AB'S AVONTUREN Een man verdween... DONDERDAG 17 OCTOBER 194(5 HA ARE EM'S DA'GBEXD Ontstaan en groei van het Nederlandsche Boeren Front. Uiteenzetting van den heer J. Saai. TF^i=n!!eer J"u Jde ?emachtigde van Noord- Ho land van het Nederlandsche Boerenfront heeft gisteimiddag op een persconferentie te Haarlem een uiteenzetting over het ontstaan van deze orga nisatie gegegeven, waar hij o.m. zeide: v-ic';!!!1 V.» FJ.is ontstaan en gegroeid uit den Agra- rischen Dienst van de N.S.B.. die alreeds lang bin nenskamer de plannen voor den corporatieven op bouw van de bodembewerkers en de voedselver- zorgers van ons volk en vee hadden bestudeerd en Klaargemaakt. In den Agrarischen Dienst waren de verschillen de vakgroepen vertegenwoordigd als de sectie ak kerbouw, veehouderij, pluimveehouderij, tuinbouw sierteelt, visscherij enz. Op 13 Juli werd in Den Haag het „Nederland sche Boerenfront" gesticht. Deze organisatie streeft er naar allen die te maken hebben met de voedsel voorziening van ons volk en ons vee te organiseeren en straks in den komenden nieuwen staat onder te brengen bij den Nederlandschen Rijksvoedingsstand of hoe die organisatie dan ook zal heeten. In het verleden waren deze organisaties z.g. standorganisaties en van 1920 af waren de boeren verdeeld in z.g. confessioneele en neutrale boeren- organisaties. Evenzoo was dit met andere vakken cue met de productie en distributie te doen hadden, het geval De landarbeiders waren ook dermate verdeeld, dat ze hierdoor vleugellam waren. Wij hebben na de oprichting gemeend de be staande organisaties in kennis te moeten stellen met onze aanwezigheid en hun gevraagd met ons te willen samenwerken en ons te willen ontvangen op hun H.B. vergaderingen. Alléén de Nederlandsche Tuindersbond. de Bond van Boomkweekers, de Federatie van Landelijke Rijvereenigingeh toonden den nieuwen tijd begre pen te hebben en wij hebben goede hoop dat deze organisaties binnen korten tijd zullen toetreden tot het N.B.F. Het hoofdbestuur van „Landbouw en Maatschap pij" zal zijn provinciale afdeelingen adviseeren om toe te treden tot het Boerenfront. De Provinciale leiding in Noord-Holland van Landbouw en Maat schappij heeft reeds besloten zich bij het Boeren front aan te sluiten. De leden behoeven geen lid te zijn van de N.S.B. Voor de afd. Amsterdam is men overgegaan tot het huren van een gebouw dat is overgenomen van „Het Arbeidsfront" en staat aan de Heeren gracht 538. Wij denken niet in goud en geld, in tegenstelling met het afgesloten tijdperk waarover nog velen treuren, omdat ze het er zoo goed hadden, zoo ver volede spreker. Nooit hebben ze echter gedacht aan de werk- loozen en aan de kleine zelfstandigen en aan allen die aan den rand van den afgrond leefden. Wij voerden granen in uit Amerika en daar werd de prijs bepaald voor onze bodemcultuur. De granen werdén omgezet, in veredeld product en dus door den arbeid van den boer tot vleesch en vet geproduceerd en de prijs werd bepaald in Lon den. Verder was onze bodem nog afhankelijk van de bijproducten van de oliefabrieken, zoodat van een intensiveering van onzen bodem geen sprake meer was. In de toekomst zal onze bodem productief moeten zijn ten eerste voor eigen gebruik voor ons volk, dus zal de export van eieren, vleesch en vet moeten ophouden en zullen hierdoor vrijkomen onze ver fijnde tuinbouwproducten van onzen eigen bodem. Ik denk hierbij aan de bloembollen, bloemen, het Westland, de grove tuinbouw. Met de opbrengst hiervan zullen we dan onze invoer van grondstoffen, die ónze eigen bodem niet kan opbrengen kunnen betalen. Verder is 't nog mogelijk, dat door intensiever landbouwproductie onze veestapel wordt uitge breid. Door de dichtbevolktheid van Nederland zal het Tiiet mogelijk zijn ons volk geheel van eigen bodem te voorzien en ik denk hierbij aan het broodgraan en het vet. Wanneer de tuinbouwproducten echter op Euro- peesch continent hun markten zullen vinden, is dit voor de arbeidsintensiviteit een groot voordeel. Door dit alles zal het mogelijk zijn den orijs van onze producten te stabiliseeren, zoodanig, dat het uit moet zijn met de lage loonen van onze land arbeiders en boeren. Velen zullen door hun denken in het verleden sceptisch tegenover al deze nieuwe vormen staan, doch wij hopen dat wij hun kunnen overtuigen door hen te laten zien dat deze vorm beter is dan de verouderde; ze zullen meewerken aan dit nieuwe. Tenslotte deelde de heer Saai nog mede, dat men geen lid van de N.S.B. behoeft te zijn om tot het Boerenfront te kunnen toetreden. Speciale voedselvoorziening. Naar het A. N. P. verneemt is een algemeene regeling in voorbereiding, waarbij een speciale af- deeling van het rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd belast zal worden met de ver deeling van voedselvoorraden voor speciale doel einden, als bij voorbeeld het verstrekken van warme maaltijden. De gemeentebesturen, die dergelijke acties zouden willen ondernemen, zullen zich tot deze afdeeling moeten wenden voor het verkrijgen van de noodige ingrediënten. De gebroeders Bergmans, twee der slachtoffers van een Engelschcn bomaansVig op de hoofdstad, zijn Woensdag te Amsterdam ter aarde besteld.Namens het P. T. T.-personeel werden bij het hoofdpostkantoor aan de lijkwagens der beide broers, waarvan er een in leven hoofdbesteller bij de Posterijen was, kransen gehecht. (Foto Pax Hólland.) Belooning bij mededeeling nood landing of neerstorting van vliegtuig. 's GRAVENHAGE, 16 October. Het A.N.P. meldt: Een belooning van tien gulden wordt uit geloofd voor dengene, die bij neerstorting of nood landing van een vliegtuig daarvan zoo tijdig mede deeling doet aan een Nederlandsche of Duitsche politie-instantie, dan wel aan een afdeeling van de Duitsche weermacht, dat dank zij die mede deeling tot onmiddellijke hulpverleen ing aan en berging van het vliegtuig kan worden overgegaan. STARING-TENTOONSTELLING TE ARNHEM GEOPEND. Dit jaar is het een eeuw geleden, dat de dichter A. C. W. Staring is gestorven. Ter herdenking van dit feit is op initiatief van de besturen der openbare bibliotheek en der leeszaal té Arnhem een Staring-tentoonstelling ingericht, welke Woensdagmiddag in een der zalen van ge noemde bibliotheek aan de Marienburgstraat te Arnhem is geopend. De bestemming van huisafval. Varkens houden alleen aan hoeren toegestaan. Naar het A. N. P. vereemt, is binnenkort een wettelijke regeling te verwachten inzake het verza melen van huisafval.-Deze regeling zal o.m. de be stemming aanwijzen van het voor voedering van die ren geschikte afval. Een der gevolgen van die rege ling zal zijn, dat aan nïet-boeren in het algemeen geen ruimte zal worden gelaten van verzameld huisafval varkens te mesten, aangezien het feit, dat de varkenshouderij reeds zoozeer wordt beperkt, medebrengt, dat het recht om varkens te houden voor de boeren gereserveerd wordt. INBRARENSERIE ROND UTRECHT. VLEUTEN 16 October. In de randgemeenten om Utrecht worden al weken inbraken gepleegd, waarbij de ongenoode gasten het vooral op geld hebben gemunt. Nadat de vorige week een'- tiental inbraken in Bunnik moest worden geconstateerd, is vannacht te Vleuten op negen plaatsen ingebroken. Overal wordt geld vermist. (A. N. P.). Vermiste mannen bleken verdronken te zijn. ALKMAAR, 16 October. Ongeveer een week geleden, op een donkeren avond, zijn .drie in woners van deze gemeente verdwenen. Men vrees de dat zij door de duisternis misleid te water zijn geraakt en verdronken. Inderdaad werd gistermid dag het lijk van den ruim-30-jarigen S. uit het water van den Voordam opgehaald. Het onderzoek werd voortgezet en vanmiddag trof men eveneens het stoffelijk overschot van den 50-jarigen G. aan. Thans wordt nog de 55-jarige V. vermist. ROTTERDAM, 16 October. De rivierpolitie heeft hedenmorgen in de Rijnhaven te Rotterdam het lijk opgevischt van den 42-jarigen schipper A. Feenstra van het schip Johannes Anton, die sedert 4 October werd vermist. Men vermoedt, dat de man door de duisternis misleid te water is geraakt en verdronken. AANBIEDING TELEGRAMMEN IN GIRO. Blijkens de Staatscourant van .Woensdagavond zullen voorloopig bij wijze van proef, telegrammen in giro per telefoon of per telex kunnen worden aangeboden, zonder dat door den rekeninghouder een schriftelijke machtiging wordt verleend de deswege verschuldigde kosten van zijn postrekening te doen afschrijven. Wenscht iemand echter de telegramkosten van de postrekening van een ander te laten afschrijven, dan dient hiertoe een schriftelijke verklaring van den rekeninghouder te worden overgelegd. Boven dien kunnen rekeninghouders in het vervolg aan alle rijkstelegraafkantoren en -stations telegram men in giro of per telefoon aanbieden, zonder dat hiertoe een bijzondere vergunning van den di recteur-generaal der P.T.T. wordt vereischt; deze vergunning blijft nochtans noodig, wanneer de aanbieder de telegramkosten van de postrekening van een ander wil laten afschrijven. VOOR DE KINDEREN. Hij kon het niet goed met zijn kijker zien. „En toch wil ik graag weten wat dat voor puntjes zijn, die ik door mijn kijker zie," dacht Ab. „Zou ik op de commandobrug gaan staan? Dan zie ik het misschien wel beter. Maar direct verwierp hij dit plan weer. Hij keek eens naar boven. Daar ontdekte hij het kraaiennest aan de mast. Ja, dat is een reuzenidee! Daar ga ik heen! Toen hij goed en wel in het houten bakje stond, haalde hij weer zijn kijker te voorschijn en tuurde inge spannen naar de verte. Ja, het was een zeilschip. Eerst zag hij er maar één. Maar direct daarop zag hij de tweede en derde en spoedig zag hij er zeker wel honderd. Wat zou dat te beteekenen hebben? dacht Ab, en nog eens keek hij. Heel duidelijk zag hij, dat elk schip maar één zeil voerde. En ook merkte hij dat de scheepjes bijzonder klein en eigenaardig ge bouwd waren. Ik ga naar den kapitein, dacht Ab en vertel hem wat ik zie. Snel daalde hij weer langs den touwladder af en zocht het heele schip af naar kapi tein Flink. Wacht, daar kwam hij juist aan! „Hé, mijnheer Flink," gilde Ab, „daar komen wel honderd zeilschepen aan." Maar kapitein Flink haalde lachend zijn schouders op en zei„Wat haal je toch voor muizenissen in je hoofd, beste Ab." DE ORGANISATIE DER VOEDSELVOORZIENING Het A. N. P. meldt: Ter verkrijging van een ge lijkmatige verdeeling van den beschikbaren voed selvoorraad moet van overheidswege over de ge- heele voedselproductie van den Nederlandschen bo dem beschikt kunnen worden. Ten einde dit te bereiken werd bepaald, dat de telers van akkerbouwgewassen over het meeren- deel van hun producten niet kunnen beschikken dan door deze in te leveren bij de desbetreffende over heidsinstantie. Voor een groot aantad producten, waaronder granen en peulvruchten, bestaat zelfs het voor nemen binnen korten tijd een inleveringsplicht op grond van het landbouwïnleveringsbesluit 1940 in het leven te roepen. Voor het komende seizoen zal worden geleverd aan de „Provinciale Inkoopcen trales voor Akkerbouwproducten" (P. I. C. A.'s), welke de producten overnemen tegen vastgestelde prijzen, terwijl deze provinciale instanties, waarbij iedere teler als georganiseerde moet zijn aangeslo ten, de aanwijzingen hebben op te volgen van de „Nederlanlsche Inkoopcentrale voor Akkerbouw producten" (N. I. C. A.). Een oude zaak in een nieuw gewaai Kapperssalon Pierlot verbouwd. Er zijn kappers, die te veel en die te wei; praten en de laatste categorie is sympathieker c de eerste. Tenslotte zijn er nog coiffeurs, die c gulden middenweg bewandelen en aan hen kunt zonder vrees uw haren toevertrouwen want vinden niet het praten of het zwijgen doch het fc pen het belangrijkste, en dat is het ook. Tot gewaardeerde groep behoort ook de heer Lc Pierlot die als dames- en heerenkapper sinds ]j in de goede Spaarnestad bekend is. Thans is zaak door zijn zoon overgenomen en die heeft met voortvarendheid, de jeugd eigen de dan: kapsalon laten verbouwen, zoodat er een inricht is ontstaan die aan alle eischen des tijds en dat er waarlijk heel wat, voldoet. Licht Cubaansche mahoniehout, een vroo: crème kleurig behang een met keurige gordij; afgescheiden cabines, fraaie kaptafels het is symphonie van lichte kleuren en behaaglijke g ren, die elke bezoekster zeker ten zeerste op p: zal stellen. De nieuwe eigenaar is een voortvan man, die reeds in Londen werkte en voor wie de steden Parijs en New York geen geheimen op kappersgebied wel te verstaan meer hebb Hij was voorts eenige jaren chef-kap bij de Holland-Amerika Lijn terwijl hij op v buiten- en binneniandsche concoursen prijzen haalde. Van een vakkundige behandeling in een r derne. hygiënische inrichting is men dus verzefó Dat de verbouwing door vele, getrouwe bet kers(sters) op prijs werd gesteld bleek wel ui; talrijke bloemstukken, die de heer Pierlot Jr. zijn jonge vrouw ter gelegenheid van de open mochten ontvangen. VEREENIGING VAN REÜNISTEN DER HANDELSAVONDSCHOOL. De Handelsavondschool-Reünisten te Haar! bieden haar leden en introducees op Zondagmid: 20 dezer een „Dance Party" aan in hotel „De Les werik", van 2.305.30 uur, waaraan in totaal me: werking wordt verleend door „dertig mannen één meisje", te weten: „The Fordson Swinge onder leiding van Dick Hoenson, in volledige mans bezetting, met de bekende croonette An Wilson, die reeds o.a. in Carlton Hotel tc Amsl; dam is opgetreden bij Eddy Oliver's orkest. Ven treden op het Hawaiian ensemble „The Chs Club" in groote bezetting (16 man), terwijl noemde vereeniging de primeur voor Haarlem hebben door het optreden van „The Mouth-Orj Rhythm Boys". Geert Groote-herdenking te Deventer. Ter gelegenheid van het zesde eeuwfg zijner geboorte is in de te Deventer gehoud winterbij eenkomst van de „Vereeniging voor beoefening van Overijsselsch regt en geschieden Geert Groote herdacht. Na een inleidend woord van den hi H. J. ter Kuile, zoorzitter, en eenige deelingen van den secretaris over voorgenoiri opgravingen te Deventer sprak Prof. dr. Til Brandsma, O.carm., hoogleeraar te Nijmegen ov Geert Groote, meer in het bijzonder over „z keer naar den heer". In Geert Groote toch z men allereerst den vernieuwer van het geesteli leven op het einde der 14de eeuw. Een verbl van meer dan tien jaar aan de universiteit Parijs moge hem in de wetenschappelijke wen van dien tijd een vooraanstaande plaats hebb gegeven, het werd aanleiding tot een zeer werelds leven, waarop hij eerst in 1372 op aandringen zijn studievriend, den Karthuizer Hendrik Eger Kalkar, terug kwam. Maar toen werd het hem o ernst en brak hij op de meest radicale wijze ra de gebreken, welke hij voortaan in zichzelf daarna in de toenmalige samenleving met grot kracht bestreed. Als een figuur van reactie mo Geert Groote nu en dan overdrijven en ons streng voorkomen, zijn radicale ommekeer liet r na grooten indruk te maken en bracht velen inkeer met hem. Zoo werd hij een vernieuwer, leider, maar niet dan nadat hij jaren in de ee zaamheid van het Kartuizerklooster Monnikh. zen bij Arnhem zichzelf had hervormd. In Deventer organiseerde hij voor jeugdige pe sonen een gelegenheid tot het afschrijven van gof boeken tevens voor hem een apostolaat hen daardoor aan middelen te helpen hun studie voltooien. De omgang met hem en zijn besten lee ling Floris Radewijnsz leidde er toe, dat zij eenigen tijd een gemeenschappelijk leven bega nen en alles gemeenschappelijk maakten, waar. geleidelijk het instituut van de Broeders van h Gemeene Leven zich ontwikkelde. Voor de vrouw kwam een soortgelijk werk tot stand, waarbij de plaats van het afschrijven van boeken mt vrouwelijke werkzaamheden kwamen. Zij leefds als de eerste Christenen en deden vooral de dachte ingang vinden, dat ook zonder kloos'. of geloften heiligheid in de wereld niet alleen r geliik, maar ook plicht was. Na de rede van prof. Brandsma werden deelnemers aan de bijeenkomst door het gemeen'; bestuur van Deventer ontvangen. Daarna volgdee herdenkingsbijeenkomst in de Groote Kerk. B woord werd hier gevoerd door prof. mr. B. H. Hermesdorf uit Nijmegen, prof. dr. J. Lindebow uit Groningen en prof. dr. R. R. Post uit Nijir gen. Tenslotte werd een gedenksteen onthuld, gem: seld terzijde van den ingang van de R.K. Broeie kerk. door LESLIE FORD. 31) „Goeden avond, mevrouw Latham. Prachtige avond, vindt u niet?" „Verrukkelijk", slaagde ik er in te zeggen. „Goe den avond, mevrouw Ridley". Ze gaf mij een soort tragisch knikje, en keek weer naar haar bord, waarvan ze het eten overi gens nauwelijks aanraakte. Op dat oogenblik hield Pearl haar zegevierenden intocht mei Buck op sleeptouw. Het was de allereerste maal dat ik hem in dezelfde eetzaal zag als zijn kolonel. Hun verschil in rang was voor Buck altijd zoo'n on wrikbaar vaststaand feit geweest, dat kolonel Primrose het al lang geleden opgegeven had, daar tegen te strijden. Ik keek naar den kolonel. Er was een flauwe geamuseerde flikkering in zijn oogen, toen hij mij het menu aanreikte. Dat menu deed me plotse ling het middel aan de hand, waarnaar ik al vergeefs mijn hersens had gepijnigd. Onder dek king daarvan nam ik een visitekaartje uit mijn tasch en krabbelde er op, bijna onleesbaar doordat mijn hand zoo beefde: „Hij is van plan haar te dooden". Ik schoof het zijdelings naar hem toe. Zijn zwarte oogen bleven er een oogenblik op rusten, toen keek hij lachend op en zei met een blik in de richting van Buck: „Ik ben bang van niet". Maar toen hij de uitdrukking in mijn oogen zag, nam hij me plotseling scherp op en daarna zag ik zijn oogen bijna onmerkbaar in de richting van Ridley dwalen. Hij was zoo onmiddellijk ge alarmeerd, met iedere zenuw gespannen, dat ik met haast weemakende opluchting begreep dat hij al geweten had dat Ridley de man was dien hij heb ben moest en dat hij daarom zoo dicht bij hem zat. Terwijl ik nog steeds het menu als dekking voor me uit hield, schreef ik nog op het kaartje: „Zij v/eet het. Houd in de gaten!" en wijdde inmiddels uiterlijk al mijn aandacht aan een verhaal van den houtvester. De kolonel stak het kaartje on opvallend in zijn zak; op zijn gezicht stond niets te lezen. Onze conversatie verliep met horten en stooten en ik sloofde me uit in vragen over vul kanische en geologische formaties, om den hout vester aan het praten te houden en den kolonel gelegenheid te geven tot opletten. Ik had niet het minste idee, wat Ridley hier in het zachte pret tige licht van een openbare eetzaal zou kunnen doen, maar ik wist door die twee briefjes die in het boek van haar waren weggelegd, dat de tijd drong. En ik wist wel, wat hij ook deed, dat hij dit snel en brutaal en keurig zou doen. Toen nam hij, zoo terloops en doodgewoon, dat het niet eens onmiddellijk tot me doordrong dat het oogenblik gekomen was, een plat doosje as pirinetabletten uit zijn vestzak, nam er een uit, slikte het door en spoelde het met water naar be neden. Met een knikje schoof hij aan het bedie nende meisje dat aan het dientafeltje naasl hen stond, zijn glas toe en zij vulde het opnieuw. Ridley stak een sigaret op en schoof inmiddels met zijn vrije hand zijn glas van zich af, tot het vlak naast dat van zijn vrouw stond. Het ging al les zoo gladjes en gewoon dat ik het nauwelijks opmerkte. Hij keek zijdelings naar de deur, glim lachte om een eenigszins zonderling paar men- schen dat juist binnenkwam, boog zich over de tafel en zei iets tot zijn vrouw. Toen zij opkeek nam hij als volkomen toevallig haar glas weg, leunde achterover in zijn stoel en keek den rook van zijn sigaret na. Mijn hart hield op te kloppen. Kolonel Primrose had 2ich niet verroerd. Maar juist draaide ik me om, om hem aan te kijken, toen hij met een ruk zijn stoel achteruitschoof en opsprong. Juist zag ik nog dat mevrouw Ridley haar glas had opge nomen en het aan haar lippen wilde brengen. De stoel van den kolonel vloog met een klap tegen den grond. In twee sprongén was hij ter plaatse en greep mevrouw Ridley's arm. Ik hoorde iemand komen aanrennen. Ridley was plotseling doods bleek komen aanrennen. Ridley was, plotseling bleek, opgesprongen, maar werd onmiddellijk gegrepen door de krachtige armen van een park wachter in uniform. Het was Steve Grant, die zon de moeite de worstelende snauwende gestalte in bedwang hield. Ik hoorde den kolonel zeggen: „Zet u het voor zichtig neer, mevrouw Ridley", Zijn stem klonk zoo gezaghebbend dat zij onmiddellijk en auto matisch deed. Hij wendde zich tot den man aan den anderen kant van de tafel, wiens armen nog steeds door Steve op zijn rug gekneld werden. „Het is afgeloopen, mijnheer Ridley", zei hij kalm. „Breng hem weg, Grant". „Dit is nu eens een geval waarbij de vingeraf drukken van groot belang zijn", zei hij tot den houtvester. „Wilt u dit naar Denver opsturen, en uiterst voorzichtig behandelenHet spijt me, mevrouw Ridley", voegde hij er vriendelijk aan toe. Zij staarde nog steeds met een zielig bleek en grauw gezicht naar het glas. „Het het is goed", fluisterde ze. „Ik ik wist dat hij me wilde doo den". En toen, terwijl ik hen allen, zelf ook vrijwel verlamd, zat aan te staren, voegde ze er de meest verbluffende opmerking aan toe die ik van mijn leven gehoord had: „Ik ik verwachtte niet dat. hij het in het openbaar zou doen". Zij trachtte op te staan, klemde zich aan een hoek van de tafel vast en wankelde. Kolonel Primrose ving haar op. „Laat Bill als een haas naar de Winstons loopen om Lisa te halen", zei hij tegen mij. En terwijl hij me nog aankeek, zag ik plotseling een flikkering in zijn oogen komen. „En nog wel bedankt", voegde hij er aan toe. Het was, mag ik wel zeggen, de eerste maal dat mijn pogingen, hem bij zijn werk te helpen, meer dan een medelijdend glimlachje hadden opgeleverd. Ik had me wat hersteld en keek. niet zonder reden, de eetzaal rond. Sergeant Buck zat nog steeds aan zijn tafel met zijn rose Delilah een steenen Samson, kaalgeknipt en gebonden Hij had zich niet bewogen. Ik veronderstel dat hij zich niet kón bewegen. Haar hand klemde zijn onder arm stevig op de tafel vast; haar gezich zag zoo bleek als deeg. Buck's gezicht was niet bleek. Dat. was eerder donker, oud, glimmend gepolijst koper, en hij wendde zijn oogen af toen ik hem aankeek. Pearl glimlachte suikerzoet. Zij had den slag gewonnen, en ze wist het maar al te goed. XIX. Twee dagen later stonden kolonel Primrose, Bill en ik bij het haventje om mevrouw Chapman' goedendag te zeggen, die langs denzellden weg als wij gekomen waren, weer naar Cinnabar terug zou gaan. Steve hielp Cecily in een groene oliejas. „Ik heb nog altijd geen gelegenheid gehad, je voor de goede hulp te bedanken, Steve", zei de ko lonel. „Wist je eigenlijk dat we Ridley moesten hebben?" Steve grinnikte en schudde ontkennend het hoofd. „Zijn gezicht stond me niet aan, anders niet. Ik wist zelfs niet wat er aan de hand was, maar ik zag u opspringen en ik meende dat u misschien wel hulp kon gebruiken". „Hij zou het zelf opgedronken hebben, als je hem niet gegrepen had". De kolonel keek rond Lisa en haar moeder kwamen aanloopen: Lisa in een blauw katoenen rijbroek en een witte, aan den hals open blouse. Toen merkte hij op: „En iaat je juffrouw Cecily werkelijk zoo maar vertrekken? Ik zou liever een oogje op haar houden!" Cecily keek naar hem op. „De Eenzame Zwer ver gaat naar de wildernis terug", lachte ze. „Enkel tot het eind van den zomer", grinnikte Steve. „Een baan is nu eenmaal een baan. Enne nu is het geen wildernis meer". Zijn handen klemden even haar schouders vast. „Zal je gauw naar Cinnabar komen?" „Zoodra de laatste dagjesmenschen hun hielen gelicht hebben", beloofde hij. Hij tilde haar in de wachtende boot en sprong er zelf achteraan Het sierlijke vaartuig schoot het haventje uit. Mevrouw Ridley en Bill, die 's avonds terug zouden komen zaten voorin. Lisa ging met Cecily «n haai grootmoeder naar Cinnabar en Monty had verlof om tot de grens van het Park mee te gaan, zoo genaamd voor de jaarlijksche telling van de zwa nen. Ik verdacht hem er sterk van, dat de eenige zwaan waar hij aandacht voor had, het voorma lige leelijke jonge eendje naast hem was. Wij keken de boot na die luchtig over het water scheerde en zilveren wolken schuim opwierp. Ik dacht aan Bill's opmerking, den vorigen avond: „Is dat effe eenig, dat Monty dezen herfst naar het oosten komt om verder te studeeren! Dan komt hij Lisa iederen Zondag opzoeken. Hij is stapel op haar! Hij zei dat het hem niets .kon schelen dat. ze zoo'n hoop duiten had". „Dat is grootmoedig, hoor", had ik gezegd. i Kolonel Primrose 'en ik stonden de boot na kijken tot ze een klein stipje tegen den neveli? achtergrond geworden was. Daar achter de ber: lag Doorlaat. Over een uur zouden ze Joe en kok en de pakpaarden weer terugzien, en avond zouden we weer bij de kleine blokhut Cabin Creek kampeeren. Maar vanavond zou nietige open plekie in het stille bosch niet et zaam zijn. „Dat is dus weer voorbij", zei ik. De kolonel glimlachte. „Dat veronderstel ook", zei hij. „De Winstons zijn ook weer verc getrokken: aardige luitjes zijn dat". We liepen naar het hotel terug. „Dat is w ook", zei ik. „Ik heb nooit geweten, waarom niet naar buiten kwamen, toen George was doe geschoten". „Dat begreep ik eerst ook niet", antwoordde ..Het kwam doordat mevrouw Ridley hen ha laten beloven, niet naar buiten te gaan. wat buiten ook zouden hooren. Dick zegt dat hij a naar buiten geloopen is en, toen hij ons alleiw zag staan, weer terugging. Zij waren natuur! nogal beangst geweest, en dachten dat mevro: Ridley het gedaan had. „Maar hoe is het nu werkelijk gebeurd?" VW ik. „En hoe wist u het?" „Het is een onfrisch verhaal, beste kind. K meeste had ik zelf al aan elkaar geknoopt, Ridley's zelfgenoegzaamheid deed hem gauw noeg spreken, als er details te verbeteren ware Hij was hier natuurlijk gekomen om George, J noodig, te dooden. George had hem van Cinnab uit getelefoneerd, dat hij zóó goed met Cecily e schoot dat hij er over dacht, daar den heelen mer te blijven; en of Ridley een paar zaken vs hem kon waarnemen. Ridley had er altijd op speculeerd dat George ongetrouwd zou blijven, hij vertrouwde hem op dat punt niet. want b was niets voor George om geld te laten loopJ (Slot volgt)

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 6