Haarlem's Dagblad Over liet Kind. Octoberzon. Radiozendtijden gewijzigd- Hevige aardbeving in Boekarest Artikelen enz. 58e JAARGANG No. 17591 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant- Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgiro- dienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713. Administratie 10724, 14825 Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 22 October 1940 Abonnementen per week ƒ0.25, per maand ƒ1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3.55, losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Regelabonnementstarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels ƒ0.60, elke regel meer 0.15. Groentjes zie rubriek. Sinds den tienden Mei is sterk de vraag naar voren getreden, hoe kinderen reageeren op oorlogs gebeurtenissen in him onmiddellijke omgeving. Er is veel over geschreven en A. Hallema heeft daar van een belangwekkend overzicht, met eigen ge volgtrekkingen, gegeven in het tijdschrift „Het Kind". Omtrent de Lagere School-jeugd is geble ken dat zij op het leed en de verschrikking van den oorlog in het geheel niet reageertpersoon lijk betrokkenen daargelaten. Omtrent de Middel bare School-jeugd heeft een onzer bekendste recto ren verklaard dat jongens zoowel als meisjes meer geschokt waren door het uiterlijk der gebeurtenis sen dan door haar wezen. Zij zien niet door die ge beurtenissen heen en hebben ook niet de behoefte er overheen te kijken en de gevolgen te schatten, die zij zouden kunnen hebben. Opgemerkt wordt hierbij dat de scheidslijn tusschen de jeugd die niet reageert en die, welke wel geschokt is, niet samen valt met de scheidslijn tusschen L. O. en M. O. maar getrokken moet worden in de tweede of derde klasse van de Middelbare School. Dat wil dus zeg gen, dat eerst kinderen van omstreeks 14, 15 jaar duidelijk beginnen te reageeren, welke grens na tuurlijk zeer persoonlijke afwijkingen toelaat. De schrijver haalt de meening aan van een opvoeder die opmerkt dat meisjes eerder en meer reageeren op het oorlogsleed en jongens voornamelijk geboeid worden door de oorlogstechniek en de oorlogsactie. Een algemeene raad komt in deze beschouwing voor, die ik hier vooral naar voren wil brengen: „Houdt den oorlog en het oorlogsgebeuren buiten de muren van schoollokaal en huiskamer! Be- heerscht u voor uw kinderen en beperkt uw zorge lijke, opgewonden of anderszins emotioneele ge sprekken er over tot de oogenblikken, waarop het kind niet in'de kamer is. Want al wordt hun ge moedsleven niet in beslag genomen door de oor logsverschrikking, hun gedachtenwereld wordt zeer fiterk beheerscht door het oorlogsgebeuren". Natuurlijk geldt deze raad niet alleen voor een periode van vijf dagen zooals wij in Mei beleefden. Maar ook nu, in een tijd waarin zich telkens En- j gelsche luchtaanvallen voordoen en waarin men zoo vaak, in de 's avonds en 's nachts verduisterde huizen die men niet verlaten mag, oorlogsgerucht hoort zonder te weten wat er nu wel precies aan de hand zou zijn. In hetzelfde nummer van „De Kern", waarin ik het artikel van den heer Hallema aantrof, vond ik ook een uit het Duitsche tijdschrift „Unsere Welt" overgenomen beschouwing van een Leipziger psy chiater, dr. K. Knopf, onder den titel „Maak de kinderen niet bang". Dit stuk handelt niet over den oorlog maar over een bij sommige kinderen voor komend# psychische afwijking: waakdroomen. Het geeft evenwel in algemeenen zin denzelfden raad als de Hollandsche opvoeder in zijn beschouwing naar voren brengt. Het raadt aan, kleine kinderen onder alle omstandigheden voor een heftigen schrils te behoeden. En 'het voegt daaraan toe: „Tal van ouders zijn ook thans nog de meening toegedaan, dat njen de ziel van het kind zou kunnen „har den" door het in angstaanjagende situaties te bren gen. Dit is een waarlijk noodlottige psychologische dwaling, waarvoor niet nadrukkelijk genoeg ge waarschuwd kan worden". Men hoort in dezen tijd uiteenloopende verhalen over de reacties van kinderen op nachtelijk oor- logsgerueht. En als die niet gunstig heeten te zijn, als er van angst sprake is, moet wel de gedachte opkomen of de ouders soms in het bijzijn van de i kinderen over die gebeurtenissen praten. Of zij mogelijkheden opperen, misschien wel van gevaar i spreken of uiting geven aan eigen nervositeit er over. Allicht zijn er ook die in de door den psy chiater aangeduide dwaling verkeeren dat men het kind zou kunnen „harden" tegen schrikaanjagende gedachten. En ook krijgt men wel eens den indruk dat er menschen zijn die (min of meer bewust) meenen dat hun kinderen eigenlijk evenzoo moeten reageeren als zij zelf. Doen zij dat niet, dan schij nen zij dat te beschouwen als een gebrek aan ge voel bij het kind, zonder te beseffen dat het an ders reageert omdat het kind is. In het algemeen kan men met zekerheid vast stellen dat de kinderen van ouders, die zich beheer- schen, „den oorlog buiten de huiskamer houden" en er geen emotioneele gesprekken over voeren in het bijzijn van hun kinderen, geen blijken van angst toonen, 's nachts volkomen rustig slapen en als zij al eens wakker worden van lawaai-in-de- lucht daarna dadelijk weer inslapen. Het is dan toch ook volkomen begrijpelijk. Als een kind ondervindt dat zijn ouders rustig zijn, dus geen bezorgdheid of emotie toonen en in zijn bijzijn over andere onderwerpen dan de oorlog en zijn I Verschijnselen praten zal het zichzelf ook gerust Voelen. En ten aanzien van ouders die zich niet aan dezen regel gehouden hebben zou men kunnen op merken dat zij alsnog van houding kunnen veran deren. En als hun kinderen zich angstig toonen kun nen zij verklaren dat zij zelf heelemaal gerust zijn, dat er geen gevaar is en al wat ertoe kan bijdragen om dit toe te lichten. Natuurlijk zou het alles een- i Voudiger zijn als wij ons nog nauwkeurig wisten in te denken in onze eigen kïndergedachten. Dat kan nu eenmaal niet. Maar als wij maar goed be seffen, dat die sfeer anders was dan onze tegen woordige en dat wij daarmee ook bij onze kinderen Weer rekening hebben te houden is het gemakkelijk genoeg, den raad van deskundigen te aanvaarden en op te volgen. R. P. PERSONALIA. 'k Moet het nog eens even uiten O, dat zomerweertje buiten Wat een heerlijk herfstcadeau; In den regel is October. Met zijn zonlicht uiterst sober, Ditmaal past een luid bravo, En wij moeten gul erkennen, Dit is rondgezegd verwennen, Houd het tot het einde zoo Als je uitgaat in den morgen, Zegt de deelster van je zorgen: Trek je jas nu toch maar aan, En dat doe je dan gewillig, Het is inderdaad wat killig, En j' erkent het wijs vermaan, Dat de atmosfeer nog nat is, Dat een koude gauw gevat is, Maar nog niet zoo gauw gedaan. Maar als 't middaguurtje daar is, Als je werk ten halve klaar is En je stapt uit je kantoor. Voel j' opeens dat overjassen, In dit zonnelicht niet passen. Daar is 't veel te leutig voor. Dus October, als 'k mag vragen Ga tot 't einde van je dagen, Met die prachtprestatie door. P. GASUS. Onze stadgenoot de heer H. Beker, theol. candi- Öaat, heeft de toezegging van beroep van de Ned. l Herv. gemeente van Angerlo (Geld.) aangenomen. De kerkeraad der Geref. gemeente te Lisse heeft in de vac. die ontstond door het vertrek van ds. H. Ligtenberg naar Kampen, dezen predikant opnieuw Beroepen. NACHTFEEST tot 4 uur A.s. ZATERDAG 26 OCTOBER. Aanvang 9% uur. in het Concertgebouw, met mede werking van WALLY SLUYZER, Ned. beste Dazz-vocalist met zijn feno menale band (10 man). THE RHYTHM SELLERS, in volledige bezetting (9 man). - Kaarten ƒ1.20 verkrijgb. Dansschool Kwekkeboom NIEUWE GRACHT 98. En indien voorradig des avonds aan de zaal. (Adv. Ingez. Med.) Officiëele valutakoersen der Nederlandsche Bank. Officieele valutakoersen der Nederlandsche Bank. 22 October. Valuta's (schriftelijke en tel. trans acties). New York 1.88 3/16—1.88 9/16. Berlijn 75.28—75.43 Brussel 30.11—30.17. Helsinki 3.81—3.82. Stockholm 44.8144.90. Zürich 43.59—43.68. Bankpapier: New York 1.86%—1.90J4 Brussel 30.0830.20. Stockholm 44.7644.94. Zürich 43.55—43.72. Luchtaanvallen op militaire bedrijven en vliegvelden in Engeland. Branden in de haven van Londen. BERLIJN, 22 Oct. (D.N.B.) Naar zoo juist be kend wordt, zijn gistermiddag succesvolle aanvallen ondernomen op belangrijke militaire bedrijven in een reeks van steden op het Britsche eiland. In een stad in Zuidoost-Engeland werd een fabrieksge bouw door voltreffers verwoest. Van het vliegtuig uit kon worden waargenomen hoe het dak en de muren in de lucht vlogen. Op een vliegveld in Zuid oost-Engeland werden verscheidene vliegtuigen vernield. Op een ander vliegveld vielen de bommen mid den tusschen opgestelde toestéllen. In andere plaat sen waren spoorwegstations en spoorlijnen, belang rijke wegen en fabrieken de doelen. De bommen konden, ondanks het deels ongunstige weer, met de beste uitwerking op de doelen geworpen worden. Er ontstonden groote verwoestingen. Bij den aan val op een haven werden zware branden veroor zaakt. Een afzonderlijk vliegend Duitsch gevechtsvlieg tuig heeft gisteren in de middaguren een aanval gedaan op een groot convooi. dat door oorlogs vaartuigen beschermd werd. Van het vliegtuig uit kon worden waargenomen dat een koopvaardijschip van ongeveer 3.000 b.r.t. midscheeps getroffen werd. Bij een aanval op Londen schoot Maandag een Duitsch gevechtsvliegtuig een aanvallenden Engel- schen jager neer. Het Engelsche toestel viel bran dend op de huizen in de City. Duitsche jachtvlieg tuigen schoten voorts Maandag aan de Engelsche Zuidkust drie versperringsballons omlaag. AANVAL VAN BRITSCHE MOTOR- TORPEDOBOOTEN AFGESLAGEN. Naar het D.N.B. nog verneemt hebben gisteroch tend vroeg verscheidene Britsche motortorpedo- booten getracht de Kanaalkust bij Oostende te na deren. Hierbij vielen zij een patrouillevaartuig met machinegeweervuur aan. Het patrouillevaartuig beantwoordde het vuren uit een gunstige positie. Door het onmiddellijk ingrijpen van een kustbatterij der marine werd een Britsche motortorpedoboot tot ziniken gebracht, terwijl de overige werden ver dreven. ENGELSCHE MEDEDEELING. LONDEN, 22 Oct. (D.N.B.) Het ministerie van luchtvaart en het ministerie voor de binnenlandsche veiligheid maken officieel bekend: De aanvallen van den vijand op het land werden Maandagavond hervat. Zij waren vooral tegen de Midlands, Londen en het oevergebied van de Mer sey gericht. De meeste aanvallen eindigden in de vroege ochtenduren, hoewel ook nog eenigen tijd later eenige bedrijvigheid met onderbrekingen kon worden vastgesteld. NIEUW LID VAN GEDEPUTEERDE STATEN. In de hedenmorgen te Haarlem gehouden zitting der Provinciale Staten van Noord-Holland werd in de vacature Ed. Polak de heer L. van der Wal (van dc lijst der S. D. A. P.) tot lid van Gedepu teerde Staten gekozen. De heer Van der Wal nam de benoeming aan. (Voor het verslag der zitting zie men pag. 2.) De Junkers „Ju 88" hebben hun plaats bij he-'. Duitsche luchtwapen ingenomen voor den strijd tegen Engeland. Een der nieuwe machines op een vliegveld aan het Westfront (Foto Weltbild.) Uitzendingen eindigen om half zeven. Er is met ingang van Zondag 20 October een wijziging gebracht in de zendtijden van de Nederlandsche zenders Jaarsveld en Koot wijk. De radioprogramma's der Omroepver- eenigingen en van het Alg. Ned. Persbureau eindigen 's avonds om half zeven. De uitzendingen van de nieuwsberichten heb ben nu om zes uur via Kootwijk en 6.15 via Jaarsveld (herhaling) het laatst plaat. Het praatje om zeven uur vervalt. De uitzending van kwart over vijf wordt aldus: gedeeltelijk een praatje en gedeeltelijk een uitzending van economisch nieuws en binnen- en buiten- lansch nieuws. De nieuws^erichtenuitzendingen van des morgens acht uur en des middags één uur zijn hierdoor aanmerkelijk belangrijker geworden. Deze regeling is nog niet definitief, dar nog nadere besprekingen zullen worden gevoerd. (A.N.P.) Bevolking vluchtte in paniek uit haar huizen BOEKAREST 22 October. Een hevige aardbeving, de hevigste die men zich hier her inneren kan, heeft heden de bewoners der Roemeensche hoofdstad opgeschrikt. Volgens het observatorium van Boekarest moet het epicentrum der beving in Roemenië zelf gele gen hebben. Na de eerste zware schokken wer den nog verscheidene kleinere trillingen waar genomen. De aardschokken deden de huizen beven op hun grondvesten. De bewoners vluchtten in paniek de straat op om dekking te zoeken onder poorten en tunnels. Men vreest dat vooral de oude wijken der stad, waar de huizen van licht materiaal gebouwd zijn, veel te lijden hebben gehad. Totnutoe is niet bekend of er slachtoffers ge vallen zijn. (United Press). Adolf Hitier was persoonlijk tegenwoordig bij de begrafenis van admiraal Von Trotha, welke met groot ceremoniëel te Berlijn plaats had. Een overzicht tijdens de plechtigheid. (Foto Weltbild.). REDE VAN DEN RIJKS- COMMISSARIS. Het onderwijs van het Duitsch in Nederland. JUBILEUM VAN DE DEUTSCHE OBERSCHULE TE ROTTERDAM. ROTTERDAM, 21 October (A.N.P.) Bij de herdenking van het vijftigjarig bestaan van de Deutsche Oberschule te Rotterdam heeft de rijks commissaris rijksminister Seyss Inquart vandaag een rede gehouden. De rijkscommissaris begon met uitdrukking te geven aan zijn voldoening over het feit, dat het de gebeurtenissen in Mei mogelijk geweest is het werk van de Duitsche school te Rotterdam zoo voort te zetten als voor het bereiken van het doel van deze school vereischt is. Voor deze ge legenheid dankte hij de schoolvereeniging en haar leiding, de onderwijzers en al degenen, die in den zelfden zin meegeholpen hebben; ook de Neder landsche autoriteiten, die mogelijk maakten dat de Duitsche school weldra het huis in de Westerlaan nr. 1 kon betrekken. Te meer verheugde hij zich over het bereikte doel, daar hij toch al groote aan dacht bestedt aan de Duitsche scholen in Neder land. Het is duidelijk dat de opdracht, die hij van den Fiihrer ontvangen heeft, namelijk de belangen van het Duitsche rijk in Nederland te vertegen woordigen, ook de taak omvat aan de Duitsche scholen hier de haar toekomende positie te ver schaffen. De rijkscommissaris ging daarna in op de toe spraak van den voorzitter der schoolvereeniging, Günther, door er op te wijzen dat de 1ste October inderdaad voor de Duitsche school in Nederland bij zondere beteekenis heeft, want op dezen dag zijn de Duitsche scholen onder zijn beheer en toezicht gekomen. Daaraan zijn bepaalde wijzigingen in vergelijking met den tot dusver bestaanden toe stand verbonden. Inzonderheid zal de positie van de Duitsche schoolvereenigingen zich eenigszins wijzigen. Dat wil echter niet zeggen dat hij thans den arbeid der Duitsche schoolvereenigingen ietwat overbodig acht. Juist hij, die uit de Duitsche grenslanden stamt, weet welke beteekenis aan de schoolvereenigingen toekomt. Zij behooren ook in Nederland te blijven bestaan en als levende schakel tusschen overheid, onderwijzers, ouders, en leerlin gencorps te fungeeren, tegelijkertijd evenwel dra gers en beheerders der vermogens te zijn, die aan de Duitsche scholen toevertrouwd zijn. Daartegen over is de leider van de school jegens hem ver antwoordelijk voor de geestelijke leiding van de school en voor de houding, die de kinderen aan den dag leggen, als zij eenmaal het onderwijs achter zich hebben. Vervolgens hield de rijkscommissaris zich bezig met de omstandigheid, dat de Duitsche scholen ook Nederlandsche kinderen herbergen. Hij verheugde zich daarover, naar hij zei. Toch moet men zich er van bewust zijn dat daaraan een bijzondere ver plichting verbonden is: de Nederlandsche kinde ren mogen den samenhang met hun Nederlandsche volk nooit verliezen. Zij moeten hun volk en de genoten Duitsche opleiding tot eer strekken. Dat is voor den nationaal-socialist. die de krachten, welke rechtstreeks uit het volk stammen, nauwkeurig kent, iets dat vanzelf spreekt. Bij deze gelegenheid roerde de rijkscommis saris de discussie aan, die onstaan is naar aan leiding van de vraag in hoeverre het onderwijs in het Duitsch ook aan de Nederlandsche scho len verstrekt moet worden. Hij heeft den zin van dit debat niet begrepen, omdat prof. Snijder, die blijkbaar door deze discussie aan gevallen moest worden, immers juist in zijn tegenwoordigheid openlijk met nadruk ver klaard had dat uitgebreide beoefening van het Nederlandsch hem na aan het hart lag. Dat is ook bij hem, den rijkscommissaris, het geval en er is nooit sprake van geweest het Duitsch eenigszins ten koste van het Nederlandsch te beoefenen. Hij kan zich niet geheel aan den indruk onttrek ken, dat deze onvruchtbare uiteenzettingen, die op een misverstand berusten, uitgaan van instanties, die destijds voldoende tijd en middelen hebben ge had om althans het Nederlandsch die ruimere zorg te doen toekomen, die hijzelf beoogt. Ik geloof anderzijds, zoo ging de rijkscommissaris voort, dat de Nederlandsche kinderen hun opvoe ders in de toekomst niet dankbaar zouden zijn, in dien zij ook het Duitsch niet werkelijk beheer- schen, want met Duitsch zal men in de toekomst niet alleen op het vasteland, maar ook buiten ons continent overal terecht kunnen. De rijkscommissaris werkte deze gedachte verder uit en stond daarbij stil bij de beteekenis van het schoolonderwijs en bij de spvoeding. zooals deze volgens Duitsch standpunt opgevat moet worden. Het gaat niet om de kennis alleen, ook niet om de lichamelijke vorming, doch daarom, dat de scho lieren tot jeugdige persoonlijkheden worden, die zich de eigen kracht bewust worden er deze kracht leeren gebruiken. Wij willen, zoo zei hij, dat jonge, bewuste men schen opgroeien, die weten wat het leven van hen eischt en wat zij van het leven hebben te verwach ten. Het is het doel van het nationaal-socialisme harmonische menschen te vormen, die gelukkig kunnen zijn en ook anderen geluk kunnen schenken. Voor dit doel offers te brengen is iets, dat voor de hand ligt, evenals de leider van het Duitsche volk zijn geheele leven voor anderen inzet om voor de nationale gemeenschap, ja, de groote Germaan- sche gemeenschap gelukkige levensvoorwaarden te scheppen. De gedragen kleeren. Haarlem stond 4000 kleedingstukken af. Gisteren is het dan de laatste dag geweest, dat de Haarlemsche burgerij in de gelegenheid was, een gedragen kleedingstuk of een wollen deken in te leveren, om in ruil daarvoor een bon te krijgen, die te zijner tijd recht zal geven op het koopen van een nieuwe winterjas. Voor het laatst zaten de comitéleden dus op den zolder van de Vleesch- hal en nog eenmaal werd queue gemaakt, werden de kleedingstukken gekeurd, ingenomen, genum merd en voor bons ingeruild. Het comité is tevreden. Niet minder dan 4000 kleedingstukken en wollen dekens zijn gebracht, een cijfer, dat zeker tot tevredenheid stemt. Nog mooier is, dat het gebrachte goed over het alge meen van zeer deugdelijke kwaliteit is. Trouwens voortdurend is er tegen gewaakt, dat er geen „af leggertjes" tusschen den voorraad verdwaalden. Wat binnengekomen is kan. om zoo te zeggen, on middellijk voor gebruik worden aangewend. Nu moeten deze kleeren verdeeld worden en het comité heeft besloten, hierbij de hulp der officieele instanties in te roepen, omdat dit practisch de eenige weg is, waarlangs de kleedingstukken daar belanden, waar ze het meest noodig zijn. Alle bij den Armenraad aangesloten instellingen krij gen dus een aantal kleedingstukken toebedeeld eri kunnen die distribueeren. De begiftigden zullen natuurlijk een bewijs van ontvangst moeten teeke nen, dat door den Gemeentelijken Distributiedienst gecontroleerd zal worden. Ook het K.V.V. is bij de verdeeling ingescha keld. Er blijft immers altijd een categorie van menschen, die niet in de termen vallen, iets te ontvangen van vereenigingen of colleges voor ar menzorg. Met deze categorie zal het K.V.V. zich dus bezighouden. Vermelden wy ten slotte, dat voor een billijke verdeeling de goederen naar hun kwaliteit, mode e.d. in drie klassen zijn verdeeld. Een woord van erkentelijkheid mag het comité niet onthouden worden. In weinig dagen heeft het bergen werk verzet en zich ten behoeve van minder bedeelde stadgenooten veel en zwaren ar beid getroost. Daarvoor verdient het dank en hulde. Twee nieuwe cultuurraden in Vlaanderen. Duitsch-Vlaamsche cultureele samenwerking. BRUSSEL, 22 October (A.N.P.) „Volk en Staat" wijst op de reeds getroffen maatregelen om aan het Germaanschë element in België de rechtsgelijkheid te verzekeren welke men het zoolang geweigerd heeft. Een commissie werd ingesteld om te waken over de toepassing van de taalwetten. Den gestraf ten activisten werd volledig eerherstel verleend. Een commissie werd belast met de regeling der mo- reele en materieele schade door de activisten ge leden als gevolg van de tegen- hen door het Bel gische gerecht uitgesproken straffen. Op grond zijner aanstelling van 1916, die als steeds nog gel dig wordt beschouwd, kwam prof. Speleers terug op zijn hoogleeraarszetel aan de Gentsche univer siteit. Talrijke jonge Vlamingen werden op zeer belangrijke administratieve posten geplaatst. Het werk van rechtsherstel, zoo schitterend aangevan gen tijdens den wereldoorlog, doch in 1918 door 1 gewetenlooze gezagsdragers vernietigd, wordt thans met kracht en spoed door het militair bestuur doorgezet. Inmiddels zijn de vooroorlogsche Cultuurraden gereorganiseerd en zijn aangesteld als leden voor Vlaanderen: dr. Cyriel Verschaeve, voorzitter, de Nobelprijswinnaar prof. Heymans, de letterkundige dr. De Pillecijn. de historicus dr. Van Roosbeeck en prof. dr. Heutze. In den Waalschen Cultuurraad werden benoemd: prof. Corin, vicomte Davignon, prof. Fourmarier, eereprefect Frère en de beeld houwer Rousseau. De nieuwe cultuurraden hebben niet alleen tot taak samen te werken met het centrale gezag, zij moeten ook het cultureele leven opnieuw ordenen en vooral wat Vlaanderen be treft de omstandigheden scheppen voor een vrucht bare samenwerking tusschen de Vlaamsche en de Duitsche cultuurdragers. Bovendien zullen zij zich bezig houden met de organisatie der cultureele kringen en optreden als bemiddelaars tusschen deze kringen en de Duitsche en Belgische overheid. Hun taak gaat van 'n intense Duitsch-Vlaamsche sa menwerking in cultureele aangelegenheden tot de zorgen voor de plaatselijke, cultureele actie in de kleinste steden en dorpen. Deze taak is deels orga nisatorisch, deels geestelijk, daar zij ook bevat het scheppen van een atmosfeer van vertrouwen tus schen de cultureele werkers onderling en tusschen dezen en de vertegenwoordigers van de Duitsche cultuur. Het is duidelijk dat de vooroorlogsshe cul tuurraden voor goed verdwijnen. Het Vlaamsche volk had in deze cultuurraden geen vertrouwen. Dank zij de oorlogsomstandigheden wordt de weg vrijgemaakt om de steeds verwaarloosde cultureele betrekkingen met de andere Germaansche volken uit te breiden. Het feit, dat de priester-dichter Cyriel Ver schaeve tot voorzitter van den nieuwen Vlaamschen cultuurraad is benoemd, zal ook buiten de lands grenzen grooten weerklank vinden en beleekent de officieele erkenning zij het in den herfst zijns levens van de uitzonderlijke gaven van dezen grooten dichter, wiens uitgebreid werk getuigt van veelzijdige ontwikkeling op kunsthistorisch en let terkundig gebied en van een ruime lyrische kracht. De zware fouten, bedreven door de Belgische regeeringen tusschen 1330 en 1940, zullen de cul tuurraden herstellen door een grootsche verruiming der cultureele belangstelling. Het Vlaamsche volk zal uit deze verruiming niet te onderschatten krach ten putten. HEDEN: 8 PAGINA'S R. P.: Over het Kind. pag. 1 P. Gasus: Octoberzon. pag. 1 Flitsen: Concentratie. pag. 3 B. Schippers: De wijziging in de Omzetbelastingwet. pag. 3 Het autorijden op lichtgas en hout. pag. 3 jj Langs de Straat. pag. 3 Voor lange avonden. pag. 5 Laatste Berichten. pag. 6 j Laatste Berichten op pagina 6 jf --i

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 1