Jm het oag. de* loeteid N.V. Holster "iErSSi.* BAGGEREN FLITSEN nu-, löoo DE LICHAMELIJKE OPVOEDING. ZATERDAG 19 OCTOBER 1940 H A A R L E M'S DAGBCAD 3 2% LE/olc^tftlL RflRDflPP.-CROENTE -VLEESCH I EEN REEKS VON SCHOTELS. OVERTREFT 11 QLLES! GEEN FOOIEN. BEDIENING 10% M (Adv. Ingez. Med.) Centrale Verwarming AUTOM. OLIE - &OLENSTOOKINR. SANITAIRE INSTALLATIES. (Adv. Ingez. Med.) Nieuw Jeugdwerkkamp te Oisterwijk. „De Vosseberg" is reeds vol. Voor het jeugdkamp „De Vosseberg" te Vier houten, dat georganiseerd wordt door de Moder ne Centrale voor Werkloozenzorg is een dermate groote belangstelling, dat genoemde Centrale zich, in overleg met het Departement van So ciale Zaken, genoodzaakt heeft gezien binnen kort een nieuw kamp te moeten openen, tenein de tegemoet te komen aan de wenschen van de candidaten die in „De Vosseberg" niet meer ge plaatst konden worden. Dit nieuwe kamp, dat op Maandag 4 Novem ber a.s. met de werkzaamheden een aanvang wil maken is gelegen te Oosterwijk (N.B.) Het wordt georganiseerd op het terrein van de stichting „Natuurvriendenhuizen", op welk terrein o.a. de volgende werkzaamheden moeten worden verricht: Het maken van een vijver, het aanleggen en verharden van paden in een bosch, het uitdun nen van een bestaand bosch. het aanbrengen van twee moestuinen, het afbreken van een oud huis, het maken van een rijwielstalling, het maken van een kinderspeelplaats, het metse len en timmeren van een Brabantsche regen put, enz. Zooals uit deze opsomming blijkt, zijn er in het nieuwe kamp zeer aantrekkelijke werkob- jecten aanwezig. Voor dit nieuwe werkkamp gelden dezelfde voordeelen en bepalingen als die in de andere jeugdwerkkampen van kracht zijn. Diegenen die hiermede nog niet bekend zijn kunnen zich wenden tot het Gemeentelijke Jeugdregistratiebureau. Nassauplein 2 te Haar lem, alwaar men zich tevens voor deelneming kan opgeven. Hoe snel de ontwikkeling in die dagen ging, blijkt wel hieruit dat de eerste drie in stukken en brok ken werden getransporteerd en ter plaatse aan el kaar geklonken: de twee volgende werden gedemon teerd verschept, maar de laatste werd geheel in scheepsvorm gebouwd en maakte de lange zeereis op eigen kracht. Ongeveer 40 jaar geleden is men op het denk beeld gekomen niet slechts modder, zand of klei, maar ook kostbaarder specie uit de diepten op te halen. Eerst in Australië, later ook in andere deelen van de wereld ging men goud en tin baggeren. Een goudmolen is een breed, plat vaartuig dat de complete installatie voor het baggeren en wasschen op het dek draagt. De emmers storten hun last in een bak die de specie „naar de wasscherij stuurt". De waschmachine bestaat uit een trommel, voorzien van gaatjes. De opgebaggerde grond wordt er van de eene zijde ingevoerd, terwijl er van de andere met groote kracht water door wordt gespoten. De straal spuit den grond fijn en drijft alle kleine deeltjes, dus ook het goud in de gaatjes, terwijl de groote stukken grond, hout en steenen hun weg naar het einde der trommel vinden en vandaar langs een goot een eind buiten het schip worden geleid. Via de gaatjes komt het mengsel op kokos matten. waarin zich de zwaarste substantie, dus het goud, vastzet, terwijl de rest eroverheen vloeit. Dagelijks wascht men de matten uit in een bak met water en kwik, dat de gouddeelen oplost. Na de verwijdering van de gronddeelen wint men dan door het kwik af te destilleeren het goud terug. Een 25 jaar geleden werd de eerste tinmolen in gebruik genomen, die in hoofdzaak volgens het zelfde principe werkt. Alleen is het winnen van tin nog moeilijker, daar het soortelijk gewicht lager is en zelfs de kleinste korrels omgeven zijn door een laagje aarde, dat tot in de poriën doordringt. Welke giganteske bouwsels men noodig heeft om net begeerde metaal te verwerven, weet iedere Neder lander die zich de avontuurlijke loopbaan her innert van de Karimata, de eenige tinmolen ter we reld die goud ging baggeren en werkelijk ook één baar naar boven bracht. De trouwste vriend van den molenbaas en tevens zijn vinnigste concurrent is de zuigbaas: de kapi tein van den zandzuiger. Is de molen Hollandsen in hart en nieren de zuiger werd hier geïmporteerd. Niet alleen komt de eer van de uitvinding aan Frankrijk en Engeland toe maar ook waren het Engelsche zuigers die hier te lande voor het eerst werden te werk gesteld bij het graven van het Noordzeekanaal. Maar van dat oogenblik af hebben de Hollanders ze zoover verbeterd, dat men in het NIEUWE SERIE No. 131 De wereld op z n ergst De ontdekking aan het eind van den zomer dat Jantje uit zijn winterkleeren gegroeid is. (Foto Werf Conrad). De Werf Conrad te Haarlem heeft een nieuwen baggermolen gemaakt voor rekening van de Sovjet-Republiek, welke reeds naar zijn bestem ming onderweg is. Het is een zelfvarende, zee waardige baggermolen, die den naam Wolga Don draagt. De afmetingen van het schip zijn: lengte 54 m„ breedte 11.20 m„ diepgang 3 m. De vaar- snelheid is 8 zeemijlen per uur; de baggerdiepte nogmaal 12 m., met hulpladder 15 en 18 m. De emmers (met speciale bekbanden voor het bag geren van steenen) hebben een inhoud van 750 liter. De capaciteit is 500 m3. per uur. De machine is van 650 I.P.K. (indicatun paardekracht) met 190 omwentelingen per minuut. Er zijn 2 Schotsche ketels, elk 120 m2. V.O. (verwarmd oppervlak). Het schip heeft accomodatie voor 52 man, spe ciaal ingericht voor het koude Russische klimaat. Er is een radio zend- en ontvangst-installatie aan boord. links en rechts geïnformeerd, gecorrespondeerd, ge discussieerd en geargumenteerd. Want één ding is zeker: om de gunning te krijgen is geen moeite te veel en een Nederlandsche Baggermaatschappij die in een werk wat ziet, springt op het bestek als een tijger op zijn prooi. Het werk is gegund en het materieel ondergaat zijn laatste inspectie. Een moderne baggermolen, dat is een gevaarte van omstreeks 50 meter lengte een meter of negen breedte met hutten voor op zichter, molenbaas. machinist, keuken en maga zijn aan de eene zijde en afzonderlijke logiezen voor dekknechts en stokers aan de andere zijde, met machine- en ketelruimten, kolen- en materiaal bergplaatsen en zoetwatertanks. Eén emmer van de lange keten brengt tot ongeveer 1000 L. grond naar boven en gemiddeld haalt de molen een snel heid van 15 emmers per minuut. Dat wil zeggen dat per week een kleine 2500 kubieke meter grond wordt opgewerkt. Er wordt normaal mee gebag gerd tot op een diepte van 18 meter, bij de Maas tunnel zelfs tot 24 meter onder den waterspiegel. Deze groot-scheepsche machine is het resultaat van 400 jaar arbeid. Zij is immers de voortzetting van de oude „beugel": een lange stok met een lin nen zak, waarmee men nog den baggerman zijn werk ziet verrichten in slooten en op rivieren. De zak werd al spoedig vervangen door een ijzeren emmer en reeds in de 16e eeuw is een slimmerd op het' denkbeeld gekomen de bodem daarvan door midden van een scharnier en een pal te openen ten einde de inhoud sneller te kunnen lossen. Daarmee was in zijn eenvoudigste gedaante de „ijzeren man" ontstaan, de excavateur die met emmers van meer dan elf kubieke meter inhoud harde en moeilijke grondsoorten verwerkt. Nog een stap verder en de grijpemmer ontstaat die geopend in de grond valt, zich dan sluit en gevuld wordt opgeheschen. Bij het verwerken van kleileem in den Afsluitdijk heeft deze machine uitnemende diensten bewe zen. Met de eigenlijke moddermolen, die misschien een uitvinding is van Jan Jansz. Nieng, in 1632, Burgemeester van Hoorn en die eerst door menschen daarna door paarden werd bewogen, zijn we alweer een heele stap verder. Nog geen eeuw geleden deed een dergelijk werktuig dienst in het Groot Noord- Hollandsch kanaal. Ongeveer 359 kubieke meter grond kon deze molen per dag verwerken. Dan gaat het plotseling met sprongen: het paard wordt vervangen door de pardenkracht. En dan beginnen weldra de bagggermolens hun zwerftocht over de zeeën. Voor de havenwerken van La Plata in Argentinië werden er in 1884 zes uitgezonden. Een „moddermolen", zooals deze in het begin van de 17e eeuw dienst deed. (Naar een oude gravure van E. Vermorcken). BAGGERENdat is een Hollandsch be drijf. Hollandsch in merg en wezen. Van oudsher zijn wij vertrouwd met water en klei, met slik, zand en leem. Dwars door hei en wei hebben wij de strakke lijnen onzer ka nalen getrokken. Dwars door de zee deden, wij een dijk verrijzen, opgeworpen uit de eigen leem van den bodem. Het water, dat is altijd onze groote geliefde geweest. Een nukkige geliefde, een boos aardige en wreede soms, maar een geliefde altijd. Andere volkeren kennen dat gevoel van ver bondenheid aan het water niet, of niet zoo Men moet „uit poelen en moerassen, uit wier en dras geweld" zijn, men moet in Hollanld- met zijn plas sen en zijn vaarten zijn geboren en getogen, om te weten: zonder water is Holland Holland niet meer. Maar ook andere volkeren hebben him rivieren die met breeden mond uitstroomen in zeeën en oceanen. Ook bij 'hen zijn steden aan de kusten ver rezen en ankeren schepen waarvan vele het fiere rood-wit-blauw in de mast voeren, het rood- wit-blauw dat zwiert en flappert en slaat bijwijlen, maar het loome neerhangen niet kent, omdat het de vlag van Nederland is. En als dan in die verre landen moet worden gebaggerd en gegraven en ge bouwd aan «nieuwe havens dan wappert telkens weer boven dat werk diezelfde driekleur, want wien zou men dit werk van water en klei en leem en zand1 beter toevertrouwen dan den Nederlander? Zoo zijn ze uitgevaren over heel de wereld, de logge baggermolens en zandzuigers, de bakken en onderlossers. En bij de ladderbok staat de zuigbaas of de molenbaas, kapitein op zijn kolos zoo goed als de beste. Gouden galons en een uniformpet draagt h(j niet. Geef hem z'n trui en z'n klompen, z'n neuswarmertje en een handle tusschen zijn vereelte handen, dat is hem genoeg en meer verlangt hij niet. Geef hem een ervaren machinist en een brok water dat uitgebaggerd moet worden. Hij zegt zijn vrouw en kinderen vaarwel en kiest zee. Waar zal H wezen deze keer? Zuid-Amerika, China? 't Doet er niet toe. Als er maar water is. Water en werk. En aan de kaai staat de vrouw en kijkt hem na. Daar gaat hij, de zwerver en thuis staat zij er weer alleen voor. Wat het geld betreft, dat zal wel gaan. De directeur heeft gezegd: „Wat denk je noodig te hebben, Dirk?" en de rest 'het vrouwengeld wordt haar door het kantoor wekelijks toegezon den. Maar er zijn andere dingen: er zijn kinderen, jongens die opgroeien en ook al op den baggermo len klimmen willen.. Want als er één bedrijf is dat overgaat van den vader op den zoon, dan is het 't bedrijf van molenbaas. Drie generaties maken pas 'n gentleman, zeggen de Engelschen. Dan zijn onze zeelui en waterwerkers graven en baronnen met een heel wat eerbiedwaardiger stamboom. Van den ouden Jan Evertsen wordt verhaald, dat hij de Zeeuwsche Staten verzocht nog ééns met 's Lands vloot te mogen uitvaren tegen den Engelschman en zijn goed recht bepleitte door te zeggen: mijn va der, een van mijn zoons en vier van mijn broeders zijn ook in den strijd tegen den vijand op zee ge bleven. De meeste zeerotten komen uit zeerotten voort. Dit alles weet de vrouw niet. Ze staat maar en kijkt naar het schip dat haar man meevoert en ••ar de lompe klomp van hout en ijzer die gehoor- het zog van de puffende sleepboot volgt. Dan draait zij zich om. Het is goed zoo. Het is zijn be- •taan en het hare. En je mag niet in opstand ko ften als je man werkt in het bedrijf dat zijn liefde heeft al zou hij een paar groote verbaasde oogen opzetten, als je hem over die liefde sprak. Het is maar een klein troepje dat daar in die verre landen het werk komt verrichten dat hun is opgedragen omdat niemand het beter doet. In- heemsche krachten worden snel geworven en och, zegt de molenbaas, met die kerels kan je best worden. Een lier moeten ze kunnen bedienen en d'r lui handen moeten ze uit de mouwen kunnen steken en verder? De taal is geen bezwaar en als de Argentijn z'n Spaansch klapt en de Chinees z'n Chineesch. dan is dat heelemaal niet erg. Daar vangen we gauw genoeg een woordje of wat van op en als zij dan een hap en een snap van ons over nemen, dan versta je mekaar binnen drie weken. Wie bij een groot werk ook altijd van de partij is. dat is de kok. De Hollandsche werkman wil een Hollandsche pot, ook als hij in Montevideo of in Shanghai resideert En wonderlijk genoeg uit de vreemdste Zuid-Amerikaansche ingrediënten, uit de wonderlijke uitzonderlijkheden die men in China consumeert, weet de Hollandsche kok in zijn kom buis een Hollandsch maal te tooveren. Hoe hij 't lapt, zegt de molenbaas, moet je niet vragen Maar bij lapt 't. Intusschen, voor de vloot zee kiest, is er al heel Wat werk verzet, waarvan de uitvoerders alleen de resultaten te hooren krijgen. Directie en ingenieurs hebben geconfereerd en zich op het bestek gewor pen. Weken, soms maanden hebben zij zitten cijfe ren. Want het valt niet mee hier in Nederland te berekenen voor hoeveel een haven kan worden uitgediept ergens in Australië of een rivier be vaarbaar gemaakt in Britsch-Indië. Met allerlei factoren moet men rekening houden. In welke grondsoort moet ik werken? Wat voor weer is het fewoonlijk in dat verre land? Op hoeveel „werk bare" dagen per jaar kan er globaal gerekend worden, stormt het er vaak en is er in dat geval een plekje te vinden een eilandje voor de kust een geschikte baai of inham waar de vloot veilig kan liggen tot Aeolus is uitgeraasd? Zoo wordt er „Dat hebben wij in onze jeugd toch maar gemist". erklaring; van drie burgemeesters. De persdienst van de N. S. B. meldt: Naar wij vernemen hebben de burgemeesters der aan elkaar grenzende Zeeuwsche gemeenten Oude- lande. Driewegen en Ellewoutsdijk zich met een gezamenlijk onderteekend rondschrijven gewend tot alle burgemeesters in de provincie Zeeland, alsmede tot de leden der Provinciale en Gedepu teerde Staten dier provincie, waarin zij mededee- len, dat zij. na ernstige overweging en grondige be studeering van het programma en de bronnen der N. S. B„ meenen hun krachten te moeten geven bij den heropbouw van ons land, door zich aan te sluiten bij deze beweging. Zij verklaren nadrukkelijk de in de bronnen van het nationaal-socialisme vastgelegde punten (Gods vertrouwen liefde voor volk en vaderland eerbied voor den arbeid) te erkennen als den juisten opbouw van den staat. Zij wijzen voorts op het bewezen feit, dat de eenige man, die ons volk in het verleden den waren toestand heeft voorge houden, ir. A. A. Mussert is. De burgemeester van Ellewoutsdijk, die in de oorlogsdagen getuige is geweest van het internee ren van 200 N. S. B.'ers in zijn gemeente en de burgemeester van Oudelande, die gedurende dien tijd met het doorzenden van de correspondentie dier volksgenooten was belast, erkennen, dat tegen de bevolkingsgroep der N. S. B. hoon noch laster is gespaard. De drie onderteekenaars verwachten van de N. S. B. een gelukkige toekomst voor volk en vader land. Het rondschrijven is onderteekend door de hee- ren A. W. Nieuwenhuize, burgemeester der ge- meent Oudelande, G. M. C. Ort. burgemeester der gemeente Driewegen en P. M. Smallegange, bur gemeester der gemeente Ellewoutsdijk. buitenland thans veelal spreekt van de „Holland sche Zandpomp". Bij de havenwerken te Duinker ken en te Bordeaux bijvoorbeeld heeft men deze verhollandschte zuigers gebruikt. Toen hadden wij er den mond van den Nieuwen Waterweg al mee vol tooid. Aanvankelijk werd het opgezogen zand in langszij gemeerde bakken gelost, daarna constru eerde een Nederlandsche firma met een internatio nale faam de „zelfladende hopperzuiger" die de specie in het eigen scheepslichaam bergen kan en vooral voldoet in onstuimig water, waar zuiger en bak in te onzachte aanraking met elkaar zouden komen. Tenslotte ontstond de „zichzelf ladende en leegzuigende hopper" die het opgezogen zand uit het laadruim naar den wal perst. Binnen het halve uur is het schip weer leeg en het laden kan opnieuw beginnen. Behalve zand ging men ook slib zuigen. Rivieren voeren meestal deze lichte kleideeltjes mee die zich overal neerzetten waar weinig of geen stroom is en die op uiterwaarden even gewenscht zijn als in riviermondingen gevreesd. De slibzuiger, een Duit- sche uitvinding werd het eerst in den breeden Elbe- mond gebruikt. Daarna ging de Argentijnsche regeering er mee experimenteeren en van de twee zuigers die zij na de proefnemingen bestelde, moest er een in Holland gebouwd worden. En al heel gauw kreeg de fabrikant opdracht voor een nieuwe. Nauwelijks was deze gereed of er kwam een order van de Nederlandsche regeering die met twee slib- zuigers de toegang tot de haven van Belawan wilde verbeteren. Een afzonderlijk probleem vormde aanvankelijk de verwijdering van het opgezogen slib. Wat te doen met de 4000 kubieke meter slib die ieder uur naar boven kwamen? Alweer een nieuwe machine dacht het menschelijk vernuft uit: de bakkenzuiger een instrument dat het slib uit den molen- of zuigerbak met groote kracht wegperst. Te Rotterdam spoot men de specie van de rivier tot aan de Kralingsche plas, d. w. z. over een afstand van ruim 3 K.M.; de toegangswegen tot de Hem- brug werden ermee opgespoten tot een hoogte van 13 meter boven den waterspiegel. Genoeg feiten en cijfers. Ondanks den staatkun digen toestand der wereld ligt thans gelukkig heel weinig materieel werkeloos in de havens. Nog wer ken de molens en zuigers in het eigen land: bij de Zuiderzeewerken, de Maastunnel en in de groote rivieren. Oorlog kan hoogstens de vaderlandsche energie remmen nooit ze temmen. En we weten met volkomen zekerheid dat, zoodra Europa vrede zal kennen onze Hollandsche baggerlui er weer op uit zullen trekken naar alle landen waar gebaggerd moet worden. Zij kunnen niet buiten hun werk. De wereld kan niet buiten hen. P. H. SCHRöDER. door P. v. d. HEM.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 5