennebroek 3 of 2 leden worden aangewezen. Natuurlijk bestaat ook de mogelijkheid dat aan Heemstede het tegenwoordige aantal van 15 zetels wordt toegewezen en aan Bennebroek de resteeren- de vier. Waarschijnlijk wordt dit niet geacht om dat het aantal raadsleden in Heemstede nog ge baseerd is op het zielental van de volkstelling van 1930. Het tegenwoordige inwonertal ligt boven de twintigduizend en dit wettigt op zich zelf, dus zonder samenvoeging met Bennebroek, al een aantal raadsleden van 19. In ieder geval, na de bepaling van het aantal zetels, dat aan elk der beide voormalige gemeen ten zal worden toegewezen, komt de vraag hoe moet worden uitgemaakt uit welke personen de nieuwe raad zal bestaan. Dit gebeurt door het Hoofdstembureau volgens den verkiezingsuitslag van 1939. Stel dat aan Bennebroek vier raadszetels worden toebedeeld, dan wordt nagegaan wie in 1939 gekozen verklaard zouden zijn indien de Benne- broeker gemeenteraad destijds niet uit zeven maar uit vier leden zou hebben bestaan. Worden aan Heemstede 15 zetels toegewezen, dan blijven de thans zittende leden zonder meer in functie. Worden er echter 17 zetels toegewezen, dan wordt nagegaan wie er destijds boven de vijftien thans zittende leden zouden zijn aangewezen als er toen reeds 17 leden aangewezen hadden moeten worden. Dan zou ook de kiesdeeler kleiner geweest zijn, waardoor zoowel de heer P. Kromhout als de heer H. A. Meeuwenoord, die thans afvielen, her kozen zouden zijn. Het is dan ook zeer wel moge lijk, dat deze beide heeren binnenkort weer raads lid worden. Ontstaan tijdens de zittingsperiode van den nieuwen gemeenteraad vacatures, dan blijven de oude gemeenten afzonderlijk beschouwd. D.w.z. dat bij overlijden of bedanken van een lid afkomstig uit het voormalige Bennebroek, een nieuw lid wordt aangewezen uit de candidaten, die in 1939 in Bennebroek gesteld zijn. De benoeming van de wethouders der nieuwe gemeente geschiedt door den nieuwen gemeente raad in zijn volledige samenstelling, die daarbij ge heel vrij is in zijn keuze en dus zoowel Heem- steders als voormalige Bennebroekers kan verkie zen. Krachtens het inwonertal zal ook de uit de samenvoeging ontstane nieuwe gemeente drie wet houders hebben. Twee hoofdagenten gaan met pensioen. De heeren Silvis en Mulder verlaten den dienst. Op 1 November a.s. zullen de hoofdagent rechercheur B. Silvis en de hoofdagent H. Mulder den politiedienst met pensioen verlaten. Beiden kwamen op 1 April 1912 uit het Haarlemsche corps- waar de heer Mulder van 1 October 1907 en de heer Silvis van 22 Juli 1908 als agenten van politie werkzaam waren geweest. Op> 1 April 1912 heeft de reorganisatie van het Heemsteedsche politiecorps haar beslag gekregen. Voor dien tijd was Heemstede een landelijk plaatsje met 3 veldwachters die tevens boden waren van het Raadhuis. De nu vertrekkkende politiemannen hebben de geheele reorganisatie van het corps en den groei van Heemstede meegemaakt. Eenige jaren later ver trok de oudere veldwachter Pronk naar elders en werd de heer Silvis de politieman van „de Glip", toen nog meer dan thans een „apart dorpje", ver gelegen van het eigenlijke Heemstede. Aangesteld als agent 2e klas werd de heer Silvis op 15 April 1914 bevorderd tot agent le klas: de heer Mulder werd op 16 Mei 1916 agent le klas. De titel van hoofdagent behaalden beiden op 16 December 1919. Toen na de oorlogsjaren Heemstede en daarmede ook het politiecorps sterk toenam, werd ook een recherchedienst ingesteld en hoewel nog niet den geheelen dag, deed de heer Silvis al spoedig meer speciaal recherchediensten. Toen de heer Van Veen den dienst verliet, werd de her Silvis benoemd tot hoofdagent-rechercheur welke functie hij thans nog bekleedt. De 7 maanden die verloopen zijn tusschen het met pensioen gaan van den heer C. Kcmper en de benoeming van den tegenwoordigen hoofdinspecteur den heer Berentsen, vervulde de heer Silvis ook de functie van waarnemend inspecteur. De heer Mulder heeft niet zooveel afwisseling gehad in zijn werk. Hij was een ijverig agent, reeds in Haarlem, waaraan hij dan ook zijn be noeming te Heemstede te danken had. Zoowel de heer Silvis als de heer Mulder waren dan ook zoo wel bij superieuren, collega's en de burgerij zeer gezien. Agent Mulder, een Fries van geboorte, was enthousiast voor de ijssport. Spontaan hielp hij bij de stichting van de ijsvereeniging De Volharding" en zoowel in de wedstrijden waaraan hij altijd deel nam, als in het bestuur, heeft hij een groot aandeel gehad. Ook de pluimveevereeniging is veel dank aan hem verschuldigd. Verder is hij nog 2e voorzittter van de afd. Kennemerland van den Politiebond en bestuurslid van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond. Marktberichten en besommingen. Deensche consignatievisch. Versche haring f 25—f 9; Wijting f 16—f 7.50; Kleine schol g 42.50—f 33; Zetschol f 50; Schar f 30—f 26; Bot f 20 50—f 18.50; Kabeljauw f 40—f 23: Groote gul f 32 Alles oer 50 K.G. Tongen f 3.20—f 2.30 per K.G. Zoetwatervisch: Snoek f 0.52. Snoekbaars f 0.70—f 0.61; Zeelt f 0.45; Blei f 0.24^-f 0.23. Alles per K.G.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 10