KRUSCHEN Cicerone. FLITSEN AGENDA. H "A" A R EE M'S DAGBEAD 3 Interessante restauratiewerken te Culemborg. Eert toren dreigde in te storten ƒ100.000 voor befaamd stadhuis. IN het historisch zoo merkwaardige stadje Culemborg aan de Lek zijn thans inte ressante zaken aan de orde. Het gaat om de restauratie van twee bijzondere bouwwerken, die de romantiek van verre I dagen symboliseerende Binnenpoort en het stadhuis. De Binnen- of ook wel Langmeerpoort ge- I naamd, vormde sedert den dag, dat men de I verzakking der fundamenten constateerde een bron van verschillende verrassingen. De geschiedenis van de afsluiting voor het ver keer af en het moment, dat de officier van jus- titie te Utrecht waarschuwde de heele buurt te F zullen ontruimen, omdat er gevaar bestond voor instorting tot het restauratiestadium van I thans toe, is op zijn minst genomen opmerke lijk- En met het befaamde stadhuis, dat tot een der fraaiste in den lande behoort en op de lijst der 100 belangrijkste monumenten in Nederland vermeld staat, is het niet veel an ders. Een ingrijpend restauratieplan, dat f 100.000 vraagt, zal hier binnenkort ten uit voer gelegd worden. Wij zullen echter beide objecten afzonderlijk beschouwen en eerst beginnen met den roman van de oude baksteenen poort, waartegen de huizen aan weerszijden dicht aangebouwd zijn en die als het ware een sluitsteen vormt van Culemborgs binnenstad. De vierkante plompe toren uit de vijftiende eeuw vormde voor het oog feitelijk steeds het meest solide bouwwerk van het heele stadje. En daarom hoeft het niet te verwonderen, dat de oudheidkundige vereeniging „,Voet van Oudheusden" het plan opvatte, in dif merkwaardige gebouw met zijn twee verdiepingen een vergaderzaal met museum in te richten. Men vas reeds bezig met de inwendige veranderingen, toen de gemeente-architect de ontdekking deed, dat de toren verschillende scheuren vertoonde. Dadelijk werd het advies van Rijksmonumenten zorg ingewonnen en dat viel bijna ontstellend uit. De heele poort moest zoo gauw mogelijk wat de benedenzijde betreft vernieuwd worden: de steen was door de dreuningen van het verkeer moe ge worden en het heele bouwwerk was ernstig in ge vaar. Vooral met de fundamenten het oudste gedeelte van dit vroegere vestingwerk van Cu lemborg was het zeer slecht gesteld, waardoor de toren begon te hellen. Het bovenstuk, in de zestiende eeuw door een der eerste graven van Culemborg, Floris van Pallandt, erop gezet was nagenoeg nog gaaf, doch werd natuurlijk ook be dreigd. Met stutbalken werd dadelijk ingegrepen, terwijl de doorgang voer het zware rijverkeer werd gesloten alleen de luxe auto's mochten nog passeer en. Toen kwam de genoemde waar schuwing van den officier van justitie, die tot veel ingrijpender maatregelen noopte. Het schrik beeld, dat dit trotsche stadssymbool plotseling met een doffen slag ineen zou storten, zorgde dat er achter de restauratiemaatregelen kracht gezet werd, welke maatregelen een som van f 45.000 zullen vragen, waarvan het rijk 40 en de pro vincie 10% betaalt. Een en ander zal uitgevoerd worden onder leiding van den architect B, v. Bil- derdijk uit Dordrecht. Korten tijd geleden begon van de Waal's industrie te Amsterdam zware ijzeren buizen den grond in te heienmaar toen volgde een nieuwe verrassing. Ondanks deskundige proefboringen wilden deze steunpijlers dicht naast de muren van den toren ineens niet verder naar beneden. Men zat met de handen even in het haar: hoe moest men een ijzeren fundeering waarop de heele toren zou komen terusten, bewerkstelligen, wanneer de palen ondanks alle moeite star boven den grond bleven staan? Nieuwe onderzoekingen, nieuwe beraadsla gingen. En tot ieders verbazing bleek, dat de fundamenten van het bouwwerk in trapvorm naar weerszijden uitliepen; dus een soort versnijding vertoonden. Hoe is het mogelijk, dat wij dat bij het boren niet bemerkt heb ben, riep men uit. Ja hoe het kon, begrijpt thans nog niemand, maar het- feit is er. Daar de huizen aan weerskanten dicht tegen de historische poort aangebouwd zijn, beleeft men thans het merkwaardige schouw spel. dat men in het pakhuis van een kruide nierswinkel palen staat te heien, terwijl op handgrijpen nabij de pondjes suiker enz. af gewogen worden Aan de andere zijde heeft men ook een uit bouw moeten sloopen om een stalen wand van palen t.w. steeds drie holle buizen van 3 a 4 meter boven op elkaar den bodem in te krij gen. Wanneer deze geheel weggeheid zijn, worden zij op den beganen grond afgedekt door ijzeren balken, die dwars door de dikke poortmuren heen moeten. Eerst wanneer het heele gevaarte prac- tusch op ijzer rust, kan men ertoe over gaan, den grond terzijde open te woelen en de zieke fun damenten te verwijderen om deze te vervangen ;door andere, die ook wel weer een paar eeuwen mee kunnen Nu echter nog een verrassing: toen men den ;grond. die in het binnste van de loodrecht weg geslagen buizen omhoog gedreven werd. eens wat nader bekeek, was een ieder verbaasd. Eerst zand, idan zwaar geperst veen, vervolgens een mengsel van veen en klei en tenslotte weer zand, steeds grover wordend, totdat het tenslotte overging in.... grint. Steentjes van tienduizenden jaren geleden, herinnerend aan die dagen, toen de Lek ook nog daar stroomde, waar nu de toren zich in zijn grijze oudheid verheft Op enkele honderden meters afstand van de poort, verheft zich een juweeltje van oude bouw kunst: het stadhuis met zijn trapgevel, bekroond door een stijlvol koepeltje. Het is de schepping van den Belgischen meester Rombaut Kelder mans in 1554; een zekere luchtige charme be- |heerscht het geheel. Toen voor 2 a 3 jaren aan de Oostzijde een uit puiling ontdekt werd, sloeg de schrik iedereen om het hart. De ijzeren ankers hielden alles nog bij elkaar, doch de ,.wond" begon een gevaarlijk aspect te vertoonen. Deze verzakking werd aan leiding, dat men het stadhuis eens wat nader ging bekijken en ontdekte, dat in den loop dei- jaren veel bedorven was. Of om het met de woor den te zeggen, die de burgemeester van Culem borg. de heer Y. Koestra. die wat trotsch op zijn ®a°oie stadje is en uitstekend ten aanzien van his torische zaken geörienteerd is, gebruikte: Men heeft heel wat verprutst. In het interieur werden allerlei schotten getimmerd, die er heelemaal niet. thuis hoorden. Er ontstonden deuren en ramen, naarmate het te pas kwam pr. J. Kalf. de inspecteur voor kunstbescher- niing, moet bedroefd het hoofd geschud hebben. Bij stemde dadelijk in met een ingrijpend res tauratieplan, waarvoor een hoogere subsidie dan het normale percentage ter beschikking zal wor den gesteld. Het heele interieur wordt bij wijze van spreken ondersteboven gehaald en het parool luidt: terug naar den ouden toestand! De secretarie gaat naar beneden, zoodat de hal, Waar vroeger de schepenen het vonnis velden over Culemborgsche zondaars, ook weer vrij zal komen te liggen. De raadszaal wordt B en W.- kamer en het archief eens de oude burgerzaal umt een magnifieke schouw wordt ingericht als vergaderlokaal. Honderdduizend gulden moge DENK ER OM DAT JE NIET THUIS KOMT RONDER EEN LOT DER ZILVERVL00T-V ER LOTING TEN BATE VAN BREDERODE-DUIN want ik wil kans maken op de prachtige zilveren voorwerpen, die worden verloot en het doel steunen. TREKKING 28 October a.s. (Adv. 6320) (Adv. Ingez. Med.) veel geld zijn, maar dan wordt het stadhuis ook nog meer een bezienswaardigheid dan weleer Hoe zuinig men op dit gebouw is, moge blijken uit het feit, dat het heele interieur gestut is met zware balken voor luchtgevaar. terwijl de stee- nen leeuwtjes, die den ingang sierden, keurig in gepakt in de duistere kelder andere dagen af wachten. Ook aan den buitenkant wordt het stadhuis heelemaal opgeknapt en zal dan straks met zijn oude „kaak" de schandpaal, waaraan booswichten vroeger „aan de kaak" gesteld wer den, een nog suggestiever getuigenis zijn van die dagen, toen Culemborg een zelfstandig staatje was. Zeer binnenkort hoopt men met de werkzaam heden onder leiding van den architect Albert van Essen uit Voorburg te beginnen. De bewoners van het stijlvolle gebouw trekken dan tijdelijk naar een oud heerenhuis om straks met een verrast „ahweer binnen te treden. Meer dan ooit zullen zij dan dankbaar zijn voor de zorg, die de gemeente aan haar oude monumenten besteedt, zonder welke Culemborg niet meer Culemborg zou zijn De teelt van land- en tuinbouw- gewassen. In het persbericht „Teeltplan akkerbouw 1941" van 29 September 1940 wordt een onder scheid gemaakt tusschen gewenschte en niet gewenschte gewassen en wordt de teelt van deze laatste zonder meer verboden. Een absoluut ver bod Is dit niet, aangezien de provinciale pro ductie-commissarissen onder bepaalde bedrijfs omstandigheden van dit verbod vrijstelling kun nen verleenen. Nu slaat dit verbod, zooals ook uit de opsom ming van enkele voorbeeledn blijkt, op sommige onzer handelsgewassen, waarvan de zaden het zij rechtsreeks, hetzij na een of andere bewer king te hebben ondergaan voor consumptie be stemd zijn. Er is echter ook een belangrijke groep van andere zaden, die men hier te lande gewoon lijk samenvat onder de aanduiding tuin- en landbouwzaden, om ze van de voorgaande te on derscheiden. Men bedoelt daarmede nl. die za den, welke niet als zoodanig al of niet na een be werking, voor consumptie dienen, maar die uit sluitend gebruikt worden als zaaizaad. Hiertoe behooren bijv. groentenzaad, bloemenzaad, suikerbietenzaal, voederbietenzaad, koolraapzaad, knollenzaad, graszaad klaverzaad en derge lijke. Het spreekt vanzelf dat het geenszins de be doeling is de teelt hiervan geheel te verbieden; wel is het noodzakelijk haar binnen bepaalde grenzen te houden. Te zijner tijd zal een regeing worden bekend gemaakt, waarbij de voorwaarden worden ge steld, waaronder de teelt van deze tuin- en landbouwzaden in 1941 kan worden toegestaan. Ook Utrecht krijgt leidslieden in de duisternis. In navolging van de organisatie, welke onder den naam „Uw Leidsman" te Amsterdam in het leven is geroepen, zijn ook in Utrecht plannen voorbereid om te komen tot de oprichting van een dergelijke organisatie. Deze plannen bevinden zich in een vergevorderd stadium en wollicht zal reeds met in gang van de volgende week* een geleide-organisa tie beginnen te werken. Een staf van beschaafde en betrouwbare jongelui zal dan het uitgaande publiek tegen 'n kleine vergoeding den weg wijzen door hel in duister gehulde straten. De Utrechtsche organi satie ondervindt de instemming van vele instanties o.a. van de V.V.V., van „Horecaf" en van de zijde an de politie. Politieke re'Ietjes ontoelaatbaar. Een mededeeling van den Haagschen hoofdcommissaris van politie. Het A.N.P. meldt: De hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage vestigt er, wellicht ten overvloede, de aandacht op. dat leden van afweer-organisaties van politieke groepen, niet het recht hebben bewapend te zijn Evenmin zal worden geduld, dat door het pu bliek op ontoelaatbare wijze wordt gereageerd op een toelaatbaar optreden door leden van afweer-or ganisaties, zooals bijv. het op gepaste wijze colpor teren of hel houden van een toegelaten optocht. In al deze gevallen zal door de politie met kracht en indien noodig met geweld worden opge treden en zal niet worden geschroomd om de scherpste maatregelen te treffen, teneinde de vóór alles gewenschte openbare orde en rust te hand haven of te herstellen. De hoofdcommissaris, een beroep doende op de ordelievendheid der Haagsche burgerij, vertrouwt, dat ieder goedwillend burger het zijne er toe zal bijdragen botsingen of ongeregeldheden van poli- tieken aard te voorkomen of te vermijden. Een ieder bedenke daarbij, dat in dezen tijd het uitlokken of veroorzaken van politieke relletjes van onberekenbare gevolgen kan zijn op een ge- regelden gang van zaken, bij welker handhaving c-n bevordering allen belang hebben en waaraan dus allen, zonder uitzondering, naar hun beste ver mogens dienen mede te werken. Vandaar dat de Haagsche hoofdcommissaris mei klem waarschuwt tegen dat soort ordeverstoringen, tegen de bedrijvers waarvan hij de strengste maat regelen in uitzicht stelt. Ergens in de buurt van het oude dorp Wassenaar ligt een klein landhuis. Ik weet niet wie er nu woont en wie er vroeger woonden maar ik heb hen gelukkig geprezen. Want het is zoo bekoorlijk. Het is eenvoudig van stijl evenals zijn kleine bijgebouw, dat blijkbaar als garage dienst doet en misschien zou het in een andere omgeving gewoontjes ja onper soonlijk zijn. Maar het wonder van dit kleine huis is juist zijn volmaakte eenheid met zijn omgeving, die dan toch bewijst dat de bouwer een kunstenaar was. Het ligt vóór hooge bosschages aan een vijver vol waterlelies. Het is zelf wit en groen. Het ademt rust, het spreekt in zachte kleuren, het schijnt steeds bezig zich in het water te spiegelen en te droomen. En den vorm van zijn ramen vindt men in zijn herinnering weer. Zoo zijn zij immers alleen op kleurige platen in sprookjesboeken. Dit kleine landhuis moet een blij sprookje droo men. Het moet zijn verinnigde eenheid met zijn omgeving niet alleen aan zijn architect, maar ook aan zijn sfeer danken. En ofschoon het aan een vrij drukken, zij het smallen verkeersweg ligt bewaart het die sfeer ongerept, is het onaangeraakt door het harde, nuchtere leven van allen dag. Ik weet dat vele menschen er voor stil gestaan hebben, zelfs in hun auto's, om het te bewonderen en iets van zijn droom, zijn lyriek met zich mee te nemen. Want velen hebben mij dat gezegd als ik hen van het kleine landhuis sprak. En ik ben er heel vaak zelf bij blijven staan. Het liet zich sereen bewonderen. Dit kleine huis heet Cicerone, misschien omdat het bij een driesprong staat en dus drie wegen markeert. Misschien daarom. Er kunnen ook andere uitleggingen zijn maar ik ken de menschen niet die het dien naam gegeven hebben. En nu verlaat ik de landelijke idylle aan den driesprong en reis naar de groote stad. Daar m Amsterdam is de Cicerone uit vroeger eeuwen her leefd. Daar is „Uw Leidsman'' gewrocht, als een vereeniging van stoere jongelieden die bevreesde oude menschen en teedere jonge feeën door de on zekerheden en gevaren van een verduisterde hui zenzee veilig naar hun bestemming brengen. Bn ook dit roept herinneringen op: niet aan sprookjes boeken maar aan de werken van oude Hollandsche schrijvers en ook van lateren, wier geest zich in onze historie vermeide en die vertelden hoe de joffers na den schouwburg, na het bezoek, na het bal met den vertrouwden leidsman door het don kere Amsterdam huiswaarts togen. Het is een van die herinneringen aan het verleden, een van die accenten uit de groote Camera Obscura van het le ven onzer voorouders, die voor mij altijd een stukje levend schilderij waren. Den leidsman met zijn lantaarn, de ietwat schrikachtige, soms bij een rare schaduw gilletjes-slakende en dan weer gie- gelende en fluisterende jofferen, in heur ouder- wetsche maar kunstige kleederdrachtkunt ge ze in gedachten niet nog langs Amsterdam's don kere grachten zien gaan, voorzichtig stappend over de keien-als-kinderhoofden? Ziet ge het maanlicht niet over het stille water glijden en hoog daarbo ven de fijne, gekartelde lijnen van de trapgevels tegen een diepblauwen hemel afgeteekend? Als ge ook dit ziet ben ik tevreden. Alleen maar heb ik hier gepoogd om twee kleine idyllen voor u op te roepen, ver van elkaar verwijderd in plaats en in tijd, verbonden slechts door één woord. Maar ik geloof dat het juist die kleine idyllen zijn, zoo talrijk en zoo verscheiden, die door een enkel woord maar ook door een hervonden geur, een kleine melodie, een portret, een dichtregel in uw en mijn gedachten wakker geroepen kunnen wor den, die het leven steeds weer nieuwe schoonheid geven. Ook nu. R. P. NIEUWE SERIE No. 130 Regenweer 1. Wou, dat de regen op hield en hij naar buiten kon gaan. 2. Amuseert zich met uit en aanknippen van de lamp. 3. Gehoorzaamt aan het bevel om uit te scheiden en zwaait een stapel tijd schriften van de tafel. 4. Hangt aan den rand van de tafel en glijdt er onder om de tijdschriften op te rapen. 5. Amuseert zich met de vraag of hij van onderen af, de tijdschriften op de tafel kan gooien. 6. Klimt op de tafel om de lampekap recht te zetten, waarop moeder haastig opmerkt, dat het droog genoeg is, om buiten te spelen. ONTSPANNING VOOR DE „JANTJES". De Jantjes van den Opbouwdienst hebben zich gisteravond weer kostelijk geamuseerd in het Kre- lagehuïs te Haarlem. Het ontspanningscomité onder leiding van den heer Kooy had weer voor een aardig programma gezorgd; het werd een feest avond, die klonk als een klok. De zaal was dit keer wel bijzonder vol; er kon op de banken werkelijk niemand meer bij. De humorist Van Tongeren en zijn collega waren zeer op dreef. Jan Stavast viel bij de matrozen enorm in den smaak. James Bell speelde voor een aandachtig gehoor op de xylofoon, en wist ook aan de riemen met bel len fraaie klanken te ontlokken. Het orkest zorgde voor de stemming, want weldra werden de liedjes van harte meegezongen. Ook de bekende professor Antonini met August stond op het programma, dat uitmuntte door afwisseling. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 19 OCTOBER 1940. Progr. I. Jaarsveld. Van 9.00n.m.11.00 n.m. Gramofoonplatenconcert voor de Radio Centrales. Progr. II. Kootwijk. Van 9.0011.00. Zie Jaarsveld. Progr. III. Duitsch station. Progr. V. Idem. 7.008.00 Eigen gramofoonplaten concert. Gevarieerd programma. 1. Waltz me around again, Primo Scala; 2. Loui siana Hayride, Boswell Sisters: 3. Sweethearts, Victor Silvester; 4. De bridgeclub Kijk voor je, Louis Davids; 5. Blue Danube Waltz, Reginald Foort; 6. Potp. uit Boccaccio, R. Glawitsch en E. Schwarzkopf; 7. Hongaarsche Marsch v. Berlioz, Concertgeb.orkest; 8. One night of love, Grace Moore; 9. Die Schlittschuhlaufer, Odeon Orkest; 10. Ciribiribin, Andrew Sisters en Bing Crosby; 11. Het blondje v. h. Snelbuffet, A. de Laat; 12. You must have been a beautiful baby, Tommy Dorsey; 13. Dan the yodelling man, Harry Torrani; 14. Deep in a dream, Dorothy Alt; 15. Cheerio,, Primo Scala. Heden: VRIJDAG 18 OCTOBER Rembrandt Theater: Trenck de Pandoer, 2.30, 4.45 en 7 uur. Luxor Theater: Cabaret Wolga, 2.30 en 69.30 uur doorl. voorstelling. Frans Hals Theater: „Levensspiegel", 2.30 en 7 uur. - Cinema Palace: Kamermeisje 3 x bellen, 2, 4.45 en 7 uur. ZATERDAG 19 OCTOBER. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds Prof. ir. J. A. G. van der Steur. Den 30en October herdenkt Prof. Dr. J. A. G. van der Steur zijn 75en geboortedag en al is het meer dan 25 jaar geleden, dat zijn werk hem uit zijn geboortestad wegriep, talrijke herinneringen verbinden hem nog steeds met de stad, waar zijn naam reeds zoo lang een goeden klank heeft, ten bewijze waarvan er aan herinnerd moge worden aan het feit, dat o.m. het Teyler-museum een schepping is van den architect Adrianus van der Steur, den vader van den man, aan wien de hier volgende regels gewijd zijn; deze Adrianus v. d. Steur nam o.m. ook deel in de restauratie van de Groote Kerk en was ook vele jaren lid van den Gemeenteraad. Dat zijn zoon, Johar. Adrianus Gerard zich tot de bouwkunde aangetrokken gevoelde was dus zoo'n wonder niet en zoo werd hij, na te Haarlem de H.B.S. te hebben doorloopen, ingeschreven aan de Polytechnische Hoogeschool te Delft, die hij in 1888 als bouwkundig ingenieur verliet. Studiereizen in Engeland, Frankrijk, Duitschland, Italië en Dene marken stelden hem in staat, de West- en Zuid- Europeesche architectuur te bestudeeren, waarna hij zich in Haarlem als architect vestigde. Het duurde niet lang, of zijn faam was gev tigd en reeds in 1899 en 1902 stond hij resp. als no. 2 en no. 1 op de voordracht voor hoogleeraar te Delft; de volgende jaren brachten tal van schep pingen van zijn rijken geest: de Ned. Herv. Kerk te Schagen, het gebouw van de Ned. Bank te Lei den, een groot aantal land-, woon. en winkelhui zen. Haarlem dankt aan hem den Stadsschouwburg en de Weeshuizen der Ned. Hervormde en der Lu> thersche Gemeente. Talloore lijders aan Rheumatische Pijnen rijn trouwe gebruikers van het beroemde Kruschen Zout dat door r'n aansporende werking op de bloedzuiverende organen alle onzuiverheden, die de pijnen veroorzaken, doet afvoeren langs natuurlijken weg. BI] alle opoth. an drog. 1.62, 1.47, 0.76, 0.41, p. fl. (Adv. Ingez. Med.) Prof. v. d. Steur. (Archief H. D.). Wereldvermaardheid bezorgde hem intusschen de bouw van het Vredespaleis in Den Haag. In 1906 was een internationale prijsvraag uitgeschreven voor den bouw van deze schenking der Carnegie- Stichtirg, bij welke prijsvraag de Fransche archi tect L. M. Cordonnier was bekroond. Toen een jaar later tot c'en bouw werd overgegaan werd de heer Van der Sleur uilgenoodigd, de bouwplannen uit te werken en de leiding van de uitvoering van het geheele project op zich te nemen. Op voortreffe lijke wijze heeft hij zich van deze eervolle opdracht gekweten en waar hij ook de ontwerpen voor het meubilair voor zijn rekening nam, mag hij met volle recht de bouwmeester van het Vredespaleis worden genoemd. In 1914 volgde zijn benoeming tot buitengewoon hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, waarna hij van 1917 tot 1931 als gewoon hoogleeraar in de architectuur aan deze Hooge school verbonden was. Prof. v. d. Steur was langen tijd secretaris en vervolgens voorzitter van de Rijkscommissie voor de Monumentenzorg en voor zitter van den Bouwraad van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Voorts is hij eerelid van den B.N.A. en eere voorzitter van de Vereeniging van Bouwkundige Ingenieurs. Zijn geboortestad verplichtte hij door het schrijven van een boekwerk: Oude gebouwen te Haarlem.. Verschillende onderscheidingen gaven officieel blijk van de groote waardeering voor zijn prestaties. Prof. v. d. Steur is thans te Oosterbeek woon achtig. i 'Uw O^cit (XCUl Sstiens NIEUWSTE MODELLEN GIERSTRAAT 27 TEL. 16764 (Adv. Ingez. Med.) HAARLEMSCHE RECHTBANK Een auto stortte 6 Meter omlaag OFFICIER EISCHTE TEGEN BE STUURSTER 500.— BOETE. Op 31 Maart des avonds vond onder de gemeent* Haarlemmermeer op het viaduct Kruisweg van den Rijksweg een ernstig auto-ongeluk plaats. Een personenauto, bestuurd door de echtgenoote van een Amsterdamschen assurantiemakelaar, raak te van den rechten weg af, reed door het hekwerk van het viaduct en stortte toen van een hoogte van 6 Meter omlaag. Een inzittende dame kreeg een schedelbasisfractuur en verkeerde tengevolge hiervan eenigen tijd in levensgevaar. De bestuurster stond gistermiddag voor de Arr. rechtbank te Haarlem terecht verdacht van ondes kundig en onvoorzichtig rijden, zwaar lichamelijk letsel tengevolge hebbend. Uit de verklaring van den hoofdagent, die na het ongeluk ter p'.aatse kwam en de remsporen opnam, bleek dat de auto met de linkerwielen op het middenpad had gereden en toen over den vluchtheuvel was gegaan. De verd. zeide dat voor haar een autobus had gereden, welke geen achterlicht had. Zij had den wagen wel opgemerkt, maar volgens haar was de bus, terwijl ze passeeren wilde, plotseling naar links gezwenkt, waardoor ook zij naar links moest uit halen. Verd.: „Ik gaf signaal om te kennen te geven dat ik voorbij wilde". De busschauffeur, die als getuige verscheen, zei dit signaal niet te hebben gehoord. „Ik ben ook niet naar lings gezwekt, want er reesd niets voor mij". In de bus zaten passagiers, die naar den voetbal wedstrijd Nederland-Luxemburg waren geweest; zij zongen liedjes en waren vroolijk. Het bleek dat de bestuurster dadelijk na het ongeluk aan een automobilist had gezegd dat de bus eensklaps naar links was gezwenkt. Haar echt genoot, die ook in de auto gezeten was, bevestigde dat de bus geen achterlicht had. De officier achtte het een fout dat verd. de bus op een viaduct had willen passeeren, en hij verweet haar het te ver naar links uithalen. Op grond hier van eischte hij 500 boete subs 3 maanden en in trekking van het rijbewijs voor den tijd van 1 jaar. De verdediger mr. Prinsen Geeligs wees op on regelmatigheden. die z.i. bij het vooronderzoek hadden plaats gevonden. Er waren twee tegen strijdige verklaringen van politieagenten. De eene beweert dat de stuurinrichting geheel ontzet was en de andere achtte deze geheel in orde. PI. was nooit in de gelegenheid gesteld een en ander te constateeren. Bovendien is de bumper naderhand losgemaakt zonder dat pl. hierin werd gekend. Men had voor het onderzoek den staat, waarin de auto verkeerde, zoo moeten laten als die vlak na het ongeluk was. Naar het oordeel van pl. heeft zich namelijk in de stuurinrichting een onopgehelderd defect voor gedaan. En de staat van het front van den wagen is belangrijk voor het vaststellen van de eigenlijke oorzaak van het ongeluk. Pl. achtte het niet juist dat de officier het pas seeren op een brug als een fout had aangemerkt. Dit is beslist geoorloofd. Pl. concludeerde derhalve tot heropening van het vooronderzoek, subs, vrij spraak, subs, een lagere boete en geen intrekking van het rijbewijs.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5