KORT NIEUWS. JHet Japansche leger. Uit de Pers. WOENSDAG 16 OCTOBER 194Ö HSSRCEH'S DXGBEXÜ 5 Duitsch legerbericht: Duikbooten brengen verscheidene Britsche schepen tot zinken. Londen overdag en 's nachts zwaar bestookt. BERLIJN, 15 October (D. N. B.) Het op perbevel der weermacht maakt bekend: „Een onderzeeboot heeft twee vijandelijke tankschepen van tezamen 20.000 b.r.t., die in een convooi voeren, vernietigd en een ander schip zwaar beschadigd. Een andere onderzeeboot bracht het bewapende Britsche koopvaardij schip „Devonshire" van 11.275 b.r.t. tot zinken, een derde onderzeeboot boorde een bewapend koopvaardijschip van 4900 b.r.t. in den grond. Bij een aanval van torpedobooten op de Brit sche Kanaalkust werden eenige dagen geleden twee vijandelijke duikboot jagers en twee kleine koopvaardijschepen vernietigd. Veertig Engel- schen werden gevangen genomen. Londen werd gisteren met bommen van zwaar kaliber bestookt. De uitwerking van de aanvallen overdag werd door aanvallen des nachts verder versterkt. In het gebied tusschen Hydepark en de India-Docks ontstonden na he vige ontploffingen en steekvlammen aan beide zijden van de Theems groote brandhaarden, die snel om zich heen grepen en door hun rook ontwikkeling het overigens goede uitzicht naar de aarde belemmerden. Ten Noorden van Lon den verwoestten voltreffers hangars en on derkomens van een vliegveld. Andere formaties gevechtsvliegers deden aanvallen op een troepen kamp in Zuid-Engeland van geringe hoogte af. De hier in barakken en onderkomens verwekte branden waren op den terugtocht nog tot in het midden van het Kanaal zichtbaar. Ook spoorlijnen in Zuid- en Midden-Engeland wer den met bommen van deels het zwaarste kaliber bestookt. Zooals gebruikelijk vloog de vijand pas bij het invallen van de duisternis naar Duitsch- land en de bezette gebieden. Hij stuitte daarbij op doeltreffend afweervuur van nachtjagers en luchtdoel-artillerie. De uitgeworpen bommen richtten geringe materieele schade aan, uit sluitend op niet-militaire gebouwen en in stallaties. De verliezen aan menschenlevens zijn ook alleen onder de burgerbevolking te betreuren. Het Rudolf Virchow-ziekenhuis te Berlijn werd opnieuw door'een brisantbom getroffen, hoe wel het uitgebreide complex duidelijk van het Roode Kruis is voorzien. Bijzonder hevig wa ren de verwoestingen, welke de Britsche bom menwerpers de laatste dagen in de Fransche havenstad Le Havre en op Nederlandsch grond gebied hebben aangericht. Talrijke gebouwen werden door branden vernield, zoodat deelen der burgerbevolking dakloos geworden zijn. De vijand verloor gisteren bij elkaar zes Vliegtuigen, waarvan drie door nacht jagers wer den neergeschoten. Een kleine havenpatrouille schoot aan de kust van het Kanaal een vijan delijk vliegtuig neer. Een Duitsch vliegtuig ging verloren". VIER BRISANTBOMMEN OP HET VIRCHOW-ZIEKENHUIS. Onder de groote ziekenhuizen van Berlijn is aldus een D. N. B.-bericht er nauwelijks een, dat niet door de Engelsche vliegers gebombardeerd is. In den nacht op Dinsdag is 't' in de geheele we reld bekende Virchouw-ziekenhuis geweest, dat voor de derde maal tijdens de vluchten der nachtelijke „gangsters" getroffen is. Werd tot dusver op het terrein van dit ziekenhuis slechts schade aangericht door brandbommen, dezen nacht zijn niet minder dan vier brisantbommen midden in het complex van het ziekenhuis neergekomen. Dat er. ditmaal geen dooden te betreuren zijn, is alleen te danken aan de voorbeeldige organisatie, die in de Duitsche ziekenhuizen heerscht. Wel werd een aantal perso nen licht gewond. Drie af deelingen leden ernstige schade. Huizen moesten ontruimd worden, daar een der vier brisantbommen niet ontplofte en thans nog eenige gebouwen bedreigt. Behalve deze aanval op zieke burgers hebben de bommen van de Britsche luchtmacht elders in het westen van de rijkshoofdstad in een woonstraat een reeks huizen getroffen, waarbij een groot aantal personen ernstig gewond werd. Men vreest dat er onder het puin ook nog dooden liggen. DUITSCHE PERS OVER DE BRIT SCHE AANVALLEN. De aanvallen der Britsche vliegers, in den afge- loopen nacht op het Virchow-ziekenhuis en een woonstraat in het westen v'an de Duitsche hoofd stad ondernomen, worden door de Berlijnsche avondbladen in scherpe bewoordingen gelaakt, aldus het D. N. B. In hun gedetailleerde beschrijvingen van de verwoestingen, die door Engelsche bommen teweeggebracht zijn, wijzen de bladen er met na druk op dat de Britsche aanvallen gedaan werden in een nacht met helderen sterrenhemel en lichte maan en dat zich in den verren omtrek van de getroffen Woonstraat geen enkel militair object bevindt. De „Nachtausgabe" telt de talrijke Engelsche aanvallen op, die tot dusver ou ziekenhuizen gedaan zijn en spreekt van een Engelschen „oorlog tegen het Roode Kruis". Wie zou willen loochenen zoo merkt het blad op dat de Britten volgens een mis dadig systeem handelen? Wie zou willen beweren dat de ziekenhuizen, kinder- en kraamvrouwente huizen, woonbuurten, kerken, kerkhoven en natio nale gedenkteekenen bij toeval getroffen werden? neen. duizendmaal neen. Het is eerder zoo: in hun machtelooze woede, omdat zij tegen de Duitsche weermacht niet opgewassen zijn, voeren zij volko men bewust oorlog tegen het Duitsche volk. De „Lokal Anzeiger" schrijft dat Churchill zich zeer zou vergissen, als hij hoopt het Duitsche volk „klein te krijgen" door aanvallen op woon- en zie kenhuizen. Elke overval op Duitschers, zoo betoogt het blad, is een reden te meer om de Britten tege moet te treden met vastberadenheid, koelbloedig heid en de superioriteit van onze strijdlust. Elke bom verstevigt deze houding. Wij vinden het verach telijk als de Britsche vliegers achtereenvolgens thans langzamerhand alle Berlijnsche ziekenhuizen bom bardeeren. In denzelfden geest merkt de „Angriff' op: Wij jammeren niet. Wij constateeren slechts de misda den. Wij kennen de misdadigers. Ons antwoord is: vergelding tot het uiterste. Muiterij onder Chineesche bemanning van Japansch schip. Kapitein over boord geworpen. SJANGHAI, 15 October (D.N3.) de uit 17 koppen bestaande Chineesche bemanning van een Japansch riviervaartuig is tijdens het week einde aan het muiten geslagen, toen het schip van Hankau komende, hij Woesoeng de Whang- poo opvoer. De bemanning sloeg met ijzeren sta ven op den Japanschen kapitein en zijn Japan- schen medewerker en wierp beiden over boord. De kapitein wist zwemmende den oever te bereiken, maar dc medewerker verdronk. De bemanning is gevlucht en heeft 5.000 yen en 800 Chineesche dollars meegenomen. Italiaansch legerbericht: Luchtmacht brengt een Engelschen kruiser tot zinken. ERGENS IN ITALIë, 15 October (Stefani) In zijn weermachtsbericht no. 130 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende bekend: „De vijandelijke schepen, die reeds zwaar getroffen waren in de voorafgaande gevechten, zijn opnieuw achterhaald in het Oostelijke bekken van de Middellandsche Zee door onze luchtmacht, die ondanks het hevige afweerge schut en ondanks den strijd, welke geleverd moest worden met de vijandelijke jagers, die van het vliegtuigmoederschip waren opge stegen, opvallende resultaten heeft behaald. Een van onze vliegtuigen heeft een vijande lijken kruiser tot zinken gebracht. Een vijan delijk transportschip is midscheeps getroffen doo^ een bom van middelmatig kaliber. Voorts werd zware schade toegebracht aan de andere schepen. De schade werd in fotografische op namen vastgelegd. In Noord-Afrika hebben onze luchtformaties bombardementen uitgevoerd op de Engelsche vlieg velden van El Daba, Foeka. Maaten-Bagush en Seiraboe-Smeit met merkbaar resultaat. Een toe stel op den beganen grond werd vernield. Vijande lijke patrouilles werden verdreven ten Oosten van Sidi el Barani. De vijandelijke luchtmacht heeft opnieuw Benghazi gebombardered en huizen ge troffen in de omgeving van de haven en in het centrum van de stad. Onze jagers en afweergeschut traden terstond in werking en belemmerden het optreden van den vijand. De militaire werken ondervonden in het geheel geen schade. Acht woonhuizen leden groote schade. Twee personen werden gewond. Tijdens andere vijandelijke aanvallen op Bardia en Solloem werd een persoon gewond. Er werd geen groote schade aangericht. In Oost-AIrika hebben onze vliegtuigen de vijandelijke verdedigingswerken gebombardeerd te Rejan, Otroeb, Ausoed en Cuora. Een van onze vliegtuigen die een verkenningstocht ondernam naar Aden, werd door vijandelijke jagers aange vallen en schoot in een gevecht een toestel van het type Gloster omlaag. Engelsche vliegtuigen hebben bommen geworpen op Decamera, waarbij onbe langrijke schade werd aangericht. Drie personen werden gewond. Twee vijandelijke toestellen wer den neergehaald. Andere vijandelijke aanvallen had den plaats nabij Burgavo te Saganeit, Senafe El Oeak, Djimma en Goera. Er vielen geen slachtoffers en er werd geen schade aangericht". ADMIRAAL VON TROTHA TER AARDE BESTELD. Het D. N. B. meldt uit Berlijn: Op bevel van den Führer is Dinsdagmorgen voor het monument Un- ter den Linden de plechtige staatsbegrafenis voltrok ken van admiraal Von Trotha. Het stoffelijk over schot werd door een gemotoriseerde afdeeling op een affuit naar het plein gebracht. Korten tijd later arriveerde de Führer in gezelschap van groot admiraal Rader. Terwijl de muziek de Treurmarsch van Beethoven speelde, naderde de Führer de kist. Vervolgens betrad groot-admiraal Rader het spreek gestoelte, teneinde de laatste groeten en den dank der marine, der Duitsche weermacht en van het Duitsche volk aan den doode uit te spreken. Na de rede legde de Führer een krans bij de kist van den overledene, terwijl de schoten van het rouwsaluut weerklonken. Vervolgens begaf de Führer zich naai de bloedverwanten van den gestorvene om hun zijn condoleantie aan te bieden. Nadat de Führer was vertrokken, werd de kist weer op het affuit gedragen en begaf de rouwstoet zich naar Glienicke, waar admiraal Von Trotha zijn laatste rustplaats zal vinden. De kwestie der Amerikaansche bases. Geen verpachting van steunpunten door Chili. RIO DE JANEIRO, 15 October. Op de vraag, hoe het met de Amerikaarsche persmededeelingen over het afstaan van Zuid-Amerikaansche bases aan de Vereenigde Staten staat, heeft de woord voerder van het ministerie van Buienlanldsche Za ken den vertegenwoordiger van D.N.B. geantwoord dat hij niet in staat was, daarover opheldering te geven. Volgens berichten uit Santiago heeft de Chileensche miniser van Buitenlandsche Zaken het gerucht, als zou Chili bases aan de Vereenigde Sta ten willen verpachten, tegengesproken.. Uit Buenos Aires verluidt dat de Argentijnsche minister van Buitenlandsche Zaken op een overeenkomstige vraag heeft geantwoord dat hem niets bekend is van plannen, volgens welke Argentinië onderhan delt over het afstaan van steunpunten aan de Ver. Staten. (D.N.B.) De Duitsche ambassadeur te Moskou, graaf Von der Schulenburg, is gistermiddag, naar 't D. N. B. meldt, na een verblijf van verscheidene weken in Berlijn, weer in Moskou aangekomen. De Engelsche koning heeft Dinsdag in Bucking ham Palace Churchill in audiëntie ontvangen. Voorts ontving hij de ministers van luchtvaart en marine, Sinclair en Alexander. Een Reuterbericht uit Washington deelt mede dat het ministerie van buitenlandsche zaken der Vereenigde Staten thans'weigert aan personen, die naar Japan, Zuid- of Noord-China, Indo-China en Hongkong willen vertrekken, een paspoort te ver strekken. De Fransche regeering heeft in een officieele verklaring medegedeeld dat zij definitief weigert een of andere aanspraak van Thailand op Fransche gebiedsdeelen in behandeling te nemen. Tevens wordt medegedeeld dat Frankrijk bereid is het op 12 Juni met Thailand gesloten niet-aanvalspact te ratificeeren. (Reuter). Uit Boekarest verneemt het D. N. B. dat de censuur aan de Roemeensche pers voorgeschreven heeft geen verdere polemiek met Hongarije te voe ren. Dientengevolge ontbreekt in de bladen elke zinspeling op het Roemeensch-Hongaarsche conflict. Naar uit New-Delhi gemeld wordt aldus een D. N. B.-bericht zijn bij het optreden van de Engelsche militaire politie tegen een betoogende volksmenigte zes personen gedood, zestig zwaar en talrijke anderen licht gewond. Dinsdag zijn de colleges in de rechtsweten schap aan de Universiteit van Parijs hervat. (D. N. B.) In Parijs en omgeving zijn sedert 1 Juni 512 personen veroordeeld wegens onugeoorloofde prijs- verhooging. De Parysche bladen melden zoo deelt het D. N. B. mede, dat 180 zaken voor goed door de politie zijn gesloten. De bevoegde instanties hebben voorts opdracht gekregen, scherpere maatregelen tegen speculanten te nemen. DUITSCHLAND'S PRODUCTIE VAN MOTORBRANDSTOF. Behoeften ruimschoots gedekt. DE LEVERANTIES VAN RUSLAND EN ROEMENIë. Het D.N.B. meldt: In een door het D.N.B. van bevoegde economische zijde ontvangen bericht wordt opgemerkt dat de Duitsche productie van motorbrandstof ononderbroken is toegenomen. De fabricage van synthetische benzine kon reeds in vredestijd zoodanig worden opgevoerd dat Duitsch- land bij het uitbreken van den oorlog zijn voor raden aan motorbrandstof niet behoorde aan te spreken, doch de aanzienlijke behoefte kon dekken door de loopende benzineproductie. Thans zijn de voorraden aan olie millioenen tonnen hooger dan bij het uitbreken van den oorlog. Daarbij komt nog Rusland als aanvullende leverancier op het gebied van de motorbrandstoffen. In jarenlangen arbeid volgens een bepaald plan heeft de Duitsche han delspolitiek verder in Zuidoost-Europa een invoer systeem opgebouwd, dat van tevoren reeds buiten de Britsche blokkade viel. Zoo konden door het verlevendigen van de handelspolitieke samenwer king in den oorlog steeds grootere hoeveelheden motorbrandstof uit het Zuidoosten worden' inge voerd. Thans, nu het Roemeensche petroleumge- bied door Duitsche troepen in bescherming is ge nomen, is de meer dan voldoende verzorging van Duitschland met motorbrandstof boven iederen twijfel verheven. Het is echter, naar uitdrukkelijk wordt opge merkt, in geen geval zoo dat Duitschland tot iede ren prijs, zonder tijdverlies, iedere liter Roemeen sche olie noodig heeft, zooals de Londensche radio enkele dagen geleden heeft beweerd. Ook zonder Roemenië beschikt Duitschland over voldoende motorbrandstof. GEBRUIK VAN GENE- RATORGAS. Een verdere steun voor de Duitsche motorbrand- stoffenbalans is het steeds meer in zwang komen de generatorgas voor automobielen. Het betreft hier gassen, die ontstaan bij chemische processen en bij processen der „zware" industrie of om generator- gas, dat uit hout, turf en steenkool wordt gewon nen. Deze producten, zijn in Duitschland in onuit puttelijke hoeveelheden aanwezag.Duitschland is van plan, voor automobielen en tractors, doch ook voor de binnenscheepvaart in groote mate van genera toren gebruik te gaan maken. Belangwekkend is verder dat de Duitsche landbouw reeds het volgen de jaar over een aanzienlijk aantal gastractors zal beschikken. Wat betreft het vraagstuk der motor- brandsoffenverzorging is Duitschland thans reeds bezig met een ontwikkelingsphase voor vredestijd. Want het is thans reeds zeker dat op den langen duur 'de groote behoefte aan energie door de mo toriseering in vredestijd met vloeibare brandstof alleen niet gedekt kan worden. Ruim 8 millioen man kan op de been worden gebracht. In China strijden vermoedelijk reeds 1,5 a 2 millioen man. (Van een V. P. B. correspondent.) TOKIO, October 1940. Nu het niet tot de onmogelijkheden gaat be- hooren dat het Japansche leger binnenkort han delend zal moeten optreden tegen dat van een andere mogendheid, is de aandacht gevestigd op zijn samenstelling, numerieke sterkte, enz. Hierbij valt op te merken dat Japan ook ten op zichte van zijn leger, evenals dit het geval is bij zijn vloot, zeer terughoudend is met het ver strekken van bijzonderheden. Het Japansche leger is geheel op Duitsche leest geschoeid, niet alleen doch ook van den Duitschen geest doortrokken .De Japansche soldaat, in de eerste plaats de officier, is in de hoogste mate va derlandslievend en vervuld van trouw aan zjjn vorst. De eensgezindheid in het leger is zeer groot, de onderwerping van den Japanschen soldaat aan het gegeven bevel onvoorwaardelijk. Ongeslagen is het Japansche leger door zijn bestaan gegaan, tot aan den oorlog in China. Wel is waar is het daar niet verslagen, doch het is er na een strijd, die thans reeds het vierde jaar ingaat, niet in geslaagd, China te onderwerpen. In algemeenen zin gesproken behoort het Japan sche leger tot de beste der wereld. In zijn critiek op de leiding der operaties behoort men voorzichtig te zijn, daar deze zich afspelen in gebieden, die in vele opzichten sterk verschillen van het Europeesche strijdtooneel. Met het oog op de uitgestrektheid het oorlogstooneel spelen zich de operaties in China, evenals dit het geval pleegt te zijn met de oorlo gen tusschen de Chineesche generaals onderling, af in de nabijheid van de weinige groote spoorlijnen. Daarbij komen nog de groote Chineesche rivieren, welke deze spoorwegen op vele plaatsen kruisen en zoo "den oorlog in bepaalde richting leiden. Hoe groot is het Japansche leger? Met juistheid is deze vraag niet te beantwoorden. Na den wereldoorlog beschikte Japan over 20 divi sies ter gezamelijke sterkte van 308.000 man. De 19de en 20ste divisie staan in Korea. De groote aard beving van 1 September 1923, alsmede de wereld crisis leidden er toe dat Japan in 1924 besloot de sterkte te verminderen met 1800 officieren, 56.000 minderen en 13.000 paarden. In Mei 1925 ging men nog verder en schafte vier divisies af (de 13e, 15e. 17e en 18e), zoodat de totale sterkte van het leger werd teruggebracht tot 17 divisies met 250.000 man. Op het eiland Formosa staat een gemengde bri gade. Een indeeling van het leger in corpsen kent men in Japan niet. Door de instelling van reserve divisies, die het nummer van hun oorspronkelijke divisie dragen plus 100, kan men de huidige sterkte stellen op 54 divisies. Daar in den oorlog tegen China de nurrtmers van de in 't veld staande divi sies niet worden bekend gemaakt, weet men niet dat in 1937 bij den strijd om Sjanghai de 3e, 9e en 11e divisie, alsmede de 101e reserve-divisie waren ge bruikt. Het Japansche leger is in hooge mate gemotori seerd. In de onafzienbare vlakten van China had men hiervan groot nut, doch de gemotoriseerde troepen bleken onbruikbaar in het door rijstvelden doorploegde gebied rondom Sjanghai en in de berg achtige provincie Sjansi De invloed van het leger op het parlement. De minister van oorlog moet altijd een hoogge plaatst officier zijn, die geen verantwoording schul dig is aan het parlement. Bij politieke beslissingen wordt hij geraadpleegd en zijn stem legt ook ge wicht in de schaal bij vraagstukken, de buitenland sche politiek betreffend. De door den tegenwoordi- gen minister-president Konoye in het leven geroe pen nieuwe nationale structuur is grootendeels een uitvloeisel van militaire bemoeiingen. De militai ren zullen echter in de binnenlandsche politiek geen leidende rol spelen, doch zich daarin doen gelden door verbindingskrachten. In den herfst van 1936 heeft het Japansche minis terie van oorlog een zes jarenplan opgesteld als eer ste deel van de herbewapening des lands. Door den onfortuinlijken oorlog in China is dit plan sneller verwezenlijkt dan in de bedoeling lag. Men mag aannemen dat Japan op het oogenblik' in staat is 8.5 mülioen man van 20 tot 35 jaar in het veld te bren gen. In China zijn vermoedelijk 1,5 a 2 millioen man ingezet. In de laatste jaren heeft men afgezien van de verdeeling van het leger in infanterie, cavalerie, artillerie, pionniers, administratie en luchtwapen, als „strijdende" afdeelingen kent men nu nog slechts infanterie, cavalerie, artillerie en luchtwapen. Het luchtwapen. Ook op deze vraag is geen betrouwbaar antwoord te geven. Bij het begin van den oorlog in China be schikte Japan over 1500 vliegtuigen in eerste linie evenveel in tweede linie. Het luchtwapen is ver deeld in zee- en landvliegtuigen. De land-lucht macht bestaat uit drie brigades, waarvan de eerste zich in Tokio bevindt, de tweede in Noord-Korea en de derde in Formosa. De opleiding der vliegers ge schiedt in nationale vliegscholen. Een valscherm kennen de vliegers niet. Zij nemen hun Samoerai- 7.waard mee als zij opstijgen en hebben opdracht, hun machine te vernietigen als zij neervallen en daarna zichzelf van het leven te berooven, ten einde niet in de handen van den vijand te vallen. Vele handelswijken van Londen hebben zwaar geleden onder de lucht aanvallen van de Duit sche bombardements toestellen. De ruïne van een complex, dat geheel vernield werd. Foto Weltblld CORPORATISME. Het Alg. Handelsblad wijst op de herle ving van de corporatieve gedachte in ons land en vestigt daarbij de aandacht op de noodzakelijkheid een correctief te scheppen tegen groepseenzijdig- heid. Het algemeen belang moet vóórgaan bij dat van kleinere eenheden. De kernmoeilijkheid olgens het blad is wie het algemeen belang zul len bepalen en naar welke maatstaven. ..Zelfs in een corporatieven staat kan zich de analoge vraag voordoen of daar de staat in handen zal komen van de corporaties, of de corporaties in handen van den staat. Legt men het accent geheel op den staat, en op den dictator i n den staat, dan blijft er van een gezonden volksinvloed zelfs in de corporaties practisch weinig over. Legt men het accent op de corporaties, dan komt het alge meen belang in het nauw. Prof. mr. A, C. Josephus Jitta heeft een paar jaren geleden in zijn boekje over „De Corporatieve Staatsgedachte" eens iets verteld uitzijn ervaring als secretaris van* den Hoo- gen Raad van Arbeid. Daarin schreef hij o.a. hoe uiterst moeilijk het in de praktijk is om „de mee ning" te vernemen van „de" industrie of „den" landbouw over bepaalde onderwerpen van staats zorg, en zelfs van bepaalde takken van industrie. Daar komen zoovele heterogene belangen bij kij ken (groot-industrie, kléin-industrie, export-in dustrie, industrie voor plaatselijke markten, enz.) en ook de werknemers-organisaties denken dikwijls principieel zóó verschillend ook over directe be drijfsbelangen dat een conclusie niet zelden zeer Een Duitsche piloot vertelt van zijn ervaringen tijdens de jongste vlucht naar vijandelijk gebied. Foto Weltblld moeilijk te bereiken is. Hoe zouden dan zulke groe pen over belangen van andere groepen moeten oordeelen, of over algemeene belangen als onder wijs, waterstaat, defensie enz.? Met het aanheffen van de leuze corporatisme, als correctief op een te atomistisch individualisme is men er dus niet. Vooral niet bij een moeilijk volk als het Nederlandsche, dat een rijke, histo risch gegroeide geestelijke verscheidenheid paart aan een sterken geestelijken vrijheidszin, en dat m een gezonden volksinvloed op wetgeving en be stuur een waarborg wil blijven vinden tegen machtswillekeur van een gezag, waaraan het ove rigens groote bevoegdheden om krachtig en be-s sluitvaardig te kunnen handelen niet zal onthou den. Het ontwerpen van een figuur die de juiste en voor Nederland meest geschikte verhouding aan wijst tusschen vrijheid en gebondenheid, tusschen de bevoegdheden van gemeenschap, groep en per soon, vergt overleg van deskundige en goedwillen de vaderlanders, die elkander daartoe moeten wil len vinden, zooals herhaaldelijk is voorgesteld." GEVAAR VAN OPPERVLAKKIGHEID. In verband met een dezer dagen van de hand van prof. Rorame onder den titel .Nederlandsche sociale politiek" verschenen verhandeling, waar schuwt De Standaard voor het gevaar van op pervlakkigheid, nu door zoovelen om de corpo ratieve organisatie wordt geroepen. „Men komt zelfs onder den indruk, dat niet zoo weinigen de corporatieve ordening als een probleem zien, dat nauw met den oorlog saamhangt en niet minder met den komenden vrede en dat men dus hals-over-kop aan den gang moet om maar iets in het leven te roepen. Niet alleen behooren wij tot dezulken niet, maar wij zullen doorloopend blijven waarschuwen tegen dilettantisme op dit ge bied. We zijn niet tegen bedrijfseenheid waar ze uit voerbaar blijkt. We zijn evenmin tegen verder gaande stappen op dit terrein als die' bedrijfseen heid verkregen is. Maar we meenen, dat de toe stand op economisch-terrein thans veel te onover zichtelijk is om met vrucht reeds nu werkelijk te kunnen bouwen naar geheel nieuwe plannen". OVERLEG EN VURIGHEID. In Nederlandsch Dagblad schrijft ir. E. Nicolas, dat te vaak wordt vergeten, dat de eerste grondslag van Nationaal Front is de autori taire gedachte. Met de beginselen van deze bewe ging is geen pacteeren of transigeeren mogelijk. Het wezen van de beginselen van Nationaal Front is revolutionnair. „Met die beginselen is het niet moeilijk om de straat op te gaan en een revolutie van barricaden en represailles te prediken. In on^e gelederen zijn er redenaars genoeg, die een menigte zouden kunnen opzweepen en er zijn voldoende krachten- om een agitatie, gericht óp een onmiddellijke, helfdhaftige daad te predi ken. Maar deze tactiek is voor ons uitgesloten, om dat wij zijn en blijven een autoritaire beweging, die slechts heil verwacht van de eensgezinde wils overeenstemming van het volk, dat het gezag dat wij voorstaan inderdaad is een op uitnemende ken nis van het volksgoed berustende autoriteit. Onze weg is moeilijker, langduriger, eischt meer van ons dan een korte inspanning en een snelle daad. Onze weg is een, die taaiheid eischt, omdat wij in dit volk de geesten moeten ontsluiten, be vrijden van waandenkbeelden, vervullen van eigen grootheid en van het goede recht op een groot volk, op een rechtvaardig bestel". PROGRAMMA DONDERDAG 17 OCTOBER. JAARSVELD. 414.4 M. AVRO-uitzending. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Georg Stefanescu's Roemeensch orkest (11.1011.30 cyclus Vrouwenberoepen in Nederland. 12,15 Orgel spel. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Puszta-orkest. 1.30 Gramofoonmuziek met toe lichting. 2.00 Omroeporkest en soliste (plm. 2.40 2.55 cyclus In den schijnwerper. In de pauze gra mofoonmuziek). 4.00 Gramofoonmuziek. 4.55 Voor de jeugd. 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 AVRO-amusementsorkest en gramofoon muziek. 6.15 Reportage. 6.30 VPRO: cyclus Lezen in den Bijbel. 6.45 Actueele reportage, eventueel gra mofoonmuziek. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 De Wiener Philharmoniker. 8.10 Nieuwsberich ten ANP. 3.25 Vraaggesprek. 8.35 De Wiener Phil harmoniker. 9.15 Sluiting. KOOTWIJK, 1875 M. VARA-Uitzending. Berichten Duitsch- 7-15 Berichten Engelsch. -30 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP gramofoonmuziek (9,00—9.15 Berichten Duitsch). 10.30 Esmeralda. 11.15 Berichten Engelsch) 1130 Orgelspel. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek 12.30 Berichten Duitsch. 12.45 Nieuws en econo mische berichten ANP. 1.00 VARA-orkest. 2.00 Be richten Duitsch. 2.15 Gramofoonmuziek. 3.30 Be richten Engelsch. 3.45 Keukenpraatje. 4.15 Frag menten uit de opera Emani (gr. pl.) 5.00 Berichten Duitsch. 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP 5.30 Esmeralda. 5.55 Reportage. 6.15 Berich ten Engelsch) 6.30 Esmeralda. 6.45 Berichten 7 00 Vragen van den dag (ANP.). 7.15 Gramofonnmu- ziek (7.30—7.45 Berichten Engelsch). 8.00 Berich ten Duitsch. 8.15 Nieuwsberichten ANP. 8.25 Gra mofoonmuziek. 8.30 berichten Engelsch. 8.45 Gra mofoonmuziek. 9.00 Nieuwsberichten ANP. sluiting.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7