Boekarest verduisterd. KORT NIEUWS. Arbeidsdienst in België. MAANDAG 21 OCTOBER 1940 HA'AECEM'S DAG BEAD 5 Duitsch legerbericht can Zaterdag: Duitsche duikbooten brachten 31 koopvaardijschepen tot zinken. BERLIJN, 19 October (D.N.B.) Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: Duitsche duikbooten hebben de laatste dagen 31 vijandelijke koopvaardijschepen met geza menlijk 173.650 b.r.t. tot zinken gebracht. Hier van werden 26 schepen uit krachtig afge schermde convooien weggeschoten. Aan dit succes hadden deel de duikboot van den eersten luitenant ter zee Frauenheim met tien schepen van 51.000 b.r.t., de duikboot van den eer sten luitenant ter zee Kretschmer met zeven schepen van 45.000 b.r.t. en de duikboot*van den eersten luitenant ter zee Möhle met zeven schepen van 44.050 b.r.t. Twee andere onderzeeërs brachten vier schepen met 21.000 b.r.t. en drie schepen met 12.600 b.r.t. tot zinken Het luchtwapen zette zijn vergeldingsaanvallen op de Britsche hoofdstad ondanks de ongunstige weersgesteldheid voort. Daarbij gelukte het een belangrijke installatie van de waterleiding te ver nielen. Bij aanvallen op andere plaatsen in Zuid- en Midden-Engeland kreeg een wapenfabriek ver scheidene zware treffers. In troepenkampen werden brakken en tenten vernield. In een kamp vielen bommen op aangetreden manschappen. Ook des nachts ondernamen zware gevechtsformaties aan vallen op Londen met talrijke bommen van aller lei kaliber en verowestten haven- en industrie complexen ten noorden en zuiden van de Theems. Andere aanvallen waren gericht op de havenwer ken van Liverpool en op wapenfabrieken in Bir mingham, welke talrijke branden tengevolge had den. Duitsche zeestrijdkrachten gingen voort met 't leggen van mijnen in de Britsche kustwateren. Vijandelijke motortorpedobooten, welke Duitsche bevoorradingsschepen trachtten te naderen, werden verdreven en trokken zich met gebruikmaking van den mist terug. Duitsche marine-artillerie en verdragend geschut van het leger bestreden met succes vijandelijke kustbatterijen en beschoten de havenwerken van Dover. Bij nachtelijke vluchten naar Noord- en Wtst-Duitschland wierpen eenige Britsche vlieg tuigen op verscheidene plaatsen bommen zonder schade te veroorzaken aan militaire inrichtingen. Daarentegen werden weer talrijke woonhuizen ge troffen. Twee eigen vliegtuigen zijn niet terugge keerd". IN STERK BEVEILIGD CONVOOI. Het D.N.B. deelt voorts mede: Over het buitengewone succes van het Duitsche duikbootwapen, welk succes in het weermachts bericht van Zaterdag is vermeld, wordt nog nader gemeld dat van de 31 tot zinken gebrachte koop vaardijschepen er 26 zwaargeladen schepen uit een zeer sterk beveiligd convooi werden geschoten, dat door verscheidene duikbooten werd aangevallen. In een enkelen nacht werden deze 26 voor Engeland bestemde schepen, met een gezamenlijken inhoud van ongeveer 150.000 b.r.t. uit het convooi geschoten en tot zinken gebracht. Dit is de grootste en succesvolste aanval van Duitsche duikbooten op een zeer groot Britsch convooi, die tot dusverre is ondernomen. Oefeningen met geschut voor de manschappen van den Duitschen onderzeeboot-dienst. De manschappen in actie bij een der kanonnen. (Foto Welbbilct.) Duitsch legerbericht uan Zondag: In één nacht ging 110.000 ton Engelsche scheepsruimfe verloren. BERLIJN, 20 Oct. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Duitsche onderzeeërs hebben in den afge- nacht weer een Britsch convooi met het groot ste succes aangevallen. Volgens tot dusver bin nengekomen berichten zijn in 'n enkelen nacht uit dit convooi zeventien vijandelijke koop vaardijschepen van in totaal 110.000 br. t. tot zinken, gebracht. Van dit cijfer komen voor rekening der duikboot van Kapitan-leutnant Prien acht schepen van in totaal 50.500 br. t. Kapitan-leutnant Prien heeft hiermede als eerste duikbootcomman dant de grens van 200.000 ton overschreden. Met een totaalcijfer van 202.000 br. t. vijandelijke scheepsruim te staat hij verreweg aan de spits van al de duikbootcommandanten. De onderzeeër van luitenant-ter-zee 2e klasse Endrass heeft door zijn aandeel in de successen van den afgeloopen nacht het resultaat van zijn huidige expeditie op $4.000 br. t. tot zinken gebrachte scheepsruim te verhoogd. Andere onderzeeërs mel den het tot zinken brengen van in toteal 43.000 b.r. t. uit andere ocnvooien. In twee dagen is hiermede door de vernietiging van twee groote convooien en door enkele afzon derlijke successen 327.000 b.r.t. vijandelijke scheeps ruimte door de Duitsche duikbooten tot zinken ge bracht. Het luchtwapen zette gisteren ondanks den on- gunstigen weerstoestand de aanvallen op de Brit sche hoofdstad en andere voor den oorlog belang rijke doelen in Midcen- en Zuid-Engeland voort 's Nachts vielen vrij sterke formaties in ononder broken aanval Londen aan en wierpen groote hoe veelheden bommen, deels van het zwaarste kaliber. Behalve vele andere treffers konden vooral ten Hoorden van de West-India Docks, bij de gasfa briek van Greenwich, bij de Handley Page vlieg tuigfabrieken, bij een groote waterinstallatie en op verscheiden stations tallooze nieuwe branden, van verre zichtbare ontploffingen en steekvlammen tot duizend meter hoogte waargenomen worden. Formaties zware bommenwerpers vielen de ha veninstallaties van Liverpool, fabrieken van Coventry en andere wapencentra in Zuid- en Mid den-Engeland aan en bestookten ze doeltreffend met bommen. De vijandel ondernam geen aanval len op Duitsch gebied". ONDERSCHEIDING VAN KAPITaN- LEUTNANT PRIEN. De Führer en opperste bevelhebber der weer macht heeft Kapitar-Leutnant Prien het eikenloof van het ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. Hij zond hem het volgende telegram: „Uit dankbare hulde voor uw heldhaftig optre den in den strijd voor de toekomst van ons volk verleen ik u naar aanleiding van het tot zirken brengen van 200.000 ton vijandelijke scheepsruimte als vijfden officier van de Duitsche weermacht het eikenloof van het ridderkruis van het IJzeren Kruis". Italiaansch legerbericht can Zaterdag: Engelsche oorlogsschepen in de Middellandsche Zee aangevallen ERGENS IN ITALIë, 19 October (Stefani). In zijn weermachtsbericht no. 134 maakt het Ita- liaansche hoofdkwartier het volgende bekend: „In het oostelijke bekken van de Middellandsche Zee heeft onze luchtmacht Engelsche oorlogssche pen aangevallen, die een convooi begeleidden en een kruiser van 10.000 ton met bommen geraakt. Vij andelijke vliegtuigen deden herhaalde aanvallen op vliegvelden op Rhodos, waarbij een persoon werd gedood en twee personen gewond. De gebouwen leden lichte schade. De vliegtuigen bleven onbe schadigd. In Noord-Afrika was de gebruikelijke bedrijvig heid van .^snelle afdeelingen en verkenners. Een vijandelijWe patrouille, die onze vooruitge schoven stellingen was genaderd te Elwa Rabia ten zuiden van Sidi el Barrani, werd door ons vuur op de vlucht gedreven. Onze luchtforma- ties bombardeerden vijandelijke werken en vlieg velden te Mersa-Matroeh, El Daba, Maaten-Bagush, Foeka en Bir-Aboe-Smeit, waarbij branden werden veroorzaakt. Andere luchtformaties deden aanval len op vijandelijke vliegvelden, barakken en kam pen te Siwa, waarbij zij de doelen met zware en licht bommen alsmede met machinegeweervuur rechtstreeks bestookten. De vijandelijke luch'macht herhaalde het bombardement op de haven van Benghazi zonder schade te veroorzaken of slacht offers te maken. In Ooost-Afrika heeft men een bijna vernield Engelsch vliegtuig teruggevonden, dat op 2 Octo ber Afmadoe gebomhbardeerd had, zooals mede gedeeld in het weermachtsbericht no. 119. Op 16 October hpeft de vijand met twee gepantserde afdee lingen, beschermd door vliegtuigen, onze post van Doboi (grens van Kenya) aangevallen. De aanval werd afgeslagen. De vijand liet eenige dooden van het blanke ras op het slachtveld achter, onder wie de aanvoerder van een dér afdeelingen. Aan onze zijde werden drie manschappen gewond. De vij andelijke luchtmacht bombardeerde Gondar, waar bij onder de inlanders een man werd gedood en eenige anderen gewond. In Diredawa werden twee personen gewond. Voorts vielen bommen op de spoorlijn naar Djiboeti nabij Erer, op Goera, To- selli, Decamere, Kassala, Gherille en Neghelli zon der slachtoffers te maken. De materieele schade is gering". Italiaansch legerbericht üan Zondag: Oliecenfrum in de Perzische Golf gebombardeerd. ROME, 20 October (D.N.B.) Het Itali- liaansche hoofdkwartier bekend: „In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft een formatie Italiaansche zware bommenwer pers na een verre vlucht van omstreeks 4500 K.M. een aanval ondernomen op het oliecen trum van het eiland Bahrein in de Perzische Golf. De doelen, die uit olieraffinaderijen, olie leidingen, opslagplaatsen en tankinstallaties be stonden, werden met succes getroffen, naar enkele reusachtige branden verrieden. Alle vliegtuigen keerden terug. In Noord-Afrika heeft het Italiaansche lucht wapen militaire kampen bij Razel el Roem aan den weg van Mersa Matroeh, vliegtuiginstallaties en barakkenkampen bij Maaten Bagush eri Foeka. alsmede de spoorlijn en de vliegtuinstallaties bij El Daba gebombardeerd.. Alle vliegtuigen keerden terug. De vijandelijke luchtmacht heeft Bardia en Halfaia met bommen bestopkt, zonder dat slacht offers vielen of schade veroorkzaakt werd. De vij and heeft ook opnieuw te Bengazi talrijke brand en brisantbommen op de haven en de woonwijken laten vallen. Er vielen geen slachtoffers, noch werd schade aan militaire doelen veroorzaakt. In Oost-Afrika is een aanval van vijandelijke gemotoriseerde troepen op Gherille met medewer king van het Italiaansche luchtwapen volkomen teruggeslagen. Vijandelijke vliegtuigen hebben aan vallen gedaan op Todignac (Rudolf-meer), Baren- toe. Decamere en Massawa. Onbelangrijke schade, enkele gekwetsten. ITALIAANSCHE VLIEGERS LEGDEN 4500 K.M. ZONDER Tl'SSCHENLAN- DING AF. De Italiaansche vliegers, die Bahrein hebben gebombardeerd, hebben zoo deelt Stefani mede een afstand afgelegd, die voor een oorlogs- vlucht een record is. Zij hebben zonder tusschen- landing 4500 K.M. gevlogen. Deze vlucht is een nieuw bewijs voor de mogelijkheden en de capa citeit van de Italiaansche luchtmacht, een onder neming zonder weerga, die den vijand trof op een punt. waar hij het veiligst dacht te zijn. Het bombardement was een volkomen verrassing, want de Engelschen geloofden niet, dat de Italianen dit petroleumcentrum, dat op zoo grooten afstand ligt. konden bereiken. Het eiland Bahrein heeft pas beteekenis gekregen, toen er aanzienlijke petroleumbronnen ontdekt wer den. die met grooiseheepsche raffinaderijen en pijpleidingen geëxploiteerd werden. Het petroleum- gebied ligt van de kust verwijderd en op 30 K.M. \an de stad Manama. De bronnen leveren een millioen ton petroleum per jaar op. Kieler slot door bommen getroffen. Groote verwoesting aangericht. Het D.N.B. meldt uit Kiel: Britsche vliegers "hebben in den nacht van Vriïdag op Zaterdag het representatieve, eeuwenoude Kieler slot met bom men bestookt. Het oude monument biedt een beeld der verwoesting. Een brisantbom heeft efen deel van een verdieping doen instorten. In het kasteelpark liggen de boeken van de Sleeswijk- Holsteinsche bibliotheek, die hier ondergebracht is. verspreid. Dit zijn unieke documenten van his torische beteekenis. Honderden en honderden- boeken zijfi vernietigd, geheele boekenrekken zijn verwoest. FIV HET BUITENLAND. Na drie maanden lang voor het transitoverkeer gesloten te zijn geweest is de weg door Birma naar China aan het einde der afgeloopen week weer opengesteld. De Japanners hadden reeds aangekondigd dat maatregelen waren getroffen teneinde de wapentransporten van Engelsche en Amerikaansche firma's langs dezen weg den eenigen, dien Tsjang Kai Sjek voor dit doel nog openstaat te verhinderen en Zaterdag is ge bleken dat zij met' de tenuitvoerlegging daarvan al begonnen waren. Marinevliegtuigen hebben het Chineesche deel van den „Birma-weg" in de pro vincie Yoennan gebombardeerd en volgens be richten uit Tokio zijn o.a. belangrijke bruggen hevig bestookt. Het schijnt dat zich onder deze objecten ook de brug bevindt, die in de nabijheid van de Birmeesche grens over de Jangtse Kiang voert. Ook moet de stad Koenming. welke aan de genoemde route gelegen is, zwaar geleden hebben. Vanmorgen kwam het bericht dat ten tweeden male een bombardement ten uitvoer was gelegd. Een groot aantal Japansche vliegtuigen moet aan de acties hebben deelgenomen en men ver moedt dat de eerste aanval ondernomen is van de nieuwe bases in Indo-China af. Met deze be richten uit Japansche bron als maatstaf is men geneigd tot dg meening dat het te bezien valt of de heropening van den Birmaweg wel dat resul taat zal hebben, dat men er in Engeland, Ame rika en Tsjoenking blijkbaar van verwacht heeft. Zooals bekend zijn het vermoedelijk in de eer ste plaats de Amerikanen geweest, die de her vatting van de transporten wenschten. In dit verband zij er aan herinnerd dat te Manilla op de Philippijnen een dezer dagen een Ameri- kaansch vrachtschip aangekomen, is, geladen met vliegtuigen, welke naar alle waarschijnlijk heid voor Tsjang Kai Sjek bestemd zijn. De Engelsche aanvoeren komen pas op de tweede plaats, maar thans bestaat ook de moge lijkheid. dat Britsche wapentransporten zullen plaats vinden via Hongkong naar Tsjoenking. Het Japansche blad „Kokoemin Sjimboen", dat zich met de berichten aangaande deze mogelijk heid bezighoudt, zegt dat een dergelijke handel wijze gelijkstaat met het openlijk tarten van Japan. Hetzelfde blad bestempelt de heropening van den Birma-weg als een uiting van de Brit sche vijandelijkheid tegenover Japan en als een duidelijke samenwerking van Engeland met de Ver. Staten. Japan zou geïntimideerd moeten worden. Het blad constateert verder: „Wij moe ten ons zoowel op oorlog als op het behoud van den vrede met Engeland en Amerika voor bereiden." Te Berlijn houden de meeningen zich uit den aard der zaak eveneens met deze kwestie bezig. De Diplomatisch Politische Korrespondenz merkt op dat Engeland aanvankelijk gepoogd heeft met een „schotel linzen" waarmede de tijdelijke sluiting van den Birmaweg bedoeld wordt de Japansche actie in Oost-Azië te kunnen tegen houden. Men gaf voor door deze maatregelen ge legenheid te willen bieden voor het tot stand komen van een Japansch-Chineesche overeen komst tijdens deze periode. Het ware doel echter bleef, volgens de meening van de „Diplo", een versterkte militaire actie van Tokio tegenover China te ontketenen ten koste van het beharti gen van andere Japansche belangen, een verlen ging van het Chineesch-Japansche conflict, ten doel hebbend de Engelsche positie in het Verre Oosten te waarborgen. BOEKAREST, 20 October. In Boekarest wordt van hedennacht af volledige verduistering uitgevoerd. Alle huizen en rijdende wagens moeten van middernacht tot het aanbreken van den dag verduisterd zijn. Na middernacht rij den geen trams meer. (D.N.B.) Groote brand in Mexicaansch oliegebied. Vuur strekte zich over groote oppervlakte uit. TORRANCE (New Mexico, Ver. Staten), 19 Octo ber. Vanmorgen om half acht heeft zich door dn- bekende oorzaak een explosie voorgedaan in de groote petroleumraffinaderij van Torrance. Er wer den vlammen waargenomen die een hoogte van 150 meter bereikten. De brand strekte zich uit over een oppervlakte van meer dan 80 morgen olievel den. Na de explosie brak een paniek uit. Latere berichten uit Torrance melden dat men den brand thans meester is. Aanvankelijk was opgege ven dat een persoon gedood en vijf gewond waren. De totale verliezen aan menschenlevens zijn echter nog niet bekend. Alle beschikbare ziekenauto's zijn naar de plaats van het ongeluk gezonden. (United Press) De Fransche regeeringsdelegatie voor de bezette gebieden maakt een geweldig bouw- program voor de Fransche hoofdstad bekend, zoo verneemt het D.N.B. Om. zal de vestiggor- del van Parijs worden geslecht. In de plaats van de resten der vestingen wil men sportvelden, promenades en parken aanleggen om de buiten wijken der Fransche hoofdstad te verfraaien. Naar uit Londen gemeld wordt is het prijs niveau daar nog verder gestegen. De prijzen voor levensmiddelen liepen drie punten op tot 169 en het algemeen prijspeil steeg tot 189. Men verwacht een verdere golf van prijsstijgin gen in verband met de verhooging van de om zet belasting. (DN.B.) Togo, tot dusverre Japansch ambassadeur in Moskou, is gisteren, blijkens een D.N.B.- bericht uit Moskou uit de Russische hoofdstad vertrokken naar Tokio. Talrijke leden van het corps diplomatique en vertegenwoordigers van het volkscommissariaat van buitenlandsche zaken deden hem uitgeleide. Zijn opvolger, ge- generaal Tatekawa. wordt op 23 October in Moskou verwacht. Het Amerikaansche passagierschip „Exca- libur" is uit New-York in de haven van Lissa bon aangekomen. In scheepvaartkringen aldaar verluidt, dat het schip weer een goudzending van de Bank van Portugal naar de Vereenigde Staten zal meenemen. Honderden emigranten uit alle Europeesche landen verlaten met dit schip Europa. (D.N.B.) Met ingang van 21 October is de boter in Zwitserland gerantsoeneerd. Tot einde Novem ber zoo bericht het D.NRkrijgt ieder de beschikking over 300 gram. Voor melk zijn geen beperkende bepalingen vastgesteld, doch van eind October af mag geen room verkocht worden. Volgens een Domei-bericht heeft de Japan sche ambassadeur in de Vereenigde Staten, Ho- rinoetsji, een afscheidsbezoek gebracht aa« staatssecretaris Cordell Huil. Het bezoek duurde slechts enkele minuten. Horinoetsji vertrok vervolgens naar San Francis co, vanwaar hij zich op 25 October met de „Asama Maroe" naar Japan zai begeven, LANGS DE NOORSCHE KUST. Een Duitsch transportschip vervolgt onder veilige begeleiding van een mijnenveger zijn weg naar de haven. (Foto Weltbild.) Vlamingen en Walen krijgen elk hun eigen organisatie. Belgapress meldt uit Brussel: Oberarbeitsführer, Müller Brandenburg, lei der van het departement voor buitenlandsche aangelegenheden en voorlichting, die tij delijk door Reichsarbeitsfuhrer Hierl ter beschikking van den militairen bevelhebber, generaal Von Falkenhausen, te Brussel werd gesteld, verleende een interview aan *een medewerker der „Brüsseler Zeitung" in zake de organisatie van den arbeidsdienst in Vlaanderen en Wallonië. Hem werd gevraagd: „Hoe is de toestand, die u hier inzake arbeidsdienst hebt aangetrof fen?" „In Vlaanderen en Wallonië werden reeds pogingen gedaan tot het invoeren van den ar beidsdienst. Het waren slechts bescheiden proefnemingen, die echter voor ontwikkeling vatbaar zijn. In tegenstelling met andere lan den, zooals Bulgarije, Hongarije, Nederland, Denemarken en Noorwegen, waar reeds uitste kende arbeidsorganisaties bestaan of worden opgericht en die ik persoonlijk aan een diep- opgaar.d onderzoek heb onderworpen, doet zich hier echter een nieuwe moeilijkheid voor, nl. die der gemengde bevolking. Met dit feit dient rekening te worden gehouden, hetgeen het landsbestuur dient in te zien, want slechts door een scheiding der volksgemeenschappen zal het mogelijk "zijn de moeilijkheden te overwin nen. Er dient dus zoowel voor de Vlamingen als voor de Walen een eigen dienst ingericht te worden, want het idee van den arbeidsdienst schakelt alle geschillen uit betreffende den aard en het wezen der bevolking. Vraag: „Is er in het land voldoende werk voor een arbeidsdienst?" Belangrijke objecten. „Ik kan slechts verklaren, dat er in het land oneindig veel te doen is en wel op alle gebied. In de eerste plaats dienen hierbij te worden ge noemd: de omvangrijke werkzaamheden, die uit het oorlogsgebeuren voortvloeien. Wanneer deze dringende werken door gemeenschappelijke krachtsinspanningen tot een goed einde zullen gebracht worden, zal de arbeidsdienst voor de zelfde taak komen te staan, als die van den rijksarbeidsdienst bij zijn inrichting. Ik be doel hier de zoogenaamde bijkomende werken, die niet door de vrije bedrijven kunnen uitge voerd worden, daar zij met normale arbeids krachten uitgevoerd, te groote uitgaven vergen of wegens andere redenen moeten uitgesteld worden. Ik heb bijvoorbeeld kunnen vaststellen dat er groote werken kunnen uitgevoerd worden, die het land groot voordeel zullen brengen. In de Ardennen, dus in het Waalsche gedeelte van het land bestaan er voor den arbeidsdienst groote mogelijkheden in de boschcultuur, terwijl in Vlaanderen de problemen van waterbouwkun digen aard van bijzondere beteekenis zijn. Al leen reeds deze beide werken rechtvaardigen het bestaan van den arbeidsdienst. Het grondbeginsel echter, waarop het arbeids dienst-idee in Vlaanderen en Wallonië dient te berusten is, zijn opvoedkundige waarde. In deze eeuw van machines zijn de levens voorwaarden geheel anders als die van vorige tijd perken. De mensch verkeert voortdurend in gevaar door de machines verdrongen te worden, ïk ben de meening toegedaan dat vele beproe vingen, die het menschdom gedurende de laatste eeuwen hebben geteisterd, niet zoozeer voortko men uit het feit, dat de mensch de machines in zijn dienst gesteld heeft, doch wel dat zijn levensnormen geen gelijken tred bben ge houden met den vooruitgang. Wij dienen niet te vergeten dat bijvoorbeeld de liberale staats idee in het tijdperk geboren werd, toen er nog zeilschepen en postkoetsen bestonden. Sociale volksopvoeding. Wij zijn dus verplicht ons van nieuwe levens normen te bedienen. Wij moeten tot een waarachtige volksopvoeding in alle Europee sche landen geraken, tot een echte volksge meenschap in de nieuwe Europeesche orde. Niet te vergeefs heeft Adolf Hitler op 1 Mei 1933 op Tempelhof den Duitschers toegeroepen, dat de schepping eener volksgemeenschap een der meest belangrijke doelen voor den opbouw van het Duitsche volk onder zijn leiding zal zijn, aangezien heden slechts een ware volksge meenschap in staat is aan de geweldige eischen op sociaal en economisch gebied het hoofd te bieden. Niets is doeltreffender voor de opvoe ding van de gemeenschap dan het gemeen schappelijk leven van jonge menschen, vereenigd door harden arbeid in de kampen van den ar beidsdienst. Voor deze sociale opvoeding diende een nieuw instrument gevonden te worden, Dit instrument is de arbeidsdienst. De resultaten, die Duitschland, Bulgarije en andere volken in dit domein reeds behaalden, vormen het beste bewijs voor zijn opvoedkundige waarde. Alles wat scheiding zou kunnen ver oorzaken dient echter uit dezen dienst geban nen. Ook hebben partijen en groepen welken naam zij ook mogen dragen niets met dezen dienst uitstaande en alle invloed van om het even welke organisatie zal worden geweerd. Ik baseer mij op deze ideeën en ga van het standpunt uit, dat Vlamingen en Walen elk een eigen arbeids dienst moeten hebben. Het idee is te belangrijk en de resultaten te waardevol yoor het land dan dat zij door zekere groepen of partijen als pro pagandamiddel zouden aangewend worden. In verband met de opleiding der leiders mag ik niet nalaten er even op te wijzen dat er van een arbeidsleider oneindig veel verlangd wordt. Baantjesjagers en personen die grof geld willen verdienen hebben in dezen dienst niets te zoe ken. Wanneer de door ons gestelde hoop noch door de Vlaamsche noch door de Waalsche jeugd wordt teleurgesteld, dan kan men er zeker van zijn binnen een jaar over een arbeidsdienst te kunnen beschikken, waarop men trotsch zal kunnen zijn". Himmler in Madrid. Onderhoud met generaal Franco. Het D. N. B. meldt uit Madrid: De leider van de S.S., Heinrich Himmler, is Zon dagmorgen te Madrid aangekomen in! gezelschap van den Duitschen ambassadeur Von Stohrer en den Spaanschen directeur-generaal voor de veilig heid, graaf Mayalde. Talrijke autoriteiten, o.a. mi nister Serrano Suner, waren ter verwelkoming aan wezig. Het station was met Duitsche en Spaansche vlaggen versierd. De bevolking van Madrid, dat feestelijk vlagde, juichte den Duitschen gast harte lijk toe. Minister Suner heeft daarna den rijksleider der S. S„ Himmler, ontvangen en een langdurig onder houd met hem gehad. Vervolgens begaf Himmler zich in gezelschap van den Duitschen ambassadeur naar het Pardopaleis van generaal Franco. Aan weerszijden van den tien k.m. langen weg stonden afdeelingen politie en delegaties van de Falanx en de nationale vakbonden. De straten waren versierd met Duitsche en Spaansche vlaggen. Voor de resi dentie van Franco stond een eerecompagnie der Falanx opgesteld terwijl de Marokkaansche lijf wacht van generaal Franco Himmler tot voor het paleis begeleidde. Aan den ingang werd de rijkslei der verwelkomd door den chef van het militaire kabinet van Franco generaal Moscardo, en den chef van het burgerlijke kabinet, Munos Aquilar. Franco heeft een onderhoud van een uur met Himmler gehad in tegenwoordigheid van Suner en - den chef van het protocol, De Las Torres. Des middags werd ter eere van het hoofd der Duitsche politie een stierengevecht gehouden. Himmler werd bij zij aankomst in de arena met geestdriftige ovaties ontvangen, terwijl het orkest de Duitsche volksliederen speelde, die aan het ein de zelfs werden meegezongen. Toen Himmler door de binnenstad naar hel hoofdbureau van politie reed waren de straten zwart van de menschen, die een langdurige hulde brachten aan Duitschland en Spanje, den Führer en den Caudillo. Deze ovaties duurden voort toen Himmler langs de eerecompagni* schreed en tijdens de ontvangst op het hoofdbureau. H. F. TILLEMA DOCTOR HONORIS CAUSA. Zaterdag 9 November om 3 uur n.m. zal in de senaatskamer van het universiteitsgebouw te Gro ningen door en ten overstaan van den senaat dezer universiteit de promotie honoris causa plaats vin den. waarbij aan H. F. Tillema te Bloemendaal den graad in de geneeskunde zal worden toegekend. Bij deze gelegenheid zal als promotor fungeeren da hoogleeraar G. Tapsenberg. BR AL IC PROGRAMMA DINSDAG 22 OCTOBER 1940. JAARSVELD 414.4 M. AVRO-uitzending. 8.Nieuwsberichten A.N.P., gramofoonmuziek 10.Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest. 11.Wenken voor de huishouding. 11.20 Omroeporkest. 12.— Pianospel (gr.pl.) 12.25 Orgelspel. 12.45 Nieuws- en economische berichten A.N.P. 1.AVRO- Musette-enseinble en gramofoonmuziek. 1.30 Avro- Aeolianorkest en soliste. 2.15 Cyclus „In de schijn werper". 2.30 Pianovoordracht. 3.Cabaretpro gramma. 4.- Gramofoonmuziek. 4.39 Philharmonisch kwartet. 5.15 Nieuws- en economische berichten A. N. P. 5.30 Avro-Amusementsorkest en solist. 6.30 VPRO: Causerie „De tijd waarin Coornhert leefde". 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7. Vragen van den dag (A.N.P.) 7.15 Vocale duettten 7.45 Causerie „Contact tusschen school en huis". 8.Nieuwsberichten A.N.P. 8.10 Omroeporkest en solisten. 9.009.15 Nieuwsberichten A.N.P., sluiting KOOTWIJK 1875 RL VAR A-uitzending. 7.Berichten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Gramofoonmuziek. 8.Nieuws berichten A.N.P. gramofoonmuziek. 9.Berichten (Duitsch). 9.15 Gramofoonmuziek. 10.15 Orgelspel 10.45 Gramofoonmuziek. 11.15 Berichten (Engelsch) 11.30 Gramofoonmuziek. 12.Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuws- en economische berichten A.N.P. 1.Vara- orkest. 2.Berichten (Duitsch) 2.15 Esmeralda en solist. 3.Causerie „Het puntenproblem". 3.20 Gra mofoonmuziek. 3.30 Orgelspel 4.15 Gramofoonmuziek 5.Berichten (Duitsch). 5.15 Nieuws- en econo mische berichten A.N.P. 5.30 RVU: Cyclus „Vier schilders uit de 15e en 16e eeuw". 6.Gramo foonmuziek. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 Gra mofoonmuziek. 6.45 Berichten. 7.Vragen van den dag (A. N. P.) 7.15 Reportage. 7.30 Berichten (Engelsch). 7 45 Gramofoonmuziek. 8.Berichten (Duitsch). 3.15 Nieuwsberichten A.N.P. 8.25 Gra mofoonmuziek. 8.30 Berichten (Engelsch) 8.45 Gra- tnofoonmuziek. 9.009.15 Nieuwsberichten AJJP, sluiting.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7