Spoxt 't Garnaal thans een belangrijk product onzer visscherij. „Een Amsterdamsche Jongen". DONDERDAG 17 OCTOBER' TOW TTAAR'EEH'S D'AGBEAD Mevrouw garnaal legt gemiddeld 5000 eitjes. Het „Verkoopkantoor voor Garnalen" treedt regelend op De in ons land zeer bekende en door velen, die van een lekker hapje houden, bovendien zeer geliefde z.g. „Noordzee"- of „zandgarnaal" (Crangon Vulgaris), is een bewoner van het ge matigde gedeelte van den Noord Atlantischen Oceaan en komt eveneens langs de meeste kus ten van Europa, zoowel op slibachtigen als zan- digen bodem, algemeen voor. Vooral is dit het geval op de West- en Zuid kust van Noorwegen vanaf de Trondhjemfjord, de kusten van Denemarken. Nederland, België, Engeland en het gedeelte van de Fransche kust. dat door de wateren van den Oceaan wordt be- spoeld. De garnaal gelijkt veel, wat haar vorm en uiterlijk betreft, op een kreeft in het klein, tot welke familie zij dan ook behoort. Haar lichaam is bekleed met een dunne door schijnende hoornachtige schaal, welke nogal va- rieerend van kleur is. hetgeen ten nauwste ver band houdt met de kleur van den bodem, en een uitstekend wapen is om zich tegen haar vijan den te kunnen beschermen. In het achterlijf van de garnaal bevindt zich een spierachtige massa (het vleesch), welke zeer smakelijk en bovendien het eenige is van dit schaaldiertje, dat gegeten wordt. Het vrouwtje legt eieren, die aan het achter lijf tusschen de zwempooten vastkleven en mee gevoerd worden, totdat ze uitkomen. De kleefstof waarmede de eitjes (kuit) aan het lichaam worden vastgehecht, wordt door klieren afgescheiden, welke in de onmiddellijke nabijheid van de geslachtsopening naar buiten uitmonden. De jongen verlaten het eitje als lar ve en groeien zeer snel, zoodat zij na een jaar reeds een lengte van 4 a 4!/2 c.M. bereikt heb ben. De grootste lengte, die zij echter kunnen bereiken, bedraagt voor den man 7 c.m., terwijl het vrouwtje nog grooter kan worden. Hoewel de garnalen bij een lengte van 5 c.m, reeds geslachtsrijp zijn, legt het vrouwtje voor den eersten keer eieren, als zij een lengte van 5(4 c.M. heeft bereikt. Het leggen der eieren ge schiedt altijd in zout water. Daar de garnalen dus reeds vroeg geslachts rijp v.iin en men berekend heeft, dat elk vrouw tje gemiddeld pl.m. 5000 eitjes per jaar legt, blijkt hieruit, dat zij buitengewoon vruchtbaar Z1JHet voedsel der garnalen bestaat uit z.g. bor stelwormpjes en andere kleine diertjes. Zij moet echter ook wel slik als voedsel tot zich nemen. De garnalen leven zoowel in zout-, als in brak water. In het voorjaar trekken zij uit zee naar het ondiepe water en de zeegaten, waar zij meer voedsel vinden. Vooral in de zomermaanden zijn ze dicht bij de kust en hoe warmer het wordt, hoe hoQger de garnalen optrekken, waarbij de kleintjes steeds voorgaan en de groote volgen. Gedurende October en November vindt de al- gemeene trek naar zee weer plaats, doch nu zijn de rollen omgekeerd, daar de grootere. exempla ren zich thans het verst in zee begeven en de kleintjes dichter bij het land blijven. De garnalen leven in zeer groote scholen bij elkaar en worden jaarlijks bij milliarden dooi de visschers gevangen. Bovendien zijn ze tevens een zeer gewild voedsel voor allerlei visschen,_die eveneens millioenen en millioenen van deze dier tjes verslinden. GARNALENVISSCHERIJ EEN OUD BEDRIJF. De garnalenvisscherij in ons land is een reeds zeer oud bedrijf en wordt in normale omstandig heden langs de geheele Nederlandsche kust, van den Dollard tot het Zwin, uitgeoefend. Het is tevens nog niet zoo lang geleden, dat deze visscherij eveneens in de Zuiderzee plaats vond, doch toen de afsluitdijk gereed kwam was deze visscherij echter helaas ten doode opge schreven. daar de garnaal reeds spoedig uit het IJselmeer verdwenen was. De garnalenvloot bestaat in het algemeen uit kleine vaartuigen, welke meestal van een motor zijn voorzien en waarvan de bemanning gewoon lijk uit 2 a 4 koppen bestaat. Het vangen en verwerken (kok^n) der garna len aan boord van deze scheepjes geschiedt op de volgende wijze. Zoodra het vaartuig op de plaats is aange komen, alwaar gevischt zal worden, wordt het net dat tegenwoordig meestal van houten borden is voorzien, ten einde dit te kunnen open houden, overboord gezet, om vervolgens achter het vaar tuig over den bodem te worden gestept. Na gewoonlijk 1 a 2 uur gesleept te hebbën. wordt het vaartuig stilgelegd, het net wordt binnengehaald hetwelk eveneens veelal met motorkracht geschiedt en de inhoud welke zich in de z.g. „kuil" hiervan bevindt wordt op het dek gestc-t. Hierna wordt het net indien hn niet gere pareerd behoeft te worden, hetgeen echter meer malen wel het geval is wederom overboord gezet, w.n-rna met het verkerken van den eer sten trek, zooals dit in visscherskringen wordt genoemd, een aanvang kan worden gemaakt. Allereerst woirdt nu begonnen met het sepa- reeren van de zich aan het aek bevindende krie belende massa, door het verwijderen van de krabben, kwallen, zeesterren, diverse soorten visschen en vischjes, zeeplanten, enz., welke zich hier tusschen bevinden, zoodat uitsluitend de garnalen overblijven. Deze worden nu in een zeef gedaan en op grootte gezeefd. De gezeefde garnalen, welke de voorgeschreven maat hebben en voor menschelijke consumptie bestemd zijn. worden nu zorgvuldig met zout water gewasschen en vervolgens in den hiervoor bestemden kookpot gestort, welke gevuld is met kokend zeewater en waaronder een flink vuur is aangelegd. Zoodra de garnalen gaar zijn. het geen reeds spoedig het geval is. worden zij uit den pot geschept en in langwerpige houten bak ken. waarvan de bodem uit roosterwerk bestaat, gedaan, om vervolgens te kunnen afkoelen. Aan de gekookte garnalen, die voor export bestemd zijnT wordt nog een hoeveelheid gewoon keuken zout toegevoegd. Ze worden bovendien in afzon derlijke manden aan de markt afgeleverd. De garnalen, welke niet aan de voorgeschreven grootte voldoen (pufgarnalen) worden doorgaans op een hoop aan het dek geworpen en zijn voor het bereiden van veevoeder bestemd. Zoodra de eerste trek aan boord gekookt en het dek weer voldoende opgeklaard is. wordt het net opnieuw binnengehaald en de inhoud hier van wederom op dezelfde wijze behandeld. De visscherij wordt voortgezet, totdat het door het „Verkoopkantoor van garnalen" vastgestelde quantum garnalen, dat op dien dag door het vaartuig mag worden aangevoerd, voor de markt gereed is. Behalve gekookte garnalen heeft er eveneens aanvoer van ongekookte z.g.n „versche" of „natte" garnalen plaats, daar het publiek in sommige deelen van ons land, speciaal in Am sterdam, de garnalen zelf wenscht te koken. Deze garnalen worden aangevoerd door hier voor speciaal bestemde vaartuigen, welke een z.g. ..bun" zijnde een in het vaartuig afge schoten ruimte, waarin het zeewater vrij in en uit kan stroomen aan boord hebben, waarin deze diertjes levend bewaard kunnen worden. Bij aankomst in de haven worden ze alsdan onmid dellijk gelost en met den meesten spoed doox-ge- zonden naar de bestemmingsplaats, opdat ze levend aan het publiek ten verkoop kunnen wor den aangeboden. In normale tijden geschiedt de garnalenvoor- ziening van Amsterdam hoofdzakelijk door de vaartuigen, welke de garnalenvisscherij van IJmuiden uit op de Noordzee uitoefenen, doch sedert ons land in den oorlog is betrokken, waax-- door de visscherij te IJmuiden moest worden stilgelegd, is Scheveningen als garnalenleveran- cier voor de hoofdstad opgetreden en is dit thans nog. HET „VERKOOPKANTOOR VOOR GARNALEN" Alle aangevoerde garnalen moeten worden af geleverd aan het „Verkoopkantoor voor garna len". dat in alle aanvoerhavens over agentschap pen beschikt. Het verkoopkantoor, dat gevestigd is Juliana van Stolbergplein 3-4, te 's-Gravenhage en on der leiding staat van den directeur den heer J. P. Vrolijk, dat gedurende zijn bestaan reeds veel goed werk heeft gedaan, zoowel voor de garna- lenvisschers als het bedrijf, zorgt o.a. voor een redelijke verdeeling der orders onder de vis schers, voor de keuring der aangevoerde garna len, een snelle expeditie, etc. Aangezien de provinciale- en gemeentelijke keuringsdiensten zich bovendien belasten met het toezicht op het hygiënisch pellen en met de controle op de deugdelijkheid van de in den handel gebrachte garnalen, is het dan ook vol komen begrijpelijk, dat het gebruik van garna len in ons land in omvang begint toe te nemen. Het is echter nog lang niet voldoende om de op varenden van de Nederlandsche garnalenvloot, die dit helaas zoo bitter noodig hebben een menschwaardig bestaan te verschaffen. Door het coixsumeeren van aanmerkelijk meer garnalen, die het geheele jaar door vei'krijgbaar, bovendien gezond, voedzaam en niet duur zijn, kan hierin zeer zeker verandering worden ge bracht. D. KRUTJFF (Nadruk verboden). ^KtJN/T [NUTTERE^ SCHOOLMATINEE. Een bekend HaaiTemmer en tooneelliefhebber zond mij vandaag een programma van „Een Am sterdamsche Jongen of Het Buskruit-verraad in 1622" van precies 60 jaar geleden, toen Van Len- nep's stuk te Haarlem op de kermis van 1880 door het gezelschap Van Ollefen, Moor en Veltman ge speeld werd in zooals in het programma te lezen staat hunne „net-ingerichte schouwburgloge op de Nieuwe Groenmarkt over hét Gerechtshof". Wat al bekende nu legendarische namen komen er op dit programma voor: K. Vos, Van Ollefen, Ellenberger, Van Beem, mevrouw Albregt- Engelman, Anna Fuchs én natuurlijk ook Velt man. De schurk, Jean le Chantre was een der ver maarde rollen van Veltman die zelfs nog eens op 82-jarigen leeftijd in de Maatschappij Apollo te Amsterdam in Van Lennep's stuk is opgetreden. Me vrouw Albregt-Engelman had op de kermis te Haarlem de rol van Brecht, nu door Magda Jans- sens vervuld en Arend, „de Amsterdamsche jongen" werd en travesti gespeeld door Eveline kapper, de actrice die velen zich nog met haar man Meyer van Beem van het gezelschap Willem Royaards zullen herinneren. „Groot, beroemd tooneelspel", noemt de directie „Een Amsterdamsche Jongen", en zeker is het, dat dit stuk van Van Lennep dat in 1880 al 20 jaar oud was telkens weer op het repertoire verscheen. Ook later heeft het zich lang op het tooneel kunnen handhaven. Zoo heeft de oude Koninklijke Vereeniging Het Nedei-landsch Tooneel evenals nu Van der Lugt Melsert 't eerste oor logsjaar met dit stuk geopend en de Amsterdam mers hebben er den Amsterdamschen geest en den lof op hun stad toen evengoed in gewaardeerd als nu. De titelrol werd bijna altijd door een jonge actrice „en travesti" gespeeld. Greet Lobo is naar ik meen de laatste tooneelspeelster ge weest, die als Arenid is opgetreden. Toch is Guus Oster r.iiet de eerste jonge man, die de rol voor zijn rekening kreeg. Cor Schultze toen nog leerling van de tooneelschool is hem er al en met groot succes in voorgegaan en ook Guus Oster's tegenwoordige directeur, Cor van der Lugt Melsert heeft in zijn jonge jaren bij de Tooneelvereenigir.ig herhaalde malen het buskruitverraad ontdekt. Zoo groot was de belangstelling van de jeugd voor Van Lennep's Amsterdamschen Jongen, dat meer dan 1700 meisjes en jongens dat is 300 meer dan 't hoogste aantal, ooit bij een schoolvoor stelling bereikt zich hadden opgegeven om de opvoering bij te wonen. Dit aantal moest dan ook verdeeld worden over twee matinees de tweede gaat op 30 October en een avondvoorstelling. Deze steeds groeiende belangstelling voor de schoolvoorstellingen te Haarlem is een reden tot verheugenis, omdat het tooneel in de toekomst het toch van de tegenwoordige jeugd moet hebben. Het was te verwachten, dat dit wel ouderwetsche. maar toch echt Nederlandsche stuk bij een zaal vol jeugd „er in" zou gaan. Wel heeft men op het klei nere tooneel te Haarlem niet de groote décors van den Amsterdamschen Stadsschouwburg kunnen plaatsen. Zoo misten wij noode het waaggebouw op het plein in het eerste tafereel en de fleurige op trekkende wacht, en moesten wij het in de burge meesterskamer met doeken doen. Dat ook de fraaie hofstede Amstelvreugd in Amsterdam was achter gebleven vonden wij niet zoo erg, maar dat de Amsterdamsche beurs door lappen was vervangen was wel wat al te primitief. Waarom niet achter de brug 'n paar van de Hollandsche geveltjes uit het eerst tafereel geplaatst Dat had tenminste nog eenige illusie gegeven. Maar aan het spel is de jeugd niets te kort ge komen. De rollen werden allen door dezelfde acteurs en actrices gespeeld als bij de première te Amster dam en dit is natuurlijk hoofdzaak. De zaal heeft genoten van het verhaal van Brecht in de burge meesterskamer, door Magda Janssens zoo sappig er kleurrijk gedaan. Louis van Gasteren speelde Jean le Chantre de oude rol van Veltman roman tisch, zonder het er toch al te dik op te leggen. Saalborn gaf een koopman Sael breed en volkomen in stijl, Roemer was een pracht van een deftigen burgemeester Van Meerten een zeer goede oude boekhouder, Elsensohn had een daverend suc ces als de stotterende beursknecht, Corrie Kore- vaar was een nobele Friesche edelvrouw en Johan Schmitz een vrij wat minder nobele edelman, Carla de Raet een lieftallige Lucia en Guus Oster een vlotte Amsterdamsche jongen, die door alle jongens in de zaal als een van de hunnen werd herkend. De oude „romantiek" wordt door de jeugd gemak kelijker geslikt dan door ons ouderen. Dat was aan de recatie van de zaal duidelijk te merken. Toch vermoed ik, dat de liefhebbers van detectiv verhalen het naieve van de verwikkeling in Van Lennep's stuk wel degelijk hebben gevoeld. En de jeugd reageert soms heel onverwachts. Zoo barstte de zaal in lachen uit, toen mevrouw Van Roldema haar verhaal begon met: „Verschoon mij, burge meester!" En in den spottenden lach van de jeugd op de brave woorden van den Amsterdamschen jon gen tot Sael: „je hebt toch berouw, patroon?" lag een niet malsche kritiek op Van Lennep. Het was een alleraardigste middag, ook voor de spelers, die een daverend succes mochten oogsten met hun spel. J. B. SCHUIL. A, J. MEIJERINK 75 JAAR. De heer A. J. Meijerink te Haarlem, de bekende propagandist voor het reddend zwemmen en op richten van de Haarlemsche Reddingsbrigade voor Drenkelingen, hoopt 25 October a.s. zijn 75ste jaar te bereiken. Hij wenscht echter dezen dag.onop gemerkt te laten voorbijgaan. •NIEUW LID PROVINCIALE STATEN. In de vacature-Kooiman in de Provinciale Staten van Noord-Holland is, nu de heer D. A. Flontrop zijn benoeming niet heeft aangenomen, benoemd verklaard de heer W. F. Allan te Koog aan de Zaan KOFFIE ZONDER BON VERKOCHT. De politie te Haarlem heeft Woensdag proces verbaal opgemaakt tegen een 51-jarigen winke lier wegens het verkoopen van koffie zonder bon. Twee inwonei's, die deze koffie kochten, kregen eveneens een bekeuring. Er werd 25 K.G. koffie in beslag genomen GEVONDEN VOORWERPEN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie Smede- straat te Haarlem, uitsluitend tusschen 11 en 13 uur. Terug te bekomen: Beursje, v. Voorthuizen, Brouwerkade 47 rood; Bril, Das met speld, Etui, Gewicht, Jasje, Bureau van Politie, Smedestraat: Broche, Gerritsen, Merovingenstraat 38; Collier, v. Pelt, Zomerkade 73, Geld, Ravenhorst, Span jaardslaan 1, Horloge, Dreyer, Westergracht 105 zwart: 1 Paar handschoenen, Kockelkoren. Jan Evertsenstraat 9; Distributiekaart, Brecht, Rijn straat 87; idem, Schemmekes, Voorduinstraat 51: idem, Distributiekantoor, Steenbokstraat; 1 Paar laarzen, Wassink, Spaarnhovenstraat 57; Man chetknoop, Kremer, Pallasstraat 10; Kindermuts, Meijer, Ted. van Berkhoutstraat 114 rood: Num merplaat N. H„ Cames, Boschlaan 47 Bloemendaal; Portemonnaie m.i. Strootman. Kanariestraat 90; Rozenkrans, Hogendijk, Reitzstraat 67;* Rijwiel plaatje, Hartog, Thomsonlaan 27; idem. Stolwijk. Kruisstraat 10; Rozenkrans, Hoorik, Zijlweg 45: idem, Huyboom, Nassaulaan 48. Fraai financiëel resultaat van het vierbonden-tournooi ten bate van RotterdamMogelijkheid van een uitgebreide herhaling besproken De voetbalcompetitie in de donkere maandenIs de vlinderslag reglementair geoorloofd? Fouten van „beginnelingen" in de biljartsportOver boksers en een sintelbaan te Enschedé. (Adv. Ingez. Med.) Het vierbonden-tournooi, dat aan het einde van het vorige voetbalseizoen ten bate van Rot terdam werd gehouden en waaraan de stedelijke elftallen van Amsterdam, Den Haag, Haarlem enutrecht deelnamen, heeft in zooverre aan het gestelde doel beantwoord, dat eexx bedrag van rond 6500 gulden aan den burgemeester der Maasstad kon worden overhandigd. Terwijl in Amsterdam en Haarlem de belangstelling voor deze steden wedstrijden slechts zeer matig was de wegblijvers hadden overigens ongelijk, want de in onze stad gespeelde matches waren het aanschouwen ten volle waard was het aantal bezoekers vooral in Utrecht verrassend groot en de bewoners van de Domstad kunnen er zich dan ook op beroemen, verreweg het meeste tot het hierbovengenoemde bedrag te hebben bijgedragen. Op den heer Ch. Boeree, penningmeester der afdeeling Haarlem van den N.V.B. rustte mede de aangename taak deze som gelds aan burge meester Oud te overhandigen en hij nam deze gelegenheid te baat om met zijn confraters uit Rotterdam en Den Haag de mogelijkheid van een volgend tournooi te bespreken. Daaraan zou dan ook een Rotterdamsche ploeg deelnemen, zoodat er dan vijf teams in het veld zouden komen. Gezien het feit, dat de Maasstad een groot aantal eerste klassers, waaronder de kam pioensclub van Nederland, telt, zou ongetwij feld een zeer sterk elftal op de been kunnen worden gebracht, dat de publieke belangstel ling ten goede zou komen. Tevens zouden de ontmoetingen AmsterdamRotterdam in eere worden hersteld en de gezonde rivaliteit, die vroeger in dit soort wedstrijden tot uiting kwam, zou een waarborg voor een interessante krachtmeting zijn. De vraag is nu maar, of er voldoende speel dagen kunnen worden vrij gemaakt, doch daar er dit seizoen geen interlandmatches zullen worden gespeeld, zal deze moeilijkheid wel zijn op te lossen. Van verschillende zijden kwam ons ter oore dat de N.V.B. overweegt, de competitie gedu rende de maanden December en Januari in vei*band met de korte dagen en de verduiste ringsmaatregelen stop te zetten. Bij nadere in formatie hebben wij van deze berichten of zoo men wil geruchten, geen bevestiging kunnen krijgen. Het is inderdaad niet prettig voor een buiten- de plaats van haar vestiging spelende club om den terugtocht van het terrein naar het station in een vreemde omgeving in de duisternis te moeten maken, wat vooral in de donkere dagen voor Kerstmis niet mee zou vallen. We hebben er echter eenige weken geleden iix deze rubriek al op gewezen, dat men in ver schillende afdeelingen dit bezwaar voor een groot deel zou kunnen ondervangen door zooveel mo gelijk de plaatselijke ontmoetingen tot de „don kere periode" te bewaren. In zeer vele plaatsen vaxx ons land immers zijn twee of meer clubs gevestigd, die in dezelfde sectie spelen, o.a. te Rotterdam, Den Haag, Amsterdam, Utrecht, Enschedé, Tilburg, Nijmegeix, Groningen en Haarlem. Dit geldt vooral voor de lageie klassen, de tweede klasse meegerekend en indien men het competitie-programma op de hier aangegeven wijze zou samenstellen, zouden spelers en sup porters den weg naar huis langs hun bekende wegen gemakkelijker dan in een andere stad kunnen vinden. Men is het er nog steeds niet over eens, of de vlinderslag bij het schoolslagzwemmen al dan niet x-eglementair is. Van tijd tot tijd wordt daarover door de deskundigen heftig gediscus sieerd en als de voorteekenen niet bedriegen, zal eerlang wel het besluit worden genomen om het gevlinder niet toelaatbaar te verklaren. Deze maixier van zwemmeiv geeft den beoefenaar meestal een voorsprong, die dan weer geniveb leerd wordt op de tweede helft van de wed- strijdbaan, omdat'vrijwel niemand den vlinder slag die een extra-krachtsinspanning ver- eischt, over 100, laat staan over 200 Meter, kan volhouden. De Amsterdammer Smitshuyzen, de school slagkampioen van Nederland, heeft er sinds eenigen tijd nu wat anders op gevonden. Van elke drie slagen is de eerste een vlinderslag, ter wijl de twee volgende onder water worden ge zwommen. Op die wijze bereikt hij een zeer groot nuttig effect, vooral omdat deze sterke knaap het de volle 100 Meter weet vol te hou den. Daardoor kan hij een belangrijken voor sprong op zijn tegenstanders nemen en zeer fraaie tijden maken. Zoo noteerde hij onlangs De opvoering van Fi garo's Hochzv"t door de Weensche Staatsopera in het gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Den Haag, werd bijgewoond door den Rijkscommissaris. Een scène uit de opera. Inzet: dr. Seyss Inquart met verschillende an dere autoriteiten in de eereloge. (Foto Schimmel- pennlngh). on de 33 Meter-baan in het Sportfondsenbad te Haarlem 1 min. 14 sec., een tijd. die niet veel boven het nationale record ligt en waarmede hij ruim zes seconden sneller was dan de Hagenaar Seton. wat over een afstand van honderd Meter heel wat wü zeggen. In een gesprek, dat wij eenigen tijd geleden - met den bekenden drie-band-speler Sengers hadden, wees deze op een welhaast algemeene fout. die beginnelingen iix de biljartspoit ma ken. Dit begrip beginnelingen moet men zeer ruim opvatten, omdat verreweg het grootste deel van hen, die hun wekelijksch partijtje van 75 of 100 punten in een koffiehuis maken, juist door de bedoelde fout door de jaren heen beginne lingen blijven. Zij meenen namelijk dat aan eiken stoot effect moet worden gegeven, terwijl zij toch bij nuchtere beschouwing van de dikwijls zeer een voudige meetkundige figuur, door de ligging der ballen ten opzichte van elkaar gevormd, op hun vingers konden natellen, dat de gewenschte carambole door een rustigen, effectloozen stoot kon worden gemaakt. De waarheid van deze simpele redeneering bleek ons kort geleden, toen we zulk een „be ginneling" aan het werk zagen, die toch uit hoofde van zijn beroep, zeer vaak in de gele genheid is om de beste spelers in actie te zien. En tegelijkertijd zagen we -de juistheid in van wat de heer Sengers verder verklaarde. Door het gadeslaan van goede biljarters zal de onervaren speler, mits hij terdege oplet, op den duur wel leeren. hoe diverse situaties moeten of kunnen worden opgelost, maar aangezien hij wel naar den loop der ballen en meestal niet naar de wij ze vaix stooten kijkt (daar hij zich niet in de lijn van de queue bevindt), zal de uitvoering door hemzelf toch nog veel te wenschen la ten. En wanneer zijn'poging dan al eens gelukt, dan denkt hij bij zichzelf, wat zijn tegeixstan- der hard-op zegt: „Daar wisten ze thuis ook niets van". Van hoe grooten invloed de aanwezigheid van een kampioen of een uitblinker in een tak van sport voor de propaganda daarvan in een be paalde plaats kan zijn, is dezer dagen weer eens gebleken. Tot voor eenige jaren werd het amateur-boksen vrijwel uitsluitend in Am sterdam, Rotterdam en Den Haag in wedstrij den naar voren gebracht en in de rest van ons land niet dan bij uitzondering in het open baar beoefend. De gebroeders Quentemeyer voelden echter veel voor de nobele kunst van zelfverdediging en zij trachtten zich in hun woonplaats En schedé onderling zoo goed mogelijk te bekwa men. Ten slotte waagden zij zich o£> wedstrij den in een- der drie vorengenoemde steden en hoewel zij natuurlijk in den beginne, herhaal delijk klop kregen, brachten zij op den-duur het aldus geleerde met succes in practijk. Het ge volg was: een boksclub in hun woonplaats en al spoedig trokken de demonstraties der gebroe ders de aandacht van vele jongelui, die tot de vereenigiixg toetraden. Enschedé werd zoodoende in betrekkelijk korten tijd een bokscentrum van beteekenis en Zaterdag ji. werd de voortvarendheid van de plaatselijke club D. B. O. beloond met een wed strijd Enschedé—Amsterdam. Ofschoon de hoofdstedelingen met een sterke ploeg versche nen, eindigde de ontmoeting onbeslist en dat nog wel zonder de medewerking der gebroeders Quentemeyer, voor wie geen gelijkwaardige te genstanders konden worden gevonden. Maar dat was nog niet alles; de voorzitter van den Nederlandschen Boksbond, de heer G. E. van der Werff Jr.. die tevens praesus van de Nederlandsche Athletjek Unie is, maakte in een propaganda-redevoering twee belangrijke feiten bekend. In de eerste plaats zullen de natio nale bokskampioenschappen begin April a.s. in Enschedé worden gehouden en wat ze ker van nog meer belang is voorts zal, als gevolg van een bespreking met den burgemees ter van deze stad, hoogstwaarschijnlijk een sintelbaan worden aangelegd. Dit werk zal in werkverschaffing, eventueel in samenwerking met den opbouwdienst. worden uitgevoerd. En dat doet wederom de uit den treure her haalde vraag rijzen: wanneer volgt Haar lem? Dammen HOOFDKLASSE-COJIPETITIE NEDER LANDSCHE DA.MBOND. Zondagmorgen speelt de Haarlemsche Dam- ;]n n^?r c!ut>lokaal. bovenzalen van Restau- ïant Munniks, Groote Markt 10, voor boven^e- {5er™ïe competitie te"en Damclub „Oosterkwar- Zooals bekend, won de Haarlemsche Damclub ontmoeting tegen .Oo.sterkwartier" met het kleinst mogelijk verschil (li— 9) zoodat Zondag a.s. een spannende wedstrijd verwacht mag worden. Waterpolo STEDENWEDSTRIJD UITGESTELD. De steden wedstrijd Haarlem—Den Haag die op Maandagavond 21 October, in het kader van het .er kringen tournooi, in Den Haag gespeeld zou worden, gaat niet door. OPMERKINGEN VAN LEZERS. FORENSEN EN DE DISTRIBUTIE. Een abonné deelt ons mede, dat hij als forens - Maandag j.l. genoodzaakt was vroeger van kan toor te gaan om zijn broodkaart in ontvangst ie nemen. Was het, vraagt hij, nu niet mogelijk ge weest, het distributiekantoor om 8 uur te openen of het s avonds van 67 uur weer een uur open te stellen? Mij is bekend, dat bewoners van Bus- sum, Heemstede en Bloemendaal dadelijk kosteloos legitimatiebewijzen hebben ontvangen. Waarom zijn de forensen van Haarlem niet op dezelfde wijze be handeld?

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9