KORT NIEUWS. DONDERDAG 17 OCTOBER 1940 H 'A ARE EM'S DAGBEAD S Duitsch legerbericht. Britsche wapenfabrieken vliegvelden en haven werken door de Duitsche luchtmacht getroffen. BERLIJN. 16 Oct. (-DJÏ.B.) Het opperbe vel van de weermacht maakt bekend: ..Het Britsche luchtwapen. dat niet in staat is militaire en voor de oorlogvoering belangrijke doelen in Duitschland overdag aan te vallen, heeft zijn nachtelijke lukrake bomaanvallen op niet-militaire doelen en daarmede vooral op de Duitsche burgerbevolking voortgezet. Ook gis teren werden weer in Midden- en West-Duitsch- land woningen en boerderijen alsmede een zie kenhuis getroffen. Dooden en gewonden vallen opnieuw onder de bevolking te betreuren. De aanvallen van het Duitsche luchtwapen op belangrijke militaire doelen in Zuid- en Midden-Engeland en vooral de vergeldingsaan- vallen op Londen werden daarom krachtig ver sterkt. Sterke formaties lichte gevechtsvlieg tuigen vlogen reeds overdag onder de bescher ming van jagers ongehinderd over Zuid-Enge- land en wierpen bommen van zwaar kaliber op de Britsche hoofdstad. De aanvallen zwollen des nachts door het gebruik van zware gevechts formaties tot nog grootere kracht aan. Bom men van zwaar en het zwaarste kaliber troffen in groot aantal vooral wapenfabrieken, verkeers- werken en bedrijven, alsmede de havencom plexen aan beide oevers van de Theems. Hevige ontploffingen in het stadsgebied aan beide zijden van de Theems, als mede tus- schen de baai van de Theems en de Victoria- Docks ontstane groote branden waren op den terugtocht nog tot de kust van het Kanaal te be speuren. Hoewel de Britsche jagers veelal een gevecht poogden te vermijden, konden zij in verscheidene gevallen door onze jagers worden aangevallen en verslagen. In den loop van den dag en des nachts werden voorts talrijke in dustriecomplexen, petroleum-opslagplaatsen, vliegvelden, spoorwegen en havenwerken, alsme de wapenfabrieken en andere bedrijven, in Zuid- en Midden-Engeland met bommen tot het zwaarste kaliber toe bestookt. Zee- en lucht strijdkrachten konden ongehinderd voortgaan met het leggen van mijnen voor Britsche ha vens en kustwateren. Aan de kust van het Ka naal dwong de marine-artillerie eenige vijande lijke vaartuigen door welgericht vuur tot om keer en. De vijand verloor in de luchtgevechten van gisteren 32 jachtvliegtuigen. Vijf andere toe stellen werden door luchtdoelartillerie, een an der door marine-artillerie neergeschoten, zoo dat de vijand gisteren bij elkaar 38 vliegtuigen verloren heeft. Zeven eigen machines keerden van hun vlucht naar den vijand niet terug. Een onderzeeboot heeft vijf bewapende vijan delijke koopvaardijschepen van 31.000 b.r.t. in totaal, waaronder een groot tankschip, tot zin ken gebracht. Een andere duikboot heeft een stoomschip van 5800 b.r.t. tot zinken ge bracht, waarmede het totale resultaat van den onderzeeër in deze onderneming 31.545 b.r.t. bedraagt". FRONTBERICHT. Het Woensdag gepubliceerde frontbericht van het D.N.B. luidt: „De Duitsche luchtaanvallen zijn gisteren en in den afgeloopen nacht naar het weermacht- bericht van heden meldt onophoudelijk over het Britsche eiland voortgezet, zonder den tegenstander ook maar even gelegenheid te laten om op adem te komen. Dikwerf lag slechts een tijdsverloop van weinige minuten tusschen de golven der naderende gevechtsformaties. De Engelschen moesten daarbij inzien hoe ijdel hun verwachtingen waren dat de slag om_ Groot-Brittannië zijn hoogtepunt reeds zoo omstreeks bereikt had. Het Duitsche luchtwapen mag er prat op gaan de kracht van zijn acties en het aantal van zijn aanvallen gisteren nogmaals aanmerkelijk vermeer derd te hebben. Onder het parool der vergelding stonden ook de talrijke luchtgevechten, waarin de Duitsche jagers telkens voor hun „grootere broers" de Heinkels en Junkers, een snelle doorbraak naar de Britsche hoofdstad veroverden. De Messer- schmitts escorteerden de gevechtsformaties waak zaam en beveiligden ze naar alle zijden. Hierbij hielden zij een grondige opruiming onder de Engelsche jagers: 22 Hurricanes en 10 Spitfires werden neergeschoten en vielen te pletter. Slechts aan de onstuimigheid en bekwaamheid van de Duitsche jachtvliegérs, alsmede aan de snelheid en wendbaarheid van hun toestellen is het te danken dat zoovele tegenstanders het onderspit moesten delven. Want het élan en de strijdvaardig heid van de Engelsche jagers blijven volgens de ervaringen, die de Duitsche vliegers gisteren op gedaan hebben, steeds slinken. Het zwaartepunt der aanvallen lag weer op Lon den. Daarbij bleek dat de eenzijdige concentratie van de Engelsche grondverdediging, hoewel daardoor zeer belangrijke industriesteden bijna zonder be scherming bleven, den tegenstander niet gebaat heeft. Het spervuur van het luchtafweergeschut rondom Londen kon doorbroken worden en vormde geen ernstigen hinderpaal. Het centrum en de westelijke wijken van de Britsche hoofdstad werden bijzonder zwaar ge teisterd. Nadat overdag sterke afdeelingen lichte gevechtsvliegtuigen hier hun vernietigingswerk verricht hadden, volgden des nachts zware for maties om het effect te vergrooten en van de avondschemering zonder onderbreking tot de vroege morgenuren de Engelsche hoofdstad niet tot rust te laten komen. Bij den terugkeer konden nog op honderd kilometer afstand de uitgestrekte bran den worden waargenomen. Zeer zwaar getroffen werden ook het vlieg veld en de wapenfabrieken van de stad Rochester die in een baai van de trechtervormige Theems- monding ligt". Kinderen uit Duitsche steden naar het platteland. Vrijwillige evacuaties. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Naar aanleiding van het feit, dat thans ge leidelijk kinderen uit groote Duitsche steden, waar het luchtgevaar grooter is. zooals Berlijn en Hamburg, naar het platteland worden ge zonden. leggen de Duitsche bladen er den na druk op dat het vertrek der kinderen in ieder geval afhankelijk is van het vrijwillige besluit der ouders en dat geen dwangmaatregelen wor den getroffen. Aanleiding tot deze transporten Is niet het gevaar veroorzaakt door de Brit sche luchtaanvallen aangezien de erva ring tot dusverre heeft geleerd dat die aanvallen een dergelijke actie niet noodig maken, maar de overweging dat het herhaaldelijk onderbreken van den slaap door het luchtalarm op den duur de gezondheid van jongere kinderen kan scha den. Daartegen wil men zooveel mogelijk maat regelen nemen. In de pers wordt voorts gewezen op het maat schappelijke contrast tusschen de Duitsche methode, waarbij de kinderen van minvermo genden ook van de maatregelen kunnen genie ten, zonder dat dit kosten voor de ouders mede brengt, en de Engelsche handelwijze, die in de eerste plaats rekening houdt met de kinderen der rijken. Indrukken uit Londen. Het DN.B. meldt uit Stockholm: In een indrukwekkend speciaal verslag van den Londenschen vertegenwoordiger van „Stock- holms Tidningen" worden de toestanden in de onder den druk der Duitsche luchtaanvallen lijdende Britsche reuzenstad o.m. als volgt be schreven: Vier weken lang hebben de Duitsche aanval len als hamerslagen op Londen gebeukt. Spoe dig zal het zoover zijn dat ruïnes van huizen, bomkraters en gasleidingen, kapotte rails, niet meer uit een nieuwen gezichtshoek bekeken kunnen worden. Wij weten thans hoe de schade er uit ziet, hoe het nachtelijk vuurorkest zal spelen. Wij zijn vertrouwd met het geluid der bommen. Wij hebben genoeg gekeken naar ontploffende granaten en vinden niet feeërieks meer in het spel der schijnwerpers boven de stad. Het is eigenaardig dat wij nog slechts enkele wegen geleden volkomen beklemd stonden te kijken naar het licht der schijnwerpers. Stap voor stap zijn wij vooruit geleid dóór dit duivel achtige inferno. Wij hebben de luchtgevechten meegemaakt, gevoeld hoe onze huizen als schepen op een onrustige zee beefden. Er kwa men dagen dat de kanonnen de groote belevenis vormden,toen de groote vuurgordel, die nacht na nacht rondom Londen wordt gelegd nieuwe spanning bracht. Geheel anders is de toestand nu. Wij zijn moe. De zenuwen reageeren tijdens dezen druk aldus dat zij steeds nieuwe opzweeping en nog maals opzweeping-noodig hebben. Dat is een reactie die men zich vroeger niet had kunnen indenken. Zal het moreel stand houden? Toen de bombardementen begonnen nam dagelijks de groote schare van dakloozen toe. Men raakt er aan gewend op straat deze horden opgejaagde meïischen te zien, die een paar treurige bezittin gen op het laatste oogenblik bijeengegaard heb ben. Dit waren beelden uit Spanje, uit Neder land, Noord-Frankrijk, die plotseling ook voor Londen werkelijkheid waren geworden. Men hoorde fluisteren dat deze menschen urenlang moesten staan en wachten en dat het een pro bleem was voor de verschillende wijken van Londen deze vele menschen onderdak te bren gen, aangezien er niet voldoende voorzorgen waren genomen. Het was een verschrikkelijk so ciaal probleem en hoe meer bommen de vlie gers wierpen op de weerstandskracht der bevol king, hoe meer de geheele zaak tot een mili tair probleem werd. Toen kwam het leven in de ondergrondsche spoorwegen. Dat ellendige bestaan voor duizen den menschen maakte het duidelijk dat het vraagstuk nog meer omvattend was geworden dan iemand zich tot dusverre had voorgesteld. Er bleek, dat sommige wijken meer dan andere waren blootgesteld aan de Duitsche aanvallen. Dat waren de huizen, die dicht opeengt^.vi. stonden rondom de Docks of om de fabrieken, de gasfabrieken, de electriciteitscentrales en de spoorwegen, welke iederen nacht het doelwit waren van de Duitsche bommenwerpers. ONDER DEN GROND. Als een loopend vuurtje verspreidde zich door de huizen het gerucht dat er nog maar één veilige plaats was, diep onder den grond, op de perrons der ondergrondsche stations. Binnen drie avon den waren de perrons der ondergrondsche spoor wegen volkomen verstopt. Hier lagen menschen zonder matrassen. De kinderen lagen misschien op een oude jas, soms tegen den ondraaglijken tocht slechts beschermd met een paar oude kranten. In de oogen der moeders blonk haat. wanneer een vreemdeling trachtte met haar te spreken. Natuurlijk was het niet veroorloofd te slapen in de ondergrondsche. Maar wanneer men deze tienduizenden menschen de straat op ge jaagd had, waar een hagel van granaten is, dan zou dat revolutie hebben beteekend. Men legali seerde dus de ondergrondsche spoorwegen als schuilplaatsen. Het gedrang werd echter steeds grooter en het personenvervoer werd zoo goed als onmogelijk. Deze van angst vervulde menschen wilden niet meer naar boven onder den stralenden sterren hemel. Men trachtte de kelders voor de vrouwen, kin deren en invaliden te reserveeren, men deed een beroep op de ridderlijkheid van de man nen. Men liet biljetten aanplakken en liet menschen rondloopen op de on dergrondsche stations, die den mannen toerie pen: „Laat zien. dat je een man bent". Heele lijnen van de ondergrondsche werden ten slotte voor het verkeer gesloten. Houten britsen werden tusschen de rails getimmerd voor honderdduizen den menschen, vele honderdduizenden zochten veiligheid. En vooral het sanitaire probleem werd steeds moeilijker: de angst voor de gevaren der ziekten. Men hoort reeds aan het niezen en hoes ten, dat de fatale winter nadert. En dan de tocht. Een stank, die des nachts hier ontstaat, erger dan in een stal. De achtergrond van dit alles is een foutieve politiek. Evenals Frankrijk zich er mede troostte een Maginotlinie te bezitten en de oogen sloot voor alle andere problemen, zocht Engeland in sociaal opzicht dekking achter zijn „Anderson shelters", stalen beschermingsdaken in den vorm van een ton. waarheen men de menschen tijdens de lucht aanvallen verwees. Vervolgens richtte men over al in de stad steenen ruimten op. Stellig, zij wa ren voortreffelijk tegen granaatscherven, maar ondeugdelijk tegen bommen en vooral ondeugde lijk voor nachtverblijf en slapende menschen. Met de ontwikkeling, die het geheele probleem kreeg, begon het noodlottig voor - Engeland te worden, of toch op zijn minst voor Londen. Het ziet er thans naar uit, alsof de oorlog in Londen een revolutie zou doen ontstaan. Op een goeden dag zal het wel zoo ver komen, dat wij allen, die hier niets directs meer te doen hebben, kinderen, moeders etc. weggestuurd moeten worden. In het licht van dit geheele vraagstuk ziet men een ontwikkeling, die misschien eenmaal het uitgangspunt kan worden voor Engeland's sociale revolutie, de arme bevolking eindelijk eens be vrijd van haar schrik voor veranderingen, bevrijd van de stad en overgegeven aan een nieuw men- schelijk perspectief. Roosevelt over den dienstplicht. Het D. N. B. meldt: Op den ochtend van 15 Octo ber, alvorens zestien millioen Amerikanen zich voor den algemeenen dienstplicht lieten inschrijven, heeft president Roosevelt een toespraak voor de radio gehouden, waarin hij o.a. verklaarde: Met deze inschrijving leeft het eeuwenoude Ame- rikaansche gebruik der monstering weer op, waar aan de jeugdige Amerikanen als hun eersten vrijen burgerplicht gehoorzaamden. Het is een dag van diepe doelbewuste beteekenis, want heden leggen de Ver. Staten een getuigenis af van eenheid van wil en eenheid van volk. Zij bewapenden zich om den vrede in de nieuwe wereld te bewaren. De Vereenig- de Staten als een volk van 130 millioen menschen bezitten thans een geregeld leger van slechts een half millioen manschappen en officieren, terwijl in de legers van andere landen met een kleinere be volking vier of zes millioen opgeleide manschappen staan. Roosevelt betoogde verder dat deze nieuwe opleiding onderdeel vormt van het verdedigings program. Amerika mobiliseert zijn burgers, want het verlangt van zijn mannen en vrouwen geld, goed en gemeenschappelijken arbeid voor de ver dediging des lands. De Ver. Staten leven thans onder het dreigement van buiten. Daarom moet de inschrijving in den militairen dienst een hoeksteen worden in de poort van de natonale verdediging. Deze dag legt den burgers van de Ver. Staten niet alleen een plicht op, maar verschaft hun ook de mogelijkheid tot een gemeen schappelijke daad ter wille van de vrijheid. Roosevelt besloot zijn toespraak met de woorden „Uw daad van heden bewijst niet alleen uw trouw aan het vaderland, doch ook uw wil om uw eigen toekomst op te bouwen. Wy, Amerikanen van heden, kunnen met God's hulp den Amerikanen van morgen een land berei den, waarin vrijheid en gerechtigheid voortbestaan en beveiligd zijn. Zulk een land moet gewijd zijn aan de vredeszaak en voor deze zaak wapent zich Amerika." EN HET BUITENLAND. De kwestie van de verdediging van het Westelijk .Halfrond is een zaak, die de meeningen in Noord en Zuid-Amerïka al geruimen tijd bezig houdt. Het is bekend dat al eenige keeren militaire missies uit de verschillende landen van de beide Amerika's contact met elkaar hebben gehad, maar over den inhoud dezer besprekingen is van offi- cieelen kant nooit veel aan de openbaarheid prijs gegeven, zoodat het voornamelijk gissingen wer den, die over dit onderwerp haar intrede in de wereld deden. Al spoedig ging het gerucht dat de Amerikaan- sche regeering, waarvan aangenomen werd dat zij als de leidster van het nieuwe gemeenschappelijke verdedigingsstelsel zou optreden, met de Latijnsche landen van het Zuiden onderhandelingen voerde over het afstaan van steunpunten voor vloot- en luchtmacht. Uit berichten, die de laatste dagen over dit onderwerp uit New-York. Rio de Janeiro en Santiago in Europa ontvangen zijn, blijkt thans dat de plannen vermoedelijk een wel eenigszirs ande ren inhoud hebben dan de politieke profeten aan vankelijk voorspelden. In de eerste plaats hebben de ministers van buitenlandsche zaken van Argenti nië en Chili ontkend dat er tussóhen hun landen en de Ver. Staten onderhandelingen worden gevoerd over het afstaan van steunpunten. En in de tweede plaats is men op dit oogenblik in politieke krin gen te New-York een D.N.B.-bericht maakt hier melding vande opvatting toegedaan dat de Ver. Staten niet op een herhaling van de met Engeland gesloten overeenkomst afsturen. De regeering, zoo zegt men daar, is niet voornemens van de Spaansch- Amerikaanséhe landen pachtverdragen voor steun punten der Amerikaansche vloot of het luchtwapen te eischen. Men schijnt nl. te vreezen dat door een dergelijken -eisch de verdenking onder de Zuid- AmerikaansChe volken zou toenemen, dat de Ver. Staten imperialistische plannen nastreven. Veeleer schijnt men te wenschen toestemming te verkrij gen tot gemeenschappelijk gebruik van dokken, herstellingswerkplaatsen en luchthavens alsmede op die plaatsen de noodzakelijke voorraden stook olie enz. te kunnen aanvullen Duitsche cavaleristen tijdens de dagelijksche training. Vastheid in den zadel is een van dc eerste vereischten voor een goed ruiter. (Foto Weltolld.) Italiaansch legerbericht. Engelsche duikboot van de „Perseus"-klasse tot zinken gebracht. ERGENS IN ITALIë. 16 October (Stefani) In zijn weermachtsbericht no. 131 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende be kend: „In den afgeloopen nacht heeft de Italiaan sche duikboot „Toti". die op patrouille was in het centrale deel van de Middellandsche Zee een En gelsche duikboot opgemerkt van de „Perseus"- klasse en daarop resoluut met kanonschoten een aanval ondernomen. Er ontstond van zeer korten afstand een hevig gevecht, gedurende hetwelk onze duikboot den vijand trof met het kanon- en mitrailleurvuur. vervolgens een snelle ma noeuvre maakte en daardoor in een gunstige po sitie kwam te liggen om hem te torpedeeren. Het vijandelijke vaartuig werd midscheeps getroffen en zonk verticaal met de voorsteven omhoog. Onze duikboot heeft geen verliezen onder de opvarenden geleden en heeft slechts schade van weinig beteekenis opgeloopen aan den lich ten buitenbouw. De vijandelijke onderzeeërs van de „Perseus"-klasse geschikt voor het be varen van den Oceaan meten 1500 ton aan de oppervlakte en 2000 onder water. Zij zijn bewapend met acht torpedo's, een kanon van 102 m.M. en twee machinegeweren. In Noord-Afrika heeft onze luchtmacht on danks de ongunstige weersgesteldhend de vijandelijke vliegvelden gebombardeerd van Bir Kenays, El Daba, Assaba, Maatei, Bagush, Foe- ka en Bir Aboe Smeit, alsmede vijandelijke ba rakken te Mersa Matroeh, waarbij alle doelen, ondanks de hevige reactie van het afweerge schut. werden getroffen. Al onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. De vijand heeft zijn luchtaanvallen herhaald op Bardia, Solloem, Derna en Birsolof (ten zuid westen van Sidi el Barrani», waarbij in totaal één persoon werd gedood en vijf gewond. Een andere nachtelijke luchtaanval op Benghazi welke in verscheidene golven werd ondernomen, heeft geen slachtoffers gemaakt. Wel werd schade toegebracht aan woonhuizen. In de haven werd een motorboot tot zinken gegbracht. In het gebied van Dijarabub heeft een van onze jachtvliegtuigen een vijandelijke machine van het type „Lysander" neergehaald. In Oost-Afrika werden vijandelijke luchtaan vallen ondernomen ap Rasgasar (Massaoea), Deridaoea en Hargneisa. Er vielen geen slacht offers en er werd geen schade aangericht". DE ITALIAANSCHE STRATEGIE .AAN HET NOORD-AFRIKAANSCHE FRONT. Het D.N.B. meldt uit Rome: Onder het opschrift: „De actie wordt voort gezet" schrijft de „Giornale d'Italia" dat het offensief van maarschalk Graziani geenszins tot staan is gekomen, doch methodisch wordt voort gezet. In de faze van het oogenblik moeten twee vraagstukken worden opgelost. In de eerste plaats moeten nieuwe étappes voor de verdere ontwikkeling van het komende offensief worden voorbereid. In de tweede plaats moet het ge bied in den flank en den rug der Italiaansche- troepen gezuiverd worden. Engeland heeft tot aan de Nijldelta in op eenvolgende linies een versterkingsstelsel van continentaal type aangelegd en gemotoriseerde en automatische wapenen tegen de Italianen geconcentreerd. De Italianen moeten oprukken over een woestijnfront van ruim 600 KM. breed. In deze streek bevinden zich maar wei nig bronnen en een weg, die voor groote af deelingen begaanbaar is, doch door de Engel schen op hun terugtocht vernield werd. Verder zijn er enkele onbegaanbare karavaanwegen. De nieuwe steunpunten moeten uit. een „niets" geschapen worden. Men moet wegen aanleg gen, op vooruitgeschoven posten opslagplaat sen inrichten, die goed beschermd zijn tegen aanvallen uit zee en uit de lucht en door het boren van nieuwe bronnen een watervoorraad vormen. Met dit werk is men reeds goed gevorderd. In de nabijheid van het nieuwe Italiaansche front op Egyptisch gebied heeft men bronnen gevonden, die in snel tempo voor het gebruik gereed worden gemaakt, maar ook van betee kenis is de zuivering van het Egyptische ge bied. waar generaal Wavell talrijke gemotori seerde afdeelingen heeft opgesteld. In de om geving der verschillende oasen zijn deze troepen bijzonder sterk. De Italiaansche actie heeft op het oogenblik de vernietiging dezer troepen ten doel. Men kan aannemen dat zij reeds in aan zienlijke mate ontwapend en verzwakt zijn. Bovendien hebben de Italianen veel waardevol materiaal, dat in den besten toestand verkeert, buitgemaakt. De Britsche strijdkrachten in dit gebied zijn aanzienlijk. In Siwa ligt een divisie, te Mersa- Matroeh zijn er tenminste drie. waaronder de beroemode Engelsche gepantserde divisie, die reeds meermalen door de Italianen teruggesla gen en verstrooid, doch door de Engelschen steeds weer in koortsachtige haast gereorgani seerd is. Majoor Mölders. die zich door zijn verrichtingen bij het Duitsche luchtwapen veel bekendheid verwierf, voor zijn „Saarbergmann", waarmede hij vele successen oogstte. (Foto Weltbild.) Russisch volkscommissariaat voor controle op de begrooting. Het Russische Telegraafagentschap Tass meldt: Gepubliceerd is het reglement voor net volkscom missariaat ter controle op de begrooting van de Sovjet-Unie, een federale instelling. Dit volkscom missariaat heeft tot taak strerg toezicht te houden op de Rekenkamer, op het gebruik van de hulp bronnen van den staat en op de stoffelijke waar den, die ter beschikking staan van de organisaties van den staat, coöperaties, instellingen en ondernemingen alsmede op de uitvoering van de besluiten der regeering. Hiertoe heeft het volkscommissariaat bij de voornaamste ondernemingen en staatsdiensten vaste controleurs en stuurt voorts deze functiona rissen naar verwijderde gebieden van groot econo misch belang. Verder geeft het leiding aan de over eenkomstige commissariaten in de afzonderlijke gefedereerde republieken. Blijkens een A.N.P. bericht uit Lissabon is de Britsche ambassadeur te Washington, Lord Lothian, gisteren met het Clippervliegtuig te Lissabon aan gekomen op reis raar Londen. De fabricatie van oorlogsmateriaal, evenals de invoer, de uitvoer cn de doorvoerhandel van oor logsmateriaal door Frankrijk en de Fransche be zittingen wordt op grond van twee decreten ver boden. aldus verneemt het D.N.B. Uit Stockholm meldt het D.N.B,: Het Zweed- sche Telegraafagentschap T.T. maakt bekend dat een Engelsch eenmotorig vliegtuig gisterochtend in Noord-Lapland door het Zweedsche luchtafwee- geschut gedwongen is te landen. De twee inzitten den werden geïnterneerd. Na besprekingen te hebben gevoerd met graaf Ciano en Mussolini heeft de Bulgaarsche minister varn Landbouw zoo meldt het D.N.B. uit Rome deelgenomen aan een ontvangst in het gebouw van het internationale landbouwinstituut tc Rome. Op zijn tocht door de stad werd hij door de bevolking hartelijk begroet. In verband met de opening van een nieuwe luchtverkeerslijn Turku-Mariehamm-Stoekholm is gisteren de vlieghaven op de Aalands-eilanden in dienst gesteld. Van Finsche zijde nam de minister van Verkeer aan de opening van lijn en' vliegveld deel. Ook de Finsche en de Zweedsche luchtvaart maatschappij waren vertegenwoordigd. (D.N.B.) De „Republique du Sudest" meldt blijkens een D.N.B.-bericht dat de gemeenteraad van Lourdes op initiatief van maarschalk Pétain besloten heeft de beroemde grot van Lourdes weer aan het bis dom in eigendom over te dragen. Nadat de grot door de Fransche wet nopens scheiding van kerk en staat in eigendom aan den staat overgegaan was. Het Italiaansche persbureau Stefani meldt uit Orvieto dat gistermiddag om negentien minuten over drie tweemaal een krachtigen aardschok ge registreerd is. Naar te Kaboel verluidt zal de campagne der burgerlijke ongehoorzaamheid, waartoe de Britsch- Indische Congrespartij heeft besloten, heden be ginnen. (D.N.B. Het D.N.B. verneemt uit Beiroet: Naar uit Kaïro wordt gemeld, is de Britsche minister van Oorlog, Eden, daar aangekomen om met den op perbevelhebber in Egypte, generaal Wavell, be sprekingen te voeren. Volgers een in de Italiaansche Staatscourant gepubliceerd decreet wordt ook de provincie Rome bij het gebied gevoegd, dat in ieder opzicht tot oor logsgebied wordt verklaard. (D.N.B.) De Londensche radio deelde, naar het D.N.B. verneemt, mede dat de regeering van Groot-Brit tannië de handelsbetrekkingen met Roemenië ver broken heeft «kt®/"""1 PROGRAMMA VRIJDAG 18 OCTOBER (IA ARS VELD. 414.4 M. AVRO-Uitzending. 8.Nieuwsberichten ANP. gramofoonmuziek 8.40 Orgelspel. 9.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgen vrouw. 10.35 Ensemble Rentmeester (11.00—11.15 Reportage) 12.— AVRO-Aeouian-orkest 12.45 Nieuws- en 'economische berichten ANP. 1.De Romancers en soliste. 2.— Reportage. 2.15 AVRO- Amusementsorkest en gramofoonmuziek 3.45 Decla matie. 4.Het Philharmonisch kwartet. 4.45 Piano voordracht 5.15 Nieuws- en economische berichten. ANP. 5.30 Muziekkorps van de S. S. 6 30 VPRO: Gesprekken het luisteraars. 6.45 Actueele repor tage of gramofooinmuziek 7.Vragen van den dag (ANP) 7.15 Nieuw Hollandsch strijkkwartet 7.50 Interview 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Fragmen ten uit de opera „Das Nachtlager von Granada". 9.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. KOOTWIJK, 1875 m. KRO-Uitzending. 7.— Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (En gelsch). 7.30 Wij beginnen den dag. 8.Nieuwsbe richten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek (9.009.15 Be richten - Duitsch. 11.125—11.30 Berichten - En gelsch) 12.— Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuws- en econo mische berichten ANP. 1.— KRO-orkest 2.— Be richten (Duitsch) 2.15 Gramofoonmuziek (3.30— 3.45 Berichten - Engelsch). 5.—Berichten (Duitsch) 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 Gramofoonmuziek (6.15—6.30 Berichten - Engelsch) 6.45 Berichten 7.— Vragen van den dag (ANP) 7.15 Gramofoonmuziek 7.30 Berichten (Engelsch) 7.45 Reportage. 8.— Berichten (Duitsch) 8.15 Nieuwsbe richten ANP en gramofoonmuziek 8.30 Berichten (Engelsch) 8.45 Gramofoonmuziek 8.55 Wij sluiten den dag. 9.00 Nieuwsberichten ANP. Sluiting.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7