KORT NIEUWS. Moldavië bij de aardbeving ernstig getroffen- WOENSDAG 23 OCTOBER 1940 HA ARE EM'S DSGBESB 5 Italiaansch legerbericht. Torpedobooten doen aan vallen op krachtig beschermd convooi. ERGENS IN ITALIë, 22 October (Stefani). In zijn weermachtsbericht no. 137 maakt het Ita liaansche hoofdkwartier het volgende bekend: „In den nacht van 20 op 21 October zijn onze torpedobooten in het zuidelijk deel van de Roode Zee uitgevaren om op zoek te gaan naar een groot vijandelijk convooi, dat krachtig beschermd werd door kruisers en torpedojagers en tevoren door verkenningsvliegtuigen was waargenomen. Eenige van onze torpedobooten ontdekten het convooi tegen middernacht en deden daarop met verscheidene torpedo's een vastberaden aanval, ondanks het hevige afweervuur van de begeleidende vijandelijke kruisers en torpedojagers. Kort na dit eerste gevecht deden andere torpedo booten een aanval op het convooi en slaagden er eveneens in eenige schepen te torpedeeren. Als ge volg van dit optreden ontstond er een hevig nach telijk gevecht tusschen onze torpedobooten en de vijandelijke escorte-vaartuigen, die in de meer derheid waren. Het gevecht duurde tot den och tend voort. Toen geraakte een der vijandelijke krui sers van het type „Sydney" van 8.000 ton onder het vuur der kustverdediging van de Italiaansche marine op de eilanden in het zuidelijk gedeelte van de Roode Zee. De kruiser werd herhaaldelijk getroffen en ernstig beschadigd, waarna hij genood zaakt was zich in zeer langzaam tempo terug te trekken. Vervolgens werd opgemerkt dat het vaar tuig zich in open zee in moeilijkheden bevond. Het stopte en andere Engelsche schepen snelden het te hulp. Tijdens dit optreden werden zes koopvaar dijschepen tot zinken gebracht en andere ernstig beschadigd. Slechts een van onze torpedobooten werd door het vuur van een vijandelijken kruiser getroffen. Ondanks de opgeloopen zware averij wist de torpedoboot zich nog onder bescherming te stellen van de kustbatterij der Italiaansche marine. De verliezen onder de bemanning zijn gering. Den volgenden ochtend werd het vijandelijke convooi nog eens door de Italiaansche luchtmacht aange vallen, die tot een gevecht overging met de vijan delijke jagers, waarbij vliegtuigen van het type Gloster getroffen werden. In Noord-Afrika bombardeerde onze luchtmacht Foeka, Maaten Bagush, barakken te Mersa-Matroeh en El Daba alsmede de vliegvelden van Hamman, ten westen van Alexandrië, Heivan ten zuiden van Kairo en de vlootsteunpunten van Alexandrië. Overal werden positieve resultaten verkregen on danks het hevige afweervuur. De vijandelijke luchtmacht ondernam aanvallen op onze troepen, waarbij eenige manschappen ge wond werden alsmede op militaire hospitalen in de streek van Boeg, welke duidelijk herkenbaar Waren, en trof acht gewonden. In Oost-Afrika dreef een van onze patrouilles nabij Liboi (Kenya) met verrassing vijandelijke gemechaniseerde eenheden op de vlucht. Onze luchtmacht bombardeerde de havenwerken van Aden, alsmede eenige vrachtauto's bij Loktang (Kenya) en te Garissa versterkingen en een vlieg veld, waarbij vijandelijke vliegtuigen op den be- ganen grond vernietigd werden en een jachtvlieg tuig tijdens een gevecht werd neei-gehaald. Een van onze toestellen is niet teruggekeerd. De vijandelijke luchtmacht deed aanvallen op Aiscia, Goera, Deca- mere en Massaoea zonder gevolgen, op Kassala, waar een persoon gewond werd en op Asmara, waar drie gewonden zijn en lichte schade werd aange richt". Duitsch legerbericht. Luchtmacht bestookt Britsche bewapeningscentra. BERLIJN 22 October (D. N. B.). Het opper bevel van de weermacht maakt bekend: ~,In den loop van 21 October hebben gevechts vliegers Londen en andere voor de oorlogvoering belangrijke doelen in Midden- en Zuid-Engeland met bommen aangevallen. In Londen ontstonden talrijke nieuwe branden. In de vliegtuigmotoren- fabrieken te Leyland ten noorden van Liverpool en in twee andere fabrieken der wapenindsutrie wer den belangrijke montage- en machinehallen ver woest. Door treffers op troepenkampen en vlieg velden gelukte het hangars en op den beganen grond staande vliegtuigen te vernielen. Andere doeltreffende aanvallen golden verscheidene groote opslagplaatsen van benzine en havenwerken. Bij den aanval op een convooi aan de Oostkust van Engeland kreeg een koopvaardijschip van 3000 b. r. t. midscheeps een zoo zwaren treffer, dat het als verloren beschouwd moet worden. In den nacht van 21 op 22 October werden de vergeldings- vluchten naar Engeland en de aanvallen op andere steden van Grool-Brittannië voortgezet. In voor de oorlogvoering belangrijke inrichtingen in Birming ham. Coventry en Liverpool konden branden en ontploffingen worden waargenomen. Het leggen van mijnen voor Britsche havens werd zonder stagnatie voortgezet. Artillerie van de ma rine nam opnieuw Dover onder vuur. Zooals reeds grmeld beschoten verscheidene Engelsche motor- torpedobooten een patrouillevaartuig met machine geweren. De patrouilleboot beantwoordde het vuur, gesteund door kustbatterijen van de marine. Een vijandelijke motortorpedoboot werd tot zinken gebracht. De overige keerden terug. Vijandelijke vliegtuigen, welke des nachts Duitschland binnenvlogen, wierpen eenige bom men uit zonder schade te doen aan militaire doelen. De vijand verloor gisteren twee vliegtuigen, waar van een door luchtdoelartillerie. Twee Duitsche toestellen worden vermist." De Ned.-Indische vliegtuigbenzine. Een mededeeling uit Batavia. TOKIO, 22 October (Domei). Uit Londen wordt het volgende gemeld: Engeland onderneemt geen actie ten aanzien van de gemelde onderhandelingen tusschen de Ja- pansche regeering en firma's in Ned.-Indië over den verkoop van olie aan Japan, zoo wordt van gezag hebbende zijde in Londen medegedeeld. Men wijst er echter op, dat Engeland alle beschikbare leve- •anties vliegtuigbenzine met hoog octaangehalte uit Ned.-Indië ontvangt en dat het niet doenlijk is in te grijpen in de gewone commercieele practijk der oliefirma's, die betrokken zijn bij deze olieleveran ties. Uit Batavia meldt Domei verder: De beweringen van Engelsche zijde, volgens elke Ned.-Indië een overeenkomst heeft aange gaan betreffende den verkoop van alle vliegtuig- benzine met hoog octaangehalte aan Groot-Brittan- nië, worden tegengesproken door den chef van de afdeeling handelszaken van het bureau voor eco nomische zaken, J. E. van Hoogstraten. Van Hoogstraten zeide, dat het bestuur van Ned.-Indië noch een overeenkomst gesloten, noch onderhandelingen aangeknoopt had met Engeland, waarbij aan Engeland den uitsluitenden toegang tot vliegtuigbenzine zou zijn verleend. TOKIO. 22 October (United Press). De „Nisji Nisji" meldt uit Batavia, dat Kobajasji voor zijn vertrek naar Tokio aan de Japan- sche kolonie verklaarde: „Olie is voor Japan van vitaal belang. Ge lukkig begrijpen de Nederlanders ons stand punt. Zij boden ons wat olie aan, doch wij verzochten om grootere hoeveelheden. De on derhandelingen maken goede vorderingen". Maandag is in het bij Oporto gelegen Benedic tijnerklooster Pace de Soufa brand uitgebroken. Het klooster, dat in de tiende eeuw gebouwd is, is voor het grootste deel vernield. (D.N.B.) Blijkens een mededeeling van 't Russisch pers agentschap Tass is in het gehucht Soemy, op vijftig K.M. van Belomorsk de boot gevonden, die tsaar Peter de Groote gebouwd heeft tijdens zijn verblijf aan de kust van de Witte Zee. De boot zal in een speciale localiteit opgeborgen worden. De Hongaarsche minister van Landbouw, graaf Michael Teleki, reist Zaterdag naar Rome, waar Hongaarsch-Italiaansche landbouwbespre- kingen gehouden zullen worden, ter beantwoording van het bezoek, dat de Italiaansche minister van landbouw, Tassinari, in Februari aan Hongarije gebracht heeft. (D.N.B.) Volgens een bericht uit Vichy zal in November te Tokio door gedelegeerden van Fransch-Indo- China en de Japansche regeering een economische overeenkomst worden gesloten. Tot deze overeen komst werd naar het D.N.B. verneemt be sloten naar aanleiding van het Fransch-Japansche accoord van 22 September over het toelaten van Japansche troepen in de Fransche kolonie. De pre-militaire opleiding in Roemenië zal, blijkens een D.N.B. bericht uit Boekarest, m nauwen samenhang met de legionnairsbeweging gereorga niseerd worden. O.a. wordt een wekelijksche les in de nationale politiek in het program opge nomen. Deze lessen worden slechts door Légionnairs gegeven. Volgens Associated Press is ambassadeur Ken nedy van Londen naar Lissabon vertrokken, van waar hij naar de Vereenigde Staten zal vliegen. Press Association is van meening dat Kennedy niet meer als ambassadeur zal terugkeeren. Het D.N.B. deelt mede dat in een gevecht tus schen zes Duitsche Messerschmittjagers en vijftien Engelsche Hurricanes de Duitsche majoor Mölders gisteren zijn 49ste, 50ste en 51ste overwinning in de lucht behaald heeft. Stefani meldt uit „Ergens in Italië": De ko ning-keizer heeft den nieuwen Roemeenschen ge zant, Victor Vojen, ter overhandiging van diens geloofsbrieven, ontvangen. Volgens betrouwbare berichten zullen in de komende drie maanden 90 van de 700 te Tientsin wonende Amerikanen naar de Vereenigde Staten vertrekken. (Domei.) De nieuwe Fransche ambassadeur bij den Hei ligen Stoel, Bérard, zal, naar het D.N.B. verneemt, op 5 November te Vaticaanstad aankomen. Zijn voorganger, d'Ormesson, vertrekt den 29sten Oc tober. Volgens den voorloopigen uitslag der volks telling van 20 October zou de Turksche bevolking ongeveer 18 millioen zielen tellen, hetgeen een stijging van twee millioen binnen vijf jarcr. be- teekent. Men beschikt nog niet over de resultaten uit de afgelegen landstreken. (D.N.B.) Uit Moskou meldt het D.N.B. dat het recht- streeksche treinverkeer tusschen Leningrad en Hel sinki Dinsdag hervat is. Een reusachtige koningsarend van anderhalvcn meter lengte en met een vlucht van 2.30 Meter is, aldus een D.N.B.-bericht uit Oslo, enkele dagen geleden in een dal in Zuid-Noorwegen geschoten De adelaar, een zeer zeldzaam exemplaar, had een jachthond aangevallen, toen hij neergelegd werd. In Noorwegen worden nieuwe postzegels in omloop gebracht en wel een serie nieuwe Nansen- zegels, die tien öre extra kosten, welke bedrag aan de nationale hulp ten goede komt. (D.N.B.) Van bevoegde officieele Grieksche zijde wordt een démenti gegeven van het bericht van het Ame- rikaansche nieuwsbureau International News Ser vice, dat een Grieksch-Turksche militaire over eenkomst gesloten zou zijn, zoo meldt het D.N.B De Duitsche minister van binnenlandsche za ken, dr. Frick, is gisteren voor een kort bezoek in Warschau aangekomen. In aansluiting op de hier te voeren besprekingen zal hij, naar het D.N.B. meldt Donderdag naar Lublin doorreizen. IN HET BUITENLAND. Het bezoek, dat de rijksleider der Duitsche S.S., Heinrich Himmler, op het oogenblik aan Madrid brengt, werpt nog eens een helder licht op den duidelijken koers, dien Spanje onder leiding van generaal Franco gekozen heeft. Hoewel bijzonderheden over de onderhandelin gen in de Spaansche hoofdstad niet bekend gewor den zijn, is men in politieke kringen te Berlijn overtuigd dat het bezoek en de ontvangst, die Himmler en gelijktijdig met hem den Italiaanschen maarschalk De Bono in Madrid bereid is, een nieuw bewijs voor de hartelijkheid der betrekkin gen tusschen Spanje en de as-mogendheden vormen. Men is geneigd aan te nemen- dat de ge voerde besprekingen slechts een voorspel zijn en dat reeds in de eerstkomende dagen Spanje op nieuw uitdrukking zal geven aan zijn sympathie voor de zaak der as-mogenheden. Van welingelichte Duitsche zijde is ook gezegd dat de reactie der as-mogendheden op de benoe ming van Sun er tot Spaansch minister van binnen- landschen zaken „de veronderstelling rechtvaar digt dat Berlijn en Rome een houding van actieve sympathie van den nieuwen bewindsman ver wachten." In de laatste dagen deden n.l. in Berlijn geruch ten de ronde dat belangrijke diplomatieke gebeur tenissen in betrekking tot Moskou of tot Madrid te verwachten zouden zijn. Men is thans van mee ning dat deze te verwachten gebeurtenissen in Madrid zullen plaats vinden. Uit dit alles kan men concludeeren dat de betee- kenis van Himmler's reis zich belangrijk verder uitstrekt dan het onmiddellijke doel van zijn be zoek. Dit bestaat n.l. in een bespreking over tech nische politievraagstukken, waarmede te Berlijn reeds door Serrano Suner een begin was gemaakt. De Spaansche regeering wenscht n.l. den politie dienst naar Duitsch voorbeeld te organiseeren. Gelijk men weet is Himmler behalve leider der S.S., ook chef van de Duitsche politie. Spaansche „zilvervloot" wordt gelicht. Achtersteven van een der schepen aan de oppervlakte gebracht. Het D. N. B. verneemt uit Vigo: Een bergingsmaatschappij tracht op het oogen blik de schepen van een Spaansche „zilvervloot" te lichten, die ongeveer 200 jaar geleden bij den toe gang tot de baai van Vigo gezonken is. Maandag heeft men den achtersteven van een der schepen blootgelegd en verder kon de ligging van zeven vaartuigen worden vastgesteld. Men heeft reeds deelen der galeien aan de oppervlakte kunnen brengen. De schatten moeten zich onder in de sche pen bevinden. (De hier bedoelde bergingsmaatschappij is de Ne- derlandsche firma Van Wienen, die al geruimen tijd geleden personeel naar Spanje heeft uitgezonden om te trachten de „zilvervloot" te lichten. - Red.). Duitsch-Russisch handelsverkeer. Welke goederen van elkaar beïrokken worden. Van deskundige economische zijde verneemt het D. N. B. dat de Duitsch-Russische handelsbetrek kingen zich op een voor beide partijen bevredigen de wijze ontwikkelen. De geruchten over mee- ningsverschillen op het terrein der handelspolitiek, die in den laatsten tijd door de Engelsche propa ganda zijn verspreid, missen eiken grondslag. Zoo wol voor Duitschland als voor Rusland biedt de we- derzijdsche handel aanzienlijke voordeelen wegens de groote aanvullingsmogelijkheden. Tot de goederen, die Duitschland tot dusverre van de Sovjet Unie heeft betrokken, behooren graan, peulvruchten, petroleum, lijnkoeken, lijnolie, hout, lompen, paardenhaar, katoen, vlas, mangaanerts, asbest, glycerine, benzine, gasolie, smeerolie, benzol, parafine, ruwe fosfaten, onbewerkte pelswaren, hui den, pelswaren, bedveeren, borstels, platina, iridium, darmen, metalen, geneeskrachtige kruiden, terpen tijn, jodium enz Duitschland heeft krachtens de handelsovereen komst aan de Sovjet Unie de meest verschillende producten der Duitsche nijverheid geleverd, zooals machines. Men kan verwachten dat de handelsbetrekkingen tusschen beide groote mogendheden nog sterker zul len worden. Een acht jaren plan voor de Duitsche jeugd. Belangrijke taak weggelegd voor de Academie voor jeugdleiding. Het D. N. B. deelt mede: De rijksjeugdleider Axmann heeft een „achtjarenplan" voor de gelei delijke scholing en opleiding van de Duitsche jeugd aangekondigd. Axmann maakte deze geleidelijke scholing aanschouwelijk, door als voorbeeld te ne men de reizen, welke door de Hitlerjeugd, zooals bekend, bijzonder krachtig bevorderd worden. De tien- en elfjarigen zullen op hun reizen hun eigen omgeving doorkruisen. De ouderen zullen reizen ondernemen naar verdere mooie en interessante streken van het Duitsche rijk. Pas de 17- en 18- jarigen zullen op gemeenschappelijke reizen met hun kameraden het buitenland leeren kennen. Ver volgens gaf de rijksjeugdleider bijzonderheden over de opleiding der leiders van de Hitlerjeugd. De Academie voor jeugdleiding, die onlangs is op gericht, zal in de toekomst een belangrijke plaats innemen. De jeugdleider zal vooral reizen in Duitschland maken om zijn vaderland en zijn men- schen te leeren kennen. Op herhaalde buitenland- sche reizen moet hij de vaardigheid opdoen, die noodig is om aan jongemenschen leiding te geven. Tal van slachtoffers tengevolge der overstroomingen in Zuid-Frankrijk. Gehuchten door den vloed weggevaagd. Het D. N. B. meldt uit Bern: Naar bevestigd wordt door te Vichy ontvangen berichten hebben de over stroomingen ook in Roussillon ontzaglijke schade veroorzaakt. De bewoners van Prats, die er na drie uur van bovenmenschelijke inspanning in slaagden Ceret te bereiken, verklaarden dat de verwoestingen als gevolg van de overstrooming daar even schrik barend zijn als in de overige gebieden. Er hadden bergstortingen en geweldige aardverschuivingen plaats. De gehuchten La Forge, Houstalets en Banat zijn verdwenen. Te Tech heeft de vloed de fabrie ken. het raadhuis, de school, de kerk en huizen weg gespoeld. Dertien menschenlevens zijn er aan ten offer gevallen. De inwoners vluchtten de bergen in. De tuinen, landerijen en boomgaarden zijn bedol ven. De ravitailleering van de geheele streek dreigt moeilijk te worden. Prats kan waarschijnlijk slechts via Spanje bereikt worden. Onophoudelijk worden pogingen gedaan om de verkeerswegen te herstel len, het puin en de ruïnes op te ruimen en de slacht offers op te sporen, vooral van de plaatsjes Amélie- les-Bains en Palalda. Te Elne, Montesquiex, St. Genis en Ortaff zijn de lijken van 24 vermisten ge ïdentificeerd. Er zijn nog vijf lijken uit he< -.s ater gehaald Het telefoonverkeer tusschen Prats en Amélie-les-Bains is hersteld. BOUWDEN ONZE VOOROUDERS REIjJDS SCHUILKELDERS? Een groote wijnkr'der in Ami-em's binnenstad is tot toevluchtsoord bij luchtaanvallen ingericht, omdat t 'g: an he drukke oe fear.gersverkeer ter plaatse geen schuilloopgraven gebouwd kunnen worden. ^Foto Pax Holland.). AMSTERDAM IN DEN MIST. De treinen die het zand aanvoeren voor de uit breiding van West, maakten Dinsdag in de straten der hoofdstad een suggestieven indruk. (Foto Pax Holland.) De mislukte vlucht van oud-minister Beek. Hulp van Engelsche zijde. Het verdere onderzoek naar de ontvluchtings pogingen van den vroegeren Poolschen minister van buitenlandsche zaken, Beek, heeft zoo meldt het D.N.B. uit Boekarest het Britsche gezantschap te Boekarest steeds meer gecompromitteerd. Buiten den vervalschten Engelschen diplomatieken pas, die Beek bij zijn arrestatie toonde, heeft volgens zijn eigen verklaringen de Britsche gezant hem twee millioen lei voor de tenuitvoerlegging der ontvluch tingsplannen gegeven met de opmerking „Geld speelt in dit geval geen rol". De eenige bagage, die Beek bij zich had, was een koffer met een zend en ontvangtoestel. Ook dezen geheimen zender heeft hij van de Engelschen gekregen. Beck had reeds sedert verscheidewe weken naar mogelijkheden om te vluchten gezocht. Daarom heeft hij den Roemeenschen autoriteiten meermalen voorgesteld hem grootere vrijheid van beweging te geven en hem vooral toe te staan botreizen te maken. Dit voorstel werd afgeslagen. De vroegere Poolsche kolonel Kaminski zorgde toen voor val- sche papieren, doch die werden ontoereikend ge acht. Daarop organiseerden de Engelschen de ont- vluchteling, welke thans mislukt is. Oorspronkelijk wilde men Beck met een vliegtuig laten vluch ten. Voorts meldt het D.N.B. dat men in een auto. die gistermorgen de voormalige Poolsche ambassade verliet en kort daarna een aanrijding had, bij het onderzoek een reeks belastende documenten heeft gevonden. Dit onderzoek is nog niet geëindigd, evenmin als de verhooren van de Polen, die gearresteerd zijn wegens deelneming aan het Engelsche sabotage- plan in het petroleumgebied en onder wie zich eveneens leden van de voormalige Poolsche am bassade bevinden. De zekerheid schijnt steeds grooter dat de zoogenaamde Poolsche ambassade te dezer stede zich tot een uiterst actieve Engelsche spionnagecentrale ontwikkeld heeft, aldus consta teert het D.N.B. Doodvonnissen in Madrid. Leidende persoonlijkheden uit het Volksfront. MADRID 23 October (D. N. B.) De militaire rechtbank heeft de volgende Spaansche socialisten en leiders van het Volksfront ter dood veroordeeld: Zugazagoitia (directeur van „El Socialista" en oud-minister). Cruz Salido (Marxistisch schrijver). Carlos Montilla (beheerder van de Spaansche kunstschatten). Riva Scherif (zwager van den ex-president Azana). Miguel Salvador (socialistisch leider en diplo maat). Verder kreeg Menendez (socialistisch leider en directeur van de staatspolitie onder de volksfront- regeering) dertig jaar zware kerkerstraf. Ver. Staten hebben meer steunpunten noodig. Levering van oorlogsmateriaal aan andere Amerikaanschc Staten. NEW-YORK, 23 October. (D.N.B.) De minis ter van marine, Knox, heeft in een rede verklaard: Öe Vereenigde Staten hebben groote vlootsteun punten. Zij hebben er echter nog meer noodig en zullen ze ook krijgen. Naar aanleiding van berichten uit Montevideo, dat onderhandelingen met de Vereenigde Staten gevoerd worden over den aankoop van oude Ame- rikaansche torpedojagers en ander oorlogsmateriaal, verklaarde minister Hull in de persconferentie dat men aan Uruguay en aan andere Amerikaanschc staten desgewenscht oorlogsmateriaal zal leveren, dat in de Vereenigde Staten niet meer noodig is. Huil wees er echter op dat het in het geval van Uruguay niet zoozeer ging om torpedojagers als wel om ander oorlogsmateriaal, vooral wapenen, mu nitie en vliegtuigen. De Fransche ambassadeur Haye heeft gisteren een bezoek gebracht aan den vice-minister van buitenlandsche zaken, Welles. Na zijn bezoek zeide hij door Welles gemachtigd te zijn om mee te deelen. dat het bericht over het zenden van Amerikaanschc vliegtuigen naar Martinique niet juist is. Uit Washington wordt voorts gemeld dat 110 vliegtuigen, welke voor de Zweedsche regeering be stemd waren en wel zestig jagers en vijftig lichte bommenwerpers, volgens een mededeeling van het ministerie van oorlog in beslag genomen zijn. omdat het Amerikaansche luchtwapen de machines drin gend voor de opleiding van vliegtuigbestuurders noodig heeft. Men heeft, aldus deze mededeeling. deze vliegtuigen op grond van de wet van 10 Oc tober moeten requireeren, omdat onderhandelingen met de Zweedsche regeering niet 't gewenschte doel hebben bereikt. Vertegenwoordigers van verscheidene vredes organisaties hebben besloten samen te werken ir. hun veldtocht tegen een oorlog voor vreemde be langen. De organisaties hebben vergaderd onder voorzitterschap van Armstrong, lid der buitenland sche politieke commissie van de American Legion Er werd een verklaring uitgegeven, waarin een be roep wordt gedaan op alle Amerikanen mede te werken aan den grooten veldtocht, welke een hal' moet gebieden aan „het voortdurende drijven naa? oorlog". Men stelde den eisch op dat geen enkele IAmerikaan in Europa of Azië mag strijden. Huizen en kerken stortten in Ook in Bessarabië en nabij Smyrna werden schokken gevoeld. Het D.N.B. verneemt uit Boekarest, 22 October: Volgens de berichten, die uit verscheidene deelen van het land worden ontvangen, heeft de aardbeving die gistermorgen omstreeks 8.40 uuur ook in Boe karest werd gevoeld, vooral in Moldavië aanzien lijke gevolgen gehad. In verscheidene gebieden zijn de telefoonleidingen verbroken. In Buzau en Jassy zijn kerken en verscheidene huizen inge stort. In Barlad stortten 't gymnasium en het post kantoor in, terwijl in Vaslui eveneens het post kantoor werd vernield. Naar gemeld wordt is in verscheidene andere steden een soortgelijke schade aangericht. In Braïla werden .twee havenarbeiders zwaar gewond door goederen, die tijdens de aardbeving uit de hijschkraaninstallatie op het haventerrein vielen. Volgens de waarnemingen van het obser vatorium te Boekarest heeft de aardbeving bijna een uur geduurd. De bevolking werd door een dus- dauige paniek bevangen dat zij als een man de groote huurkazernes en paleisachtige administratie gebouwen begon te ontruimen, omdat het gerucht de ronde deed, dat omstreeks het middaguur een nieuwe aardschok was te verwachten. In de stad Akkerman in Bessarabië zijn Dinsdag morgen naar Tass meldt, eveneens aardschokken ge voeld; bovendien in andere plaatsen, o.a. in Kiew, Poltawa en Charkow in de Oekraïne. Er werd ner gens schade aangericht. In dit verband deelt de directeur van het seismologisch instituut te Mos kou mede dat Dinsdagmorgen 9.31 uur Oost-Euro- peesche tijd een aardbeving van middelbare sterkte is opgeteekend. Het epicentrum was onge veer 1180 kilometer van Moskou verwijderd en zou op eenige tientallen kilometers ten Zuid-westen van Kidsjinew gelegen zijn. OOK IN DE OMGEVING VAN SMYRNA EEN KRACHTIGE BEVING. Volgens een bericht uit Smyrna is ook in de om geving van die stad in den afgeloopen nacht een krachtige aardbeving gevoeld. Deze duurde 40 seconden. Irr de stad is de schade gering, doch men vreest, dat in den omtrek de verwoestingen grooter zijn. Verlies van menschenlevens is tot dusverre niet gemeld. Bijtijds van kolendampvergiftiging gered. In den afgeloopen nacht te half één voelde de alleenwonende 42-jarige weduwe Van Z., Nicolaas Beetsstraat 13 zwart te Haarlem, zich plotseling on wel worden. Door rumoer te maken wist zy de aandacht van buren te trekken. Die drongen haar woning binnen en bemerkten kolendamp in de ka mer, waar de vrouw te bed lag. Zij openden de ra men en namen verdere maatregelen om de vrouw, die nog niet geheel bedwelmd was, te helpen. In middels was een dokter ontboden; op zijn advies werd zij door leden van den Ongevallendienst per ziekenauto naar de Maria-Stichting vervoerd. Haar toestand is bevredigend. By onderzoek bleek dat de haard, die sedert den vorigen winter niet was nagekeken, voor het eerst was aangemaakt. Zeer waarschijnlijk waren de ka nalen verstopt. PROGRAMMA DONDERDAG 24 OCTOBER. JAARSVELD, 414.4 M. KRO-uitzending. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Wij beginnen den dag. 8.30 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdien stig halfuurtje. 12.00 KRO-Melodisten en solist 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 KRO-Melodisten. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.15 KRO-orkest. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.15 KRO- orkest en solist. 4.00 Declamatie met muzikale om lijsting 4.30 Ziekenpraatje. 4.45 Gramofoonmuziek. 5 15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 Voor de jeugd. 5.50 KRO-orkest en solist. KOOTWIJK, 1875 M. NCR V-uitzending. 7.00 Berichten Duitsch. 7.15 Berichten Engelsch. 7.30 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP 8.10 Schriftlezing en meditatie. 8.25 Gewijde mu ziek (gr. pl.) 8.35 Gramofoonmuziek. 9,00 Berich ten Duitsch. 9.15 Marcando-ensemble en gramo foonmuziek. 10.00 Gramofoonmuziek. 10.35 Mar cando-ensemble. 11.15 Berichten Engelsch. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Gramo foonmuziek. 12.30 Berichten Duitsch. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Stichtsch Sa lonorkest en gramofoonmuziek. 2.00 Berichten Duitsch. 2.15 Stichtsch Salonorkest en gramofoon muziek. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.30 Berichten Engelsch. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.20 Pianovoor dracht en gramofoonmuziek. 5.00 Berichten Duitsch. 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 7