De verduistering AGENDA. Geheimen van den winterslaap Uit de Pers. H.D.* Vertelling Nieuwe Uitgaven. DONDERDAG 17 OCTOP.E R 1940 HAARDEM'S DXGBEAD 2 Omzwerving van een Van Dyck. Vluchtelingen gebruikten het meesterwerk als „dak". BRUSSEL. 17 October. Na een maandenlangen zwerftocht is Van Dijck's beroemde schilderij „Christus aaii het Kruis", onlangs weer op zijn oorsDronkelijke plaats in de kathedraal van Ter- monde teruggekeerd, nadat het het grootste deel van dien tijd een vluchtelingenfamilie tot bescher ming tegen wind en regen heeft gediend. Tegelijk met een heele rij kunstwerken werd het schilderij den zestienden Mei onder toezicht van den burgemeester van Termonde haastig op een vrachtauto geladen, die daarna met 23 leden van de familie van den burgemeester in allerijl naar het Zuiden vertrok, om nog voor de voortrukkende Duitsche troepen de Fransche grens te bereiken. Oorspronkelijk koesterde men het plan de kunst schatten in een veilig gewelf van de kathedraal van Gent te deponeeren, doch de vluchtelingen hadden zoo'n haast dat ze het niet waagden in Gent te stoppen en sleepten alles op hun wekenlangen tocht door Frankrijk met zich mede. Volledig af gestompt door de ontberingen gebruikten ze ten laatste van Dijck's schilderij als geïmproviseerd dak dat hun tegen de slechte luimen van het weer beschermen moest. Zoodra eenigszins normaler verhoudingen her steld waren, werd een Belgische commissie be noemd, die het schilderij weer moest opzoeken en na maandenlange naspeuringen vond men het in een vluchtelingenkamp in Zuid-Frankrijk, waar het altijd nog in de open lucht stond en door dc kampbewoners als windscherm gebruikt werd. Het werd zorgvuldig verpakt en naar de kathedraal van Termonde teruggebracht. Daar stelde men vast dat het hoofd van den Christus ernstig beschadigd was. terwijl de rest van het schilderij nog in vrij goeden staat verkeerde. Op het oogenblik wordt het schil derij gerestaureerd en men hoopt het geheel te kunnen herstellen. (United Press). Op de Amsterdamsclie Beurs. Na langen tijd sterk verwaarloosd in de markt te hebben gelegen, kon men vooral tegen het einde der vorige week, een toegenomen belangstelling op onze effectenbeurs voor Indische fondsen waarne men. Gedurende de jongste hausse, die zich welis waar de laatste dagen niet meer verder voortzette, kwamen de binnenlandsche industrieele fondsen op een dusdanig hoog niveau, dat geleidelijk de aandacht werd gevestigd op waarden, die na de heropening van de beurs nog niet noemenswaardig waren opgeloopen. In de eerste plaats ging de attentie uit naar rubber- en suikeraandeelen. In de eerste twee we ken van deze maand kwamen de goudgerande waarden in de rubberafdeeling gemiddeld 20 a 30 procent hooger te liggen. Ook de minder courante soorten konden aanzienlijk in koers aantrekken- Zoo stegen aandeelen Hessa-rubber in voornoemd tijdvak van even beneden pari tot boven de 120 procent. Rotterdam Tapanoeli van 115 tot 130 pro cent, de Züid-Preanger rubber van 60 procent tot omstreeks 80 procent, om maar eenige voorbeelden te noemen. Daarbij werdpn flinke posten van eige naar verwisseld hetgeen de dagelijksche publicatie der omzetten duidelijk deed uitkomen. Alhoewel in ons land op het oogenblik geen be trouwbare berichten omtrent den gang van zaken in de rubbercultuur in Nederlandsch-Indïë aanwe zig zijn, toch kan men uit de prijzen, die voor dit product op de goederenmarkten der Vereenigde Staten besteed worden, opmaken, dat de onderne mingen tegen de thans geldende noteeringen onge twijfeld fraaie winsten behalen. Een compensatie voor den ongetwijfeld gestegen kostprijs is de aan zienlijke uitbreiding van de productie, die door het internationale rubber-comité voor de rest van het loopende jaar van 85 procent tot 90 procent der standaard-quota werd verhoogd. De rubberondernemingen werken dus bijna op volle capaciteit, terwijl een vrijwel algeheele af zet van het product gezien de groote vraag van de zijde der Vereenigde Staten, verzekerd is. Zonder meer mag men derhalve aannemen, dat zeer gun stige resultaten over het loopende boekjaar zullen worden behaald. Ten aanzien van de suikeraandeelen kan worden gezegd, dat ook deze op een belangrijk hooger peil zijn gekomen. Aandeelen H.V.A. stegen in de eerste helft van deze maand met een veertigtal punten tot flink boven de 400 procent-grens. De hoogste noteering van 405 procent kon zich evenwel niet handhaven, aangezien de snelle stijging winstne mingen naar voren deed treden. Aanzienlijk liepen verder Ver. Vorstenlanden op, die van 90 tot 115 procent verbeterden. Maar ook hier bleef de hoog ste koers niet behouden. Ten aanzien van den toe stand in de suikerindustrie staan nog minder ge gevens ter beschikking dan over de rubbercultures. Zooals men weet gaat het overgrootste deel van de Neierlandsch-Indische suiker in normale omstan digheden naar het Verre Oosten alsmede naar Britsch-Indië. In ieder geval kan worden gezegd, dat de export in verband met.den oorlogstoestand zoowel in Europa als ook in China groote moeilijk heden ondervindt. Zoodra de berichtgeving met Indië weer is hersteld, zal men een. beter en juister inzicht kunnen verkrijgen omtrent den werkelijken toestand die in de suikerindustrie op het oogen blik aanwezig is. (A.N.P.) ZONSONDERGANG 18.42 ZONSOPKOMST 8.10 Tusschen deze beide tijdstippen moet verduisterd worden. Maansopkomst 19.22. Ondergang 9.05 Schijngestalten der maan 24 Oct. L.K. 30 Oct. N.M. 6 Nov. E.K. 15 Nov. V.M. Heden: DONDERDAG 17 OCTOBER. Groote Kerk: Orgelbespeling, 34 uur. Stadsschouwburg. Vereen. „Voor de Kunst": Musica Antiqua, 7 uur. Palace: „Jij bent mijn leven", 2, 4.45 en 7 uur. Frans Hals Theater: „Wittebroodsweken", 2.30 en 7 uur. Luxor Theater: „Es war eine rauschende Ball- nacht", 2.30 en 6—9.30 uur doorl. voorstelling. Rembrandt Theater: „Trenk de Pandoer", 2.30. 4.45 en 7 uur. VRIJDAG 18 OCTOBER Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds [(nieuw programma). De marmot begint in October zijn winterslaap je VOOR millioenen insecten, omphibiën en reptielen, voor vleermuizen, egels ham sters, dassen en marmotten is de komende winter geen probleem. Ze leggen zich, als de kou inzet, eenvoudig te slapen, om ten slotte weer te ontwaken, als de voorjaarszon haar eerste stralen zendt. Het merkwaardig ver schijnsel van den winterslaap verbergt voor den modernen natuuronderzoeker ook nu nog veel geheimen.. Bijvoorbeeld heeft men ontdekt, dat de temperaturen, die de dieren uit hun winter slaap opwekken, voor de verschillende dieren heel verschillend zijn. We maken het herhaal delijk mee, dat het plotseling midden in den win ter veel zachter wordt. Stijgt de thermometer in zoo'n periode bijvoorbeeld 2 graden dan be ginnen de slapende hazelmuizen „in hun oogen te wrijven" om voor korten tijd voedsel te gaan zoeken, om dan, als het weer kouder wordt, zich opnieuw voor hun winterslaap in te graven. De egel heeft 2,5 graad warmte noodig om te ontwaken. De vleermuis begint pas bij 3,5 graad te ontwaken en de marmot heeft minstens 4 graden noodig om weer in het leven terug te keeren. In het algemeen is de marmot geen vriend van zulke storingen. Hij houdt ervan, van October tot April in een soort „dooden" slaap te volharden in tegenstelling met andere winter slapers, die hun rust graag eens afbreken, om zich een beetje te bewegen en voedsel tot zich te nemen. Tct de laatste behooren de dassen en de eek hoorntjes. die slechts in een ongewoon strengen winder blijven doorslapen. Egels slapen drie tot vier maanden, zonder zich te verroeren, evenals vleermuizen die, zich "aan boomen en huismu ren vastklemmend, verbazende slaapprestaties kunnen volbrengen, waarbij het hun heelemaal niet deert, als zé met hun kop naar beneden hangen. Er zijn soorten kikvorschen, die hun winter slaap onder water houden. Daarbij stoort een ijslaag hen niet in het minste, ja zelfs al ze in vriezen, vinden ze het niet erg. Grasslangen gaan dicht bij elkaar liggen, om elkaar gedu rende den winterslaap warmte te geven. De winterslaap redt al deze dieren van een anders zekeren dood. Interessante proeven hebben bewezen, dat men den winterslaap zoowel kunstmatig ont wikkelen, als kunstmatig afbreken kan. Het eer ste geschiedt door inspuiting met Insuline, het laatste door inspuiting van schildklier-extract. EENHEID OF SAMENWERKING. De Standaard schrijft in een driestar over „Eenheid of Samenwerking" o.m.: „De roep naar eenheid bedoeld is dan veelal saamvatting van alle Nederlanders in één politieke organisatie -klinkt wel niet zoo luid meer als een paar maanden geleden, maar wordt toch nog met genoegzame kracht aangeheven, om er nog eens iets over te zeggen. Wij achten 'n eenstemmig denken over alle vraag stukken van staatkundigen of maatschappelijken aard bij een cultuurvolk als het onze een volstrekte onmogelijkheid. Zulk een eenstemmigheid is ook nergens aanwezig. In Duitschland b.v. zijn lang niet alle Duitschers lid van de nationaalsocialistische partij en ook de fascistische partij in Italië omvat lang niet alle daarvoor in aanmerking komende Italianen. En stellig is het een absurditeit er in Ne derland naar te streven, dat wij allen trouw zouden betuigen aan eenzelfde staatkundig of sociaal pro gram. Dat is èn hisotriseh èn zuiver zakelijk nim mer te bereiken. Het getuigt dan ook van een gemis aan inzicht in onzen volksaard en in onze historie niettemin zulk een doel na te jagen. Het is bovendien volstrekt overbodig. Want wat ligt er eigenlijk achter dezen wensch? Dit dat men bepaalde verlangens met eenigen nadruk naar voren kan brengen door te wijzen op het getal dergenen, die deze verlangens koesteren. Maar is daarvoor nu versmelting van allen tot één groep noodig of zelfs maar wenschelijk?" „Er is heel wat, waarin alle Nederlanders over eenstemmen, maar er blijft ook nog al wat over, waarin zij verschillen. Sommigen van die verschil len vinden, als men wat geduld wil oefenen, op den duur wellicht haar oplossing in eenstemmigheid van oordeel, maar zoolang dit nog niet het geval is. volge men op dit gebied den stelregel, dien de oudere Moltke op strategisch terrein aanbeval: afzonder lijk opmarscheeren, maar vereenigd toeslaan. Alle vergelijkingen gaan mank en ook deze kreupelt wat. Want het gaat hier niet om vechten, maar om getuigen, wanneer daartoe de noodzakelijkheid aan wezig is. Dat getuigenis kan van meer dan een groep uitgaan en is dan precies even duidelijk als wan neer het ware uitgegaan van één enkele groep ter sterkte van de afzonderlijke groepen gezamenlijk. Ook kan er, hoe dan ook, niets méér gedaan wor den dan van tijd tot tijd verlangens of wenscnen uiten, dan wel bezwaren inbrengen. De Overheid des lands is in handen der bezet tende macht en zij blijft daar, ook al ware heel Nederland tot den laatsten man, de laatste vrouw en het laatste kind, voor zoover het reeds praten kan, in één organisatie ondergebracht." NEDERLAND S JEUGD. In „De Unie" is een artikel geschreven over de jeugdvorming, waarin wordt gezegd, dat de jeugd bereid moet zijn zich in dienst te stellen van de Nederlandsche volksgemeenschap, waarbij de over heid een leidinggevende taak heeft in het leven van de jeugd. De Maasbode schrijft met betrekking hiertoe: „Geen juist-denkend mensch zal de gemeenschap, liet gezag, het recht ontzeggen de jeugd tot waren gemeenschapszin, tot bewusten dienst aan de ge meenschap op te voeden. En als de staat het nood zakelijk acht, dat om dit doel te bereiken een groote Nederlandsche jeugdbeweging wordt georganiseerd, dan zal hij op onze volle medewerking kunnen rekenen. Het „geeft den keizer, wat den keizer toe komt" heeft in katholieke kringen steeds weerklank gevonden en verscheidenen onzer jeugd-voorman- nen hebben reeds lang vóór den lOden Mei plannen ontworpen om een Nederlandsche jeugdbeweging tot stand te brengen, doch daarbij weinig medewer king uit andere kringen ondervonden. Wij zijn gaarne bereid onze volle taak in de ge meenschap te vervullen, zelfs als we daarvoor iets moeten opoffferen, dat we om andere redenen gaarne zouden behouden. Echter, dan hebben wij onzerzijds het recht te vragen, dat ook aan anderer rechten in de opvoeding van de jeugd het voile pond wordt gegeven. Wij kunnen dit te eerder vragen, wijl in dit complex de rechten van de afzon derlijke groepen een natuurlijke eenheid vormen en nooit in conflict behoeven te komen, en zelfs niet kunnen komen als ieder op zijn eigen terrein blijft en daar, waar de grenzen elkaar raken of zelfs de gebieden in elkaar overloopen, een hartelijke samen werking tot stand komt." Centrale keukens ten behoeve van economisch zwakkeren Ook beter bedeelden zullen er gebruik van kunnen maken Uitreiking van voedsel tegen lagen prijs 's-GRAVENHAGE, 17 October. (A.N.P.) In verband met de binnenkort te verwachten instel ling van centrale keukens in het geheele land, heeft het A.N.P. inlichtingen hieromtrent ingewon nen bij de daartoe bevoegde instanties, en vernam daarbij het volgende: Bedoelde keukens zullen voornamelijk bestemd zijn voor een bepaald deel der bevolking, nl. de economische zwakkeren. Zij zullen slechts worden ingericht ter plaatse, waar daaraan behoefte be staat. Om dit te onderzoeken is de medewerking ingeroepen der gemeentebesturen', die, op de hoogte der plaatselijke omstandigheden, daarover het beste kunnen oordeelen. Het geheele plan moet worden opgevat als een maatregel om een gevaar voor ondervoeding bij een deel der bevolking reeds bij voorbaat te be strijder.. Er bestaat nl. een mogelijkheid, dat juist bij de economisch zwakkeren dezen winter bezwa ren zullen ontstaan bij het verkrijgen van warm voedsel. Daarom is het noodza'kelijk dat reeds thans maatregelen worden genomen om een dergelijk ge vaar te voorkomen. Het is dus eenzelfde maatre gels als reeds in den oorlog van 1914 tot 1918 werd genomen, toen deze keukens eveneens zeer nuttig werk hebben verricht. Het voedsel, dat wordt verstrekt door deze keu kens. moet echter niet worden opgevat als een extra-rantsoen. Het ligt in de bedoeling tegen een zeer lagen prijs dit voedsel ter beschikking te stellen, waarbij echter bonnen voor de verschillen de levensmiddelen zullen moeten worden ingele verd. Hoewel de keukens bestemd zijn voor de minst draagkrachtigert, zal het echter ook voor be ter bedeelden mogelijk zijn hiervan gebruik te ma ken. Ten aanzien van den prijs zal echter reke ning worden gehouden met de draagkracht der betrokkenen. De genomen proeven wezen uit dat goede resul taten op dit gebied mogelijk zijn indien de gemeen ten hierbij medewerking verleenen. De voorberei dingen zijn zeer omvangrijk, daar hierbij o.a. worden ingeschakeld huishoudscholen, de voedings raad, de Dienst der Volksgezondheid en de gemeenten. Vooral het advies van de gemeentebe sturen zal zeer belangrijk zijn, daar het immers hiervan afhangt of een dergelijke centrale keuken zal worden ingesteld. Voorts kan alleen hierdoor worden beoordeeld of er speciale omstandigheden zijn, die de instelling rechtvaardigen. In dit verband kan er nog worden gewezen op de ervaring te Rotterdam, waar dergelijke keukens geruimen tijd werkzaam zijn en waar men voor 10 cent een portie warm eten kan krijgen. In den laatsten tijd is hierbij een terugloop te constateeren. Samenvattend kan worden gezegd dat de betrok ken instanties voorbereidingen treffen om een eventueel gevaar voor ondervoeding reeds bij voor baat te bestrijden. Een officieele publicatie omtrent het resultaat van deze voorbereidingen kan binnen zeer korten tijd worden verwacht. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN De agenda voor de 143ste vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, te houden op Woensdag 23 October 1940, deë namiddags te half drie in het Gebouw der Ka mer, luidt: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken 3. Mededeelingen. 4. Goedkeuring verzonden brieven aan: a. de Kamer van Koophandel te Gouda betr. vaar- regeling brug Sloten. b. de Middenstandscentrale voor Haarlem en om liggende Gemeenten betr. Commissie steun Mid denstand. c. Burgemeester en Wethouders van Haarlem betr. tewerkstelling werklooze hoofdarbeiders. 5. Vaststelling periodieke subsidies 1941. 6. Opheffing Commissie Zakelijken Bijstand aan Gemobiliseerden. 7. Concept schrijven Bureau aan den Secretaris Generaal van het Departement van Handel, Nijver heid en Scheepvaart betr. binnenlandsch telegram verkeer. 8. Rondvraag. 9. Besloten zitting. DE GARNALENVISSCHERIJ. De Raad voor Volkshuishouding der N.S.B. heeft, naar de persdienst der N.S.B. meldt, aan den direc teur van het verkoopkantoor van garnalen een brief gezonden, waarin het een fout genoemd wordt, dat de vangst van garnalen niet wordt bevorderd, doch beperkt. De Raad voor Volkshuishouding verklaart zich volgens dezen brief bereid in nauwe samen werking met de groep Visseherij van het Econo misch Front en met den georganiseerden Vischhan- del, die voor een belangrijk deel contact houdt met dit Front, een volledige verkoopregeling van alle voor de voeding geschikte garnalen, die kun nen worden gevangen, uit te werken. De Raad stelt zich voor. hiertoe in plaatsen, waar geen vischhan- delaren zijn gevestigd, de slagers in te schakelen, die hiertoe, zooals hier bekend is, gaarne bereid zijn en wier bedrijf hiertoe volkomen geëigend is. Een belangrijke uitbreiding van werkgelegenheid eenerzijds, een vergrooting van de beschikbare voedselhoeveelheden anderzijds, kan hier worden bereikt. „Meent uwe Centrale het vraagstuk zelf te kun nen oplossen, het is ons zeer wel. Is dit niet het geval en blijft de toestand zóó als deze thans is, laat ons het dan doen, gebruik makende van de georganiseerde vaklieden. Het belang van ons volk eischt hier een daad". DE VLEESCIIDISTRIBUTIE. De Raad voor Volkshuishouding der N.S.B. heeft, naar de persdienst van de N.S.B. meldt, aan den directeur-generaal voor de Voedselvoorziening een brief betreffende de vleeschdistributie gezonden, waarin een aantal klachten tegen deze distributie naar voren worden gebracht Aan het slot van dit schrijven wordt gezegd: „Het Boererfront en het Nederlandsche Midden standsfront, die beiden werkzaam zijn naar de door den Raad voor Volkshuishouding der N.S.B. gegeven richtlijnen, eischen, dat de vleeschdistri butie, in het belang zoowel van de boeren en van •de slagers, die niet aan knoeierijen willen meedoen, als in het belang van ons geheele volk, redelijk en eerlijk wordt geregeld. De Raad voor Volkshuishouding volstaat niet met dezen eisch te stellen. Hij heeft door deskundigen, die niet-belanghebbend zijn, een stelsel doen uit werken, dat een redelijke, eerlijke en sluitende distributie waarborgt. Hij wil dit plan geheel ter beschikking stellen van de N.V.C., mits hem de vol ledige controle-bevoegdheden op de uitvoering ge geven wordt, want dan alleen kan de Raad voor de i goede resultaten instaan", De wonderzalf. door F. SOMERS. TANTE Amalia was gewoonweg verzot op dokteren. Zij kende duizend-en-één mid deltjes tegen alle mogelijke kwalen en kwaaltjes en als er maar iemand in de uitgebreide familie met een woord kikte over kies- of hoofdpijn, rheumatiek, oorsuizen en eksteroogen, steenpuisten of hartveryetting, dan kwam tante Amalia hulpvaardig aansnellen en stelde zorgvuldig haar diagnose! Vervolgens werd de pijnlijke plek meestal krachtdadig bewerkt met een der vele wonderbaarlijke zalfjes en wel zoo lang, tot de geslaagde patiënt met de hand op het hart plechtig verklaarde volkomen genezen te zijn. Of de bewerking hem totaal gevoelloos had gemaakt? Wie zal het zeggen? Dit is zeker, tante Amalia was er rotsvast van overtuigd, dat er maar één soort goede zalf bestond, de zalf, eigenhandig door haar gefabriceerd, en wee den ongeloovige. die ook maar in het minst aan haar roeping durfde twijfelen! De tallooze zalfjes en pleistertjes werden door tante Amalia gefabriceerd in een hermetisch ge sloten kamertje, waarin alleen Mimi, de poes, toegang had. Dié kon immers de fabrieksgehei men toch niet verklikken! Het ging daar, in dat vertrekje, erg geheimzinnig toe. Wanneer tante Amalia, na dagenlang in de bosschen te hebben gezworven om naar de aanwijzingen van een vóórhistorisch kruidenboek de noodige ingrediën ten te lezen, terugkeerde, sloot zij zich urenlang op, sorteerde, keurde en proefde dat het een lust was. En de liefde waarmede een ambtenaar van den burgerlijken stand een minnend paartje voor het leven verbindt, is nog niet eens te vergelijken met de toewijding waarmede tante Amalia haar vetten en kruiden mengt! De roep harer bekwaamheid was natuurlijk tot in de verstverwij derde familiekringen doorge drongen en het was vooral neef Piet, de eeuwige student aan de universiteit in de naburige stad, die haar kundigheden op hoogen prijs stelde, en voortdurend van de heilzame werking van tante Amalia's zalfjes profiteerde. Wratten, puistjes, springende handen, gordelroos, winterteenen, zie hier enkele der onaangename en hardnekkige plagen, die tante Amalia met succes bij neef Piet had weten te bestrijden. Een flinke pot zalf en. de zaak kwam in orde. Reeds een paar weken scheen Piet het leven met volle teugen te kunnen genieten, tot een nieuwe plaag kwam opzetten. En nog dienzelfden avond ontving tante Amalia een brief, waarin de arme, geplaagde jongen klaagde over twee ekster oogen van ongeleende afmeting, die hem ver schrikkelijk pijn deden, hem het leven gewoon weg verzuurden. Piet schreef al een paar middel tjes te hebben gebruikt, doch zonder succes. Hij smeekte tante Amalia zich nogmaals over hem te ontfermen, en vroeg haar een goede ekster- oogenzalf te willen maken en hem zoo spoedig mogelijk een potje te zenden. Neef Piet vergat natuurlijk niet tante Amalia te complimenteeeren met haar vele successen en hij twijfelde er niet aan of het zou haar gelukken, hem ook van deze kwelgeesten te verlossen. Tante Amalia was niet weinig in haar nopjes met het epistel. Vol ijver toog zij aan het werk, waarbij Mimi haar belangstellend gadesloeg en na verloop van drie uurtjes had zij een geelrood fabricaat samengesteld, dat er in het keurige potje met het in het oog springende etiket: „Ek- steroogenzalfBrandbaar!! Voorzichtig!!!", wer kelijk veelbelovend uitzag. Nog denzelfden dag ging het potje als spoedzending naar de stad, waar neef Piet het reeds ongeduldig verwachtte. Veertien dagen lang hoorde tante Amalia niets. Toen kwam er een enthousiaste brief van Piet met vurige dankbetuigingen. Het zalfje was weer, net als altijd, een toovermiddel gebleken! De ver- wenschte eksteroogen waren radicaal verdwenen! Piet voelde zich nu een ander mensch! Was het wonder dat hij zijn hospita in zijn vreugde had doen deelen? Triomfantelijk had hij haar ver teld van de wonderbaarlijke zalf en op haar beurt had de hospita hem een geheim toever trouwd! Zij had ook een paar kanjers van ekster oogen! Piet twijfelde er niet aan, zoo schreef hij. of tante Amalia zou wel zoo goed willen zijn, ook dat arme, geplaagde mensch van haar kwaal af te helpen Onmiddellijk toog tante Amalia opnieuw aan het werk. Zij zwoegde als een paard, maar het resultaat was dan ook verrassend. De zalf zag er warempel nog beter uit dan den vorigen keer! In het vertrouwen, dat ook de hospita, Juffrouw Slap. spoedig van haar kwelduiveltje verlost zou zijn, zond tante Amalia het nieuwe potje zalf weg. Maar ditmaal wachtte haar een bittere teleur stelling. Een week later schreef Piet, dat de zalf wel is waar op was, doch dat de eksteroogen van juffrouw Slap niet de minste aanstalten maak ten om te verdwijnen. Het zou wel het beste zijn. meende Piet, de behandeling krachtig voort te zetten. Een tweede potje zalf, gewikkeld in een nauw keurige gebruiksaanwijzing, volgde. Prompt twee weken daarna ontving tante Amalia opnieuw een epistel, waarin zij tot haar verbazing las. dat de eksteroogen eerder grooter dan kleiner waren ge worden! Piet vroeg een nieuwen pot zalf Met regelmatigheid volgden de zendingen el kaar nu op. Eerst na het tiende potje mocht tante Amalia vernemen, dat de pijn wel is waar wel een tikje minder was, maar nog lang niet ver dwenen. Dit was te veel voor tante Amalia! Natuurlijk zij wist wel, er zyn eksteroogen en eksteroogen! maar die van juffrouw Slap waren bepaald phe- nomenaal! Impulsief als Tante Amalia was, pak te zij onmiddellijk haar koffertje, verdween van het beeldvlak, om in de universiteitsstad van neef Pieter weer op te dyiken en weldra stond zij tegenover juffrouw Slap, die haar allervrien delijkst ontving. „Ik ben de tante van den student die bij U in pension is!" stelde tante Amalia zich voor. „Ik kom zelf maar eens kijken. Doet U meteen Uw schoenen maar eens even uit!" „Mijn schóénen?! Wat bedoelt U?!" „Wel. om uw eksteroogen te zien, natuurlijk' Die zitten toch niet op uw hoofd!" „Eksteroogen? Hoe komt u daarbij! Waar moet ik die zoo gauw vandaan halen?" „Wat? Hebt u geen eksteroogen?Maar Piet schreef mij tochTante Amalia stond per plex. „O, heeft de meneer u dat geschreven, dat ik eksteroogen heb! Och. ik begrijp het wel, een studentengrapje natuurlijk! Ja. die studenten. mevrouw!Maar ehnu u tóch hier bent, wou ik u eens vragen of u nog niet eens een naar potjes schoensmeer zoudt willen sturen. Ik vind hem reuzengoed! U moest er patent op nemen!" „Schoeschoensmeer!?" kreet tante Ama lia nu op haar beurt en viel bijna in zwijm. „Ja zeker! Hier, die geelroode crème, die maakt u toch zelf. nietwaar? Tenminste, dat heeft uw neef mij verteld. Elke maand koop ik drie potjes van hem in mindering van de huur. Al zeg ik het zelf, ik ben al meer dan een jaar een trouwe af- neemster, mevrouw!" Tja. er zijn teleurstellingen, die een mensch nimmer te boven komt. En aan zulk een heeft Piet het te wijten, dat hij onverwacht door tante Amalia werd onterfd!! WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Wij luisteren steeds ongestoord! 't Is ook een Radio van Oord Groote Houtskool 108, tel. 13046. Radio en Gramoloon specialisten. (Adv. Ingez. Med.) Door de Kon. Ned. Toonkunstenaars Ver- eeniging is vanArnold Drilsma „Per Aspera ad Astra" uitgegeven, de 4de en 5de ligging vol gens het halve toon-systeem. Op muziekgebied verscheen voorts bij G. Als- bach en Co, te Amsterdam de 2de Sonate voor viool en piano van B. v. d. Sigtenhorst Meyer, opgedragen aan Z. H. Pangeran Adipati Ario Mangkoe Nagoro VII. 484ste STAATSLOTERIJ, (Niet officieel) 5de klasse, 14de lijst Trekking van Donderdag 17 October 1940 Hooge Prijzen f 1.000.— 1018 13122 f 400.— 4493 f 200.— 4982 6548 15713 21497 f 100.— 2163 3305 3612 5224 5421 6770 10009 11756 13388 14789 15293 15758 15985 18130 24316 Prijzen van f 70 1067 1260 1504 1511 1574 1606 2044 2066 2286 2419 2611 2673 2919 3022 3086 3297 3385 3691 3721 3746 3888 3904 3929 4003 4037 4140 4145 4403 4426 4607 4631 4682 4688 4739 4845 5030 5031 5321 5339 5453 5478 5583 5619 5670 5672 5849 5922 6021 6148 6521 6674 6693 6716 6815 6857 6860 6944 6950 6963 7044 7056 7080 7302 7353 7460 7568 7616 7646 7723 7814 7873 7924 7969 8078 8225 8294 8306 8368 8392 8622 8632 8713 8857 8895 8896 9028 9061 9126 9385 9481 9710 9849 9859 9860 9880 10062 10087 10135 10320 10467 10485 10518 10554 10629 10745 10858 11021 11101 11320 11404 11475 11628 11719-11751 11773 11816 11847 11900 11983 12030 12078 12145 12272 12604 12681 12774 12775 12867 12911 12948 13001 13023 13111 13131 13162 13415 13527 13557 13600 13637 13823 13880 13965 13981 14011 14030 14062 14164 14320 14323 14355 14571 14595 14690 15177 15190 15299 15533 15571 15614 15721 15830 15901 16011 16059 16257 16493 16815 16851 16938 16954 17027 17029 17140 17145 17210 17289 17291 17330 17383 17400 17407 17444 17455 17586 17864 17915 18086 18204 18251 18288 18300 18327 18434 18550 18551 18622 18888 19080 19281 19327 19669 19721 19932 19957 20208 20288 20345 20402 20408 20880 21044 21179 21289 21315 21325 21432 21919 21969 22037 22123 22260 32267 22535 22578 22763 22799 22805 22356 22871 22920 22963 22994 23116 23183 23462 23579 23859 23979 24170 24371 24410 24682 24884 Nieten 1030 1040 1069 1076 1087 1136 1215 1220 1224 1267 1293 1296 1318 1370 1424 1465 1517 1519 1566 1569 1576 1605 1617 1651 1654 1765 1777 1791 1872 1936 1968 2052 2053 2089 2136 2165 2172 2260 2270 2293 2328 2339 2432 2433 2513 2664 2666 2689 2696 2722 2746 2756 2794 2895 2916 2933 2952 3058 3067 3085 3164 3215 3225 3257 3316 3317 3356 3378 3436 3443 3485 3492 3598 3623 3671 3719 3754 3788 3793 3831 3889 3905 3948 3949 3969 4001 4041 4043 4063 4100 4117 4178 4224 4227 4241 4269 4286 4287 4301 4323 4354 4368 4376 4390 4392 4400 4433 4436 4454 4495 4497 4501 4504 4527 4600 4646 4701 4740 4753 4772 4787 4888 4942 4947 4965 4974 5025 5036 5151 5216 5231 5296 5305 5316 5340 5407 5455 5456 5465 5475 5564 5593 5602 5620 5688 5765 5812 5820 5835 5836 5845 5901 5903 5924 6018 6024 6031 6136 6167 6172 6210 6300 6311 6330 6350 6372 6464 6468 6575 6608 6618 6671 6696 6699 6827 6870 6901 6904 6956 7011 7039 7196 7268 7276 7281 7297 7330 7341 7355 7360 7430 7455 7457 7461 7507 7510 7524 7527 7549 7552 7553 7587 7591 7598 7648 7652 7680 7693 7747 7791 7876 7879 7881 7893 7913 7945 8008 8056 8076 8171 8179 8212 8220 8295 8301 8333 8358 8439 8477 8567 8591 8763 8807 8815 8875 8922 8972 8987 9022 9048 9103 9106 9146 9204 9214 9282 9332 9373 9434 9449 9455 9472 9526 9564 9612 9657 9679 9717 9718 9782 9836 9865 9977 10028 0066 10068 10136 10159 10171 10176 10212 10232 10259 10388 10390 10446 10486 10498 10524 10534 10602 10625 10671 10673 10713 10743 10789 10800 10810 10820 10855 10892 10952 11049 11141 11153 11180 11193 11211 11228 11283 11300 11361 11375 11444 11487 11478 11527 11545 11555 11566 11577 11580 11598 11703 11704 11760 11793 11798 11820 11827 11857 11886 11889 11917 11955 11958 11970 11977 11979 11982 12052 12067 12073 12077 12143 12152 12197 12305 12338 12354 12443 12464 12549 12557 126U 12618 12701 12743 12801 12855 12881 12887 12900 12955 13084 13092 13102 13171 13275 13297 13322 13338 13343 13368 13377 13385 13413 13446 13496 13534 13541 13649 13652 13661 13664 13717 13730 13844 13851 13853 13855 13935 14015 14017 14022 14073 14084 14175 14264 14317 14327 14345 14348 14480 14487 14498 14554 14561 14574 14580 14587 14611 14622 14650 14654 14656 14675 14730 14746 14748 14824 14864 14932 14935 14945 14948 14963 15006 15081 15124 15129 15132 15138 15150 15184 15256 15292 15331 15429 15430 15469 15496 15540 15541 15587 15598 15634 15690 15693 15697 15708 15714 15727 15794 15876 15889 16015 16025 16064 16088 16102 16142 16172 16189 16225 16226 16229 16237 16238 16271 16277 16313 16322 16383 16410 16448 16545 16567 16577 16629 16709 16767 16885 16897 16944 16947 16956 16973 17045 17100 17108 17130 17144 17147 17167 17247 17295 17309 17324 17325 17342 17357 17372 17382 1738C 17437 17457 17461 17507 17510 17553 17604 17620 17623 17623 17637 17765 17799 17849 17929 17945 18006 18014 18058 18136 18203 18214 18253 18289 18362 18377 18413 18433 18484 18562 18569 18593 18632 18648 18658 18719 18733 18759 18765 18768 18794 18795 18842 18843 18870 18876 18944 18958 18961 18973 19000 19002 19060 19133 19152 19169 19234 19288 19318 19402 19527 19625 19637 19644 19716 19820 19846 19847 19854 19863 19912 19934 19942 19948 19952 20016 20018 20031 20047 20070 20103 20140 20245 20266 20301 20353 20493 20536 20561 20578 20764 20782 20799 20845 20883 20992 20993 20999 21011 21039 21076 21100 21112 21157 21248 21357 21380 21387 21392 21427 21429 21457 2153Ó 21542 21546 21605 21607 21616 21649 21762 21772 21778 21785 21804 21325 21347 21888 21908 21915 21966 22026 22088 22126 22155 22186 22189 22201 22222 22230 22235 22240 22249 22275 22281 22285 22286 22340 22341 22394 22442 22444 22462 22504 22514 22553 22621 22622 22641 22667 22668 22678 22682 22751 22765 22774 22795 22819 22859 22867 22868 22902 22917 22918 22961 22962 22990 22999 23087 23100 23112 23186 23280 23299 23422 23452 23473 23587 23638 23652 23665 23739 23871 23881 23882 23885 23913 23927 23956 24000 24058 24086 24154 24189 24292 24294 24319 24338 24368 24398 24427 24433 24511 24525 24533 24569 24574 24608 24621 24631 24632 24660 24688 24704 24724 24726 24790 24832 24842 24849 24958 24960 24964 VERBETERINGEN 13270 m.z. 13217; 17943 mz. met f 70.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 2