£oaUte> B Bonnen die thans geldig zijn: Het Duitsch-Fransche contact. DONDERDAG 24 OCTOBER 1940 IT A" A R T: E M'S D A G BEAD' 7 BERLIJN, 23 October 1940 (V.P.B.) Onze correspondent meldt ons: De Duitsche pers deelt in grooten opmaak de ontmoeting van Hitler en Von Ribbentrop met Laval mede, doch onthoudt zich van ieder com mentaar. Men kan wel aannemen dat voorloopig geen nadere mededeelingen gedaan zullen worden, gezien de gewoonte van de Berlijnsche diplomatie om groote gebeurtenissen niet van te voren aan te kondigen, doch de ontwikkeling der feiten voor zichzelf te laten spreken. Er valt echter niets aan de politieke beteeke- nis van deze ontmoeting tusschen de staatslieden van nog twee met elkaar in oorlog verkeerende landen te twijfelen. Er bestaat reeds een reeks van aanknoopingspunten, die ons bij het vormen van een oordeel behulpzaam kunnen zijn. In tal van uitlatingen, die den laatsten tijd in Frankrijk be kend zijn geworden is duidelijk de wensch van de Fransche politiek tot uitdrukking gekomen om met het Duitsche rijk in contact te komen. Een derge lijk streven is zeer wel te begrijpen, daar sinds het sluiten van het wapenstilstandsverdrag in het Bosch van Compiègne in de verhouding tusschen beide landen, die zich nog immer tusschen oorlog en vrede bevinden, geen verandering gekomen is Het schijnt dan ook wel dat dit verrassend contact tusschen Fransche en Duitsche staatslieden verder gaat dan een eenvoudige bespreking van vraag stukken, die uit de bepalingen van het wapenstil standsverdrag zijn voortgekomen. Een dergelijke veronderstelling vindt reeds steun in het feit, dat Adolf Hitler zelf bij de besprekingen tegenwoordig was, naar aanleiding, waarvan men zich minstens kan afvragen of en in hoeverre in de Duitsch- Fransche betrekkingen, alsook in de positie van Frankrijk tegenover het nieuwe Europa een ver andering zou kunnen intreden. In dit opzicht ver dient ook de polemiek, welke de officieuse corres pondentie van de Wilhelmstrasse tegen het beroep van Churchill op de Franschen voert en die op de volkomen vereenzaming van Groot-Brittaanië in Europa leidt. De Duitsch-Fransche ontmoeting wordt in de Wilhelmstrasse als een antwoord aan Churchill beschouwd en als een weerlegging van de bewering, dat Duitschland Frankrijk zou willen vernietigen. De officieuse onderstreping van de geïsoleerde positie van Groot-Brittannië maakt in ieder geval duidelijk dat de Duitsche diplomatie door de idee van een organisatie van het vaste land tegen Enge land beheerscht wordt, wat ongetwijfeld als een aanwijzing voor den zin van de Fransch-Duitsche ontmoeting kan worden aangezien. Nog meer belangrijke conferenties op komst? ROME 24 October. In toonaangevende kringen is men van meening dat het onderhoud van den Führer en generaal Franco aan de Fransch- Spaansche grens de eerstè is van een reeks ge wichtige conferenties welke voortvloeit uit het onderhoud van Hitler en Mussolini op den Brenner. Ook de reis van het Roemeensche staatshoofd Antonescu naar Rome wordt hiermede in verband gebracht. (United Press). Gouverneur van Aden neemt ontslag. Resident in Zanzibar volgt hem op. STOCKHOLM, 24 Oct. (D.N.B.) Het Engelsche ministerie van koloniën heeft, naar Reuter meldt, bekend gemaakt dat de gouverneur en opperbe velhebber van Aden, luitenant-kolonel Reilly, zijn ontslag heeft genomen. Tot opvolger van Reilly is de Britsche resident in Zanzibar, Hathorn Hall, benoemd. Van de Roemeensclie nationaliteit vervallen verklaard. BOEKAREST, 24 Oct. (D.N.B.) De vroegere Roemeenscha gezant in Washington, Davila, is van de Roemeensche nationaliteit vervallen verklaard. Een gelijke maatregel is genomen ten aanzien van verscheidene andere in het buitenland wonende Roemenen. Het besluit, waarbij de légionnair Cio- rogaru van de Roemeensche nationaliteit vervallen was verklaard, zal herzien en geannuleerd worden. Complot in Honduras. Doel was den president te vermoorden. MEXICO. 24 Oct. (D.N.B.) De Associated Press meldt uit Tegucigalpa (Honduras) dat daar een complot ontdekt is om president Carias An- dino en andere vooraanstaande personen te ver moorden. Er zijn verscheidene arrestaties verricht. Eden niet naar Ankara? ISTANBOEL. 24 October (D.NJ3.) De Turk- sche bladen publiceeren een Reuterbericht, waarin wordt tegengesproken dat Eden voornemens is Ankara te bezoeken. Deze tegenspraak heeft hier eenige verrassing uitgelokt, daar het bezoek van den Engelschen minister van oorlog sinds het einde van de vorige week, naar de opvatting van tal rijke kringen alhier, te verwachten was. Ook in Engelsche kringen meende men dat Eden naar Ankara zou komen. Het feit dat hij hiervan zou afzien, wordt in diplomatieke kringen druk be sproken. Naar verluidt was de ruggespraak van de Engelsche gezanten te Sofia en Belgrado met den Britschen ambassadeur in Turkije welke ont moeting in Istanboel plaats had o.a. bestemd om inlichtingen in te winnen die aan Eden zouden worden voorgelegd. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 24 October. Ondertrouwd 23 October: J. Ruiter en W. C. van Butselaar. Gehuwd 24 October: W. de Vries en J. A. Bran der. P. H. van Dusschoten en E. H. M. Klamer. Bevallen: 23 Oct.: A. U. van der Heidevan Noorden, z. M. C. Duistervan den Eijkhoff, z. G. JoostenTeutenberg, z. 24 Oct.: A. van Baren de Jong, d., J. M. SnijderSpaargaren, z. Overleden: 23 Oct.: L. H. A. JoosseBotinga, Kleverparkweg. M. HerkesRenout. 67 j„ Slamat- straat M. Boterman, 53 i., Gasthuisvest. G. J. van der Werff. 75 j., Paul Krugerstraat. F. Keizer, 75 j.. Parkstraat. M. J. SnethlageSehuitemaker, 84 j., Kleine Houtweg. Italiaansclie pers over de conferentie in dc Pyreneeën. Van groote politieke en internationale beteekenis geacht. MILAAN, 24 October (D.N.B.) De ontmoe ting van den Führer en Franco heeft in Noord- Italië groot opzien en levendige instemming gewekt. De dagbladen wijzen op de groote poli tieke en internationale beteekenis van het on derhoud aan de Fransch-Spaansche grens. De bijeenkomst toont in de eerste plaats, aldus de „Popoio d' Italia", dat Spanje, trouw het pro gram van zijn wederopbouw uitvoerend, ernstige en hechte betrekkingen van vriendschap en samen werking met de mogendheden in stand houdt, die het ter zijde stonden in de groote en moeilijke uren van zijn verheffing. De ontmoeting tusschen den Führer en den Caudillo is geheel ingeschakeld in de politiek, die Berlijn en Rome voeren jegens het bevriende Spanje. Dit wordt door het Italiaan- sche volk met de levendigste voldoening toegejuicht. De „Corriere della Sera" wijst er op dat de bij eenkomst een nieuw bewijs vormt voor de gemeen schap des geestes en der doelstellingen, benevens van de vriendschap, die de volken der spil verbindt met het volk van het nieuwe Spanje. De ontmoeting krijgt een bijzondere beteekenis op het oogenblik, dat Engeland door Churchill en Eden vergeefs zijn laatste pogingen in het werk stelt om bondgenooten te vinden, die zouden moeten strijden vor het in puin valelnde imperium. De houding van het nieuwe Spanje heeft nooit twijfel doen ontstaan. De „Gazzetta del Popoio" verklaart dat de ont moeting ongetwijfeld een krachtige reactie zal heb ben op den diplomatieken toestand, welken de reeks der directe contacten van de verantwoorde lijke leiders der spil-politiek sedert eenige maanden heeft ingeleid. De bestudeering der internationale problemen door Hitier en Franco zal niet nalaten een doeltreffende bijdrage van helderheid en soli dariteit tot den algemeenen Europeeschen toestand te leveren. De ontmoeting in de Pyreneeën, aldus de „Stam pa", maakt een einde aan alle tendentieuze ma noeuvres van Londen om verwarring te doen ont staan in de duidelijke houding van Spanje. De vriendschap van Spanje met de spilmogendheden is door het bloed bezegeld en zal iederen proef door staan. PIERLOT EN SPAAK IN LONDEN. NEW YORK, 24 Oct. (D.N.B.) Naar uit Lon den gemeld wordt is de vroegere Belgische mi nisterpresident Pierlot met den vroegeren Bel gischen minister van buitenlandsche zaken, Spaak, uit Lissabon in Londen aangekomen met het voornemen om in ballingschap Belgische re- geeringsfuncties uit te oefenen. Geen kolentekort in den komenden winter verwacht. 's-GRAVENHAGE, 24 October (A.N.P.) Van bevoegde zijde vernemen wij dat de blijk baar bij het publiek bestaande vrees voor een kolentekort in den loop van den komenden winter, ongegrond is. Er bestaat alle reden voor de verwachting, dat de aanvoer van steenkolen voldoende verzorgd zal kunnen worden. In dit verband wijst men er op dat dit in den vorigen winter, die uitzonderlijk streng was, in Duitschland ook is gelukt. Het Gemeentelijk Gasbedrijf van Haarlem. Batig saldo over 1939 van ƒ212.399. Aan het verslag omtrent het Gemeentelijk Gas- en Waterbedrijf afd. Gas, van Haarlem over 1939 is het volgende ontleend: De totale herleide massaproductie van gas be droeg 19.602.299 M3, waarvan 19.337.129 M3 of 98,65 pet. koolgas en 265.170 M3 of 1,35 pet. cokesgas. Bovendien werd 4.598.003 M3 gas betrok ken van N.V. Hoogovens, IJmuiden. Het totale gasverbruik bedroeg in 1939: 24.395.975 M3 tegen 23.415.605 M3 in 1938. Het gas bracht totaal op f 1.445.788,33 tegen f 1.394.190,72 in 1938; de gemiddelde opbrengst per 1C00 M3 gas heeft bedragen f 63,85 tegen f 63,71 in 1938. Het particulier gasverbruik per inwoner bedroeg 109 M3 tegen 108 M3 in 1938. Per gewonen meter werd 558 M3, per munt- of penningmeter 327 M3 afgeleverd tegen resp. 565 M3 en 325 M3 in 1938. Op 31 December waren geplaatst 4202 gaslan taarns met 12450 branders tegen 4151 stuks met 12031 branders op 31 December 1938. De voorraad cokes en gruis bedroeg op 1 Januari 1939: 2.002.807 K.G. Geproduceerd werd 34.808.158 K.G. De voorraad op 31 December 1939 was: 1,883.754 K.G. Op 31 December waren 15.836 gewone meters (waarvan 7 stuks aan verbruikers toebehoorende) en 1392 muntmeters bij gewone gasverbruikers geplaatst. Het aantad muntmeters vermeerderde met 2216 stuks, zoodat hiervan op 31 December in gebruik waren 19.230 stuks. De rekening van baten en lasten over 1939 sluit met een bedrag aan ontvangsten en uitgaven van f2.099.510,70. De balans per 31 December 1939 maakt melding van een batig saldo gemeente Haarlem van f212.399,44. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Marktkooplieden in overtreding. Hedenmorgen stonden voor de Arr. recht bank te Haarlem terecht een drietal markt kooplieden en een koopvrouw, die de distrïbu- tiewet op 15 Juli hadden overtreden. Eén hunner had in een kraam op de Haarlemsche markt een paar dameskousen afgeleverd zonder zijn klant naar de stamkaart te vragen. De tweede had aan dezelfde dame 6 paar dames kousen afgeleverd. Hier had de dame wel de stamkaart getoond, doch de overtreding was gelegen in het feit dat 6 paar verkocht waren, terwijl ten hoogste drie paar geoorloofd waren. Bij een derden koopman had de dame een heeren borstrok gekocht. De verkooper schreef den hiertoe verplichten bon, waarop hoeveelheid en soort als mede het nummer van de distributiestamkaart ver meld dienen te worden niet uit. Een koopvrouw had aan de dame kousen afge leverd zonder naar de stamkaart te vragen. De officier achtte in het belang der generale'pre- ventie straffen noodig, die afdoende zijn, en eischte tegen ieder der verdachten een geldboete van f 75 subs. 50 dagen De luchtaanvallen o^> Engeland. STOCKHOLM 24 October (D. N. B.) Volgens de tot dusverre ontvangen berichten omtrent de vergeldingsaanvallen van het Duitsche luchtwa- pen van gisteren en in den afgeloopen nacht zijn niet alleen Londen, maar ook verscheidene andere streken in Zuid-, Oost- en Midden Engeland ten zwaarste getroffen. Volgens het communiqué van het Britsche mini sterie voor luchtvaart en dat voor binnenlandsche veiligheid zijn Londen en de graafschappen vin Midden Engeland liet voornaamste doel geweest van de Duitsche aanvallen in den nacht van Woénsdag op Donderdag. De aanvallen zijn begonnen kort na het invallen van de duisternis en hebben met tus- schenpoozen den geheelen nacht geduurd. Ook in een stad in Noordoost Engeland en op eenige plaatsen in Zuid Schotland zijn bommen geworpen. Over den omvang van de schade, die door de Duitsche aanvallen is aangericht aan militair be langrijke objecten, maken de Engelsche berichten niets bekend. Zij verklaren slechts dat bij al deze aanvallen materieele schade is ontstaan en dat doo- den en gewonden zijn gevallen. In een gisteravond uitgegeven Reuterbericht werd gemeld dat de luchtaanvallen verscherpt werden. De Engelsche aankoopen van oorlogstuig in Amerika. Het D. N. B. meldt uit Washington: De minister van handel. Jones, heeft bekend gemaakt dat Engeland in het eerste jaar van den oorlog voor 80 millioen dollar Amerikaansche vliegtuigen, springstoffen, vuurwapens staalproducten, werk tuigmachines, petroleumproducten, en chemicaliën heeft gekocht. In het eerste oorlogsjaar waren de verschepin gen naar Groot Brittannië 57 pi-ocent hooger dan in dezelfde periode van het voorafgaande jaar. Teraardebestelling Jhr. F. W. van Stvrum. Hedenmiddag half twee had op de Algemeene Begraafplaats te Heemstede de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van Jhr. F W van Styrum. directeur van de N.V. Haarlemsche Brandverzekering Maatschappij van 1846. die Zondagnacht te Ermelo in den leeftijd van 58 jaar is overleden. Onder hen. die door hun tegenwoordigheid een blijk van belangstelling gaven, werden opgemerkt: de heeren K. Lötsy en M. van Orden Wzn. na mens de directie van bovengenoemde maatschap pij en het geheele personeel; ir. P. H. Lefebvre. directeur, en Mr. J. J. Ferf. president-commis saris van de N.V. Zaanlandsche Assurantie Com pagnie Ao. 1845 te Zaandam; de heer J. J. Thöne. bestuurslid van de Haarlemsche Bachvex-eeniging en commissaris van de N.V. Haarl. Brandverz Mij.; de heer R. W. P. Peereboom. De Levensverzekeringmaatschappij „Haarlem" was vertegenwoordigd door de commissarissen Mr. Th. A. Wesstra en J. F. Roeters van Lennep; door de directrice Mevrouw M. Hengeveld—Stoel; den heer C. J. Lindeman, adjunct-directeur eri Mr W. J. Hengeveld, secretaris der directie. De Socië teit „Trou moet Blycken" door den Keizer, den heer J. P. de Josselin de Jong, en door de hoof den Mr, A. Beets en C. D. van der Vliet (Mr. S. H. Vening Meinesz was tot zijn leedwezen ver hinderd). De HF.C. ..Haarlem" door den heer hinderd) en het bestuurslid W. H. Bierman, arts. De H.F.C. „Haarlem" door den heer J. P. van Balen Blanken. De Hofjes van Staats en Noblet door de heeren S. Crommelin en B. F. Enschedé. De N.V. Maatschappij tot exploitatie van Natuurlijke Bronnen te Haarlem door den heer C. A. Visser. Aanwezig waren verder de heeren R. D. van Haersma Buma van de „Nederlanden van 1945", jhr. P. A. Reuchlm. directeur van de Verz. maat schappij Tiel te Utrecht, beiden namens het be stuur van de Ned. Ver. van Assuradeurs, de ver tegenwoordigers van de bijkantoren te Amster dam IJ. C. Marcus en Zn. en de firma Heeger en Co., de commissaris van de Haarl. Brandverz. Mij. mr. H. Heuvelink, de burgemeester van Haarlem Dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, de voorzitter van de Kamer van Koophandel de heer J. J. Swens, de directeur van Openbare Werken te Haarlem ir. M. H. Maas, de officier van justitie bij de Haarl. Arr. Rechtbank mr. W. E. Paarde- kooper Overman. Prof. dr. E. van Siogteren, ir. W. G. C. Gelinck, oud-inspecteur-generaal van den Rijkswaterstaat, ir. G. Friedhoff, G. D. Gra- tama. directeur van het Frans Halsmuseum, J. A. A. Ochtman, directeur van het gemeentelijk gas bedrijf, mr. J. Hoog, mr. Roeters van Lermep, oud officier van justitie. De organiste, mej. Moes speelde ..Ases Tod", van Grieg. „Ruhe in Frieden" van Schubert en het slotkoor uit de Matthaus Passion. Jhr. B. van Styrum. een broeder van den over ledene sprak namens de familie een gevoelvol afscheidswoord. (In ons volgend nummer komen wij'hierop nader terug) IJMUIDEN Marktberichten en besommingen. IJMUIDEN 24 October 1940, Deensche consignatievisch: Zetschol f51f49; Kleine schol f40f26: Schar f28—f 24; Bot f31—f22,50; Kabeljauw f47—f43: Groote gul 142.50; Middel schelvisch f53f51,50: Kleinmiddel schelvisch f53; Wijting f 15f 10,50; Sardien f 17f 16,50, alles per 50 K.G. Zoetwatervisch: Snoek 5446 cent: Snoekbaars 8480 cent; Blei 25 cent, alles per K.G. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. De Raad der Gemeente houdt a.s. Dinsdagmid dag 2 uur een vergadering ter behandeling van een agenda van 16 punten. De gemeentebegrooting komt nog niet aan de orde. AANBESTEDING EN GUNNING. Na verkregen goedkeuring van het Regeerings- commissariaat van den Wederopbouw is het bouwen van de nieuwe kantoren enz. voor de N.V. Ver- eenigde Ijsfabrieken IJmuiden onderhands aan besteed door den architect J. A. van Asdonk te Bloemendaal. Inschrijvers waren Gebr. Broertjes, Bouwbedrijf Klein Schiphorst, Gebr. Joustra, P. Kopjes Nieman J. de Waard en P. Cupido. Aan laatstgenoemden, den laagsten inschrijver, is het werk gegund. CASTRICUM De benoeming tot tijdelijk wethouder Door den burgemeester ter vernietiging voorgedragen. Naar wij vernemen heeft de burgemeester van Castricum het besluit van den gemeenteraad, waar bij de heer Spaansen tot tijdelijk wethouder werd benoemd ter vernietiging voorgedragen, omdat hij dit besluit in strijd acht met het algemeen belang (Zooals bekend werd de heer Spaansen in de Vrijdag j.l. gehouden raadsvergadering tegen den wil van den burgemeester, mr. C. A. F. H. W. B. v. d. Clooster baron Sloet tot Everlo, tot tijdelijk wet houder gekozen met 5 stemmen tegen 1 stem en 2 stemmen blanco. De burgemeester deelde toen mede, dat hij tegen den heer Spaansen, wegens las ter en verraad, een strafrechterlijke vervolging hac ingesteld). BEVERWIJK Wat de tuinders kregen. Spinazie per kg 410 cent. Postelein per kg 611 cent. Rapen per kist 5055 cent. Sla per 100 krop f 1f 2.80. Andijvie per 100 krop f 1f 1.60. Wortelen per bos 3Vz6 cent. Raapstelen per bos 1JA2V2 cent. Radijs per bos 12 cent. Selderij per bos IV22 cent. Tomaten per kg 915 cent. Prei per kg 56y2 cent. Pronkboonen per kg 4V211 JA cent. Waschpeen per kg 3JA5 cent. Bloemkool I per stuk 911 cent. Bloemkool n per stuk 57 cent. Knollen per stuk 2jA7 cent. Dubb. boonen per kg 1018 cent. Spercieboonen z. dr. p kg 1925 cent. Gele kool per kg 34 cent. Groene kool per kg 2jA—4 cent. Roode kool per kg 3—4 cent. Breekpeen per kg 33.70. Schorseneeren per kg 710 cent. Druiven per kg 4648 cent. Chineesche kool per kg 2jA4 cent. Boerekool per kg 45V2 cent. Spruiten per kg 1018 cent. Aardbeien per doosje 24 cent. HEEMSTEDE De samenvoeging van Heemstede en Bennebroek. Voor- en nadeelen. Onze correspondent te Heemstede schrijft: Zqpals begrijpelijk is, ontmoet het plan Heem stede en Bennebroek samen te voegen, niet bij allen in onze gemeente instemming. Terwijl som migen het voornemen sterk toejuichen, achten anderen de nadeelen belangrijk grooter dan de voordeelen en het is niet uitgesloten, dat ook het BROOD BON 11 V. 21 t.m. 29 Oei. 2000 gr brood of 2500 gr roggebrood KOFFIE EN THEE Bon 114 Algem Distributie- bonboekje van 28 Sept. t/m 8 November 1/2 pond kof fie of 3/4 ons thee SUIKER BON 109 Algem.Distributie- boekje Van 28 Sept.-25 Oct 1 K.G Suiker VLEESCH EN VIEESCHWAREN BON 05 vleesch van de Vleeschkaart. Van 21 Oei t.m. 3 Nov. 100 gr. rund-, kalfs- of varkensvleesch of ongesmolten vet. BON 05 „worst of vleesch- waren" 75-150 gr. vleesch- wciren BON 04 geldig t.m. 27 Oct. ZEEF BON 55 T.m. 12 Nov. 150 gr. toiletzeep of 120 gr huishoudzeep of 200 gr zachte zeep of 250 gr. zeeppoeder of 125 gr zeep vlokken of 250 gr. zelf werkende waschmiddelen of 200 gr vloeibare zeep HONDENBROOD BON 4 Tot 31 Oct. Groep 1 en 2: 10 K.G. Gr. 3: 8 K.G. Gr. 4: 5 K.G. Gr 5. 4 K.G. Gr 6: 3 K.G Hon denbrood wordt alleen verstrekt voor groote ras honden of ingeval men meer dan één hond heeft MEEL- EN GRUTTERSWAREN BON 78 Algem. Distributie boekje. T.m. 31 Oct, 1/2 pond tarwebloem of tar wemeel of boekweitmeel of roggebloem of rogge meel of zelfrijzend bak meel of gruttenmeel BON 76 -Algem. Distributie- boekje. T.m. 31 Oct. 250 gr. rijst of rijstemeel of rijstebloem. BON 77 Algem. Distributie boekje. T.m. 31 Oct. 250 gr. havermout of havervlok ken of gort of grutten. BON 28 Algem. Distributie boekje. T.m. 31 Oct. 100 gr. maïzena of griesmeel of puddingpoeder BON 15 Algem Distributie boekje. T.m. 31 Oct. 100 gr. macaroni of vermicelli of spaghetti. SCHEERZEEP BON 116 T.m. 31 Dec. 50 gr. scheerzeep of 1 tube scheercrême of 1 pot scheerzeep. PETROLEUM ZEGEl PERIODE 6 (alleen voor hen, die uitsluitend op petroleum kunnen koken). T.m. 2 Nov. 2 Ltr KATTENBROOD BON 4 Tm. 31 Oct. 1 1/2 kg. Kattenbrood wordt alleen verstrekt voor raskatten BOTER EN VETTEN BON 15 Boterkaart.. T.m. 1 Nov. 1/2 pond boter. BON 15 Vetkaart. T.m. 1 Nov. 1/2 pond margarine, of boter. KAAS BON 26 Algem. Distributie boekje. 1 ons kaas. Geldig t.m. 3 November. BRANDSTOFFEN. BONS 01 02 03 Bonkaart distributie vaste brandstof fen - haarden, kachels: 1 eenheid. BONS 01 02 03 04 05 06 Bonkaart distributie cen trale verwarming: 1 een heid. Bons, gemerkt: Brandstof fen, één eenheid, le perio de: 1 eenheid. Bons, gemerkt: Cokes, één eenheid, eerste periode: 1 eenheid. BONS 04 05 06 Bonkaart distributie vaste brandstof fen - haarden, kachels: l eenheid turf. (Wenscht men geen turf dan kan men op deze bons later andere brandstof fen betrekken). Bons gemerkt: auto-anthra- ciet: 1 H.L. anthracietnoot- jes IV of V. Alles geldig tot en met 31 October gemeentebestuur zich tegen de samenvoeging zal uitspreken. Naar wij vernemen weegt hierbij zeer zwaar de overtuiging, dat van een samenvoeging van deze twee gemeenten geen enkele besparing op de uitgaven het gevolg zal zijn. Zelfs wordt gevreesd, dat de uitgaven in en voor de nieuwe gemeente veel hooger zullen zijn dan nu voor Heemstede en Bennebroek tezamen. In dat geval, zoo rede neert men. zou de grondslag, waarop het hoogere gezag het plan baseert, ontbreken. Dit is natuur lijk niet geheel juist. De overheidsuitgaven zijn niet alleen de gemeentelijke, maar ook de rijks- en provinciale lasten. Dat de administratieve kos ten lager zullen worden wanneer de rijks- en provinciale besturen met bijvoorbeeld 700 ge meenten te doen zullen hebben in plaats van met bijna 1100. is duidelijk. Wat echter de zuiver gemeentelijke uitgaven betreft is uit de bijzonderheden omtrent de per- soneelsterkte in Bennebroek, die wij reeds ter stond na het aanhangig maken van het samen voegingsplan hebben vermeld, inderdaad geble ken. dat op de bestuurskosten van Bennebroek niet veel bezuinigd kan worden. Een deel van het gemeentepersoneel zal ook na de samenvoeging noodig zijn en het zal daarom door Heemstede overgenomen moeten worden. Dit zal dan natuur lijk gebeuren door inschakeling in de Heemsteed- sche personeelsformatie en in verschillende ge vallen kan dat zelfs tot een hoogere salarieering en dus tot het tegendeel van bezuiniging leiden. Enkele functies zullen wel overbodig worden, zoo bijvoorbeeld die van burgemeester secretaris en ontvanger. Aan de hierbij betrokken functiona rissen zal de nieuwe gemeente dan evenwel wachtgeld moeten uitkeeren, zoodat ook in dit opzicht, althans de eerste jaren, geen noemens waardige beperking van de uitgaven te verwach ten is. Aan den anderen kant zullen vrij talrijke uit gaven door de samenvoeging omhoog gaan. In het algemeen kan gezegd worden, dat Bennebroek eenvoudiger huishoudt dan Heemstede. Benne broek is in hoofdzaak nog een echt dorp. Heem stede is in vrijwel elk opzicht een luxe-gemeente. Na een samenvoeging kan dit verschil niet blijven voortbestaan. De onderhoudskosten van straten, wegen en plantsoenen, de kosten van het politie toezicht. van het onderwijs enz., zullen noodzake lijk hooger worden. Dit alles bij eikaar kan tot gevolg hebben, dat de gemeentebelasting in Heemstede verhoogd zal moeten worden. Hiertegenover staat dan mis schien in Bennebroek eenige belastingverlaging. Er "worden natuurlijk in de samenvoeging ook wel voordeelen gezien. Het voornaamste daarvan is. dat Heemstede verrijkt zal worden met een groot landelijk deel en dit is voor een forensen woonplaats zeker een belang: vooral bij een plaats ais Heemstede, waar de bevolkingsdicht heid reeds zoo groot is geworden, dat de gemeente vrijwel het karakter van een stad heeft gekregen. Wellicht zou de samenvoeginz dus een gunsti- gen invloed hebben op de verdere vestiging van forensen. Natuurlijk zal dit pas van beteekenis kunnen worden wanneer de tegenwoordige be zwaren voor de forensen, die een gevolg zijn van benzineschaarschtë en beperkten treinenloop,, voorbij zullen zijn. Wel zal dan gewaakt moeten worden tegen een herhaling van de fouten, die in het verleden ge maakt zijn. Zou ook de nieuwe gemeente worden „volgebouwd", zoodat al spoedig weer de klacht vernomen zou worden, dat er te weinig natuur schoon behouden bleef, dan zou ook in dit op zicht de samenvoeging weinig nut afwerpen. Wordf echter tegen de herhaling van deze fout wel tijdig en voldoende gewaakt, dan zal de sa menvoeging de gelegenheid bieden van Heem stede een werkelijk fraaie en aan landelijk na tuurschoon rijke gemeente te maken. In dat ge val kan verwacht worden, dat het oogenblikkelijke nadeel van de lastenverzwaring later dubbel en dwars zal worden goedgemaakt. I11 het algemeen kan gezegd worden, dat de tegenstanders van de samenvoeging hun oordeel gronden op de vrees voor 0 n m i d d e 11 ij k o verzwaring der uitgaven en de daardoor noodza kelijke belastingverhooging, terwijl de voorstan ders meer beteekenis hechten aan de voor later verwachte voordeelen. GEMEENTERAAD. Er wordt een vergadering van den raad der ge meente Heemstede gehouden op Dinsdag 29 Octo ber 1940, des namiddags om drie uur. De agenda luidt: 1. Vaststelling van de notulen der vergadering van 22 Augustus 1940. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Verzekering tegen wettelijke aansprakelijk heid. 4. Verzekering van gemeentegelden. 5. Samenstelling raadscommissiën. 6. Wijziging reglementen gemeente-personeel. 6e Wijziging ambtenarenreglement. 5e Wijziging Verordening Gemeentepolitie. Wijziging Werklie denreglement. 7. Aanvrage gelden voor leermiddelen St. Hen- rïcusschool. 8. Transformatorstation bij Mnnpadslaan. 9. Afschrijvingspercentages bedrijven. 10. Veiligheidsmaatregelen in verband met de ver duistering. 11. 11e Wijziging van de Algemeene Politiever ordening. 12. Aanbieding ontwerp-herziening XIV A en XLII A van het Uitbreidingsplan. 13. Crediet voor werkzaamheden aan de zwem vijvers. 14. Plantsoenen. 15. Comptabiliteitsbeslulten. BLOEMENDAAL CURSUS IN GROENTETEELT VOOR PARTICULIEREN. In verband met de tijdsomstandigheden zijn thans velen in hun tuinen of tuintjes groenten gaan kweeken, die tevoren hieraan nimmer eenige aan dacht hadden besteed. Het valt dan ook niet te verwonderen, dat de resultaten daarvan thans menigeen bitter zijn tegengevallen, hetgeen er niet alleen toe zou kunnen leiden, dat men zijn pogingen verder staakt, maar ook tot verkwisting van mate riaal aanleiding geeft. Dit valt zeer te betreuren, want met eenigen goeden wil en kennis van zaken valt er op dit gebied toch zeer zeker wat te be reiken. Teneinde nu aan het gebrek aan kennis tegemoet te komen, is het bestuur van de afdeeling Bloemen daal voornemens, bij voldoende belangstelling een cursus voor particulieren te organiseeren in de eer ste beginselen van de groententeelt, bestaande uit ongeveer 6 lessen, -waarschijnlijk in Januari a.s. Natuurlijk zal men na deelneming aan den cursus nog geen volleerd groentenkwecker zijn, maar toch mag verwacht worden dat men er dan zooveel van zal hebben opgestoken, dat te groote fouten ver meden kunnen worden. Aan hen. die hiervoor belangstelling hebben, wordt verzocht, naam en adres op te geven aan den secretaris, mr. N. Reeling Brouwer, Potgieterweg 13 Bloemendaal. WINTERKLEEDING HULP. In de week van 712 October zijn ruim 1000 stuks winterkleeding en dekens van goede kwali teit, beoordeeld door de Commissie van Ont vangst. bijgestaan door twee deskundigen, in geleverd. Reeds Maandag 21 October werd begonnen met de uitdeeling aan gegadigden, die zich schriftelijk hadden opgegeven aan het Distri butiekantoor. Julianalaan 6, Overveen. Nog steeds wordt met deze uitdeeling voort gegaan en nog steeds bestaat de mogelijkheid zich schriftelijk te wenden tot genoemd distri- butiebureau. Alle aanvragen worden met discretie behandeld.

Haarlem's Dagblad | 1940 | | pagina 9